هفته بیستم استان های بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و تهران

قطار پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در ایستگاه آخر؛
25 طرح بزرگ بخش برق در 5 استان فردا به‌صورت ویدئوکنفرانس افتتاح می‌شود
25 طرح بزرگ بخش برق به ارزش بیش از 7 هزار و 181 میلیارد تومان در آخرین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران فردا به صورت هم‌زمان توسط وزیر نیرو افتتاح می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در هفته بیستم پویش سراسری #هرهفته_الف_ب_ایران، فردا (سه‌شنبه) و به صورت هم‌زمان در پنج استان کشور چندین طرح شامل بخش گاز و بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی هنگام، پرند و عسلویه، خطوط انتقال برق، پست‌های توزیع و فوق توزیع، توسعه و احداث سه نیروگاه خورشیدی، گازی و تجدیدپذیر و برق‌رسانی روستایی به‌صورت ویدئوکنفرانس از محل ستاد وزارت نیرو افتتاح خواهد شد.
بر اساس این گزارش، این طرح‌ها در استان‌های هرمزگان، تهران، بوشهر، سیستان و بلوچستان و فارس قرار دارند و طبق برنامه مقرر بود در طول اسفندماه جاری افتتاح شوند، اما به دلیل ملاحظات بهداشتی و ایمنی ناشی از شیوع ویروس کرونا، این طرح‌ها به‌صورت غیرحضوری و ویدئوکنفرانسی افتتاح خواهند شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52319
پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به ایستگاه آخر رسید؛
25 طرح بزرگ صنعت برق در 5 استان در هفته بیستم پویش افتتاح شد/ سرمایه‌گذاری بیش از 7 هزار و 181 میلیارد تومان برای این طرح‌ها
25 طرح بزرگ صنعت برق به ارزش بیش از 7 هزار و 181 میلیارد تومان در آخرین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌صورت هم‌زمان توسط وزیر نیرو افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين طرح‌ها در بخش نيروگاهي شامل بخش گاز نيروگاه سيكل تركيبي هنگام به ظرفيت 307 مگاوات در استان هرمزگان، بخش بخار نيروگاه سيكل تركيبي پرند به ظرفيت 160 مگاوات در تهران و بخش بخار نيروگاه سيكل تركيبي عسلويه به ظرفيت 160مگاوات در بوشهر با مجموع سرمايه‌گذاري 6309 ميليارد تومان است.
همچنين در بخش تامين برق و شبكه‌هاي فوق توزيع و توزيع، امروز پروژه‌هاي خط 66 كيلوولت وحدتيه - خشت و افزايش خط 66 كيلوولت برازجان 230، برازجان 1 و افزايش ظرفيت خط 66 كيلوولت وحدتيه، خط 132كيلوولت كنگان 400 كنگان 2، افزايش ظرفيت و راه‌اندازي انتقال ديتا و پهناي باند مخابراتي ايستگاه‌ها و سيستم اسكادا براي ايستگاه‌ها در استان بوشهر به بهره‌برداري رسيد.
در اين بخش همچنين پست 230.63 كيلوولت بهارستان(گلستان) و خروجي‌هاي 63 كيلوولت بهارستان - فاز نخست  و دو مدار خط 230كيلوولت پرند، بهارستان، فيروزبهرام و پروتكشن پست در استان تهران مورد بهره‌برداري قرار گرفت.
ديگر پروژه‌هايي كه در اين بخش به بهره‌برداري رسيد شامل پست 230.63 كيلوولت پرواز زاهدان(شرق)، نيروگاه 25 مگاواتي سراوان، خط 132 كيلوولت سراوان - دهك - سيركان و پست 63.20 كيلوولت دهك(موقت) و پست 63.20 كيلوولت سيركان(موقت)، خط 63 كيلوولت ايرانشهر - بزمان، پست 63.20 كيلوولت بزمان(موقت)، پست 63.20 كيلوولت چاه علي(موقت) و خط 63 كيلوولت مسكوتان چاه‌علي در استان سيستان و بلوچستان است.
در استان فارس هم 7 پروژه از جمله تامين برق، تقويت ولتاژ، ظرفيت سازي مشتركان، توسعه و احداث نيروگاه گازي شيراز، نيروگاه تجديدپذير در قالب مزرعه خورشيدي اقليد به ظرفيت 600 كيلووات در فاز نخست، برق‌رساني به 15روستا و 12 طرح سامانه‌هاي فتوولتائيك مختص مشتركان، نصب كنتورهاي هوشمند فهام و تامين روشنايي و پروژه شاخص اقتصاد مقاومتي با كاهش پيك بار 1023 مگاوات در تابستان 98 به بهره‌برداري رسيد.
در مجموع براي 25 پروژه اين بخش 7 هزار و 181 ميليارد و 28 ميليون تومان هزينه شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52354
معاون وزير نيرو در آیین افتتاح طرح‌های پویش هرهفته_الف_ب_ایران:
تمام تلاش صنعت برق ارائه كار مطلوب براي كسب رضايت مردم است/ ظرفيت نصب شده نيروگاه‌هاي كشور به ۸۳ هزار و 350 مگاوات رسيد
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: تمام تلاش صنعت برق كشور براي ارائه كار مطلوب در جهت كسب رضايت مردم است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «همایون حائری» صبح امروز سه‌شنبه در آیین افتتاح 25 طرح بزرگ بخش برق در پنج استان که در قالب بیستمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به ‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به بهره‌برداري 25 پروژه برق‌رساني در اين هفته از پويش با مجموع سرمايه گذاري 7 هزار و 204 ميليارد تومان اظهار داشت: در كنار اين پروژه‌ها و اقدام‌هاي سخت افزاري و نرم افزاري، ارتقاي دانش كار و استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته بومي هم در ذات پروژه‌ها بوده كه در قالب اجراي آنها انجام شده است.
وي از جمله اين فناوري‌ها به نسل جديد توربين‌ها و ژنراتورها و سيستم‌هاي كنترل پيشرفته اشاره كرد و افزود: براي پياده سازي اين پويش، سه منبع بزرگ انرژي بزرگ هم در كنار خود داشتيم كه در انجام پروژه‌ها حرف اول و آخر را مي‌زد.
حائري تصريح كرد: منبع انرژي نخست كسب رضايت مردم بود كه بزرگترين سرمايه ماست و تمام تلاش ما براي ارائه كار در جهت رضایتمندی آنان است.
وي همكاران صنعت آب و برق، پيمانكاران و ديگر دست اندركاران اين صنعت و تامين كنندگان تجهيزات و صنايع پشتيبان را ديگر منابع انرژي صنعت برق در اجراي پروژه‌ها دانست و خاطرنشان كرد: با بهره‌برداري از پروژه‌هاي نيروگاهي جديد، ظرفيت نصب شده نيروگاه هاي كشور به 83 هزار و 350 مگاوات رسيد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52357
وزير نيرو عنوان كرد:

پويش #هرهفته_الف_ب_ايران؛ نماد تاب‌آوري ملت ايران در شرايط سخت تحريم‌ها
وزير نيرو با اشاره به پايان پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، از اين حركت به عنوان نمادي از تاب‌آوري ملت ايران در شرايط سخت تحريم‌هاي ظالمانه، اميدبخشي و پيام‌رسان پايداري و استواري ملت ايران به آيندگان نام برد.

به‌‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آیین افتتاح 25 طرح بزرگ بخش برق در پنج استان که در قالب بیستمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: اين پروژه‌ها نه تنها شهر و روستا و به نوعي توزيع عادلانه زيرساخت‌هاي اصلي و مهم كشور در همه نقاط کشور، استان‌هاي مرزنشين، مركزي و نقاط بهره‌مند از منابع آب، مناطق خشك و كم آب كشور را در بر مي‌گرفتند، بلكه همراه با مشاركت فعال منابع دولتي، منابع داخلي شركت‌هاي وزارت نيرو، مشاركت‌هاي مردم و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي بود.
وي با اشاره به سرمايه‌گذاري 33 هزار ميليارد تومان براي اجراي 227 پروژه در قالب این پويش گفت: از اين مجموع، 60 درصد منابع خارج از بودجه دولت و منابع داخلي، بخش خصوصي و مشاركت‌هاي فعال به‌ويژه صندوق توسعه ملي بوده است.
اردكانيان در آخرين هفته و ايستگاه پاياني پويش #هرهفته_الف_ب_ايران كه به استان‌هاي تهران، هرمزگان، فارس، بوشهر و سيستان و بلوچستان با مجموع 25 پروژه اختصاص داشت، اظهار کرد: 10 سد، 6 هزار و 335 هكتار شبكه‌هاي اصلي آبياري و زهكشي، 18 نيروگاه حرارتي، 17 نيروگاه تجديدپذير خورشيدي و بادي، 6 نيروگاه مقياس كوچك، 103 پست و خط انتقال، 17 طرح آبرساني شهري، 10 تصفيه‌خانه آب، 17 تصفيه‌خانه فاضلاب و آبرساني به 860 روستاي كشور، مجموع پروژه‌هايي بود كه در اين پويش نيم ساله به بهره‌برداري رسيد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52360
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

وزارت نيرو 5 هزار و 931 پروژه در كشور در دست اجرا دارد/ ادامه پویش در سال جدید با محوریت #اصلاح_مصرف
وزير نيرو گفت: وزارت نيرو در سطح كشور 5 هزار و 931 پروژه با سرمايه‌گذاري 884 هزار ميليارد تومان در دست اجرا دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در پايان پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در جمع خبرنگاران با اشاره به بهره‌برداري 227 پروژه با سرمايه‌گذاري 33 هزار و 560 ميليارد تومان در قالب اين پويش افزود: به جز دو هفته اخير كه بهره‌برداري پروژه‌ها به صورت ويدئوكنفرانسي برگزار شد، در طول 20 هفته 31 سفر در چارچوب اين پويش انجام شد كه چهار مورد از اين‌ها با حضور رييس جمهوري، چهار مورد با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي و دو مورد ديگر با حضور معاون اول رئيس جمهوري بوده است.
وي همچنين از بهره‌برداري سه نيروگاه و 40 پروژه صنعت آب و برق كشور در 15 استان در فصل بهار 99 با سرمايه‌گذاري 6 هزار ميليارد تومان خبر داد.
اردكانيان همچنين گفت: سال 98 را با دستي پر به پايان رسانده و به استقبال سال نو مي‌رويم.
وزير نيرو با اشاره به سيلاب‌هاي ابتداي سال اظهار داشت: اين سيلاب‌ها با تاب‌آوري خوب مردم به نحو مناسبي مديريت شد، تابستان امسال را هم با مشاركت مردم و فعالان بخش توليد بويژه اوج بار آن به مدد همكاري‌ها سپري كرديم.
اردكانيان افزود: امسال در خصوص فعاليت با كشورهاي همسايه و كميسيون‌هاي مشترك دستاوردهايي داشتيم؛ بويژه اجرايي شدن موافقت‌نامه موقت عضويت ايران در اتحاديه اقتصادي اوراسيا كه از 5 آبان عملياتي شد و بنا به گزارش گمرك شاهد بيش از 90 درصد افزايش ارزش كالاهاي صادراتي در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستيم .
وی در خصوص برنامه‌های شرکت‌های آب و برق برای مدارا با مردم در زمان شیوع کرونا بیان اینکه بخش عمده‌ای از بودجه وزارت نیرو متکی به منابع داخلی یعنی قبوض آب و برق است گفت: اگر دریافت این قبوض با مشکل مواجه شود اختلال حاصل از آن سبب کندی خدمات رسانی به مشترکان می‌شود البته در عین حال ما به همه شرکت‌ها ابلاغ کردیم به دلیل رکود موجود در کسب و کار با شیوع بیماری کرونا برای کسانی که امکان پرداخت قبوض آب و برق را ندارند تا پایان اردیبهشت مدارا شود.
وزیر نیرو از يكپارچه‌سازي شركت‌هاي آب و فاضلاب روستايي و شهري هم به‌عنوان يكي ديگر از دستاوردهاي وزارت نيرو در سال 98 نام برد و گفت: توانستيم به خود و دوستداران ايران و حتي به دشمنان اين آب و خاك نشان دهيم كه ملت ايران هوشمند و تواناست و ظرفيت‌هاي نهفته فراواني دارد كه قادر است در شرايط سختي و مضيقه شكوفايي‌هاي ارزنده‌اي داشته باشد.

پويش در بهار سال آينده هم ادامه دارد
وزیر نیرو از تدوين برنامه‌اي جدید و همه جانبه‌تر در چارچوب تداوم پويش در سال آينده خبر داد و گفت: پيشنهادي كه در حال نهايي شدن است اين كه بتوانيم با عنوان «اصلاح مصرف در فرصت تحريم» به عنوان چتري بر همه فعاليت ها و نه فقط در مصرف آب و برق بلكه در مصرف هر منبع ديگري اعم از منابع مالي، تجهيزات و اموال غيرمنقول  پويش را ادامه دهيم.
وی ادامه داد: انتخاب عنوان اصلاح مصرف از این رو انتخاب شده که کلمه مدیریت مصرف به نوعی حضور مدیران برای اجرای این کار را به ذهن متبادر می‌کند، اما در اصلاح مصرف تمام مردم در هر طبقه و هر موقعیتی در این طرح ملی و در این شرایط تحریم که به ملت ما تحمیل شده در بهینه کردن مصرف مشارکت کنند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52370
همزمان با هفته بیستم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

سومین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند وارد مدار شد
مدیرعامل شرکت برق حرارتی از پایان عملیات احداث واحد 3 بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند به ظرفیت 160 مگاوات با دستور وزیر نیرو به صورت ویدئو کنفرانس خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" ضمن اعلام این خبر افزود: این نیروگاه شامل 3 بلوک سیکل ترکیبی است که با راه‌اندازی آخرین بخش بخار، به ظرفیت کل 1434 مگاوات در شرایط ایزو رسید.
وی با بیان اینکه راندمان بخش گاز 34 درصد و راندمان کل نیروگاه سیکل ترکیبی پرند 45.6 درصد است، اضافه کرد: سوخت اصلی این نیروگاه گاز است و از گازوئیل به عنوان سوخت پشتیبان و جایگزین استفاده می شود.
مدیر عامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه احداث واحدهای بخار این نیروگاه با هزینه‌ای بالغ بر 407 میلیون یورو و سرمایه‌گذاری شرکت مپنا انجام گرفته است، افزود: پیمانکار EPC این پروژه کنسرسیوم گروه مپنا، شرکت توسعه 1 و شرکت توسعه 2 بوده است.
طرزطلب هدف از این پروژه را افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور به میزان 480 مگاوات عنوان کرد و اظهار داشت: بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان 45.6 درصد و دستیابی به صرفه‌جویی در سوخت حداقل 700 میلیون متر مکعب در سال به همراه کاهش آلایندگی زیست محیطی از دیگر چشم اندازهای این پروژه محسوب می‌شود.
لازم به‌ذکر است، این نیروگاه در استان تهران در کیلومتر 30 اتوبان تهران ساوه مقابل عوارضی دوم واقع شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52347
همزمان با هفته بیستم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه افتتاح شد
مدیرعامل شرکت برق حرارتی از تکمیل و افتتاح واحد اول بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه به ظرفیت 160 مگاوات به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر نیرو خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" ضمن اشاره به ظرفیت کل واحدهای گازی این نیروگاه بالغ بر 960 مگاوات، خاطر نشان کرد: با راه اندازی واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه مذکور ظرفیت آن به 1120 مگاوات افزایش یافت.
وی با اشاره به اینکه سوخت اصلی این نیروگاه گاز و سوخت پشتیبان آن گازوئیل است، افزود: در صورت اجرای سایر فازهای بعدی این نیروگاه ظرفیت کل آن به 1452 مگاوات می‌رسد و راندمان بخش گاز از 9.30 درصد  به 9.44 درصد در حالت سیکل ترکیبی خواهد رسید.
وی هزینه احداث واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه یاد شده را بالغ بر 136 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: سرمایه گذار این پروژه شرکت تولید برق عسلویه مپنا و پیمانکار آن کنسرسیوم گروه مپنا، شرکت توسعه یک و شرکت توسعه دو است.
مدیر عامل شرکت برق حرارتی اهداف این پروژه را افزایش تولید، پایداری و پایایی شبکه، بالا بردن راندمان نیروگاه، صرفه‌جویی سوخت به میزان 282 میلیون متر مکعب در سال به همراه کاهش آلایندگی محیط زیست عنوان کرد.
لازم به‌ذکر است، این نیروگاه در استان بوشهر، شهرستان عسلویه، کیلومتر 25 جاده عسلویه به پارسیان واقع شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52348