افتتاح طرح های آبرسانی به 400 روستا در 7 استان

هفته-44-پویش-ابرسانی.jpg


با حضور وزیر نیرو و در قالب چهل و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
پروژه آبرسانی به 400 روستا فردا به بهره‌برداری می‌رسد/ سرمایه‌گذاری 302 میلیارد تومانی وزارت نیرو در 7 استان کشور
پروژه آبرسانی به 400 روستا در 7 استان کشور با اعتبار 302 میلیارد تومان فردا با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری می‌رسد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" فردا سه‌شنبه پروژه آبرسانی به 400 روستا در استان‌های گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان‌رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان و کرمان با جمعیتی بالغ بر 223 هزار و 969 نفر را با اعتبار 302 میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رساند.
بر این اساس، این پروژه با اجرای 593 کیلومتر خط انتقال، 775 کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه توزیع، 35.640 مترمکعب مخازن ذخیره، 365 لیتر بر ثانیه ایستگاه‌های پمپاژ و 714 لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین افتتاح خواهد شد.
پروژه آبرسانی به 400 روستا شامل آبرسانی به 110 روستا در استان اصفهان برای جمعیت 93 هزار و 77 نفر، آبرسانی به 96 روستا در استان کرمان برای 31 هزار و 718 نفر، آبرسانی به 73 روستا در استان سیستان و بلوچستان برای 26 هزار و 426 نفر، آبرسانی به 42 روستای استان خوزستان برای 11 هزار و 184 نفر، آبرسانی به 37 روستای استان خراسان رضوی برای 43 هزار و 565 نفر، آبرسانی به 34 روستا در استان کهگیلویه و بویراحمد برای 10 هزار و 675 نفر و آبرسانی به 8 روستا در استان گیلان برای 7 هزار و 324 نفر جمعیت است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61493
 
در قالب چهل و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

طرح آبرسانی به 400 روستا در 7 استان کشور با اعتبار 302 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید/ بهره‌مندی جمعیتی افزون‌بر 223 هزار نفر از آب سالم و پایدار
طرح آبرسانی به 400 روستا در 7 استان کشور با اعتبار 302 میلیارد تومان با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" امروز سه‌شنبه طرح آبرسانی به 400 روستا در استان‌های گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان‌رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان و کرمان با جمعیتی افزون‌بر 223 هزار و 969 نفر را با اعتبار 302 میلیارد تومان به بهره‌برداری رساند.
بر این اساس، این طرح آبرسانی با اجرای 593 کیلومتر خط انتقال، 775 کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه توزیع، 35.640 مترمکعب مخازن ذخیره، 365 لیتر بر ثانیه ایستگاه‌های پمپاژ و 714 لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین افتتاح شد.
طرح آبرسانی به 400 روستا شامل آبرسانی به 110 روستا در استان اصفهان برای جمعیت 93 هزار و 77 نفر، آبرسانی به 96 روستا در استان کرمان برای 31 هزار و 718 نفر، آبرسانی به 73 روستا در استان سیستان و بلوچستان برای 26 هزار و 426 نفر، آبرسانی به 42 روستای استان خوزستان برای 11 هزار و 184 نفر، آبرسانی به 37 روستای استان خراسان رضوی برای 43 هزار و 565 نفر، آبرسانی به 34 روستا در استان کهگیلویه و بویراحمد برای 10 هزار و 675 نفر و آبرسانی به 8 روستا در استان گیلان برای 7 هزار و 324 نفر جمعیت است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61520

در قالب چهل و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

37 روستا در خراسان رضوی از آب شرب پایدار برخوردار شدند
۳۷ روستا در خراسان رضوی با 43 هزار و 565 نفر جمعیت، با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو در چهل و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، از آب شرب پایدار برخوردار شدند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدابراهیم علوی" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در این مراسم که همزمان با افتتاح ۴۰۰ پروژه آبرسانی در 7 استان با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: این تعداد پروژه آبرسانی با سرمایه گذاری 513 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، استانی و بخش خصوصی در شهرستان‌های نیشابور، تربت حیدریه، گناباد، قوچان، تربت جام، فریمان، تایباد، چناران، گلبهار و کوهسرخ به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: در اجرای این پروژه‌ها نسبت به حفر و تجهیز 11 حلقه چاه با دبی 80 لیتر برثانیه، احداث مخزن ذخیره به ظرفیت سه هزار و 800 متر مکعب، 70 هزار و 500 متر لوله گذاری خط انتقال و 62 هزار و 633 متر شبکه توزیع اقدام شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی یادآور شد: در سی و دومین هفته از این پویش هم که آذرماه برگزار شد 33 هزار و 800 نفر جمعیت ساکن در 42 روستای خراسان رضوی با سرمایه گذاری 345 میلیارد و 500 میلیون ریال از آب شرب بهره‌مند شدند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61541

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در آئین افتتاح پروژه‌های آبرسانی روستایی:

بیش از 26 هزار نفر جمعیت روستایی سیستان و بلوچستان از آب شرب پایدار بهره‌مند شدند/ شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب به 70 درصد رسید
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان گفت: 73 روستا با جمعیت بیش از 26 هزار نفر در قالب 3 مجتمع بزرگ آبرسانی از نعمت آب شرب پایدار بهره‌مند شدند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی" ظهر امروز سه‌شنبه در هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، همزمان با افتتاح ویدئو کنفرانسی پروژه‌های آبرسانی به 400 روستا در استان‌های سیستان و بلوچستان، گیلان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان و کرمان که با حضور وزیر نیرو انجام شد، اظهار کرد: سهم سیستان و بلوچستان از میان این پروژه‌های آبرسانی 73 روستا در قالب 3 مجتمع بزرگ شامل تلنگ، پلان و پیرسهراب، سیب و سوران و مجتمع غرب و شرق بمپور با سرمایه گذاری 947 میلیارد ریال است.
وی تصریح کرد: با بهره برداری از این طرح، بالغ بر 6 هزار و 646 خانوار معادل بیش از 26 هزار  نفر از نعمت آب شرب پایدار بهره مند شدند.
این مقام مسئول با بیان اینکه 135  لیتر بر ثانیه، در راستای رفع نیاز آبی 73 روستا در نظر گرفته شده است، افزود: برای این پروژه بالغ بر 322 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع و همچنین 2 باب ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 135 لیتر در ثانیه و 4 باب مخزن ذخیره به حجم 6500 متر مکعب اجرا شده است.
قاسمی عنوان کرد: با وارد مدار شدن این تعداد از روستاها آمار روستاهای دارای تأسیسات آب شرب و بهداشتی سطح استان به 3020 روستا افزایش و شاخص بهره مندی از آب استان به 70 درصد ارتقا یافت.
وی اضافه کرد: در همین راستا شاخص بهره مندی از آب شرب روستاهای شهرستان چابهار از 48 به 61 درصد، قصرقند از 51  به 53 درصد و سیب و سوران از 62  به 64 درصد و بمپور به 95 درصد رسید.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در هفته دولت آبرسانی به 20 روستا با جمعیت 11 هزار نفر و با اعتبار 26.5 میلیارد تومان صورت پذیرفته است، خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری نیز 26 روستای دیگر واقع در شهرستانهای تفتان و مهرستان با جمعیت 7 هزار نفر  و سرمایه گذاری 12 میلیارد تومان از نعمت آب شرب بهره‌مند خواهند شد.
وی افزود: همچنین تا نیمه سال 1400 نیز آبرسانی به 54 روستا با جمعیت بالغ بر 16 هزار نفر صورت خواهد پذیرفت و شاخص بهره‌مندی از آب روستایی به 71 درصد ارتقا پیدا می‌کند.
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در خاتمه اظهار امیدواری کرد، در راستای برنامه ریزی‌های صورت گرفته و هدف گذاری انجام شده برای سال 1400 با تلاش همکاران و همراهی مضاعف مسئولان استانی و کشوری در بحث تخصیص اعتبارات مورد نیاز شاهد جهش قابل ملاحظه‌ای در بهره مندی جمعیت روستایی از آب شرب سالم و پایدار باشیم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61543
 
 مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خبر داد:

هدفگذاری آبرسانی به ۹.۳ میلیون جمعیت روستایی تا پایان دولت/ آبرسانی به ۷ روستا با کمک خیران
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، از هدفگذاری برای آبرسانی به ۹.۳ میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور تا پایان دولت تدبیر و امید خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا جانباز" روز سه‌شنبه در آئین افتتاح طرح آبرسانی به 400 روستا در 7 استان کشور با اعتبار 302 میلیارد تومان که با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران انجام شد، اظهار داشت: طرح ملی تکمیل و آبرسانی به روستاهای کشور از سال ۱۳۹۳ با اجازات مقام معظم رهبری و با برداشت از صندوق توسعه ملی آغاز شد.
وی با اشاره به هدفگذاری طرح مبنی بر بهره‌مندی ۱۰.۹ میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور از آب شرب سالم و پایدار گفت: با احتساب پروژه‌های این هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، آبرسانی به ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۷ میلیون نفر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
جانباز از برنامه‌ریزی برای افزایش جمعیت روستایی برخوردار از آب شرب سالم و پایدار به ۹.۳ میلیون نفر تا پایان فعالیت دولت خبر داد و افزود: در سال ۹۹ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آبرسانی به ۱۶۶۹ روستا با جمعیت ۹۷۹ هزار نفر هدفگذاری شده بود که با احتساب پویش امروز، از این تعداد ۱۶۵۰ روستا با جمعیت یک میلیون و ۴۹ هزار نفر از آب شرب پایدار برخوردار شده‌اند.
وی اظهار داشت: برنامه داریم با اتفاق‌هایی که در لایحه بودجه و مصوبات کمیسیون تلفیق افتاد، در ادامه دولت تا شش ماهه اول سال ۱۴۰۰، تعداد دیگری از روستاها از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شوند و جمعیت نهایی به ۹.۳ میلیون نفر برسد.
وی گفت: از میان ۴۰۰ روستایی که امروز از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شدند، ۱۶۸ روستا فاقد هرگونه تاسیسات آبرسانی بودند.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: به ۷ روستا در این پویش در استان‌های کرمان و خراسان رضوی با جمعیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر با همکاری خیران استانی با اعتبار ۱۳ میلیارد تومان آبرسانی شده است.
وی اظهار داشت: این اتفاق خوبی بود که خیران به این سمت سوق پیدا کردند و برای شکل‌گیری این اقدام به طور گسترده در کشور تلاش می‌شود.
جانباز اظهار داشت: تعداد زیادی از این روستاها در چارچوب یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی عمدتا در کنار تاسیسات مشترک بهره‌مند می‌شوند و با ادامه حرکت، سرعت کار بیشتر خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: حجم اجرایی عملیاتی که امروز به بهره‌برداری رسید، افزایش ظرفیت تامین به میزان بیش از ۷۰۰ لیتر در ثانیه است، حدود ۱۴۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری برای این روستاها انجام و بیش از ۳۵ هزار متر مکعب مخزن احداث شده است.
وی گفت: این اقدامات در حالی انجام شده که بیش از ۵۰ درصد اعتبارات مصوب محقق نشد و در زمان حاضر بیش از هزار میلیارد تومان به عوامل دست اندرکار، مهندسان مشاور،  پیمانکاران، سازندگان تجهیزات و پیمانکاران بدهکاریم؛ البته سازمان برنامه و بودجه قول‌هایی را در خصوص پرداخت‌ها داده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61544

آبرسانی به 110 روستای استان اصفهان در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

پروژه آبرسانی به 110 روستای استان اصفهان با جمعیتی بالغ بر 93 هزار و 77 نفر، به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر نیرو در هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در مراسم آبرسانی به برخی روستاهای استان در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: در قالب این طرح در 9 روستای کنهگان، ولدخانی، رهیز، شیبانی در سمیرم، لوتری در کوهپایه، هوک، محمدی شهرضا و مکدین علیا در فریدونشهر وخرم آباد در اردستان شبکه آب احداث و جمعیتی بالغ بر هزار و 967 نفر در این روستاها از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند.
"هاشم امینی" با اشاره به حذف آبرسانی سیار به روستاها در استان اصفهان عنوان کرد: با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی، فاصله خدمات رسانی به روستاها نسبت به شهرها بسیار کاهش یافته و این خدمات به سرعت در حال اجرا است به طوری‌که 23 خدمت آبفا در تمام حدود هزار روستای استان ارائه می‌شود.
مدیرعامل آبفای اصفهان افزود: طرح 100-300 با هدف حذف آبرسانی سیار، کاهش پرت آب و 300 کیلومتر لوله گذاری آب در 100 روستا که از آذر ماه آغاز شده، اسفند ماه به پایان می‌رسد و در پویش فصل بهار افتتاح خواهد شد.
امینی تصریح کرد: با اعتباری بالغ بر 390 میلیارد تومان و از طریق انعقاد قرارداد بیع متقابل با سرمایه گذاری بخش خصوصی، اجرای شبکه فاضلاب 22 روستا در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آبرسانی سیار در 8 روستای  لوتری، دلگشا، مزرعه یزدی، شیدآباد، ورتون  و کردآباد در کوهپایه، نماگرد در فریدن و علی آباد گچی در دهاقان حذف شده و آب شرب سالم و بهداشتی جمعیتی بالغ بر هزار و 896 نفر در این روستاها از طریق منابع محلی مانند چاه‌ها و چشمه‌ها به صورت پایدار تامین می‌شود.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با اشاره به بهره‌مندی 25 روستا از طرح آبرسانی اصفهان بزرگ اظهار داشت: با اجرای 55 کیلومتر خطوط انتقال و توزیع، 25 روستا در گلپایگان، لنجان، مبارکه، کوهپایه و دهاقان از طرح آبرسانی اصفهان بزرگ و تاسیسات آبرسانی در شهرها بهره‌مند شدند.
امینی با اشاره به طرح آبرسانی به 110روستا در 15 شهرستان در استان اصفهان خاطرنشان ساخت: با اجرای 55 کیلومتر خطوط انتقال و 95 کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه توزیع، 55 لیتر برثانیه به ظرفیت جدید تامین آب شرب، از طریق منابع جدید  محلی و بهره‌مندی از دیگر منابع افزوده شد که بالغ بر 255 میلیارد ریال هزینه دربر داشته است.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان در ادامه اظهار داشت: به منظور اجرای این پروژه، 150 کیلومتر لوله گذاری آب، 7 باب مخزن در اردستان، سمیرم، فریدن، فریدونشهر و کوهپایه و یک فقره ایستگاه پمپاژ در کوهپایه با ظرفیت 6 لیتر برثانیه احداث و در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
امینی با بیان اینکه در 60 روستا، 150 کیلومتر اجرای خطوط انتقال، اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب، عملیاتی شد، تصریح کرد: این روستاها در اصفهان، گلپایگان، لنجان، مبارکه، فریدن، فریدونشهر، فلاورجان، کوهپایه، چادگان، سمیرم، شاهین شهر، شهرضا، خوانسار، دهاقان، اردستان، تیران و کرون و ورزنه قرار دارند.
وی ادامه داد: با اجرای طرح آبرسانی به 110 روستا در استان اصفهان 29 هزار و 986 خانوار از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی به صورت پایدار بهره‌مند شدند.
معاون عمرانی استاندار اصفهان نیز در این مراسم گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های استان اصفهان کم آبی است که به منظور غلبه بر این چالش و کاهش تبعات آن در استان، در برنامه سازگاری با کم آبی 55 برنامه در کارگروه مصرف بهینه آب در بخش صنعت، شرب و کشاورزی تدوین شده است.
"حجت الله غلامی" با تاکید بر لزوم احیای زاینده‌رود عنوان کرد: تامین آب شرب روستاها یکی از اقدامات مهمی است که شرکت آبفای استان اصفهان با افتتاح این پروژه، به خوبی آن را عملیاتی کرده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61542

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان:

طرح‌های آبرسانی به ۴۲ روستای خوزستان به بهره‌برداری رسید
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان از افتتاح طرح‌های آبرسانی به ۴۲ روستای استان در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "صادق حقیقی‌پور" با اشاره به آبرسانی به ۴۲ روستای استان خوزستان در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران وزارت نیرو اظهار کرد: طرح‌های آبرسانی به ۴۲ روستای خوزستان امروز به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر نیرو افتتاح شدند.
وی افزود: این طرح‌ها در بخش اول آبرسانی ما در خوزستان، در پنج شهر شامل ۱۱ روستا در رامشیر شامل روستاهای شاوه‌ها چای عوفی، ۶ روستا در بخش‌های مرکزی و غیزانیه اهواز شامل روستاهای حاشیه دز و شعیط و ملچ، ۱۴ روستا در جفیر شهرستان هویزه، ۹ روستا در روستاهای ام السراجینه و کاییدیه شهر باوی و ۲ روستای حومه غربی رامهرمز بوده‌اند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان اظهار کرد: از این ۴۲ روستا، ۲۶ روستا با جمعیت یک هزار و ۷۷۲ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۷ هزار و ۲۴۱ نفر، فاقد شبکه آبرسانی بوده‌اند و با تانکر سیار آبرسانی می‌شدند که با این پروژه‌ها، مشکل این خانواده‌ها در تامین آب شرب از طریق شبکه برطرف شد.
حقیقی‌پور تصریح کرد: این پروژه‌ها با خط انتقالی به طول ۹۷ کیلومتر و نیز ۹۸ کیلومتر شبکه توزیع اجرا شده است. میزان تولید آب آشامیدنی ۴۰ لیتر در ثانیه است و با افتتاح این پروژه‌ها بیش از ۱۱ هزار نفر از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان خاطرنشان کرد: برای این پروژه‌ها که از اعتبارات صندوق توسعه ملی سال ۹۸ اجرا شده‌اند، بیش از ۳۷ میلیارد تومان اعتبار صرف شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61547

با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو در هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

طرح آبرسانی به 8 روستای استان گیلان افتتاح شد
طرح آبرسانی به 8 روستای استان گیلان در هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ارسلان زارع" استاندار گیلان در این مراسم با اشاره به اینکه شاخص بهره‌مندی روستاهای این استان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی در دولت تدبیر و امید حدود 13 درصد افزایش داشته است، گفت: جمعیت بهره‌مند از آب شرب روستایی در گیلان از 65 به 77.32 درصد ارتقا یافته است.
استاندار گیلان افزود: هم اینک 1712 روستای استان تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار دارند و از نعمت حیاتی و مهم آب آشامیدنی بهداشتی برخوردارند.
وی با بیان اینکه طی هفت سال گذشته جمعیت شهری بهره‌مند از آب شرب سالم و تصفیه شده در گیلان 14 درصد رشد داشته است، تصریح کرد: ظرفیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان نیز در این مدت 70 درصد افزایش یافته است.
استاندار گیلان، با قدردانی از وزیر نیرو جهت اجرای طرح یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی گفت: با اجرای این طرح در گیلان، مراکز پاسخگویی به مردم 3.2 برابر رشد داشته است.
همچنین مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان در این مراسم در خصوص طرح آبرسانی به 8 روستای استان گفت: با بهره برداری از این طرح، جمعیتی بالغ بر 7 هزار و 400 نفر در شهرستان های رشت، صومعه سرا، سیاهکل، شفت، رودسر و املش از نعمت آب شرب سالم برخوردار شدند.
"سید محسن حسینی"، اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح را 81 میلیارد ریال ذکر کرد.
وی ظرفیت تامین آب این روستاها را 23 لیتر بر ثانیه عنوان و تصریح کرد: برای آبرسانی به این تعداد روستا 25 هزار متر لوله گذاری خطوط انتقال و توزیع اجرا و 330 مترمکعب مخزن ذخیره احداث شد.
حسینی با اشاره به گذشت یک سال از یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی گیلان گفت: در این مدت با بهره مندی از همه ظرفیت‌های موجود در تاسیسات آبرسانی شهرها و روستاهای استان و افزایش ظرفیت تولیدآب جهت پایداری خدمات آبرسانی، 294 روستای گیلان از آب با کیفیت برخوردار شدند.
وی افزود: اجرای طرح یکپارچه سازی، تاثیر خوب و مثبتی در پایداری خدمات آبرسانی به روستاها داشته است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61546


برخورداری ۲۷۰۰ خانوار روستایی در کهگیلویه و بویراحمد از آب سالم
بهره برداری از ۳۴ پروژه بزرگ آبرسانی روستایی کهگیلویه و بویراحمد برای برخورداری ۲۷۰۰ خانوار روستایی از آب سالم آشامیدنی همزمان با افتتاح طرح‌های آبرسانی ۴۰۰ روستا در ۶ استان دیگر به صورت ویدیو کنفرانس با دستور وزیر نیرو در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران کلید خورد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال گذشته دست پر به استان رسید که بهره‌برداری از پروژه‌های تصفیه‌‌خانه فاضلاب سی سخت، تصفیه‌خانه مجهز آب سرفاریاب، آبرسانی به دهدشت شرقی در قالب این طرح انجام شد.
 
"فیض الله پاسره" گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد در میان استان‌هایی است که شاهد حضور مجدد کاروان پویش است.
 
وی ابراز داشت: ۳۴ طرح بزرگ آبرسانی افتتاحی امروز با ۵ مجتمع آبرسانی در روستاهای شهرستان های کهگیلویه، بویراحمد، گچساران و لنده هستند.
 
پاسره تاکید کرد: در آغاز به کار این دوره‌ها تعداد ۲۷۰۰ خانوار روستایی با جمعیت ۱۰ هزار نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم و پایدار برخوردار می‌شوند.
 
وی افزود: برای تکمیل این پروژه‌ها بالغ بر ۲۷۵ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی، بنیاد برکت و منابع داخلی هزینه شده است.
 
مدیرعامل آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: شاخص بهره‌مندی از آب آشامیدنی در روستاهای استان از ابتدای دولت تدبیر و امید با بهبود حدود ۸ درصدی از ۶۸ درصد به ۷۵.۱۱ درصد رسیده است.
 
پاسره عنوان کرد: در این استان ۱۶۴۱ روستا وجود دارد که ۱۴۸۰ مورد از آن ها دارای تاسیسات آبرسانی هستند.
 
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: در دولت تدبیر و امید گام های خوبی در توسعه زیرساخت‌های آب و برق شده است.
 
کیومرث حاجی‌زاده افزود: برای نمونه سد تنگ سرخ در این استان در حال تکمیل است اما از سوی دیگر خواهان پیگیری وضعیت سد آبریز و ۲ پروژه بزرگ هستیم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61548
 
وزیر نیرو در آئین افتتاح طرح‌های آبرسانی به 400 روستای کشور:

آبرسانی به ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا از ابتدای دولت تدبیر و امید/ بهره‌مندی ۸.۳ میلیون نفر جمعیت روستایی کشور از شبکه آب سالم و پایدار/ صدور سند برای جلوگیری از دست‌اندازی به تالاب‌هاست
وزیر نیرو گفت:  از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون و با احتساب طرح‌های امروز در مجموع ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۳ میلیون نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده‌اند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز سه‌شنبه در آئین افتتاح طرح آبرسانی به 400 روستا در 7 استان کشور که با اعتبار 302 میلیارد تومان در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: تاکنون و از ابتدای پویش سال جاری، ۲۴۸ پروژه ساخت و سازی و ۵۳ پروژه سازو ‌کاری در مجموع ۳۰۱ پروژه به بهره‌برداری رسیده است.
وزیر نیرو اظهار کرد: در سال ۹۲، از حدود ۳۴ هزار روستا که جمعیت حدود ۲۰ میلیون نفر داشتند و به روش‌های مختلف برای این روستاها تامین آب می‌شد، تنها ۹۰۰ هزار نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل بودند.
وی با بیان این که فرسودگی شبکه‌ها هم موجب ایجاد اختلال در آبرسانی می‌شود، افزود: در پروژه‌های جدید بازسازی شبکه‌های فرسوده هم مد نظر است.
اردکانیان همچنین گفت: اعلام پویش و فعالیت همگی برای به ثمر رساندن آن نمادی از توان برنامه‌ریزی، زمان‌بندی، هماهنگی و تامین منابع از روش‌های مختلف بود.
وی با اشاره به طرح‌های پویش امروز مبتنی بر آبرسانی به ۴۰۰ روستای کشور با جمعیت افزون بر ۲۲۴ هزار نفر در استان‌های کرمان سیستان و بلوچستان، خوزستان، اصفهان، گیلان، گهگیلویه و بویراحمد و خراسان رضوی گفت: برای شکرگزاری این نعمت که در سایه نظام جمهوری اسلامی برای همه آحاد این کشور فراهم است، باید قدردان خون شهدا و تلاش‌ها و فعالیت‌های همه دست اندرکاران در این زمینه باشیم.
وی گفت: خوشبختانه اکنون در پرتو انقلاب و جمهوری اسلامی به‌ویژه در سال‌های اخیر به سبب اجازاتی که مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها صادر کرده‌اند، امکان این فراهم شده که تنها در دولت تدبیر و امید با احتساب طرح‌های امروز، جمعا ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۳ میلیون نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل هستند.
وی اظهار داشت: قبل از سال ۹۳ نیز آبرسانی به روستاها جریان داشت اما به شکل پایدار نبود.
اردکانیان گفت: امروز با احداث هزاران کیلومتر خط انتقال و ایستگاه‌های پمپاژ، هموطنان روستایی نیز همانند شهرنشینان در تمامی ساعت‌های شبانه‌روز از طریق این پروژه‌ها به شبکه آب سالم و پایدار وصل می‌شوند.
وزیر نیرو با بیان اینکه هفته آینده مراسم اختتامیه پویش برگزار می‌شود، ادامه داد: امید است این مسیر تا پایان فعالیت دولت دوازدهم و بعد از آن، تا آبرسانی به آخرین روستای کشور هم تداوم یابد.
اردکانیان همچنین با تقدیر از خیّرانی که در تمام امور از جمله آبرسانی پیش‌قدم بوده‌اند، گفت: از این تعداد، پروژه‌های ۷ روستا با جمعیت ۱۲ هزار نفر در کرمان و خراسان رضوی از طریق مشارکت خیّران اجرا شده و امروز با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم وعده‌ای که در خصوص آبرسانی روستایی داده شده بود، محقق شد.
وی گفت: در همه ۱۶۵۰ روستا پروژه‌های آبرسانی اجرا شد و امید است تداوم داشته باشد.
 صدور سند برای تالاب‌ها نافی مسئولیت حراست قانونی نیست
همچنین "رضا اردکانیان" در ادامه جلسه در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع صدور سند برای تالاب‌ها، خاطرنشان کرد: در قانون، اصلی به نام اصل ۴۵ قانون اساسی داریم که در ارتباط با انفال، اختیار و مالکیت پهنه‌ها برای حکومت صحبت می‌کند، یکی از این عرصه‌ها رودخانه‌ها و تالاب‌ها هستند.
وی با بیان اینکه قانون نشان می‌دهد مالکیت تمام منابع طبیعی با دولت است، اضافه کرد: اشاراتی در قانون توزیع عادلانه آب نیز برای تالاب وجود دارد. زمانی که سازمان ثبت اسناد می‌خواهد مالکیت منابع طبیعی را در قالب سند ثبت کند، این سند مرتبط با موضوع، نمایندگی دولت توسط یکی از دستگاه‌ها است.
به گفته وزیر نیرو تفاهم‌نامه‌ای با سازمان ثبت اسناد در سال‌های قبل انجام شده که بر اساس آن تفاهم، اسناد صادر می‌شود.
وی افزود: صدور این اسناد در راستای حفظ و حراست از این پهنه‌ها شامل تالاب‌ها، رودخانه‌ها و ... است. زمانی که سند صادر می‌شود این سند در وزارت اقتصاد و دارایی نگهداری می‌شود. وقتی سند برای این پهنه‌ها به نام یک شرکت آب منطقه‌ای صادر شده به این معناست که طبق آن تفاهم‌نامه، نمایندگی دولت با وزارت نیرو بوده و وزارت نیرو در آن منطقه جغرافیایی با آب منطقه‌ای برای ثبت سند اقدام کرده است.
 صدور سند برای جلوگیری از دست‌اندازی به تالاب‌هاست
اردکانیان خاطرنشان کرد: این صدور سند به هیچ عنوان نافی مسئولیت دستگاه‌هایی که برای حفاظت و حراست وظایف قانونی دارند، نیست. این فقط یک مراجعه برای صدور سند است تا هیچگونه ساخت‌وساز و دست‌اندازی به پهنه‌ها صورت نگیرد.
وی ادامه داد: وقتی که نقشه‌های کاداستر یا حدنگار در حال تهیه است، سازمان ثبت اسناد می‌تواند بر اساس این نقشه‌ها مشخص کند که حریم این رودخانه‌ها تا کجاست و وقتی سند صادر شود مطمئن می‌شویم که در این حریم‌ها ساخت وساز صورت نمی‌گیرد و تعارضی پیش نمی‌آید یا کسی به عنوان مالک این قسمت را معامله نمی‌کند که هزاران مشکل دیگر از این موضوع پیش بیاید.
وزیر نیرو با بیان اینکه وزارت نیرو به‌جد به دنبال توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر است، یادآور شد: متاسفانه به دلیل موضوعات مرتبط با تغییر نرخ ارز با کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در این عرصه مواجه شدیم، در حالی که کشور ما از لحاظ شدت تابش انرژی جزو مناطق جذاب برای سرمایه‌گذاران است، یعنی در واحد زمان، میزان انرژی که می‌توانند در اینجا تولید کنند بیشتر از نقاط دیگر است.
اردکانیان با اشاره به مطالعات مناطق پهناور برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل انرژی خورشیدی و تونل‌های بادی، تصریح کرد: در کشور مناطقی برای تونل‌های باد مطالعه شده داریم. یکی از مهم‌ترین مناطق برای انرژی باد در منطقه مرزی ایران و افغانستان است که اخیر یک اجلاس سه جانبه را با افغانستان و جمهوری فدرال آلمان برای جذب سرمایه برگزار کردیم تا از دانش فنی و نیروی انسانی ایران استفاده شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61549