تهران- سمنان

800طرح.jpg
با حضور وزير نيرو در هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

مركز پايش صنعت برق فردا افتتاح می‌شود/ ارتقای 21 مگاواتی ظرفیت نیروگاه شاهرود

مركز پايش صنعت برق و ارتقای ظرفیت نیروگاه شاهرود به میزان 21 مگاوات، فردا سه‌شنبه با حضور وزیر نیرو در چارچوب هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با اعتباری افزون بر ۱۱۰ میلیارد تومان افتتاح خواهند شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي زاده" مديرعامل شركت توانير گفت: مركز پايش صنعت برق (TMC) با هدف پايش برخط شاخص‌هاي استراتژيك شركت‌هاي زيرمجموعه و پايش مصرف برق فردا سه‌شنبه سوم تير ماه افتتاح مي‌شود.
وی با بيان اينكه این مركز يكي از اركان اصلي هوشمندسازي برق است، خاطرنشان كرد: نقشه راه هوشمندسازي شركت توانير مشتمل بر 3 بازيگر اصلي شامل مشترك هوشمند، شركت برق هوشمند و حاكميت هوشمند است.
متولي زاده گفت: نخستين كاربرد مركز پايش صنعت برق  ابزاري براي حاكميت هوشمند در صنعت برق است كه وزارت نيرو و شركت توانير در جايگاه حاكميتي، نقش قانونگذار ونظارت بر اجرا را ايفا مي‌كند.
وي افزود: حدود 35 شاخص براي شركت‌هاي توزيع در حوزه‌هاي خدمات مشتركان، قابليت اطمينان شبكه، كيفيت برق، كاهش تلفات، مديريت مصرف و شاخصهاي مديريتي تعريف و احصا شد و شاخص‌هاي مرتبط با شركت‌هاي برق منطقه‌اي نيز از سوي معاونت برنامه‌ريزي و امور اقتصادي تعريف شده است.
مديرعامل توانير با اشاره به اهميت دسترسي به آخرين وضعيت شبكه‌هاي توزيع و انتقال برق براي شركت توانير و كشيك امور برق، پايش برخط پارامترهاي اصلي شبكه را دومين كاربرد اصلي اين مركز ذكر كرد كه اطلاعات مورد نياز را با جزييات كمتر از آنچه ديسپاچينگ‌ها در اختيار دارند فراهم مي‌سازد و از اين منظر بستر مناسبي براي استفاده ستاد مديريت بحران در زمان وقوع حوادث فراهم خواهد شد.
 متولي زاده سومين كاربرد مركز پايش را اطلاع‌رساني به مردم و معرفي قابليت‌هاي سيستم برق كشور براي مجموعه‌هاي خارج از وزارت نيرو و مهمانان داخلي و خارجي عنوان كرد و با اشاره به قابليت پايش بار شركت‌هاي برق منطقه‌اي و شركت‌هاي توزيع كه از سال گذشته تا سطح امورها و فيدرهاي 20  كيلوولت ايجاد شد، چهارمين وظيفه اين مركز را پايش مصرف برق مشتركان ذكر كرد كه براي مشتركان بالاي 30 كيلووات انجام مي‌شود.
وي با اشاره به نصب 500 هزار كنتور هوشمند براي مشتركان بزرگ، تعداد مشتركان ديماندي بالاي 30 كيلووات را حدود 400 هزار و مشتركان چاه‌هاي كشاورزي را 110 هزار مشترك ذكر كرد كه به همراه مشتركان دولتي و در قالب تفاهم‌نامه با برنامه هاي مديريت بار همكاري مي‌كنند و مركز پايش مصرف، وظيفه تحليل و پايش بار مصرفي آنها را به خصوص در ايام پيك شبكه برعهده داشته و پايش مصرف برق، كاربرد اصلي مركز پايش صنعت برق در فصل پيك شبكه محسوب مي‌شود.
 متولي زاده با اشاره به اينكه كارهاي اجرايي مربوط به تجهيز و راه اندازي مركز پايش توانير در كمتر از يك ماه انجام شده است، گفت: درحال حاضر در اين مركز دسترسي برخط به 39  سيستم خدمات مشتركان، مراكز اتفاقات برق، مراكز داده كنتورهاي هوشمند در شركت هاي توزيع و سامانه كنتورهاي بازار برق در شركت مديريت شبكه برق ايران برقرار شده و امكان پايش و ارزيابي روزانه عملكرد شركت هاي زيرمجموعه نيز فراهم شده است.
بر اساس این گزارش، فردا با حضور وزیر نیرو، همچنین پروژه ارتقای توان تولید یک واحد نیروگاه شهید بسطامی شاهرود به میزان 21 مگاوات به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح خواهد شد. این پروژه 5.5 میلیون یورو معادل ۹۶ میلیارد تومان اعتبار در بر داشته است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/54516

با حضور وزير نيرو در هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

مركز پايش صنعت برق کشور افتتاح شد

مركز پايش صنعت برق با حضور وزیر نیرو در چارچوب هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو صبح امروز سه‌شنبه، مركز پايش صنعت برق (TMC) را با هدف پايش برخط شاخص‌هاي استراتژيك شركت‌هاي زيرمجموعه و پايش مصرف برق افتتاح کرد.
بر اساس این گزارش، با افتتاح مركز پايش صنعت برق، پایش برخط وضعیت شبکه، پایش شبکه فاوا صنعت برق، پایش و مدیریت مصرف برق، پایش سامانه‌های فاوا مرکز داده و دیسپاچینگ‌ها و امنیت سایبری این مراکز به‌صورت 24 ساعته و 7 روز هفته اجرا می‌شود.
https://news.moe.gov.ir/News-List/54536

با حضور وزیر نیرو؛

پروژه ارتقای ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود به بهره‌برداری رسید/ سرمایه‌گذاری 5.5 میلیون یورویی برای اجرای پروژه

همزمان با هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، پروژه ارتقای 21 مگاواتی ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود با اعتباری بالغ بر 5.5 میلیون یورو توسط وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اجرای این پروژه توسط گروه مپنا ظرفیت تولید واحد گاز نیروگاه شاهرود از 162 مگاوات به 183 مگاوات و راندمان تولید این واحد از 34 درصد به 36 درصد افزایش یافته است.
در پی اجرای پروژه ارتقای ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود در روزهای پیک مصرف تابستان امسال، علاوه بر صرفه‌جویی 15 میلیون لیتری سالیانه در سوخت مصرفی مورد نیاز برای تولید برق، ظرفیتی معادل تامین برق مورد نیاز 80 هزار نفر به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می‌شود.
هلدینگ تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه به عنوان مالک نیروگاه حدود 5.5 میلیون یورو برای اجرای این پروژه سرمایه‌‌گذاری کرده است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این شرکت درصدد است به محض عبور از پیک بار تابستان و با مجوز وزارت نیرو (دیسپاچینگ ملی) در اواخر مهرماه امسال نسبت به اجرای ارتقای سه واحد گازی دیگر در نیروگاه‌های سمنان و شاهرود اقدام کند.

https://news.moe.gov.ir/News-List/54535
مدیرعامل توانیر در آیین افتتاح مرکز پایش صنعت برق؛

شاخص‌های راندمان و تلفات برق دچار تغییرات مطلوب شده است

مدیرعامل توانیر در آیین افتتاح همزمان مرکز پایش صنعت برق و نیروگاه شاهرود، اظهار داشت: با رویکرد جدید مدیریتی شاخص راندمان برق و تلفات آن دچار تغییرات بسیار مطلوب شده است و برق به بهترین شکل ممکن به دست مصرف کننده می‌رسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حسن متولی زاده مدیرعامل توانیر پیش از ظهر امروز، در آیین افتتاح همزمان مرکز پایش صنعت برق و نیروگاه شاهرود که با حضور وزیر نیرو در چارچوب هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد، با بيان اين كه مركز يكي از اركان اصلي هوشمندسازي برق است، اظهار داشت: با رویکرد جدید مدیریتی شاخص راندمان برق و تلفات آن دچار تغییرات بسیار مطلوب شده است و برق به بهترین شکل ممکن به دست مصرف کننده می‌رسد.
وی افزود: با طراحی سازوکارهای تشویق محور برق تحویلی به مشترکان به شکل مناسبی به مصرف می رسد و این درحالی است که با این روش بهره وری صنعتی نیز در واحدهای صنعتی به شکل قابل اعتنایی افزایش یافته است.
مدیرعامل توانیر ادامه داد:یکی از وطایف شرکت توانیر نظارت و ارزیابی برعملکرد است  که تا پیش از این چنین کاری با درصد خطای بالا به انجام می رسید اما در حال حاضر بدون دخالت عوامل انسانی تمام اطلاعات و شاخص ها جمع آوری می شود.
وی افزود: این مرکز که امروز افتتاح می شود بصورت حاکمیتی شکل گرفته و این مدل و روش به شرکت های زیرمجموعه در شهرستانها  نیز تسری پیدا کرده است.
 متولي زاده با اشاره به اينكه كارهاي اجرايي مربوط به تجهيز و راه اندازي مركز پايش توانير در كمتر از يك ماه انجام شده است، گفت: درحال حاضر در اين مركز دسترسي برخط به 39  سيستم خدمات مشتركان، مراكز اتفاقات برق، مراكز داده كنتورهاي هوشمند در شركت هاي توزيع و سامانه كنتورهاي بازار برق در شركت مديريت شبكه برق ايران برقرار شده و امكان پايش و ارزيابي روزانه عملكرد شركت هاي زيرمجموعه نيز فراهم شده است .
وی همچنین با تاکید بر اینکه هم اکنون در کشور خط تولید کنتورهای هوشمند به شکلی جدی وارد کار شده است گفت: درحال حاضر تمام مبادی برق و توزیع در کشور به کنتورهای هوشمند  مجهز شده اند و همچنین مشترکان صنعتی نیز دارای کنتور های هوشمند شده اند  ومصرفشان به راحتی رصد می شود.
متولی زاده همچنین تصریح کرد که طراحی و ساخت کنتورهای هوشمند هم اکنون به قیمت کنتورهای دیجیتال تولید می شود و این کار باعث صرفه جویی چند صد میلیارد تومانی در صنعت برق کشور شده است .
وی در پایان به عملکرد مطلوب مدیریتی در زمان پیک مصرف هنگام افزایش دمای هوا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه چالش بوجود آمده بین تولید و افزایش مصرف با دقت مدیریتی رفع شده است‌
https://news.moe.gov.ir/News-List/54547

وزیر نیرو:/ بخش اول

بهره‌برداري از 19 پروژه بزرگ صنعت آب و برق در چارچوب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال جاری/ بازارهاي منطقه در آينده نزديك به روي نيروي كار متخصص ما باز می‌شود

وزير نيرو با اشاره به استمرار پويش #هرهفته_الف_ب_اير ان در سال 99 كه از نيمه دوم پارسال با بهره‌برداري از 227 پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پايان سال آغاز شد، گفت: در چارچوب اين پويش از ابتداي سال جاري تاكنون 19 پروژه بزرگ با سرمايه‌گذاري بيش از 9 هزار ميليارد تومان به ثمر رسيده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آيين بهره‌برداری همزمان از مركز پايش صنعت برق و پروژه ارتقای 21 مگاواتی ظرفیت نیروگاه شاهرود در هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از جمله پروژه‌هاي به بهره‌برداري رسيده به 3 سد مخزني، 22 هزار هكتار شبكه‌هاي اصلي آبياري و زهكشي، يك پروژه بزرگ آب شهري، 4 تصفيه خانه فاضلاب، چهار واحد نيروگاهي با ظرفيت 665 مگاوات و دو نيروگاه تجديدپذير به ظرفيت 8 مگاوات اشاره كرد.
وي با اشاره به دو بخش «ساخت و سازها» و «ساز و كارها» در پويش امسال، گفت:‌ ساخت و ساز به معناي آنچه كه همواره انجام داده‌ايم و به آن تحت عنوان الف_ ب_ايران به صورت متمركز اعم از احداث نيروگاه‌ها، ‌سدها، شبكه‌ها، تصفيه خانه‌ها و...  مي‌پردازيم، اما ساز و كارها بخش مهم‌تري است كه مي‌تواند بستر سهل كننده ساخت و سازها باشد.
اردكانيان با اشاره به افتتاح مركز پايش صنعت برق در قالب يك پروژه ساز و كاري و ارتقاي راندمان يك واحد بخار نيروگاه شاهرود به عنوان يك پروژه ساخت و سازي گفت: در اين نيروگاه به عنوان يكي از نقاط شروع اين عرصه فعاليت، از امروز به مدد فناوري‌ كه محصول كار فرزندان و مديران باتجربه كشور است، شاهد افزايش بيش از دو درصدي راندمان اين واحد از ميزان موجود خواهيم بود.
وي با اشاره به كاهش نيم درصدي تلفات شبكه برق كشور در سال گذشته گفت: اين كاهش موجب صرفه‌جويي در ميزاني از سوخت مصرفي نيروگاه‌ها شد و معادل همه سوختي بود كه در طول سال براي توليد برق صادراتي كشور استفاده كرديم؛ لذا اين عرصه جديد در صنعت برق و در بخش آب هم كه معطوف به افزايش بهره‌وري اعم از منابع مالي، فناوري‌هاي موجود و منابع انساني است، مسير جديدي را براي توسعه پايدار كشور باز مي‌كند. ما قطعا" اين مسير را با شدت ادامه مي‌دهيم و اين افزايش و ارتقاي راندمان در نيروگاه شاهرود موجب صرفه‌جويي قابل ملاحظه در سوخت و ‌توليد برق بيشتر مي‌شود.
وزير نيرو ماحصل افزايش 21 مگاواتي راندمان نيروگاه شاهرود را برابر با تامين نياز 80 هزار نفر جمعيت در زمان خاموشي احتمالي برنامه‌ريزي شده عنوان كرد و گفت: اگر خاموشي برنامه‌ريزي شده بدهيم مانند اين خواهد بود كه یک شهر 80 هزار نفري از خاموشي نجات پيدا مي‌كند؛ اين قبيل كارها وسعت زيادي دارد و از اين عرصه بيشتر خواهيم شنيد.

https://news.moe.gov.ir/News-List/54551
وزیر نیرو عنوان کرد:/ بخش دوم و پایانی

كاهش نیم درصد تلفات شبكه معادل صرفه‌جویی سوخت یک سال تولید برق صادراتي كشور

وزیر نیرو با اشاره به كاهش نيم درصدي تلفات شبكه برق كشور در سال گذشته گفت: اين كاهش موجب صرفه‌جويي بزرگی در سوخت مصرفي نيروگاه‌ها شد و معادل همه سوختي بود كه در طول سال براي توليد برق صادراتي كشور استفاده كرديم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" افزود: اين عرصه جديد در صنعت برق و در بخش آب هم كه معطوف به افزايش بهره‌وري اعم از منابع مالي، فناوري‌هاي موجود و منابع انساني است، مسير جديدي را براي توسعه پايدار كشور باز مي‌كند. ما قطعا" اين مسير را با شدت ادامه مي‌دهيم و اين افزايش و ارتقاي راندمان در نيروگاه شاهرود موجب صرفه‌جويي قابل ملاحظه در سوخت و ‌توليد برق بيشتر مي‌شود.
وزير نيرو همچنين اظهار داشت: در آغاز فصل تابستان، هفته اول تير براي ما وزارت نيرويي‌ها، علاوه بر هفته مديريت مصرف آب فرصتي است كه ارتباط خود را با مردم در اين زمينه فعال‌تر کرده و به خود و هم‌وطنان، بيشتر يادآوري ‌كنيم كه چقدر مهم است در كنار همه تلاش‌ها براي توليد و عرضه اين دو محصول راهبردي(آب و انرژي)، سهم و نقش خودمان را در رعايت آداب و عادات صحيح‌تر در مصرف اين دو ايفا كرده و از اين جهت زندگي را براي خود و فرزندانمان توام با رفاه و آسايش بيشتر رقم بزنيم.
وي با اشاره به هفته هشتم پويش #هرهفته_الف_ب_ايران افزود:‌ با اتكاي به تجربه موفق پويش در نيمسال 98 با اتمام 227 پروژه با سرمايه بيش از 33 هزار ميليارد تومان، امسال را با ظرفيت بيشتر و ابعاد وسيع‌تري آغاز كرديم و تا پايان سال 99، 250 پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب به بهره‌برداري خواهد رسيد. اگرچه شرايط تحريم است اما اين، انگيزه ما را براي تلاش بيشتر و وفاي به عهد مضاعف مي‌كند.
اردكانيان ادامه داد: امسال موفق شديم نتيجه سال‌ها زحمت و تلاش همه دست‌اندركاران صنعت برق را در قالب اولين‌هاي برقي تدوين كنيم كه نسخه‌اي از آن تقديم رهبر معظم انقلاب شد و با اظهار لطف ايشان مبني بر تقدير از تلاش همه همكاران و تاكيد بر ادامه كار با همين جديت و از جمله توجه دادن ما به عرصه بسيار مهم كه عرصه شبكه‌هاي انتقال است، مواجه شديم. ما در كوتاه‌ترين زمان ممكن توفيق پيدا كرديم كه اولين پاسخ را به اين توجه دقيق و هوشمندانه ايشان عرضه كنيم و آن، پروژه‌اي است كه امروز با عنوان افتتاح مركز پايش شبكه انتقال و توزيع برق كشور به ثمر رسيد.
وي گفت: به مدد مركز مزبور، تمامي اين سيستم در معرض رويت خواهد بود و با دقت فراوان خواهيم توانست تمام نقاط اين شبكه وسيع و عملكرد آن و مديرانمان را در عرصه‌هاي مختلف مدنظر داشته باشيم و از دل اين پايش دقيق و رويت‌پذيري شبكه، پروژه‌هاي مهمي براي بهبود سيستم انتقال و اتصالاتي كه دارد و احيانا روشن شدن نقاط ضعف آن و پايداري اين سيستم عايد خواهد شد.
اردكانيان با اشاره به ضرورت راه‌اندازي اين مركز افزود: بخشي از سرمايه‌گذاري‌هاي صنعت برق در كنار توليد و ساخت نيروگاه‌ها معطوف به اين سيستم خواهد بود و دولت و مجلس مانند هميشه ما را مدد خواهند داد كه اميد است با دانستن قدر توجه رهبري، در اين صنعت زيربنايي بويژه در سال جهش توليد و در ماه‌هاي گرم سال بر تلاش‌ها و فعاليت‌ها افزوده شود. عملكرد ما مورد توجه آحاد هموطنان است.
وي گفت: با كمك مردم، اين تابستان را كه گرمايش زودتر به ما رسيده و به نظر استمرار خواهد داشت، با اتخاذ روش‌هاي صحيح مصرف تبديل به تابستاني همراه با آسايش خواهيم كرد.
اردكانيان در عين حال با اشاره به نقش بخش خصوصي در سرمايه‌گذاري براي پروژه‌ها گفت: اين اشتياق و علاقه و تاكيد بر واگذاري پروژه‌هاي بيشتر به بخش خصوصي فعال در اين عرصه، در بخش نيروگاه‌هاي تجديدپذير و حرارتي علامت ديگري است از اينكه صنعت برق و وزارت نيرو هر چند مبالغ هنگفتي بدهكار است، اما از خوش‌حساب‌ترين و مورد اعتمادترين بدهكاران به همكاران خود در بخش خصوصي است و اين اشتياق به مشاركت بيشتر در پروژه‌هاي بيشتر علامت پابرجايي، پايداري و وفاي به عهد است.
وزیر نیرو با بیان اینکه تلاش تمام همكاران ما اين است كه با برداشتن بارهاي مالي از دوش سرمايه‌گذاران به آنها مجال بيشتري براي مشاركت داده شود، اظهار كرد: هر چند منتظر روشن شدن مكانيزم بازگشت سرمايه توسط دولت بوديم، خوشبختانه حال كه شرايط براي بازپرداخت سرمايه از محل صرفه‌جويي سوخت فراهم شده، به محض اخذ مصوبه از هيئت وزيران كه در دستور كار است با استفاده از بند «و» تبصره يك، اين پرداخت‌ها فعال مي‌شود.
https://news.moe.gov.ir/News-List/54555

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی:

امکان ارتقای راندمان 178 توربین گازی در سطح کشور وجود دارد/ راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال 39 درصد افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه امکان ارتقای راندمان 178 توربین گازی در سطح کشور وجود دارد، گفت:‌ با ارتقای ظرفیت واحدهای گازی 162 به 183 مگاوات، 21 مگاوات به ظرفیت هر یک از واحدهای گازی کشور افزوده می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در مراسم افتتاح پروژه ارتقای ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود با اعلام این خبر افزود: در روند اجرای این طرح توانسته‌ایم با همان میزان سوخت مصرفی سال گذشته نیروگاه حدود 21 مگاوات به توان تولیدی این واحد بیفزایم.
وی با اشاره به اینکه اجرای این پروژه رشد دو درصدی راندمان نیروگاه را به همراه داشته است، گفت: صرفه‌جویی سالیانه 15 میلیون لیتر در مصرف سوخت از دیگر ثمرات انجام این طرح بوده است.
طرزطلب با تاکید بر اینکه در بخش تولید امکان ارتقای 178 توربین گازی v94.2 وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر مالکیت 80 درصد این واحدها در اختیار بخش خصوصی و 20 درصد آن در اختیار بخش‌های دولتی است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: هم اکنون این امکان وجود دارد که در راستای سیاست چند سال اخیر دولت تدبیر و امید برای کاهش مصرف سوخت بتوانیم با صرف هزینه بسیار اندکی توان تولیدی برق کشور را افزایش دهیم.
وی با تاکید بر اینکه مسئله بهینه‌سازی مصرف سوخت در طی یک دهه گذشته مورد توجه جدی وزارت نیرو بوده است، گفت: درصددیم با هماهنگی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و وزارت نفت بتوانیم با استفاده از پتانسیل تبصره 12، منابع صرف شده برای سرمایه‌گذاری در این را بازپرداخت کنیم.
 
9 واحد بخار تا پایان سال وارد مدار می‌شود/ راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال 39 درصد افزایش می‌یابد
طرزطلب خاطرنشان کرد: این اطمینان به تمامی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی ارائه می‌شود که در صورت اجرای طرح‌های ارتقای توان تولید نیروگاهی، تمامی سرمایه‌گذاری انجام شده را بازپرداخت خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه در سال جهش تولید 9 واحد بخار به ظرفیت یک هزار و 454 مگاوات وارد مدار خواهد شد، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال برای نخستین بار به 39 درصد افزایش خواهد یافت.
https://news.moe.gov.ir/News-List/54554