هفته پانزدهم استان خوزستان


IMG-20200203-WA0101.jpg
در پانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
رئیس مجلس و وزیر نیرو فردا راهی خوزستان می‌شوند/ بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۱۰ پروژه صنعت آب و برق
استان خوزستان در پانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، روز سه‌شنبه میزبان رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو است که در این سفر عملیات بهره برداری و اجرایی ۱۰ پروژه آب و برق این استان با اعتبار یک هزار و ۶۷ میلیارد تومان آغاز می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده بهره‌برداری در این سفر شامل سد تنظیمی آریوبرزن و نیز بازیابی و توسعه تصفیه‌خانه آب بهبهان، آبرسانی به شهرهای شادگان و رفیع و آبرسانی به ۲۲ روستای باوی و رامشیر است‌.
همچنین پست ۴۰۰ کیلوولت متن به همراه پست ۴۰۰ کیلوولت دو مداره شهید بقایی و خط ۲۳۰ کیلوولت دو مداره متن به نیروگاه غرب کارون، فاز اول و پست خط ۴۰۰ کیلوولت جندی شاپور، کلیدخانه پست و خط دو مداره ورودی ۴۰۰ کیلوولت شهید بقایی و نصب دو بی در پست ۴۰۰.۲۳۰ کیلوولت شهید دقایقی اهواز به بهره‌برداری می‌رسد.
برای بهره‌برداری از پروژه‌های صنعت آب و برق خوزستان در این هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مجموع یک هزار و ۶۷ میلیارد تومان هزینه شده است.
در سفر رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو در روز سه‌شنبه به خوزستان همچنین عملیات اجرایی آبرسانی به هشت روستای اهواز با خط انتقال ۲۵ کیلومتری، چهار دستگاه پمپ و ۱۸ کیلومتر شبکه توزیع با جمعیت زیر پوشش ۲۵۰۰ نفر با اعتبار ۵ میلیارد تومان آغاز می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/Special-Pages/Print?ID=51630
با حضور رییس مجلس و وزیر نیرو در پانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

عملیات بهره‌برداری و اجرایی ۶ پروژه صنعت آب خوزستان آغاز شد

عملیات بهره‌برداری و اجرایی ۶ پروژه صنعت آب خوزستان روز سه‌شنبه و در پانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو و رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده بهره‌برداری شامل سد تنظیمی آریوبرزن و نیز بازیابی و توسعه تصفیه‌خانه آب بهبهان، آبرسانی به شهرهای شادگان و رفیع و آبرسانی به ۲۲ روستا در مجموع با اعتبار ۴۵۷ میلیارد تومان است‌.
سد تنظیمی آریوبرزن بهبهان از نوع بتنی وزنی است که با ارتفاع ۶۹ متر از پی، طول ۲۵۷ متر با حجم مخزن ۶۰۲ میلیون مترمکعب با هدف تنظیم آب خروجی نیروگاه مارون برای مصرف کشاورزی با اعتبار ۱۷۵ میلیارد تومان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
پروژه بازیابی و توسعه تصفیه‌خانه آب بهبهان نیز با ظرفیت ۵۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز با هدف پایداری در تامین آب شرب و جمعیت زیر پوشش ۱۳۰ هزار نفر با اعتبار ۹۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و ۲۵ هزار متر مکعب در طرح توسعه تصفیه‌خانه به ظرفیت آن افزوده شد.
آبرسانی به شهر شادگان نیز با ۲۷ کیلومتر خط انتقال ۱۳۰۰ میلی‌متر فولادی از محل کانال پای‌پل کرخه(طرح آبرسانی غدیر) با ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به بهره‌برداری رسید؛ هدف از این پروژه تامین آب شرب این شهر تا افق ۱۴۲۵ با جمعیت زیر پوشش ۱۵۰هزار نفری است.
با آبرسانی به شهر رفیع هم که برای آن ۲۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده، با خط انتقال ۲۴ کیلومتری از نوع ۴۰۰ میلی‌متر جی.آر.پی از محل کانال پای‌پل کرخه تا افق ۱۴۲۵، ۴۶۰۰ نفر از جمعیت این شهر زیر پوشش قرار می‌گیرند.
در طرح آبرسانی به ۲۲ روستای باوی و رامشیر هم با ۱۲میلیارد تومان اعتبار، یک خط انتقال ۳۰ کیلومتری، مخزن زمینی ۵۰۰ هزار متر مکعبی، یک ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۲۷ لیتر بر ثانیه و شبکه توزیع ۴۷ کیلومتری 3 هزار و 206 نفر از آب شرب و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.
همچنین عملیات اجرایی آبرسانی به هشت روستای اهواز با 5 میلیارد تومان اعتبار آغاز شد که در این پروژه با نصب چهار دستگاه پمپ، خط انتقال ۲۴ کیلومتری و ۱۸ کیلومتر شبکه توزیع، ۲۵۰۰ نفر تا سال ۱۳۹۹ از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51642
وزیر نیرو در آيين بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۶ پروژه صنعت آب خوزستان خبر داد:

سرمايه‌گذاري 23 هزار و 700 ميليارد تومانی دولت تدبير و اميد در طرح‌هاي آب، برق و فاضلاب خوزستان/ اجرای 299 پروژه صنعت آب و برق در استان

وزير نيرو با بيان اينكه در استان خوزستان، كه حق بزرگي بر گردن ايران و ايرانيان دارد، در همه ادوار فعاليت‌هاي زيادي انجام شده است، گفت: از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون فقط در بخش آب، برق و فاضلاب اين استان 23 هزار و 700 ميليارد تومان طرح اجرا شده است.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آيين آغاز عملیات بهره‌برداری و اجرایی ۶ پروژه صنعت آب خوزستان كه با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي در شادگان برگزار شد، اظهار داشت: در اين مدت، به‌طور متوسط هر ماه 300 ميليارد تومان و هر روز 10 ميليارد تومان پروژه در استان خوزستان اجرا شده و طرح‌هاي بزرگي هم در دست اجرا قرار دارد.
وي افزود: در حوزه وزارت نيرو غير از پروژه‌هايي كه تاكنون در خوزستان به ثمر رسيده، 299 پروژه ديگر در دست اجرا قرار دارد كه اعتبار اين پروژه‌ها كه بخشي از آن هم هزينه شده، افزون بر 51 هزار ميليارد تومان است .
وزير نيرو گفت: اين اقدام گوياي تلاش همگاني، توجه بجا و شايسته نظام به مسائل، آسايش و رفاه هموطنان ما در استان خوزستان است.
 
بهره‌برداري از 22 هزار ميليارد تومان پروژه در چارچوب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران
اردكانيان همچنين با اشاره به پويش #هرهفته_الف_ب_ايران گفت: از 227 پروژه وعده داده شده، امروز با احتساب 10 پروژه كه در استان خوزستان بهره‌برداري مي‌شود، 143 پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب با سرمايه‌گذاري 22 هزار ميليارد تومان در 23 استان كشور به بهره برداري رسيده و اين پويش تا پايان امسال تا بهره‌برداري تمام پروژه با اعتبار 33 هزار ميليارد تومان ادامه خواهد داشت.
وي همچنين با گراميداشت ياد و خاطره بنيانگذار رهبر كبير انقلاب اسلامي اظهار داشت: اصلي‌ترين ميراث گرانقدر امام عزيز، اين بود كه به مثابه يك هنرمند تمام عيار از همه «من‌ها» «ما» ساخت و با آن، گردن منيت رژيم پهلوي را شكست و تا امروز، اين «ما» به عنوان ميراث اصلي امام بوده كه در تمام بزنگاه‌ها و گردنه‌هاي پشت سر گذاشته شده، حافظ انقلاب و نگهبان اصلي ميراث امام بوده است.
اردكانيان خاطرنشان كرد: خوشبختانه توفيق فراواني نصيب همه همكاران ما در سراسر كشور چه در سازمان دولت و چه در بخش خصوصي وجود داشته و دارد و استمرار خواهد يافت كه بتوانيم يكي از صفحات زرين كارنامه جمهوري اسلامي را به سهم خود رقم بزنيم.
 
شاخص‌هاي ما قابل عرضه و رقابتي در دنياست
وي گفت: آنچه امروز با افتخار قابل عرضه است، نه صرفا در مقايسه با چهار دهه پيش و شرايط ما در رژيم گذشته كه رژيمي برخوردار از امكانات و مشكلات به مراتب كمتر و نيازهاي كمتر بود، آمارها و ارقام و دستاوردها و پيشرفت‌ها غرورانگيز و قابل ذكر است كه همين امروز نه تنها در سطح منطقه كه در سطح مناطق در حال توسعه دنيا و حتي بعضا توسعه يافته دنيا شاخص‌هاي ما شاخص‌هاي قابل عرضه و قابل رقابتي است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51667
رئيس مجلس در آيين افتتاح ۶ پروژه صنعت آب خوزستان:

ابتکار سازنده وزارت نیرو در استفاده از منابع به تمامی بخش‌ها تسری یابد/ وظیفه مهم بخش‌های تبلیغاتی کشور در بازتاب پویش ابتكاری وزارت نيرو

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اینکه در بخش‌های مختلف کشور اقداماتی چشمگیری از جمله احداث تصفیه‌خانه‌ها و اجرای طرح‌های برق‌رساني در دست انجام است، گفت: برخی از ابتکارات وزارت نیرو که تلاش دارد با تدابیری بتواند از منابع به درستی استفاده کند، بايد در تمام بخش‌ها به‌كار گرفته شده و بیشتر با مردم در میان گذاشته شود.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علي لاريجاني» روز سه‌شنبه در آيين آغاز عملیات بهره‌برداری و اجرایی ۶ پروژه صنعت آب خوزستان در شادگان با اشاره به فعال شدن شركت‌هاي داخلي و دانش بنيان در كشور اظهار کرد: طبق گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس، به‌دليل تحركات ايجاد شده در بخش‌هاي اقتصادي بويژه صنعت، وضعيت رشد ما در سال آينده خيلي بهتر خواهد شد.
وي تصريح كرد: طبق گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس، مشكلاتي در خريد و انتقال داشتيم كه به همين دليل، رشد اقتصادي ما مقداري كمتر شده است. درست است در تحريم هستيم و مشكلاتي داريم اما بدانيم اگر دست به دست هم دهيم و به اين سرمايه‌هاي دروني توجه داشته باشيم، در مقابل ظلم آمريكايي‌ها موفق خواهيم شد.
لاريجاني همچنين با تقدير از وزارت نيرو، استاندار خوزستان و نماينده مردم شادگان در مجلس شوراي اسلامي در تحقق پروژه‌ آبرساني به شادگان گفت: در بخش‌های مختلف کشور اقداماتی اعم از احداث تصفیه‌خانه‌ها و اجرای طرح‌های برق‌رساني در دست انجام است. برخی از ابتکارات وزارت نیرو که تلاش دارد با تدابیری بتواند از منابع به درستی استفاده کند، بايد بیشتر با مردم در میان گذاشته شود.
وي گفت: به عنوان مثال در سال گذشته برای تامین برق در زمان پیک، به جای ساخت نیروگاه و تولید انرژی بیشتر، تدابیری از جمله اطلاع‌رسانی به مردم و همچنین بخش کشاورزی به کار گرفته شد که منجر به صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای شد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: اين ابتكارات، بسيار سازنده است و بايد در تمام بخش‌ها به‌كار گرفته شود.
وي با اشاره به سرمايه‌گذاري‌هاي كلان انجام شده در خوزستان گفت: در زمان پهلوي تنها چند شهر آباد شده داشتيم و بقيه رها شده بود و در روستاها، آب، برق، جاده و امكانات رفاهي وجود نداشت، اما اكنون اين امكانات به اكثريت قريب به اتفاق روستاها رسيده است. روستاها مشكلاتي از نظر چرخه اقتصادي دارند اما روي زيربناها خيلي كار شده است.
لاريجاني همچنين گفت: برخي از خدمات انجام شده در فضاي غبارآلودي كه گاهي ايجاد مي‌كنند و گاهي از خارج كشور به داخل سرايت مي‌کند، ديده نمي‌شود .
وي با اشاره به پويش #هرهفته_الف_ب_ايران گفت: اين ابتكار وزارت نيرو گوشه‌اي از خدمات كشور را نشان مي‌دهد و بخش‌هاي تبليغاتي كشور وظيفه خيلي مهمي دارند تا اين حجم تلاش مهندسان، كارگران، كشاورزان، بخش‌هاي فرهنگي كشور و استادان دانشگاه‌ها را كه براي ايجاد فضاي سازندگي در كشور تلاش مي‌كنند بازتاب دهند.
لاريجاني با بیان اینکه کاهش كشمكش‌هاي سياسي در اين فضاي غبارآلود باعث مي‌شود كه خدمات ديده نشود، گفت: يكي از مسائل مهمي كه امام پيگيري مي‌كرد، آبادي كشور به دست نيروهاي داخلي بود. جهاد سازندگي كار نمادين امام و اين حركت به دست نيروهاي خلاق ايراني هدف بزرگ انقلاب بود كه بايد استمرار داشته باشد.
لاريجاني همچنين با بيان اينكه استقلال سياسي در كشور وجه مهم ديگر انقلاب بود، گفت: ايران سال‌هاست از نظر سياسي روي پاي خود ايستاده، در منطقه نقش آفرين  شده است و هيچ كشوري حتي ابرقدرت‌ها توان دستور دادن به اين كشور را ندارند.
وي افزود: استقلال سياسي از اهداف بزرگ انقلاب بود كه در جمهوري اسلامي به خوبي تحقق يافت و نظام در اين زمينه با تدبير و به‌خوبي عمل كرد. ايران در منطقه، نقش بسيار ارزشمندي دارد كه نتيجه اين صلابت است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51672
با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو؛

4 پروژه صنعت برق در استان خوزستان به بهره‌برداری رسید

چهار پروژه صنعت برق خوزستان با 605 میلیارد تومان اعتبار در چارچوب پانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه‌ها شامل پست ۴۰۰ کیلوولت متن به همراه پست ۴۰۰ کیلوولت دو مداره شهید بقایی و خط ۲۳۰ کیلوولت دو مداره متن به نیروگاه غرب کارون، فاز اول پست و خط ۴۰۰ کیلوولت جندی شاپور، کلیدخانه پست و خط دو مداره ورودی ۴۰۰ کیلوولت شهید بقایی و نصب دو بی در پست 400.230 کیلوولت شهید دقایقی اهواز است.
پست ۴۰۰ کیلوولت متن به همراه خط ۴۰۰ کیلوولت دو مداره شهید بقایی و خط ۲۳۰ کیلوولت دو مداره متن به نیروگاه غرب کارون توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت با ۳۱۵ میلیارد تومان اجرا شده که شامل پستی با ظرفیت ۷۲۰ مگاولت آمپر و خط دو مداره به طول ۹۸ کیلومتر است که با هدف اتصال نیروگاه غرب کارون به شبکه و افزایش پایداری و بهبود شبکه اجرا شده است.
فاز اول پست و خط ۴۰۰ کیلوولت جندی‌شاپور نیز توسط شرکت‌های برق منطقه‌ای، فولاد و روهینا در دزفول با اعتبار ۱۵۶ میلیارد تومان اجرا شده که پستی به ظرفیت ۱۶۰ مگاولت آمپر به‌همراه احداث خط دو مداره به‌طول هشت کیلومتر را شامل می‌شود.
این پروژه با هدف تامین برق مشترکان صنعتی و عمومی منطقه، افزایش پایداری و تعدیل بار پست‌های منطقه و تغذیه پست ۴۰۰ کیلوولت اجرا شده است.
پروژه کلیدخانه پست و خط دو مداره ورودی ۴۰۰ کیلوولت شهید بقایی هم با ۱۱۰ میلیارد تومان و نصب دو بی در پست 400.230 کیلوولت شهید دقایقی با ۲۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اجرا شده‌اند.
هدف از اجرای این پروژه‌ها که شامل چهار فیدر ۴۰۰ کیلوولت و دو فیدر ۲۳۰ کیلوولت بوده، اتصال نیروگاه غرب کارون به شبکه، کاهش بارگیری پست اهواز ۲ و افزایش پایداری و بهبود شبکه و ولتاژ آن است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51673
وزير نيرو در آيين بهره برداري از 4 پروژه صنعت برق خوزستان:

7 هزار ميليارد تومان طرح در صنعت برق خوزستان در دست اجراست/ رتبه نخست مديريت مصرف خوزستان در دو سال گذشته

وزير نيرو با اشاره به بهره‌برداري افزون بر 1600 ميليارد تومان طرح در صنعت برق خوزستان از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون گفت: در اين بخش حدود 7 هزار ميليارد تومان طرح ديگر هم در دست اجراست كه اميد است مطابق برنامه به ثمر برسند.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آيين بهره‌برداري از چهار پروژه صنعت برق خوزستان كه در چارچوب پانزدهمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران انجام شد، افزود: در بخش برق خوزستان، طرح‌هاي مهم و موثري در عرصه تامين، توليد و توزيع به بهره‌برداري رسيده كه در نگاهي با مقياس ملي، علاوه بر مجموعه طرح‌هاي بهره‌برداري شده امروز كه بيش از 605 ميليارد تومان براي آنها هزينه شده، دو واحد نيروگاه گازي غرب كارون نيز با سرمايه‌گذاري بخش صنعت نفت كشور با اعتباری افزون‌بر 1440 ميليارد تومان به بهره‌برداري رسيده كه در مواقع مقتضي به شبكه سراسري كمك مي‌كند.
وي افزود: از اين حيث، 2 هزار و 550 ميليارد تومان مجموعه طرح‌هايي است كه در صنعت آب و برق در خوزستان به بهره‌برداري رسيد.
اردكانيان همچنين گفت: در بخش آب نيز، طرح‌هاي مهمي با اعتباری حدود 50 هزار ميليارد تومان در خوزستان در حال اجراست و اميد مي‌رود بخش‌هاي عمده‌اي از آن تا پايان دولت تدبير و اميد به ثمر برسد .
وي خاطرنشان كرد: خوزستان هر چند استاني ارزنده در عرصه تامين و توليد به لحاظ گستردگي منابع در اختيار است، اما شاخص‌ترين وجه مثبت و درخشان اين استان در عرصه مديريت مصرف است.
اردكانيان يادآوري كرد: در تابستان سال‌هاي 97 و 98 با محاسبات، ارزيابي‌ها و بررسي‌هاي دقيق توسط ستاد وزارت نيرو، خوزستان طی اين دو سال در رتبه نخست مديريت مصرف قرار داشت.
وي گفت: اين كه بتوانيم حدود 10 درصد اوج بار خوزستان كه استاني صنعتي، كشاورزي، مرزي، گرمسيري و صنعتي به معناي عام خود است را كاهش دهيم، بدون اين كه وقفه‌اي در توليد و خللي در آسايش و رفاه مردم ايجاد شود، كار بزرگي است و اميد مي‌رود نهادينه شود .
وزير نيرو افزود: اصلي‌ترين كاري كه جامعه را تاب‌آور مي‌كند اصلاح شيوه‌هاي مصرف است كه پس از آن به مديريت تقاضا خواهيم رسيد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51678
رئيس مجلس در آيين بهره‌برداري از پروژه‌های صنعت برق خوزستان:

وزارت نيرو موفق به بومی كردن 95 درصد تجهيزات صنعت برق شده است

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: وزارت نيرو موفق به توليد 95 درصد تجهيزات مورد نياز صنعت برق در داخل كشور شده است.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علي لاريجاني» در آيين بهره‌برداري از چهار پروژه صنعت برق خوزستان همزمان با پانزدهمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، با اشاره به مقاومت مردم خوزستان در دوران جنگ تحميلي گفت: با مقاومتي كه باعث سرفرازي كشور شد، انتظاراتي كه براي آباداني اين منطقه  وجود دارد انتظارات بحقي است كه بخشي مربوط به وزارت نيرو و بخش‌هاي ديگر مربوط به ساير وزارتخانه‌هاست .
لاریجانی اظهار داشت: با همه معاذيري كه در كمبودها وجود دارد باز هم توجه به خوزستان زياد است و همه علاقه‌مند به كمك هستند.
وي درباره حل مسئله مشكلات ناشي از نشست غبار روي تجهيزات وزارت نيرو در استان خوزستان گفت: اين مسئله در بودجه در نظر گرفته شده و در كميسيون تلفيق نفي نشده است.
لاريجاني همچنين با بيان اينكه وزارت نيرو موفق به توليد 95 درصد تجهيزات مورد نياز صنعت برق در داخل كشور شده است، گفت: بهترين استعدادهاي ما در رشته برق دانشگاه‌ها مشغول به تحصيل مي‌شوند و انتظار است فعال شده و اين بخش از نيازهاي كشور تامين شود.
وي افزود: اين، دستاورد مهمي است و به وزارت نيرو توصيه مي‌كنم كه در اين بخش برنامه مفصل‌تري مخصوصا براي نيروگاه‌ها در قالب‌هاي مختلف طراحي كند كه از ظرفيت متخصصان داخلي حداكثر استفاده به‌عمل آيد.
لاريجاني در ادامه تاكيد كرد: با توجه به محدوديت‌هاي ارزي، بستر را براي داخل و حضور متخصصان داخلي در رشته برق فراهم كنيد، تجهيزات خود را در داخل بسازيد و اگر از نظر تامين تسهيلات بانكي مورد نياز است در مجلس كمك مي‌شود.
وي افزود: مي‌توانيم مسیر را براي ساخت تجهيزات در داخل كشور كه مقداري ريسك هم دارد، هموار کنیم و مجلس هم در اين زمينه پشتيباني لازم را خواهد داشت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51680
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

هرماه در دولت تدبير و اميد افزون‌بر 300 ميليارد تومان طرح آب، برق و فاضلاب در خوزستان اجرا شده است/ پويش #هرهفته_الف_ب_ايران تا پايان سال ادامه دارد

وزير نيرو گفت: از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون، هر ماه افزون بر 300 ميليارد تومان طرح در بخش‌هاي آب، برق و فاضلاب خوزستان اجرا شده و طرح‌هاي زيادي هم در دست اجراست.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در حاشيه آيين بهره‌برداري از پروژه‌های صنعت برق خوزستان در چارچوب پانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران كه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح‌هایی که در بخش آب افتتاح شد، ۴۷۵ میلیارد تومان و شامل آبگیری رسمی سد تنظیمی آریوبرزن، آبرسانی به شهرستان شادگان، تعداد زيادي روستا و همچنين توسعه تصفيه‌خانه بهبهان و در بخش برق هم شامل دو پست 400 کیلوولت، خطوط انتقال و تجهيزات مرتبط با 605 ميليارد تومان اعتبار بود.
وي با بيان اينكه در بخش توليد هم دو واحد توليدي برق به بهره‌برداري رسيده است، افزود: مجموعا" در دولت تدبير و اميد كه حدود 78 ماه از عمر آن مي‌گذرد، رقم قابل توجهي در بخش طرح‌هاي آب، برق و فاضلاب ‌خوزستان سرمايه‌گذاري شده كه بيش از 23 هزار ميليارد تومان است.
اردكانيان گفت: 299 طرح بزرگ ديگر هم در بخش‌هاي برق، آب و فاضلاب خوزستان با سرمايه‌گذاري حدود 51 هزار ميليارد تومان در دست اجراست كه بخشي از آن انجام شده و بخش‌هاي ديگر با پيشرفت فيزيكي متوسط 35 درصد در دست انجام است.
وزير نيرو همچنين گفت: وعده‌اي كه با هموطنان كرده‌ايم در پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، تا پايان سال 227 پروژه بزرگ با سرمايه‌گذاري 33 هزار ميليارد تومان به بهره‌برداري مي‌رسد كه تا به امروز و در هفته پانزدهم، 143 طرح بزرگ در 23 استان كشور با سرمايه‌گذاري 22 هزار ميليارد تومان رسما افتتاح شده و اين قطار پويش تا آخرين روزهاي سال و تحقق تمام وعده‌ها ادامه دارد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51683
وزیر نیرو در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه خوزستان:

تجربه موفق مدیریت استان خوزستان در سیلاب اخیر/ آمادگی‌ خود را برای کاهش خسارات و افزایش منافع سیلاب بالا ببریم

وزیر نیرو با اشاره به سیلاب‌های خوزستان، تجربه بسیار موفق مدیریت استان در این زمینه را تجربه‌ای قابل عرضه در سطح جهان دانست و گفت: این موضوع باید از نظر ابعادی مستند، مکتوب و عرضه شده تا دنیا هم از این تجربه بهره‌مند شود.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» عصر سه‌شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه خوزستان که در جریان پانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سفر به این استان برگزار شد، اظهار داشت: این آخرین سیلاب خوزستان نخواهد بود، خوزستان همواره با سیلاب مواجه است و اگر بخشی‌نگری درمان نشود، نتیجه‌ای جز خسارت نخواهد داشت‌.
وی از مدیریت استان در سیلاب اخیر تقدیر کرد و گفت: همانگونه که جنگ ما را از پای درنیاورد تحریم‌های اقتصادی هم ما را از پای درنخواهد آورد، اما اگر بخشی‌نگری و تمرکزگرایی درمان نشود از پا درخواهیم آمد.
وی تاکید کرد: باید به مسیر درمان این دو مرض که در کنار هم خطرناک هستند به‌صورت توامان برویم.
اردکانیان گفت: بحث‌هایی نظیر سیلاب، مدیریت خشکسالی، توسعه، حکمرانی در تقسیمات کشوری ضرورت جدی امروز و فردای کشور ماست و حتما باید از این جهت درمان شویم.
وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: اگر مسایل مربوط به تغییر اقلیم را بپذیریم به این معنا که بحث‌های کارشناسانه به سمتی برود که با احتمال بالا وارد شدن در تغییر اقلیم یک امر پذیرفته شده‌ای باشد، همه جای کشور و اگر هم نباشد قطعا در خوزستان، سیلاب یک حادثه غیرمترقبه نیست و باید آمادگی‌های خود را برای کاهش خسارات و افزایش منافع آن بالا ببریم.
وی افزود: یکی از ۱۷ مطالبه‌ای که در دیدار ۱۳ فروردین امسال با حضور رهبر معظم انقلاب مطرح شد و مخاطب مستقیم آن وزارت نیرو بود، همین مسئله است.
اردکانیان گفت: آمار ۲۰ ساله مراجع جهانی حاکی از این است که تعدد سیلاب در بین حوادث طبیعی، ۴۳ درصد است که طوفان با ۲۸ درصد بیشترین تعداد این حوادث را در جهان به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه بالاترین خسارات اقتصادی ناشی از این حوادث مربوط به سیلاب با ۶۶۲ میلیارد دلار بوده است، گفت: ۵۶ درصد آسیب دیدگان از این حوادث معادل ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر ناشی از سیلاب بوده و ۱۵۷ هزار نفر بر اثر سیلاب جان خود را از دست داده‌اند.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: نه فقط مدیریت سیلاب که مدیریت خشکسالی و به معنای عام آن مدیریت منابع بین‌بخشی ضروری است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51688