افتتاح همزمان 5 طرح بزرگ شبکه توزیع نیروی برق کشور در قالب 8142 پروژه ی توسعه، احداث، اصلاح و ...

1_2.jpg

در اولین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 1400؛
بهره‌برداري از 8 هزار و 142 پروژه توزيع برق فردا آغاز مي‌شود
نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 با بهره‌برداري از 5 طرح بزرگ توزيع برق كشور در قالب 8 هزار و 142 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه‌سازي شبكه برق فردا سه‌شنبه آغاز مي‌شود.
​به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ فردا سه‌شنبه 17 فروردين، نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 با بهره‌برداري از 5 طرح بزرگ توزيع برق كشور در قالب 8 هزار و 142 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه‌سازي شبكه برق با حضور وزیر نیرو از طریق ویدئوکنفرانس آغاز مي‌شود.
اين پروژه‌ها كه در 31 استان كشور اجرا شده است، فردا با حضور رضا اردكانيان، وزير نيرو به بهره‌برداري خواهند رسيد.
براي اجراي اين پروژه‌ها افزون بر 2900 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است.
در مراسم افتتاحيه نخستين پويش سال 1400، فعالان طرح تحول ديجيتال و هوشمندسازي در صنعت برق كشور نيز مورد تقدير قرار خواهند گرفت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61910

همزمان با نخستین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 1400؛

8142 پروژه توزيع برق در کشور به بهره‌برداري رسید/ سرمایه‌گذاری 2900 میلیارد تومانی وزارت نیرو در 31 استان کشور
8 هزار و 142 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه‌سازي شبكه برق با اعتبار 2900 میلیارد تومان در قالب پنج طرح بزرگ در سطح كشور، همزمان با نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 به بهره‌برداری رسید.
​به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ رضا اردکانیان وزیر نیرو، صبح امروز سه‌شنبه همزمان با نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400، تعداد 8 هزار و 142 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه‌سازي شبكه برق را در قالب پنج طرح بزرگ از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رساند.
بر این اساس، اين پروژه‌ها با اعتباری افزون بر 2 هزار و 900 ميليارد تومان و در 31 استان كشور اجرا شده است.
در پایان مراسم افتتاحيه نخستين پويش سال 1400 نیز، از فعالان طرح تحول ديجيتال و هوشمندسازي در صنعت برق كشور تقدير شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61937

با حضور وزير نيرو و در اولین هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400؛

3 هزار و 36 پروژه توزيع برق در منطقه یک کشور به بهره‌برداري رسید
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی گفت: نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 با بهره‌برداري از 3 هزار و 36 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه‌سازي شبكه برق منطقه یک کشور در قالب پنج طرح بزرگ سراسری، با حضور وزیر نیرو از طریق ویدئو کنفرانس آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد اله داد" افزود: امروز پروژه‌های توزيع برق منطقه یک در شرکت‌های توزیع برق استان‌های مرکزی، اصفهان، قم، تهران، قزوین، البرز و چهارمحال و بختیاری و شهرستان‌های تهران بزرگ، مشهد و اصفهان در قالب 3 هزار و 36 پروژه از محل منابع داخلی، استانی، ملی، عوارض و اهدایی با اعتباری بالغ بر 897 ميليارد تومان به بهره‌برداری رسید.
وی گفت: واگذاری 255 هزار انشعاب برق به مشترکان، توسعه 930 کیلومتر خطوط 11،20 و 23 کیلوولت و 510 کیلومتر شبکه فشار ضعیف، افزایش بیش از 4 هزار و 100 دستگاه ترانسفورماتور توزیع با ظرفیت 1600 مگاولت آمپر، برق‌دار کردن 23 روستا و تبدیل 2 هزار و 550 کیلومتر سیم مسی به کابل خودنگهدار از پروژه‌های 10 شرکت توزیع برق کشور در قالب منطقه یک در نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 به بهره‌برداری رسید.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی اظهار کرد: عمده پروژه‌های افتتاحی کشور در نخستين هفته پويش سال 1400 در استان مرکزی در قالب 2 هزار و 318 پروژه با اعتباری بالغ بر 105 میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.
وی گفت: خرید منطقه‌ای کابل خودنگهدار با کارگزاری استان مرکزی با هدف  افزایش ایمنی، پایداری شبکه، کاهش تلفات، بهبود مبلمان شهری و حفظ محیط زیست صورت گرفته است.
اله داد افزود: خرید ۱۲۳ هزار دستگاه کنتور دیحیتالی توسط توزیع برق شهرستان اصفهان باعث ایجاد بازار رقابتی در بین تولید کنندگان و شکسته شدن قیمت ۲۵ درصدی کنتورها در سال گذشته و افزایش و جهش تولید بین تولید کنندگان شد.
وی به چالش و تهدید جدی استخراج غیرمجاز رمز ارزها با استفاده از تعرفه‌ یارانه‌ای برق اشاره کرد و افزود: با استفاده از کنتورهای هوشمند و داده کاوی رفتار و رصد بار مصرفی ۱۱۰۰ مزرعه غیرمجاز ارز دیجیتال شناسایی و موجب شد از محل اصلاح تعرفه بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال به خزانه دولت واریز شود.
وی خاطرنشان کرد: برخورد ریشه‌ای و هماهنگی بین دستگاهی وزارت ارتباطات، صمت و دستگاه‌های اجرایی ذیربط راهکار حل این مشکل است.
"مهدی زندیه وکیلی" معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی هم در حاشیه این جلسه با بیان اینکه استان مرکزی پایتخت صنعتی کشور و برق زیربنای تولید و صنایع دیگر در کشور است، افزود: توزیع برق استان با تعامل و همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی نقش موفقی در اجرای پروژه‌های استانی داشته است.
 وی بیان کرد: صنعت برق و سایر صنایع زیربنایی دیگر باید در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها با همکاری سایر صنایع موجبات رشد تولید را مهیا و باعث رونق و شکوفایی اقتصادی شود.
گفتنی است، در پایان مراسم نخستین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران استان مرکزی در ارزیابی شاخص‌های کلیدی شرکت‌های توزیع در سال ۹۹ موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس در حوزه‌ طرح‌های هما، سمن، چاوش و اصلاح ولتاژ شبکه، کاهش تلفات و تدوین برنامه‌های ۰۹۹ شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61944

مديرعامل توانير در مراسم افتتاحيه نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران:

امسال شاهد ابعاد وسیع‌تري از خدمت‌رساني برق به مشتركان صنعتي خواهيم بود/ كاهش 6 درصدي مشتركان پرمصرف با اجراي طرح "برق اميد"
مديرعامل توانير گفت: در سال جاري با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي قانون بودجه، شاهد ابعاد گسترده‌تري از خدمت رساني به شهرك‌هاي صنعتي و همينطور مشتركان روستايي خواهیم بود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي زاده" در مراسم افتتاحيه نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 كه با حضور وزير نيرو برگزار شده بود، سال 1400 را سالي بسيار مهم براي صنعت برق دانست و افزود: اين پروژه‌ها در تمام استان‌ها آغاز شده و شروع پويش در سال 1400 بيانگر اين نكته مهم است كه وزارت نيرو به تمام مردم كشور توجه دارد و تمام خدمات را در كل كشور توسعه مي‌دهد.
وی سال 1399 را سالي بسيار سخت براي صنعت برق برشمرد و افزود: سال گذشته تابستان بسيار گرمي را پشت سر گذاشتيم و در زمستان نيز از نظر تأمين سوخت نيروگاه‌ها با مشكل مواجه شديم، اما با عنايت خداوند و تلاش همكاران سالي پرافتخار را سپري كرديم.
متولي زاده با بيان اينكه همكاران ما در بخش توزيع، هم در بخش سازوكار و هم در بخش ساخت و ساز پيشتاز بودند، گفت: سال 1400 نيز سال بسيار مهمي است و صنعت برق براي تحقق فرامين و دستورات مقام معظم رهبري آمادگي كامل دارد و اميدواريم با بودجه تعيين شده شاهد گام‌هاي موثري در صنعت برق باشيم.
مديرعامل توانير اظهار اميدواري كرد: در سال جاري با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي قانون بودجه، شاهد ابعاد گسترده‌تري از خدمت رساني به شهرك‌هاي صنعتي و همينطور مشتركان روستايي باشيم.
مديرعامل توانير ادامه داد: تلاش براي پايدار ماندن و كنترل رشد بار از دو سال پيش انجام شده و امسال اين موضوع ادامه خواهد يافت.
متولي زاده گفت: پايدار ماندن اين رشد و كنترل آن، علاوه بر نياز به اجراي سياست‌هاي تشويقي، نيازمند سياست‌هاي بازدارنده است كه بايد جدي گرفته شود.
وي، يكي از سياست‌هاي بازدارنده را لزوم تصويب تعرفه بحراني كه اكنون در هيئت دولت است عنوان کرد و افزود: تصويب سريع‌تر اين تعرفه كمك بسيار مهمي به كنترل و پايدار ماندن رشد بار است.
مديرعامل توانير، همچنين بر ضرورت آغاز نهضت بهينه سازي لوازم برقي مردم تاكيد كرد و گفت: آغاز اين طرح مي‌تواند علاوه بر پايدار ماندن رشد پيك بار، رونق صنايع داخلي و افزايش اشتغالزايي را نيز به دنبال داشته باشد.
امروز سه‌شنبه و با حضور وزير نيرو نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 با بهره برداري از پنج طرح بزرگ توزيع برق كشور در قالب هشت هزار و 142 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه سازي شبكه برق آغاز شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61948

وزیر نیرو در آئین افتتاح پروژه‌های اولین هفته پویش هرهفته_الف_ب_ایران در سال 1400:

برنامه‌های سال 1400 پويش #هرهفته_الف_ب_ايران تا پايان فروردين ماه ابلاغ مي‌شود/ توسعه‌یافتگی بخش برق مي‌تواند جلودار نهضت اصلاح ادبيات سيستم اجرايي كشور شود/ اخلاق حرفه‌اي اصلي‌ترين ستون خيمه توسعه‌يافتگي است
وزير نيرو گفت: برنامه سال 1400 پويش #هرهفته_الف_ب_ايران حداكثر تا پايان فروردين ماه ابلاغ خواهد شد و به طور خاص طرح‌هاي معيني در بخش‌هاي مختلف تامين و توزيع آب و برق و جمع آوري و تصفيه فاضلاب تا پايان فعاليت دولت دوازدهم و تا پايان سال به صورت هفتگي به مدار بهره‌برداري خواهند آمد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آئین افتتاح پروژه‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور با اشاره به تداوم پويش #هرهفته_الف_ب_ايران اظهار داشت: ايستگاه و هفته نخست پويش در بخش توزيع صنعت برق است و مراسم رسمي افتتاح طرح‌هاي متعددي در سراسر كشور برگزار شده كه در طول نيمه دوم سال 98 طرح‌ها به مرور به مدار بهره‌برداري آمدند؛  8 هزار كيلومتر تبديل سيم‌هاي مسي به كابل‌هاي خودنگهدار، حدود 9 هزار كيلومتر مدارهاي انتقال و توزيع برق كه به تازگي احداث شده، حدود 11 هزار دستگاه ترانسفورماتور توزيع و برق‌رساني به 600 هزار مشترك جديد در كنار انبوهي از طرح‌هاي ساز و كاري كه مجموعه اين‌ طرح‌ها سرمايه‌گذاري افزون بر دو هزار و 613 ميليارد تومان را به خود اختصاص داده‌اند.
وي با تقدير از تمام همكاران صنعت آب و برق افزود: انبوهي از دستگاه‌هاي اجرايي و ستادي در داخل سازمان دولت و خارج از آن، در عرصه رسانه‌ها، بيرون از قوه مجريه و ديگر قوا در مجموعه‌هاي مردم‌نهاد و خود مردم پشتيباني كرده و مي‌كنند و با حمايت‌ها و انگيزه‌هايي كه از طريق آنها تدارك مي‌شود اين توفيق را پيدا مي‌كنيم كه به وظايف خود عمل كرده، از اين بابت از طرف تمام همكاران از اين مجموعه وسيع كه بويژه در دوران جنگ اقتصادي، ما را مدد دادند تا به طور نسبي شرمنده مردم نباشيم سپاسگزاري مي‌كنم.
اردكانيان گفت: امسال سال توليد، پشتيباني‌ها و مانع‌زدايي‌ها از سوي مقام معظم رهبري نامگذاري شده است. نامگذاري سال يك موضوع اتفاقي نيست و چه بسا در مجال‌هاي متعددي در طول سال، فكر و تدارك مي‌شود كه نامگذاري سال بعد چه باشد و اين عنوان يك كپسولي است كه بايد و به درستي در عرصه‌هاي مختلف بازگشایی شده و مناسب با عرصه فعاليت، اين نامگذاري وسيله‌اي براي پيشبرد كارها قرار گيرد؛ در نهايت با سرافرازي نقش و سهم هر سازمان،‌ مجموعه و فرد در تحقق اين عنوان كه شعاري ملي است در پايان سال مشخص شود.
وي با اشاره به اینکه "توليد"، علاوه بر مفهوم فيزيكي و مادي مي‌تواند به عرصه توليد فكر هم تسري پيدا كند، گفت:‌ وظيفه داريم آحاد و مجموعه‌هايي از ما كه در صنعت آب و برق نقش و مسئوليت توليد فكر دارند هم به فعاليت خود بيافزايند. پشتيباني از توليد فكر و رفع موانع بر سر راه آن هم مي‌تواند در ذيل شعار سال دسته‌بندي شود.
وي افزود: براي توليد، توسعه و رشد حتما بايد سقف را خيلي بالاتر از آنچه كه هستيم ببينيم، اين به معناي دور شدن از وظيفه شرعي، اخلاقي و قانوني انگيزه دادن نيست،باید شاخص‌ها را با شاخص‌هاي جهاني تطبيق داده و سعي كنيم الگو بگيريم، علاوه بر آنکه هميشه بايد مرزهاي اخلاقي را هم رعايت كرد.
اردكانيان با بيان اين كه اخلاق حرفه‌اي اصلي‌ترين ستون خيمه توسعه‌يافتگي است، گفت: اين بدان معنا نیست كه مدام با پرخاشگري، ‌انتقادهاي بيجا و غيرسازنده انگيزه‌ها را كاهش داده و اميدها را كم كنيم.
وي ادامه داد:‌ اكنون بخش برق ما به حدي از توسعه‌يافتگي نسبي رسيده كه مي‌تواند جلودار یک نهضت اصلاح ادبيات سيستم اجرايي كشور شود.
وزير نيرو افزود:‌ ما يك دستگاه ارائه دهنده خدمات زيربنايي هستيم و آب و برق نقش زيربنايي را دارد.
وزير نيرو در پایان خاطرنشان کرد: ‌پويش #هرهفته_الف_ب_ايران نهضتي است كه در وزارت نيرو به عنوان باقيات و صالحات باقي مي‌ماند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61950

معاون هماهنگي توزيع توانير خبر داد:

اجرای 24 برنامه براي ايجاد تحول ديجيتال و هوشمندسازي در صنعت برق
معاون هماهنگي توزيع توانير در مراسم افتتاحيه نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با مروري بر برنامه‌هاي بخش توزيع برق گفت: در دوسال گذشته با تدوين 24 برنامه، به دنبال ايجاد تحول ديجيتال و هوشمندسازي در صنعت برق بوديم.
​به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ "غلامعلي رخشاني مهر" در مراسم افتتاحيه نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران و بهره برداري 5 طرح بزرگ توزيع برق كشور در قالب 8 هزار و  142 پروژه پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه سازي شبكه برق، در خصوص چرايي و ضرورت اجراي تحول ديجيتال و هوشمندسازي گفت: اقتصاد يارانه‌اي برق، محدوديت منابع مالي و كاهش سرمايه گذاري جهت توسعه زيرساخت‌هاي صنعت برق باعث شد تا به دنبال كاهش هزينه‌هاي تمام شده طرح‌ها و هزينه‌هاي جاري باشيم.
رخشاني مهر با بيان اين كه نياز صنعت برق براي ارتباط دوسويه با مخاطبان و مشتركان خود نيز از ديگر دلايل حركت به اين سمت بود، خاطرنشان كرد: تنها راه رسيدن به اين مهم هوشمندسازي صنعت برق و ايجاد تحول ديجيتال بود كه به همين دليل در دو سال گذشته با تدوين 24 برنامه، براي دستيابي به اين هدف حركت كرديم.
معاون هماهنگي توزيع توانير اظهار داشت: برنامه‌هاي مذكور در قالب 5 محور شامل بهبود حاكميت شركتي و ارتقاي سلامت اداري، تاب آوري و افزايش قابليت اطمينان، مديريت انرژي، مديريت هوشمند ارتباط با مشتريان و اصلاح اقتصاد صنعت توزيع برق تقسيم بندي و براي هر كدام مجري جداگانه‌اي تعيين و ماموريت‌هاي ويژه‌اي به شركت‌هاي توزيع ابلاغ شد.
رخشاني مهر اضافه كرد: هم اكنون شاهد اجراي 100 درصدي 12 برنامه از ميان برنامه‌هاي مذكور هستيم و ديگر برنامه‌ها نيز به‌زودي به صورت كامل اجرايي و پياده سازي خواهد شد.
معاون هماهنگي توزيع توانير با اشاره به اينكه امروز از دست اندركاران طرح‌هاي ساز و كاري تحول ديجيتال و هوشمندسازي صنعت برق تقدير خواهد شد، افزود: از آنجا كه فاصله شركت‌ها در اجرا و پياده سازي برنامه‌هاي مذكور بسيار كم بود، با تشكيل باشگاه 10 تايي‌ها، 10 شركت نخست در هر برنامه مشخص شدند.
رخشاني مهر از قبض سبز، توسعه خدمات غيرحضوري، هوشمندسازي مراكز اتفاقات (طرح هما)، توسعه سامانه نظارت مكانيزه طرح‌ها (طرح سنم)، توسعه سامانه چاوش (چشم انداز اصلاح ولتاژ شبكه)، كاهش تلفات شبكه توزيع برق به كمتر از 9.7 درصد، تدوين برنامه هاي 098 و برنامه هاي 099 را از جمله اين برنامه‌ها عنوان كرد و افزود: راه اندازي مركز ملي پايش صنعت برق، مركز ملي پايش كنتورهاي هوشمند كشور، سامانه پوشش‌هاي بيمه‌اي در صنعت توزيع برق و جايگزيني شبكه فرسوده مسي با كابل خودنگهدار از ديگر برنامه‌هايي است كه هم اكنون به صورت كامل اجرا شده و در هر برنامه نيز 10 شركت اول شناسايي شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61951

در اولين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400؛

2700 طرح توزیع برق منطقه 2 کشور در زنجان به بهره‌برداری رسید
در اولین هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال جدید، از پنج طرح بزرگ شبکه توزیع نیروی برق کشور در قالب 8142 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهینه سازی شبکه برق در 31 استان بهره برداری شد.
​به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ در نخستین پویش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400، تعداد 2700 طرح شرکت‌های توزیع برق منطقه 2 کشور (استان‌های زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، تبریز، اردبیل، همدان، کردستان، کرمانشاه و ایلام) با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو در محل استانداری زنجان به بهره‌برداری رسید.
"عليرضا علیزاده" مدیرعامل توزیع نیروی برق استان زنجان ضمن ارائه گزارش از عملکرد این شرکت در سال 99، در خصوص پروژه‌های این شرکت در سال جاری خاطرنشان ساخت: امروز تعداد 592 پروژه با هدف تامین برق، اصلاح و بهینه سازی شبکه‌های شهری و روستایی، طرح‌های کاهش تلفات، توسعه و بهبود سیستم‌های روشنایی معابر، ایجاد قدرت مانور و تعویض کنتور با اعتباری بالغ بر 800 میلیارد ریال از محل عوارض برق و داخلی در سطح استان افتتاح شد.
مدیرعامل توزیع نیروی برق استان تاکید کرد: با تلاش‌ تمامی همکاران در حوزه صنعت برق توانستیم گام‌های موثری در ارائه خدمات به صورت غیر حضوری برداریم.
وی ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا اقدامات ارائه خدمات 40 گانه شرکت توزیع به مردم استان تسریع یافته و امروز با افتخار تمامی خدمات شرکت‌های توزیع از طریق درگاه‌های یکپارچه و کشوری اپلیکیشن موبایلی و وب سایت "برق من" ارائه می‌شود.
"فتح‌الله حقیقی" استاندار زنجان نیز با اشاره به اقدامات مجموعه وزارت نيرو تاکید کرد: طرح‌هاي مهمي در حوزه آب و برق استان زنجان به بهره برداري رسيده که یکی از مهم ترین این طرح‌ها، اجرای طرح برق امید و استقرار سامانه‌های موبایلی و تلفنی ارائه خدمات غیر حضوری صنعت برق است.
استاندار، اجرای طرح برق اميد را يکي ديگر از خدمات ماندگار وزارت نيرو اعلام کرد افزود: در استان زنجان از ۴۷۰ هزار مشترک برق ۱۱۰ هزار مشترک مشمول طرح برق امید هستند.
وی ادامه داد: اجرای طرح برق امید علاوه بر ایجاد فرهنگ صحیح مصرف و صرفه‌جویی در مصرف برق، در کمک به قشر کم درآمد جامعه و تشویق مشترکان پرمصرف به کاهش مصرف خود موثر بوده است.
گفتنی است در این مراسم شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان موفق به کسب لوح و تندیس افتخار برتری در بین شرکت های توزیع برق سراسر کشور در 5 بخش توسعه خدمات غیر حضوری، توسعه سامانه نظارت مکانیزه طرح‌ها (طرح سنم)، هوشمندسازی مراکز اتفاقات (طرح هما)، کاهش تلفات انرژی به کمتر از 9.7 درصد و راه اندازی مرکز ملی پایش کنتورهای هوشمند شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61952

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران خبر داد:

ابلاغ دستورالعمل‌ جدید برای استفاده از برق در تولید رمزارزها/ گشایش‌های بودجه سال جاری برای تامین آب شرب در مناطق روستایی/ حمایت وزارت نیرو از توسعه و ساخت آب‌شیرین‌کن‌ها
وزیر نیرو از ابلاغ دستورالعمل‌ جدید در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از برق در تولید رمز ارزها خبر داد و افزود: طی هفته‌جاری دستورالعمل جدیدی را در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از برق در تولید رمز ارزها ابلاغ می‌کنیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در حاشیه آئین افتتاح پروژه‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع تغییر دولت و چالش‌های صنعت آب و برق طی امسال، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ در دستگاه‌های خدماتی مثل وزارت نیرو به این ترتیب است که اهمیت امسال مثل سال‌های قبل خواهد بود، البته به این نکته مهم توجه داریم که امسال به دلیل انتخابات و ضرورت حضور حداکثری مردم و طبیعتاً توجهی که ممکن است دیگران از بیرون به کشور به جهت خدشه وارد کردن به این ضرورت (حضور حداکثری) داشته باشند، باید در جهت خدمت‌رسانی و فراهم بودن شرایطی که رضایت خاطر مناسبی را فراهم کند، تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه شرایط تولید برق شرایط خوبی است، اضافه کرد: واحدهایی را که باید در مدار باشند مطابق برنامه قرار دادیم، واحدهایی که تحت تعمیرات‌ سالیانه هستند، ان‌شاءالله قبل از فصل گرم به مدار خواهند آمد، واحد‌های جدیدی که باید افتتاح شوند افتتاح خواهند شد و توافقاتی که باید برای رعایت ملاحظات مربوط به ساعات اوج بار با مصرف کنندگان بزرگ صورت گیرد هم انجام خواهد شد.
وزیر نیرو ادامه داد: مهم‌تر از این‌ موضوعات خود مردم هستند که در استفاده از دستگاه‌های سرمایشی به‌ویژه در مناطق گرمسیری کشور، ان‌شاءالله رعایت بیش از پیش خواهند داشت، چرا که ما هنوز گرفتار بیماری کووید ۱۹ هستیم و می‌بایست با اطمینان خیلی بیشتری عرضه برق را به همه مراکز درمانی، خدماتی و مسکونی صورت بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: در بخش آب شرایط کمی متفاوت است، در سال‌آبی جاری به نسبت سال قبل و به نسبت متوسط بلندمدت با کاهش بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بارش‌ها مواجه هستیم، باید ضمن حفظ اولویت مصارف شرب، بهداشت و طبیعتاً بخش بزرگ و مهم مصرف‌کنندگان آب شیرین یعنی بخش کشاورزی، توجه کافی و لازم را نسبت به شرایط داشته باشیم.
 برنامه‌ریزی مناسب برای تامین آب شرب طی امسال را در دستور کار داریم
اردکانیان با بیان اینکه همکاران ما با جدیت برنامه‌ریزی تامین آب شرب را طی امسال در دستور کار دارند، یادآور شد: دولت توجه و حمایت خوبی در این زمینه داشته و در بودجه ۱۴۰۰ احکام بسیار خوبی را در اختیار وزارت نیرو قرار داده که امیدواریم نتیجه اجرای این احکام رونق و شکوفایی مناسب‌تری در عرضه آب و برق باشد؛ مخصوصا در بخش آب شرب به‌ویژه در مناطق روستایی گشایش‌های بسیار خوبی هم در لایحه بودجه دولت هم در تصمیمات نهایی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود که در مجموع شرایط بسیار خوبی برای صنعت آب و برق از حیث بودجه ۱۴۰۰ فراهم است.
 
مصرف غیرمجاز آب و برق به حکم قانون خلاف و جرم است
به گفته وی، مصرف غیرمجاز آب و برق به حکم قانون خلاف و جرم بوده و به حکم اخلاق نیز کاری غیر اخلاقی است و ما با ابزار اختیارات قانونی که داریم قطعاً با این موضوع بدون اغماض برخورد خواهیم کرد.
وزیر نیرو از ابلاغ دستورالعمل‌ جدید ایجاد گشایش برای استفاده از انرژی در تولید رمز ارزها خبر داد و افزود: در همین هفته‌ جاری دستورالعمل جدیدی را در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از انرژی در تولید رمز ارزها ابلاغ می‌کنیم. این مهم یک کار دو منظوره بوده که هم استفاده‌کنندگان مجاز به تولید رمز ارزها بتوانند از آن بهره‌گیری کرده، هم رونقی در توسعه تجدیدپذیرها صورت گیرد.
 
استفاده غیرمجاز از انرژی کاری غیرمجاز و غیر اخلاقی است
وی استفاده غیرمجاز از انرژی را کاری غیرمجاز و غیر اخلاقی دانست و یادآور شد: وقتی که قانون راه استفاده قانونی و مجاز را باز گذاشته، استفاده غیرمجاز از انرژی برای تولید رمز ارزها هیچ تفاوتی با دست در جیب مردم کردن ندارد و مانند یک منزل است که در ورودی دارد اما به جای وارد شدن از در ورودی از دیوار خانه مردم بالا برود.
وزیر نیرو تصریح کرد: اگر در رابطه با این موضوع (استفاده غیرمجاز از انرژی) برخورد صورت نگیرد و این مسئله توسعه پیدا کند، اثر جدی خود را روی عرضه انرژی در مواقع حساس خواهد گذاشت و همه آسیب می‌بینند. امیدواریم مردم نیز به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.
وی اظهار کرد: دولت در زمینه ضوابط، مقررات و تسهیلات، از ابتدای سال به نحو مناسبی ایجاد گشایش کرده و به جدیت با استفاده غیرمجاز از منابع انرژی برخورد می‌کند.
اردکانیان در خصوص تعرفه آب و برق نیز عنوان کرد: از سال ۹۷ بر اساس آنچه که دولت تصویب کرد هر سال تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت ماه فارغ از توجه به نرخ تورم، در مورد کسانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند فقط ۷ درصد افزایش پیدا می‌کند و در همان مصوبه ذکر شده که کسانی که بیشتر از الگوی معین، مصرف داشته باشند ۱۶ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت.
وی با اشاره به سیاست وزارت نیرو در قبال آب شیرین‌کن‌ها نیز یادآور شد: ما از ساخت آب شیرین‌کن توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در مناطقی که کشور نیاز دارد، قطعاً حمایت می‌کنیم. همین امسال در بودجه رقم مناسب‌تری نسبت به سال گذشته برای خرید تضمینی آب شیرین پیش‌بینی شده است.
وزیر نیرو اضافه کرد: اتفاق بزرگی که در این دولت رخ داده این است که هم‌اکنون استان هرمزگان به عنوان یکی از استان‌های گرمسیری و در معرض خشکسالی، حدود ۵۰ درصد آب خود را از آب‌شیرین‌کن‌ها تامین می‌کند که نقطه امیدبخشی است. در استان بوشهر نیز طرح‌های بزرگی در این زمینه در دست اجراست.
وی با اشاره به آغاز پروژه جدید سدسازی در کشور‌ افغانستان ادامه داد: اینکه کشورها برای سدسازی اقدام کنند اتفاق غیر معمولی نیست، مخصوصاً در زمانی که بحث خشکسالی‌ها و ترسالی‌های متوالی مطرح می‌شود. طبیعتا یکی از راه‌های مقابله با خشکسالی، سدهایی است که از طریق آن در مواقع ترسالی بتوان آب شیرین را ذخیره و در مواقع خشکسالی استفاده کرد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: ما با همسایگان خود بر نحوه استفاده از منابع آب مشترک در رودخانه‌های مرزی معاهداتی داریم آن معاهدات به صورت دقیق اجرا می‌شود و همه بر اجرای این معاهدات متعهد هستند.
وزیر نیرو در پایان تاکید کرد: بحث‌های زیست محیطی به‌ویژه در مناطق مرزی حائز اهمیت بوده که در دستور کار مذاکرات مشترک بین ایران و افغانستان نیز است و وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و افغانستان به‌زودی اجلاس کمیسیون مشترک را در کابل برگزار خواهد کرد و این مسائل هم در کنار بقیه مواردی که به توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور منجر خواهد شد مورد بحث واقع می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61953

همزمان با نخستین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 1400؛

788 پروژه برق‌رسانی در استان خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید
در اولین پویش سراسری #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور وزیر نیرو به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، 788 پروژه استانی که در نیمه دوم سال 99 در سطح خراسان جنوبی اجرا شده است، افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مهدی دادگر" مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان جنوبی در حاشیه این مراسم از بهره‌برداری از 788 پروژه استانی که در نیمه دوم سال 99 اجرا شده‌اند، خبر داد و اظهار داشت: پروژه‌های مذکور در محورهای تامین برق، اصلاح و بهینه سازی شبکه‌های شهری و روستایی، طرح های کاهش تلفات، توسعه و بهبود سیستم های روشنایی معابر، مدیریت مصرف و تعویض کنتور بوده است.
دادگر با اشاره به برگزاری پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با هدف افزایش سطح امیدواری مردم و اعتماد سازی بین مردم و وزارت نیرو اظهار داشت: طرح‌ها و پروژه‌های وزارت نیرو در دو قالب و محور "ساخت و سازها" و "ساز و کارها" هر هفته برگزار می‌شود.
دادگر افزود: در سال 1400 نیز در ادامه برنامه‌های این پویش و به برکت نامگذاری سال جدید به‌نام "سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها" همزمان با سراسر کشور از 788 پروژه در استان بهره‌برداری شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات وسیع انجام شده در حوزه خدمات صنعت برق استان اظهار داشت: برای طرح‌های مذکور اعتباری بالغ بر 28 میلیارد و 900 میلیون تومان هزینه شده است.
وی بهره‌برداری از 147.3 کیلومتر پروژه تبدیل سیم به کابل خودنگهدار در استان را از مهمترین پروژه‌های مورد افتتاح و بهره‌برداری عنوان کرد و افزود: از ابتدای شهریور ماه تا پایان سال 99 بالغ بر 147 کیلومتر از شبکه‌های سیمی در استان با هزینه‌ای بالغ بر 11 میلیارد و 700 میلیون تومان به شبکه کابل خودنگهدار تبدیل شد.
دادگر کمک به حفظ محیط زیست، کاهش میزان تلفات در شبکه‌های توزیع، افزایش قابلیت اطمینان شبكه در مقابل شرایط جوی و اتفاقات ناشی از برخورد اشیای خارجی، افزایش ایمنی هنگام کار روی شبکه برق‌دار، کاهش انرژی توزیع نشده و افزایش رضایتمندی مشترکان را از مزایای اجرای این طرح برشمرد و عنوان کرد: با تبدیل 147 کیلومتر شبکه سیم به  کابل خودنگهدار، تلفات به میزان 400 هزار کیلووات ساعت کاهش یافته و از خسارت و شاخه زنی حدود 30 هزار اصله درخت در مسیر شبکه‌های توزیع جلوگیری شده است.
دادگر افزود: تا کنون حدود 31 درصد شبکه‌های فشار ضعیف استان معادل 1600 کیلومتر به کابل خودنگهدار تبدیل شده است.
وی ابراز امیدواری کرد با جذب اعتباررات مود نیاز در سال 1400 نیز برنامه‌های توسعه و ترمیم و تبدیل شبکه سیم به کابل خودنگهدار طبق برنامه‌ریزی پیش‌بینی شده ادامه پیدا کند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61959


بهره‌ برداری از 153 پروژه، سهم توزیع برق سیستان و بلوچستان از هفته اول پویش هرهفته_الف_ب_ایران
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان گفت: بهره‌برداری از 153 پروژه با اعتبار حدود 700 میلیارد ريال سهم شرکت توزیع برق این استان در هفته اول پویش هرهفته_الف_ب_ایران در سال 1400 است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "خلیل عوض زاده" به حجم عملیاتی این پروژه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: 488 کیلومتر شبکه فشار متوسط، 518 کیلومتر شبکه فشار ضعیف، 316 پست توزیع، برق‌رسانی به پنج روستا، اضافه شدن 7 هزار و 857 مشترک جدید از جمله این موارد است.
وی ادامه داد: تامین برق پایدار، اصلاح و بهینه سازی شبکه‌های شهری و روستایی، کاهش تلفات، توسعه و بهبود سیستم‌های روشنایی معابر، ایجاد قدرت مانور، توسعه فیدرهای جدید، تعویض کنتور و کاهش پیک از جمله محورهای این پروژه‌ها است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان گفت: این پروژه‌ها در منطقه سه توزیع برق کشور که شامل استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان و خراسان جنوبی است با میزبانی استان کرمان برگزار شد.
خلیل عوض زاده به میزان استفاده از کابل‌های خودنگهدار در شبکه توزیع فشار ضعیف تا پایان سال 99 اشاره کرد و افزود: اجرای 638 کیلومتر کابل خودنگهدار از جمله اقدامات شاخص اجرا شده در این بخش است.
نخستين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال 1400 با بهره‌ برداري از پنج طرح بزرگ توزيع برق كشور در قالب 8 هزار و 142 پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهينه‌سازي شبكه برق با حضور وزیر نیرو از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد. براي اجراي اين پروژه‌ها افزون بر 2900 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است.
در مراسم افتتاحيه نخستين پويش سال 1400، فعالان طرح تحول ديجيتال و هوشمندسازي در صنعت برق كشور نيز مورد تقدير قرار گرفتند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61955