استان های اردبیل- فارس

index_2.jpg


با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و در هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
8 پروژه ملی صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری 3974 میلیارد تومان افتتاح می‌شود/ استان‌های اردبیل و فارس میزبان چهلمین ایستگاه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران
فردا همزمان با دهمین روز دهه فجر 8 پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار سه هزار و 974 میلیارد تومان در دو استان اردبیل و فارس با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو در قالب چهلمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از 8 پروژه آماده افتتاح این هفته پویش، یک پروژه برقی در استان اردبیل و 7 پروژه صنعت آب و برق در استان فارس به بهره‌برداری می‌رسد.
بر این اساس، فردا سه‌شنبه "بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان" در استان اردبیل با اعتبار سه هزار و 500 میلیارد تومان برای افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور، بالابردن راندمان نیروگاه، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی محیط زیست افتتاح می‌شود.
در استان فارس نیز با سرمایه‌گذاری 473 میلیارد تومان 7 پروژه صنعت آب و برق شامل دو نیروگاه خورشیدی، نصب و راه‌اندازی و مدیریت شبکه فیبر نوری برای تامین برق، بهبود کیفیت توان و کاهش تلفات، تعدیل بار ترانسفورماتورهای موجود پست، تقویت شبکه فوق توزیع، تعدیل بار پست‌های مجاور و بهبود پایداری شبکه 63 کیلوولت افتتاح خواهد شد.
همچنین در این استان 4 پروژه صنعت آب شامل دو سد تنظیمی ملاصدرا و تنگ خمار، دو پروژه تصفیه‌خانه آب و فاضلاب نیز در شهرهای فسا و صدرا به بهره‌برداری می‌رسد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60780

با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در قالب هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

2 سد تنظیمی در استان فارس با اعتبار 89 میلیارد تومان افتتاح شد
دو پروژه آبی در دو شهرستان اقلید و فسا استان فارس با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو و در قالب چهلمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌ بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌شنبه سد تنظیمی ملاصدرا با ارتفاع 11 متر و طول تاج 170 متر با ارائه گزارش "قاسم تقی‌زاده خامسی" معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و سرمایه‌گذاری 67 میلیارد تومان با هدف تنظیم 92 میلیون مترمکعب آب خروجی از نیروگاه سد ملاصدرا و تحویل به 4 هزار و 400 هکتار از اراضی کشاورزی افتتاح شد.
همچنین سد تنظیمی تنگ خمار با ارتفاع 12 متر، طول تاج 170 متر و ظرفیت 776 مترمکعب بر ثانیه با اعتباری بالغ بر 22.2 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید. این سد با کنترل سیلاب‌های مخرب علاوه بر کاهش اثرات نامطلوب و خسارات وارده به اراضی و روستاهای پایین دست با تزریق و تغذیه آب به آبخوان شیبکوه باعث افزایش سطح آب زیرزمینی وتامین آب کشاورزی و افزایش رضایت مندی اهالی منطقه افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60784
 
با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در قالب هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

2 تصفیه‌خانه آب و فاضلاب با اعتبار 360 میلیارد تومان در استان فارس افتتاح شد
دو تصفیه‌خانه آب و فاضلاب با اعتبار 360 میلیارد تومان در دو شهرستان استان فارس با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو و در قالب چهلمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌‍شنبه پروژه "تصفیه‌خانه آب فسا و تاسیسات وابسته به آن" با ظرفیت 530 لیتر بر ثانیه، 76 کیلومتر خط انتقال و 3 باب مخزن مجموعا به ظرفیت 16 هزارمترمکعب با ارائه گزارش "حمیدرضا جانباز" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور افتتاح شد.
بر این اساس، این پروژه با تامین آب شرب و صنعت شهرستان‌های فسا شامل ایچ، ششده، زاهدشهر و روستاهای مسیر و تحت پوشش قرار دادن 184 هزار و 142 نفر به بهره‌برداری رسید.
همچنین پروژه "تصفیه‌خانه فاضلاب شهر جدید صدرا" با ظرفیت 13 هزار مترمکعب در شبانه‌روز، دو کیلومتر خط انتقال و 63 کیلومتر شبکه جمع‌آوری با هدف حفظ محیط زیست، ارتقای سطح بهداشت عمومی، استفاده مجدد از پساب و تحت پوشش قرار دادن جمعیتی بالغ‌بر 87 هزار نفر با سرمایه‌گذاری 138 میلیارد تومان افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60783
 
با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در قالب هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان استان اردبیل افتتاح شد/ بهره‌برداری از 3 پروژه تامین برق در استان‌ فارس
4 پروژه تامین برق در استان‌های اردبیل و فارس با سرمایه‌گذاری 3 هزار و 524.5 میلیارد تومان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو در قالب چهلمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، همزمان با دهمین روز از چهل و دومین دهه فجر انقلاب اسلامی افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌شنبه "بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان" با ظرفیت 160 مگاوات در استان اردبیل و سرمایه‌گذاری سه هزار و 500 میلیارد تومان برای افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور، بالابردن راندمان نیروگاه، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی محیط زیست با ارائه گزارش "همایون حایری" معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افتتاح شد.
بر این اساس، در استان فارس نیز یک نیروگاه خورشیدی 6.0 مگاواتی داراب _لایزنگان با مساحت 12 هزار متر مربع، 1818 عدد تعداد پنل و تعداد 11 عدد اینورتر با اعتبار 5 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
همچنین پروژه‌ "نيروگاه خورشيدي یک مگاواتي شهرک صنعتي سروستان" با مساحت 19 هزار مترمربع زمین خریداری شده از شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، تعداد 846 عدد پنل 335 ترینا سولار، تعداد 667 عدد پنل 325 تابان، تعداد 6 عدد اینورتر 80 کیلووات با اعتبار 7.5 میلیارد تومان افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، پروژه "نصب و راه‌اندازی و مدیریت شبکه فیبر نوری" با خرید و نصب فیبرنوری و سیستم مدیریت شبکه و با هدف تامین برق و بهبود کیفیت توان و کاهش تلفات، تعدیل بار ترانسفورماتورهای موجود پست، تقویت شبکه فوق توزیع، تعدیل بار پست‌های مجاور و بهبود پایداری شبکه 63 کیلوولت افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60782

با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در قالب هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

8 پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار 3974 میلیارد تومان در اردبیل و فارس افتتاح شد
همزمان با دهمین روز دهه فجر 8 پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار سه هزار و 974 میلیارد تومان در دو استان اردبیل و فارس با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو در قالب چهلمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از 8 پروژه آماده افتتاح این هفته پویش، یک پروژه برقی در استان اردبیل و 7 پروژه صنعت آب و برق در استان فارس به بهره‌برداری رسید.
بر این اساس، صبح امروز سه‌شنبه "بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان" در استان اردبیل با اعتبار سه هزار و 500 میلیارد تومان برای افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور، بالابردن راندمان نیروگاه، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی محیط زیست افتتاح شد.
در استان فارس نیز با سرمایه‌گذاری 473 میلیارد تومان 7 پروژه صنعت آب و برق شامل دو نیروگاه خورشیدی، نصب و راه‌اندازی و مدیریت شبکه فیبر نوری برای تامین برق و بهبود کیفیت توان و کاهش تلفات، تعدیل بار ترانسفورماتورهای موجود پست، تقویت شبکه فوق توزیع، تعدیل بار پست‌های مجاور و بهبود پایداری شبکه 63 کیلوولت افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، در این استان 4 پروژه صنعت آب شامل دو سد تنظیمی ملاصدرا و تنگ خمار و دو پروژه تصفیه‌خانه آب و فاضلاب نیز در شهرهای فسا و صدرا به بهره‌برداری رسید.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60785

وزیر نیرو در آئين بهره‌برداري از 8 پروژه صنعت آب و برق در دو استان اردبیل و فارس خبر داد:

بهره‌برداري از 227 پروژه با سرمايه‌گذاري 64 هزار ميليارد تومان در قالب پويش #هرهفته‌_الف_ب_ايران تاكنون/ تعداد تصفیه‌خانه‌های آب کشور به عدد 163 رسید/ ايران چهارمين كشور دنیا در رده‌بندی تامین سوخت نیروگاهی از گاز
وزير نيرو با اشاره به بهره‌برداري از پروژه‌هاي پويش #هرهفته‌_الف_ب_ايران در چهلمين هفته از اين پويش گفت: برنامه پويش به ايستگاه‌هاي فارس و اردبيل رسيده كه تاكنون با احتساب پروژه‌هاي امروز از 250 پروژه مهم وعده داده شده 227 پروژه با سرمايه‌گذاري حدود 64 هزار ميليارد تومان به مدار بهره‌برداري آمده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آيين بهره‌برداري از 8 پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار سه هزار و 974 میلیارد تومان در دو استان اردبیل و فارس كه با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوري و وزیر نیرو در قالب چهلمین هفته پویش #هرهفته‌_الف_ب_ايران برگزار شد، افزود: امروز از استان فارس شروع مي‌كنيم و طرح‌هاي مهمي در سدسازي، آبرساني و جمع‌آوري و تصفيه فاضلاب رسما افتتاح خواهد شد.
وي افزود: پنجاهمين سد مخزني ملي در دولت تدبير و اميد افتتاح خواهد شد و فراموش نكرديم كه در ابتداي انقلاب با 19 سد شروع كرديم و امروز صد و نود و چهارمين سد مخزني ملي در مدار بهره برداري قرار مي‌گيرد و تا پايان دولت به 201 سد خواهيم رسيد.
اردكانيان همچنين با اشاره به بهره‌برداري از تصفيه‌خانه آب فساگفت: اين چهل و چهارمين تصفيه خانه آب است كه در دولت تدبير و اميد افتتاح مي شود و تعداد تصفيه خانه‌هاي آب از 27 مورد ابتداي انقلاب به 163 مي رسد.
وي افزود: در بخش فاضلاب نيز كه نقش مهمي در ارتقاي بهداشت عمومي و همچنين تامين منابع آب  براي مصارف موجه دارد تصفيه خانه آب شهر جديد صدرا به مدار مي آيد و هفتاد و هشتمين تصفيه‌خانه فاضلاب است كه در اين دولت افتتاح مي شود و تعداد اين ها از 4 مورد ابتداي انقلاب به 246 مورد مي‌رسد.
وزير نيرو گفت: اين مسير تا پايان دولت ادامه خواهد داشت و تعداد تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب به 269 واحد مي‌رسد.
اردكانيان خاطرنشان كرد: در اين دولت، هر 50 روز يك سد مخزني ملي، حدود هر ماه يك تصفيه‌خانه فاضلاب و هر دو ماه يك تصفيه‌خانه آب به مدار بهره‌برداري آمده است.
وزير نيرو گفت: علاوه بر استان فارس كه در آن طرح‌هاي آب، نيروگاه‌هاي خورشيدي و فيبر نوري افتتاح مي‌شود، در استان اردبيل نيز اولين واحد بخار نيروگاه سيكل تركيبي سبلان به ظرفيت 160 مگاوات افتتاح مي‌شود.
وي افزود: كار بزرگي كه به بركت جمهوري اسلامي صورت گرفته احداث نيروگاه‌هاي سيكل تركيبي است. از خروجي دو واحد نيروگاه گازي سوخت مورد نياز براي احداث يك واحد 160 مگاواتي بخار تامين مي‌شود كه علاوه بر بهبود شرايط زيست محيطي صرفه‌جويي قابل ملاحظه‌اي هم در استفاده از گاز براي واحد سوم دارد.
اردكانيان اظهار داشت: در كشور حدود 30 هزار مگاوات واحدهاي سيكل تركيبي از اين طريق احداث شده است. با توجه به اين كه هر واحد آن سالانه حدود 250 ميليون مترمكعب گاز صرفه جويي مي كند اين ميزان معادل 15.6 ميليارد متر مكعب گاز صرفه‌جويي شده در سال است.
وي افزود: اين رقم قابل ملاحظه‌اي است و يكي از افتخارات كشور ما اين است كه در جدول جهاني جزو كشورهايي هستيم كه سوخت نيروگاه هاي ما به ميزان زيادي از گاز كه نسبتا يك سوخت پاك محسوب مي‌شود، است.
اردكانيان ادامه داد: ايران چهارمين كشور بعد از آمريكا، روسيه و ژاپن است كه درصد بالايي از سوخت نيروگاه‌هاي آن با حدود 80 درصد از گاز تامين مي‌شود كه جهش قابل ملاحظه‌اي هم در اين زمينه در دولت تدبير و اميد صورت گرفته است.
وي افزود: نيروگاه‌هاي حرارتي كه در اين دولت به بهره برداري رسيده افزون بر 17 هزار و 400 مگاوات است كه اين رقم به بيش از 20 هزار مگاوات در پايان دولت خواهد رسيد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60808
 
با دستور رئیس‌جمهور؛

نخستین واحد بخار نیروگاه سبلان افتتاح شد
همزمان با هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، واحد اول بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی سبلان استان اردبیل با ظرفیت 160 مگاوات به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در دهمین روز دهه فجر نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی سبلان با سرمایه‌گذاری بالغ بر 140 میلیون یورو به بهره‌برداری رسید. این نیروگاه دارای 6 واحد گازی و سه واحد بخار است که با تکمیل بخش بخار نیروگاه، مجموع ظرفیت آن به یک هزار و 440 مگاوات خواهد رسید.
افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور به میزان 480 مگاوات، بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان 50 درصد، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و دستیابی به صرفه‌جویی حداقل 799 میلیون مترمکعب در سال و کاهش آلایندگی محیط زیست از جمله اهداف راه‌اندازی واحدهای بخار این نیروگاه است.
در مدت زمان ساخت این واحد سالانه 700 نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت بوده‌اند که‌ با افتتاح این واحد برای یکصد نفر به صورت مستقیم و برای 300 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد.
در حال حاضر 70 درصد تجهزات اصلی و بزرگ این واحد بخار از جمله توربین، ژنراتور، بویلر، کندانسور، ترانس و پست ساخت داخل بوده و توسط متخصصان ایرانی ساخته شده است و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته دومین واحد بخار این نیروگاه تابستان سال آینده و واحد سوم بخار آن نیز آبان‌ماه سال 1400 به بهره‌برداری خواهند رسید.
احداث واحدهای بخار نیروگاه سبلان اردبیل در قالب طرح‌های بیع‌متقابل به منظور افزایش تولید برق و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل‌ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است.
در طرح‌های بیع‌متقابل مکانیزم بازگشت سرمایه احداث این واحدها از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود؛ در این پروژه‌ها سرمایه‌گذار اقدام به احداث نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحدهای بخار هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.
در همین راستا احداث 46 واحد بخار از این روش در دستور کار قرار گرفته است که تاکنون فرایند ساخت 21 واحد بخار فعال شده و مقدمات ساخت 25 واحد دیگر نیز در حال آماده‌سازی است که در صورت افتتاح کامل این واحدها حدود هفت هزار و 500 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده و سالانه 12 میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.
تاکنون 9 واحد بخار در قالب طرح‌های بیع‌متقابل احداث شده است و در این واحدها بدون مصرف سوخت اضافه حدود 160 مگاوات به توان تولید برق نیروگاه افزوده می‌شود؛ از این رو با احداث هر واحد بخار سالانه 250 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60810

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خبر داد:

۱۹۴ اُمین سد ملی کشور افتتاح شد/ احداث 3 سد جدید در استان فارس تا پایان دولت دوازدهم
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه از ۱۰ سد موجود در استان فارس ۹ سد بعد از انقلاب اسلامی احداث شده است، گفت: امروز ۱۹۴ اُمین سد ملی کشور به بهره برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ "قاسم تقی‌زاده‌خامسی" در آئین افتتاح طرح‌های آبی وزارت نیرو در استان فارس که با حضور ویدیو کنفرانسی رئیس‌جمهور و وزیر نیرو در چهلمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برگزار شد، اظهار کرد: امروز ۵۰ اُمین سد  ملی در استان فارس افتتاح خواهد شد که در این دولت ساخته شده است. می‌توانیم بگوییم که کمتر از هر دو ماه در این دولت یک سد بزرگ احداث شده و امیدوار هستیم که در مدت باقی‌مانده به طور متوسط هر ماه یک سد بزرگ دیگر به بهره‌برداری برسانیم تا عدد سدهای بزرگ ملی کشور به حداقل ۲۰۱ سد خواهد رسید.
 وی اضافه کرد: امروز در ۱۴۰ کیلومتری شهر شیراز سد تنظیمی ملاصدرا به بهره‌برداری خواهد رسید که به نام فیلسوف بزرگ جهان نامگذاری شده است. این سد بتنی می‌تواند در مدار تولید کشاورزی این منطقه اثر جدی داشته باشد.
 معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: این سد با ارتفاع ۱۱.۶ متر، طول تاج ۱۷۰ متر به صورت بتنی وزنی به‌عنوان دهمین سد‌ی است که در استان فارس ساخته و به بهره‌برداری رسیده است. از این ۱۰ سد احداث شده در استان فارس ۹ سد بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده است، در واقع ما ابتدای انقلاب در استان فارس تنها یک سد داشتیم.
 وی یادآور شد: سد تنظیمی ملاصدرا همراه با ۵ بند انحرافی که در بالادست این منطقه ساخته شده، به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت تنظیم ۹۲ میلیون مترمکعب آب را برای بهبود ۴ هزار و ۴۰۰ هکتار از دشت حاصلخیز کام‌فیروز مرودشت را فراهم می‌کند، علاوه بر اینکه قابلیت اضافه کردن ۱۰۰ مگاوات برق را در زمان پیک به شبکه سراسری را دارد.
 تقی‌زاده‌خامسی با بیان اینکه امروز ۱۹۴ اُمین سد ملی کشور به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: سد دیگری امروز در شهرستان فسا به نام تنگ خمار مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که به صورت خاکی و هسته رسی با ارتفاع ۱۲ متر و طول تاج ۱۷۰ متر با هدف کنترل سیلاب و تغذیه آبخوان‌های منطقه برای بالا بردن سطح آب زیرزمینی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: در استان فارس، در حال حاضر سه سد بزرگ دیگر در دست احداث داریم که مجموعاً ۵۰۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت مخازن سدهای این استان اضافه خواهد کرد. یکی از این سه سد به‌نام "هایقر" با ۲۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت مخزن در همین دولت به‌ بهره‌برداری خواهد رسید و دو سد دیگر هم مجموعا به‌طور متوسط ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و جزو طرح‌های ریل‌گذاری شده برای دولت سیزدهم است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60809

رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارتخانه نیرو:

۵۷ سد تا پایان دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری می‌رسد/ اقدامات صنعت آب و برق در دولت تدبیر و امید هم‌تراز با کشور‌های پیشرفته است
رئیس جمهور با قدردانی از همه کسانی که برای عمران و آبادانی کشور تلاش می‌کنند، گفت: در زمینه آب و برق کار بسیار ارزشمندی در دولت تدبیر و امید و هم‌تراز با کشورهای پیشرفته انجام شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)‌ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت نیرو و با تاکید بر اینکه این دولت به خاطر جنگ اقتصادی سه ساله همانند شناگری بود که با دست بسته در حال شنا است و در حالی که دنیا با دست باز بود، اما ما عقب نماندیم و نخواهیم ماند.
 رئیس جمهور در ادامه با اشاره به افتتاح‌های بزرگ در بخش آب و برق و همچنین بهره‌برداری از 50 سد در 7.5 سال گذشته، گفت: تا پایان دولت تدبیر و امید 57 سد به بهره‌برداری می‌رسد و شاید چنین دستاوردی در ابتدا برای مردم باورکردنی نبود.
 دکتر روحانی با بیان اینکه با اعمال تحریم‌ها جلوی آب برای ملت را گرفتند، خاطرنشان کرد: تصور کنید اگر تحریم در کشور نبود می‌توانستیم تا 80 سد در کشور بسازیم و دشمنان با اعمال تحریم‌ها جلوی میلیون‌ها مترمکعب آب برای مردم ایران را گرفتند.
 رئیس جمهور ادامه داد: یکی از فواید برجام باز شدن راه سرمایه‌گذاری در کشور از سال 94 و 95 و افتتاح سدهای مختلف در کشور بود.
 دکتر روحانی همچنین با اشاره به اینکه اگر در زمان مقابله با بیماری و شیوع کرونا آب و برق در کشور قطع می‌شد، مدافعان سلامت و مردم با مشکلات جدی روبرو می‌شدند، گفت: بروز یک حادثه کوچک و قطعی آب و برق در چند ساعت و در یک منطقه فرصتی است که مردم لمس کنند زیربناها چه اهمیتی برای کشور دارند و گاهی خدماتی که دولت به طور مرتب و عادی در اختیار مردم قرار می‌دهد فراموش می‌شود.
 رئیس جمهور افتتاح طرح‌های بزرگ آب و برق در شرایط تحریم را تحولی بزرگ برای اقتصاد کشور و زمینه ساز ایجاد زیربناها، اشتغال‌زایی، آسایش کشور و نشاط آفرینی مردم توصیف و تاکید کرد: در زمینه آب و برق کار بسیار ارزشمندی در دولت تدبیر و امید و هم‌تراز با کشورهای پیشرفته انجام شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60819