هفته شانزدهم استان مازندران

1.jpg

در شانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
وزیر نیرو فردا راهی مازندران می‌شود
استان مازندران در شانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، روز پنج‌شنبه میزبان وزیر نیرو است که در این سفر عملیات بهره‌برداری و اجرایی 10 پروژه آب و برق این استان با اعتبار 4477 میلیارد تومان آغاز می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده بهره‌برداری در این سفر شامل بهره‌برداری از طرح آبرسانی از سد شهید رجایی به ساری با سرمایه‌گذاری 1300 میلیارد ریال، توسعه بخش 63 کيلوولت پست 400 کيلوولت مرکز مازندران، سه ايستگاه انتقال و فوق توزيع و خطوط 230 و 63 کيلوولت ارتباطي به شبکه، نيروگاه مقياس کوچک به ظرفيت عملي 25 مگاوات بابل، نيروگاه مقياس کوچک به ظرفيت عملي 25 مگاوات بابلسر، 17 دستگاه خروجي پست فوق توزيع 20 کيلوولت و تامين برق روستاي دوشک است.
همچنین در اين سفر، سد لاستيکي پازوار، سد لاستيکي وليک‌رود و طرح آبرساني به 56 روستا و شهر سرخرود به بهره‌برداری می‌رسد.
در اين سفر، نيروگاه 500 مگاواتي سيکل ترکيبي محمود آباد نیز کلنگ‌زني خواهد شد.
برای بهره‌برداری از پروژه‌های صنعت آب و برق مازندران در این هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مجموع 4477 میلیارد تومان هزینه شده است.
در اين سفر 9 پروژه با اعتبار 877 ميليارد تومان افتتاح و يک پروژه با اعتبار سه هزار و 600 ميليارد تومان کلنگ‌زني خواهد شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51921
با حضور وزیر نیرو؛
کلنگ احداث یک نیروگاه جدید در استان مازندران به زمین خورد
در نخستین برنامه هفته شانزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، عملیات اجرایی آماده سازی ساختگاه نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی محمود آباد امروز با حضور وزیر نیرو آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز پس از حضور در جلسه مدیریت بحران استان گیلان راهی مازندران شد تا در هفته شانزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران طرح‌های اب و برق این استان را کلنگ‌زنی و افتتاح کند که نخستین برنامه این سفر، از شهر محمودآباد آغاز شد.
​محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی در مراسم آغاز عملیات این طرح گفت: این نیروگاه با ظرفیت کل 500 مگاوات شامل یک واحد گازی به ظرفیت 340 مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت 160 مگاوات خواهد بود.
وی تصریح کرد: این نیروگاه جزو نیروگاه های راندمان بالاست که بخش سیکل ترکیبی آن دارای راندمان 60 درصد می باشد و در نوع خود از نیروگاه های با سطح تکنولوژی بالا محسوب می شود.
طرزطلب افزود: هزینه کل ساخت این نیروگاه 300 میلیون یورو است که از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و اخذ وام تأمین خواهد شد.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: تکمیل مطالعات مهندسی و اخذ مجوزات تأمین آب، تکمیل احداث راه دسترسی ، برگزاری مناقصه انتخاب سرمایه گذار و مبادله قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه گذار منتخب از جمله اقداماتی خواهد بود که در آینده ای نزدیک درباره این پروژه عملیاتی خواهد شد.
وی هدف از اجرای این پروژه را کاهش حجم تصدی گری دولتی از طریق تشویق سرمایه گذاری بخش غیردولتی عنوان کرد و افزود: افزایش ظرفیت تولیدی برق و ایجاد زمینه های اشتغال در منطقه به عنوان زیر بنای تولید و استفاده بهینه از انرژی سوخت مصرفی با توجه به راندمان بالای واحدهای این نیروگاه از دیگر اهداف این پروژه محسوب می شود.
لازم بذکر است، این نیروگاه در استان مازندران، بخش سرخرود شهرستان محمود آباد، روستای معلم کلا واقع است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51910
وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه محمودآباد:
وظیفه دولت، تدبیر برای سرمایه‌گذاری‌های آینده است
وزیر نیرو با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری های لازم در صنعت آب و برق گفت: وظیفه ما و دولت این است که در سال های آینده هم به فکر سرمایه گذاری های لازم باشیم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز پنجشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی محمودآباد با اشاره به بهره برداری ۲۲۷پروژه صنعت آب و برق با سرمایه گذاری ۳۳هزار میلیارد تومان در چارچوب پویش #هرهفتهالفبایران تا پایان امسال در تمام استان های کشور اظهار داشت: وظیفه ما و دولت این است که برای سال‌های آینده هم به فکر سرمایه‌گذاری‌های لازم باشیم، از جمله در صنعت برق علاوه بر نیروگاه‌هایی که تا پایان سال در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرند همزمان عملیات اجرایی نیروگاه‌های دیگر هم آغاز می‌شود.
 وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین این‌ها نیروگاه سیکل ترکیبی در استان مازندران است که امیدواریم طبق برنامه فرآیند انتخاب سرمایه‌گذار آن خیلی زود به انجام برسد و از منابع داخلی هم استفاده و کار شروع شود.
اردکانیان گفت: تلاش می‌شود با همکاری معتمدان محلی از نیروهای انسانی مورد نیاز در منطقه هم در فرآیند ساخت نیروگاه استفاده شود.
وی افزود: امید است هر چه زودتر مسئولان وقت در بهره‌برداری این نیروگاه شرکت کنند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51939
2 سد لاستیکی با سرمایه‌گذاری 15 میلیارد تومان در استان مازندران به بهره‌برداری رسید
سدهای لاستیکی "پازوار" و "ولیک‌رود" در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حاج‌رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در آیین افتتاح این سدها ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده گفت: وزارت نیرو در نظر دارد اجرای اینگونه سدها که با محیط زیست منطقه شمال کشور سازگاری دارد را در این مناطق توسعه دهد و تلاش شده است تا تعداد زیادی از این سدها در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان اجرا شود.
وی با اشاره به مطالبات مردم در این زمینه گفت: در سفر امروز دو پروژه سد لاستیکی با هدف تامین آب کشاورزی و توسعه ظرفیت گردشگری و همچنین ساماندهی رودخانه در بالادست و پایین‌دست این سدها به بهره‌برداری رسید.
در این مراسم همچنین محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران ضمن اشاره به اهمیت سدهای لاستیکی در استان و نقش آن در تامین آب کشاورزی استان گفت: طی سال جاری عملیات اجرایی 2 سد لاستیکی پازوار و ولیک رود به اتمام رسید و 3 سد دیگر "لاریم"، "فرح آباد" و "سرخرود" نیز بین 70 تا 98 درصد پیشرفت دارند.
وی با اشاره به ضرورت توسعه اینگونه سدها در استان‌های شمالی و سازگاری آن با محیط زیست گفت: در تلاش هستیم تا تعداد این سدها را در استان که اکنون به حدود 10 سد رسیده است افزایش دهیم.
وی در ادامه با تشریح مشخصات فنی این دو پروژه از جمله سد پازوار گفت: ارتفاع این سد 4.5 متر و عرض آن 36 متر است. حجم قابل تنظیم این سد ۶ میلیون متر مکعب در سال و حجم مخزن آن یک میلیون متر مکعب است که ۱۵۰۰ هکتار اراضی تحت پوشش دارد. این سد طی مدت 8 سال به بهره‌برداری رسید.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51938
با حضور وزیر نیرو در شانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران انجام شد؛
بهره‌برداری از طرح آبرسانی به ۵۶ روستای مازندران/ برخورداری جمعیت ۵۲ هزار نفری روستایی استان از آب سالم
وزیر نیرو از بهره‌برداری عملیات آبرسانی به ۵۶ روستای مازندران و سرمایه‌گذاری ۳۶۰۰ میلیارد تومانی برای احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی در محمودآباد این استان خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز پنجشنبه در حاشیه آیین افتتاح طرح آبرسانی به ۵۶ روستا در جمع خبرنگاران به سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی در بهره‌برداری از بخش عمده‌ای از ۲۲۷ پروژه در ۲۴ استان کشور در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اشاره کرد.
وی گفت: در استان مازندران هم تصفیه‌خانه بزرگ ساری برای آبرسانی به حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن در مرکز استان، دو نیروگاه مولد کوچک با مجموع ظرفیت ۵۰ مگاوات، طرح‌های برق و آبرسانی به ۵۶ روستا با مجموع ۸۷۷ میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز، جمعیت ۵۲ هزار نفری روستایی مازندران به شبکه آب سالم و پایدار وصل می‌شوند.
اردکانیان گفت: عملیات اجرایی احداث یک نیروگاه بزرگ ۵۰۰ مگاواتی هم در محمودآباد آغاز می‌شود که برای آن هم سرمایه گذاری افزون بر ۳۶۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: امید است این پروژه تا سال ۱۴۰۲ در مدار بهره‌برداری قرار گیرد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51941
با حضور وزیر نیرو در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
طرح آبرسانی از سد شهید رجایی به ساری افتتاح شد/ بهره‌برداری هم‌زمان از 2 نيروگاه مولد مقياس كوچك و 7 پروژه انتقال و فوق توزيع برق مازندران
طرح آبرسانی از سد شهید رجایی به ساری با اعتبار 1300 میلیارد ریال و 2 نيروگاه مولد مقياس كوچك و 7 پروژه انتقال و فوق توزيع برق مازندران در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو به‌طور هم‌زمان به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با بیان اینکه آب سد شهید رجایی از طریق یک خط انتقال به قطر 900 میلی‌متر  لوله فولادی به تصفیه‌خانه این طرح واقع در 9 کیلومتری جنوب ساری به صورت ثقلی انتقال می‌یابد، گفت: در طول مسیر با توجه به فشار آب علاوه بر احداث ایستگاه فشارشکن در مسیر طرح، سه نیروگاه برق آبی کوچک با ظرفیت 16.4 گیکاوات ساعت جهت استفاده مضاعف توسط بخش خصوصی احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
محمدابراهیم یخکشی از تصفیه‌خانه این طرح به‌عنوان یکی از تصفیه‌خانه‌های مجهز کشور یاد کرد و گفت: این تصفیه‌خانه به روش متعارف با فیلتراسیون دولایه اجرا شده و قادر است 1500 لیتر در ثانیه آب را با کیفیت بسیار مناسب در اختیار جمعیت 400 هزار نفری ساری قرار دهد .
یخکشی افزود: آب شرب تصفیه شده پس از تجمیع در یک مخزن 10 هزار متر مکعبی واقع در محل تصفیه‌خانه طی یک خط انتقالی به طول 9 کیلومتر به 2 مخزن ذخیره باغ کرمانی که هریک 20 هزار مترمکعب است انتقال و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران به آثار اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی این طرح بزرگ پرداخت و گفت: در این طرح علاوه بر تامین آب مطمئن برای جمعیت 400 هزار نفری این شهر، کیفیت آب شرب به‌دلیل کیفیت پایین منابع آبرفت بسیار ارتقا یافته، به‌طوری‌که بسیاری از شاخص‌ها از جمله نیترات، آمونیوم، کدورت، سختی آب و فسفات در مقایسه با استفاده از آب چاه‌ها به شدت کاهش و بهبود یافته و شاخص کیفیت آب از 55 به 77 ارتقا یافته است. همچنین به لحاظ زیست محیطی نیز برداشت منابع آب زیرزمینی کاهش یافته و آب سالم در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد .
 این گزارش حاکی است، با احداث این تصفیه‌خانه و تاسیسات وابسته به آن ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش ساخت تجهیزات داخلی و توانمندسازی نیروی انسانی فراهم و فرصت مناسبی برای آموزش دانش آموزان، دانشجویان و فرهنگ‌سازی در زمینه مدیریت مصرف آب ایجاد شده است.
افتتاح 2 نيروگاه مولد مقياس كوچك و 7 پروژه انتقال و فوق توزيع برق مازندران
وزير نيرو در این آیین هم‌زمان 2 نيروگاه مولد مقياس كوچك و 7 پروژه انتقال و فوق توزيع برق در مازندران را با سرمایه‌گذاری 410 میلیارد تومان افتتاح کرد.
حسین افضلي مديرعامل برق منطقه‌اي مازندران و گلستان گفت: این 2 نيروگاه مقياس كوچك با سرمایه‌گذاری 410 میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی با حضور وزیر نیرو در استان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفتند.
وي گفت: این پروژه‌ها شامل نيروگاه مقياس كوچك 25 مگاواتی در بابلسر، و نيروگاه مقياس كوچك  25 مگاواتی در شهرک صنعتی رجه بابل هستند.
افضلی افزود: کمک به کمبود تولید شبکه سراسری و جلوگیری از اعمال خاموشی، کاهش تلفات شبکه فوق توزیع و توزیع، به تعویق انداختن توسعه پروژه‌های شبکه، افزایش مشارکت بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های استانی در راستای اصل 44، افزایش پایداری شبکه و تامین برق مستمر، تقویت پدافند غیرعامل و جبران ضعف ولتاژ و بهبود ولتاژ برق مشترکان و ایجاد اشتغال مستقیم برای 26 نفر از اهداف و اثرات اجرایی این پروژه‌ها به‌شمار می‌آید.
مديرعامل برق منطقه‌اي مازندران و گلستان گفت: همچنين در سفر وزير نيرو به مازندران با سرمایه گذاری بالغ بر 267 میلیارد تومان 7 پروژه انتقال و فوق توزیع در استان افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
وي خاطرنشان كرد: این پروژه‌ها شامل توسعه بخش 63 کیلوولت پست مرکز مازندران، احداث ایستگاه فوق توزیع ساری 6، احداث ایستگاه فوق توزيع بابل5، احداث خط كابلي تغذيه كننده ايستگاه ساري6، احداث خط كابلي تغذيه كننده ايستگاه بابل 5، احداث خط انشعابی و ایستگاه ساده 230 کیلوولت بهشهر و 17 دسگاه فيدر خروجي پست فوق توزيع 20 كيلوولت است.
افضلي گفت: تامین برق مستمر و مطمئن، كاهش خاموشی‌های ناشی از ازدیاد بار در زمان پیک بار، افزایش پايداري و قابلیت اطمینان شبكه، رفع افت ولتاژ مشترکان منطقه و كاهش تلفات شبكه از اهداف و اثرات اجرای این پروژه‌ها محسوب می‌شود.
وي افزود: براي اجرای اين پروژه‌ها 677 ميليارد تومان اعتبار هزينه شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/51785
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران عنوان کرد:
بهره‌برداری ۱۵۳ پروژه با سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومان در ۲۴ استان کشور؛ نتیجه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تاکنون/ ۴.۵ میلیارد متر مکعب ظرفیت آب‌های سطحی مازندران
وزیر نیرو که در چارچوب شانزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به مازندران سفر کرده است، با اشاره به بهره برداری ۹ پروژه بزرگ صنعت آب و برق در این استان گفت: با این تعداد، از ابتدای این پویش تاکنون ۱۵۳ پروژه با سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومان در ۲۴ استان کشور به بهره‌برداری رسیده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز پنجشنبه در پایان سفر به مازندران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این مسیر تا پایان سال ادامه دارد و اوایل هفته میهمان هموطنانمان در استان هرمزگان خواهیم بود. این چرخ کماکان تا تحقق وعده‌ها خواهد چرخید.
وی با اشاره به پشتیبانی خوب دولت از دو سد بزرگ در دست اجرای گله ورد و هراز در استان مازندران گفت: هیئت وزیران به تازگی رقم قابل توجهی برای موضوع جاده دسترسی جایگزین برای شتاب بخشی به پروژه سد هراز اختصاص داده و امید است سد گله ورد هم تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.
وزیر نیرو ادامه داد: ۱۰ سد دیگر هم در کشور در دست مطالعه داریم که شتاب داده خواهند شد و امید است شرایط عمومی کشور هم به گونه‌ای باشد که بتوانیم از بخش منابع عمومی و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی این طرح‌ها را هر چه زودتر بهره‌برداری کنیم.
وی در خصوص استمرار حمایت دولت از بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک گفت: هم اینک تدارک لازم برای این کار در حال فراهم شدن است. این کار به نحوی که برای دولت امکان‌پذیر باشد و وزارت نیرو علاقه و اشتیاق بخش خصوصی را بتواند حفظ کند توسعه پیدا خواهد کرد.
اردکانیان گفت: امروز در استان مازندران علاوه بر طرح‌های مهم تامین و تقویت شبکه برق استان شامل دو نیروگاه مقیاس کوچک با مجموع ظرفیت ۵۰ مگاوات و سایر بخش‌های شبکه  انتقال و توزیع، عملیات اجرایی احداث یک نیروگاه بزرگ ۵۰۰ مگاواتی در محمودآباد آغاز شد که سرمایه‌گذاری ۳۶۰۰ میلیارد تومانی خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: امید است طبق برنامه تا سه چهار سال آینده وارد مدار شده و تراز تولید برق استان مثبت شود.
وی گفت: مازندران، استان رو به توسعه‌ای است و یکی از ویژگی‌های آن مهمانپذیری در مواقع خاصی از سال است که طبیعتا تامین آب و برق مطمئن نقش تعیین کننده‌ای در تداوم حفظ این جذابیت استان دارد.
وزیر نیرو ادامه داد: در بخش آب، علاوه بر آبرسانی به ۵۶ روستای مازندران در مناطق مختلف، دو سد لاستیکی هم در بابلسر و فریدون‌کنار افتتاح و نیز تصفیه‌خانه بزرگ آب ساری با ظرفیت ۱۵۰۰ لیتر در ثانیه برای تامین آب شهرستان ساری تا افق ۱۴۰۵ بهره‌برداری شد و تدارک لازم دیده شده که طرح‌های دیگری از جمله عملیات اجرایی سد زاران‌رود هر چه سریعتر آغاز شود.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت بالای بارش‌های سالانه در استان‌های گیلان و مازندران گفت: در استان گیلان بیش از ۵ میلیارد متر مکعب و استان مازندران ۴.۵ میلیارد متر مکعب ظرفیت آب‌های سطحی است، اما مقداری که اکنون به واسطه وجود سدها ذخیره می‌شود در استان مازندران چیزی حدود ۱۰ درصد آن است.
اردکانیان گفت: قطعا سرمایه‌گذاری‌های آتی ما باید توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشد، چرا که حفظ محیط زیست مناطق شمالی هم مستلزم حفظ کشاورزی و بالطبع حفظ کشاورز است.
وی با اشاره به اینکه معیشت کشاورز به آب تنظیم شده وابسته است، افزود: اگر برای احداث مخازن سرمایه‌گذاری شود، فقط برای کنترل سیلاب نیست، بلکه برای حفظ محیط زیست هم است.
اردکانیان خاطرنشان کرد: در عین حالی که لازم است تمام ضوابط زیست محیطی، اقتصادی و فنی در اجرای پروژه‌ها رعایت شود، باید توجه داشته باشیم که اگر می‌خواهیم نسل‌های آتی هم شمال سرسبز و زیبا داشته باشند این مسئله مستلزم آن است که حجم قابل توجهی از این بارش‌ها را ذخیره کنیم.
http://news.moe.gov.ir/News-List