خوزستان- سیستان و بلوچستان - خراسان رضوی

pooyesh30.jpg
 

با حضور رئیس جمهور و در هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

۲۵ پروژه صنعت برق در ۳ استان کشور به بهره‌برداری می‌رسد/ به‌ثمر نشستن پروژه‌های برقی به ارزش 5936 میلیارد تومان

۲۵ پروژه صنعت برق به ارزش ۵ هزار و ۹۳۶ میلیارد تومان در ۳ استان فردا پنجشنبه 13 آذرماه با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو و در قالب هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از ۲۵ پروژه آماده افتتاح صنعت برق در سطح کشور، ۱۵ پروژه سهم استان سیستان و بلوچستان، یک پروژه برای استان خراسان رضوی و ۹ پروژه استان خوزستان آماده افتتاح و بهره‌برداری است.
پروژه‌های آماده افتتاح استان سیستان و بلوچستان شامل افتتاح خط عظیم ۴۰۰ کیلوولت زاهدان_بم، نیروگاه‌های مقیاس کوچک سراوان، ایرانشهر و نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت 38.5 مگاوات و ۱۱ پروژه خط انتقال شبکه فوق توزیع برق در سطح این استان است. از مزایای فنی این پروژه‌ها می‌توان به تکمیل رینگ 400 کیلوولت شرق کشور، بهبود پایداری و قابلیت اطمینان شبکه برق در استان سیستان و بلوچستان و جنوب‌شرق کشور و تامین نیازمندی صنایع جدید در استان در سال جهش تولید اشاره کرد.
همچنین با بهره‌برداری از فاز نخست نیروگاه بادی میل نادربه ظرفیت 2.5 مگاوات و خط انتقال این پروژه، علاوه بر امکان صادرات برق تولیدی نیروگاه‌های بادی به افغانستان، بخشی از نیاز مصرف استان تامین شده و زیرساخت لازم برای سرمایه‌گذاری در منطقه نیز فراهم می‌شود.
پروژه آماده افتتاح استان خوزستان نیز شامل ۵ نیروگاه مقیاس کوچک و تجدید‌پذیر در شهرهای اهواز، اندیمشک، شوش و آغاجری به ظرفیت ۶۱ مگاوات و ۴ پروژه خط انتقال و شبکه فوق توزیع برق خواهد بود. این طرح‌ها با هدف تامین انرژی پایدار به ویژه در پیک تابستان و رفع افت ولتاژ به ویژه در بخش صنعت و همچنین تقویت زیرساخت‌های لازم برای توسعه صادرات برق به کشورهای همسایه افتتاح می‌شود.
تنها پروژه استان خراسان رضوی، افتتاح واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است که با 3400 میلیارد تومان اعتبار در قالب هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آماده بهره‌برداری شده است. با افتتاح این نیروگاه، توان تولید انرژی و پایداری شبکه در استان‌های شمال‌شرق کشور ارتقا می‌یابد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58615

 

با حضور رئیس جمهور و در سی‌امین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

15 پروژه صنعت برق با اعتبار 1428 میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان افتتاح شد

15 پروژه صنعت برق با اعتبار یک هزار و 428 میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و در سی‌امین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز پنجشنبه پروژه "خط 400 کیلوولت زاهدان-بم" بزرگترین طرح‌ انتقال برق این استان و ‌‌تکمیل کننده رینگ 400 کیلو ولت شرق کشور با ارزش 6700 میلیارد ریال با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.
همچنین فاز اول نیروگاه بادی میل نادر و نیروگاه تولید پراکنده رشد و آسایش ایرانشهر، فاز دوم نیروگاه 50 مگاواتی سراوان، احداث 60 کیلومتر مدار خط 63 کیلوولت و پست 63 کیلو ولت چانف در منطقه نیکشهر، توسعه پست‌های 63 کیلو ولت خاتم الانبیا ایرانشهر، 63 کیلوولت نیکشهر، 63 کیلوولت رحمت آباد سیب سوران، پست 63 کیلو ولت امام علی (ع) زاهدان، پست 63 کیلوولت پلان چابهار، افزایش ظرفیت بانک‌های خازنی در پست میلک و سرباز و همچنین Unmanned کردن پست 63 کیلوولت نیکشهر همزمان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
بر این اساس، در مجموع 15 پروژه به ارزش تقریبی یک هزار و 428 میلیارد تومان به همراه 3 پروژه کلنگ زنی به ارزش 235 میلیارد تومان شامل خط 132 کیلوولت فنوج-کتیج به طول 150 کیلومتر مدار، خط 230 کیلو ولت زاهدان –میرجاوه به طول 150 کیلومتر مدار و احداث مرکز کنترل راهبردی شبکه انتقال این استان افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، تقویت شبکه انتقال و فوق توزیع، بهبود وضعیت ولتاژ، افزایش ظرفیت شبکه سراسری به میزان 41 مگاوات، تامین برق پایدار و مطمئن، تامین برق، کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق، پایداری شبکه میرجاوه، توسعه صنایع میرجاوه و افزایش صادرات از اهداف این 15 پروژه است که امروز با حضور "همایون حائری" معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در شهر زاهدان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58645

 

همزمان با هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و توسط رئیس جمهور؛

بهره برداری از 9 پروژه انتقال و فوق توزیع خوزستان آغاز شد

همزمان با هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با ارتباط ویدئو کنفرانسی توسط رئیس جمهور، بهره برداری از 9 پروژه انتقال و فوق توزیع خوزستان آغاز شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، 9 پروژه شركت برق منطقه‌اي خوزستان و بخش توليد در هفته سي‌ام پويش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور رئيس جمهور و وزير نيرو به صورت ويدئو كنفرانس شامل پنج نيروگاه DG و تجديدپذير توليد برق و چهار پروژه پست و خط انتقال و فوق توزيع توسط محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل توانیر در شهرستان اندیمشک به بهره‌برداری رسید.
از جمله پروژه‌هاي مهم شركت برق منطقه‌اي خوزستان كه در سي‌امين پويش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد، مي‌توان به نصب ترانس دوم پست 400 كيلوولت باغملك و افتتاح فاز اول پست‌هاي 132 كيلوولت شيبان و شهيد منجزي گتوند اشاره كرد.
ارزش سرمايه‌گذاري پروژه‌هايي كه امروز در خوزستان افتتاح شد بيش از هزار ميليارد تومان است.

اين دومين پويش #هرهفته_الف_ب_ایران در خوزستان طی سال جاري است كه در آن پروژه‌هاي شركت برق منطقه‌اي خوزستان به‌صورت رسمي افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفتند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58633

 

توسط رئیس‌جمهور در سی‌امین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

نخستین واحد بخار نیروگاه فردوسی افتتاح شد

همزمان با هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی فردوسی با اعتباری بالغ بر سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان صبح امروز به صورت ویدیو کنفرانس با دستور رئیس‌جمهور و توسط محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت برق حرارتی ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در راستای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل‌ترکیبی، احداث سه واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه فردوسی در قالب طرح‌های بیع‌متقابل در دستور کار قرار گرفته است.
ماموریت اصلی طرح‌های بیع متقابل احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی از محل منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت است؛ در همین راستا احداث بخش بخار نیروگاه فردوسی طی قرارداد بیع متقابل با شرکت تولید برق توس مپنا منعقد شده است و مکانیزم بازگشت سرمایه آن از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود.
در نیروگاه‌های گازی، حرارت خروجی واحدها از اگزوز بخش گاز با درجه حرارتی بین ۵۴۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد به محیط بیرونی خارج می‌شود که علاوه بر هدر رفت انرژی، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.
در این طرح با استفاده از حرارت خروجی اگزوز واحدهای گازی و هدایت آن به تجهیزات بخش بخار، انرژی الکتریکی تولید می‌شود که این میزان انرژی تولیدی در هر واحد بخار سالانه معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی سوخت به همراه دارد.
بر همین اساس با تکمیل واحدهای بخار این نیروگاه نیز سالانه ۷۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد. از طرفی در حال حاضر نیروگاه فردوسی دارای ۶ واحد گازی جمعا به ظرفیت ۹۵۴ مگاوات است که با تکمیل سه واحد بخار نیروگاه ظرفیت این مجموعه به یک هزار و ۴۳۱ مگاوات و راندمان آن به حدود ۵۰ درصد خواهد رسید.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58646

وزیر نیرو در آئین افتتاح پروژه‌های هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران عنوان کرد؛

ایجاد سالانه ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی حرارتی در دولت تدبیر و امید/ صرفه‌جویی سه میلیارد دلاری با ۴ هزار مگاوات نیروگاه مجازی/ جذب ۶.۷ میلیارد یورو و ۶۱ هزار میلیارد تومان سرمایه غیر دولتی در صنعت آب و برق

وزیر نیرو با اشاره به ایجاد ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی حرارتی در کشور در دولت تدبیر و امید تا نیمه سال ۱۴۰۰ گفت: به طور متوسط سالانه ۲۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاهی کشور اضافه می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" امروز پنجشنبه همزمان با هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آیین افتتاح 25 پروژه صنعت برق در 3 استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی به ارزش 5936 میلیارد تومان اظهار داشت: امروز نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان طرح‌های برق در سال جهش تولید در این استان‌های مهم و پهناور افتتاح می‌شود.
وی یادآوری کرد: در نیروگاه‌های حرارتی از ابتدای انقلاب تا سال ۹۲، حدود ۶۲ هزار مگاوات به طور متوسط سالانه ۱۷۷۰ مگاوات در طول ۳۵ سال به ظرفیت تولید در این بخش اضافه شده که ظرفیت ایجاد شده در این بخش از زمان فعالیت دولت تا نیمه ۱۴۰۰، ۲۰ هزار مگاوات به این ظرفیت سالانه ۲۵۰۰ مگاوات اضافه می‌شود.
وی گفت: خوشبختانه در اثر مجموعه فعالیت‌ها و امکاناتی که فراهم بوده، هر چند سال‌های سختی را پشت سر گذاشتیم و در کوران جنگ اقتصادی هستیم، اما ۴۰ درصد افزایش سالانه ظرفیت نصب شده نسبت به سال‌های قبل فراهم شده است.
اردکانیان همچنین گفت: از ابتدای امسال تا کنون، ۱۶۴۸ مگاوات ظرفیت نیروگاهی ایجاد شده و ۱۳۷۱ مگاوات دیگر تا پایان سال اضافه خواهد شد.
وی همچنین گفت: در نیروگاه‌های تجدیدپذیر شامل خورشیدی، بادی و آبی تا سال ۹۲، ۸۳۷۰ مگاوات ظرفیت از ابتدای انقلاب با متوسط سالیانه ۲۴۰ مگاوات ایجاد شده که از نیمه سال ۹۲ تا نیمه سال ۱۴۰۰، ۳۰۲۵ مگاوات با متوسط سالانه ۳۸۰ مگاوات به این ظرفیت اضافه می‌شود که به طور متوسط سالانه ۶۰ درصد افزایش ظرفیت ایجاد شده است.
وزیر نیرو در عین حال با اشاره به پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: از مجموع ۲۵۰ پروژه امسال با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان، تاکنون ۱۴۰ پروژه به بهره‌برداری رسیده و امروز ۲۵ پروژه  دیگر به بهره برداری می‌رسد.
ایجاد سالانه حدود ۴ هزار مگاوات نیروگاه مجازی با همکاری مردم
اردکانیان، از ایجاد سالانه حدود ۴ هزار مگاوات نیروگاه مجازی با همکاری مردم در همه بخش‌ها در دو سال اخیر به عنوان یک دستاورد بزرگ در دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: در تابستان سال‌های گذشته به طور متوسط هر سال بیش از ۵ درصد افزایش اوج بار داشتیم که اگر مجموع اوج بار تابستان را ۶۰ هزار مگاوات در نظر بگیریم ، سالی حدود ۳ هزار مگاوات باید ظرفیت جدید فقط برای این که در تابستان خاموشی نداشته باشیم ایجاد شود.
وی افزود: داشتن این مقدار ظرفیت جدید به معنای احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه است که سرمایه‌گذاری سه میلیارد دلاری برای عبور از قله و اوج بار نیاز دارد.
وزیر نیرو با اشاره به کاهش اوج بار در دو سال گذشته از ۵.۲ درصد به یک درصد گفت: علاوه بر این، نه تنها خاموشی نداشتیم بلکه ضمن صادرات انرژی بیشتر، انرژی بیشتری هم به بخش‌های تولیدی کشور عرضه شد.
اردکانیان همچنین گفت: علاوه بر منابع دولتی که بیشتر از آن در بخش آب بهره‌مند هستیم، در دولت تدبیر و امید موفق شدیم ۶.۷ میلیارد یورو و ۶۱ هزار میلیارد تومان سرمایه غیر دولتی و غیر بودجه عمومی جذب کنیم که شامل مشارکت بخش خصوصی، استفاده از فاینانس خارجی و سایر راه‌های تنوع‌بخشی به منابع مالی بوده است.
وزیر نیرو در عین حال خاطرنشان کرد: در سیستان و بلوچستان، صنعت برق نقش کلیدی برای توسعه، عمران و آبادانی دارد و امروز اولین توربین بادی منطقه میل نادر به مدار بهره‌برداری می‌آید که هر توربین ۵ هزار مشترک خانگی را می‌تواند جوابگو باشد که معادل برق سه کارخانه سیمان است.
وزیر نیرو افزود: با توجه به وزش بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه، تونل‌های بادی ایجاد شده در محور شرق و ظرفیت مطالعه شده ۳۰ هزار مگاواتی، صنعت برق به اتکای ظرفیت‌های داخلی توسعه خواهد داشت.
اردکانیان درباره ویژگی‌های نیروگاه بادی میل نادر گفت: با مطالعه‌ای که داریم بویژه در تونل بادی منطقه خواف تقریبا جریان باد، جریانی دائمی است و این یکی از مزیت‌های تونل است و امید می‌رود در بحث‌های مشترک با افغانستان هر چه زودتر کار اجرا در این منطقه را هم آغاز کنیم.
وی افزود: به‌جز این منطقه، در سیستان هم برنامه نصب ۲۵ توربین ۲.۵ مگاواتی را داریم که مجموع ظرفیت آن ۵۰ مگاوات است.

http://news.moe.gov.ir/News-List/58649
مدیرعامل برق حرارتی در آیین افتتاح واحد بخار نیروگاه فردوسی مشهد:

امسال 9 واحد بخار نیروگاهی وارد مدار می‌شود/ سوخت صرفه‌جویی شده نیروگاه‌ها در حال بازگشت به سرمایه‌گذاران است

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه تا پایان سال جهش تولید 9 واحد بخار وارد مدار خواهد شد، گفت: افتتاح این واحدها راندمان نیروگاه‌های حرارتی را یک درصد افزایش خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محسن طرزطلب در مراسم افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی با بیان این مطلب افزود: این نیروگاه دارای 6 واحد گازی به ظرفیت 954 مگاوات و سه واحد بخار به ظرفیت 480 مگاوات است که پس از تکمیل واحدهای بخار ظرفیت منصوبه این مجموعه به یک هزار و 431 مگاوات خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون چهار واحد بخار از طریق تبدیل واحدهای قدیمی گازی به سیکل ترکیبی وارد مدار شده است، ادامه داد: احداث این واحدهای جدید در قالب قراردادهای بیع‌متقابل با سرمایه‌گذاران داخلی موجب افزایش راندمان نیروگاه‌ها از 33 تا 34 درصد موجود به حدود 48 تا 58 درصد خواهد شد.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی تاکید کرد: هر واحد بخار اینگونه نیروگاه‌ها در سال 250 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی سوخت به همراه دارد و علاوه بر این در راستای مسائل زیست محیطی نیز سالانه حدود 260 هزار تن دی اکسید کربن را کنترل خواهد کرد.
طرزطلب افزود: تا پایان امسال واحد یک بخار نیروگاه سبلان اردبیل، واحد شماره دو نیروگاه ارومیه، واحد شماره سه نیروگاه شیروان و واحدهای بخار نیروگاه‌های تازه تاسیس هریس آذربایجان‌شرقی و کاسپین مازندران نیز وارد مدار تولید خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه افتتاح این 9 واحد در سال جهش تولید حدود یک درصد به راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور اضافه خواهد کرد، ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال 1400 راندمان نیروگاه‌های حرارتی به 40 درصد افزایش خواهد یافت؛ اما در تلاشیم این رقم تا نیمه سال آینده و زودتر از پایان برنامه ششم توسعه محقق شود.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اهمیت احداث واحدهای سیکل‌ترکیبی در مناطق شرق و شمال شرق کشور، گفت: عموما در فصل پاییز و زمستان به دلیل افزایش سرما میزان مصرف گاز خانگی نیز افزایش می‌یابد و همین امر موجب می‌شود که در این مناطق با کمبود سوخت گاز مواجه شده و به سمت استفاده از سوخت مایع حرکت کنیم.
طرزطلب یادآور شد: تنها در 20 روز گذشته روزانه 70 میلیون لیتر سوخت گازوئیل مصرف کرده‌ایم که نسبت قیمت سوخت گاز به گازوئیل یک به 2 و یا یک به 3 است. بنابراین بسیار مهم است که در شرق کشور و یا سایر مناطق این چنینی واحدهای گازی را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه سوخت صرفه‌جویی شده این واحدها با تدبیر سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی در حال بازگشت به سرمایه‌گذاران است، ادامه داد: سرمایه‌گذاری انجام شده در این بخش دارای رقم‌های ارزی بسیار بالایی است و مدت اصل و فرع سرمایه‌گذاری دو ساله بازپرداخت می‌شود که امیدواریم با تدبیر دولت در سال آینده و سال‌های پس از آن نیز بتوانیم این بازگشت سرمایه را داشته باشیم تا سرمایه‌گذاری مناسبی در این بخش صورت بگیرد.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی سرمایه‌گذار و پیمانکار این پروژه را گروه مپنا معرفی کرد و گفت: این گروه در شرایط سخت گذشته و پیشرو همراهی بسیار خوبی با حوزه تولید داشته است و امیدواریم با تلاش جمعی بتوانی رضایت مردم را بیش از پیش فراهم کنیم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58648

حایری در آیین افتتاح طرح‌های برقی سیستان و بلوچستان خبر داد:

فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث نیروگاه‌های بادی بزرگ در سیستان و بلوچستان/ افزایش ظرفیت نیروگاه بادی میل نادر به ۵۰ مگاوات تا پایان دولت تدبیر و امید

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اتصال اولین واحد نیروگاه بادی به ظرفیت ۲.۵ مگاوات به شبکه سراسری در منطقه میل نادر گفت: با این اقدام، امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث نیروگاه‌های بادی بزرگ تا هزار مگاوات در منطقه فراهم شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "همایون حایری" روز پنجشنبه در هفته سی‌ام پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آیین افتتاح ۲۵ پروژه صنعت برق در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی با ارائه گزارش ۱۵ پروژه آماده افتتاح با ارزش ۱۴۲۸ میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این پروژه‌ها در زمینه‌های خطوط حساس و مهم فشار قوی و نیروگاه‌های تولید برق در منطقه اجرا شده‌اند.
وی از جمله این پروژه‌ها به پروژه خط انتقال ۴۰۰ کیلوولت زاهدان _ بم به طول ۲۷۰ کیلومتر و با ارزش ۶۷۰ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: این یکی از مهمترین خطوط انتقال شبکه برق کشور است که ضمن تکمیل رینگ ۴۰۰ کیلوولت جنوب شرق کشور، موجب ارتقای پایداری شبکه برق استان سیستان و بلوچستان، کاهش تلفات و افزایش تبادل برق در استان‌های همجوار خواهد شد.
حایری اضافه کرد: پروژه دیگر، خط انتقال برق ۴۰۰ کیلوولت به طول ۵۰ کیلومتر به منظور گسترش نیروگاه‌های بادی در منطقه میل نادر است که از مناطق بی‌نظیر انرژی بادی در کشور به‌شمار می‌رود.
وی گفت: اولین واحد نیروگاه بادی به ظرفیت ۲.۵ مگاوات از طریق این خط انتقال به شبکه سراسری متصل می‌شود و تا پایان دولت تدبیر و امید، ظرفیت فاز نخست نیروگاه به ۵۰ مگاوات خواهد رسید.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: توربین‌های بادی نیروگاه به دست متخصصان ایرانی، طراحی، ساخته و نصب شده‌اند و ویژگی نیروگاه این است که در زمان وزش بادهای کم هم به میزان کافی تولید برق دارد.
حایری افزود: با ایجاد این زیرساخت، امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث نیروگاه‌های بادی بزرگ تا هزار مگاوات در این منطقه فراهم شده که ضمن تامین بخشی از انرژی منطقه، قابلیت صادرات برق به کشورهای همسایه را نیز افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: پروژه دیگر، فاز دوم نیروگاه ۵۰ مگاواتی سراوان با هدف بهبود ولتاژ و افزایش پایداری شبکه برق سراوان و همچنین ۱۱ پروژه برق‌رسانی دیگر شامل شبکه و پست‌های فوق توزیع امام علی(ع) در زاهدان، چانف در نیکشهر، خاتم در ایرانشهر، رحمت‌آباد در سیب و سوران، پلان در چابهار، میلک زابل، شهرستان زابل و تولید پراکنده خصوصی ۱۱ مگاوات ایرانشهر است که با هدف تامین برق مطمئن برای مردم این مناطق بهره‌برداری می‌شود.
وی گفت: علاوه بر ارتقای پایداری شبکه برق استان، ظرفیت‌های لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری در صنایع، نیروگاه‌های بادی و صادرات برق به کشورهای همسایه بیش از گذشته فراهم شده که افزایش رضایت‌مندی مردم را به دنبال خواهد داشت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58650

مديرعامل توانير در آئين بهره‌برداري از 9 طرح صنعت برق در خوزستان عنوان کرد:

توجه ويژه دولت به توسعه صنعت برق در خوزستان/ سرمايه‌گذاري بيش از 80 درصد اجراي طرح‌های افتتاح شده استان توسط بخش خصوصي

مديرعامل توانير در آئين افتتاح 9 پروژه صنعت برق خوزستان، با بيان اينكه برق در این استان نقش بسيار حياتي‌تري در زندگي مردم ايفا مي‌كند، گفت: در اين راستا دولت توجه ويژه‌اي به توسعه صنعت برق در استان خوزستان دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي‌زاده" روز پنجشنبه در آئين افتتاح 9 پروژه صنعت برق خوزستان که به صورت ويدئو كنفرانس با حضور رييس جمهوري برگزار شد، افزود: از سال 92 تاكنون علاوه بر بهره برداري از چندين نيروگاه بزرگ با ظرفيت بيش از 1800 مگاوات بالغ بر 61 هزار ميليارد ريال در شبكه‌هاي انتقال و توزيع استان سرمايه‌گذاري شده است.
متولی‌زاده افزود: امروز هم با دستور رييس جمهوري  9 پروژه بزرگ در هفت شهرستان خوزستان شامل پست‌ها و خطوط توزيع و نيروگاه توليد پراكنده حرارتي، خورشيدي و برق آبي كوچك با مجموع سرمايه گذاري 11 هزار ميليارد ريال بهره برداري شد.
مديرعامل توانير بيان كرد: بيش از 80 درصد سرمايه گذاري انجام شده براي اجراي اين طرح ها از سوي بخش خصوصي انجام شده است.
وي در ادامه به بيان چند شاخص كه موجب افزايش بهره وري و كيفيت صنعت برق خوزستان شده پرداخت و گفت: از سال 92 تاكنون بيش از 430 هزار مشترك جديد در استان خوزستان برق‌دار شدند و بيش از 25 درصد تعداد مشتركان اين استان افزايش پيدا كرده است.
متولي‌زاده اظهار كرد: از سال 92 تاكنون با سرمايه گذاري انجام شده تلفات برق در استان خوزستان بيش از 50 درصد كاهش يافته كه سهم بسيار موثري در كاهش تلفات برق در شبكه سراسري كشور داشته است.
مديرعامل شركت توانير در ادامه افزود: با سرمايه گذاري و اقدامات انجام شده براي مقاوم سازي شبكه‌هاي برق خوزستان در مقابل ريزگردها خوشبختانه پايداري و كيفيت برق به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است.
وي تصریح کرد: در راستاي سياست‌هاي دولت، خدمات غيرحصوري در استان كامل شده و مردم استان براي دریافت خدمات نياز به مراجعه به ادارات ندارند.
متولی‌زاده در پاسخ به سئوال رييس جمهوري در خصوص بارندگي‌هاي كم و گرد و غبار و قطعي برق در سال‌هاي گذشته در خوزستان گفت: اقدامات بسيار موثري در اين زمينه انجام شد و اولين اقدام در اين راستا توسعه ناوگان شست و شوي تجهيزات برق بود.
متولي زاده ادامه داد: قبلا 2 دستگاه شست و شوي تجهيزات برق در خوزستان در زمان حادثه فعال بود، اما امروز تعداد آنها به 47 دستگاه فعال افزايش يافته است و بزرگترين ناوگان شست و شوي تجهيزات برقي در استان خوزستان وجود دارد.
وي تصريح كرد: حجم عايق بندي و تجهيزات شبكه برق بيش از 700 درصد افزايش پيدا كرده است، همچنين احداث شبكه‌هاي عايق گازي كه در مقابل ريزگردها مقاوم هستند توسعه بسيار زيادي در استان خوزستان داشته است.
وي اظهار داشت: بيش از 7700 كيلومتر از شبكه‌هاي هوايي به كابل‌هاي خودنگهدار تبديل شده اند و اين اقدام‌ها منجر به كاهش 80 درصدي خاموشي در استان خوزستان شده است.
پنج نيروگاه مقياس كوچك و تجديدپذير در شهرهاي اهواز، انديمشك، شوش و آغاجري به ظرفيت 61 مگاوات و چهار پروژه خط انتقال و شبكه فوق توزيع برق امروز با حضور رييس جمهوري از طريق ويدئو كنفرانس افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58651

مدیرعامل شرکت برق حرارتی در جمع خبرنگاران:

سالانه 2500 مگاوات توان تولید برق کشور افزایش یافته است/ افتتاح 5 واحد بخار نیروگاهی جدید در نیمه نخست سال آینده

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه در این دولت سالانه به طور متوسط دو هزار و 500 مگاوات توان تولید برق کشور را افزایش داده‌ایم، گفت: در نیمه نخست سال آینده پنج واحد بخار جدید نیروگاهی وارد مدار خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در حاشیه مراسم افتتاح واحد بخار نیروگاه فردوسی با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: از ابتدای سال تاکنون در قالب قراردادهای بیع‌متقابل چهار واحد بخار از طریق تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی احداث شده است که تا پایان سال سه واحد بخار دیگر از این روش وارد مدار خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین تا پایان سال دو واحد بخار نیروگاه‌های تازه تاسیس هریس و کاسپین نیز وارد مدار خواهد شد تا با راه‌اندازی این 9 واحد بخار در سال جهش تولید حدود یک درصد به راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور افزوده شود.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه در نیمه نخست سال آینده پنج واحد بخار جدید نیز به بهره‌برداری خواهند رسید، گفت: هر واحد بخار 160 مگاواتی حدود 250 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی سوخت به همراه دارد و سالانه حدود 260 هزار تن دی اکسید کربن را کنترل خواهد کرد.
طرزطلب با تاکید بر اینکه سه هزار و 500 مگاوات واحد بخار از طریق قراردادهای بیع‌متقابل اجرا شده و یا در حال اجراست، ادامه داد: بر اساس تمهیدات صورت گرفته در بودجه سال 99 مقرر شده است تا سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای این واحدهای بخار از محل سوخت صرفه‌جویی عودت داده شود تا ظرف مدت دو سال اصل و فرع سرمایه‌ به سرمایه‌گذار داخلی بازگشت داده شود.
وی با اشاره به اینکه در این دولت سالانه به طور متوسط دو هزار و 500 مگاوات توان تولید برق کشور را افزایش داده‌ایم، ادامه داد: علاوه بر واحدهای بخار یاد شده، برای پیک تابستان سال آینده واحدهای گازی نیروگاه هنگام هرمزگان، زرند کرمان و نیروگاه زنجان نیز وارد مدار خواهند شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58653

رئیس جمهور در مراسم آغاز بهره برداری رسمی از ۲۵ پروژه برق‌رسانی در سه استان کشور:

صنعت برق زیرساخت تولید، تحول و رفاه مردم است/ در چارچوب طرح برق امید، 30 درصد جمعیت کم مصرف کشور از پرداخت پول برق معاف می‌شوند/ بزودی مشابه طرح برق امید درباره گاز و آب هم اجرا می‌شود

رئیس جمهور صنعت برق را زیرساخت تولید، تحول و رفاه مردم دانست و با اشاره به بهره برداری از طرحهای مربوط به برق و توزیع آن به ارزش 6 هزار میلیارد تومان در مراسم امروز، تاکید کرد که از افتخارات دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری گسترده در حوزه صنعت برق و بی نیازی کشور در این عرصه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح رسمی ۲۵ پروژه حوزه برق‌رسانی در سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی با اشاره به پیوستن ماهانه 35 روستا به شبکه برق، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در همه زمینه ها تحولی که در روستاها ایجاد کرده، قابل مقایسه با دولت های قبل نیست و در همین راستا برق رسانی به روستاهای 20 خانوار در کشور به پایان رسیده و اکنون در حال برنامه ریزی برای برق رسانی به روستاهای 10 خانوار هستیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه هر جا مردم با قدرت وارد شوند به نتایج فوق العاده دست می یابیم، گفت: طرح برق امید که آثارش در پایان آذر اعلام می شود این فرصت را برای رقمی حدود 30 درصد جمعیت کشور که جزو کم مصرف‌های برق هستند، ایجاد می کند تا از دادن پول برق معاف شوند و بزودی این طرح در مورد کم مصرف‌های گاز و آب هم انجام خواهد شد.
رئیس جمهور اظهار داشت: درست است که بر اثر تحریم‌ها مردم در سختی قرار گرفتند اما با وجود همه فشارها هیچ‌گاه مردم با قطع آب، برق و گاز و یا کمبود بنزین و گازوئیل یا گندم مواجه نبودند و در همین ایام تحولات بزرگی در کشور در عرصه‌های بهداشت و درمان، راه و راه آهن و بسیاری عرصه‌های دیگر اتفاق افتاد.
رئیس جمهور تصریح کرد: شدیدترین تحریم ها از ابتدای تابستان 97 علیه کشورمان اعمال شد اما توانستیم پس از یک سال وضعیت را کنترل کنیم و در سال 98 رشد اقتصادی کشور مثبت شد، اما متاسفانه از اواخر سال 98 با مصیبت جدیدی مواجه شدیم که البته همه‌گیری کرونا همه کشورها را تحت تاثیر قرار داد و امروز شاهد آن هستیم که پیشرفته‌ترین کشورهای غربی هم دچار مشکل شده‌اند اما با وجود تحریم‌های شدید، جمهوری اسلامی ایران توانسته در عرصه مبارزه با کرونا نیز عملکرد موفقی داشته باشد.
دکتر روحانی در هنگام افتتاح طرح‌های زیربنایی استان خوزستان پس از توضیحات استاندار این استان درباره تخلیه آب از منازل آسیب‌دیده از انباشت آب در پی بارندگی‌های روزهای اخیر خوزستان گفت: استان خوزستان و مردم آن حق بزرگی به گردن همه ما و ملت ایران دارند. توضیحات شما مقداری از نگرانی‌ها را برطرف کرد اما لازم است با اتخاذ تدابیر لازم و مناسب در میان‌مدت و بلندمدت مانع از تکرار چنین اتفاقاتی برای آینده شویم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/58659