استان قم

800.jpg

در هفتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 قم به بهره‌برداری رسید

پروژه توسعه، بازسازی و ارتقای تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شهر قم با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال در هفتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور و استاندار قم به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، پروژه توسعه، ارتقا و بازسازی تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 قم که از آبان سال 97 آغاز شد و در روزهای پایانی سال 98 به اتمام رسید، امروز با حضور  حميدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، بهرام سرمست استاندار و جمعی از مسئولان استان قم در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
این تصفیه‌خانه با ظرفیت تصفیه 50 هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه‌روز و 250 هزار نفر جمعیت تحت پوشش با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
بهبود تصفیه فیزیکی، نوسازی تجهیزات الکترومکانیکال فرسوده، ارتقای ایمنی واحد کلرزنی و تکمیل محوطه‌سازی از جمله اقداماتی است که در راستای توسعه، ارتقا و بازسازی تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شهر قم به انجام رسیده است.

https://news.moe.gov.ir/News-List/54121
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خبر داد:

بهره‌برداری از 15 تصفیه‌خانه فاضلاب در قالب پویش امسال #هرهفته_الف_ب_ایران

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: امسال در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران 15 تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت بیش از 420 هزار مترمکعب در شبانه‌روز مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا جانباز" صبح امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری پروژه توسعه، بازسازی و ارتقای تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 استان قم که در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در تالار آب شرکت آب و فاضلاب استان قم برگزار شد، با بیان اینکه ما هم به لحاظ مصرف و هم به لحاظ شیوع ویروس کرونا در شرایط خاصی در صنعت آب و فاضلاب هستیم، اظهار کرد: ارتقای پایداری صنعت آب و فاضلاب امسال در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته و تأکید شده که باید تاب‌آوری سازمان افزایش پیدا کند و در مرحله اول موضوع صیانت از سلامت همکاران است.
وی با تأکید بر اینکه اگرچه همکاران آب و فاضلاب در خط مقدم مبارزه با کرونا نیستند، اما نقش بسزایی در تأمین بهداشت و سلامت عمومی دارند، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که باید در زمینه ویروس کرونا مورد توجه ما باشد این است که وضعیت عادی نگاری نشود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با تأکید بر ضرورت تاب‌آوری اقتصادی شرکت آبفا گفت: باید خودکفایی اقتصادی در شرکت ایجاد شده تا خصوصاً در سال‌هایی چون امسال که شرایط اقتصادی مشکل‌تر است بتوانیم خدمات را با کیفیت خوب ادامه دهیم.
وی با اشاره به افزایش دما و تداخل آن با افزایش میزان مصرف آب به دلیل شیوع کرونا گفت: در حال حاضر حدود 11 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش مصرف آب داریم که خیلی زود ما را به شرایط پیک مصرف می‌رساند و باید برنامه‌های منسجمی برای مقابله با این موضوع پیش‌بینی شود.
جانباز با تأکید بر آماده‌بودن تأسیسات آب و فاضلاب برای شرایط سخت گفت: تأمین آب پایدار در این شرایط سخت باید در دستور کار تمام ارکان شرکت آب و فاضلاب قرار بگیرد.
وی با اشاره به تحقق موضوع یکپارچگی در صنعت آب و فاضلاب تصریح کرد: در این طرح بزرگترین کوچک‌سازی دولت شکل گرفت و بیش از 9 هزار و 50 پست دولتی حذف شد که بیش از هزار و 500 مورد آن پست مدیریتی بود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با تأکید بر اینکه با این اقدام پروژه‌ها سرعت گرفته و هم‌گونی پروژه‌ها محقق خواهد شد، افزود: ظرف چندماه آینده تمام هم‌وطنان خصوصاً در بخش روستایی از ثمرات این طرح منتفع خواهند شد.
وی سرعت در خدمات‌رسانی و ارتقای کیفیت خدمات را مورد تأکید قرار داد و گفت: امسال در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برنامه‌های گسترده‌ای را پیش‌بینی کردیم که هدف‌گذاری شد تا 15 تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت بیش از 420 هزار مترمکعب در شبانه‌روز مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
جانباز گفت: تصفیه‌خانه قم 241 اُمین تصفیه‌خانه‌ای است که هدف‌گذاری شده و از ابتدای سال سه تصفیه‌خانه را وارد مدار کرده‌ایم و ظرفیت تصفیه‌خانه‌های جدید به 100 هزار مترمکعب در شبانه‌روز رسید.
وی با اشاره به ویژگی‌های این تصفیه‌خانه خاطرنشان کرد: همکاران ما در قم به این باور رسیده‌اند که می‌شود به بخش خصوصی ایرانی اعتماد کرد و به تولید و تولیدکننده توجه شده و اینکه ما سهمی داشته باشیم در اشتغال ایرانی بسیار قابل تقدیر است و من بابت این اقدام از مدیرعامل شرکت آبفای استان قم و همکاران این شرکت تقدیر می‌کنم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با تأکید بر اینکه این پروژه از مصادیق اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: ما اگر اعتقاد داریم اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد درون‌زا است مصداق آن همین استفاده از بخش خصوصی ایرانی است.
وی با اشاره به ضرورت استفاده از پساب گفت: باید همکاران ما اهتمام ویژه به واگذاری انشعابات فاضلاب و افزایش لوله‌گذاری در این بخش داشته باشند و از سرمایه‌گذاری صورت گرفته باید استفاده مطلوب شود.
جانباز با اشاره به کیفیت قابل توجه پساب اظهار کرد: می‌شود نسبت به استفاده مجدد از پساب اهتمام ویژه داشت و باید ظرفیت انشعابات افزایش پیدا کند.

https://news.moe.gov.ir/News-List/54140
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم خبر داد:

واگذاری 126 هزار فقره انشعاب فاضلاب در قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از واگذاری 126 هزار فقره انشعاب فاضلاب در مناطق مختلف شهر قم خبر داد و گفت: تصفیه‌‌خانه‌های فاضلاب قم سالانه حدود 38 میلیون مترمکعب پساب تولید می‌کنند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی جان صادق‌پور" صبح امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری پروژه توسعه، بازسازی و ارتقای تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 استان قم که در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در تالار آب شرکت آب و فاضلاب استان قم برگزار شد، با اشاره به یکپارچه‌سازی امور مربوط به شرکت آب و فاضلاب اظهار کرد: بحث یکپارچه‌سازی از فروردین‌ماه آغاز شده و پس از صدور ابلاغیه‌ها تا نیمه اردیبهشت‌ماه تمام امور مرتبط با یکپارچه‌سازی انجام شد.
وی با بیان اینکه با وجود یکپارچه‌سازی پروژه‌های آب و فاضلاب با سرعت در حال پیگیری است، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم طبق پیش‌بینی تا پایان مردادماه به برنامه قبلی دست پیدا کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به افتتاح پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 قم گفت: این پروژه یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی بوده که مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه مطالعات اولیه فاضلاب قم از سال 65 آغاز شده است، افزود: در مرحله اول هزار و 686 هکتار و 350 هزار نفر زیر پوشش قرار گرفتند و مرحله دوم برای پوشش 800 هزار نفر بود که هنوز اجرایی نشده است.
صادق پور پردیسان، مناطق دو، سه، 6 و هفت شهرداری را جزو مناطق تحت پوشش فاضلاب عنوان کرد و افزود: تاکنون 126 هزار فقره انشعاب فاضلاب در مناطق مختلف شهر واگذار شده و 38 میلیون مترمکعب تولید پساب صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به چالش‌های فاضلاب استان قم گفت: 120 کیلومتر شبکه نیاز به اصلاح و بهسازی دارد و هر روز در قسمت‌هایی از شهر دچار مشکلاتی می‌شویم که به طور مرتب این بخش‌ها بازسازی می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: تا 10 سال آینده باید 300 کیلومتر خط فاضلاب شهر بازسازی و اصلاح شود که یکی از راهکارها در این زمینه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه است.
وی با بیان اینکه هشت واحد تصفیه‌خانه با جمعیت 3 میلیون نفر برای شهر قم پیش‌بینی شده است، گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 قم دچار مشکلات متعددی از آن جمله فرسودگی بالا، راندمان پایین بخش‌های مختلف، افزایش پارامترهای ورودی نسبت به طراحی اولی، عدم ایمنی کلرزنی، عدم عملکرد مناسب آشغال‌گیر و... بود.
صادق پور از تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار به منظور ارتقا، توسعه و بازسازی این تصفیه‌خانه با استفاده از 55 درصد منابع داخلی و 45 درصد منابع استانی خبر داد و گفت: اضافه کردن واحد شن‌گیر، طراحی و احداث دانه‌گیر، ساخت و نصب آشغال‌گیر ریزدانه، اجرای سیستم جمع‌آوری کفاب و لجن، استانداردسازی کانال‌های برق، ترمیم و اجرای پوشش ضدخوردگی برای سطوح بتنی در معرض آسیب، نوسازی تجهیزات الکترومکانیکال مستهلک، اصلاح و ایمن‌سازی واحد کلرزنی و اصلاح مشکلات هیدرولیکی تصفیه‌خانه‌ جزو بخش‌های این پروژه بوده است.

https://news.moe.gov.ir/News-List/54141

معاون استاندار قم خبر داد:

رفع نقاط حاد و بحرانی فاضلاب پردیسان در استان قم

معاون امور عمرانی استاندار قم گفت: با اقداماتی که در یک‌سال گذشته توسط شرکت آب و فاضلاب انجام شده نقاط حاد و بحرانی فاضلاب پردیسان رفع شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن بهشتی" صبح امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری پروژه توسعه، بازسازی و ارتقای تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 استان قم که در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در تالار آب شرکت آب و فاضلاب استان قم برگزار شد، با تقدیر از شرکت آب و فاضلاب استان که همواره در ارزیابی‌های استان جزو شرکت‌های برتر بوده‌اند، اظهار کرد: دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت نیرو همواره جزو شرکت‌های برتر استان هستند.
​وی با اشاره به یکپارچه‌های شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی افزود: با این وجود هیچ خللی در پروژه‌های عمرانی شهری و روستایی صورت نگرفت.
معاون استاندار قم با بیان اینکه بخش فاضلاب پردیسان نیازمند همراهی بوده و باید به سرانجام برسد، تصریح کرد: با اقداماتی که در یک سال گذشته انجام شده نقاط حاد و بحرانی رفع شده و با این وجود باید طرح فاضلاب اصلی پردیسان اجرا شده تا به طور کلی مشکل حل شود و در این زمینه نیازمند همراهی آب و فاضلاب کشور هستیم.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه روستایی در بخش مرکزی و جعفرآباد مشکلاتی داریم، گفت: با افزایش گرمای هوا مشکلات در این بخش‌ها افزایش یافته و امیدواریم با برنامه‌ریزی این مشکلات رفع شده و مردم دچار معضل نشوند؛ تخصیص سهم انتقال آب از سرشاخه‌های دز به بخش جعفرآباد و خلجستان هم مورد تأکید است.

بهشتی با اشاره به افتتاح تصفیه‌خانه شماره 2 فاضلاب گفت: امیدواریم بتوانیم از پساب این فاضلاب به درستی استفاده کنیم؛ طی سال‌های اخیر به درستی از پساب استفاده نشده است و با توجه به سرمایه‌گذاری زیادی که توسط وزارت نیرو انجام می‌شود تاکنون با تخصیص وزارت نیرو به بخش‌هایی تخصیص صورت گرفته که حجم آنچنانی نداشته است.

وی افزود: پساب، آب پایدار برای بخش صنعت است و می‌توان با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی بخش زیادی از مشکلات این بخش را حل کرد.
https://news.moe.gov.ir/News-List/54143