تهران - هرمزگان

pooyesh26-(1).jpg


با حضور رئیس جمهور و در بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

3 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 3340 میلیارد تومان فردا افتتاح می‌شود

سه پروژه صنعت آب و برق در استان‌های تهران و هرمزگان با اعتبار سه هزار و 340 میلیارد تومان فردا پنج‌شنبه با حضور رئیس جمهور و در قالب بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ویدئو کنفرانسی افتتاح می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده بهره‌برداری استان تهران شامل "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" با سرمایه گذاری 485 میلیارد تومان، " طرح بزرگ رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران" (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند، سامانه آبرسانی شمال شرق) با اعتباری بالغ بر 490 میلیارد تومان و پروژه سوم در استان هرمزگان شامل "واحد 2 بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم" با سرمایه گذاری دو هزار و 365 میلیارد تومان است.
پروژه "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" با ظرفیت هفت هزار و 500 لیتر درثانیه حد فاصل سد تنظيمي امیرکبیر و تصفيه‌خانه ششم واقع در ضلع شمالي شهرك راه‌آهن تهران به منظور ايجاد سيستم انتقال جديد آب از منابع غربي تهران و امكان افزايش ظرفيت تصفيه آب آشاميدني شهر تهران در چهار بخش اصلي "تونل انتقال به طول مجموع 29.5 كيلومتر"، "آبگير ابتدایي تونل"، "تصفيه‌خانه ششم تهران با ظرفيت 15 مترمكعب در ثانيه (دو فاز 7.5 مترمکعب در ثانیه)"، "کانال سرریز تصفیه‌خانه ششم آب تهران" آماده بهره‌برداری است.
این پروژه با هدف جایگزینی سيستم‌هاي موجود انتقال و تصفيه آب شهر تهران، فراهم نمودن امكان بررسي، بازسازي و اصلاح سيستم‌هاي موجود انتقال و تصفيه آب در تهران، آبرساني به مناطق شهري با ارتفاع بالاتر از رقوم تحت پوشش تصفيه‌خانه‌هاي موجود به روش ثقلي و در نتيجه كاهش هزينه‌هاي پمپاژ و بهره‌برداري و نگهداري سيستم‌هاي موجود توزيع آب و آبرساني به مناطق گسترش يافته در محدوده شمال و شمالغرب تهران بزرگ افتتاح می‌شود.
افزايش ظرفيت تصفيه آب در شهر تهران، افزايش ظرفيت انتقال آب از منابع غربي تهران (سدهاي اميركبير و طالقان)، افزايش كيفيت آب شرب مصرفي شهروندان و افزايش ايمني و پدافند غيرعامل تامين آب تهران از دیگر اهداف این پروژه است.
این پروژه در سه بخش (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد و سامانه آبرسانی شمال شرق) درمجموع حدود 40 کیلومتر خط انتقال آب در اقطار یک هزار و 200 تا دو هزار میلی‌متر با لوله‌هایی از جنس فولادی افتتاح خواهد شد.
پروژه "واحد 2 بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم" در راستای توسعه تولید برق در جنوب کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، احداث نیروگاه با 2 واحد گازی 175 مگاواتی و یک واحد بخار 160 مگاواتی جمعا به میزان 510  مگاوات (در شرایط ایزو) به مشارکت شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر و گروه مپنا به‌عنوان سرمایه گذار به بهره‌برداری خواهد رسید.
این پروژه با هدف تشویق سرمایه گذاری از طریق بخش غیر دولتی، کاهش حجم تصدی‌گری دولت، تأمين بخشي از تقاضاي شبكه سراسري برق كشور، افزايش ظرفيت توليدي برق و ايجاد زمينه‌هاي اشتغال در منطقه به‌عنوان زیربنای تولید، استفاده بهينه از انرژي سوخت مصرفي با توجه به راندمان بالاي واحدها و استفاده از حداكثر توان مهندسي و ساخت و اجرای  داخل كشور و ارتقای دانش فني در ساخت نيروگاه‌هاي سیکل ترکیبی افتتاح می‌شود.

http://news.moe.gov.ir/News-List/57793

با حضور رئیس جمهور و در بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

دو پروژه صنعت آب استان تهران با اعتبار 975 میلیارد تومان افتتاح شد

دو پروژه صنعت آب استان تهران با اعتبار 975 میلیارد تومان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و در قالب بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز پنجشنبه با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی دو پروژه "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" و "طرح بزرگ رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران" (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند، سامانه آبرسانی شمال شرق) با اعتبار 975 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
پروژه "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" با ظرفیت هفت هزار و 500 لیتر درثانیه و با سرمایه گذاری 485 میلیارد تومان در حد فاصل سد تنظيمي امیرکبیر و تصفيه‌خانه ششم واقع در ضلع شمالي شهرك راه‌آهن تهران افتتاح شد.
این پروژه به‌منظور ايجاد سيستم انتقال جديد آب از منابع غربي تهران و امكان افزايش ظرفيت تصفيه آب آشاميدني شهر تهران در چهار بخش اصلي تونل انتقال به طول مجموع 29.5 كيلومتر، آبگير ابتدایي تونل تصفيه‌خانه ششم تهران با ظرفيت 15 مترمكعب در ثانيه (دو فاز 7.5 مترمکعب در ثانیه) و کانال سرریز تصفیه‌خانه ششم آب تهران با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.
اهداف اصلی این پروژه شامل جایگزینی سيستم‌هاي موجود انتقال و تصفيه آب شهر تهران، فراهم کردن امكان بررسي، بازسازي و اصلاح سيستم‌هاي موجود انتقال و تصفيه آب در تهران، آبرساني به مناطق شهري با ارتفاع بالاتر از رقوم تحت پوشش تصفيه‌خانه‌هاي موجود و آبرساني به مناطق گسترش يافته در محدوده شمال و شمالغرب تهران بزرگ است.
افزايش ظرفيت تصفيه آب در شهر تهران، افزايش ظرفيت انتقال آب از منابع غربي تهران (سدهاي اميركبير و طالقان)، افزايش ايمني و پدافند غيرعامل تامين آب تهران، حفاظت كيفي آب شرب تخصيص‌يافته از رودخانه كرج از ‌نظر آلودگي‌هاي موجود در حاشيه رودخانه و افزايش كيفيت آب شرب مصرفي شهروندان از دیگر اهداف پروژه"تصفیه‌خانه ششم آب تهران" است.
 طرح بزرگ "رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران" (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند، سامانه آبرسانی شمال شرق) دیگر پروژه‌ای است که امروز با اعتباری بالغ بر 490 میلیارد تومان و باهدف تعادل بخشی کمی و کیفی و پدافندی آبرسانی در سطح شهر تهران و مناطق غربی و جنوب غربی استان تهران افتتاح شد.
این پروژه در سه بخش (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد و سامانه آبرسانی شمال شرق) در مجموع حدود 40 کیلومتر خط انتقال آب در اقطار یک هزار و 200 تا دو هزار میلی‌متر با لوله‌هایی از جنس فولادی افتتاح شد.
تأمین و ارتقای کیفیت آب جمعیتی بالغ‌ بر یک میلیون نفر و جلوگیری از بروز پیامدهای زیست‌محیطی در محدوده‌های شمال غرب، غرب و جنوب غرب تهران، استفاده بهینه از منابع قابل‌توجهی آب شیرین با کیفیت بسیار بالای سد امیرکبیر به علت سرریزهای فصلی، کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی (چاه‌ها)، از مدار خارج کردن ایستگاه‌های پمپاژ آب و کاهش 30 درصد مصرف انرژی نسبت به قبل در شبکه توزیع آب از جمله اثرات پروژه‌های مذکور است.
بخش اول این طرح، رینگ آبرسانی شهر تهران – سامانه آبرسانی غرب با هدف انتقال 7.5 مترمکعب آب تصفیه‌شده از محل تصفیه‌خانه ششم آب تهران به نواحی غربی شهر تهران شامل مناطق 5، 9، 18، 21 و 22 در راستای ارتقای کمی و کیفی آب شرب و بهداشتی بوده که اجرای 7.4 کیلومتر خطوط انتقال آب با لوله‌هایی از جنس فولادی انجام شده است.
بخش دوم این طرح، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد است که با توجه به محدودیت‌های تأمین آب در محدوده شهر جدید پرند و لزوم رفع کمبود و ارتقای کیفیت آب شرب در محدوده جنوب و جنوب غربی شهر و استان تهران، تامین و انتقال آب از سامانه آبرسانی شهر تهران با اجرای 12 کیلومتر خطوط انتقال آب از محل مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد امروز افتتاح شد.
بخش سوم این طرح رینگ آبرسانی شهر تهران - سامانه آبرسانی شمال شرق با هدف انتقال سه مترمکعب بر ثانیه آب تصفیه‌شده از محل خروجی تصفیه‌خانه پنجم آب تهران به نواحی شمال شرق و شرق تهران و انتقال چهار مترمکعب بر ثانیه آب خام از محل سد لار به تصفیه‌خانه سوم و چهارم آب تهران در شرایط اضطراری با هدف بهبود کمی و کیفی آب شرب در مناطق به بهره‌برداری رسید.
در این بخش نیز با اجرای 20 کیلومتر خطوط انتقال آب، اجرای یک‌رشته خط انتقال آب تصفیه‌شده به طول 10 کیلومتر از محل تصفیه‌خانه پنجم آب تهران تا مخازن 45، 43 و 71 در تصفیه‌خانه سوم و چهارم آب تهران و اجرای یک‌رشته خط انتقال آب خام به طول 10 کیلومتر از محل تونل ورودی آب خام به تصفیه‌خانه پنجم آب تهران تا تونل ورودی آب خام به تصفیه‌خانه سوم و چهارم آب تهران امروز افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، صبح امروز پنج‌شنبه با حضور رئیس جمهور و در قالب بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ویدئو کنفرانس سه پروژه صنعت آب و برق با اعتبار سه هزار و 340 میلیارد تومان افتتاح شد.

http://news.moe.gov.ir/News-List/57795

وزیر نیرو در آئین افتتاح پروژه‌های بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران خبر داد:

بهره‌برداري از 124 پروژه امسال پويش #هرهفته_الف_ب_ايران تاكنون/ سرمايه‌گذاري 19 هزار و 500 ميليارد توماني دولت تدبير و اميد در بخش‌هاي آب و برق تهران/ تامین آب شرب شهرهای بزرگ دغدغه همه دولت‌هاست

وزير نيرو از بهره‌برداري 124 پروژه در قالب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران از ابتداي امسال تاكنون خبر داد و گفت: تاكنون در دولت تدبير و اميد 19 هزار و 500 ميليارد تومان در بخش‌هاي آب و برق تهران سرمايه‌گذاري شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردكانيان" روز پنج‌شنبه در بيست و ششمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در آيين افتتاح 3 پروژه صنعت آب و برق استان‌های تهران و هرمزگان با اعتبار 3340 میلیارد تومان که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد، اظهار داشت: امروز در بيست و ششمين هفته پويش، يكصد و بيست و چهارمين پروژه اين پويش را در سال 99 با دستور و حضور رييس جمهوري افتتاح مي‌كنيم، از اين تعداد 7 پروژه ساز و كاري و 117 پروژه ساخت و سازي در مجموع با سرمايه‌گذاري 31 هزار و 780 ميليارد تومان است. آنچه مي‌ماند 126 پروژه ديگر با سرمايه‌گذاري 18 هزار ميليارد تومان تا پايان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
وي با بیان اینکه امروز 4 پروژه در تهران در زمینه آبرساني و يك پروژه مهم در هرمزگان در زمينه توليد برق افتتاح مي‌شود، افزود: تامين آب شرب شهرهاي بزرگ همواره دغدغه دولت‌ها و سازمان‌هاي مسئول بوده است و تهران بزرگ به عنوان یک ابر شهر از شهرهاي پرجمعيت دنياست.
وزير نيرو گفت: امروز در حالي كه از جمعيت حدود 7.5 ميليارد نفري كره زمين اعلام مي‌شود كه در شهرها 96 درصد پوشش دسترسي به آب وجود دارد، حدود 4 برابر كل جمعيت ايران در جهان هنوز در شهرها به آب دسترسي ندارند، اما به بركت جمهوري اسلامي با فعاليت‌هايي كه توسط خود مردم صورت گرفته در تهران و ساير شهرها دسترسي 100 درصدي داريم.
اردكانيان افزود: تامين آب باكيفيت تهران براي جمعيت وسيع اين ابرشهر توفيق بسيار بزرگي است كه حاصل شده است. در تهران،‌ دولت تدبير و اميد افتخار اين را داشته كه در 7 سال گذشته در صنعت آب و برق حدود 19 هزار و 500 ميليارد تومان سرمايه گذاري كند. 11 هزار ميليارد تومان از اين مجموع در صنعت آب و مابقي در صنعت برق است.
​وي ادامه داد: در تهران، از دهه‌هاي قبل دسترسي خوب اگر نه كامل به آب شرب داشتيم؛ سد امير كبير در سال 1340، سد لتيان در سال 1347، سد لار در سال 1359، سد طالقان در سال‌هاي 84 و 85 و سد ماملو در سال 1389 به بهره برداري رسيدند.
اردكانيان گفت: منابع آب سطحي آب‌هاي بسيار باكيفيتي هستند؛ امروز، سالانه در تهران بزرگ بيش از یک ميليارد متر مكعب مصرف آب شرب و بهداشت داريم كه 75 درصد آن از آب‌هاي سطحي و بقيه از منابع زيرزميني است.
وي افزود: تلاش بر اين بوده كه سهم آب زيرزميني را كاهش دهيم، به لحاظ اين كه آب‌هاي سطحي آب باكيفيتي است و برداشت آب زيرزميني موجب نشست زمين خواهد شد، همچنين مسئله نشست فاضلاب هم در برخي نقاط مي‌تواند موجب بروز مشكل شود كه موضوع كنترل شده‌اي است.
وزير نيرو گفت: تصفيه‌خانه بزرگ ششم تهران از جمله طرح‌هاي امروز است كه قرار گرفتن در بالاترين نقطه شهر ويژگي آن بوده و با استفاده از اين تصفيه‌خانه حدود 30 درصد انرژي برق را كه براي پمپاژ آب از ساير تصفيه‌خانه‌ها براي شمال غرب و غرب تهران استفاده مي كرديم صرفه جويي مي‌كنيم. 
وي افزود: امروز 5 منطقه تهران از اين امكان برخوردار مي‌شوند و با سه سامانه آبرساني در مناطق 5، 9، 18، 21 و 22 تهران و همچنين شهر پرند اين دسترسي فراهم مي‌شود. 
وي افزود: در استان هرمزگان هم واحد دوم نيروگاه سيكل تركيبي قشم به ظرفيت 175 مگاوات به بهره برداري مي‌رسد و جمعا پروژه هاي امروز با 3 هزار و 340 ميليارد تومان افتتاح مي‌شود.
اردكانيان همچنين در پاسخ به سئوال رئيس جمهوري گفت: ما 7 تصفيه‌خانه بزرگ در تهران و مناطق مختلف اعم از شرق، شمال شرق، جنوب شرق، مركز و تصفيه‌خانه ششم كه حدود 300 متر از تصفيه‌خانه «جلاليه» و 210 متر از تصفيه‌خانه «كن» بالاتر است، در شمال غرب داريم كه پارسال با حضور رئيس جمهوري تصفيه‌خانه هفتم افتتاح شد. 
وي افزود: اصل موضوع، داشتن منابع تامین آب است، اما وقتي آب كافي داريم آنچه كنترل مي‌كند كه چه جمعيتي را تحت پوشش قرار دهيم سامانه‌هاي انتقال و ظرفيت تصفيه‌خانه‌هاي ماست و به همين دليل در اين زمينه سرمايه‌گذاري خوبي شده است.
اردكانيان اظهار داشت: عمليات تصفيه‌خانه ششم از سال 86 آغاز شد؛ قرار بود با فاينانس خارجي اجرا شود، اما اين مسير بعد از مدتي به نتيجه نرسيد، دوباره برنامه‌ريزي‌ها تغيير كرد و به سمت منابع و بودجه عمومي رو آورديم و كار شروع شد، اما طبيعتا آهنگ سريعي نداشت.
وي گفت: خوشبختانه در دو سال اخير با حمايت و همراهي نمايندگان مردم در شوراي اسلامي شهر تهران و ساز و كارهاي ما در وزارت نيرو بين شركت آب منطقه‌اي كه مسئوليت تامين را دارد و شركت آب و فاضلاب استان تهران كه مسئول توزيع است، منابع قابل ملاحظه و مورد نيازي از محل قبوض كه مردم مشاركت مي‌كنند فراهم شد و امروز در نقطه افتتاح اين تصفيه‌خانه هستيم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/57825

با حضور رئیس جمهور و در بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

دومین واحد گازی نیروگاه قشم افتتاح شد/ خودکفایی جزیره قشم در تولید برق

دومین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با اعتباری بالغ بر ۲۳۰۰ ميليارد تومان، همزمان با بیست‌وششمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، به دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدئوکنفرانس و با ارائه گزارش همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، روح اله اسپنانی، مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی با اشاره به افتتاح واحد 175 مگاواتی نیروگاه قشم، گفت: در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت 500 مگاوات شامل دو گازی 175 مگاواتی و یک واحد بخار 160 مگاواتی در حال احداث است که دومین واحد گازی این نیروگاه صبح امروز به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور افتتاح رسمی شد.
وی ادامه داد: راندمان بخش گاز این نیروگاه 33 درصد و راندمان سیکل ترکیبی آن بیش از 49 درصد است که حدود 500 نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره‌برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.
اسپنانی افزود: سوخت اصلی نیروگاه گاز بوده و میزان مصرف گاز هر واحد نیز حدود 45 هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود. همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.
مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی تاکید کرد: با اجرا و احداث این نیروگاه نه تنها نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم به طور کامل برطرف خواهد شد، بلکه بخشی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی نیز انتقال پیدا خواهد کرد.
نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با سرمایه‌‌گذاری 60 درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت 40 درصدی گروه مپنا در حال ساخت است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/57819

معاون برق و انرژی وزیر نیرو:

ظرفیت نیروگاه‌های کشور به 84500 مگاوات رسید/ واحد بخار نیروگاه قشم سال 1401 وارد مدار می‌شود/ رشد 60 درصدی ظرفیت نیروگاه‌های استان هرمزگان

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه ظرفیت نیروگاه‌های استان هرمزگان در مدت زمان فعالیت دولت و تدبیر و امید 60 درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی قشم برای پیک سال 1401 وارد مدار خواهد شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، همایون حائری در مراسم افتتاح دومین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با اعلام این خبر افزود: این نیروگاه 510 مگاواتی شامل دو واحد گازی هر یک به ظرفیت 175 مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت 160 مگاوات است که واحد نخست گازی این نیروگاه در هفته دوازدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسیده بود و واحد دوم گازی این مجموعه نیز امروز توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.
وی با تاکید بر اینکه واحد بخار این نیروگاه برای پیک سال 1401 به مدار خواهد آمد، ادامه داد: این نیروگاه با سرمایه‌گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت گروه مپنا در حال ساخت است که کل سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای این پروژه بیش از 308 میلیون یورو خواهد بود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به قابلیت این نیروگاه برای تولید هشت هزار مترمکعب آب شیرین در روز، گفت: در زمان احداث این نیروگاه برای 500 نفر اشتغال‌زایی ایجاد شده و در دوران بهره‌برداری نیز 100 نفر در نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.
حائری افزود: با افتتاح واحد دوم گازی این نیروگاه ظرفیت منصوبه نیروگاهی در جزیره قشم به 480 مگاوات، در استان هرمزگان به چهار هزار مگاوات و در کل کشور به 84 هزار و 500 مگاوات افزایش پیدا خواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت منصوبه صورت گرفته پتانسیل بسیار خوبی را برای توسعه هر چه بیشتر صنایع استان هرمزگان به وجود آورده است، گفت: در هفت ماهه نخست سال جهش تولید رشد مصرف انرژی در کل استان هرمزگان نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 10 درصد افزایش پیدا کرده است که سهم صنایع در این بین رشد حدود 27 درصدی بوده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید ظرفیت نیروگاه‌های استان 60 درصد و ظرفیت پست‌های برق فشار قوی هرمزگان 45 درصد افزایش پیدا کرده است.

http://news.moe.gov.ir/News-List/57824

معاون وزير نيرو در آيين افتتاح دو پروژه صنعت آب استان تهران:

مصرف آب شرب شهروندان تهراني به 1.2 ميليارد متر مكعب رسيده است/ مشكلي از نظر تامين آب در شهر تهران نداريم

معاون آب و آبفاي وزیر نیرو و مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران گفت: متوسط مصرف آب شرب شهروندان تهراني حدود یک ميليارد متر مكعب است كه در زمان حاضر به دليل رعايت بهداشت بيشتر گاها به 1.2 ميليارد رسيده كه اين ميزان هم تامين شده و مشكلي از نظر تامين آب در شهر تهران نداريم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «قاسم تقي‌زاده خامسي» روز پنج‌شنبه در بيست و ششمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران و در آيين افتتاح دو پروژه صنعت آب استان تهران با اعتبار 975 میلیارد تومان که با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور انجام شد، اظهار داشت: از اين ميزان حدود 75 درصد از پنج سد اميركبير، لتيان، لار، طالقان و ماملو و 6 تصفيه‌خانه كه با تصفيه‌خانه امروز به عدد هفت مي‌رسد و همچنين 9 هزار كيلومتر شبكه زيرزميني آبرساني تامين مي‌شود.
وي با بيان اين كه 25 درصد از اين مجموع از محل سد كرج تخصيص داده شده است، اظهار داشت: تخصيص آب سد كرج براي شهر تهران حدود 320 ميليون متر مكعب است كه در سال‌هاي ساخت سد تاكنون نتوانسته بيش از 260 ميليون مترمكعب آب را منتقل كنند، چرا كه تصفيه‌خانه یک و دو تهران ظرفيت تصفيه بيش از 260 ميليون مترمكعب را نداشتند و هميشه 60 ميليون متر مكعب بدون برنامه‌ريزي در رودخانه رهاسازي مي‌شود.
تقي‌زاده خامسي گفت: رودخانه سد كرج به طور متوسط در 55 سال گذشته هميشه 460 ميليون مترمكعب آورد داشته و براي مديريت سيلاب در سال‌هاي متفاوت مجبور هستيم اين آب را بدون برنامه رها كنيم.
وي افزود:‌ از طرفي، 30 ميليون مترمکعب نیز براي حقابه زيست محيطي درنظر گرفته شده که هم‌زمان 100 ميليون مترمکعب هم به طور متوسط در مقاطع متفاوت رهاسازی مي‌شد، ضمن اين كه در سال‌هاي پرآبي هم تا 600 ميليون متر مكعب از سد كرج مي‌توانستيم تامین کنیم.
معاون وزير نيرو گفت: مثلا در سال گذشته 472 ميليون مترمكعب سد كرج استعداد تامين آب را داشته است كه براي مديريت سيلاب در برهه‌اي حدود 160 ميليون متر مكعب را بدون هدف رها كرديم.
وي افزود: هدف از احداث اين تونل آن است كه آب‌هايي را كه نمي‌توانستيم براي آنها برنامه ريزي انجام دهيم، بدين طريق به تصفيه‌خانه ششم هدايت كنيم.
تقي‌زاده خامسي يادآوري كرد: ساخت اين تونل در سال 84 آغاز شده و تا سال 91 كه «تي.بي.ام» خارج شده و اگر اين كار دستي صورت مي‌گرفت 15 سال طول مي‌كشید و هم‌اينك آب از سد كرج تا به تصفيه‌خانه بيايد 4.5 ساعت زمان مي‌برد. اين، تونل مهمي است كه آب‌هاي غيرقابل برنامه‌ريزي را براي استفاده شهروندان فراهم می‌كند. اين سامانه مي‌تواند نهايتا 150 حلقه چاه زيرزميني كه اكنون آب آنها براي تهران استفاده مي‌شود را از مدار خارج كند.
وي گفت: در تصفيه‌خانه هفتم، آب‌هاي زيرزميني پس از افتتاح آن بالا آمده و قابل تحمل است و اگر اين كار هم انجام شود و به تدريج از هفته آينده از يك مترمکعب در ثانیه رهاسازی را شروع کرده و سازگاري تونل و تصفيه‌خانه را تست كنيم در غرب تهران هم اين اتفاق خواهد افتاد و سطح آب‌هاي زيرزميني بالا خواهد رفت.
تقي‌زاده خامسي در پاسخ به رئيس جمهوري هم گفت: مناطق  5، 9، 18، 21 و 22 و شهر جديد پرند از اين آب برخوردار مي‌شوند و اكثر اين مناطق بخش عمده‌اي از چاه‌ها را استفاده مي‌كنند. هفته گذشته، اين آب تست شده و بهترين کیفیت را داراست. EC آن نصف متوسط فعلي تهران و كدورت آن يك دهم كدورت فعلي تهران است.
وي خاطرنشان کرد: به منظور تست سازگاري بين تونل و تصفيه‌خانه، تا رسيدن به ظرفيت نهايي دو تا سه ماه طول مي‌كشد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/57826

 

مديرعامل آبفای كشور در آئین افتتاح پروژه‌های بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران:

بهره‌برداري از رینگ آب‌رسانی تهران، آب باكيفيت يكسان در اختيار مشتركان قرار مي‌دهد

مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور و مشاور وزير نيرو در خصوص مزیت‌های رینگ آب‌رسانی تهران گفت: بهره‌برداری از اين طرح موجب می شود تا آب با کیفیت یکسان در اختیار مشترکان قرار گیرد و در خشکسالی‌های احتمالی امکان انتقال آب وجود دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «حمیدرضا جانباز» روز پنج‌شنبه در آيين بهره‌برداري از رينگ آبرساني تهران با حضور در مخزن 73 یافت‌آباد در بيست و ششمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران كه به صورت ويدئوكنفرانسي و با حضور رئيس جمهوري و وزير نيرو برگزار شد، افزود: 59 کیلومتر از رینگ آب‌رسانی تهران در سه سامانه آب‌رسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی‌آباد و سامانه آب‌رسانی شرق و شمال شرق اجرا شده است.
وي با اشاره به اجرای خطوط انتقال آب با لوله‌هایی در اقطار 1200 تا 2000 میلی‌متر در این پروژه افزود: اجرای این رینگ در شهر تهران با محدودیت‌های ترافیکی، به سختی اجرا شد تا تهرانی‌ها آب شرب یکسانی داشته باشند.
جانباز با اشاره به سامانه آب‌رسانی غرب تهران اظهار کرد: این سامانه به طول هفت کیلومتر، آب تصفیه‌خانه ششم را به مناطق 5، 9، 18، 21، 22 و شهر جدید پرند می‌رساند.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اضافه کرد: سامانه آب‌رسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد با هدف رفع محدودیت‌های تامین آب در محدوده شهر جدید پرند و لزوم رفع کمبود و ارتقای کیفیت آب شرب در محدوده جنوب و جنوب‌غربی شهر و استان تهران انجام شد.
جانباز با اشاره به اجرای 40 کیلومتر خط انتقال آب در سامانه شرقی رینگ تهران گفت: در این سامانه 3000  لیتر بر ثانیه آب تصفیه‌شده از محل تصفیه‌خانه پنجم تهران به نواحی شمال‌شرق و شرق تهران و 4000  لیتر بر ثانیه آب خام از محل سد لار به تصفیه‌خانه سوم و چهارم در شرایط اضطراری انتقال می‌یابد.
وي خاطرنشان كرد: تا پیش از سال 92 امکان جابجایی و انتقال آب بین سامانه‌های غربی و شرقی شهر تهران میسر نبود.
جانباز گفت: این طرح اقدام بزرگی است که باید از همراهی شورای اسلامی شهر، شهرداری و پلیس راهور تهران در این زمینه تشکر کرد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/57828

 

رئیس جمهور در آیین آغاز بهره‌برداری از ۳ پروژه زیربنایی وزارت نیرو:

طی هفته‌های آتی بهره‌برداری از طرح شیرین‌سازی آب خلیج فارس و انتقال آن به فلات قاره ایران آغاز می شود/ سرمایه‌گذاری 19 هزار میلیارد تومانی در بخش آب و برق در تهران طی دولت تدبیر و امید/ تاکید بر اهمیت ویژه فرهنگ مصرف بهینه آب در کشور

رئیس جمهور یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید را سرمایه گذاری ویژه و گسترده در بخش آب برشمرد و تاکید کرد که دشمنان بدانند تحریم نتوانسته ما را تسلیم و طرح‌های پرشتاب توسعه ایران اسلامی را متوقف کند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین آغاز بهره‌برداری از سه پروژه زیربنایی وزارت نیرو اظهارداشت: امروز بالاترین خیانت به مردم ایران در وسط میدان جنگ در برابر آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه سخنانی است که بخواهد مردم را ناامید، مایوس و روحیه آنان را تخریب کند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در جنگ اقتصادی کنونی دشمنان علیه ایران اسلامی، همه باید همدیگر را یاری و کمک کنیم، گفت: دولت در خط مقدم میدان مبارزه است و آنهایی که نسبت به دولت ایراد و نقد دارند، حتما خدمات دولت را هم مدنظر قرار دهند چرا که فراموش کردن خدمات، با انصاف و اخلاق سازگاری ندارد.
روحانی احیای دریاچه ارومیه و بهره‌برداری از خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات قاره ایران را دو طرح افتخارآمیز، بزرگ و ماندگار از دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: احتمالا طی هفته‌های آتی بهره‌برداری از طرح شیرین‌سازی آب خلیج فارس و  انتقال آن به فلات قاره ایران آغاز می‌شود که در کنار طرح احیای دریاچه ارومیه از طرح‌های بزرگ در دولت تدبیر و امید است.
رئیس جمهور به طرحهای تصفیه خانه ششم آب تهران با ظرفیت ۷۵ هزار لیتر در ثانیه، سه سامانه اصلی و بزرگ طرح رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران  و واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با ظرفیت تولید ۱۷۵ مگاوات اشاره کرد و گفت که برای بهره برداری از این 3 طرح بزرگ ، 3 هزار و 340 میلیارد تومان هزینه شده  است.
روحانی به مساله تامین آب شرب با کیفیت برای تهران بزرگ اشاره کرد و با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید بیش از 19 هزار میلیارد تومان در بخش آب و برق در تهران سرمایه گذاری شده است، افزود: 9 هزار کیلومتر لوله کشی آب در تهران در کنار تصفیه خانه های بزرگ زمینه تامین مصرف سالانه بیش از یک میلیارد متر مکعب آب با کیفیت مورد نیاز مردم تهران را فراهم کرده است که بیش از 70 درصد این آب، از آب‌های سطحی بوده یعنی بهترین کیفیت آب را دارد.
وی افزود: در شهرهای بزرگ دنیا کمتر سراغ داریم که مردم بتوانند آبی با این کیفیت مصرف کنند و کیفیت آب، همان کیفیت آب بطری‌هایی است که از فروشگاه‌ها می‌خریم و یا حتی بهتر از آن است؛ بنابراین خیلی مهم است که بهترین آب در اختیار مردم تهران قرار می‌گیرد.
​رئیس جمهور در پایان با تاکید بر اهمیت ویژه فرهنگ مصرف بهینه آب،گفت : این حرکت فرهنگی می تواند زحمات مهندسان ایرانی فعال در عرصه انتقال آب به تهران را تکمیل کند.

http://news.moe.gov.ir/News-List/57829