هفته یازدهم استان اردبیل

800.jpg
فردا با حضور رییس جمهور و وزیر نیرو صورت می‌گیرد؛

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پنج پروژه آب و برق در استان اردبیل/ سد احمدبیگلو و شبکه آبیاری و زهکشی آن به بهره‌برداری می‌رسد

بهره‌برداری و عملیات اجرایی پنج پروژه عمرانی در حوزه آب و برق استان اردبیل با مجموع اعتبار ۴۲۱ میلیارد تومان فردا سه‌شنبه با حضور رییس جمهور و وزیر نیرو در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آغاز می‌شود.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده بهره‌برداری شامل سه پروژه سد و شبکه آبیاری و زهکشی در شهرهای خلخال، مشکین‌شهر و تازه‌کند و یک پروژه تامین برق در شهر اردبیل با اعتبار ۳۸۱میلیارد تومان است. همچنین عملیات اجرایی خط دوم انتقال فاضلاب شهر اردبیل با اعتبار ۴۰میلیارد تومان آغاز می‌شود.
سدهایی که در سفر رییس جمهوری به استان اردبیل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند شامل سد بفراجرد خلخال، سد احمدبیگلو و شبکه آبیاری و زهکشی مشکین شهر و سد تازه کند(قباله یا سمبورچای) است.
اتصال رینگ ۶۳ کیلوولت شهر اردبیل به پست ۲۳۰ آرتا و خطوط ارتباطی پست ۲۳۰کیلوولت خلخال دیگر پروژه‌ای است که به‌منظور افزایش ظریف اطمینان و کاهش تلفات شبکه توزیع و فوق توزیع منطقه از آن در این سفر بهره‌برداری خواهد شد.
برای اجرای پروژه‌های آماده بهره‌برداری که عملیات اجرایی آنها در سال‌های ۸۸ تا ۹۲ آغاز شده در مجموع ۳۸۱ میلیارد تومان هزینه شده است.
سد ‌بفراجرد از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن ۶.۹ میلیون متر مکعب است که قابلیت تنظیم سالانه ۵.۴ میلیون متر مکعب آب را دارد. این سد با هدف تامین آب شرب شهر خلخال احداث شده است.
سد تازه‌کند نیز با حجم مخزن ۷.۴۲میلیون متر مکعب سالانه می‌تواند ۸.۵میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.
این سد با هدف تامین آب شرب شهر تازه‌کند و روستاهای اطراف در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
شاخص‌‌ترین پروژه در این بخش، سد احمدبیگلو و شبکه آبیاری و زهکشی واقع در مشکین شهر است که با حجم مخزن ۲۷.۴ میلیون متر مکعب، قابلیت تنظیم سالانه ۱۸.۹۲میلیون متر مکعب با هدف تامین آب شرب مشکین شهر و روستاهای اطراف و ۲۰۳۵هکتار اراضی کشاورزی بوده که ۴۷۷هکتار آن آماده بهره‌برداری است.
 پروژه تامین برق، شامل خط ۲۳۰کیلوولت اردبیل ۲(آرتا) و اتصال رینگ ۶۳کیلوولت اردبیل به پست ۲۳۰ کیلوولت اردبیل ۲ است.
عملیات اجرایی خط دوم انتقال فاضلاب اردبیل نیز به‌طول ۹.۴کیلومتر و قطر ۱۶۰۰میلی‌متر با هدف حفظ بهداشت عمومی و محیط زیست آغاز می‌شود.
این پروژه‌ها در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران بهره‌برداری و آغاز می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/50950
با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو؛

سد مخزنی و شبکه آبیاری احمدبیگلوی مشگین‌شهر افتتاح شد

سد مخزنی و شبکه آبیاری احمدبیگلوی مشگین‌شهر همزمان با سفر رئیس جمهور و وزیر نیرو به استان اردبیل در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اهداف اجرای این طرح بهره‌برداری بهینه از پتانسیل منابع آب، استفاده از سیل آب‌های نابهنگام رودخانه مشگین، بهبود شبکه‌ها و زراعت آبی موجود و توسعه اراضی دیم و بایر دارای قابلیت کشاورزی مناسب با حفظ شرایط زیست محیطی و توسعه و ایجاد امکانات گردشگری و ایجاد اشتغال عنوان شده است.
بنابر این گزارش، با احداث این سد آبیاری 2 هزار و 35 هکتار از اراضی منطقه با تخصیص 1.5 میلیون مترمکعب آب، تامین آب شرب به میزان 2.75 میلیون مترمکعب، صنعت 2.87 میلیون مترمکعب، محیط زیست 2.80 میلیون مترمکعب و کل تخصیص به میزان 18.92 میلیون مترمکعب تامین می‌شود.
سد مخزنی احمدبیگلو از نوع خاکی با هسته رسی و دارای طول تاج 528 متر و عرض 10 متر است که در 18 کیلومتری غرب شهرستان مشگین‌شهر و روی رودخانه مشگین‌چایی احداث شده است.
ظرفیت مخزن این سد 27.4 میلیون مترمکعب و ارتفاع سد از پی 64.5 متر است. برای ساختمان سد و شبکه آبیاری زهکشی احمدبیگلو 2 هزار و 140 میلیارد ريال هزینه شده است.
انتقال آب تنظیم شده سد مخزنی احمدبیگلو به اراضی زیرپوشش شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار به میزان 2 هزار و 35 هکتار و بهبود وضعیت معیشتی، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان منطقه از اهداف طرح شبکه اصلی آبیاری و زهکشی احمدبیگلو به‌شمار می‌آید.
این گزارش حاکی است، این پروژه دارای 20 کیلومتر خط نیرورسانی و یک باب ایستگاه‌ پمپاژ بوده و اعتبار هزینه شده برای شبکه آبیاری احمدبیگلو 2 هزار و 140 میلیارد ريال است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/50951
با دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدئو کنفرانس؛

آبگیری 2 سد مخزنی "بفراجرد" و "تازه‌کند" در استان اردبیل آغاز شد

همزمان با سفر رئیس جمهور و وزیر نیرو به استان اردبیل در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، آبگیری سدهای مخزنی بفراجرد خلخال و تازه‌کند گرمی از طریق ویدئو کنفرانس آغاز شد.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد حاج رسولی‌ها" مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در رابطه با سد مخزنی بفراجرد خلخال گفت: این طرح با هدف جمع‌آوری و ذخیره سالانه حدود 5.4 میلیون مترمکعب آب رودخانه بفراجرد برای تامین آب شرب شهرستان خلخال به میزان 4.2 میلیون مترمکعب و 1.2 میلیون مترمکعب بخشی از حقابه‌های اراضی کشاورزی پائین‌دست طراحی شده است.
وی، حجم کل مخزن این سد را 6.9 میلیون مترمکعب و حجم تنظیمی را 5.4 میلیون مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: طول تاج 410 متر و عرض تاج نیز هشت متر است و حجم بدنه سد با عملیات خاکی 658 میلیون مترمکعب است.
حاج‌رسولی‌ها نوع سد را سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی قائم اعلام کرد و گفت: اعتبار هزینه شده برای این سد 729 میلیارد ریال است.

آبگیری سد مخزنی تازه‌کند گرمی
در ادامه این مراسم، "قاسم تقی‌زاده خامسی" معاون آب و آبفای وزیر نیرو در تشریح مشخصات و اهداف سد مخزنی تازه‌کند گرمی گفت: تامین آب شرب، صنعت، محیط زیست و بهبود اراضی منطقه تا 3.6 میلیون مترمکعب از جمله اهداف اجرای سد مخزنی تازه‌کند گرمی است که با توجه به کمبود شدید آب شرب در منطقه قرار است از این رقم 1.2 میلیون مترمکعب برای شرب اختصاص داده شود.
تقی‌زاده خامسی با بیان مشخصات فنی این سد خاطرنشان کرد: سد تازه‌کند دارای 7.4 میلیون مترمکعب ظرفیت مخزن و 8.5 میلیون مترمکعب حجم تنظیمی است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو، طول تاج این سد را 314 متر و عرض آن را هشت متر اعلام کرد و گفت: حجم بدنه سد تازه‌کند گرمی 550 میلیون مترمکعب بوده و اجرای آن 770 میلیارد ریال اعتبار در برداشته است.
وی در ادامه، از آمادگی وزارت نیرو برای واگذاری چشمه‌های آب‌گرم استان اردبیل به بخش خصوصی خبر داد و گفت: حدود 75 چشمه آب‌گرم در تملک دولت قرار دارد و این آمادگی وجود دارد تا در جهت توسعه گردشگری منطقه، این چشمه‌ها به‌طور کامل به بخش خصوصی واگذار شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/50952
وزير نيرو در آیین افتتاح سد مخزنی احمدبیگلوی مشگین‌شهر عنوان کرد:

بهره‌برداری از 39 سد در دولت تدبير و اميد/ افتتاح 90 پروژه با سرمايه‌گذاري 7920 ميليارد تومان از ابتداي پويش #هرهفته_الف_ب_ایران

وزير نيرو با بيان اينكه 183سد بزرگ در زمان حاضر در كشور در دست بهره‌برداري است، گفت: در نتيجه تلاش همه دست اندركاران و فعالان اين صنعت، حمايت‌هاي دولت و دستورات رهبر معظم انقلاب با بهره‌مندي از صندوق توسعه ملي، از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون 39 سد بزرگ به بهره‌برداري رسيده و اميد است تا نيمه نخست سال 1400، تعداد 31 سد ديگر به بهره‌برداري برسد.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردكانيان" در آيين بهره‌برداري از سد مخزنی و شبکه آبیاری احمدبیگلوی مشگین‌شهر كه با حضور رئيس جمهوري انجام شد، اظهار داشت: طبق آخرين اعلام كميته بين‌المللي سدهاي بزرگ به استناد آمار ارائه شده توسط 97كشور از سدهاي بهره‌برداري شده و يا در دست ساخت به اين کمیته، 57هزار و 200 سد بزرگ در جهان در دست بهره‌برداري است كه از اين تعداد، 34 هزار سد در قاره آسيا قرار دارد كه حدود 24 هزار سد در چين ساخته شده و يا در دست بهره‌برداري است.
وي خاطرنشان كرد: با بهره‌برداري از 39 سد در دولت تدبير و اميد، 5.2 ميليارد متر مكعب آب براي مصارف مختلف فراهم شده و با بهره‌برداري از سدهاي آينده حدود 2 ميليارد متر مكعب آب قابل تنظيم ديگر به اين رقم اضافه مي‌شود.
اردكانيان گفت: از 39 سد بهره‌برداري شده، يكصد هزار شغل مستقيم و غير مستقيم از مرحله اجرا تا بهره‌برداري فراهم شده و با بهره‌برداری از 31 سد ديگر، حدود 75 هزار اشتغال جدید فراهم خواهد شد .
وي همچنين با اشاره به بهره‌برداري 90 پروژه با سرمايه‌گذاري هفت هزار و 920 ميليارد تومان از ابتداي پويش #هرهفته_الف_ب_ایران تاكنون گفت: عمليات اجرايي 29 پروژه ديگر با سرمايه‌گذاري 3 هزار و 600 ميليارد تومان آغاز شده است.
وزیر نیرو در عين حال اظهار داشت: در استان اردبيل، وزارت نيرو در زمان حاضر، 41 پروژه بزرگ را در بخش‌هاي آب، برق و آب و فاضلاب شهر و روستا در دست اجرا دارد كه اعتبار در نظر گرفته شده براي اين پروژه‌ها افزون بر 8 هزار و 336 ميليارد تومان است.
وي خاطرنشان كرد: در مقايسه با ديگر استان‌ها، سطح پيشرفت كار در استان اردبیل خوب بوده و به‌طور متوسط حدود 60 درصد پيشرفت دارند و اميد است تا نيمه 1400 تعداد قابل ملاحظه‌اي از اين پروژه‌ها به بهره‌برداري برسد.
وزير نيرو با اشاره به بهره‌برداري سه سد در استان اردبيل گفت: اردبيل به عنوان يكي از استان‌هاي مهم مرزي كه نقش تاثيرگذاري در رونق توليد و توسعه دارد در زمان حاضر به نسبت سال‌هاي قبل، از اطمينان بيشتري نسبت به موضوع تامين آب برخوردار بوده و بويژه بر اساس تلاش‌هاي به‌عمل آمده و پيگيري‌هاي نمايندگان، وضعيت تخصيص منابع آب به ميزان قابل توجهي بهبود پيدا كرده است.
وي گفت: امروز چهار پروژه مهم شامل اين سه سد با سرمايه‌گذاري 381 ميليارد تومان بهره‌برداري و همزمان عمليات اجرايي خط دوم انتقال فاضلاب شهر اردبيل هم با اعتبار 40 ميليارد تومان آغاز مي‌شود كه اميد است مطابق برنامه به بهره‌برداري برسد.
اردكانيان اظهار داشت: سد احمد بيگلو و شبكه آبياري و زهكشي نقش مهمي در تامين آب شرب هموطنان در مشكين‌شهر و روستاهاي اطراف دارد و قادر خواهد بود دو هزار و 35 هكتار اراضي پايين‌دست را از آب تنظيم‌شده بهره‌مند كند.
وزیر نیرو یادآور شد: ديگر سدها شامل سد بفراجرد در خلخال با سرمايه‌گذاري 77 ميليارد تومان براي تامين آب شرب خلخال و تازه‌كند در شهرستان گرمي با سرمايه‌گذاري 77 ميليارد تومان است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/50962