هفته هفدهم استان هرمزگان

291e5718-cea3-4af1-af69-bec9074e1451.jpg
در هفته هفدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با حضور وزیر نیرو؛
سد سرنی و سامانه انتقال آب میناب استان هرمزگان افتتاح شد
سد سرنی و سامانه انتقال آب میناب در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با حضور وزیر نیرو در سفر به استان هرمزگان افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "بهروز مرادی" مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در خصوص ابعاد این پروژه با اشاره به اینکه این پروژه شامل احداث سد، سامانه انتقال آب و تصفیه‌خانه است، گفت: ظرفیت ذخیره‌سازی آب در این سد، 61 میلیون مترمکعب است که ۱۲ میلیون مترمکعب آن جهت تأمین آب شرب و چهار میلیون مترمکعب نیز برای تغذیه دشت‌ها و تعادل‌بخشی آب سفره‌های زیرزمینی در این منطقه و همچنین توسعه کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی افزود: خط انتقال این سد از نوع GRP به‌طول 38 کیلومتر و قطر یک متر ظرفیت انتقال یک مترمکعب بر ثانیه را دارد. همچنین تصفیه‌خانه این سد نیز با روند مناسب در حال احداث است که طی سال آینده تکمیل خواهد شد.
مرادی با اشاره به منابع تامین مالی این پروژه افزود: تأمین اعتبار بخش‌های اصلی این پروژه شامل سد و سامانه انتقال و تصفیه‌خانه آن، از محل وام بانک توسعه اسلامی به مبلغ 87 میلیون یورو بوده که تاکنون 47 میلیون یورو در این طرح هزینه شده است.
وی افزود: در طول اجرای این طرح در استان هرمزگان 1500 نفر به‌صورت مستقیم و 3 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال بومی ایجاد شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به بارندگی‌های سیل‌آسا در جنوب شرق کشور طی ماه گذشته، یادآور شد: سد سرنی طی بارندگی اخیر در جنوب شرق کشور، سیلاب مهیبی با دبی متوسط 120 مترمکعب بر ثانیه را مهار کرد و توانست طی دو مرحله حدود 45 میلیون مترمکعب آب را مهار کند که اگر این حجم آب مهار نمی‌شد به روستاهای پایین‌دست خسارات سنگینی وارد می‌شد.
گفتنی است سد سرنی در ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی میناب در حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان، روی رودخانه سرنی احداث شده است که از قلل رشته‌کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می‌ریزد.
این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۶۰ متر، عرض تاج آن ۱۲ متر، ارتفاع از پی آن ۵۲ متر، طول سرریز ۱۷۰ متر، عرض سرریز ۴۳.۵ متر، عرض در پی ۲۸۰ متر، طول تونل انحراف ۲۷۵ متر و حجم بدنه سد بیش از ۱.۸ میلیون مترمکعب است و از دی‌ماه سال 1394 احداث آن آغاز شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51963
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:
70 پروژه ديگر آب و برق در چارچوب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران تا پايان سال افتتاح مي‌شود/ هيچ‌گونه نگراني براي تامين آب شرب ميناب وجود ندارد
وزير نيرو با اشاره به بهره‌برداري 157 پروژه با سرمايه‌گذاري 23 هزار ميليارد تومان در چارچوب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در 23 استان كشور تاكنون گفت: طبق برنامه 70 پروژه ديگر صنعت آب و برق تا پايان امسال با سرمايه‌گذاري 10 هزار ميليارد تومان در 10 استان كشور افتتاح مي‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز شنبه در هفدهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سفر به استان هرمزگان، در حاشیه افتتاح سد سرنی میناب در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: امروز در استان هرمزگان، چهار پروژه افتتاح مي‌شود كه مهم‌ترين آن سد مخزني «سرني» است كه نياز آب شرب منطقه را با حجم مخزن 61 ميليون متر مكعب تامين مي‌كند و براي آن 170 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است.
وي افزود: همچنين خط انتقال آب به بندرعباس، يك مخزن بزرگ آب براي منطقه و آبرساني به شهر «تازيان» و 44 روستا با جمعيت بيش از 100هزار نفر امروز با مجموع سرمايه‌گذاري 264 ميليارد تومان افتتاح مي‌شود.
وزير نيرو ادامه داد: امسال به بركت شكرگذاري و قدرداني مردم در همه جاي كشور به‌ويژه مردم هرمزگان كه سال‌هاي سخت خشكسالي را پشت سر گذاشتند، با سدي كه افتتاح مي‌شود حدود 40 ميليون متر مكعب از 61 ميليون متر مكعب حجم مخزن آب شيرين و گوارا را ذخيره خواهیم داشت.
اردكانيان درباره مشكل انتقال آب بندرعباس هم گفت: وظيفه ما تامين آب سالم، با كيفيت و پايدار براي همه مردم است، بنابراين شناسنامه براي آب ساري و جاري در كشور و بارش‌هاي جوي صادر نمي‌كنيم.
وي با تاکید بر اینکه بایستی در همه نقاط كشور جمعيت ساكن باشد، گفت: وظيفه ما تامين آب و وظيفه هم‌وطنان استفاده صحيح از آن است. هيچ‌گونه نگراني براي هموطنان مينابي در این زمینه وجود ندارد و آب اين سد، آب شرب ميناب را تامين مي‌كند و نيازهاي معقول از طريق ديگر هم تامين خواهد شد.
اردكانيان درباره فرونشست در برخي نقاط شهر ميناب بر اثر حفر چاه‌هاي غيرمجاز نيز اظهار داشت: استان هرمزگان سال‌هاي بسيار خشكي را سپري كرد و در اين سال‌ها با توجه به اولويت تامين آب شرب مورد نياز مردم، ناگزير به حفر چاه براي تامين مصارف شرب در مقاطعي بوديم، اما اين كه خارج از محدوده مجاز براي ساير مصارف غير شرب چاه حفر شود، طبق ضوابط با اين مسئله برخورد خواهد شد.
وي افزود: اميدواريم با طرح جامع سازگاري با كم‌آبي هرمزگان كه به تصويب كارگروه ملي سازگاري با كم‌آبي رسيده و همه ابعاد يك زندگي رو به جلو و توسعه پايدار استان در آن ديده شده است، با همكاري نزديك همه دستگاه‌ها مشكلات و مسائل تخفيف يابد.
اردكانيان همچنين با بیان اینکه وعده‌ کرده‌ايم كه تا پايان سال 227 پروژه بزرگ را با سرمايه‌گذاري 33 هزار ميليارد تومان در تمام استان‌هاي كشور بهره‌برداري كنيم، گفت: بر اين كار مصمم هستيم و هدف ما اين است كه در شرايط تحريم‌هاي ظالمانه به مردم نشان دهيم چرخ‌هاي توسعه كشور در حال چرخش است و به تحريم كنندگان هم بگوييم كه صلاح آنها در منصرف شدن از اين تصميم است.
وزیر نیرو تصریح کرد: شرايط تحريم، شرايط سختي است، اما از دل اين تحريم‌ها هم بهره‌هايي براي خوداتكايی كشور خواهيم گرفت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51973