استان خراسان جنوبی

1.jpeg

در پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت می‌گیرد؛

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۴ پروژه صنعت آب و برق در خراسان جنوبی

چهار پروژه صنعت آب و برق با اعتبار ۱۲۲۶ میلیارد تومان فردا (شنبه) و در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سفر وزیر نیرو به استان خراسان جنوبی افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در سفر روز شنبه رضا اردکانیان به استان خراسان جنوبی، 3 پروژه سد "سیاهو"، آبرسانی به شهر "درمیان" و روستاهای منطقه و طرح‌های آبرسانی به 15 روستای استان افتتاح می‌شود و عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی منطقه "سربیشه" نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.
بر اساس این گزارش، عملیات احداث سد سیاهو در سربیشه، با اعتبار ۸۰ میلیارد تومان به منظور مهار، کنترل و ذخیره‌سازی جریان پایه و سیلاب‌های فصلی و تنظیم آن برای تامین آب کشاورزی با ایجاد ۴۵۰ هکتار اراضی مدرن شبکه آبیاری و زهکشی احداث شده است.
فردا همچنین عملیات اجرایی آبرسانی به شهر درمیان و روستاهای منطقه نیز با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان و پروژه آبرسانی به ۱۵ روستا در سطح استان با اعتبار ۱۱ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.
در این سفر، عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی منطقه سربیشه در شهرستان "درح" هم با ۷۰ میلیون یورو (معادل ۱۱۲۰ میلیارد تومان) آغاز می‌شود؛ این نیروگاه شامل ۲۰ واحد توربین ۲.۵ مگاواتی است که در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53850
در پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

سد "سیاهو" در سربیشه خراسان جنوبی افتتاح شد

سد "سیاهو" سربیشه استان خراسان جنوبی امروز شنبه در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، عملیات احداث سد سیاهو در شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی، با اعتبار ۸۰ میلیارد تومان در سال ۸۴ آغاز شده است.
این پروژه به منظور مهار، کنترل و ذخیره‌سازی جریان پایه و سیلاب‌های فصلی و تنظیم آن برای تامین آب کشاورزی با ایجاد ۴۵۰ هکتار اراضی مدرن شبکه آبیاری و زهکشی اجرا شده است.
سد سیاهو، یک سد خاکی با هسته رسی و مساحت حوضه آبریز ۳۰۲۸ کیلومتر مربع، حجم‌ مخزن ۱۷.۴ میلیون مترمکعب و حجم آب قابل تنظیم ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب بوده که ارتفاع از بستر و پی آن به ترتیب ۳۲ و ۳۹ متر است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53855

در سفر وزیر نیرو به خراسان جنوبی؛

عملیات اجرایی احداث نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی سربیشه آغاز شد

عملیات اجرایی احداث نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی منطقه سربیشه شهرستان "درح" خراسان جنوبی صبح امروز در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، این نیروگاه که با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون یورو معادل ۱۱۲۰ میلیارد تومان است و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
بر اساس این گزارش، عملیات اجرایی این پروژه با استفاده از ظرفیت ساخت و احداث داخل کشور در گروه مپنا انجام می‌شود و این پروژه دارای تجهیزات نیروگاهی شامل 20 توربین با ظرفیت هرکدام 2.5 مگاوات و 80 متر ارتفاع برج توربین است.
با اجرای این پروژه میزان صرفه‌جویی در مصرف سوخت معادل 45 میلیون لیتر گازوئیل در سال و میزان اشتغال‌زایی نیز در دوره بهره‌برداری 25 نفر بطور مستمر است.
با اجرای این پروژه میزان صرفه‌جویی در مصرف آب نیز 125 هزار مترمکعب در سال است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53856
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد:

اجرای ۳۷ مجتمع آبرسانی روستایی در خراسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی گفت: ۳۷ مجتمع آبرسانی در استان در حال اجراست که برای تکمیل آن حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمدصادق معتمدیان امروز (شنبه، ۱۰ خردادماه) در مراسم افتتاح سد سیاهو با حضور وزیر نیرو اظهار کرد: در اولین جلسه‌ای که در سال ۹۷ با وزیر نیرو برگزار شد مسائل و مشکلات حوزه آب و برق استان بررسی شد.
وی از تدوین سند جامع آب استان خبر داد و افزود: این سند نقشه راهی برای ادامه فعالیت‌ها شد.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: با همکاری بسیار خوب با بخش‌های متولی آب توانستیم سند سازگاری با کم آبی را در وزارت نیرو به تصویب برسانیم که منجر به تعریف تکالیف جدید در بخش‌های مختلف شد.
معتمدیان از آغاز نهضت گلخانه‌ای به عنوان یکی از طرح‌های مهم در استان نام برد و ادامه داد: در طول تاریخ خراسان جنوبی کمتر از ۶۰ هکتار گلخانه ایجاد شده که در نهضت گلخانه ای برای ایجاد هزار هکتار گلخانه در استان برنامه‌ریزی شده است.
وی افزود: در بخش سیستم‌های مبین آبیاری به عنوان یکی از برنامه‌های اجرایی سند توسعه سازگاری با کم آبی در سال گذشته اعتبارات خوبی جذب شد که این امر کمک قابل توجهی در مدیریت منابع آبی استان بود.
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: در سال جاری امیدواریم بتوانیم با جذب حداکثری از منابع ملی طرح‌های این حوزه را دنبال کنیم که این طرح‌ها در بخش‌های اجتماعی و معیشت تأثیرات زودبازدهی خواهند داشت.
معتمدیان با بیان اینکه یکی از اقدامات استان توجه به مدیریت روان‌آب‌ها، سیلاب‌ها و آب‌های مرزی است، افزود: مطالعاتی در بخش ایجاد چهار طرح در مرزهای استان انجام شده و وزارت نیرو به دنبال احداث سدهای تغذیه مصنوعی است.
وی با بیان اینکه چهار سد تغذیه مصنوعی در چهار شهرستان مرزی استان ایجاد شده است، افزود: امروز شاهد افتتاح و بهره‌برداری از سد سیاهو در سربیشه هستیم که این سد هشتمین سد در سطح استان و دومین سطح از نظر میزان حجمی و اولین سد خاکی استان است.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: امیدواریم با سرمایه‌گذاری‌های مختلف انجام شده و برنامه‌ریزی‌های جامع بتوانیم طرح‌های توسعه‌ای مطلوبی را در استان اجرا کنیم.
معتمدیان با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۵۰۰ روستا به صورت سیار آبرسانی می‌شدند، اظهار کرد: با حمایت‌های دولت اتفاقات خوبی در سطح استان رقم خورد و پروژه‌ها و مجتمع‌های آبرسانی در حال اجرا است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: ۳۷ مجتمع آبرسانی در استان در حال اجراست که برای تکمیل آن حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم با حمایت‌های دولت و انعقاد تفاهم‌نامه و تشکیل سندیکاهای بانکی، منابع مالی خوبی را برای تکمیل این پروژه‌ها کسب کنیم.
معتمدیان از جذب سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف خبر داد و گفت: یکی از طرح‌های درخور اجرا در استان احداث پنل‌های خورشیدی خانگی است که طبق تفاهم‌نامه اولیه‌ای که صورت گرفته که مقرر شد تا پایان دولت ۱۰ هزار پنل خورشیدی در استان احداث شود.
وی بیان کرد: یکی از اقدامات موثر فعال کردن نیروگاه حرارتی طبس خواهد بود که با تکمیل آن حدود ۵۰۰۰ شغل ایجاد خواهد شد.
وی از آبرسانی به ۱۵ روستا طی امروز با حضور وزیر نیرو خبر داد و یادآور شد: امیدواریم با تحقق تفاهم‌نامه مشترکی که با بانک‌ها و وزارت نیرو منعقد شده است تعداد این روستاها افزایش پیدا کند.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53888
وزير نيرو در آیین افتتاح سد «سياهو» در سربيشه خراسان جنوبي: (1)

مناطق مرزي بايد به‌عنوان ويترين كشور از رونق بسيار خوبي برخوردار باشند/ خراسان جنوبی نخستین استانی است که سند سازگاری با کم آبی در این استان تدوین شد

وزير نيرو با اشاره به ضرورت توسعه استان خراسان جنوبي گفت: مناطق مرزي ما بايد به عنوان ويترين كشور از رونق بسيار خوبي برخوردار باشند، سطح اشتغال در اين استان‌ها بالا و توسعه، آباداني و شرايط زيست محيطي در وضعيت مطلوبي باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز شنبه در آيين بهره‌برداري از سد «سياهو» در سربيشه استان خراسان جنوبي كه در پنجمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران صورت گرفت، افزود: در يكي دو سال اخير بارش رحمت الهي در كل كشور در وضعيت مطلوبي است و در اين استان شرايط خوب‌تري دارد. تا همين روزها حدود 305 ميلي‌متر در سطح كشور بارش داشتيم كه به نسبت به دوره بلندمدت 51 ساله حدود 30 درصد افزايش داشته كه اين افزايش در خراسان جنوبي 47 درصد است.
وي اضافه كرد: در سطح كشور به نسبت سال گذشته حدود 7 درصد كاهش بارش داريم كه در استان خراسان جنوبي نه تنها كاهشي نداشتيم كه حدود 20 درصد هم افزايش داريم.
اردكانيان با اشاره به اینکه طرح‌هاي متعددي براي پايداري منابع آب در این استان داريم، گفت: از جمله اين‌ طرح‌ها استفاده از آب درياست كه تخصيص آن چندي قبل داده شد و اميدواريم با ترتيب‌هايي كه دارد در مراحل اجريي قرار گيرد.
وزير نيرو همچنين با اشاره به نامگذاري امسال از سوي رهبر انقلاب به عنوان سال «جهش توليد» گفت: اين نامگذاري براي امسال انتخاب هوشمندانه‌اي است؛ نه به جهت اين كه در فضاي تحريم‌هاي ناجوانمردانه اقتصادي هستيم و بايد بيش از پيش به ظرفيت‌هاي داخلي در عرصه توليد تكيه كنيم بلكه امسال، سال آخر دوره هشت ساله دولت تدبير و اميد نيز است و به طور طبيعي در سال آخر، مثل هر موتوري، موتور دولت هم گرفتار يك كندي مي‌شود و اين از اقتضائات اين رفت و آمدها در دولت‌هاست.
وي افزود: عنوان جهش توليد بدين معناست كه امسال دور موتور دستگاه‌ها نه تنها نبايد كند شود، بلكه بايد با دور تندتري به حركت خود ادامه دهد.
اردكانيان گفت: ما در وزارت نيرو بنا را بر اين گذاشتيم كه طبق تجربه موفق نيم سال گذشته كه 227 طرح را در 31 استان كشور با سرمايه‌گذاري بيش از 33 هزار ميليارد تومان به بهره‌برداري رسانديم، ان‌شاء الله امسال حدود 250 طرح عمده و بزرگ را در نقاط مختلف كشور با سرمايه‌گذاري حدود 50 هزار ميليارد تومان به ثمر برسانيم و اين تنها بخشي از دستاوردهاي اين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران است كه ناظر بر ساخت و سازهاست و امسال بنا داريم در عرصه ساز و كارها هم دستاوردهاي ماندگاري داشته باشيم.
وي همچنين با اشاره به اجراي طرح وزارت نيرو مبني بر فراخوان عمومي براي انتخاب و انتصاب مديران ارشد از حدود دو سال پيش گفت: امروز بيش از 90 مدير ارشد آب و برق از سطح معاون وزير تا مديران كل در ستاد و مديران عامل در استان‌ها را از طريق اين فراخوان انتخاب مي‌كنيم و در گام اول، انتخاب ما از بين داوطلبان واجد شرايط است.
اردكانيان در عين حال خاطرنشان كرد: طرح‌هایی که امروز افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها رسما آغاز می‌شود نقش تعیین کننده‌ای را در توسعه استان خراسان جنوبی خواهند داشت.
وي گفت: استان خراسان جنوبی نخستین استانی است که طرح سازگاری با کم آبی در این استان تدوین شد و به تصویب کارگروه ملی مرکب از چهار تن از وزرا و دو تن از معاونان رییس جمهوری رسید‌.
وزير نيرو يادآوري كرد: این سند، نقشه راهی برای سال‌های پیش رو و تضمینی برای همکاری نزدیک تمام دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با یکی از زیربنایی‌ترین عرصه‌های مدیریت منابع آب در استان‌های مرزی کشور است.
وي افزود: فرصت‌های زیادی را برای پیشبرد این طرح‌ها پیش رو داریم ولی متاسفانه هنوز ساختار اداری و سازمان حکمرانی ما در بخش اجرا و اداری از دو مشکل مزمن اعم از سیستم شدیدا متمرکز و سیستم شدیدا بخشی شده در رنج است. این دو بیماری بر روی هم اثر تشدید کننده دارند و این دو موانع اصلی در سرعت بخشی به طرح‌هاي توسعه هستند كه در چنين شرايطي و در مواجهه با اين واقعيت نقش استانداران فوق‌العاده تعيين كننده است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53886
در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت گرفت؛

بهره‌برداری از پروژه آبرسانی به 15 روستای خراسان جنوبی با حضور وزیر نیرو

پروژه آبرسانی و تامین آب پایدار ۱۵ روستای استان خراسان جنوبی با حضور وزیر نیرو در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با اعتبار ۲۴۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان وزیر نیرو در آیین افتتاح این پروژه با بیان اینکه امروز پروژه آبرسانی به ۱۵ روستا به صورت نمادین در روستای درمیان افتتاح می شود، گفت: با افتتاح این پروژه ۱۰ هزار نفر جمعیت ساکن در این روستاها، از نعمت آب شرب سالم و پایدار بهره مند می شوند.
اردکانیان به نقش بی بدیل برادران اهل سنت در مناطق مرزی کشور به ویژه استان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: نقش مهم اهل سنت در مناطق مرزی در راستای تثبیت جمعیت، دلگرم نگه داشتن مردم و ارشاد مسئولین، بی‌بدیل است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی نیز در آیین بهره برداری از این پروژه با بیان اینکه یکی از اهداف مهم این شرکت تامین آب پایدار روستاهای استان است، اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته، پیش بینی می شود یک سوم از ظرفیت آبرسانی سیار روستاهای استان در سال جاری کاهش پیدا کند.
حسین امامی افزود: همچنین بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا دو سال آینده تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت استان از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شوند.
همچنین مولوی خالقی امام جمعه روستای درمیان نیز در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات انجام شده توسط مسئولین در مناطق روستایی و حضور وزیر در یک روستای دورافتاده اظهار کرد: سال گذشته ۴۰۰ خانوار ساکن در روستای درمیان با تانکر آبرسانی می شدند که با خدمات انجام شده امسال آب پایدار در روستا داریم.
لازم به ذکر است، این پروژه ها با حجم عملیاتی شامل حفر و تجهیز دو حلقه چاه عمیق، لوله گذاری خط انتقال و شبکه توزیع به طول ۸۱ کیلومتر، احداث ۲۲۰۰ مترمکعب مخزن ذخیره و احداث ۱۲ باب ایستگاه پمپاژ به بهره برداری می رسد.
با بهره برداری از این پروژه روستاهای خوشینه علیا، زیراج، کلاته نو و عباس آباد شهرستان بیرجند، روستاهای درمیان، فورگ، اره فورگ و ذکری شهرستان درمیان، روستاهای دهو، آتشکده علیا و سفلی شهرستان بشرویه، شهرک نزومند شهرستان زیرکوه و روستای نیگ شهرستان قاینات از آب شرب پایدار برخوردار شدند.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53893
وزير نيرو در آیین افتتاح سد «سياهو» در سربيشه عنوان کرد:/ بخش دوم و پایانی

آبرساني به تمام روستاهاي بالاي 25 خانوار خراسان جنوبي تا 2 سال آينده

وزير نيرو همچنين درباره طرح‌هاي وزارت نيرو در استان خراسان جنوبي گفت: براي مجتمع‌هاي آبرساني روستايي 100 درصد تخصيص داده شده است و اين استان از معدود استان‌هايي است

كه از ساز و كار ماده 56 به ميزان 250 ميليارد تومان استفاده كرده و تا دو سال آينده به تمام روستاهاي بالاي 25 خانوار در اين استان آبرساني مي‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز شنبه در آيين بهره‌برداري از سد «سياهو» در سربيشه استان خراسان جنوبي كه در پنجمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران صورت گرفت، با اشاره به بهره برداري سد سياهو به عنوان چهل و يكمين سد مخزني احداث شده در دولت تدبير و اميد از نيمه سال 92 تاكنون گفت: اين رقم تا پايان دولت دوازدهم به 52 سد خواهد رسيد.
اردكانيان افزود: يكي از مهم‌ترين مصارف اين سدها تامين آب قابل تنظيم براي كشاورزي است كه اين مستلزم وجود شبكه هاي آبياري و رهكشي است كه تا پايان دولت بيش از 330 هزار هكتار شبكه‌هاي مدرن آبياري و زهكشي در كشور افتتاح شده و خواهد شد.
وی با بیان اینکه مسئوليت مشترك ما ارتقاي احساس رضامندي در بين مردم است، افزود: تصفيه‌خانه فاضلاب سربيشه هم از طريق بيع متقابل تا سه ماه آينده اجرايي مي‌شود.
وزیر نیرو درباره آبرساني به 15 روستاي خراسان جنوبي هم گفت: كشور از اين حيث در شرايط خوبي قرار دارد و تاكنون هشت ميليون نفر از جمعيت روستايي كشور از شبكه آب پايدار و بهداشتي بهره‌مند شده‌اند.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53895
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

سطح برخورداري روستاها در ايران از شبكه‌هاي آب پايدار 20 درصد از متوسط جهاني بالاتر است/ دسترسی بيش از 8 ميليون نفر از جمعیت روستایی كشور به شبكه آب شرب پايدار و بهداشتي

وزير نيرو گفت: امروز سطح برخورداري روستاييان در ايران از شبكه‌هاي آب پايدار و بهداشتي بيش از 20 درصد از متوسط جهاني بالاتر است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» در حاشيه آيين بهره‌برداري از عمليات آبرساني به 15 روستاي استان خراسان جنوبي در چارچوب پنجمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اين متوسط در جهان حدود 55 درصد و در كشور بيش از 75 درصد است؛ البته آنچه در خور مردم و شايسته آنهاست بيش از اين است و سعي مي‌كنيم سهم قابل ملاحظه‌اي در كم كردن فاصله خدمت‌رساني در شهر و روستا داشته باشيم.
وي همچنين درباره يكپارچه‌سازي شركت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي در استان‌ها گفت: سال گذشته با تصويب هيئت وزيران، شوراي عالي اداري و ابلاغ رئيس جمهوري، در سراسر كشور شركت‌هاي آب و فاضلاب روستايي و شهري به صورت يكپارچه درآمدند و از ابتداي امسال در هر استان يك شركت آب و فاضلاب استاني داريم و اين به معناي يكپارچه شدن امكانات اين دو شركت اعم از منابع مالي، انساني، تاسيسات و تجهيزات است و انتظار مي‌رود تا پايان شهريور امسال قادر باشيم گزارشي را به مردم، دولت و رئيس جمهوري ناشي از آثار اين يكپارچه‌سازي ارائه دهيم.
وي يادآوري كرد: 9 هزار پست دولتي در اثر اين يكپارچه‌سازي در جهت كوچك‌سازي دولت قرار گرفت و به لحاظ امكانات مالي موجود، هر چند شرايط، شرايط گشايش نيست اما انتظار مي‌رود سرعت قابل ملاحظه‌اي به طرح‌هاي آبرساني روستايي داده شود.
اردكانيان خاطرنشان كرد: نمونه آن در روزهاي اخير در استان خوزستان است؛ سرعتي كه در هفته‌هاي پيش رو و پشت سر گذاشته شده براي آبرساني به برخي مناطق دچار مشكل در اين استان صورت گرفت، ناشي از اين امر است.
وي ادامه داد: در استان خراسان جنوبي هم كارهاي خوبي انجام شده است؛ امروز 15 روستا به صورت همزمان در مناطق مختلف استان با جمعيت 10 هزار نفر از شبكه آب سالم و پايدار مطابق برنامه‌اي كه شركت آب و فاضلاب استان دارد بهره‌مند مي‌شوند و از طرف ستاد آب و فاضلاب كشور هم حمايت خواهد شد.
وزیر نیرو با بیان اینکه منابع استاني هم با كمك استاندار خراسان جنوبي در خدمت اين طرح قرار خواهد گرفت، گفت: اميد است تا پايان دولت دوازدهم بتوانيم كار بزرگي را كه از سال 92 شروع شده و امروز بيش از 8 ميليون نفر از روستائيان كشور به شبكه‌هاي آب پايدار و بهداشتي متصل هستند، به حدود 10 ميليون نفر افزايش يابد و اين دستاورد بسيار بزرگي است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53898
وزیر نیرو در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد:

تسریع در روند احداث بزرگترين نيروگاه ذغال‌سنگ سوز كشور در شهرستان طبس/ اجراي 57 طرح عمده مرتبط با مسائل آب و انرژي در استان خراسان جنوبي/ احداث راه‌آهن زاهدان – بيرجند با استفاده از وام 5 ميليارد دلاري فدراسيون روسيه

وزير نيرو با بيان اينكه خراسان جنوبي در بخش انرژي، شرايط نسبتا" خوبي دارد، گفت: بزرگترين و تنها نيروگاه ذغال‌سنگ سوز كشور در استان خراسان جنوبي در مراحل سرعت گرفتن براي اجرا در شهرستان طبس است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» در حاشيه سفر به استان خراسان جنوبي در چارچوب پنجمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اميدواريم با ساز و كارها و تمهيداتي كه براي اجرايي كردن اين نيروگاه مهم و عمده پيش‌بيني شده، در آينده نزديك نقش آن را بويژه در فعال كردن ظرفيت مهم معدني استان و ايجاد اشتغال شاهد باشيم.
اردكانيان درباره صادرات آتي از محل انرژي‌هاي تجديدپذير بادي با توجه به همجواري با افغانستان هم گفت: ما حدود 30 هزار مگاوات ظرفيت مطالعه شده براي استفاده از بخش انرژي تجديدپذير بادي داريم كه يكي از اين‌ها در همسايگي با افغانستان قرار دارد.
وي با اشاره به مسئوليت وزارت نيرو در كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي ايران و افغانستان اظهار داشت: مذاكرات ابتدايي خوبي صورت گرفته و اميدواريم با شرايطي كه با استقرار دولت جديد در افغانستان حاكم شده بتوانيم هر چه زودتر زمينه‌هاي همكاري را عملياتي كنيم.
اردكانيان به بهره‌برداري افزون بر 131 نيروگاه مگاواتي در بخش انرژي‌هاي تجديدپذير با ظرفيت 823 مگاوات و بيش از 3900 نيروگاه كيلوواتي تاكنون در كشور اشاره كرد و گفت: حدود 1190 نيروگاه ديگر هم در دست احداث است.
وزیر نیرو افزود: كشور از حيث انرژي خورشيدي و بادي ظرفيت بالايي دارد و بهره‌برداري اين نيروگاه‌ها موجب صرفه‌جويي قابل ملاحظه‌اي در مصرف سوخت‌هاي فسيلي و همچنين مصرف آب و كاهش آلاينده‌ها مي‌شود.
اردكانيان گفت: اميد است در استان خراسان جنوبي نيز كه سه نيروگاه مگاواتي در دست بهره‌برداري با ظرفيت 18 مگاوات دارد هر چه زودتر با اجرايي شدن نيروگاه بادي سربيشه ظرفيت نصب شده به عدد قابل ملاحظه‌اي برسد و در آينده نزديك بتوانيم از اين ظرفيت براي صادرات انرژي استفاده كنيم.
وي همچنين درباره احداث راه‌آهن زاهدان – بيرجند با استفاده از وام 5 ميليارد دلاري فدراسيون روسيه گفت: بعد از توافقي كه با فدراسيون روسيه براي استفاده از وام 5 ميليارد دلاري دولتي صورت گرفت طرح‌هايي را با توجه به مسئوليتي كه در كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي با اين كشور داريم پيشنهاد داديم كه يكي از اين‌ها راه آهن زاهدان - بيرجند است.
اردكانيان افزود: خوشبختانه، ايران اين طرح را به تصويب رساند و اين مسئله به طرف روس منعكس و منتقل شده كه هم‌اينك در حال پيگيري با دستگاه‌هاي مختلف از جمله وزارت اقتصاد و دارايي روسيه در اين زمينه هستيم.
وي خاطرنشان كرد: روز گذشته در گفت و گوي تلفني با وزير انرژي روسيه اين طرح براي پيگيري مطرح شد كه اميد است در ماه‌هاي پيش رو و يك سال باقي مانده دولت دوازدهم بتوانيم آن را به نقطه خوبي از نظر آماده شدن براي اجرا برسانيم.
وزير نيرو همچنين با اشاره به بهره‌برداري سد سياهو به عنوان چهل و يكمين سد مخزني ساخته شده در دولت تدبير و اميد براي آبياري 500 هكتار اراضي كشاورزي و همچنين آغاز عمليات اجرايي نيروگاه بادي 50 مگاواتي(20 توربين 2.5 مگاواتي) منطقه سربیشه شهرستان "درح" خراسان جنوبی به عنوان يكي از بزرگترين نيروگاه‌هاي بادي كشور با سرمايه‌گذاري 1120 ميليارد تومان افزود: در ارتباط با مسائل آب و انرژي در استان خراسان جنوبي ما 57 طرح عمده در دست اجرا داريم.
اردكانيان پيشرفت متوسط اين طرح ‌ها را 50 درصد اعلام كرد و افزود: اولويت با طرح‌هاي تامين آب شرب بويژه در مناطق روستايي است، اما تامين آب استان براي دوره‌هاي بلندمدت هم مد نظر است.
وي افزود: بر اساس سند سازگاري با كم آبي استان خراسان جنوبي كه به تصويب كارگروه ملي رسيده در بخش‌هاي مختلف از جمله استفاده از آب دريا شيرين كردن آب آن به عنوان يكي از روش‌هاي تامين آب شيرين براي دوره‌هاي بلندمدت استان مد نظر است؛ تخصيص آن داده شده و در مرحله بررسي‌هاي لازم و دعوت از سرمايه‌گذاران براي مشاركت در اين زمينه قرار دارد.
https://news.moe.gov.ir/News-List/53901