استان ایلام

albom-poyesh.jpg
800.jpg

 

با حضور رئیس جمهور از طریق ویدئوکنفرانس؛

2 پروژه بخش آب استان ایلام با اعتبار 1100 میلیارد تومان کلید می‌خورد
بهره‌برداری از پروژه 22 هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی تحت فشار فکه و آبگیری سد مخزنی شهدای ایلام گلال، فردا پنج‌شنبه در دومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به‌صورت ویدئوکنفرانس انجام می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این آیین که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود، کانال انتقال آب و شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار فکه در شهرستان دهلران به بهره‌برداری خواهد رسید.
بنا بر این گزارش، در مجموع برای این پروژه‌ها 1100 میلیارد تومان هزینه شده که 200 میلیارد تومان آن مربوط به سد مخزنی شهدای ایلام گلال است.
از مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده برای آبگیری سد مخزنی شهدای ایلام گلال که کار احداث آن از سال 89 آغاز شده، 185 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی بوده و 15 میلیارد تومان دیگر را اعتبارات دولتی شامل می‌شود.
 آبگیری این سد برای 50 نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر دیگر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.
این پروژه شامل یک سد خاکی با هسته رسی به طول تاج 384 متر و ارتفاع 68 متر، حجم بدنه سد یک میلیون و 820 هزار مترمکعب و حجم مخزن 20 میلیون مترمکعبی است که با هدف تامین آب صنایع پتروشیمی و پالایشگاه گاز، مهار آب‌های مرزی، کنترل سیلاب و جلوگیری از تاثیرات مخرب سیلاب بهره‌برداری می‌شود.
برای کانال انتقال آب و شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار فکه در دهلران هم 900 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته که 300 میلیارد تومان آن از منابع دولتی و مابقی به ارزش 50 میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی تامین شده است.
این پروژه که کار احداث آن در سال 85 آغاز شده برای پنج هزار و 500 نفر به‌صورت مستقیم فرصت اشتغال ایجاد می‌کند.
پروژه مزبور شامل شبکه آبیاری فکه به مساحت 22 هزار هکتار در قالب چهار واحد عمرانی، کانال انتقال آب به طول 40 کیلومتر و با ظرفیت انتقال 14.6 مترمکعب در ثانیه، لوله‌گذاری به میزان 162 کیلومتر GRP ، 36 کیلومتر پلی اتیلن، 198 کیلومتر جاده سرویس و 900 سازه فنی و هیدرولیکی است.
این پروژه با هدف تثبیت کانون‌های جمعیتی در حاشیه مرز و توسعه کشاورزی در منطقه مرزی و محروم دهلران به بهره‌برداری می‌رسد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/53182
مدیرعامل منابع آب ایران در آیین بهره‌برداری از سد شهدای ایلام:

100 میلیون متر مکعب آب سدهای مرزی آماده تحویل به بخش صنعت است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در ۲۴ سدی که تاکنون در قالب طرح‌های آب و خاک مرزی در دولت تدبیر و امید احداث شده یکصد میلیون متر مکعب به بخش صنعت تخصیص یافته و آماده تحویل به نقاط صنعتی حاشیه سدها است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محمد حاج رسولی‌ها» روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از سد مخزنی شهدای ایلام که به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور رئیس جمهوری و وزیر نیرو صورت گرفت، افزود: این طرح‌ها با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و تدبیر و درایت رئیس جمهوری در ابتدای دولت یازدهم شتاب بسیار معناداری به خود گرفت و از مجموع ۴۰ سد، ۲۴ سد در این نواحی به مرحله بهره‌برداری رسید.
وی یادآوری کرد: در استان ایلام به عنوان نمونه در سال ۹۵، سد «کنگیر» و شبکه‌های آن وارد مدار بهره‌برداری شد و امروز سد دیگری را در این استان به مرحله بهره‌برداری می‌رسانیم.
حاج رسولی‌ها، مصرف کننده اصلی آب سد شهدای ایلام را مجتمع پتروشیمی این استان عنوان کرد و افزود: این سد در ۳۵ کیلومتری غرب شهر ایلام و روی رودخانه «گلال» احداث شده و از نوع خاکی با هسته رسی، ارتفاع ۷۰ متر، طول تاج ۳۸۵ متر و حجم مخزن ۲۰ میلیون متر مکعب است.
وی با بیان اینکه هدف این سد تامین 12.8 میلیون متر مکعب آب مورد نیاز صنایع منطقه است، گفت: سد مخزنی شهدای ایلام همچنین وظیفه تسکین سیلاب‌های رودخانه را دارد؛ سیلاب‌هایی که تا دو هزار متر مکعب در ثانیه را در خود تسکین داده و خروجی آن ۵۰۰ متر مکعب در ثانیه است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: در این سد تاکنون ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه شده و دولت در بودجه سال ۹۹، ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر برای آن در نظر گرفته که با آن هم دیون مشاوران و پیمانکاران که نقش اصلی را در احداث سد دارند پرداخت کنیم و هم کارهای جزئی باقی مانده انجام شود.
وی در پاسخ به سوال رئیس جمهوری درباره این که با توجه به استفاده صنعت از آب این سد، سرمایه‌گذاری برای آن توسط صنعت صورت گرفته است یا وزارت نیرو؟ گفت: تامین آب دو مرحله دارد؛ یکی بحث تامین و احداث سد است که تمامی سرمایه‌گذاری در این مرحله از محل صندوق توسعه ملی و توسط وزارت نیرو صورت گرفته است، اما چون مصرف کننده آب سد، هم مجتمع پتروشیمی و به فاصله ۱۳ کیلومتری، پالایشگاه گاز است، در بحث خطوط انتقال از محل سد تا محل مصرف سرمایه‌گذاری توسط صنعت انجام شده است. امید است خط انتقال هم توسط همکاران مجتمع پتروشیمی تا پایان سال افتتاح شود.
حاج رسولی‌ها همچنین در پاسخ به سوال رئیس جمهور که با قیمت آب برای صنعت آیا این پول آب می‌تواند سرمایه گذاری را برگرداند، اظهار داشت: چون قیمت بر اساس مصوبات شورای اقتصاد صورت می‌پذیرد با این قیمت‌ها تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد قابل برگشت است، اما چون خط انتقال و بهره‌برداری آن با خود مجتمع پتروشیمی است بخش عمده‌‌ای از هزینه‌ها را بهره‌بردار در بخش انتقال انجام می‌دهد.
وی در پاسخ به سوال دیگر رئیس جمهور در خصوص توجیه اقتصادی پروژه گفت: چون قیمت تامین آب شیرین از سدها کمتر از یک چهارم و یا یک پنجم آب‌شیرین‌کن‌ها است که در سواحل جنوبی کشور برای صنایع تامین آب می‌کنند، قطعا" توجیه اقتصادی دارد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: محل جانمایی صنایع و سدها مهم است که در این پروژه هم پالایشگاه و پتروشیمی و صنایع وابسته از جمله «الفین» که با سرمایه‌گذاری کلانی انجام می‌شود این فرصت را برای پاسخگویی فراهم کرده است.
وی درباره محل تامین آب بخش صنعت پیش از بهره‌برداری سد شهدای ایلام گفت: در سال‌های قبل، سدی در استان ایلام برای تامین آب شرب شهر ایلام و روستاهای اطراف در افق ۱۴۲۵ آماده کرده بودیم که بخش صنعت به صورت موقت دو میلیون متر مکعب از این آب را استفاده می‌کرد.
به گفته وی، با احداث این سد، بخش صنعت نه تنها دو میلیون متر مکعب را به بخش شرب منطقه باز پس می‌دهد، بلکه ۵ میلیون متر مکعب دیگر از این آب را هم می‌تواند برای توسعه استفاده کند.

http://paven.ir/News-List/53202

رئیس جمهور در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های صنعت آب استان ایلام:

وزارت نیرو زمینه را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت آب فراهم کند/ اهمیت تکمیل طرح‌های آب و خاک غرب کشور تا پایان امسال
رئیس جمهوری از وزارت نیرو خواست زمینه‌های همکاری را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت آب فراهم کند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های صنعت آب استان ایلام که روز پنجشنبه با حضور وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: اکنون در بخشی از کشور در فلات قاره از دریا آب را شیرین کرده و به این منطقه می‌آوریم و خود بخش صنعت هم سرمایه‌گذاری می‌کند.
وی تاکید کرد: خیلی مهم است که وزارت نیرو در جاهایی که برای سدسازی امکان‌پذیر است و دولت هم سرمایه‌‌اش را ندارد، بخش خصوصی را هدایت کند. طراحی، نقشه و نظارت بر عهده وزارت نیرو باشد اما بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کند که هم صنعت راه‌اندازی و هم آب آنها تامین شود.
روحانی همچنین با بیان اینکه مسئله آب همیشه مهم بوده و در مسئله ویروس کرونا یکی از مسایلی که مطرح است، مصرف آب است، گفت: با شیوع ویروس کرونا مصرف آب در کشور افزایش یافت و این موضوع در پیش‌بینی‌ها نبود و ضروری است که با پایان کرونا نیز به صورت بدبینانه این پیش‌بینی را برای مصرف آب داشته باشیم.
رئیس جمهور با قدردانی از موافقت رهبر معظم انقلاب با برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب و خاک، اظهارداشت: می‌خواهم از مقام معظم رهبری سپاسگزاری کنم که از آغاز دولت یازدهم در سال ۹۳، نامه‌ای که خدمت ایشان نوشتم و حضوری هم توضیح دادم، ایشان موافقت کردند که از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب و خاک مخصوصاً در مناطق مرزی و مناطق به اصطلاح گرمسیری استفاده کنیم.
روحانی ادامه داد: امیدوارم این طرح‌ها که کار عظیم و بزرگی برای مردم مناطق غربی کشور و از جمله مردم خوب، عزیز و دلاور استان ایلام است، تا پایان امسال و پایان این دولت به اتمام برسند.
رئیس جمهوری با اشاره به برنامه‌ریزی که برای سفر به ایلام و دیدار با مردم این استان داشت اما متاسفانه به دلیل شیوع بیماری کرونا به تاخیر افتاد، گفت: افتتاح این طرح‌های بزرگ را در استان ایلام به همه مردم این استان تبریک می‌گویم و ان‌شاء‌الله مبارک باشد.

http://paven.ir/News-List/53201

معاون آب و آبفای وزیر نیرو خبر داد:
تامین آب پایدار برای کشاورزان سه دشت ایلام از سد کرخه
معاون آب و آبفای وزیر نیرو از تامین آب پایدار برای کشاورزان استان ایلام در مناطق «دشت عباس»، «عین خوش» و «دشت فکه» خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "قاسم تقی‌زاده خامسی" روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از ۲۲ هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی در دشت فکه استان ایلام که در دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور رئیس جمهوری و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اشتغالزایی ناشی از اجرای این طرح را ۵۰۰ نفر اعلام کرد.
وی با اشاره به سه بخش مهم در استان ایلام شامل «دشت عباس»، «عین خوش» و «دشت فکه» اظهار کرد: دو مورد پیشتر و در سال‌های ۸۵ و عمدتا" ۹۴ افتتاح شده و امروز ۲۲ هزار هکتار دیگر آبیاری خواهد شد که ۱۶ هزار هکتار به صورت بارانی و بقیه به صورت قطره‌‌ای است.
تقی‌زاده خامسی گفت: آب این منطقه از سد کرخه تامین خواهد شد؛ سد کرخه بزرگترین سد ایران با دریاچه‌‌ای حدود 5.7 میلیارد متر مکعب است که ۹۰ درصد مخزن آن پر از آب است.
وی یادآوری کرد: آب توسط یک تونل ۶ کیلومتری با دو تونل ۱۵ کیلومتری به دشت عباس و دشت عین خوش می‌رود و تونلی که امروز افتتاح می‌شود یک تونل ۳۹ کیلومتری ذوزنقه‌‌ای با کف سه متر است که آب را برای ۲۲ هزار هکتار اراضی انتقال می‌دهد.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: حدودا" ۲۰۰ کیلومتر لوله «جی. آر. پی» و پلی اتیلن در این پروژه کار شده و ۱۹۸ کیلومتر جاده سرویس و جاده اصلی احداث شده است که کار بسیار بزرگی است.

http://paven.ir/News-List/53199

وزیر نیرو عنوان کرد:/ بخش دوم و پایانی
اجرای 301 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی در دولت تدبیر و امید
وزیر نیرو گفت: در دولت تدبیر و امید 301 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی اجرا و به ازای هر دو هکتار برای یک نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از طرح‌های صنعت آب در استان ایلام که به صورت ویدئوکنفرانس در دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال جاری برگزار شد، اظهار داشت: 2.86 میلیون هکتار اراضی تحت شبکه‌های آبیاری در پایین‌دست سدها در نظر گرفته شده‌اند که اکنون به 2.4 میلیون رسیده‌ایم و امید است تا 1406 مجموعه این‌ها و تمام شبکه‌ها در کشور اجرا شود.
وی اضافه کرد: در 40 سال پیش مجموعه شبکه‌ها 552 هزار هکتار بود که اواسط سال 92 و در دولت تدبیر و امید به 2 میلیون و 125 هزار هکتار رسیده بود که امروز 2 میلیون و 426 هزار هکتار است.
اردکانیان در پاسخ به سئوال رئیس جمهوری در این باره که به چه میزان از آب تامین شده برای حوزه صنعت استفاده می‌شود، گفت: مجموع آب مصرفی ما در بخش صنعت الان کمتر از 3درصد کل آب شیرینی است که در بخش های مختلف مصرف می شود و به عنوان یک سیاست هم با تاکیدهای رئیس جمهوری ، سعی بر این است که صنایع پرآب بر به کنار دریا منتقل شوند و البته از پساب های تصفیه شده برای صنایع متوسط استفاده کنیم.
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به سوال دیگر رئیس جمهوری در خصوص احداث پنل‌های خورشیدی گفت: موضوع کاهش تبخیر یکی از بحث های مهم امروز بویژه در کشورهای خشک و نیمه خشک مانند ما است؛ هم بحث کانال‌ها و هم سطح دریاچه‌های ساخته شده و نیز دریاچه‌های نیمه طبیعی مانند چاه‌نیمه‌ها در سیستان و بلوچستان در این زمینه مطرح است.
وی اضافه کرد: از این حیث به لحاظ فنی مشکلی وجود ندارد و با مشارکتی که کشاورزان در تشکل های موجود دارند، این کار یک راه حل است و با کمک وزارت جهاد کشاورزی دنبال می شود.
وزیر نیرو در پاسخ به سوال مجری درباره اقدام‌های این وزارت‌خانه برای رفع مشکلات موجود اعم از قطعی آب در استان ایلام گفت: ما نه فقط در ایلام که در مناطق دیگر هم مشکلات موقتی داریم که ناشی از سیلاب ها است. وقتی سیلابی می شود به دلیل عدم کشش تصفیه خانه ها شبکه مختل می شود و مشکلاتی ایجاد می کند.
وی درباره آبرسانی به روستاها هم گفت: از 1400 روستایی که در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران امسال به آنها آبرسانی می شود، تعداد قابل توجهی به این استان اختصاص دارد.
وزیر نیرو افزود: اکنون در دنیا از حدود 1.7 میلیارد هکتار اراضی کشاورزی فقط ۱۸ درصد اراضی آبی و حدود ۳۰۰ میلیون هکتار است و غذای ۴۰ درصد را تامین می‌کند و اهمیت سرمایه گذاری در این زمینه را نشان می‌دهد و کشورهای خشک و نیمه خشک مانند ما به سمت ایجاد شبکه‌ها می‌روند تا آب کم موجود را تنظیم کرده و بتوانند در مواقع مقتضی چند کشت را داشته باشند.
وی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد کشاورزی ما متکی به اراضی آبی است و این کار هم توسعه پیدا خواهد کرد، گفت: طرحی که امروز افتتاح می‌شود (۲۲هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی) بخشی از طرح معروف ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری است که در سفر ایشان به منطقه به مردم وعده داده شد.
وی افزود: ۵۰ هزار هکتار آن مربوط به استان ایلام بود که خوشبختانه امروز این میزان آنچه به عهده وزارت نیروست به اتمام رسیده است؛ حدود ۱۷ هزار هکتار آن در سال ۸۵ و در «دشت عباس» افتتاح شد و ۱۲ هزار هکتار دیگر در «عین خوش» در سال ۹۴ به بهره برداری رسید و امروز باقی مانده آن افتتاح می‌شود.
اردکانیان گفت: امید است در پویش امسال عدد ۵۴ هزار هکتاری که به رئیس جمهوری و مردم وعده داده‌‌ایم عملی شود. از جمله طرح گرمسیری که به طور هفتگی پایش می‌شود که هم در ابتدای تابستان و کشت پاییزه، بخش‌هایی از آن زیر آب خواهد رفت.

http://paven.ir/News-List/53196

در دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99؛
پروژه 22 هزار هکتاری شبکه‌ اصلی آبیاری و زهکشی فکه در شهرستان دهلران افتتاح شد
پروژه 22 هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی تحت فشار فکه در شهرستان دهلران هم‌زمان با دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99، با دستور رئیس‌جمهور و حضور وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، برای کانال انتقال آب و شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار فکه در دهلران 900 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته که 300 میلیارد تومان آن از منابع دولتی و مابقی به ارزش 50 میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی تامین شده است.
این پروژه که کار احداث آن در سال 85 آغاز شده برای پنج هزار و 500 نفر به‌صورت مستقیم فرصت اشتغال ایجاد می‌کند.
بنا بر این گزارش، پروژه مزبور شامل شبکه آبیاری فکه به مساحت 22 هزار هکتار در قالب چهار واحد عمرانی، کانال انتقال آب به طول 40 کیلومتر و با ظرفیت انتقال 14.6 مترمکعب در ثانیه، لوله‌گذاری GRP به میزان 162 کیلومتر، 36 کیلومتر پلی اتیلن، 198 کیلومتر جاده سرویس و 900 سازه فنی و هیدرولیکی است.
این پروژه با هدف تثبیت کانون‌های جمعیتی در حاشیه مرز و توسعه کشاورزی در منطقه مرزی و محروم دهلران به بهره‌برداری رسید.

http://paven.ir/News-List/53176

وزیر نیرو خبر داد؛
سرمایه‌گذاری 38 هزار میلیارد تومانی در حوزه سدها و شبکه‌های آبیاری در دولت تدبیر و امید
وزیر نیرو گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون، در حوزه ساخت سدها و اجرای شبکه‌های آبیاری و زهکشی سرمایه‌گذاری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز پنجشنبه در دومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آیین بهره برداری از سه پروژه صنعت آب استان ایلام که با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، افزود: 21 هزار میلیارد تومان از این حجم سرمایه گذاری از صندوق توسعه ملی است که با اجازات مقام معظم رهبری عملی شده است.
وی اظهار داشت: در کشور بعد از انقلاب در حالی که 19 سد مخزنی داشتیم، اکنون تعداد این سدها تا دولت تدبیر و امید به 144 سد رسیده است. با احتساب سال‌هایی مانند دوران جنگ تحمیلی که فعالیت سدسازی نداشتیم، به طور متوسط هر سال حدود 4 سد در کشور ساخته شده است و امروز چهلمین سد ساخته شده در دولت تدبیر و امید افتتاح می‌شود.
اردکانیان گفت: تا پایان دولت تدبیر و امید تعداد سدهای ساخته شده در این دولت به 52 خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: در 8 سال دولت تدبیر و امید هر سال حدود 6.5 سد و هر دو ماه یک سد به مدار آمده و امید است این روند با اتکا بر اصول مهندسی و رعایت مسائل زیست محیطی ادامه یابد.
وزیر نیرو اظهار داشت: بحث کمبود آب و اهمیت آن، امروز در دنیا بحث ناشناخته‌‌ای نیست. ۷۰ سال گذشته ۱۲ کشور دنیا با جمعیت ۲۰ میلیون نفر کمبود آب داشتند، ۳۰ سال پیش ۲۶ کشور دنیا با جمعیت ۳۰۰ میلیون نفر با این کمبود مواجه بودند و طبق پیش بینی‌ها ۶۵ کشور دنیا تا ۳۰ سال آینده با جمعیت ۷ میلیارد نفر تنش آبی و کمبود آب را به شکلی تجربه خواهند کرد.
اردکانیان افزود: طبق پیش بینی‌های ۱۰ سال گذشته مجامع جهانی، در سال ۲۰۳۰ تقاضا برای آب در دنیا ۴۰ درصد، برای غذا ۳۵ و انرژی ۵۰ درصد بیشتر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه حجم آب شیرین قابل دسترس به مقدار تقریبا" ثابتی است، افزود: کمتر از یک درصد کل آب‌های کره زمین آب شیرین قابل دسترس است و برای جمعیت کره زمین که بر اساس پیش بینی‌ها تا 10.5 میلیارد نفر اضافه خواهد شد، لازم است با روش‌های متکی بر فناوری‌ها و اخلاق مداری، آب موجود درست مصرف شود.
اردکانیان با بیان این که کره زمین در حال گرم شدن بوده که این ناشی از افزایش گازهای گلخانه‌‌ای است و این افزایش هم منبعث از عملکرد بشر است، گفت: اگر این فعل و انفعالات در نهایت منجر به خشکسالی می‌شود ریشه در چگونگی برخورد با این ماده حیاتی و کمیاب دارد و متقابلا «اگر روش‌ها صحیح باشد طبیعتا» نعمت هم فراوان خواهد بود.
وی افزود: ما در دو سال اخیر در کشور از این حیث بهره مند هستیم و این به نوعی نتیجه شکرگزاری مردم و صبوری آنها در خشکسالی و تحریک نشدن توسط دشمنان این کشور است که روزی با پارچ آب و لیوان به شبکه‌های مجازی آمدند و سعی کردند از طریق صحبت با تک تک روستاها و روستاییان ما در خشک‌ترین سال ۵۰ سال اخیر اثرگذاری کنند که التهاب را بالا برده و تاب آوری مردم را پایین بیاورند.
اردکانیان گفت: سال آبی 97-96 خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر و متعاقبا" سال آبی 98-97 یکی از ترترین سال‌های این ۵ دهه اخیر بود.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: امروز امنیت غذایی مسئله فوق العاده مهمی است و سالها بود که دنیا روی موضوع آب مجازی فکر می‌کرد که علاوه بر آب حقیقی می‌توانیم از این آب هم استفاده کنیم؛ به این معنا که محصولات پرآب‌بر را به جای تولید وارد کنیم و این کار به معنای واردات آب است.
اردکانیان ادامه داد: دوران کرونا نشان داد که خیلی روی آب مجازی هم نمی‌شود حساب کرد. حتی کشورهای کوچک با جمعیت کم هم وقتی با فضای کرونا مواجه شدند سیاست‌های خود را برای صادرات محصولات تغییر دادند و این روزها می‌شنویم که محدودیت‌هایی برای صادرات ایجاد می‌کنند.
وی افزود: این بدان معناست که جمهوری اسلامی ایران سیاست درستی را در ۴ دهه اخیر برای تکیه بر موضوع کشاورزی صحیح و استفاده درست از آب و تامین مواد غذایی اصلی کشور پیش رو گرفته است.
اردکانیان گفت: تاریخچه تاکید بر کشت آبی در دنیا نشان می‌دهد در حالی که ۱۲۰ سال پیش وقتی فقط ۳۸ میلیون هکتار اراضی آبی در دنیا بود ۷۰ سال پیش این میزان به ۹۴ میلیون هکتار و ۳۰ سال پیش به ۲۴۰ میلیون هکتار رسید که امروز این رقم ۳۰۰ میلیون هکتار را شامل می‌شود.
وی یادآوری کرد: در فاصله ۷۰ سال پیش که بلافاصله بعد از جنگ جهانی دوم بود و ۴۰ سال بعد آن، ۱۵۰ درصد افزایش اراضی آبی را داشتیم که از جمله به معنای استفاده از مخازن و سدها برای تنظیم آب و دور شدن از کشت دیم است.
اردکانیان خاطرنشان کرد: عمده سدهای بزرگ دنیا در نیمه دوم قرن ۲۰ و بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شد.
وی گفت: شاید تصادف و یا غیر این باشد که بویژه در کشورهای بزرگ که سدهای بزرگ ساخته‌‌اند بلافاصله بعد از این که سدهای آنها تمام شد نهضت‌های مقابله با سدسازی هم شکل گرفت.
وزیر نیرو اظهار داشت: در کشور ما سمن‌ها و مجموعه‌های مردم نهاد با دلسوزی و تخصص روی این موضوع کار و دولت را همراهی می‌کنند؛ بجا توجه و بجا هم آگاهی می‌دهند اما در سایر نقاط لزوما" این گونه نیست، چرا که وقتی سدها ساخته و ظرفیت آب تنظیمی اضافه شد با مازاد محصول مواجهیم و این بازار می‌خواهد. این مسئله در جاهایی است که کشت آبی ندارند و برخی از این تحرکات هم می‌تواند مرتبط با موضوع باشد.
اردکانیان افزود: اکنون کشور در موضوع سدسازی تحرک خوبی دارد؛ ۵۷ هزار سد بزرگ در دنیا داریم، حدود ۲۳ هزار سد در کشور چین و مابقی در کشورهای بزرگ دنیا پراکنده است. آمریکا ۹ هزار و ۲۰۰ سد بزرگ دارد که در کشور این تعداد تا شروع دولت تدبیر و امید به ۱۴۴ سد رسید.

http://paven.ir/News-List/53193

با دستور رئیس‌جمهور در دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99؛
سد مخزنی شهدای ایلام (گلال) افتتاح شد
سد مخزنی شهدای ایلام هم‌زمان با دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99، با دستور رئیس‌جمهور و حضور وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده برای آبگیری سد مخزنی شهدای ایلام (گلال) که کار احداث آن از سال 89 آغاز شده، 185 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی بوده و 15 میلیارد تومان دیگر را اعتبارات دولتی شامل می‌شود.
 آبگیری این سد برای 50 نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر دیگر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.
این پروژه شامل یک سد خاکی با هسته رسی به طول تاج 384 متر و ارتفاع 68 متر، حجم بدنه سد یک میلیون و 820 هزار مترمکعب و حجم مخزن 20 میلیون مترمکعبی است که با هدف تامین آب صنایع پتروشیمی و پالایشگاه گاز، مهار آب‌های مرزی، کنترل سیلاب و جلوگیری از تاثیرات مخرب سیلاب بهره‌برداری می‌شود.

http://paven.ir/News-List/53177