هفته نوزدهم استان های قزوین، زنجان، کرمان، لرستان و اصفهان

در هفته نوزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
41 طرح بزرگ آب و برق در 6 استان به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح می‌شود/ بهره‌برداری از طرح‌ها با اعتبار بیش از 3 هزار میلیارد تومان
41 طرح بزرگ آب و برق به ارزش بیش از 3 هزار میلیارد تومان در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران فردا به صورت هم‌زمان توسط وزیر نیرو افتتاح می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در هفته نوزدهم پویش سراسری #هرهفته_الف_ب_ایران، فردا (سه‌شنبه) و به صورت هم‌زمان در 6 استان کشور چندین طرح شامل دو واحد نیروگاهی، خطوط انتقال برق، آبرسانی روستایی، پست‌های توزیع و فوق توزیع و تصفیه خانه به صورت ویدئوکنفرانس از محل ستاد وزارت نیرو افتتاح خواهد شد.
بر اساس این گزارش، این طرح‌ها در استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، زنجان، کرمان، قزوین و لرستان قرار دارند و طبق برنامه مقرر بود در طول اسفندماه جاری افتتاح شوند، اما به دلیل ملاحظات بهداشتی و ایمنی ناشی از شیوع ویروس کرونا، این طرح‌ها هم‌اکنون به صورت غیرحضوری و ویدئوکنفرانسی افتتاح خواهد شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52263
هفته نوزدهم پويش #هر هفته_الف_ب_ايران؛
معاون برق و انرژی وزير نيرو: ظرفيت نصب شده نيروگاهي كشور به 83 هزار مگاوات رسيد
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از افزايش ظرفيت نصب شده نيروگاهي كشور با بهره برداري از نيروگاه خرم آباد به 83 هزار مگاوات خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «همايون حائري» روز سه‌شنبه در آيين بهره‌برداري همزمان از 41 پروژه صنعت آب و برق در 6 استان كشور كه به صورت ويدئو كنفرانس برگزار شد، مجموع سرمايه گذاري اين پروژه‌ها را سه هزار و هفت ميليارد تومان اعلام و خاطرنشان كرد: در اين هفته از پويش، 19 پروژه صنعت برق كشور با سرمايه گذاري 1900 ميليارد تومان آماده افتتاح است.
وي اين پروژه‌ها را شامل پست‌هاي فشار قوي، نيروگاه خورشيدي، خطوط برق، شبكه هاي توزيع و نيروگاه خرم آباد برشمرد و گفت: نيروگاه خرم‌آباد با سرمايه‌گذاري 1420 ميليارد تومان شامل دو واحد گازي است كه با بهره‌برداري از آن ظرفيت نصب شده نيروگاهي كشور به 83 هزار مگاوات مي‌رسد.
حائري، سرانه هر ايراني از اين ظرفيت نصب شده را يك كيلووات عنوان كرد و افزود: اين، رقم خوبي است و تامين انرژي و رفاه مردم در محاسبات و برنامه‌هاي صنعت برق كشور لحاظ شده است.
وي با اشاره به پويش #هرهفته_الف_ب_ايران گفت: اين پويش ضمن اطلاع‌رساني بسيار خوب از اقدام‌هاي صنعت برق كشور، تاب آوري سيستم را هم در مقابل تحريم‌ها به نحو شايسته‌اي افزايش داد.
حائري افزود: تحليل نتايج پويش، خدمات‌رساني و توسعه بيشتر، كارآمدي، اثربخشي و بهينه‌سازي بوده كه نتيجه آن به اطلاع خواهد رسيد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52269
در هفته نوزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
41 طرح بزرگ آب و برق در 6 استان به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد/ سرمایه‌گذاری بیش از 3 هزار میلیارد تومان برای این طرح‌ها
41 طرح بزرگ آب و برق با اعتبار 3007 میلیارد تومان در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌صورت هم‌زمان توسط وزیر نیرو افتتاح و عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان صبح امروز سه‌شنبه در هفته نوزدهم پویش سراسری #هرهفتهالفب_ایران، به صورت هم‌زمان در 6 استان کشور چندین طرح شامل دو واحد نیروگاهی، خطوط انتقال برق، آبرسانی روستایی، پست‌های توزیع و فوق توزیع و تصفیه‌خانه را به صورت ویدئوکنفرانس از محل ستاد وزارت نیرو افتتاح کرد.
بر اساس این گزارش، این طرح‌ها در استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، زنجان، کرمان، قزوین و لرستان قرار دارند و طبق برنامه مقرر بود در طول اسفندماه جاری افتتاح شوند، اما به‌دلیل ملاحظات بهداشتی و ایمنی ناشی از شیوع ویروس کرونا، امروز به صورت غیرحضوری و ویدئوکنفرانسی افتتاح شدند.
بر اساس این گزارش، طرح‌های تصفیه‌خانه فاضلاب خوی، توسعه پست 132.20 کیلوولت اشنویه و احداث سی‌بی خط در پشت زرینه‌رود در استان آذربایجان غربی، ارتقای واحد اول تصفیه‌خانه فاضلاب زنجان و آغاز عملیات اجرایی واحد دوم تاسیسات تصفیه‌خانه فاضلاب شهر زنجان در استان زنجان و پروژه‌های استان کرمان شامل واحد دوم تصفیه‌خانه آب شرب و آبرسانی به شهرهای بافت بزنجان، شروع عملیات اجرایی آبرسانی به 71 روستا و آبرسانی به 12 روستا به بهره‌برداری رسید.
در استان اصفهان نیز 16 پروژه شامل بازسازی شبکه فرسوده فاضلاب شهر اصفهان از طریق فاینانس چین، تصفیه‌خانه فاضلاب داران واحدهای 2 و 3، تصفیه‌خانه فاضلاب اژیه، آبرسانی روستایی به مجتمع 19 روستای فلاورجان، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال جنوب شرق اصفهان، شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب هاشم‌آباد، احداث پست 230.63 کیلوولت کهندژ، ورود و خروج خط 63 کیلوولت نشاط- زاینده‌رود، احداث خط 63 کیلوولت از پست 63 اشترجان، احداث و نصب پست سیار علویجه، نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی شهرضا، نیروگاه خورشیدی 0.2 مگاواتی جرقویه، نیروگاه خورشیدی 0.47 مگاواتی شهرضا، برق‌رسانی به 28 هزار مشترک جدید شهری و روستایی، اصلاح و بهینه سازی شبکه توزیع و ارتقای توان عملی نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان به ظرفیت 30 مگاوات به بهره‌برداری رسید.
بنابر این گزارش، در استان قزوین نیز 13 پروژه آب و برق شامل توسعه، احداث، اصلاح، بهینه سازی شبکه‌های توزیع و روشنایی معابر، تامین تجهیزات و احداث پست 63.20 کیلوولت معلم کلایه و خط دومداره معلم کلایه-رجایی دشت، تامین تجهیزات و احداث فیدر 63 در پست‌های 230 البرز و حسین‌آباد، تامین و تعویض هادی پرظرفیت خط 63 کیلوولت صنعتی-رازی، تامین تجهیزات و اجرای فیبر نوری هفت الماس- باورس- مهرگان و خط نیروگاه شهید رجایی –کاسپین، اصلاح و بهینه‌سازی فیدرهای 20 کیلوولت پست اسفرورین، فاز اول نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی بوئین زهرا به ظرفیت یک مگاوات به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی احداث خط چهار مداره 63 کیلوولت در ورودی پست جهان‌آباد، احداث خط دو مداره 63 کیلوولت از خط البرز 230 – جهان‌آباد تا پست البرز و عملیات اجرایی تامین تجهیزات و اصلاح و بهینه‌سازی پست 230 کیلوولت قزوین آغاز شد.
در استان لرستان نیز 10 پروژه آب و برق شامل واحد یک و دو بخش گاز سیکل ترکیبی نیروگاه خرم‌آباد به ظرفیت 162 مگاوات، مخازن 10 هزار مترمکعبی و 2500 مترمکعبی، خطوط انتقال آب، ایستگاه پمپاژ، بازسازی منابع تامین آب فیروزآباد، اجرای شبکه جمع‌آوری و انشعاب‌های فاضلاب منطقه ماسوریه، آبرسانی به 80 روستا، پست 230 کیلوولت بلافصل نیروگاه خرم‌آباد، پست‌های 63 کیلوولت خرم‌آباد6، مومن‌آباد، شهرک صنعتی بروجرد، افزایش ظرفیت پست‌های 63 کیلوولت خرم‌آباد یک، افرینه، پلدختر یک، خطوط چهار مداره ارتباطی 230 کیلوولت نیروگاه خرم‌آباد و هفت پروژه شبکه توزیع استان افتتاح و عملیات اجرایی آبرسانی به 19 روستا آغاز شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52268
معاون آب و آبفای وزير نيرو:
افزایش ۳۰ درصدی مصرف آب در برخی شهرها/ ظرفيت تصفيه‌خانه‌ها محدود است/ مصرف آب در كشور نگران كننده است
معاون آب و آبفای وزیر نیرو ضمن تاكيد بر رعايت اصول بهداشتي و شستشوي دست‌ها، خواستار مصرف بهينه آب از سوی مردم شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «قاسم تقی‌زاده خامسی» روز سه‌شنبه در آيين بهره‌برداري همزمان از 41 پروژه صنعت آب و برق در 6 استان كشور كه به‌صورت ويدئو كنفرانس برگزار شد، با اشاره به همزماني افتتاح پروژه‌هاي صنعت آب كشور در نوزدهمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با روز ملي آب اظهار داشت: نقش آب در زندگي، هميشه جدي بوده و اين روزها در سراسر جهان اين نقش پررنگ‌تر و حياتي تر شده است.
مصرف آب در كشور نگران كننده است
وي با بيان اينكه وظيفه ما تامين آب با كيفيت براي مردم و مسئوليت اجتماعي جوامع، مصرف بهينه آب است، گفت: بارندگي‌هاي اخير به افزايش ذخاير آبي كشور كمك كرده، اما بايد توجه داشت كه ظرفيت تصفيه‌خانه‌ها محدود است و چون آب بايد در اختيار همه ايراني‌ها قرار گيرد، افزايش مصرف 30 درصدي آب در برخي شهرها و 15 درصدي در شهر تهران نگران كننده است.
تقي‌زاده خامسي همچنين با اشاره به نزديك شدن به روزهاي پاياني سال و انجام سنت خانه‌تكاني در خانواده‌هاي ايراني، بر ضرورت توجه جدي‌تر به مصرف بهينه آب تاكيد كرد و افزود: براي تامين آب با كيفيت و مطلوب براي مردم پاي کار هستيم و اين برنامه را دنبال مي‌كنيم.
وي با بيان اين كه درخواست ما از مردم مديريت مصرف در هنگام شستشو و خانه‌تكاني است، اظهار داشت: اين كار بايد تدريجي انجام و از هم‌اينك شروع شود و به زمان پيك مصرف موكول نشود.
معاون وزير نيرو در عين حال با اشاره به شيوع ويروس كرونا تصريح كرد: مردم مصمم هستند بتوانيم روند شیوع و مخاطرات این ویروس را شكست دهيم.
وي همچنين درباره پويش #هرهفته_الف_ب_ايران گفت: در اين پويش، طبق وعده عمل کرده و به تمام اهداف خود رسيديم و براي سال 99 هم با پروژه‌ها و خدمات بيشتر آماده مي‌شويم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52272
وزیر نیرو در آیین افتتاح‌های آب و برق در 6 استان کشور:
بهره‌برداري از 202 پروژه در قالب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران تاکنون / تداوم پويش در سال آينده با محوریت اصلاح مصرف در فرصت تحريم
وزير نيرو از بهره‌برداري 202 پروژه در قالب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران از زمان اجرايي شدن آن در نيمه نخست امسال تاكنون در استان‌هاي مختلف كشور خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آيين بهره‌برداري همزمان از 41 پروژه صنعت آب و برق در استان‌هاي اصفهان، كرمان، لرستان، آذربايجان غربي، زنجان و قزوين كه در قالب نوزدهمين هفته از پويش به صورت ويدئو كنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: با اين پروژه‌ها كه با سرمايه‌گذاري سه هزار و 7 ميليارد تومان به ثمر رسيده‌اند، مجموع پروژه‌هايي كه در قالب اين پويش در استان‌هاي مختلف كشور به بهره‌برداري رسيده افزون بر 202 پروژه بوده كه اميد است تا روزهاي پاياني سال هم 25 پروژه ديگر به بهره‌برداري برسد.
وي مجموع سرمايه‌گذاري صورت گرفته براي پروژه‌هاي بهره‌برداري شده در قالب پويش را 26 هزار و 374 ميليارد تومان اعلام و پيش‌بيني كرد: بهره‌برداري از 227 پروژه در پايان اين پويش نيم ساله افزون بر 33 هزار ميليارد تومان مجموع سرمايه‌گذاري‌ها را به خود اختصاص خواهد داد.
اردكانيان با اشاره به بهره‌برداري حدود سه هزار مگاوات نيروگاه‌هاي جديد حرارتي در استان‌هاي مختلف كشور در چارچوب اين پويش گفت: نقش مهم انرژي امروز بر همه ما روشن است؛ نه فقط در مصارف صرفا خانگي و تجاري بلكه نقش عمده‌اي در افزايش سطح رفاه و آسايش خاطر و امنيت جامعه و عرصه‌هاي توليد و بخش‌هاي معدن، صنعت و كشاورزي و خدمات درماني و عرصه‌هاي علمي و پژوهشي دارد و يكي از شاخصه‌هاي توسعه‌يافتگي كشورها، دسترسي آنها به زيرساخت‌هاي انرژي است.
وي ادامه داد: با حدود يك هزار مگاواتي كه تا پايان سال وارد مدار مي‌شود، ظرفيت كل نيروگاهي كشور به افزون بر 83 هزار و 600 مگاوات مي‌رسد كه با توجه به جمعيت حدود 83 ميليوني كشور، توان نصب شده در سطح كشور به ازاي هر نفر نزديك به يك كيلووات (هزار وات) است كه شاخص خوبي در سطح جهان از نظر رفاه و آسايش عمومي و فراهم بودن زيرساخت لازم براي توسعه و اجراي طرح هاست.
اردكانيان اظهار داشت: با دسترسي مناسبي كه ايران به همه كشورهاي همسايه با مرز زميني از نظر تبادل انرژي دارد در صدد تبديل شدن به يك نقطه ارتباطي تبادل انرژي خواهيم بود.
وي همچنين با بيان اينكه تصفيه‌خانه‌هاي آب و فاضلاب نقش تعيين كننده‌اي در موضوع دسترسي جامعه به آب با كيفيت و پايدار و ارتقاي سطح بهداشت عمومي دارند، افزود: امروز فاضلاب ديگر فقط يك محصول يا كالايي نیست كه بايد به نحو سالم دفع شود، بلكه در ادبيات جهاني به عنوان يكي از انواع آب در نظر گرفته مي‌شود و با فناوري موجود امكان تصفيه آن با كيفيت‌هاي درجه‌بندي شده وجود دارد تا از فاضلاب تصفيه شده در صنعت و با ملاحظاتي در  زراعت و باغداري استفاده كنيم.
وزير نيرو با اشاره به بهره‌برداري دويست و سي و چهارمين تصفيه‌خانه كشور در روز سه‌شنبه گفت:  هر 45 روز يك تصفيه‌خانه فاضلاب وارد مدار مي‌شود.
اردكانيان در عين حال با تاكيد بر اهميت تصفيه‌خانه‌هاي آب اظهار داشت: در مواجهه با سيلاب‌هاي آخر سال و بهاري طبيعتا" كدورت آب ورودي به تصفيه‌خانه‌ها افزايش مي‌يابد و اين بر عملكرد آنها كمي تاثير خواهد گذاشت.
وي با درخواست از مردم برای استفاده صحيح از آب سالم و با كيفيت تاكيد كرد: اين روزها به درستي مصرف آب براي حفظ بهداشت عمومي افزايش يافته است، اما بايد سعي شود در مصرف آب در ديگر عرصه‌ها صرفه‌جويي لازم صورت گيرد تا با كمبودي از اين حيث مواجه نباشيم .
وي همچنين با اشاره به پويش #هرهفته_الف_ب_ايران گفت: اصلي‌ترين هدف پويش را مي‌خواهيم با كمك رسانه‌ها از سال آينده با عنوان پيشنهادي و آزمايشي «اصلاح مصرف در فرصت تحريم» آغاز كنيم كه در نظر داريم به اين مصرف مفهوم عام داده و تنها محدود به آب و انرژي نباشد و ديگر عرصه‌ها اعم از منابع و تجهيزات را در بر گيرد.
وي تصريح كرد: اصلاح شيوه‌هاي مصرف اصلي‌ترين تضمين تاب آوري جامعه و پايداري آن است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52284