استان مرکزي

Markazi-800.jpg
فردا با حضور وزیر نیرو صورت می‌گیرد؛

بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی ۱۰ پروژه صنعت آب و برق استان مرکزی در سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» در سال جاری به استان مرکزی اختصاص دارد که روز سه‌شنبه با حضور وزیر نیرو ۸ پروژه صنعت آب و برق در این استان به بهره برداری می‌رسد و همچنین عملیات اجرایی دو پروژه دیگر آغاز خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه‌ها شامل پست‌های فوق توزیع و طرح های توسعه شبکه برق استان، آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر و بهره برداری از دو واحد نیروگاه برق آبی به ظرفیت ۷.۸ مگاوات و همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان جدید BAOC برق باختر و پست ۴۰۰.۶۳ کیلوولت زرندیه است که مجموع سرمایه گذاری ۳۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را به خود اختصاص می‌دهند.
از مجموع این سرمایه گذاری، ۱۹۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ۸ پروژه آماده بهره برداری هزینه شده است.
۹۳ میلیارد تومان از حجم کل سرمایه گذاری‌ها به وسیله بخش خصوصی صورت گرفته و مابقی منابع دولتی را شامل می‌شود.
پروژه‌های آماده بهره برداری که عملیات اجرایی آنها در سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ آغاز شده شامل آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر، پست ۶۳.۲۰ کیلوولت آوه و خط ارتباطی آن و پست سیار ۶۳.۲۰ کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید هر دو در ساوه، پست سیار ۶۳.۲۰ کیلوولت شهابیه خمین(شهید والانژاد)، BAOC برق باختر در اراک، طرح‌های توسعه شبکه (افزایش ظرفیت‌ها) در سطح استان و ۲ نیروگاه ۳ و ۴.۸ مگاواتی برق آبی در محلات است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53299
اراک، ایستگاه سوم قطار پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

وزیر نیرو وارد شهر اراک شد/ آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر و بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی ۹ پروژه دیگر در استان مرکزی

با حضور وزیر نیرو در استان مرکزی و به صورت ویدئوکنفرانسی، امروز سه‌شنبه عملیات بهره‌برداری از ۸ پروژه و آغاز احداث ۲ پروژه دیگر صنعت آب و برق در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» در سال جاری با مجموع سرمایه‌گذاری ۳۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آغاز می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه‌ها شامل پست‌های فوق توزیع و طرح‌های توسعه شبکه برق استان، آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر و بهره‌برداری از دو واحد نیروگاه برق‌آبی در مجموع به ظرفیت 7.8 مگاوات و همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان جدید BAOC برق باختر و پست 400.63 کیلوولت زرندیه است.
از مجموع این سرمایه‌گذاری، ۱۹۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ۸ پروژه آماده بهره‌برداری هزینه شده است که ۹۳ میلیارد تومان از حجم کل سرمایه‌گذاری‌ها به وسیله بخش خصوصی صورت گرفته و مابقی منابع دولتی را شامل می‌شود.
بر اساس این گزارش، پروژه‌های آماده بهره‌برداری که عملیات اجرایی آنها در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ آغاز شده شامل آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر، پست 63.20 کیلوولت آوه و خط ارتباطی آن و پست سیار 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید هر دو در ساوه، پست سیار 63.20 کیلوولت شهابیه خمین (شهید والانژاد)، BAOC  برق باختر در اراک، طرح‌های توسعه شبکه (افزایش ظرفیت‌ها) در سطح استان و ۲ نیروگاه ۳ و 4.8 مگاواتی برق‌آبی در محلات است.
۹۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از حجم سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به پروژه آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر و دو نیروگاه برق‌آبی است. ۲۴۹ میلیارد تومان دیگر به پروژه‌های برق منطقه‌‌ای استان مرکزی شامل پست‌های فوق توزیع و طرح‌های توسعه شبکه برق استان و نیز شروع عملیات اجرایی ساختمان جدید BAOC برق باختر و پست 400.63 کیلوولت زرندیه مربوط می‌شود.
 
آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر
این پروژه با ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دولتی از سال ۹۸ آغاز شده و برای ۱۵ نفر به‌طور مستقیم و به همین تعداد به طور غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.
آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر شامل خط انتقالی به طول ۹ کیلومتر، ۲ واحد ایستگاه پمپاژ و یک مخزن ذخیره بتنی با حجم ۵۰۰ متر مکعب است و جمعیت کلی که در افق طرح در سال ۱۴۱۰ زیر پوشش این پروژه می‌رود ۲۵ هزار نفر خواهد بود.
 
پروژه‌های تامین برق استان مرکزی
عملیات ساخت پست 63.20 کیلوولت آوه و خط ارتباطی آن هم با ۳۵ میلیارد تومان اعتبار دولتی در سال ۹۶ آغاز شده که برای ۱۵۰۰ نفر به طور غیرمستقیم فرضت اشتغال فراهم می‌کند. ظرفیت نهایی پست، ۳۰*۲ و طول خط آن۱۰ کیلومتر است.
پست سیار 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید ساوه و پست سیار 63.20 کیلوولت شهابیه خمین (شهید والانژاد) هم به ترتیب با ۵ و ۶ میلیارد تومان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ شروع به کار ساخت کرده‌اند.
با ظرفیت نهایی هر کدام ۱۵* ۱، پروژه نخست برای ۱۵۰۰ نفر و پروژه بعدی برای ۱۶۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی خواهند داشت.
همچنین در سفر یک روزه وزیر نیرو به استان مرکزی، بهره‌برداری و همزمان عملیات اجرایی ساختمان جدیدBAOC  برق باختر آغاز می‌شود که سرمایه‌گذاری این دو در مجموع ۳۸ میلیارد تومان است.
با بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی این دو پروژه، زیرساخت کنترل شبکه برق در حوزه برق منطقه‌‌ای باختر مجزا و عملیات ساختمانی در مساحت ۱۰ هزار متر مربع انجام می‌شود.
طرح‌های توسعه شبکه (افزایش ظرفیت‌ها) در استان مرکزی هم با ۱۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سال ۹۷ آغاز شده و شامل افزایش ظرفیت پست‌ها و توسعه فیدرخط در پست‌های موجود است.
این پنج پروژه با هدف افزایش قابلیت اطمینان شبکه برق، ایجاد زیرساخت مناسب برای توسعه صنعتی و اقتصادی استان، بهبود کیفیت برق و تامین نیاز مصرف مشترکان اجرا شده‌اند.
نیروگاه‌های ۳ و 4.8 مگاواتی محلات هم به ترتیب با ۳۶ و ۵۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سال ۹۸ آغاز شده‌‌اند که هر یک برای ۵۰ نفر به‌طور مستقیم و ۲۰۰ نفر دیگر به‌طور غیرمستقیم فرصت اشتغال دربردارند.
این نیروگاه‌ها به ترتیب با ظرفیت تولید انرژی سالیانه به میزان ۲۵ هزار و ۴۰ هزار مگاوات ساعت با هدف افزایش پایداری شبکه، اصلاح ولتاژ و تولید انرژی پاک به بهره‌برداری رسیده‌اند.
عملیات اجرایی پست 400.63 کیلوولت زرندیه هم با اعتبار دولتی ۱۵۰ میلیارد تومانی آغاز شده و در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
ظرفیت نهایی این پست ۲۰۰*۲ بوده و با هدف ایجاد ظرفیت مناسب برای توسعه صنعت در شهرستان‌های ساوه، زرندیه و مامونیه اجرا می‌شود.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53302
با حضور وزیر نیرو در سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

5 پروژه برقی استان مرکزی هم‌زمان به بهره‌برداری رسید/ آغاز عملیات اجرایی 2 پروژه برقی در استان

عملیات بهره‌برداری و آغاز اجرای 7 پروژه بخش برق استان مرکزی امروز سه‌شنبه با حضور وزیر نیرو در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» در سال جاری به‌طور هم‌زمان از طریق ویدئوکنفرانس در سالن کنفرانس شرکت برق منطقه‌ای باختر آغاز شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، برای این پروژه‌ها که شامل ۵ مورد بهره‌برداری و دو مورد شروع عملیات اجرایی است در مجموع ۲۴۹ میلیارد تومان هزینه شده است.
این پروژه‌ها شامل بهره‌برداری پست 63.20 کیلوولت آوه و خط ارتباطی آن، پست سیار 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید ساوه، پست سیار 63.20  کیلوولت شهابیه خمین (شهید والانژاد)،  BAOC برق باختر و طرح‌های توسعه شبکه (افزایش ظرفیت‌ها) در استان مرکزی و همچنین شروع عملیات اجرایی ساختمان جدیدBAOC برق باختر و پست 400.63 کیلوولت زرندیه می‌شود.
عملیات ساخت پست 63.20  کیلوولت آوه و خط ارتباطی آن با ۳۵ میلیارد تومان اعتبار دولتی در سال ۹۶ آغاز شده که برای ۱۵۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم فرصت اشتغال فراهم می‌کند. ظرفیت نهایی پست، ۳۰*۲ و طول خط آن۱۰ کیلومتر است.
پست سیار 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید ساوه و پست سیار 63.20  کیلوولت شهابیه خمین (شهید والانژاد) هم به ترتیب با ۵ و ۶ میلیارد تومان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ شروع به ساخت کرده‌اند. با ظرفیت نهایی هر کدام ۱۵* ۱، پروژه نخست برای ۱۵۰۰ نفر و پروژه بعدی برای ۱۶۰۰ نفر دیگر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.
همچنین BAOC برق باختر به بهره‌برداری رسید و همزمان عملیات اجرایی ساختمان جدید BAOC این شرکت آغاز شد که سرمایه‌گذاری این دو در مجموع ۳۸ میلیارد تومان است.
با بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی این دو پروژه، زیرساخت کنترل شبکه برق در حوزه برق منطقه‌‌ای باختر مجزا و عملیات ساختمانی در مساحت ۱۰هزار متر مربع انجام می‌شود.
طرح‌های توسعه شبکه (افزایش ظرفیت‌ها) در استان مرکزی هم با ۱۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سال ۹۷ آغاز شده و شامل افزایش ظرفیت پست‌ها و توسعه فیدرخط در پست‌های موجود است.
این پنج پروژه با هدف افزایش قابلیت اطمینان شبکه برق، ایجاد زیرساخت مناسب برای توسعه صنعتی و اقتصادی استان، بهبود کیفیت برق و تامین نیاز مصرف مشترکان اجرا شده‌اند.
در این برنامه، عملیات اجرایی پست ۴۰۰. ۶۳ کیلوولت زرندیه هم با اعتبار دولتی ۱۵۰ میلیاردتومانی آغاز شده و در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
ظرفیت نهایی این پست 200*2 بوده و با هدف ایجاد ظرفیت مناسب برای توسعه صنعت در شهرستان‌های ساوه، زرندیه و مامونیه اجرا می‌شود.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53306
با حضور وزیر نیرو در سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

2 نیروگاه برق‌آبی در محلات استان مرکزی به بهره‌برداری رسید

دو نیروگاه برق‌آبی امروز سه‌شنبه و در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران «ساخت و سازها» و «ساز و کارها»، با حضور وزیر نیرو در محلات استان مرکزی به‌طور هم‌زمان از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این‌ پروژه‌ها شامل نیروگاه‌های ۳ و 4.8 محلات است که به ترتیب با ۳۶ و ۵۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سال ۹۸ آغاز شده‌اند.
این طرح‌ها در دوره ساخت به‌طور میانگین برای هر ساختگاه، 50 نفر اشتغال مستقیم و برای 150 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است، همچنین در دوره بهره‌برداری این طرح‌‌ها نیز برای هر ساختگاه، 10 نفر اشتغال مستقیم و برای 30 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.
بنا بر این گزارش، این نیروگاه‌ها به ترتیب با ظرفیت تولید انرژی سالیانه به میزان ۲۵ هزار مگاوات ساعت و ۴۰ هزارمگاوات ساعت با هدف افزایش پایداری شبکه، اصلاح ولتاژ و تولید انرژی پاک اجرا شده‌اند.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53309
با حضور وزیر نیرو در سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

پروژه آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر در استان مرکزی افتتاح شد/ آبرسانی به جمعیت ۲۵ هزار نفری این شهر در افق سال ۱۴۱۰

همزمان با سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، «ساخت و سازها» و «ساز و کارها»، روز سه شنبه با حضور وزیر نیرو عملیات آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر در استان مرکزی آغاز شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه با ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دولتی از سال ۹۸ آغاز شده و برای ۱۵ نفر به‌طور مستقیم و به همین تعداد به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.
آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر شامل خط انتقالی به طول ۹ کیلومتر، ۲ واحد ایستگاه پمپاژ و یک مخزن ذخیره بتنی با حجم ۵۰۰ متر مکعب است و جمعیت کلی که در افق طرح در سال ۱۴۱۰ زیر پوشش آن می‌رود ۲۵ هزار نفر خواهد بود.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53310
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر عنوان کرد:

پیشروی بخش برق استان مرکزی همسو با ضرب‌آهنگ توسعه صنعت

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر گفت: با توجه به اینکه نیاز اساسی صنعت در سال جهش تولید، توسعه متوازن زیرساخت‌های حوزه برق است، در سال‌های اخیر صنعت برق استان تمام تلاش خود را به کار گرفته است که همسو با ضرب‌آهنگ توسعه صنعت پیش برود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فرهاد شبیهی" صبح امروز سه‌شنبه در آیین عملیات بهره‌برداری و آغاز اجرای 7 پروژه بخش برق استان مرکزی که با حضور وزیر نیرو در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: استان مرکزی چهارمین قطب صنعت کشور است و با توجه به اینکه نیاز اساسی صنعت در سال جهش تولید، توسعه متوازن زیرساخت های حوزه برق است، در سال‌های اخیر صنعت برق استان تمام تلاش خود را به کار گرفته است که همسو با ضرب‌آهنگ توسعه صنعت پیش برود و استان مرکزی بالغ بر هزار میلیارد تومان پروژه ایستگاه انتقال طی هشت سال اخیر به انجام رسانده است.

وی با اشاره به افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 7 پروژه صنعت برق استان مرکزی اظهارکرد: این پروژه‌ها اشاره مستقیم به توسعه زیرساخت‌های صنعت برق استان دارد. اعتبار این پروژه‌ها در مجموع 249 میلیارد تومان است که شامل پروژه‌های BAOC برق منطقه‌ای باختر است، بخشی از این پروژه‌ها شامل رونمایی از رله‌های فانتی فانکشن است که با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، یک شرکت دانش بنیان و شرکت برق منطقه‌ای باختر ساخته شده است. این رله‌ها تحت لایسنس هیچ شرکتی نیست و هزینه تولید آنها یک پنجم رله‌های وارداتی است و سرعت دسترسی و سرویس و نگهداری آنها نیز شاید به دو روز برسد، همچنین امروز مرکز دیسپاچینگ برق منطقه‌ای باختر افتتاح و کلنگ ساختمان جدید این مرکز در مجموع به ارزش 990 میلیارد ریال به زمین زده می‌شود.

وی با اشاره پروژه‌های صنعت برق منطقه ساوه بیان کرد: ارزش این پروژه‌ها 400  میلیارد ریال است که جهت تامین نیازهای آتی منطقه افتتاح می‌شوند. امروز همچنین پروژه‌های انتقال و فوق توزیع، خط و پست 63.20 کیلوولت آوه و پست سیار 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید ساوه نیز افتتاح و عملیات اجرایی انتقال برق 400 کیلوولت زرندیه به ارزش ۱۵۰۰ میلیارد ریال آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر استان مرکزی در خصوص پروژه‌های شهرستان خمین نیز اظهار کرد: امروز ایستگاه برق 63 به 20 کیلوولت شهید والانژاد شهابیه خمین با 15 مگاولت آمپر به ارزش 60 میلیارد ریال افتتاح و عملیات اجرایی پست 400 کیلوولت نیز آغاز شد.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53312

رئیس سازمان ساتبا عنوان کرد:

تولید 60 هزار مگاوات‌ساعت انرژی با افتتاح 2 نیروگاه‌ برق‌آبی در استان مرکزی

بهره‌برداری از دو نیروگاه‌ برق‌آبی کوچک در استان مرکزی، به تولید 60 هزار مگاوات‌ساعت انرژی پاک در هر سال و ذخیره حدود 25 میلیون لیتر سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد ساتکین" معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا در آیین افتتاح دو نیروگاه‌ برق‌آبی کوچک با مجموع ظرفیت 7.8 مگاوات در روستاهای جردیجان و لریجان شهرستان محلات استان مرکزی که با حضور وزیر نیرو در سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 1399 صورت گرفت، گفت: درحال حاضر 5 واحد نیروگاهی تجدیدپذیر مگاواتی با مجموع ظرفیت 16.1 مگاوات و همچنین 34 مولد کیلوواتی خورشیدی به ظرفیت 666 کیلووات در استان مرکزی برای استفاده‌های خانگی و صنعتی از طریق قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، احداث شده است.

رئیس سازمان ساتبا افزود: احداث دو نیروگاه برق‌آبی کوچک با ظرفیت‌های 3 و 4.8 مگاوات واقع در روستاهای جردیجان و لریجان شهرستان محلات استان مرکزی، روی ایستگاه‌های فشار شکن 3 و 4 خط انتقال آب قم با سرمایه‌گذاری بیش از 925 میلیارد انجام شده است.

وی ادامه داد: عملیات اتصال به شبکه دو پروژه مهم برق‌آبی افتتاحی امروز در اسفند سال 1398 صورت گرفته است و از مزایای این طرح‌ها می‌توان به پیک‌سایی و ممانعت از انتشار 32 هزار تن آلاینده زیست‌محیطی اشاره کرد.

گفتنی است نیروگاه‌های مذکور با تولید 60 هزار مگاوات‌ساعت انرژی پاک در هر سال به ذخیره حدود 25 میلیون لیتر سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد. همچنین احداث این نیروگاه‌ها برای 100 نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده و توانمندی تامین برق 30 هزار مشترک بخش خانگی را دارد.

https://news.moe.gov.ir/News-List/53321
وزیر نیرو در آیین افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان مرکزی:

بیش از ۲۵ درصد نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک کشور در استان مرکزی است/ افتتاح ۲۵۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در پویش امسال وزارت نیرو

وزیر نیرو گفت: موجب افتخار و خوشحالی است که بیش از ۲۵ درصد نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک کشور در استان مرکزی در مدار بهره‌برداری قرار دارند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های بخش برق استان مرکزی که در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت گرفت، اظهار داشت: امید است این مسیر بویژه با مشارکت بخش خصوصی توسعه پیدا کند، طرح آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر هم مانند همه طرح‌های آبرسانی در جای‌جای کشور موجب خوشحالی و شادمانی است.
وی اضافه کرد: امیدواریم طرح مهم پست برق 400.63 که عملیات اجرایی آن آغاز شد نیز هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد.
وزیر نیرو همچنین گفت: در تبعیت و پیروی از خط مشی دولت بویژه رئیس جمهوری که هر دو امر ارتقای بهداشت عمومی و سلامت جامعه و حفظ جریان تولید بویژه در سال «جهش تولید» را مورد تاکید داشتند لازم بود به عنوان یک کار نمادین، شخصا" در استان حضور یابم و از همه دست اندرکاران بویژه فعالان عرصه آب و برق و حامیان و پشتیبانان آنان، گروه‌های مرجع، اصحاب رسانه و… تشکر کنم.
وی با اشاره به نقش زیربنایی و زیرساختی دو محصول آب و برق در تمام فعالیت‌های عمرانی، تولیدی و توسعه‌‌ای کشور و بهره‌برداری از پروژه‌های این دو بخش در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: این پویش کاری است که با تلاش و فعالیت شبانه‌روزی دست اندرکاران هر دو صنعت که بخش کوچکی از آنها در خانواده وزارت نیرو و سازمان دولت و بخش بزرگ‌تری در بخش خصوصی حضور دارند از نیمه سال گذشته آغاز شد و با اعلام رئیس جمهوری در هیئت وزیران در مهر ماه ۹۸ فعالیت رسمی خود را شروع کرد.
اردکانیان گفت: همان موقع به اتکای توان و تلاش و پایمردی همکاران خودمان و پشتیبانی و حمایت‌هایی که از ناحیه همه دستگاه‌های اجرایی بویژه استانداران می‌دانستیم که بهره‌مند می‌شویم، وعده کردیم که ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق و فاضلاب را با سرمایه‌گذاری حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان در همه استان‌های کشور به بهره‌برداری می‌رسانیم و در بیستم اسفند سال گذشته و در آخرین جلسه پویش به دلیل شرایط کرونایی کشور به صورت غیر حضوری برگزار شد، همه این پروژه‌ها به ارزش ۳۳ هزار و ۴۳۵ میلیارد تومان تا این موعد به ثمر رسید و به وعده وفا شد.
 
پایه‌گذاری کاری بزرگ‌تر از سال ۹۸
اردکانیان گفت: این وفای به عهد ما را امیدوار کرد و اعتماد به نفسی به همه همکارانم داد که در سال ۹۹ که توسط مقام معظم رهبری هوشمندانه به نام «جهش تولید» نامیده شد، کاری بزرگ‌تر از سال ۹۸ را پایه‌گذاری کنیم که همان پویش و همان نام این بار با عنوان «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» شامل ۲۵۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: ساخت و سازها که تکلیف روشنی دارند؛ تعداد قابل توجهی سد، هزاران هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی، وارد مدار شدن تعداد قابل توجهی نیروگاه‌های حرارتی، تجدیدپذیر و مقیاس کوچک و صدها کیلومتر شبکه‌های انتقال، پست‌های توزیع و فوق توزیع در زمره ساخت و سازهایی است که امسال درگیر آنها خواهیم بود و از چند هفته پیش آغاز شده است؛ استان تهران، پس از آن ایلام و امروز استان مرکزی که ان‌شاء‌الله هفته آینده استان سیستان و بلوچستان خواهد بود.
وزیر نیرو گفت: اما ساز و کارها که امسال بنا داریم پرچم آن را برافرازیم کارهای مهم‌تری از ساخت و سازهاست و نقش زیربنایی در پروژه‌های ساخت و سازی که خود اینها هم زیربنایی است، دارد. گردش امور، فرآیندها، دستورالعمل‌ها، ضوابط، تفویض اختیارات به استان‌ها، کاهش تلفات، افزایش راندمان و مجموعه‌‌ای از چنین فعالیت‌هایی که با ماندگاری آنها برای سالیان سال، همه همکاران ما قادر خواهند بود پروژه‌های ساخت و سازی خود را با سرعت بیشتر، هزینه کمتر و راندمان بالاتر و اتکای بیشتر به ظرفیت‌های داخل، بهره‌مندی از منابع انسانی شایسته‌تر به ثمر برسانند.
وی افزود: تاب‌آوری کشور و جامعه ما از جمله به همین صبوری مردم وابسته است و طبیعتا" مسئولان استان‌ها هم این‌گونه هستند.
 
تجربه ملت ایران، بی‌نظیر برای دیگر ملت‌ها
اردکانیان با اشاره به مقطع کنونی کشور و شرایط کرونا گفت: مقطعی که هر چند همه دنیا درگیر جنگ و مبارزه با کرونا هستند، اما این ملت همزمان جبهه‌های فعال دیگری را اعم از جنگ روانی و جنگ اقتصادی پیش روی خودش دارد و این واقعا" تجربه بی‌نظیری برای جوامع و ملت‌های دنیا خواهد بود.
وی اظهار داشت: تردید نداریم که دوران پساکرونا دوران مشابهی مانند قبل از آن نخواهد بود. همانگونه که دوران‌های پس از جنگ‌های بزرگ شباهتی با دوران‌های قبل از این جنگ‌ها در تاریخ نداشته است و قطعا" این جنگ، جنگ مردم است و دولت‌ها متعاقب مردم. درست است که دولت‌ها مسئولیت بزرگ و نقش مهمی در تدارک، پشتیبانی و حمایت دارند، اما اگر جنگی در مبارزه با این بیماری و مسابقه‌‌ای بین کشورهاست، مسابقه‌‌ای بین مردمان کشورها از حیث تاب‌آوری و پایبندی به ضوابط و ملاحظات و روش نگه داشتن چراغ فعالیت، نگاه امیدوارانه به آینده است و ان‌شاء‌الله ملت ایران، زبانزد جوامع بشری در این میدان خواهند بود.
وی افزود: ملت ایران، همانطور که از پس جنگ تحمیلی سرافرازانه برخاست و نمونه پایداری برای بسیاری از جوامع شد، از خاکستر این تحریم‌های ظالمانه هم ققنوس‌وار برخواهد خاست و مدلی را برای زندگانی و همزیستی در دنیا و ایستادگی بر اصول به جهانیان عرضه خواهد کرد.
 
بهره‌مندی از نعمت بارش‌ها در دو سال اخیر، نتیجه صبوری سال‌های خشک گذشته
وی افزود: بهره‌مندی کشور پهناور ما از نعمت بارش‌ها و رحمت الهی در دو سال اخیر نتیجه شکرگزاری‌های سال‌های خشک، نتیجه صبوری‌ها، بردباری‌ها و تاب آوردن در آن سال‌ها و نتیجه مصرف صحیح است و با تداوم این اخلاق خوب موجبات مزید این نعمت را فراهم خواهیم کرد.
اردکانیان گفت: امروز در استان مرکزی، طرح‌های مهمی رسما" افتتاح شد؛ هم پست‌های برق در بخش‌های مختلف استان همچنین مرکز دیسپاچینگ برق باختر که از ثمرات آن استان‌های تحت پوشش این شرکت منطقه‌‌ای بهره‌مند خواهند شد.
 
اجرای 25 طرح صنعت آب و برق استان مرکزی با سرمایه‌گذاری 20 هزار میلیارد تومان
اردکانیان گفت: در استان مرکزی 25 طرح در دست اجرا با سرمایه‌گذاری حدود 20 هزار میلیارد تومان و پیشرفت متوسط حدود 60 درصد داریم که از حیث مقایسه وضعیت نسبتا" خوبی است و امید می‌رود هم دولت بتواند گشایش بیشتری در تامین منابع مالی در تعهد خود داشته باشد و هم با ساز و کارهای جدید و گشایش‌هایی که در قانون بودجه سال 99 هست همکاران من موفق شوند راهکارهای دیگری را با عنوان تنوع بخشی به منابع مالی برای طرح‌های در دست اجرای استان فراهم کنند.
وی خاطرنشان کرد: از جمله مهم‌ترین این طرح‌ها، وضعیت پروژه رینگ شمالی خط انتقال آبرسانی به اراک و همچنین کمربند جنوبی آن است که بخش شمالی آن رو به اتمام بوده و امیدواریم با همکاری مسئولان شهرداری هر چه زودتر به پایان برسد. در خصوص کمربند جنوبی آن هم امید است تامین اعتبار لازم را داشته باشیم و در سال 99 به این کار شتاب دهیم.
 
یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی
وزیر نیرو همچنین در ارتباط با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در کشور گفت: این امر در استان مرکزی هم رخ داد. امیدواریم در مقطع شهریور امسال که تقریبا 6 ماه از آغاز فعالیت این شرکت یکپارچه خواهد گذشت، ارزیابی مثبتی از عملکرد شرکت در شتاب یافتن اجرای طرح‌ها در بخش‌های مختلف داشته باشیم و خبرهای خوبی را از این حیث بتوانیم به هموطنانمان در استان مرکزی دهیم.
اردکانیان افزود: پروژه آبرسانی به شهر تفرش و 40 روستای واقع در مسیر خط انتقال، همچنین پروژه مهم آبرسانی به شهر ساوه کماکان در حال پیگیری است و امیدواریم برخی مشکلات آن را که عمدتا" مسائل اعتباری است با همفکری استاندار به نقطه روشنی برسانیم.
وی اضافه کرد: در اجرای طرح‌های فاضلاب در استان مرکزی و شهر اراک، خوشبختانه حدود 68 درصد جمعیت استان از خدمات دفع فاضلاب شهری بهره‌مند هستند که با توجه به میانگین کشوری درصد بسیار خوب و دلگرم کننده‌ای است. چند کیلومتری از شبکه در مورد اراک باقی مانده که امسال به اتمام رسیده و پروژه بهره‌برداری خواهد شد.
وزیر نیرو گفت: در آبرسانی به روستاها هم تعدادی که هنوز مشکلاتی دارند و با تانکرهای سیار تامین آب می‌شوند، سعی می‌کنیم این مشکلات هم کاهش پیدا کند.
وی افزود: بخش برق در استان مرکزی، به عنوان یک استان صنعتی کشور نقش بسیار مهمی دارد و خوشبختانه فعالیت‌های خوبی از حیث تامین و ظرفیت و نیز بالا بردن ضریب امنیت شبکه و پایداری آن انجام شده است. امیدواریم مردم استان هم بتوانند نقش و سهم خود را در پرداخت آنچه که بهای برق است به تناسب ایفا کنند.
وزیر نیرو گفت: آب و برق و بیش از آب، برق به بودجه عمومی اتکای ناچیزی دارند و عمده این اتکا به منابع داخلی و از محل عرضه محصول است؛ هر چند قیمت‌ها یارانه ای است ولی همین مقدار است که چرخه صنعت را در کشور به گردش درآورده و این گردش را نگاه می‌دارد و اگر اختلالی در تامین این منابع صورت گیرد برزگترین آسیب و سختی آن متوجه خود مصرف کنندگان خواهد بود.
اردکانیان افزود: وقتی که امکان تعمیرات، نگهداری‌ها و به مدار بهره‌برداری آوردن‌ها نباشد طبیعتا" با اختلال در تولید و عرضه مواجه خواهیم شد. امید است مردم با این هوشمندی، وظیفه خود را به تناسب انجام دهند.
 
اواخر اردیبهشت؛ سقف مهلت برای پرداخت بهای آب و برق
وزیر نیرو ادامه داد: شرایط کرونایی باعث شد که صنعت آب و برق در حد تحمل خود که وقفه‌ای هم در خدمت‌رسانی پیش نیاید، دریافت بهای آب و برق را با مهلت پرداخت مواجه کند، اما مردم می‌پذیرند که سقف این تحمل اواخر اردیبهشت است و انتظار داریم در حالی که همکاران من این روزها حتی در پرداخت کامل حقوق و مزایای خود و پرسنل‌ها مشکل جدی دارند با گرم شدن و تجدید وضعیت دما و افزایش مصرف آب و برق بویژه در مناطق گرمسیری استمرار خدمت‌رسانی در صورتی که مصرف کنندکان وظیفه خود را در این ارتباط به نحو شایسته‌ای انجام ندهند با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53328
مديرعامل توانير در استان مرکزی:

منافع حاصل از مشاركت استان‌ها در مديريت پيك بار به خود استان اختصاص مي‌يابد/ برنامه توانیر برای تامین برق شهرک‌های صنعتی

مديرعامل توانير در نشست مشترك با استانداري و فعالان صنعت و توليد در استان مركزي گفت: منافع حاصل از مشاركت استان‌ها و مراكز صنعتي در برنامه‌هاي مديريت بار در زمان اوج مصرف فصول گرم، صرف برنامه‌هاي توسعه و احداث شبكه‌هاي برق‌رساني در همان استان خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي‌زاده" كه همزمان با هفته سوم پويش #هرهفته_الف_ب_ايران و همراه با وزير نيرو به استان مركزي رفته است، در جلسه مشترك با استانداري و فعالان صنعت و توليد اين استان، گفت:  همه منافع حاصل از مشاركت استان‌ها و مراكز صنعتي در برنامه‌هاي مديريت بار در زمان اوج مصرف برق فصول گرم، صرف برنامه‌هاي توسعه و احداث شبكه‌هاي برق‌رساني در همان استان خواهد شد.
متولي‌زاده با اشاره به برنامه‌ريزي صورت گرفته براي تامين برق شهرك‌هاي صنعتي گفت: بر اساس تفاهم صورت گرفته، به اين منظور 40 درصد از منابع داخلي توانير تامين خواهد شد و سازمان برنامه و بودجه و شركت شهرك‌هاي صنعتي نيز هر كدام 30 درصد از منابع مورد نياز را تامين خواهند كرد.
وي با اشاره به اين كه بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته هر شهركي كه سهم خود را زودتر بپردازد، در اولويت خواهد بود، تصريح كرد: در اين صورت، كار تامين برق مورد نياز همان شهرك، بلافاصله آغاز خواهد شد.
مديرعامل توانير همچنين درباره تمهيدات انديشيده شده براي سرعت بخشيدن به توسعه زيرساخت‌هاي برقي استان‌ها گفت: به اين منظور دو راهكار جديد نيز پيش‌بيني شده است.
وی ادامه داد: در صورتي كه استان‌ها در مديريت بار تابستان همكاري كنند، همه منافع حاصل از اين مشاركت استان‌ها و مراكز صنعتي در برنامه‌هاي مديريت بار در زمان اوج مصرف فصول گرم، صرف برنامه‌هاي توسعه و احداث شبكه‌هاي برق‌رساني در همان استان خواهد شد.
مديرعامل توانير همچنين يادآور شد: در راهكار دوم نيز بر اساس دستور وزير نيرو، استان‌هايي كه در وصول مطالبات كمك كنند، وصولي‌ها، فراتر از ميزاني كه تعيين شده است، به خود استان اختصاص خواهد يافت.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53324
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران در اراک:

موضوع آب و برق را منطقه‌ای نکنیم/ این‌گونه تعابیر فضای نامساعدی در پیشبرد کارها ایجاد می‌کند/ آب هم مانند برق یک مجموعه سراسری است

وزیر نیرو از رسانه‌ها خواست موضوع آب و برق بویژه آب که موضوعی ملی است به هیچ وجه منطقه ای نشود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در حاشیه بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی 10 پروژه صنعت آب و برق در استان مرکزی که در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت گرفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اگر نقش و سهمی در دامن زدن به این‌گونه مسائل داشته باشیم نگاه که به پشت سر کنیم خرسند نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: تعابیری از این قبیل نه تنها کمکی در حل مسائل نمی‌کند که فضای نامساعدی هم در پیشبرد کارها ایجاد می‌کند.
اردکانیان گفت: امیدواریم تامین آب و برق با کمیت و کیفیت مناسب برای همه مردم ما ملاک و مورد نظر باشد، دولت هم وظیفه دارد این کار را انجام دهد؛ مانند برق که شبکه‌ای سراسری است، آب هم یک مجموعه سراسری است.
وزیر نیرو تصریح کرد: ما کشور خشک و نیمه خشکی هستیم، اگر بگوییم «آب، برف و زمین ما»، می‌بینیم که بخش کوچکی از وسعت این کشور پهناور به لحاظ جغرافیایی و اقلیمی، منطقه‌ای شدیدا" سبز و پرآب است.
اردکانیان گفت: ما که نمی‌توانیم از بقیه سرزمینمان صرف‌نظر کنیم، پس خداوند این گونه مقدر کرده که در طول تاریخ و چند هزار سال تمدن کشور همه به عنوان یک خانواده به شکل عادلانه و منطقی و همراه با ضوابط فنی، اقتصادی و زیست محیطی از این نعمت‌های خداوند بهره‌مند باشیم.
وی تاکید کرد: اگر اختلالی در عرضه خدمت هست، وظیفه دولت و دولت‌ها و وزیر نیرو و مدیرانش است که آن را رفع کرده و جوابگو باشند و ما سعی داریم این گونه باشد. از این موضوع که رد شویم باید بقیه را به مسئولان امر برای مدیریت بسپاریم.
 
برنامه‌های پویش در سال جاری
وزیر نیرو همچنین از بهره‌برداری 9 سد و همچنین آغاز آبگیری 9 سد دیگر جمعا" با ظرفیت تنظیم حدود یک میلیارد و 120 میلیون متر مکعب، 10 شبکه آبیاری و زهکشی با وسعت 54 هزار هکتار، آبرسانی به بیش از 1400 روستای کشور با جمعیت 750 هزار نفر در استان‌های مختلف، به مدار بهره‌برداری آوردن 12 تصفیه‌خانه آب در 8 استان، 18 تصفیه‌خانه فاضلاب و همچنین طرح‌های صنعت برق اعم از افتتاح 18 واحد نیروگاهی با بیش از 3 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در ادامه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال جاری خبر داد.
وی از دیگر پروژه‌های امسال پویش به حدود 400 مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر در قالب 59 پروژه و نیروگاه های مقیاس کوچک و حدود 2 هزار کیلومتر خط‌های انتقال توزیع و فوق توزیع اشاره کرد و گفت: بخشی از این طرح‌ها همچنین ناظر بر ساز و کارهاست. ما به دنبال افزایش راندمان نیروگاه‌ها، کاهش تلفات در شبکه‌ها و همچنین برنامه صفر 99 (تابستان 99 با خاموشی صفر) هستیم که این پروژه مشترک وزارت نیرو و مردم است.
اردکانیان گفت: بدون اینکه کوچک‌ترین وقفه‌ای در چرخه تولید کشور باشد حتی با افزایش عرضه انرژی به واحدهای تولیدی و حفظ آسایش و امنیت خاطر مردم بنا داریم که اوج بار در تابستان کاهش یابد و بتوانیم با کمک همدیگر در حالی که انرژی بیشتری عرضه می‌کنیم اوج بار کمتری داشته باشیم. یعنی مصرف را در ساعت‌های مختلف مدیریت کنیم که هم سال جهش تولید را یک سال با معنا از حیث آب و برق داشته باشیم و هم تعهدات خود برای صادرات برق انجام دهیم.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53331
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران: / بخش دوم و پایانی

پرداخت میلیاردها تومان از بدهی‌های وزارت نیرو در سال‌های ۹۷ و ۹۸/ پاداش ۳۰۶ میلیارد تومانی وزارت نیرو به صنایع و مردم به‌دلیل رعایت الگوی مصرف/ بیش از 50 تالاب کشور سیراب شده‌اند

وزیر نیرو همچنین درباره بدهی‌های وزارت نیرو به بخش‌های دیگر از جمله بخش خصوصی گفت: ممکن است پرداخت‌ها دیر و زود داشته باشد، اما سوخت و سوز ندارد. ما اعضای یک خانواده هستیم و به اتکای راهگشایی‌های قانون بودجه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ هزاران میلیارد تومان از بدهی‌های خود به بخش خصوصی را توانستیم تسویه کنیم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگاران در حاشیه بهره‌برداری از پروژه‌های صنعت آب و برق در استان مرکزی افزود: بخشی از این بدهی‌ها ناشی از واگذاری‌های صورت گرفته و قیمت‌ها برای خرید برق است. در بخش‌های دیگر هم، مطالبات مربوط به اجرای طرح هاست.
اردکانیان تصریح کرد: در سال ۹۹ نیز ساز و کارهای خوبی در قانون بودجه پیش‌بینی شده و از همین ابتدای سال، همکاران ما در صدد هستند در امسال حتی بیش از سال‌های گذشته بدهی‌ها پرداخت شود.
 
امسال بیش از ۷ درصد افزایش تعرفه آب و برق نداریم
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در ماه‌های پیش رو قرار است افزایش قیمت داشته باشیم و این به چه صورت و از چه زمانی خواهد بود، خاطرنشان کرد: از دو سال پیش هیئت وزیران با توصیه و تاکید رئیس جمهوری وزارت نیرو را در افزایش سالیانه تعرفه‌های آب و برق که هر سال نسبت به سال قبل رقمی به آن اضافه می‌کرد محدود به رقم ۷ درصد کردند.
اردکانیان گفت: به این معنا که بیش از این رقم که بسیار پایین‌تر از ارقام افزایشی مرسوم در خیلی از کالاها و در عین حال کمتر از نرخ تورم است، امسال هم افزایش تعرفه نخواهیم داشت و حتی کسانی که کمتر از الگوی مصرف در آب و برق استفاده داشته باشند، پاداش هم دریافت خواهند کرد.
 
پاداش ۳۰۶ میلیارد تومانی وزارت نیرو به صنایع و مردم به‌دلیل رعایت الگوی مصرف
وزیر نیرو در ادمه همچنین خاطرنشان کرد: در سال ۹۸، بخش برق به صنایع بزرگی که با تغییر ساعت استفاده از برق برای کمک به خاموشی صفر در تابستان کمک کردند بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پاداش داد.
وی افزود: در بخش خانگی هم به کسانی که کمتر از الگو، مصرف داشتند، حدود ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش داده شد که این پاداش در قبوض آنها به صورت اعتباری برای عدم پرداخت قبض ماه بعد ثبت و ضبط است؛ در حالی که کل قیمت آب و برق، یارانه‌‌ای است.
 
افزایش ۱۶ درصدی تعرفه‌ها برای مصرف کنندگان بیش از الگو
اردکانیان اضافه کرد: متقابلا" کسانی که به هر دلیل مصارف بالاتری از این الگو دارند بر اساس مصوبه هیئت وزیران از دو سال پیش مشمول افزایش ۱۶ درصدی تعرفه‌ها هستند که این کار نه با هدف تامین درآمد که تشویق این گروه به سمت خوش مصرف‌ها صورت می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: بیش از حدود ۷۰ درصد مشترکان ما یا در الگوی مصرف و یا زیر آن هستند و افزایش غیر از این دو رقم تحت هیچ شرایطی اعمال نمی‌شود.
اردکانیان در عین حال تاکید کرد: ناشی از حذف قبوض کاغذی هم هیچ‌گونه افزایشی اعمال نمی‌شود.
وزیر نیرو با انتقاد از برخی کسانی که در این رابطه با انتشار خبرهایی بویژه در فضای مجازی ایجاد التهاب می‌کنند، تصریح کرد: بارها اعلام کردم اگر یک مورد مستند در این زمینه وجود دارد اعلام شود شخصا" پیگیری می‌کنم که در این زمینه حتی موردی هم گزارش نشده است. این بدان معنا نیست که امکانش نباشد که اگر باشد اصلاح خواهد شد.
 
۷۶ درصد حجم مخازن سدها پر آب است
وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: از حدود ۵۱ میلیارد متر مکعب حجم مخازن ساخته شده در کشور اعم از مخازن سدها، چاه نیمه‌ها و دریاچه‌ها، هم اینک به سبب بارش‌ها حدود ۷۶ درصد پر است و مقدار باقی مانده هم بعضا" به عمد و برای تسکین سیلاب‌های احتمالی خالی نگه داشته شده است.
 
بیش از ۵۰ تالاب عمده کشور سیراب شده‌‌اند
وی افزود: همچنین بیش از ۵۰ تالاب عمده کشور سیراب شده و تالاب‌های بزرگی از جمله تالاب بین‌المللی هامون در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برند که بخشی از این امر ناشی از بارش‌های سرزمینی و بخشی هم از سیلاب‌های دریافتی از کشور همسایه است.
 
افزایش ۳۵ درصدی بارش‌ها در مقایسه با متوسط ۵۰ سال اخیر
وزیر نیرو گفت: بارش‌ها هم اینک به طور متوسط حدود ۳۰۰ میلی‌متر است که در مقایسه با متوسط بارش‌های ۵۰ ساله حدود ۳۵ درصد افزایش دارد.
وی افزود: بارش‌های سال آبی جاری تاکنون به نسبت سال گذشته که یکی از ترترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر بود ۷ درصد کاهش دارد اما امیدواریم امسال بتوانیم استفاده‌های به مراتب بهتری را از این نعمت ببریم.
اردکانیان با یادآوری سیلاب‌های ابتدای سال گذشته اظهار داشت: توجه خوبی از ناحیه دولت از حیث تامین منابع مالی، همکاری دستگاه‌ها و پشتیبانی وزارت کشور و استانداری‌ها به جهت لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها صورت گرفت.
وی ادامه داد: نتیجه خوب آن، این بود که سیلاب‌های زمستان ۹۸ و امسال اکثرا" همراه با منفعت بود و خسارات بویژه در سیستان و بلوچستان به مراتب بسیار کمتر بود.
اردکانیان با بیان اینکه مدیریت خوبی روی مخازن سدها صورت گرفت که حداکثر بهره‌برداری را توانستیم داشته باشیم، خاطرنشان کرد: بارش‌ها موجب شده علاوه بر اینکه امسال افزایش محصول قابل ملاحظه‌‌ای در سال جهش تولید داشته باشیم، سال آینده هم سال پر خیر و برکتی باشد.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53337
استاندار مرکزی در آیین افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان:

آبرسانی هفتیان به تفرش جزو بزرگترین پروژه‌های استان مرکزی است

استاندار مرکزی با بیان اینکه پروژه انتقال آب از چشمه هفتیان به تفرش یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی استان است، گفت: این پروژه در حال حاضر فعال بوده و امکان اتمام آن در دولت دوازدهم وجود دارد و می‌توان با تخصیص ۱۰۰ درصدی منابع تا پایان بهار سال ۱۴۰۰ پروژه را در دولت تدبیر و امید به پایان رساند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدعلی آقازاده" در آیین افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان که با حضور وزیر نیرو انجام شد، با اشاره به راه‌اندازی پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سطح کشور، بیان کرد: این پویش امیدواری در بین مردم را افزایش داده است و این حضور در استان‌ها و افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌ها دلگرمی و امید مردم را بیشتر می‌کند.
وی تصریح کرد: سفر به استان‌ها و اطلاع رسانی درخصوص خدمات و تلاش‌هایی که علیرغم همه فشارهای سیاسی و اقتصادی توسط دولت انجام می شوند، اقدام مثبتی است و مردم باید از عملکرد دولت آگاه شوند.
استاندار مرکزی با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: ایران در مبارزه با کرونا کارنامه موفقی از خود نشان داد که زبانزد کشورهای دنیاست، در حالی که کشورهای مدعی قدرت و ثروت به شرایط ناچاری رسیدند و متاسفانه مردمشان مثل برگ خزان از بین رفتند، اما در ایران با هماهنگی و انسجام دولت و ملت بیماری تحت کنترل درآمد.
وی با اشاره به جلسه پنج ماه پیش مدیران استان با وزیر نیرو و بیان موضوعات مرتبط با صنعت آب و برق استان مرکزی تصریح کرد: در این جلسه تصمیماتی اتخاذ شد که بخشی از آنها تاکنون اجرایی شده است. دستور اجرایی ماده ۵۶ جهت انتقال آب از سد کوچری به ساوه انجام شده است و امیدواریم دستور انجام مراحل پایانی پروژه نیز داده شود و امسال شاهد اعمال این ماده برای پروژه انتقال آب به ساوه باشیم.
آقازاده تخصیص حقابه از سد ۱۵ خرداد دلیجان که مدیریت و منابع آب آن در اختیار استان قم است را مطالبه استان مرکزی دانست و گفت: در جلسه کمیته تخصیص آب وزارت نیرو موضوع مطرح شده است و خواستاریم که دستور تخصیص این حقابه ابلاغ شود.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53338