استان های قم-زنجان- اصفهان-سمنان

پویش-38_1.jpg

 

 

بهره‌برداری از ۲۳ پروژه بزرگ صنعت آب و برق، فردا در هفته سی‌وهشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

پویش #هرهفته_الف_ب_ایران فردا سه‌شنبه با 23 پروژه به ارزش 686 میلیارد تومان در 4 استان وارد سی و هشتمین هفته خود می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، طی هفته‌های گذشته در قالب این پویش شاهد به ثمر رسیدن ۲۰۴ پروژه بزرگ صنعت آب و برق کشور بودیم و فردا سه‌شنبه ۲۳ پروژه دیگر در استان‌های قم، اصفهان، زنجان و سمنان به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح خواهد شد که با بهره‌برداری از این طرح‌ها، مجموع طرح‌های به ثمر رسیده از ابتدای امسال به عدد 212 می‌رسد.

پروژه‌های این هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، هم برقی است و هم‌ آبی؛۲۰ پروژه در صنعت برق و سه پروژه در صنعت آب چهار استان کشور.
در استان زنجان دو پروژه بر‌ق‌رسانی، دو طرح بهینه‌سازی شبکه، دو پروژه احداث خطوط و چهار پروژه تامین برق در مجموع 10 پروژه برای تامین بار متقاضیان جدید، تامین برق مشترکان شهرک‌های صنعتی، افزایش رضایت‌مندی مشترکان و کاهش خاموشی‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.
اما در استان قم نیز با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو یک پروژه فاضلاب مسکن مهر، 7 پروژه تامین برق، احداث یک نیروگاه برق‌آبی و یک نیروگاه خورشیدی، نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه تولید پراکنده و اجرای یک پروژه توسعه و بهینهسازی شبکه‌های فشار ضعیف با هدف تامین برق و بهبود کیفیت توان و کاهش تلفات، تقویت شبکه فوق توزیع و بهبود پایداری شبکه افتتاح می‌شود.
همچنین پروژه تاسیسات نمک‌زدایی، اصلاح و باسازی خط انتقال آب نابر و احداث 3 باب مخزن در استان اصفهان برای تامین آب شهرستان نوش آباد و شهر کاشان با اعتبار 119.5 میلیارد تومان قرار است به بهره‌برداری برسد.
تنها پروژه استان سمنان نیز پروژه آبرسانی به یک هزار و 716 خانوار در 11 روستای این استان است که با اجرای 14.1 کیلومتر خطوط انتقال و 860 مترمکعب مخازن ذخیره آماده افتتاح شده است.
پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که از نیمه دوم سال ۹۸ برنامه‌ریزی و شروع شده تا با هدف امیدآفرینی و خلق انگیزه دستاوردهای افتخارآمیز در عرصه صنعت آب و برق از طریق آن به مردم معرفی شود.
وزیر نیرو ابتدای سال جاری، بهره‌برداری از 250 پروژه صنعت آب و برق در سطح کشور را با سرمايه‌گذاري 55 هزار ميليارد تومان در قالب پویش سراسری #هرهفته_الف_ب_ایران وعده کرده بود که با احتساب پروژه‌های فردا، در 54 روز باقی‌مانده تا آخرین روز سال جاری 38 پروژه بزرگ دیگر به بهره‌برداری می‌رسد تا امسال نیز عمل به وعده داده شده در این وزارتخانه محقق شود.

http://news.moe.gov.ir/News-List/60242

با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
۱۱ پروژه صنعت آب و برق در استان قم با اعتبار ۴۳۷.۲۵ میلیارد تومان به‌ بهره‌برداری رسید
۱۱ پروژه صنعت آب و برق در استان قم با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" صبح امروز سه‌شنبه 11 پروژه صنعت آب و برق در استان قم شامل 9 پروژه برقی و دو پروژه صنعت آب را با اعتبار 437.25 میلیارد تومان از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رساند.
 
بر این اساس، پروژه فاضلاب مسکن مهر پردیسان با اجرای خط انتقال اضطراری فاضلاب به طول 4 کیلومتر و اجرای شبکه فرعی فاضلاب به طول 36.5 کیلومتر با هدف بهبود مشکلات مسکن مهر پردیسان افتتاح شد.
 
این گزارش می‌افزاید، دو پروژه نیروگاه برق‌آبی سالاریه به‌میزان 400 کیلووات و نیروگاه خورشیدی معصومیه به‌میزان 100 کیلووات جهت اتصال به شبکه به بهره‌برداری رسید.
 
همچنین هفت پروژه تامین برق شامل "تقویت پست شاهد"، "توسعه فیدر در پست قم 1"، "نصب و بهره‌برداری از خازن‌های 20 کیلوولت (همتی، شکوهیه و گلاب عینی)"، "احداث کلیدخانه ذوب گستر قم و خطوط ارتباطی"، "پست و خط 63 کیلوولت اختصاصی صنعت تجارت پردیس آذربایجان"، "توسعه یک فیدر 63 کیلوولت در پست سلفچگان"، "پست سیار نیروگاه قم" و "توسعه و بهینه‌سازی شبکه‌های فشار ضعیف و پست‌های 20 کیلوولت در سطح استان" افتتاح شد.
 
این گزارش حاکی است، پروژه نصب و راه‌اندازی نیروگاه تولید پراکنده به میزان 20 مگاوات و اصلاح ارتباطات شامل پست سلفچگان به میزان 2 مگاوات، پست شکوهیه به میزان 4 مگاوات، پست همتی به میزان 14 مگاوات و خط دومداره به طول 0.5 کیلومتر با اعتبار 120.75 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
 
 خاطرنشان می‌سازد، این پروژه‌ها با هدف تامین برق و بهبود کیفیت توان و کاهش تلفات، تقویت، پایداری و بهبود شبکه فوق توزیع افتتاح می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60277با حضور وزیر نیرو و در هفته سی‌ و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
2 پروژه صنعت آب در استان اصفهان افتتاح شد/ بهره‌برداری از تاسیسات نمک‌زدایی و احداث 3 مخزن در این استان
دو پروژه صنعت آب در استان اصفهان با حضور وزیر نیرو و در هفته سی‌ و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" صبح امروز سه‌شنبه پروژه تاسیسات نمک‌زدایی، اصلاح و بازسازی خط انتقال آب نابر و احداث 3 باب مخزن در استان اصفهان را با اعتبار 119.5 میلیارد تومان به بهره‌برداری رساند.
 بر این اساس، این پروژه با اجرای 23 کیلومتر خط انتقال آب نابر، احداث و تجهیز تصفیه‌خانه آب به ظرفیت دو هزار و 400 مترمکعب و احداث و تجهیز 3 باب مخزن به ظرفیت 12 هزار مترمکعب با هدف تامین آب شهرستان نوش آباد و شهر کاشان افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60259


با حضور وزیر نیرو و در هفته سی‌ و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

پروژه آبرسانی به 11 روستا در استان سمنان افتتاح شد/ بهره‌مندی 5226 نفر از آب شرب سالم و پایدار
پروژه آبرسانی به 11 روستا در استان سمنان با حضور وزیر نیرو و در هفته سی‌ و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌شنبه "رضا اردکانیان" پروژه آبرسانی به 11 روستا در استان سمنان را با سرمایه‌گذاری 10.4 میلیارد تومان از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رساند.
 بر این اساس، این پروژه آبرسانی با اجرای 14.1 کیلومتر خطوط انتقال، 860 مترمکعب مخازن ذخیره و ظرفیت آب 14 لیتر بر ثانیه، جمعیتی حدود یک هزار و 716 خانوار و 5 هزار و 226 نفر در 11 روستای استان سمنان را تحت پوشش قرار می‌دهد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60258
 
با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

۱۰ پروژه تامین برق در استان زنجان افتتاح شد
۱۰ پروژه صنعت برق در استان زنجان با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" صبح امروز سه‌شنبه 10 پروژه تامین برق استان زنجان را با سرمایه‌گذاری 97 میلیارد تومان از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رساند.
 بر این اساس، چهار پروژه تامین برق شامل پست سیار 63.20 کیلوولت سیار روی‌سازان شامل یک دستگاه ترانسفورماتور 40 مگاولت آمپر، ارتقای ترانسفورماتورهای پست 63 کیلوولت توکلی و اجرای سیستم DSC بخش 400 کیلوولت پست نیروگاه سلطانیه به بهره‌برداری رسید.
 همچنین دو پروژه "احداث خط ارتباطی و پست 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی صنایع" و "خط 63 کیلوولت ارتباطی به پست 400 کیلوولت غایتی" با اعتبار 18.3 میلیارد تومان افتتاح شد.
 این گزارش می‌افزاید، سه طرح بهینه‌سازی شبکه برق شامل "بهینه‌سازی شبکه و کاهش تلفات سیم مسی به کابل خودنگهدار"، "هوشمندسازی و طرح ضعف ولتاژ" و "اجرای پروژه‌های توسعه و احداث و روشنایی معابر" با سرمایه‌گذاری 58.6 میلیارد تومان با دستور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
 پروژه برق‌رسانی به چهار روستای شیرمیشه، مهدیلو، کشکنلو، لهجبین و سرخه دیزج با هدف تامین برق روستایی 65 خانوار نیز در سی و هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
 خاطرنشان می‌سازد، این پروژه‌ها با هدف تامین بار متقاضیان جدید، افزایش دیماند شهرک صنعتی روی زنجان، افزایش رضایت‌مندی مشترکان، تعدیل بار پست 230 کیلوولت البرز و کاهش خاموشی‌ها به بهره‌برداری رسید.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60276


با حضور وزیر نیرو و در هفته سی‌ و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

۲۳ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 686 میلیارد تومان در 4 استان کشور به بهره‌برداری رسید
۲۳ پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری 686 میلیارد تومان در 4 استان کشور با حضور وزیر نیرو در قالب هفته سی‌ و هشتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از پروژه‌های افتتاح شده امروز، 10 پروژه سهم استان زنجان، 11 پروژه در استان قم و دو پروژه نیز در دو استان اصفهان و سمنان افتتاح شد.
بر این اساس، در استان زنجان دو پروژه بر‌ق‌رسانی، دو طرح بهینه‌سازی شبکه، دو پروژه احداث خطوط و چهار پروژه تامین برق در مجموع 10 پروژه برای تامین بار متقاضیان جدید، تامین برق مشترکان شهرک‌های صنعتی، افزایش رضایت‌مندی مشترکان و کاهش خاموشی‌ها با دستور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
در استان قم نیز یک پروژه فاضلاب مسکن مهر، 7 پروژه تامین برق، احداث یک نیروگاه برق‌آبی و یک نیروگاه خورشیدی، نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه تولید پراکنده و اجرای یک پروژه توسعه و بهینهسازی شبکه‌های فشار ضعیف با هدف تامین برق و بهبود کیفیت توان و کاهش تلفات، تقویت شبکه فوق توزیع و بهبود پایداری شبکه افتتاح شد.
همچنین پروژه تاسیسات نمک‌زدایی، اصلاح و بازسازی خط انتقال آب نابر و احداث 3 باب مخزن در استان اصفهان برای تامین آب شهرستان نوش‌آباد و شهر کاشان با اعتبار 119.5 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
این گزارش حاکی‌ است، پروژه آبرسانی به یک هزار و 716 خانوار در 11 روستای استان سمنان با اجرای 14.1 کیلومتر خطوط انتقال و 860 مترمکعب مخازن ذخیره صبح امروز با دستور وزیر نیرو افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60253
 
وزیر نیرو در آئين بهره‌برداري از پروژه‌های صنعت آب و برق 4 استان خبر داد؛ (بخش اول)

بهره‌برداري از 4800 ميليارد تومان پروژه در استان‌هاي خراسان شمالي و كردستان همزمان با آغاز دهه فجر/ مجموع پروژه‌هاي بهره‌برداري شده پويش #هرهفته_الف_ب_ايران به 212 رسيد
وزير نيرو گفت: هفته آينده و در آغاز دهه فجر انقلاب اسلامي، افزون بر 4800 ميليارد تومان پروژه‌هاي آب و برق در استان‌هاي خراسان شمالي و كردستان افتتاح خواهد شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آئين بهره‌برداري از 23 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 686 میلیارد تومان در استان‌هاي قم، اصفهان، زنجان و سمنان در سي و هشتمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران اظهار داشت: در خراسان شمالي، واحد بخار نيروگاه سيكل تركيبي به ظرفيت 160 مگاوات به بهره‌برداري مي‌رسد.
وي همچنين اضافه كرد: سد مخزني «رمش» در نزدكي سنندج و شبكه آبياري و زهكشي آن به وسعت 560 هكتار، آب‌اندازي به شبكه «گاران» به وسعت 4600 هكتار، تصفيه‌خانه آب سقز و آبرساني به اين شهر و تصفيه‌خانه فاضلاب شهر كامياران از مجموعه طرح‌هايي است كه در استان مهم مرزي كردستان افتتاح خواهد شد و اين حسن تصادفي است كه در دهه فجر، مردم اين استان مرزي ما از اين طرح‌ها بهره‌مند خواهند شد.
اردكانيان گفت: فقط در بخش شبكه‌هاي آبياري و زهكشي كه افتتاح مي‌شود نزديك به 10 هزار نفر مشغول به كار خواهند شد؛ يعني اشتغالزايي اين شبكه‌ها و فعال شدن طرح‌هاي توسعه منابع آب و خاك در اين منطقه چنين ظرفيت قابل ملاحظه‌اي را به شغل پايدار خواهد رساند كه قطعا در توسعه روابط تجاري با كشور همسايه هم نقش و اثر قابل ملاحظه‌اي خواهد شد.
وي افزود:‌ تصفيه‌خانه‌هاي آب و فاضلاب از نمونه‌هاي حركت سالم و رو به جلوي طرح‌هاي توسعه و عمران كشور است. اين شاخص بسيار دلگرم‌كننده‌اي نه تنها در كشور كه در منطقه و سطح مناطق وسيعي از جهان كه مشغول اجراي اين طرح‌ها هستند، به‌شمار می‌آید.
اردكانيان گفت:‌ در موضوع تصفيه‌خانه فاضلاب، جمع‌آوري و تصفيه آن و استفاده مجدد از فاضلاب تصفيه شده يكي از شاخصه‌هاي توسعه يافتگي جامعه در بهداشت عمومي و استفاده صحيح از آب است.
وي همچنين خاطرنشان كرد: با احتساب پروژه‌هاي امروز، جمع پروژه‌هاي افتتاح شده سال 99 به 212 پروژه رسيد و تا 250 پروژه، 38 پروژه باقي مانده كه طبق برنامه تا پايان سال هفته به هفته در مدار بهره‌برداري قرار خواهند گرفت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60297
 
مدیرعامل آبفای استان قم در آیین افتتاح پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تاکید کرد:

حمایت از تولید و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر استان قم
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در آیین افتتاح سی و هشتمین پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، حمایت از تولید و اشتغال و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر را از برنامه‌های این شرکت برشمرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی جان صادق پور" در سی و هشتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو برگزار شد، تأسیسات فاضلاب مسکن مهر پردیسان با اعتباری معادل 54 میلیارد تومان را یکی از این پروژه‌ها اعلام و خاطرنشان کرد: این پروژه شامل خط انتقال به طول 4 کیلومتر و شبکه جمع‌آوری فاضلاب به طول بیش از 36 کیلومتر برای جمعیتی معادل 120 هزار نفر احداث شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در ادامه به بهره‌برداری از نیروگاه برق‌آبی 450 کیلوواتی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با اشتغال‌زایی 10 نفر اشاره کرد و اظهار داشت: این نیروگاه به منظور تولید انرژی پاک از فشار موجود در نقطه ورودی خط انتقال مخازن ذخیره تأسیسات شهید کریمیان قم با اعتبار 4 میلیارد تومان احداث شده که سالانه 3200 مگاوات ساعت برق تولید می‌کند و منجر به کاش 2400 تن دی‌اکسید کربن معادل کاشت 2850 اصله درخت می‌شود.
وی افتتاح نیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی با اعتباری یک میلیارد و 300 میلیون تومان در تأسیسات شهید ده‌نمکی را مورد توجه قرار داد و گفت: این نیروگاه سالانه نیز 170 مگاوات ساعت برق تولید می‌کند که منجر به کاهش تولید 140 تن دی‌اکسید کربن می‌شود که معادل کاشت 200 اصله درخت است.
صادق پور در ادامه با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان قم در هفته‌های هفتم و بیست یکم پویش ملی #هرهفته_الف_ب_ایران نیز تعداد 4 پروژه با اعتباری افزون بر 33 میلیارد و 300 میلیون تومان به بهره‌برداری رسانده است، یادآور شد: این پروژه‌ها شامل طرح توسعه و ارتقای تصفیه‌خانه فاضلاب شماره دو شهر قم و آبرسانی به تعداد 17 روستای استان می‌شود.
 وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به حمایت شرکت آب و فاضلاب از تولید و اشتغال و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار انجام وظایف ذاتی خود در تأمین آب شرب سالم و بهداشتی شهرها و روستای استان قم تصریح کرد: در این زمینه می‌توان به ایجاد 7 پروژه نیروگاهی خورشیدی و برق‌آبی و حمایت از چندین طرح تولیدی کاربردی از جمله بومی‌سازی ساخت اسکروپمپ فاضلابی و برخی دیگر از تجهیزات الکترومکانیکال تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اشاره کرد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60289
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور خبر داد:

آبرسانی به ۱۲ هزار و ۴۲۶ روستای کشور در 7 سال اخیر
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: آبرسانی به ۱۲ هزار و ۴۲۶ روستا با جمعیت هشت میلیون و ۳۲۰ هزار نفر از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با صرف اعتبار هفت هزار میلیارد تومان انجام شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از ایرنا، "حمیدرضا جانباز" روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از پنج طرح‌ آب و فاضلاب شهری و روستایی در کاشان اظهار داشت: امسال در قالب طرح پویش #هرهفته_الف_ب_ایران قرار بود  به یک هزار و ۶۳۸ روستا با جمعیت ۹۷۹ هزار نفر  آبرسانی شود که تاکنون آبرسانی به ۹۱۲ روستای کشور و جمعیت ۶۲۴ هزار نفر با اعتبار افزون بر ۸۱۵ میلیارد تومان اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور همچنین با اشاره به آغاز بهره‌برداری از طرح آبرسانی به ۱۱ روستای استان سمنان خاطرنشان کرد: امروز در منطقه کاشان پنج طرح آبرسانی با صرف ۱۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بهره‌برداری و عملیات ساخت یک طرح نیز آغاز شد.
وی از آغاز اجرای طرح ارتقای کمی و کیفی آب مناطق شهری خزاق و طاهرآباد و مجتمع روستایی «یزدل، علی‌آباد و محمدآباد» در منطقه کاشان خبر داد و گفت: هزینه‌ اجرای این طرح  ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60304


وزير نيرو در آئین بهره‌برداري از پروژه‌های صنعت آب و برق 4 استان: (بخش دوم و پایانی)

آبرساني روستايي حاكي از یک تحول بزرگ توقف‌ناپذير است/ موافق اين نيستم اصلاح مصرف صرفا متوجه مصرف‌كننده باشد/ مصرف 80 درصد گاز در بخش خانگی اصلا شاخص مطلوبي نيست/ مصرف گاز در بخش خانگي و تجاري 7 برابر حجم گاز تحويلي براي سوخت نيروگاه‌هاست
وزير نيرو با اشاره به برخورداري 9 ميليون و 300 هزار نفر جمعيت روستايي از شبكه آب سالم و پايدار در سال‌هاي فعاليت دولت‌هاي يازدهم و دهم گفت: اين كه هر سال يك ميليون و 150 هزار هم‌وطن روستايي و هر هفته 33 روستا به اين شبكه با توجه به گستردگي روستاها وصل شده باشند، حاكي از تحول بزرگ توقف ناپذير و سرمايه‌اي ماندگار براي ماست.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آيين بهره‌برداري از 23 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 686 میلیارد تومان در استان‌هاي قم، اصفهان، زنجان و سمنان در سي و هشتمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران اظهار داشت: به‌ويژه وقتي كه به خاطر بياوريم بخش عمده‌اي از اين تحولات در سال‌هايي محقق شده كه كشور درگير جنگ اقتصادي هم بوده و است و اميدواريم قدردان اين مجموعه نعمت‌ها باشيم كه به بركت پايداري و هوشمندي ملت ايران حاصل شده است.
وي با اشاره به بهره‌برداري متوسط ماهانه از يك واحد تصفيه‌خانه در دولت تدبير و اميد خاطرنشان كرد: در دولت يازدهم 168 تصفيه‌خانه فاضلاب داشتيم كه وقتي وارد دولت سيزدهم مي‌شويم اين رقم به 269 مي‌رسد.
اردكانيان اظهار داشت: منابع مالي اين پروژه‌ها به طور عمده از بخش غير دولتي تدارك شده و اين بدان معناست كه به سطحي از توانايي در تدوين مدل‌هاي اقتصادي اجراي اين طرح‌ها رسيديم. قطعا نيروي انساني ورزيده شده اين عرصه در كار احداث تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب كشور متوقف نخواهد شد.
وزير نيرو افزود: بازار منطقه نيازمند تخصص و تجربه اين نیروی انسانی است و با توسعه روابط اقتصادي به‌ويژه در كشورهاي همسايه مي‌توانيم از اين ظرفيت تجديدپذير يعني منابع انساني ارزنده استفاده كنيم.
وي با اشاره به اینکه در زمینه تصفيه‌خانه‌هاي آب آمار عملكرد اين دولت، آمار دلگرم‌كننده‌اي است، گفت: در اين دولت هر دو ماه به طور متوسط يك تصفيه‌خانه آب وارد مدار بهره‌برداري شده و از عدد 119 به 175 تصفيه‌خانه در تابستان سال آينده خواهيم رسيد.
اردكانيان ادامه داد: آبرساني روستايي علاوه بر شاخصه‌هاي توسعه‌يافتگي، بهداشت عمومي و نظاير اين، يك شاخصه مهم عدالت اجتماعي است؛ اين كه هم‌وطن روستايي به شبكه آب سالم و پايدار همانند آنچه در شهرها محقق شده، در اين حجم وسيع دسترسي پيدا كند.
اردكانيان گفت: بي‌مناسبت نيست كه در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامي و در چهل و سومين بهار آزادي و استقلال كشور، اين مجموعه دستاوردها را تكرار كنيم كه سرمايه‌اي ارزشمند براي آينده است. البته مسيرهاي طي نشده و كارهاي باقي مانده را هم از خاطر نبريم. ما قطعا نيازمند توجه جدي‌تر به مسئله مصرف هستيم.
وي افزود: موافق اين نيستم كه وقتي به موضوع اصلاح مصرف اشاره مي‌شود جهت توجه ما صرفا متوجه مردم به معناي مصرف كننده باشد. اصلاح مصرف با عرصه توليد تفكيك ناپذير است. همانگونه كه براي تدوين سياست‌هاي توليد ابزار قانوني داريم، در عرصه مصرف هم دستمان بسته نيست. ابزارهاي متعددي در اختيار ما است كه بتوانیم در عرصه مصرف هم ايفاي نقش كنيم.
وزير نيرو ادامه داد: اگر در عرصه توليد،‌ عرصه‌ها، شيوه‌ها، ابزار و تجهيزات، رسانه‌ها و صحنه افكار عمومي ابزاري براي كمك به ما در ايفاي نقش خودمان در موضوع توليد به حساب مي‌آيد و همين ابزار براي ما در عرصه مصرف هم وجود دارد.
وي افزود: در دولت دوازدهم مطابق برنامه وزارت نيرو وارد دوره مديريت توامان عرضه و تقاضا شديم؛ اين بدان معناست كه در عرصه‌هاي توليد و مصرف مسئوليت داريم. اينگونه نيست كه وقتي به كمبود برخورد مي‌كنيم صرفا اصلاح را از مردم انتظار داشته باشيم. مجموعه عادات مصرفي مردم به نوعي نشات‌ گرفته از برنامه‌ها و سياست‌هاي بخش توليد و عرضه هم است.
اردكانيان گفت: نيروگاه‌هاي كشور در حالي كه مشكلي براي توليد ندارند و ظرفيت آماده قابل ملاحظه‌اي در اين بخش وجود دارد، اما به دليل مشكلات موجود در تامين سوخت مورد نياز آنها، با كمبودهايي براي توليد برق مواجه هستيم كه اين مسئله بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي افزود: يك سري راه‌حل كوتاه مدت و فوري است كه هم‌اينك با كمك وزارت نفت و رسانه‌ها و نيز مردم به آن پرداخته مي‌شود و اين شرايط را پشت سر خواهيم گذاشت، اما چيزي كه نبايد فراموش شود اين است كه شاخصه‌هاي مصرف گاز در بخش خانگي به هيچ وجه مناسب نيست و بايد با كمك خود مردم اين روش به سمت اصلاح برود.
اردكانيان خاطرنشان كرد: هم‌اينك حدود 80 درصد گازي كه توسط وزارت نفت به جامعه عرضه مي‌شود در بخش خانگي و تجاري مورد مصرف قرار مي‌گيرد كه اصلا شاخص مطلوبي نيست و مخاطب مطلوب كردن آن هم صرفا مردم نيستند و مجموعه روش‌ها، سياست‌ها و ابزار بايد به‌كار گرفته شود.
وي افزود: در زمان حاضر به ميزان 7 برابر حجم گاز تحويلي براي سوخت نيروگاه‌ها كه نه تنها برق مورد نياز بخش‌هاي خانگي و صنعت بلكه صنعت،‌ معدن و كشاورزي را هم فراهم ‌مي‌كنند به بخش خانگي و تجاري كشور گاز تحويل مي‌شود.
اردكانيان اظهار داشت: آنچه بايد روي آن متمركز شد اين است كه در سازمان دولت و بخش‌هاي دولتي و خدماتي بدون خدشه و اختلال در خدمت‌رساني به مردم، مصرف گاز و برق مديريت شود و همچنين از مردم هم درخواست كنيم كه به ميزان محدودي سعي كنند مصرف گاز خانگي را با يكي دو درجه كاهش دماي فضاي مسكوني خود مديريت و اصلاح كنند تا بتوايم اين شرايط را پشت سر بگذاريم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60306