فارس - کرمانشاه

800.jpg

با حضور رئيس جمهور و وزير نيرو؛

10 پروژه صنعت آب و برق در استان‌هاي فارس و كرمانشاه با 1900 ميليارد تومان اعتبار افتتاح می‌شود

10 پروژه صنعت آب و برق روز پنج‌شنبه و در نهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با حضور رئيس جمهور و وزير نيرو به صورت ويدئوكنفرانسي در استان‌هاي فارس و كرمانشاه با سرمايه‌گذاري 1900 ميليارد تومان به بهره‌برداري مي‌رسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين پروژه‌ها شامل يك پروژه سدسازي در استان كرمانشاه و 9 پروژه ديگر در بخش‌هاي برق و فاضلاب در استان فارس است كه با اعتبارات دولتي، بخش خصوصي و صندوق توسعه ملي اجرا شده‌اند.
پروژه‌هاي آماده بهره‌برداري در بخش فاضلاب استان فارس شامل واحد نخست و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شیراز، مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز از جمله خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه بزرگ آب شیراز و مرحله نخست طرح آبرسانی به سعادت‌شهر و ارسنجان است.
احداث واحدهاي نخست و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شیراز با 537 ميليارد تومان اعتبار دولتي در سال 88 آغاز شده و اين پروژه شامل تصفیه خانه‌اي با ظرفيت 100 هزار مترمکعب در شبانه‌روز براي جمعيت زيرپوشش 570 هزار نفري با فرآیند لجن فعال است.
عمليات اجرايي مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز شامل خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه بزرگ آب شیراز هم با جمعيت زيرپوشش 324 هزار نفر با 463 ميليارد و 900 ميليون تومان اعتبار بخش دولتي و 96 ميليارد و 200 ميليون تومان اعتبار بخش خصوصي اجرا شده است.
ديگر طرحي كه در اين بخش به بهره‌برداري مي‌رسد، فاز نخست طرح آبرسانی به سعادت‌شهر و ارسنجان است كه با 39 ميليارد تومان اعتبار بخش دولتي اجرا شده و ظرفيت نهايي طرح 220 ليتر برثانيه خواهد بود.
پروژه‌هاي بخش برق استان فارس كه در اين هفته از پويش به بهره‌برداري مي‌رسند نيز شامل نیروگاه‌هاي خورشیدی 10 مگاواتی لارستان، 10 مگاواتی دارندگان، 500 کیلوواتی اقلید، 2 مگاواتی ترکان، 10 مگاواتی لامرد و نیروگاه خورشیدی 500 کیلوواتی شهرک صنعتی نی‌ریز است.
احداث اين پروژه‌ها كه عمليات اجرايي همگي آنها در سال 97 آغاز شده به ترتيب 80، 80، 4، 16، 80 و 4 ميليارد تومان با استفاده از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي هزينه در برداشته است.
همچنین در اين هفته از پويش، سد شرفشاه شهرستان قصر شيرين كه با 58 ميليارد تومان اعتبار دولتي و 442 ميليارد تومان ديگر از محل منابع صندوق توسعه ملي از سال 88 آغاز شده به بهره‌برداري مي‌رسد. اين پروژه با هدف تامین آب کشاورزی، شرب و صنعت منطقه، تامین آب زراعی 3055 هکتار دشت‌های سومار و نفت شهر و تامین آب شرب بلندمدت شهر سومار، نفت شهر و بازارچه مرزی سومار به بهره‌برداري مي‌رسد.

https://news.moe.gov.ir/News-List/54798

رئیس جمهور در آیین بهره برداری از 10طرح زیربنایی در استان‌های فارس و کرمانشاه:

روند آبادانی کشور در دولت تدبیر و امید بویژه در حوزه آب و فاضلاب، جهشی و جهادی تداوم یافته است/ 99.9 درصد جمعیت شهرنشین و بیش از 82 درصد جمعیت ساکن روستاها از آب شرب پایدار برخوردارند/ افتتاح هر دو ماه یک سد مخزنی ملی، هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب و هر 50 روز یک تصفیه‌خانه آب شهری، افتخارآمیز است

رئیس جمهور با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید، روند آبادانی کشور بویژه در حوزه آب و فاضلاب به‌رغم تحریم‌های دشمنان، جهشی و جهادی تداوم یافته است، تاکید کرد: اکنون با افتخار می‌توانیم بگوییم در حرکت پرشتاب در مسیر آبادانی کشور، فقط در حوزه آب، 99.9 درصد جمعیت شهرنشین و بیش از 82 درصد جمعیت ساکن روستاها از آب شرب پایدار برخوردارند و این برای ایران اسلامی افتخارآمیز است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری رسمی از 10 پروژه زیربنایی و توسعه‌ای حوزه آب و برق در استان‌های فارس و کرمانشاه با سرمایه‌گذاری یکهزار و 900 میلیارد تومان، ضمن قدردانی از تلاش مدیران، مهندسان و کارگران وزارت نیرو و بخش خصوصی گفت: مردم پرنشاط باشند و بدانند باوجود فشارها و تحریم‎‌ها، مسئولان و دولت همواره آماده خدمت رسانی و کاستن از مشکلات آنان هستند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند.
رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه قادریم هر دو ماه یک سد مخزنی ملی، هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب و هر 50 روز یک تصفیه خانه آب شهری افتتاح کنیم، بسیار با اهمیت و افتخار آمیز است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه کل تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور در ابتدای انقلاب تنها 4 عدد بوده و این رقم اکنون به 242 تصفیه خانه فاضلاب رسیده است، گفت: همچنین ما در ابتدای انقلاب اسلامی فقط 27 تصفیه‌خانه آب در کل کشور داشتیم که این رقم اکنون به 156 تصفیه‌خانه رسیده که 37 تصفیه‌خانه آن در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری رسیده است.
رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت نظم و ترتیب و زمانبندی دقیق در اجرای طرح‌ها و دادن وعده دقیق افتتاح این طرح‌ها به مردم گفت: تحقق این مهم از آرزوهای من بود و خوشبختانه امروز در بخش آب و برق به این نقطه مهم دست یافته ایم و این باعث نشاط و امیدوار شدن بیش از پیش مردم است.
دکتر روحانی پیشبرد طرح‌های آبادانی در منطقه غرب کشور بویژه در بخش‌های مرزی را بسیار با اهمیت
برشمرد و افزود: خوشبختانه در این عرصه کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته و در این راستا 53 سد در نقاط مرزی اجرا شده که از این رقم، 24 سد در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسیده است.
رئیس جمهور به آثار ارزشمند این سدها در آبادانی منطقه غرب اشاره کرد و گفت: بسیاری از شهرهایی که در غرب کشور از برکات این سدها بهره‌مند می‌شود، جزو شهرهایی هستند که در دوران دفاع مقدس زیر ضربات دشمن بودند و حتی برخی از آنها به اشغال دشمن در آمده بودند و این افتتاح‌ها و حرکت در مسیر آبادانی، پاسخی به جهاد و ایستادگی مردم این شهرها در دوران دفاع مقدس است.
دکتر روحانی افتتاح سد شرف شاه در کرمانشاه و تامین آب مورد نیاز بخشهای مختلف شهر سومار را مورد اشاره قرار داد و از وزیران خارجه و راه خواست در مسیر تبدیل سومار به یکی از مرزهای تجاری ایران با عراق در آینده، تلاش کنند.
رئیس جمهور افزود: سومار می تواند یک شهر مرزی مهم ما برای تبادل کالا با عراق باشد و امروز گام مهمی در این زمینه برداشته شد.
دکتر روحانی با بیان اینکه تا پایان امسال گام های بسیار خوبی برای استان های غربی و جنوبی همچون ایلام، کرمانشاه و خوزستان برداشته می شود، گفت: در حال تجهیز 18 هزار هکتار از اراضی این منطقه کشور هستیم که تازه‌ترین گزارش نشان می‌دهد بیش از 10 هزار هکتار از این میزان آماده شده و بقیه نیز در سال جاری آماده می‌شود.
رئیس جمهور همچنین قبل از افتتاح نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس گفت: در انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت بسیار خوبی در این دولت صورت کرفته و نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند ظرفیت خوبی برای تولید برق پاک و بدون آلودگی باشد و این مهم است که در نیروگاه‌های خورشیدی از کیلووات به مگاوات رسیده‌ایم، باید با توسعه تکنولوژی در این زمینه هر کسی بتواند پشت بام خانه خود را به یک نیروگاه خورشیدی تبدیل و برق مورد نیاز خود را تامین کند و مازاد آن را به دولت بفروشد.
توضیح اینکه فاز اول طرح آب‌رسانی به کلانشهر شیراز شامل خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه بزرگ آب شیراز،  طرح آب‌رسانی به سعادت‌شهر و ارسنجان، واحدهای اول و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شیراز و همچنین 6 نیروگاه خورشیدی در سطح استان از جمله طرح‌هایی بود که با دستور دکتر روحانی در استان فارس مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
دکتر روحانی همچنین دستور افتتاح سد خاکی شرف‌شاه در شهر سومار استان کرمانشاه را صادر کرد که با بهره‌برداری از این سد آب شرب، کشاورزی و صنعتی مورد نیاز منطقه تأمین می‌شود.
http://paven.ir/News-List/54867


وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری همزمان از 10 پروژه صنعت آب و برق در استان‌های فارس و کرمانشاه:

14 هزار و 300 میلیارد تومان برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی سرمایه‌گذاری شده است/ دسترسی به آب پایدار در ایران از متوسط جهانی بسیار بالاتر است
وزیر نیرو از سر‌مایه‌گذاری 14 هزار و 300 میلیارد تومانی بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در کشور خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری همزمان از 10 پروژه صنعت آب و برق استان‌های فارس و کرمانشاه که در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: نتیجه این سرمایه‌گذاری، 834 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در مدار است و 95 درصد اقدام‌های دولت در این بخش تاکنون محقق شده است.
وی با اشاره به بهره‌برداری از 6 پروژه نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در روز جاری در استان فارس گفت: تاکنون در چارچوب پویش سه نیروگاه خورشیدی به بهره‌برداری رسیده که با طرح‌های امروز به 9 نیروگاه می‌رسد.
اردکانیان گفت: در زمان حاضر 160 شرکت خصوصی برای ساخت تجهیزات و بهره‌برداری نیروگاه‌های خورشیدی در کشور فعالیت دارند.
اردکانیان گفت: وعده کردیم امسال 250 طرح را با سرمایه گذاری بالغ بر 50 هزار میلیارد تومان افتتاح کنیم که تاکنون 25 پروژه با سرمایه‌گذاری 9 هزار و 100 میلیارد تومان به ثمر رسیده است.
وی از طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در چارچوب پویش از ابتدای امسال تاکنون به سه سد در استان‌های ایلام، خراسان جنوبی و آذربایجان غربیز، 22 هزار هکتار شبکه در استان ایلام، آبرسانی به یک شهر جدید در استان مرکزی، آبرسانی به 15 روستا در استان خراسان جنوبی، 4 تصفیه‌خانه فاصلاب در استان‌های قم و تهران، سه نیروگاه حرارتی در استان‌های تهران، بوشهر و لرستان، سه نیروگاه تجدیدپذیر و تعداد قابل توجهی پست‌های برق و خطوط انتقال اشاره کرد.
اردکانیان گفت: امروز 10 پروژه دیگر دراستان های فارس و کرمانشاه افتتاح می‌شود.
وی از مهم‌ترین پروژه‌های امروز به آبرسانی به کلانشهر شیراز اشاره کرد و افزود:  تابستان سال گذشته حتی تا آستانه جیره‌بندی آب در شهر شیراز رفته بودیم که شرایط با همراهی مردم در مصرف، مدیریت شد؛ اما این دغدغه از امسال تا سال‌های بعد مرتفع است.
اردکانیان افزود: این طرح بزرگ شامل خطوط لوله، تصفیه‌‌خانه آب، ایستگاه‌های پمپاژ و تونل است که مشکل آب شرب و بهداشت جمعیت قابل توجهی را برطرف می‌کند.
وی گفت: در عرصه‌های مختلف از جمله آب شرایط کشور ما نسبت به متوسط جهانی و منطقه شرایط بسیار خوبی است.
وزیر نیرو گفت: امروز 15 درصد جمعیت شهری دنیا با وجود تمام تلاش‌های انجام شده هنوز به آب پایدار دسترسی ندارند و 37 درصد جمعیت روستایی بدون دسترسی هستند. در کشور ما 99.9 درصد جمعیت شهری به آب سالم و پایدار دسترسی دارند و در روستاها هم این نسبت 82.5 درصد است و از متوسط جهانی بسیار بالاتر هستیم.
وی ادامه داد: در جمعیت شهری همپای کشورهای توسعه یافته در جمهوری اسلامی ایران در زمینه شبکه‌های آب برای شرب و بهداشت کار شده و برای روستاها هم فعالیت‌های خوبی در حال انجام است.
اردکانیان در پاسخ به این سوال رییس جمهوری که «با این رقم در هیچ شهری نیست که آب سالم و پایدار نداشته باشیم، گفت: «قطعا همینطور است.»
وی ادامه داد: چون سیر تبدیل روستاها به شهر را به لحاظ تقسیمات کشور داریم وقتی حد نصاب جمعیت به حدی می رسد که طبق مقررات واجد شرایط شهر شدن می‌شوند، هنوز در نقاط پراکنده ای برای تحقق آنچه ما به آن دسترسی پایدار می‌گوییم نیاز به کار دارد و این رقم حدود یک دهم درصد است.
وی افزود: طرح آبرسانی به شیراز شامل تصفیه‌خانه بزرگی است که سی و هفتمین تصفیه‌خانه به بهره‌برداری رسیده در دولت تدبیر و امید بوده و تا پایان دولت به رقم 54 تصفیه‌خانه آب خواهیم رسید.
اردکانیان گفت: این بدان معناست که دولت تدبیر و امید در پایان دوره کاری خود برای مردم گزارش خواهد کرد که در کمتر از هر دو ماه در این هشت سال به‌طور متوسط یک تصفیه‌خانه آب وارد مدار بهره‌برداری شده است.
وی افزود: در استان فارس علاوه بر تصفیه‌خانه فاضلاب، همچنین 6 پروژه نیروگاه تجدیدپذیر افتتاح خواهد شد. نیروگاه‌های خورشیدی، پروژه‌های بزرگی هستند که در شهرستان‌های مختلف استان فارس با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به بهره‌برداری می‌رسد.
وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو خریدار برق از شرکت‌های خصوصی‌ که برای ساخت تجهیزات و سایر فعالیت‌های نیروگاه‌های تجدیدپذیر تاسیس شده‌اند است و به صورت تضمینی هم خریداری می‌کند، قرارداد بلندمدت هم می‌بندیم.
وی با تقسیم بندی نیروگاه‌ها به مگاواتی و کیلوواتی گفت: نیروگاه‌های کیلوواتی ظرفیت کمتری دارند و فرصت خوبی است که حتی بخش‌هایی که تثبیت جمعیت در آنها ضرورت دارد، اعم از مناطق مرکزی و شرقی کشور با کمک سایر سازمان‌ها در جهت استقرار جمعیت و حفظ معیشت آنها این سرمایه‌گذاری انجام شود که سرمایه‌گذاری سودآوری برای مردم و بهره‌برداران است.
وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری سد شرفشاه در استان کرمانشاه گفت: این سد، چهل و سومین سدی است که در دولت تدبیر و امید به بهره برداری می رسد و با این، عدد سدهای بزرگ مخزنی کشور به 187 می‌رسد. 
اردکانیان با اشاره به بهره‌برداری 43 سد در 83 ماه گذشته از فعالیت دولت تدبیر و امید افزود: یعنی هر دوماه یک سد به بهره برداری رسیده است. 15 سد دیگر هم مطابق برنامه تا پایان دولت به نتیجه می‌رسد و گزارش می‌دهیم که در این دولت هر 50 روز یک سد مخزنی به ثمر رسیده است.
وی افزود: سد شرفشاه، سد مهمی در مجموعه چرخه طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور است که با اجازات مقام معظم رهبری و با استفاده از منابع  صندوق توسعه ملی اجرا شده و در تامین آب شرب سومار و نفت شهر و حق‌آبه‌های کشاورزی و توسعه این بخش نقش دارد.

http://paven.ir/News-List/54860
 


با دستور رئيس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس؛
سد "شرفشاه" شهرستان قصر شيرين افتتاح شد
سد "شرفشاه" شهرستان قصر شيرين با اعتباری بالغ‌بر 500 میلیارد تومان، در نهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با دستور رئيس جمهور به‌صورت ويدئوكنفرانسي به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سد شرفشاه شهرستان قصر شيرين كه با 58 ميليارد تومان اعتبار دولتي و 442 ميليارد تومان ديگر از محل منابع صندوق توسعه ملي از سال 88 آغاز شده، امروز با ارائه گزارش محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از محل پروژه به رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداري ‌رسید.
بنا بر این گزارش، اجراي اين پروژه براي 764 نفر به‌طور مستقيم و 382 نفر ديگر به‌طور غيرمستقيم اشتغالزايي داشته است.
سد شرفشاه با حجم مخزن 101 میلیون مترمکعب از نوع خاکی با هسته رسی است كه حجم بدنه آن 4.4 میلیون مترمکعب و ارتفاع از پی سد 83 متر است.
این گزارش حاکی است، سد شرفشاه با هدف تامین آب کشاورزی، شرب و صنعت منطقه، تامین آب زراعی 3055 هکتار دشت‌های سومار و نفت شهر و تامین آب شرب بلندمدت شهر سومار، نفت شهر و بازارچه مرزی سومار وارد مدار بهره‌برداري شد.

http://paven.ir/News-List/54859

در نهمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران؛

6 نیروگاه خورشیدی در استان فارس به‌طور همزمان به بهره‌برداری رسید
رئیس جمهور در نهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، 6 نیروگاه خورشیدی در استان فارس را به طور هم‌زمان و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه‌ها شامل  نیروگاه‌هاي خورشیدی 10 مگاواتی لارستان، 10 مگاواتی دارندگان، 500 کیلوواتی اقلید، 2 مگاواتی ترکان، 10 مگاواتی لامرد و نیروگاه خورشیدی 500 کیلوواتی شهرک صنعتی نی‌ریز، پیش از ظهر امروز با ارئه گزارش "محمد ساتکین" معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌­های تجدید­پذیر و بهره‌­وری انرژی برق (ساتبا) از محل پروژه به رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
احداث اين پروژه‌ها كه عمليات اجرايي همگي آنها در سال 97 آغاز شده به ترتيب 80، 80، 4، 16، 80 و 4 ميليارد تومان با استفاده از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي هزينه در برداشته است. اين پروژه‌ها در مجموع براي 62 نفر به‌طور مستقيم و 295 نفر ديگر اشتغال ايجاد كرده‌اند.
 نیروگاه‌هاي خورشیدی 10 مگاواتی لارستان و 10 مگاواتی دارندگان هر دو با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت سالانه هر کدام معادل 5.7 میلیون مترمكعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال معادل 84 مترمکعب اجرا شده‌اند كه با اين پروژه‌ها از انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به ميزان 68 تن جلوگيري مي‌شود.
نیروگاه خورشیدی 500 کیلوواتی اقلید هم با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال معادل 0.3 میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال معادل 426 مترمکعب اجرا شده كه از انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به ميزان 733 تن جلوگيري مي‌كند.
همچنين نیروگاه خورشیدی 2 مگاواتی ترکان با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال به ميزان یک میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب سالانه به حجم 874 مترمکعب اجرا شده و اجراي آن منجر به عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به ميزان 2742 تن مي‌شود.
نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی لامرد نيز با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال به ميزان 5.7 میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال به ميزان 4372 مترمکعب و براي عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به ميزان 13 هزار و 711 تن اجرا شده است.
این گزارش حاکی است، نیروگاه خورشیدی 500 کیلوواتی شهرک صنعتی نی‌ریز با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال به ميزان 0.3 میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال به ميزان 245 مترمکعب اجرا شده و با اين كار از انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به ميزان 773 تن جلوگيري مي‌شود.

http://paven.ir/News-List/54772

در نهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

2 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب شماره2 شیراز به بهره‌برداری رسید
واحدهاي نخست و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره2 شیراز، در نهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با دستور رئيس جمهور به‌صورت ويدئوكنفرانسي به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌هاي احداث واحدهاي نخست و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره2 شیراز که با 537 ميليارد تومان اعتبار دولتي در سال 88 آغاز شده، امروز با حضور حميدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، استاندار و جمعی از مسئولان استان فارس در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
بنا بر این گزارش، با بهره‌برداري از این پروژه براي 250 نفر به‌طور مستقيم و 500 نفر ديگر به‌صورت غيرمستقيم فرصت اشتغال ايجاد مي‌شود.
اين پروژه شامل تصفیه‌خانه‌اي با ظرفيت 100 هزار مترمکعب در شبانه‌روز براي جمعيت زيرپوشش 570 هزار نفري با فرآیند لجن فعال(کاروسل) است كه در آن 724 كيلومتر خط انتقال و شبکه جمع‌آوری احداث شده است
.

http://paven.ir/News-List/54844
معاون آب و آبفای وزیر نیرو در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

آب شیراز جزو بهترین‌های کشور خواهد شد
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به اقدام‌های وزارت نیرو در جهت بهبود کمی و کیفی آب شهر شیراز گفت: با اقدامات انجام شده، آب شیراز جزو بهترین آب‌های کشور خواهد شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «قاسم تقی زاده خامسی» روز پنج‌شنبه در آیین بهره‌برداری از 10 پروژه صنعت آب و برق که با حضور رییس جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانسی و در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برگزار شد، اظهار داشت: شهر شیراز به شهر قنات‌ها معروف است و معمولا" آب شرب مناطق و محلات این شهر از طریق قنات‌ها تامین می‌شده است و اولین قناتی که آب آن به شیراز آورده شده قنات رکن‌آباد است.
وی گفت: در زمان حاضر آب شیراز به 170 حلقه چاه آب وابسته است که حدودا" 80 درصد آب این شهر را تامین می‌کنند و 20 درصد دیگر این نیاز به صورت سطحی از طریق سد درودزن تامین می‌شود که در کلان‌شهرهای ما بی‌نظیر است؛ چرا که وابستگی آب شیراز به آب‌های زیرزمینی کاهش جدی پیدا می‌کند و 80 درصد به 40 درصد کاهش یافته و آب سطحی به 60 درصد از نظر کمی می‌رسد.
تقی زاده خامسی گفت: از نظر کیفیت امروز آخرین آزمایش آب نشان می‌دهد که ای سی آب نصف خواهد شد و این جزو کارهای بی نظیر است. آب شهر شیراز جزو بهترین‌های کشور خواهد شد.
وی یادآوری کرد: اجزای این سامانه عبارت از یک خط 77 کیلومتری شامل لوله‌های فولادی از 1.40 تا 1.80 سانتی‌متر، تونلی به قطر 4.5 متر و طول 4400 متر و ایستگاه پمپاژ با سه منبع و ظرفیت پمپاژ سه متر مکعب آب در ثانیه است.
معاون وزیر نیرو گفت: یک تصفیه‌خانه هم با تصفیه سه متر مکعب در ثانیه و یک تصفیه‌خانه توسط بخش خصوصی و به‌صورت B.O.T اجرا شده است.
وی گفت: حدود 540 میلیارد تومان از محل اعتبار دولتی و 100 میلیارد تومان دیگر توسط بخش خصوصی برای این طرح هزینه شده است.
تقی زاده خامسی ارزش کنونی این پروژه را امروز بیش از سه هزار میلیارد تومان برآورد کرد.
وی همچنین گفت: امروز طرح آبرسانی به سعادت شهر با جمعیت 30 هزار نفری هم افتتاح می‌شود.

http://paven.ir/News-List/54861
با دستور رئیس جمهور در نهمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران؛

عمليات اجرايي مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز آغاز شد/ بهره‌برداری از فاز نخست طرح آبرسانی به سعادت‌شهر و ارسنجان
عمليات اجرايي مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز شامل خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه بزرگ آب شیراز با جمعيت زيرپوشش 324 هزار نفر، در نهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با دستور رئيس جمهور به‌صورت ويدئوكنفرانسي به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه که با 463 ميليارد و 900 ميليون تومان اعتبار بخش دولتي و 96 ميليارد و 200 ميليون تومان اعتبار بخش خصوصي از سال 95 آغاز شده است، صبح امروز با ارئه گزارش "قاسم تقی‌زاده خامسی" معاون آب و آبفای وزیر نیرو از محل پروژه به رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
بر اساس این گزارش، با بهره‌برداري از این پروژه براي 500 نفر به‌طور مستقيم و 1000 نفر به‌طور غيرمستقيم فرصت اشتغال ايجاد مي‌شود.
در این آیین، فاز نخست طرح آبرسانی به سعادت‌شهر و ارسنجان نیز با 39 ميليارد تومان اعتبار بخش دولتي به بهره‌برداري رسید. این پروژه از سال 95 آغاز شده و به‌طور مستقيم و غيرمستقيم به ترتيب براي 65 و 130 نفر اشتغال ايجاد می‌کند.
بنا بر این گزارش، اين مرحله از تصفيه‌خانه با ظرفیت 64 لیتر برثانیه اجرا شده و ظرفيت نهايي طرح 220 ليتر برثانيه است. در اين مرحله خط انتقالي به‌طول 15 کیلومتر و قطر 450 میلی‌متر احداث شده كه با نهايي شدن آن به 48 کیلومتر مي‌رسد.
در اين پروژه 2 باب مخزن به ظرفيت 6000 متر مكعب احداث شده كه اين ظرفيت در زمان اتمام طرح به 13هزار و 300 متر مكعب مي‌رسد.
بنا بر این گزارش، در اين پروژه با جمعيت زير پوشش 110 هزار نفر در سعادت‌شهر همچنين يك باب ايستگاه پمپاژ و دو حلقه چاه احداث شده است.

https://news.moe.gov.ir/News-List/54847