استان سمنان

با حضور وزیر نیرو در بیست و هفتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

طرح آبرسانی سرخه به بهره‌برداری رسید/ افتتاح طرح آبرسانی به 15 روستای شهرستان فیروزکوه/ اعتبار ۱۱۰ میلیارد تومانی برای این طرح‌ها

طرح آبرسانی به شهر سرخه و ۱۵ روستای شهرستان فیروزکوه با سرمایه‌گذاری ۱۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی صبح امروز دوشنبه با حضور "رضا اردکانیان" وزیر نیرو در قالب بیست و هفتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این طرح که عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده بود شامل ۴۳ کیلومتر خط انتقال اصلی، چهار حلقه چاه و ۴ ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۱۲۰ لیتر در ثانیه و خط انتقال و تامین ۲۰ کیلوولت است.
در این طرح، 7 سامانه فشارشکن بین راهی آبرسانی به فیروزکوه احداث شده که طول خط آبرسانی آن 38 کیلومتر با 1500 مترمکعب ظرفیت مخزن است.
هدف از اجرای این طرح، تامین آب پایدار شهر سرخه و همچنین 15 روستای شهرستان فیروزکوه است.
آذر ماه سال گذشته در سفر هیئت دولت به استان سمنان، حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، وعده آبرسانی به شهر سرخه در سال ۹۹ را داده بود که متعاقب آن، این طرح در مدت کمتر از یک سال اجرا و امروز توسط وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

news.moe.gov.ir/News-List/57903

پیام رئیس جمهوری برای افتتاح طرح آبرسانی به شهرستان سرخه؛

پروژه آبرسانی به سرخه با وجود شرایط دشوار و پیچیدگی‌های فنی با سرعتی مناسب به اجرا درآمد/ تامین آب مورد نیاز منطقه بواسطه قرارگرفتن در حاشیه کویر از اهمیت مضاعفی برخوردار است

وزیر نیرو در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح آبرسانی به شهرستان سرخه در استان سمنان پیام تبریک رئیس جمهوری را به مناسبت افتتاح قرائت کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در پیام حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی به مناسبت افتتاح طرح آبرسانی به شهرستان سرخه آمده است:

مردم عزیز، مؤمن و انقلابی شهرستان سرخه

به برکت ماه مبارک ربیع و میلاد حضرت خاتم انبیاء و فخر اولیاء حضرت محمد مصطفی(صلوات الله و سلامه علیه) و امام جعفر صادق علیه‌السلام و گرامی‌داشت و تبریک این ایام فرخنده، شاهد تحقق یکی دیگر از وعده‌های دولت تدبیر و امید به شما مردم ولایتمدار و سختکوش شهرستان سرخه هستیم.

پروژه آبرسانی به شهرستان سرخه، شامل ده‌ها کیلومتر خط انتقال و احداث مخازن مختلف ذخیره و فشارشکن، ایستگاه‌های پمپاژ و سایر تأسیسات فنی مورد نیاز، از جمله طرح‌های مهمی است که با وجود شرایط دشوار و پیچیدگی‌های فنی مختلف، به دلیل نیاز منطقه و ضرورت چاره‌اندیشی برای آن، با سرعتی مناسب طراحی و به اجرا درآمد.

تأمین آب مورد نیاز در منطقه ما به واسطه قرار گرفتن در حاشیه دشت کویر و به تبع آن کمبود نزولات جوی، در طول تاریخ از اهمیت مضاعفی برخوردار بوده است و مردم فهیم ضمن سازگاری با این شرایط اقلیمی با صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف و هدر دادن آن، همواره قدردان این نعمت بزرگ الهی بوده‌اند و در آینده نیز همین رویه مبارک را ادامه خواهند داد.

امید است در سایه عنایات پیامبر بزرگ اسلام با اجرای این طرح، علاوه بر ایجاد آرامش خیال و اطمینان خاطر شما همشهریان عزیز، با تلاش و پایمردی بیش از پیش شاهد آبادانی و توسعه شهرستان و آینده‌ای روشن برای فرزندانمان باشیم.

از خداوند بزرگ سلامتی و توفیق همگان را مسألت می‌نمایم.
این گزارش می‌افزاید، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو پیش از ظهر امروز، به منظور افتتاح طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه به همراه 15 روستای شهرستان فیروزکوه به استان سمنان سفر کرده است.
بر اساس این گزارش، طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه در سفر دوم حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به استان سمنان تصویب شد و پس از انجام مطالعات لازم و بررسی‌های کارشناسی، اجرای طرح با هدف تامین آب 15 روستای شهرستان فیروزکوه و تامین آب شهر سرخه ابلاغ شد.

news.moe.gov.ir/News-List/57922

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران خبر داد:

تامین ۱.۷ میلیون مترمکعب آب شرب در افق ۲۵ ساله برای شهرستان سرخه استان سمنان

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران، طرح آبرسانی به شهرستان سرخه استان سمنان در منطقه فیروزکوه استان تهران را نمونه موفقی از دستاورد دولت تدبیر و امید دانست و گفت: ۱.۷ میلیون مترمکعب در افق ۲۵ ساله برای شهرستان سرخه استان سمنان تامین آب در نظر گرفته شده است و این طرح از برکات دولت تدبیر و امید است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا بختیاری" روز دوشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح آبرسانی به شهرستان سرخه اظهار داشت: آبرسانی به شهرستان سرخه گامی ارزشمند است که با همکاری، همدلی و همراهی بخش‌های مختلف به نتیجه رسید و از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید است که کمتر از ۱۲ ماه به نتیجه رسید.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران افزود: آبرسانی به شهرستان سرخه با ۴۳ کیلومتر خط انتقال از شهرستان فیروزکوه استان تهران به سرخه انجام شد.

وی ادامه داد: ۸۱ کیلومتر طول خط انتقال به مخزن پنج هزار مترمکعبی شهرستان سرخه است و ۴۳ کیلومتر از این مسیر در استان تهران و در منطقه سخت جغرافیایی فیروزکوه بود که با تلاش مضاعف به نتیجه رسید.
بختیاری با بیان اینکه کیفیت آب انتقال یافته به شهرستان سرخه با آب آشامیدنی باکیفیت در برخی مناطق تهران برابری می‌کند، اظهار کرد: ۱.۷ میلیون مترمکعب در افق ۲۵ ساله برای شهرستان سرخه استان سمنان تامین آب در نظر گرفته شده است و این طرح از برکات دولت تدبیر و امید است.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: یکپارچه‌سازی آب  و فاضلاب شهری و روستایی اقدامی بزرگ بود که از دستاوردهای این طرح می‌توان به تسریع در آبرسانی به شهرستان سرخه اشاره کرد.

http://news.moe.gov.ir/News-List/57927


استاندار سمنان:

حل مشکل آب استان سمنان نیازمند مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی است

استاندار سمنان با اشاره به اینکه حل مشکل آب استان سمنان نیازمند مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی است، گفت: اگر محدودیت‌های استان حل نشود توسعه در این استان با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا آشناگر" روز دوشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح آبرسانی به شهرستان سرخه اظهار داشت: اگر محدودیت‌های استان حل نشود، توسعه در این استان با مشکل جدی مواجه خواهد شد، بنابراین باید همه دستگاه‌ها و مسئولان تلاش کنند تا آب مورد نیاز این استان تامین گردد.

وی با تجلیل از انجام سریع و اقدام با کیفیت وزارت نیرو در به ثمر رساندن ۱۱ ماهه این پروژه افزود: استان سمنان به‌دلیل بضاعت خوب در توسعه کشور، محکوم به رشد بوده و این در حالی است که این استان دارای اراضی بلامعارض وسیع، آفتاب فراوان و معادن و ظرفیت‌های بسیار خوب و ارزشمند نیز است.

استاندار سمنان  همچنین با اشاره به مشکلات تامین آب در شهرستان‌های شاهرود و دامغان نیز گفت: عموما پروژه‌های مشترک‌ ما با استان‌های همجوار با چالش مواجه بوده است، بر همین اساس، انجام طرح انتقال آب از دریای خزر با توان وزارت نیرو و شخص وزیر محترم قابل انجام است و مردم استان خواستار گشایش در انجام این ابر پروژه هستند.

او همچنین با اشاره به انجام پروژه آبرسانی به شاهرود از چشمه‌سارهای قطری گفت: به‌رغم انجام بخش اعظمی از این پروژه اما متاسفانه اتمام این پروژه با مشکل مواجه شده که امیدواریم هر چه سریعتر این معضل برطرف شود.

آشناگر نیاز به تامین و تقویت برق در معادن استان را از ضروریات توسعه استان و از مطالبات مردم استان عنوان کرد و خواستار انجام این مطالبه عمومی مردم استان سمنان شد.‌
http://news.moe.gov.ir/News-List/57928

 

وزیر نیرو خبر داد:

بهره‌برداری از ششمین طرح بزرگ آبرسانی کشور در استان سمنان/ طرح آبرسانی به سرخه یکصد و بیست و پنجمین طرح وعده داده شده در سال ۹۹ است

وزیر نیرو گفت: امسال طبق برنامه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران قرار بوده هشت پروژه آبرسانی را به بهره‌برداری برسانیم که آبرسانی به سرخه ششمین پروژه از این مجموعه است و دو پروژه دیگر تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز دوشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح آبرسانی سرخه در بیست و هفتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: با تلاش موزون و دست‌جمعی همگی است که چنین طرح‌های بزرگی به ثمر می‌رسند.
وی ادامه داد: این طرح در نوع خود ازپروژه‌های بدیع و خاص است. سرعت انجام این طرح را از جمله از بابت یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی داریم که اگر این گونه نبود شرکت توانمند آب و فاضلاب شهری استان تهران نمی‌توانست از برخی مشکلاتی که بر سر راه اجرای چنین پروژه‌ای بود گره‌گشایی کند.
اردکانیان با اشاره به آبرسانی به ۱۵ روستای شهرستان فیروزکوه در چارچوب اجرای این پروژه گفت: ما مسئولان و همه تریبون‌داران نباید فراموش کنیم که می‌بایست هموطنان ما همچنان‌که از حقوق مسلم خود بهره‌مند شوند از داشته‌های خود هم لذت ببرند.
وزیر نیرو افزود: امروز در کشور ما صددرصد جمعیت شهری از نعمت آب آشامیدنی سالم و پایدار برخودار است. این نسبت در دنیا به طور متوسط ۹۶ درصد است و چهار درصد از جمعیت شهری دنیا دسترسی به آب آشامیدنی سالم و پایدار ندارند.
اردکانیان اظهار داشت: در روستاها، امروز با وجود همه فعالیت‌ها و طرح‌هایی که اجرا شده، منابع اختصاصی، سازمان‌های بین‌المللی فعال که کار کردند، دنیا با افتخار اعلام کرد که ما به اهداف بلندی رسیدیم و امروز حدود ۵۳ درصد جمعیت روستایی دنیا به طور متوسط از آب آشامیدنی سالم و پایدار برخوردارند که این نسبت در کشور ما بیش از ۸۲ درصد است.
وزیر نیرو اظهار داشت: خوشبختانه، وزارت نیرو از دستگاه‌هایی است که به مدد همکاری مردم، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، حمایت‌های مجلس، پشتیبانی‌های دولت، تاکیدات و راهبری‌های رئیس جمهوری،  عنایات و دعای خیر مقام معظم رهبری و اجازات ایشان برای بهره‌مندی از منابع صندوق توسعه ملی طرح‌های زیربنایی آب و برق را به شکل برنامه‌ریزی شده‌ای تحت پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از مهر سال گذشته آغاز کرده است.
وی با اشاره به هدفگذاری بهره‌برداری از ۲۵۰ پروژه بزرگ آب و برق و فاضلاب با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در چارچوب پویش تا پایان امسال گفت: طرح آبرسانی به سرخه یکصد و بیست و پنجمین طرح وعده داده شده در سال ۹۹ است.
وی گفت: یکصد و بیست و پنج پروژه بزرگ دیگر را تا پایان سال باید به مدار بهره‌برداری بیاوریم.
اردکانیان افزود: تا کنون حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان برای ۱۲۵ پروژه سرمایه‌گذاری شده و برای مابقی پروژه‌ها هم اعداد پیش‌بینی شده تدارک خواهد شد.
وزیر نیرو گفت: تلاش می‌شود که ظرفیت‌های بالقوه صنعتی استان سمنان از حیث تامین انرژی مشکلی نداشته باشند.
وی افزود: یک سوم وسعت کشور بهره‌مند از منابع خدادادی از آب چه سطحی و چه زیرزمینی و مابقی جزو مناطق خشک و نیمه خشک است.
وی گفت: ما و همه ارکان وظیفه داریم که این توزیع ناهمگون زمانی و مکانی بارش را به مدد علم و فناوری، تلاش و فعالیت به گونه‌ای مدیریت کنیم که حیات در همه نقاط کشور که شرایط آن فراهم است استمرار داشته باشد.
وزیر نیرو ادامه داد: شهروندان باید به خاطر داشته باشند که به هیچ وجه کوچ‌های جمعیتی را به واسطه نبود آب در یک منطقه برنمی‌تابیم و به هر طریق ممکن آب مورد نیاز تامین خواهد شد.
وی همچین با اشاره به طرح مطالعاتی سازگاری با کم‌آبی در ۱۷ استان کشور گفت: خشکسالی و کم‌آبی همزاد ماست و به جای مقابله با این باید سازگار شویم؛ سازگاری به این معنا که زندگی، توسعه و عمران خود را متناسب با شرایط کم‌آبی کنیم.
وی افزود: با مشارکت همه دستگاه‌ها این طرح برای ۱۰ سال‌ پیش رو طراحی شده و پس از تصویب در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، اجرا می‌شود و تمام تخصیص‌های آب از دریا با این پیش‌شرط بوده و استان‌هایی هم هستند که این طرح در آنها نهایی نشده که امید است هر چه زودتر این استان‌ها هم در این دولت طرح‌های خود را به تصویب برسانند.
وی گفت: این نقشه راه تضمینی خواهد بود که وقتی سرمایه‌گذاری‌ها صورت گرفت حیات استمرار یابد، نه این که مشکل کم‌آبی امروز به ۱۰ سال و ۱۵ سال آینده با پیچیدگی‌های بیشتر منتقل شود‌.
وی ادامه داد: هم‌اکنون ۲۶ میلیارد متر مکعب از آب دریا بدون نمک‌زدایی برای استفاده استان‌های ساحلی مجوز صادر کردیم.

طرح بزرگ انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی پنجشنبه این هفته با حضور رئیس جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد
وزیر نیرو گفت: یکی از تازه‌ترین طرح‌هایی که به ثمر رسیده و پنجشنبه همین هفته با حضور رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد، طرح بزرگ انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی است.
رضا اردکانیان در ادامه سخنرانی خود در آیین بهره‌برداری از طرح آبرسانی سرخه در بیست و هفتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: وزارت نیرو بعد از اتمام مطالعات، به شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان برای حدود ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب دریا تخصیص داده است.
وی اضافه کرد: از این مقدار ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین به دست می‌آید که در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد مورد استفاده شرب و صنعت قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به تشکیل کنسرسیومی متشکل از بخش خصوصی و مشارکت صنایع در این زمینه گفت: فاز اول پروژه با 305 کیلومتر خط انتقال، ایستگاه‌های پمپاژ وسیع و صرف انرژی مورد نیاز با سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیون یورو و ۵ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد و آب در اختیار صنایع گل گهر سیرجان در استان کرمان و بخش مربوط به شرب و صنعت استان هرمزگان قرار می‌گیرد.
وی اظهار داشت: صنعت ما در کشور از مزیت‌هایی برخودار است که به غیر از این پروژه،  بقیه صنایع ما به طور متوسط حدود ۳ درصد رقمی را که برای آبی که در اختیارشان قرار می گیرند، پرداخت می‌کنند.
اردکانیان همچنین با اشاره به صدور مجوز بهره‌برداری ۲۶ میلیارد متر مکعب برای استان‌های ساحلی از آب دریا بدون نمک‌زدایی، گفت: از این میزان، ۱۳ میلیارد متر مکعب عمدتا به مصرف صنعت و خنک کردن نیروگاه‌ها یا فعالیت های آبزی پروری خواهد رسید و ۸ میلیارد متر مکعب هم برای نمک‌زدایی و استفاده در استان‌های ساحلی و نیز در استان‌های دور از ساحل تخصیص داده شده که از این مقدار، ۲.۷ میلیارد متر مکعب آب شیرین حاصل می‌شود.
وی ادامه داد: از این مجوز ۸ میلیاردی،  تاکنون ۷۶۰ میلیون متر مکعب استفاده شده که از این مجموع، حدود ۲۲۵ میلیون متر مکعب آب شیرین عمدتا برای مصارف شرب و صنعت و جایی که آب شیرین نیاز است حاصل می‌شود.
 اردکانیان از صدور مجوز به شرکت‌های آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان،  بوشهر ، خراسان جنوبی و رضوی، کرمان، یزد، فارس و هرمزگان برای استفاده از آب دریا اشاره کرد که با اعلام شرایط به سرمایه‌گذاران، به روش‌های مختلف اعم از کنسرسیوم‌های بانک‌ها، صندوق توسعه و منابع خود سرمایه‌گذاران، کارها به خوبی پیش برود.
وی گفت: در مواردی به بخشی از آب شیرین،  وزارت نیرو برای مصرف شرب نیاز دارد که ساز و کار آن هم روشن است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/57929

 

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

آبرسانی به 1.7 میلیون نفر جمعیت روستایی‌ کشور با طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفا شهری و روستایی

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران با اشاره به افتتاح صد و بیست و پنجمین پروژه پویش#هرهفته_الف_ب_ایران در قالب هفته بیست و هفتم گفت: با اجرای طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، تاکنون یک میلیون و 700 هزار نفر از هموطنان روستایی از نعمت آب سالم و پایدار برخوردار شدند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در حاشیه آغاز بهره‌برداری از طرح آبرسانی به شهرستان سرخه در استان سمنان با بیان اینکه دولت تدبیر و امید تا آخرین روز فعالیت با رهنمودهای مقام معظم رهبری و همکاری قوای دیگر در خدمت مردم است، اظهار کرد: امیدوارم مردم شهرستان سرخه به شکرانه برخورداری از نعمت آب سالم و پایدار، مصرف صحیح و پرهیز از اسراف را در دستور کار خود قرار دهند و این مهم نکته‌ای بود که رئیس جمهوری نیز در پیام خود به آن اشاره داشتند.
وی افزود: ما برنامه‌های متعددی در زمینه سرعت دادن به پروژه‌های آبرسانی پایدار در روستاهای کشور داریم که علاوه بر طرح‌هایی که با اجازات مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی در دستور کار داریم، یک پروژه بزرگ ساز و کاری دیگر (یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی) نیز که در اواخر سال گذشته اجرا کردیم، امروز میوه و ثمره‌ این پروژه را درو می‌کنیم.
وزیر نیرو ادامه داد: یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب به معنای یکپارچه کردن ظرفیت‌های کمی، مالی و منابع انسانی است و در همین چند ماهی که از تشکیل شرکت‌های یکپارچه گذشته ما توانستیم یک میلیون و 700 هزار نفر از هموطنان روستایی‌مان را به واسطه‌ی این طرح از دسترسی به شبکه آب سالم و پایدار بهره‌مند کنیم.
اردکانیان با اشاره به مزایای این طرح خاطرنشان کرد: با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی امکانات شرکت‌های بزرگ شهری به مدد شرکت‌های روستایی آمده که مشکلات عدیده‌ای نیز داشتند و امیدواریم همکاران ما در استان سمنان نیز از این نعمت بهره‌مندی حداکثری را داشته باشند.
وی یادآور شد: به مدد همین طرح یکپارچه‌سازی آبرسانی به شهرستان سرخه و هم در مسیر انتقال آب از تهران 15 روستا نیز در شهرستان فیروزکوه که اخیر کلنگ‌زنی شد از این نعمت خدا دادی بهره‌مند شدند که امیدواریم این پروژه نیز هر چه زودتر به اتمام برسد.
وزیر نیرو در خصوص پویش #هرهفته_الف_ب_ایران  نیز اظهار کرد: امسال وعده کردیم 250 پروژه آب، برق و فاضلاب را در پویش ملی #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری برسانیم؛ امروز صد و بیست و پنجمین پروژه این پویش را در قالب هفته بیست و هفتم افتتاح کردیم و انشاءالله 125 پروژه دیگر که هشت پروژه آن مربوط به طرح های ساز و کاری است را به بهره‌برداری خواهیم رساند.
وی با اشاره به طرح‌های آب و فضلاب نیز تصیح کرد: طرح‌های جمع آوری و فاضلاب هم جزو طرح‌های این پویش بوده و مطابق برنامه در حال اجرا است.
اردکانیان اضافه کرد: ما با هدف بهره‌برداری بهینه از آب به‌خصوص در بخش صنعت، در حال انعقاد قرارداد پروژه غیرمتقابل احداث شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان سرخه هستیم که در فاز نخست این پروژه 2 هزار مترمکعب در شبانه روز پساب تصفیه شده در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد.
به گفته وی این نوع طرح‌ها باعث جایگزینی پساب به جای منابع آب در بخش صنعت شده و علاوه بر جلوگیری از فشار به منابع آب شیرین، موجب ارتقای سطح بهداشت منطقه می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/57930