هرمزگان


لینک نظرسنجی پویش#هر هفته_الف_ب_ایران (استان هرمزگان):           Poll.moe.gov.ir/pooyeshhormozgan800.jpgفردا به دستور رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس؛

دو طرح بزرگ آبرسانی در هرمزگان افتتاح می‌شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از افتتاح دو طرح بزرگ آبرسانی در استان به دستور رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور مستقیم معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو و مدیرعامل آب و فاضلاب کشور خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امین قصمی" صبح امروز در نشست خبری، افزود: با بهره برداری از فاز دو آب‌شیرین‌کن بندرعباس و طرح آبرسانی از سد جگین به بشاگرد در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، گام بزرگی در راستای تامین آب پایدار مردم شرق و مرکز استان برداشته می‌شود.
وی با بیان اینکه افتتاح فاز اول آب‌شیرین‌کن یکصد هزار متر مکعبی بندرعباس در آذر ماه 97 بخش عمده‌ای از نیاز آبی شهرستان خمیر و روستاهای مسیر را مرتفع کرد، گفت: با بهره برداری از فاز دوم این طرح، علاوه بر شهرستان خمیر، مردم شهر بندرعباس نیز از ظرفیت این آب‌شیرین‌کن بهره‌مند می‌شوند.
 قصمی افزود: سرمایه هزینه شده برای تکمیل فاز دوم این پروژه چهار هزار و 500 میلیارد ریال بوده که توسط بخش خصوصی تامین شده است.
وی همچنین به طرح آبرسانی از سد جگین به بشاگرد اشاره کرد و گفت: فاز اول این طرح شامل آبرسانی به شهر سردشت و 8 روستای مسیر است که مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان افزود: اعتبار اجرای این طرح یک هزار 810 میلیارد ریال است که 400 میلیارد ریال آن از سوی دفتر مقام معظم رهبری تخصیص داده شده است.
قصمی تصریح کرد: این طرح با هدف ایجاد منابع آبی پایدار و توسعه شهر و روستاهای بشاگرد اجرا شده است.
مدیرعامل آبفای استان هرمزگان با اشاره به افزایش ظرفیت تولیدی آب شیرین‌کن‌ها در سطح استان، اظهار داشت: در ابتدای دولت تدبیر و امید، میزان آب تولیدی آب‌شیرین‌کن‌ها 8 میلیون متر مکعب در سال بود در حالی که اکنون با افتتاح فاز دوم آب‌شیرین‌کن بندرعباس این میزان به 45 میلیون متر مکعب در سال افرایش یافته است.
وی در پایان افزود: تا پایان دولت دوازدهم میزان آب تولیدی آب‌شیرین‌کن‌ها به 89 میلیون متر مکعب خواهد رسید که از این میزان 51 میلیون مترمکعب آن در شهر بندرعباس است.

https://news.moe.gov.ir/News-List/55228
با دستور رئیس‌جمهور؛

واحد نخست بخش گاز نیروگاه قشم به بهره‌برداری رسید/ ارتقای افزایش 115 مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس

همزمان با دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم و پروژه افزایش 115 مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اعتباری بالغ بر یک هزار و 698 میلیارد تومان به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت 500 مگاوات شامل دو گازی 170 مگاواتی و یک واحد بخار 160 مگاواتی در حال احداث است که امروز واحد نخست گاز آن وارد مدار تولید شد.
راندمان بخش گاز نیروگاه 33 درصد و راندمان سیکل ترکیبی آن بیش از 49 درصد است که حدود 500 نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره‌برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.
سوخت اصلی نیروگاه گاز بوده و میزان مصرف گاز هر واحد نیز حدود 45 هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود. همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.
تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده که با افتتاح این نیروگاه، جزیره قشم  به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد کرد.
نیروگاه سیکل ترکیبی با سرمایه‌‌گذاری 60 درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت 40 درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پاییز سال آینده تکمیل خواهد شد.
برای اجرای طرح‌های رفع محدویت تولید نیروگاه‌ بندرعباس نیز حدود 480 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث واحد بخار جدید می‌باشد.
این طرح با مشارکت سازندگان داخلی و با استفاده از توان تولید داخل محقق شده است و کاهش نرخ خروج اضطراری و افزایش ضریب آمادگی واحدها، کاهش میزان مصرف داخلی واحدها، افزایش راندمان واحدها به میزان یک درصد و کاهش مصرف سوخت به همراه دستیابی به روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید شست‌وسوی کندانسور از جمله دستاوردهای اجرای این طرح است.
news.moe.gov.ir/News-List/55261
با دستور رئيس جمهوري از طریق ویدئو کنفرانس؛

3 پروژه تامين آب و ساماندهي رودخانه‌هاي هرمزگان به بهره‌برداري رسيد

سه پروژه تامين آب و ساماندهي رودخانه‌هاي استان هرمزگان در دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران امروز پنج‌شنبه با دستور رئيس جمهوري به ‌صورت ويدئوكنفرانس وارد مدار بهره‌برداري شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه‌ها شامل سامانه نمک‌زدایی (آب شیرین‌کن) بندرعباس، طرح تامین و انتقال آب به شبکه گلخانه «شمیل» و سه هزار هکتار از شبکه دشت «میناب» و شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل و نیز طرح تامین و انتقال آب شهرک صنعتی میناب(فیروز) امروز با ارائه گزارش «قاسم تقي‌زاده خامسي» معاون آب و آبفا وزير نيرو از محل پروژه به رئیس جمهوري و وزیر نیرو به بهره‌برداري ‌رسید.
اجراي اين پروژه‌ها 436 ميليارد تومان هزينه در برداشته كه 400 ميليارد تومان آن براي سامانه نمك‌زدايي (آب شيرين‌كن) بندرعباس توسط بخش خصوصي و 36 ميليارد تومان ديگر از منابع دولتي براي دو پروژه ديگر سرمايه‌گذاري شده است.
سامانه نمک زدايي (آب شيرين‌کن) بندرعباس به ظرفيت 20 هزار متر مكعب با هدف تامين کمبود آب شهرستان بندرعباس اجرا شده كه 90 هزار نفر را در شهرستان‌های خمير و بندرعباس زير پوشش قرار مي‌دهد.
همچنين طرح تامين و انتقال آب به شبکه گلخانه شميل و سه هزار هكتار از شبکه دشت ميناب و شبکه 500 هکتاری گلخانه شميل با احداث 7 کيلومتر خط لوله فولادی به قطر 900 ميلي‌متر، 52 دستگاه حوضچه شيرآلات آب و تهيه و اجراي 5 كيلومتر لوله پلي‌اتيلن با سرمايه‌گذاري 34 ميليارد تومان به بهره‌برداري رسيد.
اين طرح به منظور آبياری در بخشي از شبکه شمالي دشت ميناب به مساحت 2 هزار هکتار و شبکه گلخانه شميل به مساحت 500 هکتار، ايجاد زمينه مناسب برای سرمايه‌گذاری جهت توليد فن‌آوری و صادرات محصولات کشاورزی، ايجاد اشتغال مستقيم و غيرمستقيم برای 5 هزار نفر و رونق اقتصادی و بهبود شرايط اجتماعي منطقه، مديريت بهينه منابع آب و خاک دشت ميناب و شميل، کاهش تعارضات اجتماعي ناشي از عدم کفايت آب، جلوگيری از افت سطح آبخوان و حفظ کيفيت منابع آب زيرزميني و فرونشست زمين اجرا شده است.
طرح تامين و انتقال آب شهرک صنعتي ميناب (فيروز) هم شامل احداث خط لوله پلي‌اتيلن به قطر 200 ميلي‌متر و طول 3000 متر، احداث و تجهيز ساختمان ايستگاه پمپاژ به ظرفيت 30 ليتر در ثانيه، احداث 4 دستگاه حوضچه شيرآلات، تامين برق و نصب تجهيزات مربوطه با هدف تامين آب مصرفي شهرک صنعتي تيرور از خط دوم انتقال آب ميناب به بندرعباس با دو ميليارد تومان سرمايه‌گذاري دولتي به بهره‌برداري رسيد.
عمليات اجرايي اين پروژه‌ها در سال هاي 91، 97 و 98 آغاز شده بود.

http://news.moe.gov.ir/News-List/55250
در دوازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور رئيس جمهور؛

طرح آبرساني به بشاگرد استان هرمزگان افتتاح شد

طرح آبرساني به شهرستان بشاگرد استان هرمزگان روز پنج‌شنبه و در دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور رئيس جمهور به ‌صورت ويدئوكنفرانسي افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين پروژه كه عمليات اجرايي آن از سال 92 آغاز و با 181 ميليارد تومان از محل منابع دولتي اجرا شده، امروز با ارائه گزارش «امین قصمی» مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان از محل پروژه به رئیس جمهوري و وزیر نیرو به بهره‌برداري ‌رسید.
در طرح آبرساني به بشاگرد یک باب ایستگاه پمپاژ با یک پمپ به ظرفیت ۶۰ لیتر در ثانیه، يك باب مخزن به ظرفيت مجموع 59 هزار مترمکعب، 81 کيلومتر خطوط انتقال آب و دو پکيج موقت تصفيه آب احداث شده است.
اين پروژه با هدف تامين آب به ميزان 30 ليتر در ثانيه برای شهر سردشت با جمعيت 1239 نفر و 8 روستا با جمعيت 8739 نفر به بهره‌برداري رسيد.

http://news.moe.gov.ir/News-List/55251
وزیر نیرو در آیین افتتاح پروژه های صنعت آب و برق هرمزگان:/ بخش اول

209 پروژه دیگر تا پایان امسال در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح می‌شود/ این پویش حاکی از سیر طبیعی فعالیت‌های اقتصادی و همراهی مردم و بخش خصوصی است

وزیر نیرو از بهره‌برداری 209 پروژه دیگر تا پایان امسال در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در استان‌های مختلف کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» امروز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از 20 پروژه صنعت آب و برق استان هرمزگان در چارچوب دوازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت:  تاکنون با احتساب پروژه‌های استان هرمزگان 44 پروژه در 14 استان با 14 هزار و 100 میلیارد تومان به اتمام رسیده و وارد مدار بهره برداری شده است.
وی ادامه داد: 209 پروژه دیگر با 36 هزار میلیارد تومان تا پایان امسال به بهره ‌برداری خواهد رسید.
اردکانیان با اشاره به اهمیت این پویش گفت: این برنامه حاکی از سیر طبیعی فعالیت‌های اقتصادی و تمرکز مدیران و دست اندرکاران بر کار خود و عدم اتکای صددرصدی به صادرات روزانه نفت و همراهی مردم و بخش خصوصی است.
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به سوال رئیس جمهوری در خصوص امکان ذخیره آب در سامانه آب شیرین کن استان هرمزگان با اشاره به مراحل بهره‌برداری از این سامانه گفت: همیشه این امکان وجود دارد. فاز اول آب شیرین کن هرمزگان سال 96 افتتاح شد، فاز دوم امروز افتتاح می‌شود و 100 هزار متر مکعب دیگر تا پایان امسال بهره‌برداری خواهد شد.
اردکانیان افزود: همزان با بهره برداری از سدها امکان بهره برداری از چاه ها را هم داریم که آب با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.
وزیر نیرو در عین حال با بیان این که هفته آینده بنا به پیش بینی‌ها هفته گرمی پیش رو خواهیم داشت و فشار روی واحدهای تولید برق از جهت تجهیزات سرمایشی خواهد بود گفت: پارسال، پیک بار در 30 تیر 57 هزار و 681 مگاوات بود، اوج اخیر هم به میزان 58 هزار و 647 مگاوات در پنجشنبه گذشته بوده و پیش بینی می شود این رکورد هفته آینده شکسته شود .
اردکانیان افزود: پارسال به نسبت سال 97 اوج بار ما حداکثر یک درصد افزایش داشت و تلاش می‌ود امسال و تابستان سال آینده هم افزایش آن از یک درصد تجاوز نکند که سه سال پیاپی به عنوان عملکرد ملت ایران به دنیا گزارش کنیم.
وی گفت: در حالی‌که سال های قبل پیک بار حدود 5 درصد بود و برای تامین برق سه هزار مگاوات نیروگاه با 2.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کردیم اما امسال دستاورد خوبی است که در حالی که پیک‌زایی می کنیم تولید انرژی ما پارسال و امسال 4 تا 4 و نیم درصد افزایش داشت و نه تنها خاموشی نداشتیم علاوه بر تامین نیاز صنعت و صادرات تولید انرژی بیشتری داشتیم.
ادامه دارد

http://news.moe.gov.ir/News-List/55264
مدیرعامل آبفای هرمزگان در آیین افتتاح طرح آبرساني از سد جگین به بشاگرد:

انگیزه جدیدی برای رونق اقتصادی جاسک شکل گرفته است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: با بهره‌برداری فاز اول طرح ملي آبرساني از سد جگین به بشاگرد، انگیزه جدیدی برای رونق اقتصادی جاسک شکل گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امین قصمی" مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان در آیین افتتاح فاز اول طرح ملي آبرسانی از سد جگين به بشاگرد که در چارچوب دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته الف _ب_ ایران به دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس مورد بهره برداری قرار گرفت، افزود: برای تکمیل فاز اول این پروژه اعتباری بالغ بر یک هزار 810 میلیارد ریال مورد نیاز بود که 400 میلیارد ریال آن از سوی دفتر مقام معظم رهبری تخصیص داده شد.

وی با بیان اینکه در این مرحله نياز آبي شهر سردشت و  8 روستاي مسير تامین می‌شود، گفت: حجم عمليات اين طرح  شامل 81 کيلومتر خط انتقال، دو باب ايستگاه پمپاژ، 5 واحد مخزن و مجموعه تصفيه خانه آب با ظرفيت 180 ليتر بر ثانيه است که امسال فاز اول اين طرح در قالب آبرساني به شهر سردشت و روستاهاي مسير با ظرفيت 30 ليتر بر ثانيه وارد مدار بهره برداري مي شود.
قصمی تصریح کرد: براي اجراي این پروژه يک‌هزار و 810 ميليارد ریال اعتبار هزينه شده و برای تکمیل طرح انتقال آب از سد جگین به بشاگرد اعتباری بالغ بر 2 هزار ميليارد ريال نياز است. 
مدیرعامل آبفای استان هرمزگان افزود: با بهره‌برداري از اين پروژه نياز آبي شهر سردشت و 8 روستاي مسير شامل وي، چخون، رازکا، جکدان، علي آباد، اَهوِن، گَروغ و دِهِندِر با جمعيتي بالغ بر ۹ هزار نفر برطرف مي‌شود. 
وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از زیرساخت‌ها در فاز اول پروژه ایجاد شده و پیش‌بینی می‌شود در افق طرح 61 هزار و 403 نفر از نعمت آب شرب بهره‌مند شوند. 
قصمی در ادامه به ابعاد اجتماعي و اقتصادی طرح اشاره کرد و گفت: طرح آبرسانی از سد جگین به بشاگرد باعث ایجاد منابع آبی پایدار، ارتقای کيفيت و کميت آب تاميني منطقه و افزايش رضايت عمومي مردم خواهد شد.
به گفته وی، اجرای این طرح انگیزه جدیدی برای رونق اقتصادی در بشاگرد فراهم کرده است که در نتیجه آن آبادانی منطقه و پایداری جمعیت را در پی خواهد داشت.
وی همچنین از امکان تامين آب صنايع خرد و کوچک در بشاگرد در اجرای این طرح خبر داد و گفت: نتیجه این طرح باعث ارتقاي ظرفيت‌هاي بهره‌وري، اشتغالزايي و کارآفريني خواهد شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/55265
با دستور رئیس‌جمهور؛

352 میلیارد تومان پروژه توزیع و انتقال نیروی برق هرمزگان افتتاح شد/ افتتاح 7 پروژه توزیع برق و 7 پروژه انتقال

همزمان با دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته _الف _ب_ایران، 14 پروژه توزیع و انتقال نیروی برق استان هرمزگان با اعتباری بالغ بر 352 میلیارد تومان با حضور مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی و به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)،  این طرح‌ها شامل هفت پروژه توزیع و انتقال نیروی برق (82 کیلومتر مدار، توسعه دو فیدر و سه پست با مجموعه ظرفیت 205 مگاولت آمپر) است.
از جمله مزایای اجرای این طرح‌ها افزایش ظرفیت شبکه، بهبود ولتاژ و پایداری شبکه انتقال، تامین برق صنایع و واحدهای خدماتی و تولیدی خرد منطقه و کاهش بار پست‌های فوق توزیع ناحیه خواهد بود.
همچنین امروز هفت پروژه توزیع شبکه فشار ضعیف استان نیز شامل: 207 هزار متر شبکه فشار ضعیف، 36 هزار متر شبکه فشار ضعیف زمینی، 345 دستگاه پست هوایی و 55 دستگاه پست زمینی به بهره‌برداری رسید.
افتتاح 7 پروژه توزیع برق
7 پروژه توزیع و انتقال نیروی برق استان هرمزگان امروز و با دستور رییس جمهور از طریق ویدئو‌کنفرانس به بهره برداری رسید.
 این طرح ها شامل ۶۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی، ۲۴ کیلومتر شبکه فشار ضعیف زمینی، ۱۴۷ کیلومتر شبکه فشار متوسط هوایی، ۱۱ کیلومتر شبکه  فشار متوسط زمینی، ۳۴۵ دستگاه پست هوایی و ۵۵ دستگاه پست زمینی و ۴ هزارو ۸۷۲ چراغ روشنایی معابر است.
کاهش تلفات انرژی و افزایش قابلیت اطمینان با استفاده از تجهیزات نوین ، افزایش ایمنی و پایداری شبکه و درنتیجه رضایتمندی مردم و مشترکین از خدمات برق از مهمترین تاثیرهای اجرای این پروژه ها در هرمزگان است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/55266
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی خبر داد:

اجرای 3200 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در استان هرمزگان/ افزایش 800 مگاواتی ظرفیت تولید برق استان تا پیش از پیک سال آینده

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به افزایش 3200 مگاواتی ظرفیت موجود تولید نیروی برق استان هرمزگان، گفت: درصددیم تا پیش از پیک تابستان سال آینده حدود 800 مگاوات به ظرفیت تولید برق استان بیفزایم.

به گزارش پایگاه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، محسن طرزطلب در آیین افتتاح پروژه‌های صنعت برق استان هرمزگان با تاکید بر اینکه امروز 16 طرح و پروژه تولید، توزیع و انتقال نیروی برق استان با اعتباری بیش از دو هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است، گفت: از میان این طرح‌ها هفت پروژه مربوط به حوزه انتقال نیروی برق و هفت طرح نیز مربوط به حوزه توزیع شبکه فشار ضعیف است که با اعتباری بالغ بر 352 میلیارد تومان افتتاح شده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: طرح‌های یاد شده در حوزه توزیع و انتقال موجب افزایش ظرفیت شبکه، بهبود ولتاژ و پایداری شبکه انتقال در شهرستان‌های بندرعباس، سیریک، میناب و بندرخمیر خواهد شد.
طرزطلب ادامه داد: تامین برق صنایع واحدهای خدماتی و تولیدی منطقه، کاهش تلفات در استان و کاهش بارهای پست این منطقه از جمله دستاوردهای اجرای این پروژه‌ها است.
وی به طرح‌های تولید نیروی نیروی برق استان اشاره کرد و گفت: در شرایط موجود تراز تولید و مصرف منطقه در زمان پیک مصرف منفی بوده و میزان مصرف بالاتر از تولید است. به طوری که کسری ما در حوزه تولید برق استان هرمزگان حدود 700 مگاوات است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: یکی از واحدهای مهم استان هرمزگان نیروگاه بخار بندرعباس با ظرفیت یک هزار و 280 مگاوات است که با برخورداری از چهار واحد بخار 320 مگاواتی قدمتی 40 ساله دارد.
طرزطلب تاکید کرد: در طی این مدت ظرفیت عملی نیروگاه به دلیل فرسودگی کاهش زیادی پیدا کرده بود، بدین منظور در چند سال اخیر و به ویژه از سال گذشته با اقدامات صورت گرفته از سوی کارکنان این نیروگاه توانسته‌ایم با سرمایه‌گذاری 48 میلیارد تومانی ظرفیت عملی واحد بخار این مجموعه را حدود 115 مگاوات افزایش بدهیم.
وی با اشاره به برنامه وزارت نیرو و شرکت تولید نیروی برق حرارتی برای تامین کسری تراز منفی تولید و نیازهای رو به گسترش استان هرمزگان، گفت: بدین منظور احداث نیروگاه سیریک در منطقه مکران، راه‌اندازی نیروگاه راندمان بالای کلاس F در بندرعباس، تبدیل واحدهای گازی نیروگاه ایسین به سیکل ترکیبی، احداث یک واحد متوسط در جزیزه کیش و تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی قشم در دستور کار گرفته است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به افزایش 3200 مگاواتی ظرفیت موجود تولید نیروی برق استان با افتتاح طرح‌های یاد شده، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته درصددیم تا پیش از پیک تابستان سال آینده حدود 800 مگاوات به ظرفیت تولید برق استان بیفزایم.
وی با اشاره به افتتاح واحد نخست بخش گاز نیروگاه قشم، گفت: میزان تولید فعلی جزیره قشم حدود 70 مگاوات است که در زمان پیک، نیاز مصرف این منطقه به 270 مگاوات افزایش پیدا می کند که با ورود واحدهای گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم این منطقه از نظر تولید برق در زمان پیک خودکفا شده و نیازی به تامین برق از سرزمین اصلی ندارد.
طرزطلب اضافه کرد: همچنین با توجه به نیاز آبی منطقه درصدد تولید آب شیرین کن در منطقه هستیم که این ظرفیت هم برای سرمایه‌گذار و هم برای سرمایه‌پذیر وجود دارد تا بخش بخار نیروگاه بیشتر به سمت تولید آب شیرین کن در منطقه برود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/55269
وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از 20 پروژه صنعت آب و برق استان هرمزگان: / بخش دوم و پایانی

افزایش 290 مگاواتی ظرفیت نیروگاهی هرمزگان / انتصاب اولین مدیرعامل زن در این استان را به فال نیک می‌گیریم

وزیر نیرو گفت: با بهره‌برداری از واحد اول بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت 175 مگاوات و ارتقای توان نیروگاه بندرعباس به میزان 114 مگاوات، در مجموع 290 مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاهی در استان هرمزگان اضافه خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» امروز پنج‌شنبه در آیین بهره‌برداری از 20 پروژه صنعت آب و برق استان هرمزگان در چارچوب دوازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: توفیقی است که یک بار دیگر در پنج‌شنبه‌های افتتاح، این بار نوبت به پویش #هرهفته_الف_ب_ایران رسید، اما این دفعه با قطار حرکت نمی‌کنیم و کشتی پویش در سواحل خلیج فارس و دریای عمان لنگر خواهد انداخت.
وی گفت: این دفعه توفیق داشتیم قبل از سفر به هرمزگان در تهران طرح‌های مهمی را بهره برداری و آغاز کنیم؛ شهر پیشوا در جنوب شرق استان تهران از آب گوارا و با کیفیت سد ماملو برخوردار شد و دو واحد تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب در جنوب تهران با سرمایه گذاری 640 میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت آب و فاضلاب کار اجرایی شان را آغاز کردند.
وزیر نیرو گفت: امروز در هفته دوازدهم پویش قرار داریم و تاکنون 44 پروژه در 14 استان با سرمایه گذاری 14 هزار و 100 میلیارد تومان به اتمام رسیده است. 209 پروژه دیگر با سرمایه گذاری 36 هزار میلیارد تومان باقی مانده است که تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.
اردکانیان ادامه داد: این برنامه‌ها نشان دهنده سیر طبیعی فعالیت‌های اقتصادی در کشور، تمرکز مدیران بر کار خودشان، عدم اتکای صد در صدی به صادرات روزانه نفت و همراهی مردم و بخش خصوصی در سال جهش تولید برای اتمام این طرح‌هاست.
وی افزود: پروژه‌های بزرگی در استان هرمزگان افتتاح خواهد شد که از جمله این پروژه‌ها در بخش برق، واحد یک بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با ظرفیت 175 مگاوات با سرمایه گذاری بخش خصوصی است که تولید همزمان آب شیرین هم خواهد داشت. سیستم آب شیرین کن آن با خروجی واحد کار می‌کند.
به گفته وی، با بهره‌برداری از واحد یکم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با ظرفیت 175 مگاوات و ارتقای توان نیروگاه بندرعباس به میزان 114 مگاوات، در مجموع 290 مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاهی در استان هرمزگان اضافه خواهد شد.
اردکانیان اضافه کرد: در بخش برق، 14 طرح انتقال و توزیع در مناطق مختلف استان به ویژه در بخش توزیع به بهره‌برداری خواهد رسید و به همین مناسبت اعلام می‌کنم اولین بانوی مدیرعامل در صنعت آب و برق این هفته کار خود را در استان هرمزگان شروع کرد و این انتصاب به عنوان اولین مدیرعامل زن در شرکت توزیع برق را به فال نیک می‌گیریم.
وزیر نیرو اظهار کرد: علاوه بر بخش برق در حوزه آب، از 20 هزار متر مکعب دوم سیستم آب شیرین بزرگ صد هزار متر مکعبی بندرعباس افتتاح خواهد شد. مصرف آب بندرعباس و مناطق اطراف شهرستان خمیر حدود سه هزار و 100 لیتر بر ثانیه است که از سدهای میناب و شمیل و نیان برای سیستم آب شیرین‌کن تامین می‌شود و با آب این سامانه نیاز بخشی از بندرعباس و خمیر از آب باکیفیت تامین خواهد شد.
وی گفت: همچنین طرح‌های دیگری در حوزه تامین آب در میناب و شمیل داریم که 500 هکتار کشت گلخانه‌ای و دو هزار هکتار از اراضی شهرستان میناب مشروب خواهند شد که جمعیتی بالغ بر 5 هزار نفر اشتغالزایی این طرح‌هاست و نهایتا در بشاگرد طرح تامین آب باکیفیت برای هموطنان در این شهرستان و شهر سردشت و روستاهای اطراف آن از سد جگین امروز افتتاح خواهد شد. طرح مهم و پیچیده ای است و 81 کیلومتر خط انتقال و 900 متر پمپاژ به دلیل منطقه کوهستانی بودن آن احداث شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/55276

معاون آب و آبفای وزیر نیرو خبر داد:

تمهیدات ویژه وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نمک‌زدایی آب دریا

معاون آب و آبفای وزیر نیرو از تمهیدات ویژه وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نمک‌زدایی و شیرین‌سازی آب دریا در کشور خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «قاسم تقی‌زاده خامسی» امروز پنج‌شنبه در آیین بهره‌برداری از 20 پروژه صنعت آب و برق استان هرمزگان در چارچوب دوازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: برای کسانی که در شیرین‌سازی آب دریا برای مصارف صنعت و شرب سرمایه‌گذاری کنند تمهیدات ویژه‌ای را دیده‌ایم و خیلی سریع به آنها مجوز می‌دهیم که خودشان مطالعه کرده، کارهایش را انجام دهند و سرمایه‌گذاری کنند.
وی یادآوری کرد: با پیشرفته شدن فناوری آب شیرین‌کن‌ها در جهان، کشورها تامین آب شرب و صنعت خود را به تدریج به سمت استفاده از آب دریا پیش می‌برند و دلیل آن این است که هم آب با کیفیت‌تر و هم دسترسی به آن آسان‌تر است.
تقی‌زاده خامسی با اشاره به بهره‌برداری از فاز دوم آب شیرین‌کن بندرعباس اظهار داشت: ای.سی آب خروجی در اینجا 500 است و با بهترین آب‌های کشور رقابت می‌کند. این تصفیه‌خانه در 4 فاز قرار است انجام شود که فاز یک آن در سال‌های گذشته در همین دولت افتتاح شده و امروز فاز دوم آن افتتاح می‌شود که 100 هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت دارد و در واقع می‌تواند آب بندرعباس را دو برابر شیرین کند.
وی گفت: اکنون حدود 70 میلیون متر مکعب آب از سدهای میناب و شمیل اونیان منتقل می‌شود و این آب می‌تواند نمک آب را بسیار کاهش دهد و ترکیب این آب و آب سدهای میناب و شمیل می‌تواند در افق آینده، آب بندرعباس را با کیفیت، پایدار و تامین کند.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود:‌ حدود 204 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری می‌شود که افتتاح فاز امروز آن حدود 400 میلیارد تومان هزینه به دنبال داشته است.
وی افزود:‌ پیمانکار، تجهیزات دو فاز دیگر را تقریبا" به محل انتقال داده و 10 درصد آن باقی مانده است و این قول را گرفتیم که تا پایان سال این دو فاز هم به نتیجه برسد.
وی گفت: دو پروژه دیگر هم امروز در بندرعباس به بهره‌برداری می‌رسد که یکی آبرسانی به مجتمع گلخانه‌ای 500 هکتاری میناب است که از سد شمیل و نیان و شبکه آن آبرسانی شده است. در اینجا برای 5 هزار نفر شغل مستقیم ایجاد خواهد شد. پروژه دیگر هم آبرسانی به شهرک صنعتی میناب است که به اتمام رسیده است. مجموعا در این دو پروژه 50 میلیارد تومان هزینه شده است.
تقی‌زاده خامسی در پاسخ به سئوال رییس جمهوری، قیمت هر متر مکعب آب که از سرمایه‌گذار در قالب این سامانه خریداری می‌شود را 1080 تومان اعلام کرد و گفت: این آب برای صنعت قابل عرضه است و اگر قرار باشد از راه دور آب را انتقال دهیم و سرمایه گذاری کنیم استفاده از آب دریا مقرون به صرفه است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/55277

رئیس جمهور در مراسم بهره‌برداری رسمی از پروژه‌های ملی صنعت آب و برق استان هرمزگان:

خودکفایی 90 درصدی در صنعت پیچیده برق افتخاری برای کشور است/ مردم با فرهنگ با صرفه‌جویی در مصرف آب و برق ما را یاری کنند/ باید از آب دریا در چارچوب محیط زیست استفاده کنیم/ قدردانی از همه دست اندرکاران وزارت نیرو، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در بخش خصوصی و عمومی غیردولتی

رئیس جمهور در چهاردهمین هفته از افتتاح پروژه‌های مهم ملی در حوزه‌های مختلف با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید»، تاکید کرد که افتتاح این پروژه های مهم در سراسر کشور و مهم‌تر از همه طراحی و اجرای آنها به دست دانشمندان و متخصصان ایرانی، افتخاری بزرگ برای همه ایرانیان است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه ضمن دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از پروژه‌های ملی حوزه آب و برق استان هرمزگان، اظهار داشت: با وجود همه تحریم‌ها و فشارهای دشمنان، هم اکنون حدود 90 درصد امور طراحی و اجرای پروژه‌های مهم صنعت پیچیده برق به وسیله متخصصان توانمند ایرانی انجام می‌گیرد که باید به سمت خودکفایی کامل در این صنعت پیش برویم.
رئیس جمهور با قدردانی از همه دست اندرکاران وزارت نیرو، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در بخش خصوصی و شرکت‌های وابسته به دولت، عمومی غیردولتی، کارگران، مهندسان، طراحان و همه آنانی که در عرصه خودکفایی کشور می‌کوشند، گفت: امروز با تلاش این عزیزان در بخش‌های مختلف کشور از جمله در بخش‌های تصفیه آب و رساندن آب به روستاها، بخش فاضلاب، نیروگاه‌ها و آب شیرین‌کن‌ها، کارِ عظیم و بزرگی انجام گرفته است.
دکتر روحانی اظهار داشت: در ابتدای انقلاب اسلامی تنها 74 درصد جمعیت شهرها از آب بهداشتی برخوردار بودند که این رقم اکنون به 99.9 درصد رسیده و در حوزه تصفیه‌خانه‌ها نیز از 27 مورد با محاسبه اقداماتی که تا پایان امسال می‌شود، به 167 تصفیه‌خانه خواهیم رسید که این رقم یک افزایش شش برابری را نشان می‌دهد.
رئیس جمهور به توسعه بخش ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در کشور اشاره کرد و گفت: در آغاز انقلاب اسلامی فقط 4 تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور بود که این رقم با یک افزایش 63 برابری، تا پایان امسال به 255 تصفیه‌خانه فاضلاب خواهد رسید.
دکتر روحانی افزود: آنهایی که می‌گویند انقلاب چه کار کرده، انقلاب اسلامی فقط در بخش تصفیه فاضلاب نسبت به قبل از انقلاب 63 برابر تلاش کرده و ما دست همه مهندسان و کارگران را می‌بوسیم.
رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری بهینه از همه منابع آبی کشور از جمله آب دریاها گفت: امروز حدود 26 میلیارد متر مکعب آب دریاها بدون نمک زدایی در اختیار استان‌های ساحلی قرار می‌گیرد و همزمان برای استان‌های ساحلی بیش از 4.4 میلیارد مترمکعب آب نیز جهت شیرین سازی در نظر گرفته شده که با فرایند شیرین سازی این رقم به 1.4 میلیارد متر مکعب می‌رسد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید از آب دریا در چارچوب محیط زیست استفاده کنیم، افزود: برای تامین آب مورد نیاز استان‌های غیرساحلی همانند خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سمنان و حتی خراسان رضوی هم 3.7  میلیارد مترمکعب آب در نظر گرفته شده که  این رقم هم بعد از فرایند شیرین سازی به 1.3 میلیارد متر مکعب خواهد رسید.
رئیس جمهور سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه شیرین سازی و انتقال آب دریاها به بخش‌های مورد نیاز در کشور را ضروری خواند و گفت که با این اقدام سرمایه گذاران به اصل سرمایه خود و سود حاصل از آن دست خواهند یافت.
دکتر روحانی اظهارداشت: هم اکنون 61 آب شیرین کن در کشور فعال است که 36  مورد آن در استان هرمزگان است و در این میان 9 مورد از 24 آب شیرین کن در حال تاسیس نیز به این استان اختصاص دارد.
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت نقش آب و برق در توسعه و عمران کشور گفت: به این ترتیب در مجموع بزودی 85 آب شیرین کن در کشور فعال خواهد بود که 54 مورد آن در دولت تدبیر و امید به ثمر نشسته یعنی از 485 هزار متر مکعب آبی که از آب شیرین‌کن‌ها تا پایان سال به‌دست خواهد آمد، 330 هزار مترمکعب آن، به دولت یازدهم و دوازدهم مربوط می‌شود.
دکتر روحانی همچنین با بیان اینکه مردم با فرهنگ با صرفه جویی در مصرف آب و برق ما را یاری کنند، گفت: در این شرایط خاصی که با شیوع بیماری کرونا ایجاد شده، تامین آب و برق اهمیت بیشتری یافته است و مردم با فرهنگ بلند خود لازم است با مصرف بهینه، وزارت نیرو را در این عرصه یاری و کمک کنند.
رئیس جمهور همچنین رساندن آب به منطقه محروم بشاگرد را خبری خوب برای همگان دانست.
در این مراسم، واحد شماره یک نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با ظرفیت 175 مگاوات، سامانه نمک‌زدایی (آب شیرین‌کن) بندرعباس، طرح آبرسانی به شهرستان بشاگرد، 14 پروژه انتقال و توزیع نیروی برق در سطح استان هرمزگان و 2 طرح تامین آب کشاورزی و شهرک صنعتی در شهرستان میناب، با دستور رئیس جمهور در استان هرمزگان به بهره‌برداری رسید.
اجرای این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 667 میلیارد تومان انجام شده و زمینه اشتغال 5 هزار نفر را فراهم کرده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/55278