رونمایی همزمان از 35 طرح ساز و کاری

پویش-43_1.jpg


در قالب هفته چهل و سوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
مجموعه گردشگری آبی سد «صلاح الدین کلا» در استان مازندران افتتاح شد
نخستین مجموعه گردشگری آبی استان مازندران در محیط پیرامونی سد صلاح الدین کلا با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو و در قالب هفته چهل و سوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این مجموعه گردشگری آبی در محیط پیرامونی سدها در وسعت حدود ۴۰ هکتار در فاز اول با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بالغ بر ۲۸ میلیارد تومان افتتاح شد.
"محمد ابراهیم یخکشی" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران در رابطه با این طرح گفت: سعی ما بر این است تا در استان از ظرفیت همه تاسیسات آبی برای مباحث گردشگری استفاده کنیم. در همین راستا امروز علاوه بر سد صلاح الدین کلا به‌طور همزمان بهره‌برداری از فاز اول گردشگری آبی مجموعه سد برنجستانک و همچنین عملیات اجرایی گردشگری آبی دو پروژه دیگر از جمله سد الیمالات و آب بندان اسب‌چین آغاز شد.
وی ارزش سرمایه گذاری این پروژه‌ها را ۱۶۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در فاز اول این پروژه‌ها بالغ بر 160 نفر به‌صورت مستقیم مشغول به‌کار خواهند شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران در پایان مدت بازگشت سرمایه این طرح‌ها را کمتر از پنج سال ذکر کرد و گفت: این مجموعه‌ها فرصت مناسبی را برای گذراندن اوقات فراغت برای مردم ما فراهم خواهند کرد و ما نیز می‌توانیم از تاسیسات آن استفاده بهره‌ورانه و چند منظوره داشته باشیم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61276
 
اردكانيان در آئين رونمايي از ۳۵ طرح ساز و کاری صنعت آب و برق:

وزارت نيرو اصلي‌ترين وظيفه خود را ايجاد تحول در سازوكارها می‌داند/ تحول بزرگي در گردشگري آبي كشور آغاز شده است/ بايد با سطح بالايي از مطالبات اجتماعي براي اصلاح روال‌ها و رويه‌ها مواجه شويم
وزير نيرو گفت: كارگزاران دولت در وزارت نيرو اصلي‌ترين وظيفه خود را ايجاد تحول در ساز و كارها ديده‌اند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» در آئين رونمايي از ۳۵ طرح ساز و کاری صنعت آب و برق كه روز يكشنبه به صورت ویدئوکنفرانسی و در قالب چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برگزار شد، اظهار داشت: طرح‌هايي كه امروز با عنوان طرح‌هاي ساز و كاري رونمايي مي‌شود، صفحه جديدي را پيش روي ما و همكاران آتي ما در اين عرصه و ديگر عرصه‌هاي خدمتگزاري به مردم اين سرزمين مي‌گشايد.
وي گفت: به روزي خواهيم رسيد كه طرح‌هاي عمده ساخت و سازي آنگونه كه بايد و شايد با مديريت و نظارت عالي دولت و سازمان‌هاي دولتي توسط بخش خصوصي به طور كامل طراحي، اجرا و عرضه خواهد شد و جايگاه ما و وزارت نيرو به عنوان سازمان دولت، جايگاه تنظيم‌گري، نظارت و البته تدوين و بهنگام كردن ساز و كارها در جهت تسهيل اجراي طرح‌هاي ساخت و سازي، كاهش هزينه‌ اجراي طرح‌هاي ساخت و سازي، بكارگيري بهترين فناوري‌ها و‌ كوتاه كردن مسيرهاي خدمت‌رساني به مردم خواهد بود و در آن روز اصلي‌ترين كار خود را به عنون كارگزار دولت در عرصه ساز و كارها خواهيم ديد.
وزير نيرو گفت: بایستی به گونه‌اي كار عرضه و تبديل به يك حافظه در دسترس براي مديران و همكاران آتي شود كه جزو لاينفك زندگي كاري ما قرار گيرد.
اردكانيان ادامه داد: در هفته‌هاي پاياني سال 99، پويش امسال به ايستگاه‌هاي آخر خود نزديك مي‌شود و در هفته‌هاي پيش رو برنامه اختتاميه پويش همزمان با مجموع ديگري از طرح‌هاي تعهد شده كه به بهره‌برداري خواهد رسيد، برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به اینکه ما تعهد داشتيم كه حدود 50 طرح ساز و كاري به همراه حدود 200 طرح ساخت و سازي، در مجموع 250 طرح مهم اين عرصه را به مدار بهره‌برداري بياوريم، اظهار داشت: امروز با احتساب 35 طرح ساز و كاري كه رونمايي خواهد شد، در مجموع 53 طرح ساز و كاري تاكنون به‌ بهره‌برداري رسيده است.
وي ادامه داد: در عين حالي كه پروژه‌هاي ساخت و سازي نظير طرح‌هاي تامين و عرضه آب و برق و جمع آوري، ‌تصفيه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفيه شده، جايگاه مهمي در تامين آسايش و امنيت خاطر مردم،‌ رفاه، توسعه و عمران كشور دارند امروز روز مهمي در تقويم فعاليت‌هاي وزارت نيرو در دولت دوازدهم است.
وي ادامه داد: عمده طرح‌هاي ساز و كاري كه امروز از آنها رونمايي مي‌شود به اتكاي اختيارات قانوني و بازارهاي موجود ولي به واسطه يك تغيير نگاه شكل گرفته است.
 تحول بزرگي در گردشگري آبي كشور آغاز شده است
وزير نيرو همچنين گفت: تحول بزرگي در گردشگري آبي كشور آغاز شده و در آينده نزديك طرح‌هاي آن يكي پس از ديگري افتتاح خواهد شد.
اردكانيان افزود: با توجه و تاكيد رئيس جمهوري و حركتي كه در وزارت نيرو عمدتا با همكاري وزارت ميراث فرهنگي،‌ گردشگري و صنايع دستي، بدون نياز به قانون و مصوبه جديد هيئت وزيران، دست اندركار تدوين ساز و كارهايي شديم كه به كمك آن در كنار كنترل كمي و كيفي و رعايت ملاحظات زيست محيطي، هموطنان بتوانند از درياچه‌هاي تازه احداث بهره‌مند شوند.
وي با اشاره به اهميت بهره‌برداري از طرح‌هاي ساز و كاري گفت: اين عرصه تعيين‌كننده‌اي است و حفظ و توسعه آن الزاماتي دارد. يكي از اصلي‌ترين الزامات اين عرصه آن است كه ما از عادت رج زدن در كارها فاصله بگيريم.
اردكانيان افزود: بايد خود را از يك سري كارها خلاص كنيم كه اين مستلزم واگذاري اموري است كه ديگران هم در سلسله مراتب سازماني مي‌توانند آن را انجام دهند. موظفيم سيستم‌هاي نظارتي خود را بهنگام، فعال و كارآمد كنيم تا اطمينان از صحت انجام امور مستلزم آن نباشد که همه اختيارات پيش خود ما بماند. در اين صورت رج زدن ادامه پيدا خواهد كرد.
وي همچنين ضمن تقدیر از همراهی رسانه‌ها در تحقق اهداف پويش از آنها خواست كه در عرضه عرصه‌هاي اينچنيني و ايجاد مطالبه در اين خصوص فعال‌تر عمل كنند.
وزير نيرو در پایان تاكيد كرد: بايد با سطح بالايي از مطالبات اجتماعي براي اصلاح روال‌ها و رويه‌ها مواجه شويم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61282
 
در چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

35 طرح "ساز و کاری" صنعت آب و برق رونمایی شد
35 طرح "ساز و کاری" صنعت آب و برق با حضور وزیر نیرو در قالب چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران رونمایی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو، صبح امروز یکشنبه از 35 طرح‌ ساز و کاری صنعت آب و برق از طریق ویدئو کنفرانس رونمایی کرد. از این 35 طرح ساز و کاری رونمایی شده، سه طرح مربوط به سازمان انرژي‌هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي (ساتبا)، سه طرح مربوط به شرکت مادرتخصصي توليد نيروي برق حرارتي، هفت طرح مربوط به شرکت مادرتخصصي مديريت توليد، انتقال و توزيع نيروي برق (توانير)، سه طرح مربوط به شرکت مديريت شبکه برق ايران، 6 طرح مربوط به شرکت مادرتخصصي مدیریت منابع آب ایران و 6 طرح مربوط به شرکت مادرتخصصي مهندسی آب و فاضلاب کشور بوده و در حوزه ستادي وزارت نیرو نیز 7 طرح ساز و کاری رونمایی شد.
این گزارش می‌افزاید، طرح‌های رونمایی شده در سازمان انرژي‌هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي (ساتبا) شامل "انسجام‌بخشی روند توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در بخش غیردولتی"، "راه‌اندازی سامانه ملی مدیریت یکپارچه فرایند خرید تضمینی برق تجدیدپذیر از مشترکان خانگي برق (مهرسان)" و "راه‌اندازی سامانه ملی مدیریت هوشمند احداث و بهره‌برداری نیروگاه‌های تجدیدپذیر (مهان)" است.
همچنین طرح‌های ساز و کاری شرکت مادرتخصصي توليد نيروي برق حرارتي شامل "استفاده از ظرفيت بازار سرمايه جهت تامين مالي"، "فروش اموال آزاد نيروگاه‌ها و مديريت دارايي‌هاي راکد" و "افزايش راندمان نيروگاه‌هاي حرارتي" است.
این گزارش حاکی است، طرح‌های ساز و کاری "طراحي و اجراي طرح ملي برق اميد"، "ارائه کلیه خدمات به مردم به‌صورت غیرحضوری"، "ایجاد و توسعه سامانه هوشمندسازی در مراکز اتفاقات و فوریت‌های برق (طرح هما)"، "ارتقای رضایتمندی مشترکان از طریق بهبود ولتاژ تحویلی (طرح چاوش)"، "راه‌اندازي سامانه نظارت مکانیزه در طرح‌های توسعه‌ای (طرح سنم)"، "تمرکز زدايي و افزايش اختيارات شرکت‌هاي استاني" و "تعويض کابل‌هاي فرسوده شبکه توزيع با کابل خودنگهدار" نیز در شرکت مادرتخصصي مديريت توليد، انتقال و توزيع نيروي برق (توانير) رونمایی شد.
همچنین، طرح‌های رونمایی شده در شرکت مديريت شبکه برق ايران شامل "طراحي و ايجاد بازار میان‌روزی برق"، "راه‌اندازی مرکز پایش شبکه ICT صنعت برق" و "طراحی و بومي‌سازي سیستم سنجش انرژی (کنتور سطح شبکه)" است.
در شرکت مادرتخصصي مدیریت منابع آب ایران اما 6 طرح "تدوين برنامه سازگاري با کم‌آبي براي کليه استان‌ها"، "استقرار ساختار آب کشور بر مبناي مديريت حوضه‌هاي آبريز"، "استفاده از فناوري‌ در تسهيل امور آب کشور"، "بهره‌برداري از سامير در سطح امورات"، "راه‌اندازي طرح گردشگري پيرامون منابع و تاسيسات آبي" و "تاسيس مرکز مطالعات آب‌هاي مرزي و منابع آب مشترک" رونمایی شد.
بر این اساس، 6 طرح "تنوع بخشي به تامين منابع مالي"، "ارتقاي سطح خدمات به مشترکان"، "شفافيت فرآيندها و توسعه دولت الکترونيک"، "اجراي نظام مديريت دارايي‌ها"، "يکپارچه‌سازي شرکت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي" و "طرح ملی آب امید" نیز در شرکت مادرتخصصي مهندسی آب و فاضلاب کشور رونمایی شد.
همچنین از 7 طرح ساز و کاری در حوزه ستادی وزارت نیرو، شامل سه طرح "تقويت و توسعه بورس انرژي"، "ارتقای حقوق مشترکان آب و برق" و "بهبود رويکرد تضمين خريد به صورت رقابتي با برگزاري مناقصه" در معاونت برنامه‌ريزي و سه طرح "تهيه و ابلاغ دستورالعمل تعارض منافع"، "توسعه شايستگي‌ها و افزايش فرصت‌هاي مديريتي بانوان" و "تهيه سند شفافيت و دسترسي آزاد به اطلاعات" در بخش معاونت منابع انساني و یک طرح "سامانه تسهيل ارتباط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با وزارت نيرو" در امور مجلس رونمایی شد.
این گزارش می‌افزاید، در چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران "طرح گردشگری پیرامون منابع و تاسیسات آبی سد صلاح‌الدین کلا" در استان مازندران با ارائه گزارش "قاسم تقی‌زاده‌ خامسی" مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو آغاز به‌کار کرد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61269

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا خبر داد:

معرفي 110 سد کشور در زمینه گردشگري سدها/ طرح گردشگری 30 سد تا پايان دولت به قرارداد مي‌رسد/ ايجاد 3000 فرصت شغلي
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از امضاي قرارداد 30 سد تا پايان دولت دوازدهم در چارچوب موضوع گردشگري سدها خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «قاسم تقي زاده خامسي» در آئين رونمايي از ۳۵ طرح ساز و کاری صنعت آب و برق كه روز يكشنبه به صورت ویدئوکنفرانسی و در قالب چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با حضور وزير نيرو برگزار شد، اظهار داشت: به دنبال اشاره رئيس جمهوري در سال گذشته به موضوع گردشگري سدها، بلافاصله كميته‌هاي گردشگري سدها در همه استان‌ها تشكيل شد.
وي افزود: در داخل وزارت نيرو، تاسيسات آبي سال‌ها در اختيار بعضا امور خصوصي شركت‌ها قرار مي‌گرفت و مردم به آنها دسترسي نداشتند و در خارج از وزارت نيرو هم وقتي از گردشگري سدها و آوردن مردم براي ديدن آنها و استفاده بهينه از سدها صحبت مي‌كرديم غالبا با مقاومت‌هايي مواجه بوديم.
تقي‌زاده خامسي گفت: برنامه استان‌ها به كميته‌هاي گردشگري ابلاغ شد تا سدهايي كه مي‌توان از آنها در اين راستا استفاده كرد را معرفي كنند كه 110 سد معرفي و پس از انتشار فراخوان برای 57 سد، 30 سد انتخاب شد که در همين دولت به مرحله قرارداد مي‌رسد.
وي اظهار داشت: 1300 ميليارد ريال در اين زمينه سرمايه‌گذاري و 3 هزار نفر به طور مستقيم صاحب شغل خواهند شد.
معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا همچنين با اشاره به بهره‌برداري از سامانه سامي براي استعلام از حريم،‌ بستر و مكان‌يابي رودخانه‌ها گفت: در زمان حاضر اين سامانه به صورت صد درصد در استان‌ها فعال بوده و مردم مي‌توانند استعلام‌هاي خود را از طريق اين سامانه انجام دهند.
وي همچنين از تجهيز 5 سالن در شركت مديريت منابع آب ایران و در هر استان يك سالن با پهناي باند بيشتر براي ارتباط اينترنتي براي تماس آنلاين با مديران با توجه به شرايط كرونايي خبر داد و گفت: 24 عنوان وظيفه از ستاد به شركت مديريت منابع آب و از اين شركت به استان‌ها تفويض شده است.
وي در عين حال به تشكيل كارگروه ملي سازگاري با كم‌آبي و تصويب برنامه‌هاي استان‌ها در اين زمينه هم اشاره كرد و افزود: در كميته تخصصي فقط يك استان و در كميته ملي 7 استان باقي مانده كه تا هفته آينده تکمیل خواهد شد.
تقي‌زاده خامسي همچنين در خصوص مديريت حوضه آبريز و مشاركت ذي‌نفعان در مقوله آب گفت: فراخوان تعيين 9 رئيس حوضه اعلام و مصاحبه‌ها نيز انجام شده است. تا پايان سال مديران حوضه مستقر خواهند شد.
وي در ادامه از تصويب اساس‌نامه تاسيس مركز مطالعات رودخانه‌هاي مرزي و منابع آبي كشور و تاييد آن توسط سازمان امور استخدامي خبر داد.
تقي‌زاده خامسي همچنين با اشاره به قانون آب به عنوان يكي از ساز و كارهاي حوزه آب اظهار داشت: تاكنون 2500 ساعت كار كارشناسي و مديريتي انجام و 30 جلسه مهم و بزرگ انجام شده و اين قانون در حال تدوين است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61287
 
معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزير نيرو خبر داد:

عرضه و فروش 760 هزار برگه گواهي ظرفيت معادل حدود 760 مگاوات در بورس انرژي
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو با تشريح اقدام‌هاي صورت گرفته در چارچوب بورس انرژي گفت: تاكنون عرضه و فروش 759 هزار و 600 برگه گواهي ظرفيت معادل حدود 760 مگاوات به مبلغ 7 هزار و 617 ميليارد ريال در بورس انرژي انجام شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محسن بختيار» در آئين رونمايي از ۳۵ طرح ساز و کاری صنعت آب و برق كه روز يكشنبه به صورت ویدئوکنفرانسی و در قالب چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با حضور وزير نيرو برگزار شد، اظهار داشت: اقدام بعدي در چارچوب بورس انرژي، تامين برق مشتركان صنعتي داراي حجم بالا از طريق بورس انرژي است كه به منظور تحقق هدفگذاري صورت گرفته، تعيين قيمت برق در بازار مبادله بدون مداخله دولت و خروج گروهي از مشتركان از شمول قيمت‌گذاري و محول كردن فعاليت خريد و فروش به بخش خصوصي و گسترش رقابت و تعيين قيمت برق به صورت رقابتي در امور كسب و كار جديد انجام شده است.
بختيار يادآوري كرد: سه اقدام سازگاري در حوزه معاونت برنامه‌ريزي و اقتصادي در هماهنگي با تمامی اركان وزارت نيرو صورت گرفته كه علاوه بر تقويت و توسعه بورس انرژي، شامل ارتقاي حقوق مشتركان آب و برق و بهبود رويكرد تضمين خريد برق به صورت رقابتي و برگزاري مناقصه است.
وي همچنين با تشريح اقدام‌هاي انجام شده در خصوص ارتقاي حقوق مشتركان گفت: نسخه جديد آئين‌نامه عملياتي تعرفه‌هاي آب و برق هم آماده شده كه ابلاغ خواهد شد.
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو درباره رويكرد سوم تضمين خريد برق به صورت رقابتي و برگزاري مناقصه هم با تشريح اهداف و اقدام‌هاي صورت گرفته در اين چارچوب اظهار داشت: اكنون براي برگزاري ناحيه‌اي خريد تضميني برق در اسفند امسال توسط شركت برق حرارتي برنامه‌ريزي‌هاي لازم انجام شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61290

مديرعامل توانير در آئين رونمايي از ۳۵ طرح ساز و کاری صنعت آب و برق:

قرار داشتن صنعت برق در بالاترين سطح بهره‌وري، از آثار طرح‌هاي سازوكاري است
مديرعامل توانير گفت: امروز صنعت برق در بالاترين سطح بهره‌وري قرار دارد؛ چرا كه با راه‌اندازي سامانه‌هاي مختلف، توانسته است بهره‌وري را افزايش داده و برق را با بالاترين راندمان در نيروگاه‌ها توليد و با كمترين تلفات منتقل كند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي زاده" در مراسم آغاز هفته چهل و سوم پويش #هرهفته_الف_ب_ايران و بهره‌برداري از 8 طرح سازوكاري در حوزه انتقال و توزيع نيروي برق، خاطرنشان كرد: با بهره‌برداري از اين طرح‌ها به دنبال بهبود ارائه خدمات به مردم هستيم.
متولي زاده در خصوص طرح برق اميد گفت: با گذشت دومين دوره از صدور قبض‌هاي برق اميد، تاكنون 60 ميليون قبض برق صادر شده است و اكنون مي‌توانيم اعلام كنيم كه اين طرح به هدف خود يعني تشويق كم مصرف‌ها و ترغيب پرمصرف‌ها براي كاهش مصرف رسيده است.
به گفته مديرعامل توانير، از زمان اجراي اين طرح به ميزان 6.7 درصد از مشتركان پرمصرف كاسته شده است.
متولي زاده در خصوص طرح چاوش (ارتقاي رضايتمندي مشتركان از طريق بهبود ولتاژ تحويلي و راه‌اندازي مركز ملي پايش كنتورهاي هوشمند كشور) گفت: هم‌اكنون 50 درصد از مصرف كشور از طريق اين سامانه نظارت و كنترل مي‌شود و از طريق همين سامانه نيز توانستيم طرح‌هاي مديريت بار در تابستان و زمستان را اجرايي كنيم.
به گفته وي، طرح تعويض كابل‌هاي فرسوده شبكه توزيع با كابل خودنگهدار از ديگر طرح‌هايي است كه آثار ملموس آن را مي‌توان مشاهده كرد.
مديرعامل توانير افزود: با اجراي اين طرح و كاهش تلفات از 14.8 درصد در سال 1392 به 9.5 درصد تا پايان سال 1399 نه تنها خاموشي‌ها كاهش يافته بلكه پايداري شبكه نيز افزايش پيدا كرده است.
متولي زاده خاطرنشان كرد: با اجراي اين طرح از احداث 3200 مگاوات ظرفيت نيروگاهي جديد و سرمايه‌گذاري 50 هزار ميليارد توماني بي‌نياز شديم و علاوه بر اين میزان مصرف سوخت در نيروگاه‌هاي حرارتي كشور 16 ميليارد ليتر كاهش يافت.
متولي زاده در خصوص طرح ارائه خدمات به مردم به صورت غيرحضوري نيز گفت: در حال حاضر بالغ بر 78 درصد از خدمات از طريق اپليكيشين برق من و 22 درصد نيز از طريق دفاتر پيشخوان به مردم ارائه مي‌شود و مراجعه حضوري به شركت‌هاي توزيع وجود ندارد.
خاطرنشان مي‌سازد كه امروز همچنين از طرح‌هاي ايجاد و توسعه طرح هما(سامانه هوشمندسازي مراكز اتفاقات و فوريت‌هاي برق) و طرح سنم(سامانه نظارت مكانيزه در طرح‌هاي توسعه‌اي، تمركز زدايي و افزايش اختيارات شركت‌هاي استاني نيز رونمايي شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61288
 
مدیرعامل شرکت برق حرارتی:

امسال 230 میلیون دلار حواله در اختیار سرمایه‌گذاران نیروگاهی قرار می‌گیرد/ عرضه 1357 میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد برق/ ایجاد فضای مناسب برای حضور بیشتر بخش خصوصی در عرصه تولید برق
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی گفت: تا پایان سال بیش از 230 میلیون دلار حواله صرف بازپرداخت منابع سرمایه‌گذارانی می‌شود که واحدهای بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی را از طریق قراردادهای بیع‌متقابل احداث کرده‌اند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ "محسن طرزطلب" در مراسم رونمایی از پروژه‌های سازوکاری صنعت آب و برق با اشاره به اینکه 9 پروژه سازوکاری از سوی شرکت برق حرارتی تدوین شده است، گفت: پیش از این پروژه سازوکاری "بازپرداخت سرمایه‌گذاری احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی" توسط وزیر نیرو رونمایی شده و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این مهم در بودجه سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.
وی با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از سه هزار مگاوات از این طریق به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شده است، ادامه داد: با توجه به مصوبات مجلس و پیگیری‌های صورت گرفته به منظور بازپرداخت سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این بخش تاکنون یک حواله 25 میلیون دلاری بابت سوخت صرفه‌جویی شده دریافت شده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی افزود: هم اکنون در آستانه دریافت یک حواله 156 میلیون دلاری هستیم و تا انتهای سال نیز 50 میلیون دلار حواله جدید نیز دریافت خواهد شد تا از این طریق بیش از 230 میلیون دلار حواله برای بازپرداخت سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این بخش دریافت کنیم.
طرزطلب با اشاره به برنامه این شرکت برای حضور در بازار سرمایه و استفاده از منابع موجود در این بخش، گفت: در همین راستا شرکت برق حرارتی به عنوان نخستین دستگاه دولتی اقدام به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به ارزش یک هزار و 357 میلیارد تومان کرده است که این اوراق طی دو مرحله با استقبال بسیار خوبی به فروش رسیده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی خاطرنشان کرد: این اقدام مهم ریل‌گذاری مناسبی برای سال‌های پیش‌رو خواهد بود تا با اعداد بسیار بالاتری بتوانیم بخشی از منابع مورد نیاز تولید برق کشور را فراهم کنیم.
طرزطلب یادآور شد: فروش اموال مازاد نیز یکی از اقداماتی است که در چند سال اخیر بنا به دلایل مختلف متوقف شده بود، اما امسال با ابلاغ دستورالعمل‌های مربوطه و پیگیری‌‌های مستمر توانستیم 65 میلیارد تومان اموال مازاد و راکد شرکت را به فروش رسانده و 85 میلیارد تومان اقلام مازاد و راکد بین شرکت‌های زیرمجموعه را جابجا کنیم.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی خاطرنشان کرد: در این زمینه نیز ریل‌گذاری مناسبی صورت گرفته تا برای سال‌های آتی بتوانیم با دستورالعمل‌های تدوین شده موجود این اقدامات را پیگیری کنیم.
وی با اشاره به برنامه سازوکاری این شرکت برای دستیابی به راندمان 39 درصد در سال جاری، گفت: در حال حاضر متوسط راندمان نیروگاه‌های ایران به 38.94 درصد رسیده است که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این رقم تا پایان سال از مرز 39 درصد نیز عبور خواهد کرد.
طرزطلب خاطرنشان کرد: در حال حاضر پروژه‌های سازوکاری برون‌بخشی مهمی همچون مسئله تهاتر نفت و تشکیل‌ هلدینگ‌ شرکت‌های تولید نیز در دستور کار قرار گرفته است که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مرتبط با این بخش هر چه سریعتر شاهد به ثمر رسیدن این طرح‌ها باشیم.
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: وظیفه این شرکت احداث نیروگاه تولید برق و بهره‌برداری و بهینه‌کردن سیستم‌ها و دستگاه‌های موجود در این صنعت است ولی به عنوان یک شرکت مادر مسئولیت بسیار مهمی به منظور رونق و توسعه فضای کسب و کار و ایجاد فضای مناسب برای حضور هر چه بیشتر بخش خصوصی در عرصه تولید برق بر عهده داریم.
طرزطلب تاکید کرد: بدین منظور سازوکارهایی در دستور کار قرار گرفته است تا بتوانیم از این طریق فضای کسب و کار را برای حضور بیشتر بخش خصوصی فراهم کرده و شاهد تنوع‌بخشی به تامین منابع مالی این حوزه باشیم.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی افزود: یکی از فعالیت‌های شرکت مبحث بنگاه‌داری، شرکت‌داری و استفاده از مکانیزم‌های جدید تعریف شده در این حوزه است که با توجه به حجم دارایی‌ها و منابع موجود در اختیار شرکت لازم است این اقدامات در پیش گرفته شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61292

معاون تحقيقات و منابع انساني وزير نيرو:

تعارض منافع لزوما مساوي با فساد اداري نيست/ 40 درصد به ظرفيت مديريتي بانوان در صنعت آب و برق اضافه شده است
معاون تحقيقات و منابع انساني وزير نيرو گفت: تعارض منافع لزوما مساوي با فساد اداري نيست، اما از اين نظر اهميت دارد كه از طریق آن می‌توان زمينه‌هاي ورود فساد در سازمان را شناسایی کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محمد صالح اوليا» در آئين رونمايي از ۳۵ طرح ساز و کاری صنعت آب و برق كه روز يكشنبه به صورت ویدئوکنفرانسی و در قالب چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با حضور وزير نيرو برگزار شد، پروژه‌هاي ساز و كاري را كه امروز در حوزه معاونت تحقيقات و منابع انساني به بهره‌برداري رسيدند را شامل دستورالعمل مديريت تعارض منافع، سند شفافيت و دسترسي آزاد به اطلاعات و توسعه شايستگي‌ها و گشايش فرصت‌هاي مديريت بانوان عنوان كرد.
وي با تشريح اقدام‌هاي صورت گرفته در زمينه مديريت تعارض منافع از آموزش  1200 نفر و نيز شناسايي 21 مورد مصاديق مرتبط با تعارض منافع در شركت‌هاي تابعه وزارت نيرو خبر داد.
اوليا گفت: اعمال اين نوع مديريت مي‌تواند فضاي رقابتي سالمي را فراهم و از اين طريق به توسعه اقتصاد رقابتي در صنعت آب و برق كمك جدي كند.
وی به مقوله سند شفافيت و دسترسي آزاد به اطلاعات هم اشاره كرد و گفت: هدف اصلي قرار گرفتن اطلاعات در اختيار عموم است و با حذف رانت اطلاعاتي، خيلي از زمينه‌هاي منجر به فساد قابل پيگيري است. نظارت عمومي يكي از زمينه‌هايي است كه از اين طريق مي‌تواند انجام شود.

معاون تحقيقات و منابع انساني وزير نيرو گفت: در سال 99 تاكنون 269 مورد درخواست اطلاعات داشتيم كه در اختيار افراد قرار گرفته است.
وی همچنين در خصوص توسعه شايستگي‌ها و گشايش فرصت‌هاي مديريت بانوان اظهار داشت: ظرفيت‌سازي در خصوص مديريت بانوان تجربه بسيار خوبي است. بانوان كه نيمي از جامعه را تشكيل مي‌دهند توانايي‌هاي بالقوه‌اي دارند.
اولیا با بيان اين كه تقريبا 40 درصد به ظرفيت مديريتي بانوان در وزارت نيرو اضافه شده است، گفت: تا پايان سال 150 نفر به تعداد مديران زن در وزارت نيرو اضافه خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: 720 نفر از بين بانوان مشغول فعاليت در شركت‌ها معرفي و در سطوح مختلف مديريتي دوره‌ها را گذراندند و حدود 49 هزار نفر ساعت دوره آموزشي هم برگزار شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61300

رونمایی از سه طرح سازوکاری شرکت مدیریت شبکه برق ایران؛

فرخزاد: ایجاد رقابت و فرصت برای نیروگاه‌ها با راه‌اندازی بازار میان‌روزی برق
سه طرح سازوکاری شرکت مدیریت شبکه برق ایران شامل ایجاد بازار میان روزی برق، بومی سازی سیستم سنجش انرژی (کنتورهای بازار برق) و راه‌اندازی مرکز پایش شبکه ICT صنعت برق امروز با حضور وزیر نیرو رونمایی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "داود فرخزاد" مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در این مراسم بازار میان روزی را یک بازار نزدیک به زمان بهره‌برداری واقعی معرفی کرد و گفت: این بازار سه بار در روز و در 3 مرحله (ساعت‌های 21، 7 صبح و 15) اجرا می‌شود که از عوامل ضروری برای ایجاد و اجرای آن می‌توان به ایجاد رقابت بیشتر و حداکثر سازی رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن سود تولیدکننده و مصرف‌کنند و همچنین ایجاد فرصت دوباره برای نیروگاه‌هایی که به دلیل تغییرات بار و یا حوادث شبکه از رقابت مجدد در بازار میان روزی حذف شده‌اند، اشاره کرد.
وی ادامه داد: کاهش تبعات ناشی از بهره‌برداری از نیروگاه‌هایی که در بازار روز قبل پذیرفته نشده‌اند و درروز بهره‌برداری به دلیل الزامات  شبکه و درخواست مرکز کنترل با قیمتی بیشتر (1.2 برابر متوسط هزینه تولید) در مدار قرار می‌گیرند و همچنین کاهش هزینه‌های کل تولید ناشی ازعدم پرداخت هزینه سلب فرصت به نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش پذیرفته نشده‌اند و در روز جاری پذیرفته می‌شوند، از دیگر مزیت‌های این بازار است.
در ادامه، فرخزاد اهمیت دستیابی به یک شبکه بدون قطعی و پایدار را از ضروریات اجرای پروژه راه اندازی مرکز پایش شبکه ICT  صنعت برق کشور دانست و افزود: با توجه به حساسیت شبکه ICT  صنعت برق و در راستای پایش این شبکه به صورت مستمر (24 ساعته) برای دستیابی به یک شبکه بدون قطعی، این مرکز با استقرار به روزترین نرم افزارها و با رصد آنلاین حوادث راه‌اندازی شده است. تمامی سرویس‌های حیاتی شرکت مدیریت شبکه برق در حوزه ICT  از طریق این مرکز پایش و در صورت مشاهده هرگونه خطا حسب میزان تأثیر آن پیگیری لازم برای رفع آن انجام می‌شود.
وی کاهش چشمگیر زمان رفع خطا از 65 ساعت در سال 97 به 21 ساعت در سال 99 (68 درصد کاهش) و کاهش چشمگیر خرابی تجهیزات از 476 مورد در سال 97 به 194 مورد در سال 99 (60 درصد کاهش) و به تناسب آن کاهش تعداد مراجعه به محل‌های نصب تجهیزات از اهداف کمی این طرح عنوان کرد.
در پایان مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران نیاز شبکه برق کشور به کنتورهای بازار برق به منظور پشتیبانی از کنتورهای موجود را از عوامل اجرای پروژه بومی‌سازی سیستم سنجش انرژی و کنتورهای بازار برق دانست و اظهار داشت: قدیمی شدن سیستم سنجش انرژی (کنتورهای با عمر بیش از 15 سال) و نیاز به جایگزینی آنها، افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت کنتورهای وارداتی و محدودیت به دلیل  تحریم‌های بین المللی علیه کشورمان از دیگر عوامل مهمی هستند که ضرورت و اهمیت اجرای این پروژه را تبیین می‌کنند.
طرح‌های سازوکاری با هدف به کارگیری بهترین فناوری‌ها و کوتاهترین مسیرهای خدمت رسانی به مردم و صرفه جویی در هزینه‌ها طراحی واجرا می‌شوند. به گفته "رضا اردکانیان" وزیر نیرو، تا امروز ۲۲۸ طرح ساخت و سازی و ۵۳ طرح سازوکاری با هزینه ۶۵ هزار میلیارد تومان در وزارت نیرو انجام شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61291
 
معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا:

رویکرد ساتبا سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های ساخت و سازی است
معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا گفت: رویکرد و نگرش این سازمان به پروژه‌های ساخت و سازی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نگاه دولتی است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد ساتکین" روز یکشنبه در آیین رونمایی از طرح‌های سازمان ساتبا که در چارچوب تحقق "ساز و کارها" با حضور وزیر نیرو برگزار شد، از سامانه مهان به‌ عنوان یک سیستم مکانیزه به منظور دریافت تمامی درخواست‌های متقاضیان احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداري از نیروگاه‌های تجدیدپذیر مگاواتی نام برد و افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، کنترل دقیق و مکانیزه ابلاغیه‌ها، حذف فرآیندهای کاغذی و امکان ارائه خدمات به متقاضیان در خارج از ساعات اداری و از داخل یا خارج از کشور از اهداف توسعه این سامانه است.
وی همچنین از "تدوین ساز و کار انسجام بخشی به روند احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در بخش غیردولتی" به عنوان دومین پروژه ساز و کاری  سازمان ساتبا نام برد و اضافه کرد: پايش، کنترل و نظارت بر روند توسعه و پيشرفت نیروگاه‌ها، تقسيم‌بندي نيروگاه‌هاي در حال احداث بر اساس روند پيشرفت، شناسایی معضلات و رفع گلوگاه‌ها، نظارت حین پیشرفت به‌صورت میدانی و همچنین کنترل پروژه‌ها تا زمان افتتاح، پنج فاز اجرایی این فرآیند است.
ساتکین "سامانه ملي مديريت يكپارچه فرآيند تضميني برق تجديدپذير از مشتركين خانگي برق (مهرسان)" را سومین پروژه ساز و کاری سازمان ساتبا عنوان کرد و افزود: با تطبیق این سامانه با عملکرد سازمان ساتبا در حوزه سامانه‌های کوچک سقفی خورشیدی، تمامی فرآیندها از جمله یکسان‌سازی فرایندهای اجرایی، ایجاد بانک اطلاعاتی، پایش هوشمند قرائت بر خط ميزان برق تولیدي، ایجاد صورتحساب تولید برق، تجزیه و تحلیل داده‌ های تولید برق، ارزیابی پتانسیل تولید برق ودر نهایت توسعه وب سرویس‌های مرتبط با مدیریت اجزای مختلف سامانه توسط سامانه مهرسان صورت می‌گیرد.
در ادامه وزیر نیرو با تشکر از تلاش‌های صورت‌گرفته در سازمان ساتبا دستور رونمایی از سه طرح ساز و کاری این سازمان را صادر کرد.
در چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از 3 طرح ساز و کاری ساتبا شامل انسجام بخشی روند احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در بخش غیردولتی، راه‌اندازي سامانه ملي مديريت هوشمند احداث و بهره‌برداري انرژي‌هاي تجديدپذير (مهان) و همچنین راه‌اندازي سامانه ملي مديريت يكپارچه فرآيند تضميني برق تجديدپذير از مشتركان خانگي برق (مهرسان) رونمایی شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61295

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:

تمامی شرکت‌های آب و فاضلاب تا پایان سال به سامانهٔ «مدیریت ارتباط با مشتریان» متصل می‌شوند
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به آغاز فعالیت ۱۵ شرکت در زمان حاضر در سامانه «مدیریت ارتباط با مشتریان» گفت: تمامی شرکت‌های آب و فاضلاب تا پایان سال به سامانهٔ «مدیریت ارتباط با مشتریان» متصل می‌شوند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا جانباز" روز یکشنبه در آیین بهره‌برداری از ۳۵ طرح سازوکاری صنعت آب و برق که با حضور وزیر نیرو در قالب هفتهٔ چهل و سوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برگزار شد، هدف از اجرای طرح‌های ساز و کاری را ارتقای فرایندها و چابک‌سازی در ارائهٔ خدمات عنوان کرد و اظهار داشت: از طریق سامانهٔ «مدیریت ارتباط با مشتریان، متولیان خدمات‌رسانی به مشترکان، مطلع می‌شوند که درخواست مشترکین چیست و زمینهٔ اتفاقات در کدام مناطق و در چه بازهٔ زمانی بیشتر است.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین کارکردهای مختلف سامانهٔ ارتباط با مشتریان را شامل داشبورد حوادث آب، فاضلاب و خدمات مشترکین و بازخورد مشترکین برشمرد و افزود: بر اساس توافق‌های منعقد شده با سازمان‌هایی اعم از پُست جمهوری اسلامی، اطلاعات مکان‌محور نیز در این سامانه وارد و عملیاتی خواهد شد.
جانباز در عین حال با تشریح اقدام‌های انجام شده در چارچوب تاکید وزارت نیرو برای توجه بیشتر به روستاییان گفت: در قالب این طرحِ سازوکاری و نیز با یکپارچه‌سازی خدمات شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، سعی کردیم که فرصت بیشتری به بخش روستایی بدهیم؛ به نحوی که تعداد مراکز خدمت به روستاییان از ۴۳۹ به ۱۲۴۰ مرکز در کلیهٔ شهرهای کشور ارتقا پیدا کرد.
وی گفت: همچنین با همسان‌سازی مدیریت در بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی، سرعت و کیفیت خدمات‌دهی به روستاییان افزایش یافت.»
وی همچنین با اشاره به طرح ساز و کاری «شفافیت فرایندها و توسعهٔ دولت الکترونیک» گفت در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، ۲۰ دستورالعمل و اسناد همسان تهیه و به استان‌ها ابلاغ شد که از کارکردهای آن، توضیح روند کار و فراهم کردن امکان پایش برای ستاد است.
جانباز همچنین در خصوص پیشرفت‌های سازوکاری در نظام مدیریت دارایی‌ها اظهار داشت: تلاش شد که با همکاری مؤسسهٔ ملی استاندارد، راهنمای مدیریت دارایی‌ها و سامانه‌های تأمین آب و فاضلاب تدوین شود که اولین نمونه از این نوع در صنعت آب و فاضلاب است.»
وی همچنین با اشاره به روند طرح «آب امید» گفت: از حدود ۲۶ میلیون مشترک خانگی، حدود ۴ میلیون مشترک کم‌مصرف داریم که هدف‌گذاری این طرح است؛ البته ترغیب مشترکان پرمصرف به مدیریتِ مصرفِ خود از اقدامات ما خواهد بود.
وی افزود: حدود ۱.۸ درصد حجم مصرف آب، مربوط به مشترکانی است که مشمول این طرح خواهند شد.
جانباز در عین حال اعلام کرد که طبق مصوبهٔ دولت، در خرداد سال ۱۴۰۰ زمینهٔ ارائهٔ گزارش توجیهی برای شورای اقتصاد فراهم خواهد شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61301

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

ضمانتنامه بانکی استفاده از وام 1.2 میلیارد یورویی دولت روسیه برای نیروگاه سیریک دریافت شد/ آغاز اجرای نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک از امروز
وزیر نیرو با اشاره به دریافت ضمانتنامه بانکی استفاده از وام 1.2 میلیارد یورویی دولت روسیه، گفت: پروژه نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک با وام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی فدراسیون روسیه اکنون در مرحله اجرا قرار گرفته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در ادامه آئين رونمايي از ۳۵ طرح ساز و کاری صنعت آب و برق در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نیروگاه سیریک که در منطقه‌ای به همین نام در استان هرمزگان با ظرفیت 1400 مگاوات می‌بایست ساخته شود، به لحاظ جایگاهی که در پایداری شبکه برق جنوب و جنوب شرق کشور دارد، بسیار حائز اهمیت است.
به گفته وی، این پروژه از چند سال پیش با هماهنگی به عمل آمده جزو طرح‌هایی محسوب شد که در گذشته برای استفاده از وام دولتی فدراسیون روسیه در اولویت قرار گرفت.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه منابع مالی لازم برای احداث این نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو است، اضافه کرد: هرچند در سال ۹۵ بر اساس یک قرارداد تجاری اقداماتی برای شروع این پروژه صورت گرفت، اما با مشکلات و موانع متعدد اداری-مالی و غیره مواجه شد.
وی گفت: از اول شهریور ماه سال ۹۷ که مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه به وزارت نیرو محول شد، این طرح هم در کنار سایر طرح‌ها برای استفاده از وام دولتی روسیه در اولویت قرار گرفت، اما نحوه پیشرفت کار به گونه‌ای بود که همکاران ما در روسیه نیز تلاش داشتند پروژه سیریک زودتر به نتیجه رسیده و اجرایی شود تا از مسیری که توسط این پروژه هموار می‌شود سایر پروژه‌ها نیز بعد از آن به مرحله اجرا برسد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز ضمانتنامه بانکی حسن انجام کار برای استفاده از وام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی دولت روسیه برای اجرای این پروژه را دریافت کردیم و مابقی آن هم طبق قرارداد مربوطه این وام توسط منابع خود ما تامین خواهد شد و امیدواری ما این است که با انجام تشریفات مربوطه از سمت ایران هر چه زودتر کارهای اجرایی این پروژه به شکل معناداری آغاز شود.
اردکانیان با اشاره به اهم پروژه‌های بهره‌برداری شده خاطرنشان کرد: امروز هفته چهل و سوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران بود که به طرح‌های سازوکاری صنعت آب و برق اختصاص داشت. از ابتدای سال طرح‌های این صنعت را به دو بخش «ساخت و سازی» شامل احداث نیروگاه‌ها، سدها، شبکه‌های آب و فاضلاب و تصفیه‌خانه‌ها و طرح‌های «ساز و کاری» که بیشتر ناظر بر تسهیل در اجرای طرح‌ها و خدمت‌رسانی است و سازوکارهایی که موجب گردش سریع‌تر کار، کاهش هزینه‌ها، افزایش راندمان، بهره‌وری و نظایر آن می‌شود، تقسیم کردیم.
وی با بیان اینکه امروز در مجموع ۳۵ طرح ساز و کاری در بخش آب و برق رونمایی شد، اضافه کرد: از این طرح‌های متعدد چند طرح حائز اهمیت است از جمله گردشگری آبی که با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درصدد هستیم با قراردادهایی که امضا شده و در حال اجرا است، بتوانیم سایت‌های بیش از 30 سد کشور را در اختیار موضوع گردشگری قرار دهیم و سرمایه‌گذاران با منابع خود بتوانند در چارچوب مقررات و ضوابط برای ملاحظات زیست محیطی آب تعیین شده، امکاناتی را فراهم کرده تا مردم عزیز بتوانند در فصل‌های مناسب به شکل منظم از آن استفاده کنند.
وزیر نیرو با اشاره به تدوین لایحه جدید برای قانون آب کشور، خاطرنشان کرد: این قانون توزیع عادلانه آب که در حال حاضر در کشور اجرا می‌کنیم، اوایل دهه شصت تصویب و ابلاغ شد و همانطور که از اسم آن مشخص است دغدغه اصلی آن توزیع عادلانه آب بوده است. اکنون با توجه به افزایش جمعیت، تغییر اقلیم، اهمیت حفظ منابع، ملاحظات زیست محیطی و ملاحظات حفاظت منابع آب باید این موارد را مد نظر قرار داده و قانونی داشته باشیم که ناظر بر سال‌ها و دهه‌های پیش‌رو باشد.
وی ادامه داد: کار تدوین این لایحه را بر اساس یک نظام مشارکتی آغاز کردیم و به دولت دوازدهم تقدیم شده تا مسیر بررسی را سپری و در همین دولت به مجلس تقدیم شود. چون اساس کار به مشارکت است پیش‌نویس این قانون تهیه و در معرض اظهار نظر بوده و همکاران بنده با برگزاری جلسات منظم، از همه فعالان و صاحبنظران در سازمان دولت و خارج از دولت در دانشگاه‌ها و مجموعه‌های مردم نهاد دعوت می‌کنند تا ما را از نظرات خود در این زمان و مقاطع بعدی بهره‌مند کنند.
نگرانی برای دریافت مطالبات کشور عراق نداریم
وی در خصوص دریافت مطالبات از کشور عراق نیز یادآور شد: ما در ارتباط با اجرای قرارداد صادرات برق کشور عراق و سایر کشورهایی که با آن‌ها مبادلات انرژی داریم هیچگونه مشکلی نمی‌بینیم؛ البته تاخیرهایی در دریافت منابع داشته‌ایم اما ترتیبات مناسب هم داده شده است.
اردکانیان در پایان اضافه کرد: در همین سفر روز گذشته وزیر امور خارجه و رئیس بانک تجارت عراق که طرف پرداخت کننده است نیز حضور داشته و جلساتی با همکاران ما داشتند. ما در این قضیه با رعایت مجموعه چارچوب‌هایی که در قرارداد ذکر شده دلیلی برای نگرانی نداریم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/61302