هفته يازدهم استان کرمان

 
نیروگاه-خورشیدی.jpg
tehran-(2).jpg

در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ب_ایران؛
وزیر نیرو فردا دوشنبه به کرمان سفر می‌کند/ حضور در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کرمان
وزیر نیرو در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، فردا دوشنبه برای افتتاح نیروگاه 54 مگاواتی تولید پراکنده رفسنجان و نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی ماهان، به کرمان سفر می‌کند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان صبح فردا در سفر به کرمان نیروگاه 54 مگاواتی DG رفسنجان را با هزینه طرح 18 میلیون یورویی افتتاح خواهد کرد که در 6 واحد به ظرفیت 9.2 مگاوات به بهره‌برداری می‌رسد.
بهره‌برداری از این واحد نیروگاهی، افزایش قابلیت پایداری شبکه و همچنین کمک به صنایع پایین‌دستی منطقه رفسنجان را به دنبال خواهد داشت. 
وزیر نیرو در ادامه این سفر، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی ماهان را افتتاح خواهد کرد. افتتاح این پروژه 5.68 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در سال صرفه‌جویی خواهد داشت. از دیگر مزایای این پروژه می‌توان به کاهش انتشار گازهای آلاینده (CO2) به میزان 13.7 هزار تن در سال و صرفه‌جویی آب به میزان 4371 مترمکعب در سال اشاره کرد. 
بر اساس این گزارش، دو پروژه نیروگاه 54 مگاواتی تولید پراکنده رفسنجان و نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی ماهان در مجموع به ارزش سرمایه‌گذاری 476 میلیارد تومان خواهد بود.
در ادامه این سفر، وزیر نیرو چهارمین ملاقات مردمی در سفرهای استانی را با مردم استان کرمان انجام خواهد داد و پس از آن نیز به‌عنوان جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کرمان در جلسه اقتصاد مقاومتی این استان حضور پیدا می‌کند.

http://paven.ir/Detail?anwid=84568
با حضور وزیر نیرو در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
2 نیروگاه مقیاس کوچک با ظرفیت 58 مگاوات در رفسنجان به بهره‌برداری رسید
همزمان با دهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران دو نیروگاه مقیاس کوچک در رفسنجان با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی اصغر نصرالهی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان گفت: دو نیروگاه گازی کهربا انرژی و کیهان انرژی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی توسط شرکت راهبران برق رفسنجان بالغ‌بر 4500 میلیارد ریال احداث شده است.
وی افزود: این دو نیروگاه گازی دارای ظرفیت 29.4 مگاوات و در مجموع دارای ظرفیت 58 مگاوات هستند که هر یک دارای سه دستگاه مولد با سوخت گاز است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان با بیان اینکه قراردادهای خرید تضمینی این دو نیروگاه در سال 94 منعقد شده است، اظهار کرد: نیروگاه کهربا به پست شهرک صنعتی رفسنجان و نیروگاه کیهان به پست انبار رفسنجان متصل شده و منجر به اشتغالزایی مستقیم برای 24 نفر شده است.
کاهش تلفات شبکه، تولید در محل مصرف، کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی در مقایسه با نیروگاه‌های فسیلی و تقویت پدافند غیرعامل از جمله مزایای احداث این مولدهاست.
http://news.moe.gov.ir/Detail?ANWID=84537
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران عنوان کرد:
اجرای 54 طرح بزرگ صنعت آب و برق در استان کرمان
وزیر نیرو از اجرای 54 طرح بزرگ صنعت آب و برق با با اعتباری بالغ بر 18 هزار میلیارد تومان در استان کرمان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" امروز دوشنبه در حاشیه آیین بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی ماهان در گفت‌و‌گو با خبرنگاران گفت: طرح‌های توسعه‌ای وزارت نیرو در استان به‌رغم تحریم‌ها با اعتباری بالغ‌بر 18 هزار میلیارد تومان در حال اجراست که سرمایه‌گذاری بخشی از آن انجام شده و بخش‌های دیگر مطابق برنامه و قوانین بودجه با تنوع‌بخشی به منابع مالی به‌ویژه ساز و کارهایی که در قانون بودجه پیش‌بینی می‌شود سرعت خواهد گرفت.
وی افزود: در ادامه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران دو طرح صنعت برق با سرمایه‌گذاری 476 میلیارد تومان افتتاح شده که دو نیروگاه مقیاس‌کوچک در رفسنجان و دیگری نیروگاه بزرگ 10 مگاواتی خورشیدی در ماهان است.
اردکانیان با بیان اینکه 800 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال حاضر در کشور وجود دارد، افزود: همین مقدار هم موجب صرفه‌جویی‌های قابل ملاحظه‌‌ای در تولید آلاینده‌ها شده و از تولید حدود 3 هزار تن آلاینده‌ها جلوگیری شده است.
وی اظهار کرد: با راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر از مصرف معادل یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در نیروگاه‌های حرارتی و حدود یک‌هزار میلیون لیتر آب شیرین که معمولا در این نیروگاه‌ها استفاده می‌شود صرفه‌جویی شده است.
اردکانیان با اشاره به بهره‌گیری از این صنعت در مناطقی همچون استان کرمان که از انرژی مناسب تجدیدپذیر تابش خورشید برخوردار است، اظهار کرد: بهره‌گیری از این صنعت در بهره‌وری و تولید انرژی نقش موثری دارد که مستلزم فعالیت بیشتر بخش خصوصی و حمایت نمایندگان مجلس برای تامین منابع لازم جهت عقد قراردادهای خرید تضمینی از اینگونه نیروگاه‌هاست.
اردکانیان با اشاره به بهره‌برداری از نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی ماهان خاطرنشان کرد: امیدواریم این نیروگاه همان‌طورکه در تولید انرژی نقش موثری دارد در رونق اقتصادی، اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم هم سهم و نقش موثری داشته باشد.
http://news.moe.gov.ir/Detail?ANWID=84591
در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
نیروگاه 10 مگاواتی نور ماهان با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید
در ادامه سفر یک‌روزه وزیر نیرو به استان کرمان، نیروگاه 10 مگاواتی نور ماهان با اعتبار 600 میلیارد ریال همزمان با یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این نیروگاه سومین نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در منطقه ماهان کرمان است که در مجاورت نیروگاه خورشیدی جمکران توسط شرکت انرژی سبز کویر کیش احداث شده است.
بنابر این گزارش، با به مدار آمدن این نیروگاه زمینه اشتغال 12 نفر به‌صورت دائم فراهم شده، همچنین قرارداد این نیروگاه به صورت خرید تضمینی و 20 ساله توسط ساتبا منعقد شده است.
گفتنی است، عدم آلایندگی زیست‌محیطی، کاهش تلفات و تولید در محل مصرف از جمله مزایای نیروگاه‌های خورشیدی به‌شمار می‌آید.
http://news.moe.gov.ir/Detail?ANWID=84542