هفته هجدهم استان خراسان شمالی

pooyesh18.jpg
در هجدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
وزیر نیرو فردا به خراسان‌شمالی سفر می‌کند
وزیر نیرو در هجدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، فردا یکشنبه به‌منظور افتتاح چهار پروژه صنعت آب و برق استان خراسان شمالی با اعتبار 216 میلیارد تومان به این استان سفر خواهد کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده افتتاح در این سفر شامل بهره‌برداری از پست 400 کیلوولت بجنورد، خط 400 کیلوولت تغذیه پست بجنورد- اسفراین، تصفیه‌خانه فاضلاب آشخانه و بهره‌برداری از شبکه و انشعابات فاضلاب شهرک گلستان در شهرستان بجنورد است.
بنا بر این گزارش، با بهره‌برداری از پست 400 کیلوولت با ظرفیت 1200 مگاولت آمپر و خط 400 کیلوولت تک‌مداره به طول 57 کیلومتر با هزینه‌ای بالغ‌بر 125 میلیارد تومان اعتبار، تلفات شبکه کاهش یافته، امکان تغذیه فوق سنگین جدید و بهبود وضعیت ولتاژ منطقه فراهم شده و علاوه بر تامین برق مطمئن شهرستان بجنورد و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری، افزایش قابلیت اطمینان شبکه استان خراسان شمالی محقق خواهد شد.
همچنین با بهره‌برداری از فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب آشخانه با ظرفیت 5540 مترمکعب در شبانه‌روز با 71 میلیارد تومان اعتبار در مانه و سملقان، 50 هزار و 666 نفر جمعیت در افق طرح تحت پوشش قرار خواهند گرفت، سطح بهداشت عمومی ارتقا یافته و علاوه بر جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی، از پساب تصفیه‌شده در بخش صنعت و کشاورزی استفاده مجدد خواهد شد.
برای اجرای شبکه و انشعابات فاضلاب شهرک گلستان نیز 20 میلیارد تومان اعتبار صرف شده که دارای شبکه جمع‌آوری فاضلاب به‌طول 25 کیلومتر با اقطار 200 تا 500 میلی‌متر و اجرای خط انتقال فاضلاب به‌طول 5.5 کیلومتر به قطر600 میلی‌متر به تعداد انشعاب 6000 مشترک است.
بهره‌برداری از این پروژه، بالارفتن سطح بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی و امکان استفاده مجدد پساب در بخش صنعت و کشاورزی را فراهم می‌کند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52104
با حضور وزیر نیرو در هجدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
پست 400 کیلوولت بجنورد افتتاح شد/ بهره‌برداری از خط ۴۰۰ کیلوولت بجنورد- اسفراین
رضا اردکانیان وزیر نیرو، در اولین برنامه سفر به استان خراسان شمالی در هجدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، پست 400 کیلوولت بجنورد و خط 400 کیلوولت تغذیه پست بجنورد- اسفراین را با اعتبار ۱۲۵۰ میلیارد ریال افتتاح کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا ریاحی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان، درباره جزییات این پروژه‌ها اظهار کرد: یکی از این پروژه‌ها پست ۴۰۰ کیلوولت بجنورد است که با اعتباری بالغ بر ۵۵۰ میلیارد ریال که ۴۰۰ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به این استان تامین شده، به بهره‌برداری رسید.
وی ادامه داد: ظرفیت این پست ۲۰۰ مگاولت‌آمپر است که برای ۲۰۰ مگاولت‌آمپر دیگر نیز بسترسازی توسعه‌ای دیده شده است.
ریاحی با بیان اینکه این پست در مدت چهار سال احداث شده، گفت: پست 400 کیلوولت بجنورد در زمان احداث به‌صورت مستقیم برای ۲۵ نفر اشتغال‌زایی داشته است. این پست پس از بهره‌برداری نیز برای ۱۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان تصریح کرد: کاهش بار پست‌های ۴۰۰ کیلوولت منطقه، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، افزایش پایداری شبکه خراسان شمالی، تامین پایدار برق صنایع سنگین و شهرستان بجنورد از اهداف اصلی راه‌اندازی این پروژه است.
ریاحی درباره پروژه دیگری که امروز به بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: خط ۴۰۰ کیلوولت بجنورد- اسفراین نیز ۵۷ کیلومتر طول داشته و ۱۶۴ برج برای آن ساخته شده که با ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار احداث شده است.
وی اضافه کرد: در مجموع قرار است در سفر وزیر نیرو به شهرستان بجنورد ۱۲۵۰ میلیارد ریال پروژه صنعت برق به بهره‌برداری برسد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52117
با حضور وزیر نیرو در هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه در خراسان شمالی افتتاح شد/ بهره‌برداری از شبکه فاضلاب مسکن گلستان شهر بجنورد
در هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه و شبکه فاضلاب مسکن گلستان شهر بجنورد با حضور وزیر نیرو به‌طور همزمان افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، غلامحسین ساقی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی در رابطه با مشخصات این پروژه‌ها گفت:  تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی، شهرستان مانه و سملقان و در دو کیلومتری شمال شرق شهر آشخانه قراردارد .
وی افزود: عملیات احداث این تصفیه‌خانه فاضلاب با فناوری لجن فعال و قابلیت حذف ازت و فسفر در مساحت ١٢ هزار متر مربع در تیرماه ١٣٩١، از محل اعتبارات عمومی آغاز شد که هدف اجرایی این طرح در فاز اول، تحت پوشش قرار دادن ٢٧ هزار نفر از جمعیت شهر آشخانه است.
وی ادامه داد: طرح ٧١ میلیارد تومانی فاضلاب آشخانه به‌عنوان بزرگترین پروژه عمرانی شهرستان مانه و سملقان و شهر آشخانه شامل تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت ۵٨٠٠ مترمکعب و با پیشرفت فیزیکی ١٠٠ درصد، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پلی اتیلن ٣ هزار متری از ایستگاه پمپاژ تا تصفیه‌خانه به‌صورت دو خط موازی و با  قطر ٣٠٠ میلی‌متر و پيشرفت فیزیکی ١٠٠ درصد، شبکه جمع‌آوری فاضلاب به‌طول ٣۵ کیلومتر(۵۰ درصد از شبکه موردنیاز) است.
ساقی خاطرنشان کرد: در زمان اجرای این پروژه مستقیماً ٢٠ نفر در ماه و ٣٠ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به‌کار شده که پس از بهره‌برداری تعداد ١۵ نفر مستقیم و پنج نفر غیرمستقیم در ماه مشغول به‌کار خواهند شد که ٩٠ درصد این افراد بومی این منطقه خواهند بود.
وی اظهارداشت: با عنایت به بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی در نواحی شمالی شهر و همچنین با عنایت به نفوذناپذیری نامطلوب خاک در نواحی جنوبی شهر آشخانه در مجموع مشکلات و معضلات عدیده دفع سنتی فاضلاب و هزینه‌های بالای تخلیه چاه‌های جذبی، عموم مردم خواستار دفع فاضلاب به شیوه مدرن بودند.
وی گفت: با توجه به اینکه جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب از ویژگی‌های جوامع متمدن و پیشرفته محسوب می‌شود لذا ماهیت چنین پروژه‌ای به خودی خود گویای توسعه و رشد منطقه خواهد بود.
وی با بیان اینکه با اجرایی شدن این طرح، امنیت بهداشتی مردم بیش از گذشته تامین و موجب حفظ جمعیت موجود و ایجاد رضایت عمومی خواهد شد، ادامه داد: این طرح با جلوگیری از ورود 1.2 میلیون متر مکعب در سال فاضلاب خام به محیط زیست باعث پیشگیری از نفوذ و ورود انواع آلاینده‌ها همچون نیترات، دتر جنت‌ها، عوامل میکروبی و بیماری‌زا به منابع آب و خاک و به‌طور کلی محیط زیست خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آبفای استان با اشاره به افتتاح فاضلاب پروژه مسکن گلستان شهر بجنورد نیز گفت: شروع اجرای شبکه فاضلاب مسکن گلستان شهر بجنورد از سال ۹۷ بوده و در شهریور ۹۸ اجرای شبکه فاضلاب آن به اتمام رسید.
وی افزود: شبکه جمع‌آوری فاضلاب این منطقه به‌طول ۲۵ کیلومتر و خط انتقال به‌طول ۵/۵ کیلومتر اجرا شده است.
ساقی خاطرنشان ساخت: عملیات نصب انشعاب فاضلاب گلستان نیز در دی ماه سال جاری آغاز و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.
وی تعداد انشعاب فاضلاب نصب شده گلستان شهر بجنورد را ۵۵۰۰ فقره و در مدت دوماه عنوان کرد و اظهار داشت: این پروژه با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال اجرا شده و جمعیت ۲۰ هزار نفر ساکنان گلستان شهر بجنورد را بهره‌مند می‌کند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52120
وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از پست 400 کیلوولت بجنورد عنوان کرد:
افزایش قابل ملاحظه ضریب اطمینان شبکه برق در خراسان شمالی/ اجرای ۴۲ پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان در استان
وزیر نیرو گفت: پیوسته شدن استان خراسان شمالی به رینگ ۴۰۰ کیلوولت کشور یعنی این که ضریب اطمینان و قابلیت شبکه برق در این استان افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز یکشنبه در نخستین برنامه سفر به استان خراسان شمالی در هجدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، در آیین بهره‌برداری از پست 400 کیلوولت بجنورد و خط 400 کیلوولت تغذیه پست بجنورد- اسفراین با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای بهره‌برداری ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۳هزار میلیارد تومان در قالب این پویش اظهار داشت: استان خراسان شمالی، از جمله مناطق برخوردار از ظرفیت‌های بالاست.
وی افزود: پروژه‌هایی که امروز در بخش برق افتتاح می‌شود هم پست مهم ۴۰۰ کیلوولت و خط انتقال ۴۰۰ به ۱۳۲ اسفراین _ بجنورد نقش مهمی در پذیرش سرمایه‌های وسیعی در این استان خواهد داشت.
وی اضافه کرد: ظرفیت اوج بار استان هم اینک حدود ۷ برابر آن چیزی است که در زمان حاضر استفاده می‌شود و این اهمیت بسیار بالایی دارد.
 وزیر نیرو گفت: امید است این دو پروژه در بخش برق که از منابع سفر مقام معظم رهبری به ثمر رسیده و از برکات آن سفر است، نقش ارزنده‌ای در برنامه‌های تولید و فعالیت در استان خراسان شمالی داشته باشد.
وی گفت: در حال حاضر در استان ۴۲ پروژه با پیشرفت متوسط حدود ۵۰ درصد در بخش‌های مختلف آب، برق و فاضلاب در دست اجرا داریم که سرمایه‌گذاری بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری ۱۶۱ پروژه از مجموع ۲۲۷ پروژه پویش با احتساب ۴ پروژه استان خراسان شمالی که امروز با سرمایه گذاری مجموع ۲۳ هزار و ۳۶۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: مابقی پروژه‌ها هم تا پایان سال وارد مدار بهره‌برداری می‌شوند.
وی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه کشور گفت: آنچه تحریم پذیر نیست و با بکارگیری این منبع حتی جبران منابع مالی و سهل بودن دسترسی به این منابع هم می‌شود، ظرفیت منابع انسانی کشور است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52122