استان یزد

44.jpg


با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو؛
۴ پروژه بزرگ صنعت آب و برق در استان یزد شنبه افتتاح می‌شود/ سرمایه‌گذاری ۳۹۰ میلیارد تومانی در ایستگاه چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران
چهار پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار ۳۹۰ میلیارد تومان در استان یزد با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اسحاق جهانگیری" معاون اول رئیس جمهور و "رضا اردکانیان" وزیر نیرو فردا چهار پروژه صنعت آب و برق را در استان یزد به بهره‌برداری خواهند رساند. از چهار پروژه آماده افتتاح، سه پروژه تامین آب در شهرستان‌های هرات، میبد و اردکان و یک پروژه برقی در شهرستان ابرکوه قرار دارد.
یکی از پروژه‌های آماده افتتاح، "سد مخزنی خوانسار (هرات)" با اعتبار 250 میلیارد تومان، از نوع خاکی با هسته رسی است که 23 میلیون و 400 هزار مترمکعب ظرفیت مخزن و 55 متر ارتفاع دارد.
این سد برای تخصیص آب استان یزد به میزان دو میلیون متر مکعب در بخش شرب، یک میلیون مترمکعب بخش صنعت و ۶.۴ میلیون متر مکعب برای بخش کشاورزی و حقابه زیست محیطی آماده در نظر گرفته شده است.
پروژه "مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی مرور در شهرستان میبد" با حجم بتن‌ریزی ۸۶۱۵ مترمکعب و حجم آرماتور ۷۲۰ تن یکی از مخازن طرح پایداری تامین آب شرب از مجموع ۱۱۰ هزار متر مکعب مخزن در حال ساخت است که با اعتبار ۲۸ میلیارد تومان فردا به بهره‌برداری می‌رسد.
قطعه اول و دوم خط آبرسانی شهر‌های میبد و اردکان نیز سومین پروژه آماده افتتاح است که با مرمت خط اصلی آبرسانی به میبد و اردکان از خط انتقال آب به استان یزد شامل دو باب مخزن هزار متر مکعبی و اجرای خط انتقال به طول ۴.۹ کیلومتر با سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.
پروژه "خط ۲۳۰ کیلوولت ابرکوه_ اسمالون" تنها پروژه برقی در استان یزد است که با طول خط ۸۹.۲ کیلومتر دو مداره و اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان برای برق‌رسانی به معادن منطقه اسمالون، افزایش قابلیت اطمینان شبکه از طریق رینگ شبکه شهرستان‌های ابرکوه و خاتم و تامین برق صنایع و معادن منطقه افتتاح می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61420

با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو؛

۴ پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار ۳۹۰ میلیارد تومان در استان یزد افتتاح شد
چهار پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار ۳۹۰ میلیارد تومان در استان یزد با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز شنبه با حضور "اسحاق جهانگیری" معاون اول رئیس جمهور و "رضا اردکانیان" وزیر نیرو با افتتاح سه پروژه آبی در شهرستان‌های هرات، میبد و اردکان و یک پروژه برقی در شهرستان ابرکوه استان یزد، پویش #هرهفته_الف_ب_ایران وارد چهل و چهارمین ایستگاه خود شد.
نخستین پروژه از پروژه‌های افتتاح شده، "سد مخزنی خوانسار (هرات)" با اعتبار 250 میلیارد تومان، از نوع خاکی با هسته رسی است که 23 میلیون و 400 هزار مترمکعب ظرفیت مخزن و 55 متر ارتفاع دارد. این سد برای تخصیص آب استان یزد به میزان دو میلیون متر مکعب در بخش شرب، یک میلیون مترمکعب بخش صنعت و 6.4 میلیون متر مکعب برای بخش کشاورزی و حقابه زیست محیطی در نظر گرفته شده است.
بر این اساس، این سد با هدف ایجاد 250 هکتار شبکه آبیاری در پایین‌دست سد، امکان انتقال سه میلیون مترمکعب آب شرب و صنعت به شهرستان‌های هرات و امکان 25 میلیون مترمکعب آب شرب و صنعت به شهرستان‌های سرجهان را دارد.
پروژه دوم "مخزن 20 هزار متر مکعبی مرور در شهرستان میبد" با حجم بتن‌ریزی 8615 مترمکعب و حجم آرماتور 720 تن یکی از مخازن طرح پایداری تامین آب شرب از مجموع 110 هزار متر مکعب مخزن در حال ساخت است که با اعتبار 28 میلیارد تومان امروز به بهره‌برداری رسید.
همچنین با احداث و در مدار قرار گرفتن این مخزن ضمن ارتقای کیفی و بهره‌برداری خط لوله، حجم ذخیره تامین آب شهرهای میبد-اردکان و استان یزد افزایش می‌یابد.
قطعه اول و دوم خط آبرسانی شهر‌های میبد و اردکان نیز سومین پروژه افتتاح شده است که با مرمت خط اصلی آبرسانی به میبد و اردکان از خط انتقال آب به استان یزد شامل دو باب مخزن هزار متر مکعبی و اجرای خط انتقال به طول 4.9 کیلومتر با سرمایه‌گذاری 12 میلیارد تومان افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، با توجه به فرسودگی بیش از حد خط لوله موجود مبید و اردکان که باعث خرابی‌های متعدد و قطع جریان آب شرب شهروندان شده، با اجرای خط لوله جدید تامین پایدار آب شرب شهرهای اردکان و مبید حاصل شد.
پروژه "خط 230 کیلوولت ابرکوه_ اسمالون" تنها پروژه برقی در استان یزد است که با طول خط 89.2 کیلومتر دو مداره و اعتبار 100 میلیارد تومان برای برق‌رسانی به معادن منطقه اسمالون، افزایش قابلیت اطمینان شبکه از طریق رینگ شبکه شهرستان‌های ابرکوه و خاتم و تامین برق صنایع و معادن منطقه صبح امروز افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61421

وزیر نیرو در آئین افتتاح چهار پروژه صنعت آب و برق استان یزد عنوان کرد:

افتتاح 294 پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری 66 هزار میلیارد تومان از ابتدای سال‌جاری/ آغاز بهره‌برداری تاسیسات گردشگری سدها از تابستان 1400
وزیر نیرو با اشاره به پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: تاکنون 294 پروژه با سرمایه‌گذاری 66 هزار میلیارد تومان از ابتدای سال در قالب این پویش به مدار بهره‌برداری آمده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" ظهر امروز در مراسم افتتاح همزمان چهار پروژه صنعت آب و برق استان یزد که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، اظهار کرد: این پویش در سال 99 با هدف به ثمر رساندن 250 پروژه با اعتبار 50 هزار میلیارد تومان آغاز شد. با احتساب پروژه‌های آب و برق که امروز در یزد افتتاح شد، تاکنون 294 پروژه با سرمایه‌گذاری 66 هزار میلیارد تومان از ابتدای سال در قالب این پویش به مدار بهره‌برداری آمده است.
وزیر نیرو اضافه کرد: 13 سد مخزنی، 11 شبکه زهکشی آب، 10 طرح آبرسانی شهری، هشت تصفیه‌خانه بزرگ آب، 10 تصفیه‌خانه فاضلاب، آبرسانی به 1250 روستای کشور، احداث و افتتاح هشت واحد نیروگاهی و ارتقای توان نیروگاه‌های موجود با 30 واحد نیروگاه مقیاس کوچک و 25 نیروگاه تجدیدپذیر و برق‌رسانی به 288 روستای کشور از جمله این پروژه‌های افتتاح شده است.
وزیر نیرو ادامه داد: امسال کار جدیدی آغاز کردیم و در کنار پروژه‌های ساخت و سازی، پروژه‌های ساز و کاری با این هدف که اصلاح ساز و کارها و ابداع‌ساز و کارهای جدید نقش بسزایی در سرعت دادن به پروژه‌های ساخت و سازی در کاهش هزینه‌های تمام شده در تسهیل خدمت‌رسانی به مردم دارند، آغاز شد.
وی خاطرنشان کرد: وعده ما 50 پروژه ساز و کاری بوده که تا امروز 53 مورد آن به بهره‌برداری رسیده که از آن جمله می‌توان به یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب شهری و روستایی اشاره کرد که با تجمیع امکانات مالی، تجهیزاتی و منابع انسانی، سرعت بیشتری در خدمت‌رسانی به‌ویژه در روستاها ایجاد شد.
اردکانیان عنوان کرد: اصلاح ساختار مدیریت آب کشور نیز از آن جمله بود و امروز ساختار جدیدی بر اساس مدیریت حوضه آبریز تشکیل دادیم و 9 حوضه آبریز بزرگ تعریف شد که انتظار ما این است با استقرار مدیریت‌های حوضه آبریز، مرزهای طبیعی مدیریت آب هم ایجاد و به رسمیت شناخته شده تا زمینه بروز تنازع و تنش بین استان‌ها در حوزه آب برطرف شود.
وی عنوان کرد: سند سازگاری با کم‌آبی تک تک استان‌ها تدوین شده و تخصیص‌های جدیدی که برای استفاده از آب دریا دادیم شرطش این بود که این سندها تایید شده باشد تا استان‌ها بدانند که نقشه راهشان چیست.
 آغاز بهره‌برداری تاسیسات گردشگری سدها از تابستان 1400
اردکانیان از تدوین سند گردشگری آبی خبر داد و گفت: برای اولین بار محدودیت و ممنوعیت استفاده گردشگری از دریاچه‌ها برداشته شد و قرار است در اطراف سدها با رعایت ملاحظات زیست محیطی و کنترل‌های کمی و کیفی آب، زیرساخت‌های گردشگری ایجاد شود.
وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاری برای احداث تاسیسات گردشگری در این فضاها را به مزایده گذاشتیم و از تابستان 1400 به مرور این طرح‌ها به بهره‌برداری می‌رسد و هموطنان ما از این ظرفیت بزرگ طبیعی برای گردشگری استفاده می‌کنند که البته اشتغال‌زایی قابل ملاحظه‌ای نیز دارد.
به گفته وزیر نیرو، مجموعه این طرح‌ها ریل‌گذاری مناسبی برای فعالیت در عرصه آب و برق کشور به دنبال خواهد داشت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61440

معاون اول رییس جمهور در آئین افتتاح پروژه‌های وزارت نیرو در یزد تاکید کرد:

اجرای دقیق سند سازگاری با کم‌آبی در سراسرکشور توسط استانداران بسیار مهم است/ جریان توسعه اقتصادی کشور با وجود تحریم‌ها متوقف نشده است
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تدوین سند سازگاری با کم‌آبی برای تمامی استان‌های کشور گفت: وزیر نیرو برای هر 31 استان سندی مرتبط با این موضوع تدوین کرده که اجرای دقیق آن توسط استانداران در سراسر کشور بسیار مهم بوده و باید همه مدیران استان متوجه اهمیت موضوع آب در کشور باشند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهور، "اسحاق جهانگیری" ظهر امروز (شنبه) در آئین افتتاح پروژه‌های وزارت نیرو، افتتاح این پروژه‌ها را به مردم شهرهای مختلف استان یزد تبریک گفت و اظهار کرد: امیدواریم ملت ایران در سراسر کشور همواره شاهد اجرای طرح‌ها و پروژه‌هایی که موجب توسعه منطقه و رفاه حال آنها هست، باشند. با وجود همه محدودیت‌های دولت از نظر منابع ارزی و مالی در سال‌های اخیر دستگاه‌ها توانسته‌اند طرح‌های عمرانی را اجرا کرده و نگذاشته‌اند روند توسعه کشور کند شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به احداث سدها، خطوط انتقال نیرو، شبکه‌های آب و فاضلاب و نیروگاه‌ها در کشور، گفت: اینکه هر هفته پنجشنبه‌ها و گاهی هر روز نظیر ایام دهه فجر و یا هفته‌های اخیر به طور متمرکز رییس جمهور طرح‌هایی در سراسر کشور افتتاح می‌کند موضوع بسیار ارزشمندی است، چراکه این طرح‌های تاثیرگذار از نظر حجم سرمایه‌گذاری و نیز برخورداری از فناوری‌های مدرن حائز اهمیت است.
وی افزود: با وجود افت و خیزهایی که وجود داشته، پیام افتتاح این طرح‌ها این است که جریان تولید و سرمایه‌گذاری به فضل الهی ادامه یافته است. البته ما نیازمند کارهای جدی‌تری هستیم که در دستور کار وزارتخانه‌ها قرار دارد.
جهانگیری سپس با اشاره به طرح سازگاری با کم‌آبی در دولت، گفت: وزیر نیرو برای هر 31 استان سندی مرتبط با این موضوع تدوین کرده که اجرای دقیق آن توسط استانداران در سراسر کشور بسیار مهم بوده و باید همه مدیران استان متوجه اهمیت موضوع آب در کشور باشند. در این زمینه باید از دیدگاه‌های نخبگان فکری در استان‌ها بهره‌مند شویم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه قطره قطره آب در کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: به نقطه‌ای رسیده‌ایم که همانند نفت و گاز در کشور خطوط آب ایجاد می‌کنیم. خط انتقال لوله‌های آب از خلیج فارس به مرکز کشور یا از سیستان و بلوچستان به استان‌های مهم دیگر یا ایجاد خطوط آب بین شهرها اقدام مهمی است. آب شرب مایه حیات بوده و حیات انسان‌ها وابسته به این لوله‌ها است و حفاظت از شبکه آب و خطوط لوله وظیفه آحاد ملت است.
وی اضافه کرد: مسئله قطع کردن آب شرب عده‌ای از مردم در فرهنگ ما به‌ویژه فرهنگ شیعی به هیچ وجه قابل قبول نیست. همه باید از این خطوط آبرسانی صیانت کنیم و مسئولان استانی و امنیتی باید بیش از پیش مواظبت داشته باشند، زیرا قطع آب قطعا به زندگی مردم آسیب وارد می‌کند.
در این جلسه "رضا اردکانیان" وزیر نیرو با ارائه گزارشی از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صنعت برق و آب کشور، گفت: ایجاد 13 سد مخزنی، 10 طرح آبرسانی شهری، 8 تصفیه‌خانه بزرگ، 10 تصفیه‌خانه فاضلاب شهری، آبرسانی به بیش از 1200 روستا و طرح‌هایی نظیر آن از جمله برنامه‌های وزارتخانه متبوعش در سال‌جاری بوده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61451

وزیر نیرو مطرح کرد:

تداوم پویش#هرهفته_الف_ب_ایران با تدوین برنامه ۱۸۰ روز فعالیت کاری وزارت نیرو
وزیر نیرو گفت: با اجرای برنامه ۱۸۰ روز پایانی کار دولت، طرح‌های بیشتری در ابتدای سال۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در حاشیه افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان یزد، اظهار کرد: امروز در هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران قطار این پویش به ایستگاه استان یزد رسیده است. هر چند وعده ما از ابتدای سال تاکنون در مجموع ۲۵۰ پروژه بود، اما ۲۹۴ پروژه بزرگ و مهم را در بخش‌های مختلف آب، برق و فاضلاب چه در ساخت و سازها و چه در ساز و کارها با سرمایه گذاری ۶۶ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رساندیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه امروز در استان یزد ۳۹۰ میلیارد تومان پروژه با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد، گفت: این طرح‌ها شامل سد مخزنی هرات، مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی مرور، دو خط آبرسانی به شهرستان‌های میبد و اردکان و یک خط 230 کیلوولت در منطقه ابرکوه است.
وی اضافه کرد: تاثیر مهم این پروژه‌ها این است که ما در شرایط تحریم‌ها نشان دادیم که کشور قادر به برنامه‌ریزی دقیق برای به نتیجه‌رساندن طرح‌های زیرساختی است و تنوع‌بخشی خوبی به منابع مالی شده به نحوی که طرح‌های ما فقط متکی به منابع دولتی نیست و از طریق راه‌های مختلف نظیر مشارکت مردم، بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری بانک‌ها فراهم شده و یکی پس از دیگری به بهره‌برداری رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: این پویش تا پایان سال ادامه داشته و با برنامه دیگری تحت عنوان ۱۸۰ روز پایانی کار دولت، از اوایل دی ماه تدارک دیدیم که طرح‌های بیشتری را در ابتدای سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسانیم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۹ مشکلاتی در ارتباط با بازپرداخت بدهی‌ها داشتیم و عمدتاً هم به دلیل عدم دسترسی به منابع داخلی خودمان بود که خوشبختانه با کمک دولت و تصویب لایحه بودجه گشایش خوبی برای ما ایجاد شده که تا ابتدای سال ۱۴۰۰ دسترسی کامل به منابع خودمان خواهیم داشت. یعنی پول آب و برقی که مردم پرداخت می‌کنند در اختیار شرکت‌های وزارت نیرو قرار خواهد گرفت تا بدهی‌هايشان را پرداخت و طرح‌های دیگری را اجرا کنند.
وی با بیان اینکه تا مرداد سال ۹۹ بدهی مربوط به این بخش از کار پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: مبالغی هم مانده که در اولین فرصت پرداخت خواهد شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61453