ایلام- تهران- گلستان

هفته-31.jpg


با حضور وزیر نیرو و در سی‌و‌یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

17 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 569.5 میلیارد تومان در 3 استان کشور افتتاح می‌شود

17 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 569 میلیارد و 500 میلیون تومان در استان‌های تهران، ایلام و گلستان فردا سه‌شنبه در قالب سی و یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو افتتاح می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از 17 پروژه آماده افتتاح، یک پروژه در استان تهران، 8 پروژه در استان گلستان و هشت پروژه در استان ایلام فردا با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو به‌ بهره‌برداری خواهد رسید.
بر این اساس، آبرسانی به 43 روستا تنها پروژه آماده افتتاح در استان تهران است که جمعیتی بالغ بر 14 هزار خانوار را از نعمت آب شرب پایدار برخوردار می‌کند.
پروژه آماده افتتاح استان گلستان شامل مولد مقیاس کوچک 25 مگاواتی (سمند صنعت رستاک)، اصلاح و بهینه‌سازی 28 پروژه توزیع برق، پست ساده فوق توزیع بدراق ملا، افزایش ظرفیت پست انتقال گرگان، افزایش ظرفیت پست گنبد 2، توسعه کلیدخانه 20 کیلوولت پست‌های (عطاآلاد، کلاله، گرگان4کردکوی)، پروژه‌های اصلاح و بهینه‌سازی ایستگاه‌ها و خطوط و آبرسانی به 39 شهر و روستا است.
همچنین در استان ایلام نیز پروژه‌های پست 230.20 کیلوولت مورموری و اتصالات 230 کیلوولت آن، خط 63 کیلوولت سرآبله-لومار، توسعه کلیدخانه پست 132.20 کیلوولت دهلران 2، فاز اول نیروگاه مقیاس کوچک ایلام به ظرفیت 2.5 مگاوات، توسعه و بهینه‌سازی پست 230.63 کیلوولت ایلام و آبرسانی به 8 روستا فردا به بهره‌برداری خواهد رسید.
این گزارش می‌افزاید، این پروژه‌ها با هدف کمک به کمبود تولید شبکه سراسری، جلوگیری از اعمال خاموشی، افزایش پایداری شبکه و تامین برق مستمر، افزایش پایداری شبکه انتقال، کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، افزایش قابلیت اطمینان پست‌های تغذیه شونده از باس بارهای 63 کیلوولت و جلوگیری از خاموشی مشترکان، جبران خسارت سیل و تامین آب شرب بهداشتی افتتاح خواهند شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58736

 

با حضور وزیر نیرو و در هفته سی و یکم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

طرح‌های آبرسانی روستایی استان تهران به بهره‌برداری رسید/ آبرسانی به 43 روستا با جمعیت 60 هزار نفر

در هفته سی‌ویکم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران طرح‌های عمرانی آبرسانی روستایی در استان تهران با حضور وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، برای اجرای این طرح‌ها که در قالب تکمیل آبرسانی به 43 روستاست، اعتباری افزون بر 250 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده است.
با افتتاح هم‌زمان این طرح‌ها حدود 60 هزار نفر دیگر از جمعیت روستایی استان تهران از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شد.
این طرح‌ها شامل حفر و تجهیز شش حلقه چاه، احداث 2550 مترمکعب مخازن زمینی و هوایی، ایجاد ایستگاه پمپاژ، اجرای بیش از 20 کیلومتر خط انتقال در اقطار مختلف، تامین برق، حصارکشی و نصب سامانه‌های کلرزنی مایع و نمک طعام برای گندزدایی آب شرب است.
در حال حاضر بیش از 93.7 درصد جمعیت روستایی استان تهران زیر پوشش آب شرب سالم و بهداشتی هستند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58748

در قالب سی‌و‌یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

8 پروژه صنعت آب و برق استان گلستان افتتاح شد

8 پروژه صنعت آب و برق استان گلستان با اعتبار 405 میلیارد و 600 میلیون تومان در قالب سی‌و‌یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت‌ نیرو (پاون)، پروژه‌های استان گلستان شامل "مولد مقیاس کوچک 25 مگاواتی (سمند صنعت رستاک) (با ظرفیت 13 مولد 2 مگاواتی CAT)"، "اصلاح و بهینه‌سازی 28 پروژه توزیع برق (با نصب یک هزار 583 دستگاه کنتور، احداث شبکه فشار متوسط حدود 11 کیلومتر و ایجاد دفترخدمات برق روستایی)"، "پست ساده فوق توزیع بدراق ملا (با ظرفیت پست ساده بدراق ملا 15 مگاولت آکپر با 2 فیدر خروجی)" امروز به بهره‌برداری رسید.
"افزایش ظرفیت پست انتقال گرگان"، "افزایش ظرفیت پست گنبد 2"، "توسعه کلیدخانه 20 کیلوولت پست‌های (عطاآلاد، کلاله، گرگان4کردکوی) (5 دستگاه فیدر20 کیلوولت در پست‌های فوق توزیع استان)"، "پروژه‌های اصلاح و بهینه‌سازی ایستگاه‌ها در قالب 11 پروژه" از دیگر پروژه‌هایی است که در قالب هفته سی‌ویکم افتتاح شد.
تنها پروژه صنعت آب گلستان شامل خطوط و آبرسانی به 39 شهر و روستا با 68 کیلومتر خطوط انتقال، 96 لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب شرب، 147 کیلومتر اصلاح شبکه توزیع و 750 مترمکعب مخازن ذخیره امروز افتتاح شد که 11 هزار و 331 خانوار و 402 هزار و 276 نفر را از نعمت آب سالم و پایدار برخوردار می‌کند.
این گزارش می‌افزاید، هدف از افتتاح این پروژه‌ها کمک به کمبود تولید شبکه سراسری، جلوگیری از اعمال خاموشی، افزایش پایداری شبکه و تامین برق مستمر، افزایش پایداری شبکه انتقال و کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58751

با حضور وزیر نیرو در هفته سی و یکم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

پروژه‌های صنعت آب و برق استان ایلام با اعتبار 139 ميليارد تومان افتتاح شد

8 پروژه بزرگ صنعت آب و برق استان ایلام با اعتباری افزون بر 139 ميليارد تومان امروز سه‌شنبه با حضور وزیر نیرو در قالب هفته سی و یکم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ويدئوكنفرانسي افتتاح شد.

به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين پروژه‌ها شامل 6 پروژه صنعت برق و 2 پروژه صنعت آب است.
پروژه‌هاي صنعت برق استان ايلام شامل پست 230/20 کیلوولت مورموری و اتصالات 230 کیلوولت آن با ظرفیت پست 15مگاولت آمپر و 5 کیلومتر خط دومداره 230 کیلوولت، خط 63 کیلوولت سرآبله-لومار با 31کیلومتر خط دومداره، توسعه کلیدخانه پست 132/20 کیلوولت دهلران 2 با 4 دستگاه فیدر 20 کیلوولت،‌ فاز اول نیروگاه مقیاس کوچک ایلام به ظرفیت 2.5 مگاوات ( دارای 2 واحد نیروگاهی با موتورگازسوز RALLIPRETAC به ظرفیت‌های 5.1 و 1 مگاوات و راندمان موثر 6.46 درصد)، توسعه و بهینه سازی پست 63/230 کیلوولت ایلام با اصلاح باسبار 63 کیلوولت و تامین تجهیزات و واریانت خطوط رانشی استان ایلام به طول 22 کیلومتر خطوط 230- 132و63 است.
 
امروز همچنين دو پروژه صنعت آب ايلام هم شامل سامانه نمک زدایی ملک شاهی(فاز اول) با ظرفیت 28 لیتر در ثانیه با فرآیند RO و آبرسانی به 8 روستا با ظرفیت تامین آب به ميزان 6 لیتر بر ثانیه، ظرفیت مخزن 260 مترمکعبي و طول خط انتقال 12 کیلومتري به بهره‌برداري رسيد.
 
هدف از اجراي پروژه‌هاي صنعت برق، کمک به کمبود تولید شبکه سراسری، جلوگیری از اعمال خاموشی، افزایش پایداری شبکه و تامین برق مستمر، افزایش پایداری شبکه انتقال و کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان است.
پروژه‌هاي آبي هم با هدف تامین آب شرب بهداشتی و زير پوشش قرار دادن 384 خانوار با يك هزار و 600 سكنه اجرا شده‌اند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58771

 

با حضور وزیر نیرو و در سي و يكمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران؛

6 پروژه "ساز و كاري" در صنعت آب و برق به بهره‌برداري رسید

6 پروژه "ساز و كاري" صنعت آب و برق در سي و يكمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران طی آييني با حضور «رضا اردكانيان» وزير نيرو به صورت ويدئوكنفرانسي بهره‌برداري شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت‌ نیرو (پاون)، از جمله اين پروژه‌ها "هوشمندسازي خدمات تخصصي بخش آب(ساماب)"، "واگذاري و انتقال وظايف به شركت‌هاي تابعه(تفويض اختيار)" متعلق به شركت مديريت منابع آب ايران و "تسهيل سرمايه‌گذاري در احداث بخش بخار نيروگاه‌هاي سيكل تركيبي" مربوط به شركت توليد نيروي برق حرارتي است.
"راه‌اندازي سامانه تامين‌كنندگان تجهيزات وزارت نيرو(وندور ليست نيرو)" و "راه‌اندازي سامانه يكپارچه بيمه‌هاي صنعت آب و برق" هر دو مربوط به شركت ساخت كالاي آب و برق(ساتكاب) و "برگزاري جلسات مجامع عمومي به صورت ويدئوكنفرانس"، ديگر پروژه‌هاي ساز و كاري است كه امروز سه‌شنبه از آنها بهره‌برداري شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58774

 

معاون آب و آبفا و مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران:

سامانه "ساماب" دسترسي به پرونده‌هاي آب منطقه‌اي را تسهيل مي‌كند

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و و مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران گفت: با بهره‌برداري از سامانه هوشمندسازي خدمات تخصصي بخش آب(ساماب) دسترسي به پرونده‌هاي آب منطقه‌اي تسهيل مي‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت‌ نیرو (پاون)، «قاسم تقي‌زاده خامسي» روز سه‌شنبه در آيين رونمايي دو پروژه ساز و کاری هوشمند سازی خدمات تخصصی بخش آب (ساماب) و واگذاری و انتقال وظایف به شرکت‌های تابعه (تفویض اختیار) كه در سی و یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ويدئوكنفرانسي با حضور وزير نيرو برگزار شد، اظهار داشت: يكي از دغدغه‌هاي وزارت نيرو در دهه 80 اين بود كه دسترسي نيروي انساني به پرونده‌هاي آب‌هاي زيرزميني و سطحي كمتر شود كه در آن زمان هر استاني به‌طور مستقل و با يك نرم افزار مختص به خود اين كار را شروع كرد و شركت‌هاي آب‌ منطقه‌اي از دسترس قرار دادن اين اطلاعات و داده‌ها به ديگر استان‌ها پرهيز مي‌كردند.
وي درباره مزيت سامانه ساماب گفت: با اين سامانه هر كسي در هر جايي مي‌تواند به تمامی پرونده‌هاي موجود در آب‌هاي منطقه‌اي دسترسي داشته باشد.
تقي‌زاده خامسي اظهار داشت: در زمان حاضر يك ميليون و 227 هزار مشترك وجود دارد كه 633 هزار مشترك در بخش آب‌هاي سطحي و 494 هزار مشترك ديگر در بخش آب‌هاي زيرزميني هستند كه 85 درصد اينها را كشاورزان شامل مي‌شود.
وي افزود: با راه‌اندازي اين سامانه، تمامي مشتركان مي‌توانند در هر جاي ايران از طريق سيستم دولت الكترونيك درخواست كنند تا به پرونده‌هاي آنها رسيدگي شود.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان كرد: 330 اداره امور آب در كشور وجود دارد كه اكنون مشتركان مي‌توانند درخواست خود را ارائه داده تا به آن رسيدگي و به صورت الكترونیك پاسخ خود را دریافت کنند.
تقي‌زاده خامسي همچنين با تاکید بر اهمیت مسئله گشت، افزود: 909 هزار گشت بازرسي در كشور داريم كه اكنون با راه‌اندازي سامانه ساماب مي‌توانند از طريق تلفن همراه اطلاعات خود را تبادل و در سامانه ثبت كنند.
مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران در عين حال گفت: در مدتي كه سامانه راه‌اندازي شده، جلوي 660 ميليون ليتر سوخت غيرمجاز گرفته شده و اين عدد قابل توجهي است؛ اينها قبلا با مدرك‌هاي جعلي سوخت دريافت مي‌كردند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58777

 

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران عنوان کرد:

كاهش 12 درصدي تعداد مشتركان پرمصرف با طرح برق اميد/ دست‌كم 10 درصد كاهش مصرف را تا فصل گرم در گروه پرمصرف‌ها خواهیم داشت/ درآمد اصلي ما در اين است كه مصرف، صحيح و بهينه‌ باشد/ لازم است برنامه‌ريزي‌ها متناسب با تغییر اقلیم شود

وزير نيرو با اشاره به استقبال خوب مشتركان از طرح برق اميد، از كاهش حدود 12 درصدي تعداد مشتركان پرمصرف خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت‌ نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در حاشيه آيين رونمايي دو پروژه ساز و کاری هوشمند سازی خدمات تخصصی بخش آب (ساماب) و واگذاری و انتقال وظایف به شرکت‌های تابعه (تفویض اختیار) كه در سی و یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ويدئوكنفرانسي برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با ابلاغ مصوبه طرح برق اميد به وزارت نیرو در اوايل شهريور، دو ماه براي فراهم كردن مقدمات اجراي آن فرصت داده شده بود كه اين طرح عملا از ابتداي آبان اجرايي شد.
وي اضافه كرد: منتظر اواخر آذر هستيم كه آخرين روزها در جمع‌آوري اولين قبض دو ماهه است تا گزارش دقيقي به مردم و مسئولان در اين چارچوب ارائه شود.
اردكانيان با بيان اين كه لزوما همه مشتركان خانگي قبض اين دوره را اول آبان نگرفته‌اند و برخي شهريور آن را دريافت كرده‌اند، گفت: طبق برآوردي كه انجام شده و پايان آذر قطعي‌تر در اين باره گزارش خواهد شد، از حدود 40 روزي كه از طرح گذشته و با ميزان اطلاع‌رساني‌هاي صورت گرفته استقبال خوبي از برق اميد شده است؛ به اين معنا كه حدود 12 درصد از مشتركان پرمصرف - كه اصلي‌ترين هدف ما كم كردن تعداد اين مشتركان بود - كاهش يافته است.
وي اظهار داشت: با مراقبت و مواظبت مردم، اين تعداد به مشتركان خوش مصرف اضافه شده است و به همين ميزان هم در مقايسه با سال گذشته حدود 10 درصد مشتركان خوش مصرف به گروه كم مصرف‌ها پيوستند.
اردكانيان گفت: اعتقاد ما اين است كه مردم همراهي خواهند كرد و تا فصل گرم قادر خواهيم بود دست‌كم 10 درصد كاهش مصرف را در گروه پر مصرف‌ها شاهد باشيم كه كمك بزرگي به صنعت برق است.
وزیر نیرو گفت: قرار شد اين طرح به آب و گاز هم تسري پيدا كند. اين روزها پيشنهاد ما در هيئت دولت مطرح خواهد شد كه به محض تصويب، در اين زمينه اطلاع رساني خواهد شد.
وي افزود: موضوع آب از حيث شرايط با برق متفاوت است؛ برق را مي‌توان در هر نقطه اي از كشور كه توليد مي شود به هر نقطه ديگر به واسطه شبكه ارسال كنيم ولي در آب اين گونه نيست و محدوديت‌ها منطقه‌اي است.
وزير نيرو گفت: به همان ميزان كه سعي شد در بخش برق سطح مصرف گروه‌هاي كم‌مصرف انتخاب و يك سوم الگوي مصرف در اين بخش، كم مصرف اعلام شود، اميد است در بخش آب هم اين گونه باشد تا بتوانند از تخفيف صددرصدي برخوردار شوند.
وي افزود: اين لزوما بدان معنا نيست كه يك سوم الگوي مصرف در بخش آب با همان ميزان در بخش برق تطبيق دارد.

اردکانیان اظهار داشت: وزارت نيرو به عنوان دستگاه مسئول آب و برق به درآمد و عايدي در يك بازه نسبتا طولاني نگاه مي‌كند؛ درآمد اصلي ما در اين است كه مصرف، صحيح و بهينه‌ باشد و ناچار نباشيم سرمايه‌گذاري‌هاي سنگيني را در تابستان صرفا براي پشت سر گذاشتن اوج بار انجام دهيم.
وزیر نیرو افزود: البته كشور، رو به توسعه است و نيازمند سرمايه‌گذاري براي احداث نيروگاه‌ها است و اين كار انجام مي‌شود، اما آن بخش از سرمايه‌گذاري كه صرفا به خاطر عادات ناصحيح مصرف يا مديريت ناصحيح مصرف در زمان اوج بار باشد، اگر به عادتي صحيح تبديل شود، درآمد هنگفتي براي صنعت برق خواهد بود.
وي با اشاره به اظهارات پنج‌شنبه گذشته رئيس جمهوري مبني بر ساخت سالانه 2500 مگاوات نيروگاه جديد در دولت تدبير و اميد گفت: در سال‌هاي اخير با كاهش رشد اوج بار از 5 درصد به يك درصد، مانند اين است كه علاوه بر 2500 مگاوات نيروگاه حقيقي، سالي 4 هزار مگاوات نيروگاه مجازي هم ساخته شده است.
وزير نيرو گفت: عايدي ناشي از مديريت مصرف درآمد بسيار بالايي است كه در مقايسه با تخفيفي كه به گروه كم مصرف‌ها پاداش داده مي‌شود به معناي كاهش درآمد نيست و اين نگراني وجود ندارد و در درازمدت به معناي يكي دو سال قطعا صنعت برق از اين حيث عايدي قابل توجهي خواهد داشت.
وي درباره سيلاب‌ها هم گفت: تغيير اقليم از حالت يك نظريه خارج شده و در دنيا با آن به عنوان يك پديده برخورد مي‌شود. يكي از عوارض يا نشانه‌هاي تغيير اقليم اين است كه از شرايط اعتدالي در منطقه خارج مي‌شويم؛ به اين معنا كه ديگر نمي‌توان گفت هر سال فقط روي 230 تا 250 ميليمتر بارش حساب كنيم و در شرايط حدي ميان ترسالي‌هاي مكرر و شديد يا خشكسالي‌هاي قابل ملاحظه قرار مي‌گيريم.
اردكانيان افزود: لازم است برنامه‌ريزي‌ها هم متناسب تغییر اقلیم شود. بارش‌هايي كه ناگهاني و با شدت و ميزان بالا صورت مي‌گیرد باز هم اتفاق خواهد افتاد. يعني سيل و خشكسالي ديگر از حالت حوادث غير مترقبه خارج و به حوادث مترقبه تبديل مي‌شود و وزارت نيرو و دستگاه‌هاي برنامه‌ريزي كشور بايد به سمت ايجاد سيستم‌هاي نگهداري اين حجم وسيع بارش و سيستم‌هاي جمع‌آوري و هدايت آب‌هاي سطحي توسط شهرداري‌ها رفت.
وي گفت: در مناطقي مانند اهواز و خوزستان كه حالت جلگه‌اي دارند و شهرهاي مسطح بدون داشتن سيستم جمع‌آوري آب‌هاي سطحي نمي‌توان اين حجم بارش‌هاي ناگهاني كه بخشي از علم هيدرولوژي‌ است را مديريت كرد.
اردكانيان گفت: وزارت نيرو ايجاد سيستم‌هاي جمع‌آوري و هدايت فاضلاب را در دستور كار دارد و در خوزستان هم پروژه‌هاي متعددي در دست انجام است، كمك‌هاي خوبي نيز شده و با اجازه رهبري براي استفاده از منابع صندوق توسعه ملي براي طرح فاضلاب اهواز، امسال و سال آينده اين كار سرعت خواهد گرفت.
وي افزود: يكپارچه‌سازي شركت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي هم كمكي در اين زمينه خواهد بود. شركت‌هاي آب و فاضلاب روستايي سال‌هاي سال به عنوان شركت‌هاي دولتي فعاليت داشتند، ولي به دليل محدوديت منابع ورودي به عرصه فاضلاب روستايي نداشتند، اما  اكنون در قالب يك شركت يكپارچه استاني با ساختار غيردولتي و يكپارچه شدن منابع مالي و انساني و نيز تجهيزات اميد است هر چه زودتر پرونده فاضلاب روستايي هم باز و طرح‌ها در مدار اجرا قرار گيرد.
وي گفت: همكاري نزديك با شهرداري‌ها مي‌تواند در اين زمينه كمك حال باشد. دستگاه برنامه‌ريزي كشور و شوراهاي شهر هم به اين مسئله توجه خواهند كرد كه سيستم‌هاي جمع‌آوري آب‌هاي سطحي كه طبق قانون وظیفه شهرداري‌ها است، در نقاطي كه خيلي ضرورت دارد اين طرح‌ها را زودتر اجرا كنند و اين گونه نباشد كه در زمان بارش‌هاي شديد به دليل نبودن كانال‌هاي جمع‌آوري آب‌هاي سطحي، اين بارش با وارد شدن به كانال‌هاي فاضلاب، موجب پس‌زدگی فاضلاب خانگی شده و باعث مشكل و گرفتاري براي مردم شود.

وي با بیان اینکه طرح فاضلاب اهواز، پروژه بزرگي است و به صورت مرحله‌اي اجرا مي‌شود، افزود: این مشكل مربوط به منابع مالي بوده كه امسال رفع شده و اين روزها منتظر هستيم كه كارهاي اجرايي آن توسط مسئولان آغاز شود و امیدوارم در زمان نه چندان طولاني، باقیمانده طرح فاضلاب اهواز اجرا شود.

اردكانيان درباره برنامه‌های سدسازي‌ گفت:‌ يكي از اهداف اين كار، كنترل سيلاب است. سدهاي بزرگ و چند منظوره اهداف ديگري اعم از تنظيم آب كشاورزي و نيز توليد برق و مصارف شرب در صورت اقتضا دارند ولي در جهان مهمترين هدف در سدهاي ساخته شده كنترل سيلاب است و ما هم از اين قاعده مستثني نيستيم.
وي افزود: تغيير اقليم اقتضاي اين را دارد كه به سدسازي به اين معنا توجه داشته باشيم منتها اين به معناي كار بي مطالعه و ناديده گرفتن ملاحظات زيست محيطي نيست و همه اين ها در سدسازي مد نظر خواهد بود.
اردكانيان اظهار داشت: طرح آمايش سرزمين امسال نهايي و به صورت مصوب عرضه مي شود و در آن اين بحث ها از حالت چند پارچه خارج شده و با ديد ملي و كلي مي توان به اين ظرفيت ها نگاه كرد و هر جا لازم است سدي ساخته شود اين كار انجام مي‌شود و هر جا ضرورتي ندارد، وارد سرمايه گذاري در اين بخش نمي شويم.
وي درباره تامين سوخت نيروگاه‌ها در زمستان هم گفت: اميد داریم با همكاري وزارت نفت و مهمتر از اين، با همراهي خود مردم در مصرف گاز در بخش خانگي بتوانیم امسال يك اخلاق و الگوي مناسب تري را در مصرف گاز نشان دهيم و اين موجب شود كه بخش خانگي فشار سنگيني به مصرف گاز نياورد، مصرف بيش از حد متعارف افزايش نيابد و در نتيجه وزارت نفت بتواند به تعهد خود در تامين سوخت مورد نياز نيروگاه ها عمل كند و بتوانيم برق كافي به مردم برسانيم.
اردكانيان در عين حال خاطرنشان كرد:‌  البته از ارتباطي كه با كشورهاي همسايه داريم هم استفاده كرده و هر جا لازم باشد و بتوانيم نسبت به واردات انرژي هم اقدام مي كنيم. هم اينك نيز اين كار انجام مي شود و اين بويژه در مناطق شمالي كشور كه گاز رساني حتي در فرض وجود گاز هم به دليل جغرافيايي سخت‌تر است نيروگاه ها با کمبود مواجه نشود.
وزیر نیروادامه داد: سطح همكاري خوبي بين شركت گاز و وزارت نيرو برقرار است اما اصل ماجرا به دست خود مردم است كه همانند برق اخلاق خوب مصرف در بخش گاز هم نهادينه شود.
وي درباره استفاده از سوخت مازوت در نيروگاه‌ها هم گفت: اگر مصرف گاز خيلي افزايش يابد بين اين كه در شرايط كرونايي خاموشي بدهيم و مشكلاتي براي شهروندان ايجاد شود يا به شكل محدود با رعايت‌هاي لازم از سوخت مايع استفاده كنيم، طبيعتا انتخاب ما دومي خواهد بود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58783

مدیرعامل برق حرارتی خبر داد:

امسال 8 هزار میلیارد تومان صرف سوخت‌ صرفه‌جویی شده نیروگاه‌ها می‌شود

مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: تا پایان امسال حدود هشت هزار میلیارد تومان از محل بند "و" تبصره یک قانون بودجه صرف بازپرداخت منابع سرمایه‌گذارانی می‌شود که واحدهای بخار خود را از طریق قراردادهای بیع‌متقابل به پایان رسانده و سوخت صرفه‌جویی شده آنها نیز اندازه‌گیری شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در سی‌ویکمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و افتتاح پروژه سازوکاری تسهیل سرمایه‌گذاری در احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی با اعلام این خبر افزود: با تلاش‌های صورت گرفته سازوکار لازم برای تسهیل در بازپرداخت تعهدات قراردادهای پروژه‌های نیروگاهی بیع‌متقابل و ایجاد بستر مناسب برای تامین مالی جهت سرمایه‌گذاری پروژه‌های جدید این بخش نهایی شده است.
وی ادامه داد: در قراردادهای بیع‌متقابل برای احداث واحدهای جدید بخار مکانیزم بازگشت‌ سرمایه این پروژ‌ه‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحد‌ها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.
طرزطلب گفت: در این روش تمامی منابع پروژه توسط سرمایه‌گذار و عمدتا با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تامین می‌شود و وزارت نیرو طبق قانون متعهد است اصل و فرع سرمایه پروژه را ظرف دو سال بازپرداخت کند. از این جهت این طرح‌ها جزو پروژه‌های استثنایی در کشور است؛ چرا که هیچ پروژه‌ای در کشور این امکان را ندارد که فردی سرمایه‌گذاری ارزی کرده باشد و دولت دو ساله بتواند سرمایه‌ را بازگرداند.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی افزود: با احداث واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی از محل قراردادهای بیع‌متقابل مقرر شده تا ضمن ایجاد هفت هزار و 60 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی، سالانه 11 میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی شده و از انتشار 16 میلیون تن گازهای گلخانه‌ای جلوگیری به عمل آید.​​
وی با تاکید بر اینکه این اقدام راندمان نیروگاه‌های گازی از 33 درصد به حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت، اضافه کرد: پراکندگی این پروژه‌ها در 19 استان کشور توزیع شده است که چهار و 980 مگاوات از این ظرفیت مربوط به بخش خصوصی و دو هزار و 80 مگاوات از آن نیز مربوط به واحدهای بخش دولتی است.
طرزطلب افزود: تاکنون 18 واحد بخار به ظرفیت سه هزار و 60 مگاوات و با سرمایه‌گذاری 2.4 میلیارد یورو در حال اجراست که در حال حاضر هفت واحد آن به ظرفیت یک هزار و 120 وارد مدار شده است و تا پایان امسال و سال آینده نیز 11 واحد به ظرفیت یک هزار و 940 مگاوات دیگر نیز به بهره‌برداری خواهند رسید.
وی با تاکید بر اینکه 25 واحد به ظرفیت چهار هزار مگاوات نیز در مرحله آماده‌سازی تمهیدات است، ادامه داد: برای این پروژه‌ها نیز 3.2 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است تا برای سال‌های آتی نیز کشور دچار کسری برق در زمینه تولید نشود.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه بازپرداخت منابع این پروژه‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی خواهد بود، گفت: سال گذشته از محل تبصره 14 قانون بودجه 370 میلیارد تومان بابت بازپرداخت تعهدات وزارت نیرو برای پروژه‌های بیع‌متقابل اختصاص یافت و امسال نیز در قانون 362 میلیارد تومان برای امر در نظر گرفته شده که امیدواریم تا پایان سال این رقم را نیز محقق کنیم.
طرزطلب خاطرنشان کرد: موضوع مهم در این بخش استفاده از بند "و" تبصره یک قانون بودجه سال 99 برای بازپرداخت بدهی‌های دولت از طریق شرکت نفت است که از این محل نیز هشت هزار میلیارد تومان طرح‌های بیع‌متقابل نیروگاهی در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید بر اینکه تاکنون 15 درصد از منابع این بخش مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: در تلاشیم با اقدامات صورت گرفته بتوانیم تا پایان سال دو رقم یاد شده را دریافت کرده و در اختیار سرمایه‌گذارانی قرار دهیم که واحدهای بخار آن‌ها به اتمام رسیده، سوخت صرفه‌جویی شده اندازه‌گیری شده و به تایید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه رسیده است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی یادآور شد: پیش از این سوخت صرفه‌جویی شده در نیروگاه پرند به تایید کارگروه مشتکل از وزارتخانه‌های نیرو و نفت و سازمان برنامه و بودجه رسید و معادل 24.7 میلیون دلار در اختیار سرمایه‌گذار قرار گرفت.
طرزطلب تاکید کرد: با اصلاح قراردادهای بیع‌متقابل در فضایی جدید امیدواریم ظرف سه ماه آینده هشت هزار میلیارد تومان یاد شده به همراه 362 میلیارد تومان قانون بودجه صرف بازپرداخت منابع سرمایه‌گذارانی شود که پروژه‌های بیع متقابل آن‌ها به اتمام رسیده و سوخت صرفه‌جویی شده نیز اندازه‌گیری شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58784

 

مدیرکل دفتر خصوصی سازی و امور مجامع وزارت نیرو خبر داد:

كاهش 200 ميليارد ريالي هزينه‌ها با برگزاري ويدئوكنفرانسي جلسات در وزارت نیرو

مدیرکل دفتر خصوصی سازی و امور مجامع وزارت نیرو گفت: با برگزاري ويدئوكنفرانسي جلسات مجامع عمومي، افزون بر 200 ميليارد ريال در هزينه‌ها صرفه‌جويي و به ميزان 8 هزار نفر روز ماموريت كاهش حاصل شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «اسماعيل مقصودي» روز سه‌شنبه در آيين رونمايي از پروژه‌هاي ساز و كاري وزارت نيرو در سی و یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران كه به صورت ويدئوكنفرانسي با حضور وزير نيرو برگزار شد، درباره طرح ساز و كاري برگزاري جلسات مجامع عمومي به صورت ويدئوكنفرانسي اظهار داشت: دستورالعملي در اين راستا با استفاده از توصيه‌هاي مركز ملي فضاي مجازي تنظيم شده و پيش‌بيني مي‌شود 192 مجمع عمومي برگزار شود كه 126 مورد آن برگزار شده است.
وي اظهار داشت: از مجموع جلساتي كه برگزار شده، 125 مورد به صورت ويدئوكنفرانسي بوده كه 2628 روز كاهش ماموريت در اين نشست‌ها اتفاق افتاده است و كاهش هزينه در اين ارتباط به صورت مستقيم و غير مستقيم افزون بر 200 ميليارد ريال بوده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58796