استان های اردبیل - مازندران - آذربایجان غربی - اصفهان

pooyesh34_1.jpg


با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو؛

25 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 2761 میلیارد تومان فردا افتتاح می‌شود/ 4 استان کشور میزبان ایستگاه سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

25 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار دو هزار و 761 میلیارد تومان در چهار استان آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان و مازندران در هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از 25 پروژه آماده افتتاح، چهار پروژه سهم استان آذربایجان‌غربی، سه پروژه در اردبیل، 9 پروژه در اصفهان و 10 پروژه در استان مازندران است که فردا به بهره‌برداری خواهد رسید.
"سد کانی‌سیب" با 220 میلیون مترمکعب حجم مخزن و اعتبار 500 میلیارد تومان پروژه‌ آبی آماده افتتاح استان آذربایجان‌غربی است که به عنوان طرح عظیم زیست محیطی با قابلیت انتقال سالانه 550 میلیون مترمکعب آب از محل این سد به منظور احیای دریاچه ارومیه بوده و با هدف کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در مناطق مرزی، اشتغال‌زایی بومیان و رونق اقتصادی منطقه فردا به بهره‌برداری خواهند رسید.
پروژه سد کرم‌آباد با هدف تامین آب موردنیاز 19 هزار و 250 هکتار از اراضی منطقه، کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در مناطق مرزی، اشتغال زایی بومیان و رونق اقتصادی منطقه خصوصاً در منطقه آزاد ماکو و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید و پروژه احداث و آب‌اندازی شبکه آبیاری و زهکشی ارس غربی با هدف امکان بهره‌برداری و آب اندازی از هشت هزار و 400 هکتار اراضی منطقه از دیگر طرح‌های آبی آماده افتتاح استان آذربایجان‌غربی است که فردا در هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح خواهد شد.
پروژه‌‌های برقی آماده افتتاح استان آذربایجان‌غربی نیز در ایستگاه سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، برق‌رسانی به 8 روستای قزقاپان ترک، قزلچه علیا، کیدان، قوری ناو، آق تپراق، آرتاکندی، کانی اسپان، نوروزلو است که 95 خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهد.
بر این اساس، در استان اردبیل نیز سه پروژه تامین برق در شهر نمین، بیله‌سوار و پنج روستای این استان با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات با تحت پوشش قرار دادن 47 خانوار فردا با دستور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.
چهار پروژه تامین برق نیز در استان اصفهان فردا در ایستگاه سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری خواهد رسید.
پروژه‌‌های برقی آماده افتتاح استان مازندران شامل پنج نیروگاه مقیاس کوچک و سه پروژه تامین برق با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات است که فردا با دستور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید، طرح آبرسانی به 57 روستا، دیگر پروژه آماده افتتاح استان مازندران است که با اجرای 86 کیلومتر خط انتقال و 129 لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب، 32 هزار و 660 نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59462

 

با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در سی و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

سد کانی‌سیب در آذربایجان غربی افتتاح شد/ بهره‌برداری از سد کرم‌آباد و شبکه آبیاری و زهکشی ارس‌غربی

دو سد "کانی‌سیب" و "کرم‌آباد" و پروژه احداث و آب‌اندازی شبکه آبیاری و زهکشی ارس‌غربی با اعتبار یک هزار و ۲۱۵ میلیارد تومان با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور همزمان با سی و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز پنجشنبه با گزارش "قاسم تقی‌زاده‌خامسی" معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران، سد کانی‌سیب با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان در پیرانشهر افتتاح شد.
بر اساس این گزارش، سد کانی‌سیب با ۵۸ متر ارتفاع، ۷۷۶ متر طول تاج و ۲۲۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن یکی از طرح‌های عظیم زیست محیطی است که قابلیت انتقال سالانه ۵۵۰ میلیون مترمکعب از محل این سد به‌منظور احیای دریاچه ارومیه را دارد.
بر این اساس، سد کرم‌آباد در شهر پلدشت با سه باب ایستگاه پمپاژ اصلی، ۲۳ کیلومتر خط انتقال و ۵۴ میلیون مترمکعب حجم مخزن آب مورد نیاز ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی منطقه را تامین می‌کند و با هدف توجه ویژه به مرز نشینان، کاهش مهاجرت، اشتغال‌زایی بومیان و رونق اقتصادی در منطقه خصوصا در منطقه آزاد ماکو با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، شبکه آبیاری و زهکشی ارس‌غربی با اعتبار ۵۲۰ میلیارد تومان که امکان بهره‌برداری و آبیاری هشت هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی منطقه را فراهم می‌کند، در هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59476

 

با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در سی و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

برق‌رسانی به 13 روستای آذربایجان‌غربی و اردبیل افتتاح شد/ بهره‌برداری از پروژه‌های تامین برق در استان اردبیل

پروژه برق‌رسانی به 13 روستای آذربایجان‌غربی و و اردبیل و سه پروژه تامین برق در استان اردبیل با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و در سی و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز پنجشنبه با حضور "همایون حائری" معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی پروژه برق‌رسانی به 13 روستای آذربایجان‌غربی و اردبیل و سه پروژه تامین برق در استان اردبیل با اعتبار ۳۸.۷ میلیارد تومان افتتاح شد.
بر این اساس، پروژه‌‌ برق‌رسانی به 8 روستای قزقاپان ترک، قزلچه علیا، کیدان، قوری ناو، آق تپراق، آرتاکندی، کانی اسپان، نوروزلو در آذربایجان‌غربی که 95 خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهد، با دستور رئیس جمهور و در سی و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.
همچنین در استان اردبیل نیز پروژه افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ کیلوولت نمین و افزایش ظرفیت پست ۶۳.۲۰  کیلوولت بیله‌سوار و توسعه یک بی ۶۳ کیلوولت با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات صبح امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، پروژه برق‌رسانی به ۵ روستای کهلیک بلاغی، آق دیوار، هله، کله دیگه و شور درق در استان اردبیل با تحت پوشش قرار دادن 47 خانوار در هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.

آغاز بهره‌برداري از 4 پروژه برقي استان اصفهان
چهار پروژه صنعت برق استان اصفهان نیز امروز پنجشنبه در آئيني با حضور رئيس جمهوري و وزير نيرو به صورت ويدئوكنفرانسي در چارچوب هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
بنا بر این گزارش، پروژه‌های افتتاح شده شامل اتصالات انتقال پست هسنیچه با 14 کیلومتر مدار خط 400 کیلوولت، بخشی از اتصالات فوق توزیع لنجان با 10 کیلومتر مدار خط 63 کیلوولت، پست سیار 63.20 كيلوولت گز و پست سیار 63.20 شهرک صنعتی بزرگ 2 هر دو به ظرفيت 22.5 مگاولت آمپر است كه براي اجراي آنها در مجموع 45 ميليارد تومان در طول سال‌هاي 97 تا 99 از محل منابع داخلي وزارت نيرو هزينه شده است.
اين پروژه‌ها با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات اجرا شده‌اند.

http://news.moe.gov.ir/News-List/59477
 

وزیر نیرو در آیین افتتاح طرح‌های آب و برق 4 استان کشور:

جمعیت روستایی برخوردار از آب آشامیدنی سالم و پایدار تا پایان دولت تدبیر و امید به ۱۰.۲ میلیون نفر می‌رسد/ رهاسازی ۶ میلیارد و ۱۳۳ میلیون متر مکعب آب برای تامین حق‌آبه زیست محیطی دریاچه ارومیه

وزیر نیرو با اشاره به عملکرد دولت تدبیر و امید در زمینه آبرسانی به روستاها گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۹۶۲ روستا در دولت به شبکه آبرسانی سالم و پایدار با جمعیت بیش از ۸ میلیون نفر ملحق شده‌اند و تا پایان دولت دوازدهم با احتساب ۹۰۰ هزار نفری که پیش از این دولت بهره‌مند بودند، به ۱۰.۲ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان روز پنجشنبه در آیین افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق در 4 استان آذربایجان غربی،  اردبیل، مازندران و اصفهان در قالب هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری و وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: این دستاورد بزرگی است که دولت سیزدهم بر این ریل بقیه مسیر و کار را ادامه خواهند داد.
وی همچنین با تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش به مردم  ایران و جبهه مقاومت اظهار داشت: پویش #هرهفته_الف_ب_ایران این پنجشنبه در استان‌های آذربایجان غربی،  مازندران، اردبیل و اصفهان طرح‌های مهمی را در بخش‌های مختلف آب و برق با دستور رئیس جمهوری به افتتاح می‌رساند و مردم امروز و فرداها از نتیجه این طرح‌ها بهره‌مند خواهند بود. 
وی گفت: ما امسال وعده ۲۵۰ طرح بزرگ آب و برق و فاضلاب را علاوه بر طرح‌های متعددی که هر روز به ثمر می‌رسد و به مدار بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری چند ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌آید به مردم دادیم که با احتساب طرح‌های امروز،  ۱۹۰ طرح از این ۲۵۰ طرح بزرگ به ثمر رسیده است. 
وی گفت: ۶۰ طرح بزرگ دیگر که عمدتا طرح‌های ساخت و سازی و تعدادی هم طرح‌های ساز و کاری هستند تا پایان امسال افتتاح می‌شود. 
اردکانیان اظهار داشت: امروز طرح آبرسانی به ۵۷ روستا با جمعیت تحت پوشش ۳۲ هزار و ۶۶۰ نفر در استان مازندران افتتاح می‌شود.
وی همچنین با اشاره به تاسیس شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در یازدهم دی ماه سال ۶۹( ۳۰ سال پیش) گفت: در آن زمان من به عنوان مسوول آب و فاضلاب‌ها در وزارت کشور در ایجاد این شرکت و واگذاری این مسوولیت به وزارت نیرو سهیم باشم و یکی از برگ‌های زرین کارنامه فعالیت‌های توسعه‌ای نظام جمهوری اسلامی ایران رقم خورد و امروز جزو کشورهایی هستیم که در موضوع آب و فاضلاب شهری در تراز جهانی قرار داریم. 
وزیر نیرو با اشاره به یکپارچه‌سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی با ساختار شرکت‌های شهری گفت: امروز شرکت‌های یکپارچه در همه استان‌ها داریم و به برکت آن، منابع مالی، منابع انسانی و تجهیزات یکپارچه شده و انبوهی از روستاها و روستاییان در همین فرصت کمتر از یک سال به گروه بهره‌مند از آب شرب پایدار و سالم ملحق شدند. 
وی گفت: علاوه بر این، طرح‌های نیروگاهی مقیاس کوچک در استان‌های مازندران و اصفهان افتتاح می‌شوند، پست‌ها و شبکه‌های فوق توزیع در استان اردبیل، برق‌رسانی به روستاهای اردبیل و آذربایجان غربی هم به مدار بهره‌برداری می‌آید اما مهمترین طرح امروز،  سد کانی سیب و شبکه آبیاری و زهکشی کرم آباد یا ارس غربی به وسعت ۸ هزار و ۴۰۰ هکتار است. این میزان شبکه اصلی و ماموریت وزارت نیرو است و وزارت جهاد کشاورزی هم مشغول انجام سهم خود در شبکه‌های فرعی است که با اتمام آن،  آب به دست روستائیان خواهد رسید.
اردکانیان درباره سد کانی‌سیب افزود: این سد بزرگ و مهمی است که ۵۰۰ میلیارد تومان برای آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته و قادر است ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب تنظیم شده را در طول سال به دریاچه ارومیه انتقال دهد. 
وی ادامه داد: قدرت تنظیم سد بیش از ۷۰۰ میلیون است که مابقی به مصارف زیست محیطی و تعریف شده خواهد رسید.
وی در خصوص دریاچه ارومیه هم گفت: در ۲۰ سال بین سال‌های ۷۴ تا ۹۳، با وجود بارش‌های متعدد، هر ساله ۴۰ سانتی متر به طور متوسط افت تراز دریاچه را داشتیم که اگر این روند ادامه می‌یافت و درمان شروع نمی‌شد، دریاچه حوالی سال ۹۶ خشک شده بود‌.
وی اظهار داشت: بر اثر فعالیت‌هایی که در فاصله ۹۳ تاکنون صورت گرفته،  از سال 94 خوشبختانه ۷۱ سانتی متر افزایش تراز دریاچه را داریم که ۷۵۰ کیلومتر مربع وسعت دریاچه افزایش یافته و حجم آب آن از ۱.۵ میلیارد متر مکعب به بیش از ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است. 
اردکانیان اظهار داشت: کارهای زیادی توسط همه دستگاه‌ها انجام شد و وظیفه ما به عنوان وزارت نیرو در ستاد احیای دریاچه ارومیه ، رهاسازی آب از سازه‌های آبی موجود بوده و تاکنون ۶ میلیارد و ۱۳۳ میلیون متر مکعب آب برای تامین حق‌آبه زیست محیطی دریاچه رهاسازی شده است. البته مصارف کشاورزی هم به روش‌های مناسب کاهش پیدا کرده و سالی حدودا ۸ درصد بوده است. 
وزیر نیرو افزود: تصفیه‌خانه‌هایی برای فاضلاب ساخته شده که پساب این‌ها وارد دریاچه می‌شود؛ دو تصفیه‌خانه در ارومیه و تبریز تا پایان دولت به ثمر خواهد رسید. 
اردکانیان گفت: سدهایی مانند سیلوه و چپرآباد برای انتقال آب از حوضه آبریز مجاور ساخته شده و از چاه‌های غیر مجاز برای کمک به منابع زیر زمینی جلوگیری شده و این وعده به نحو شایسته‌ای محقق شده است. 
وی در پاسخ به سوال رئیس جمهوری هم گفت: تراز دریاچه در سال ۹۴ ، ۱۲۷۰.۸ سانتی متر در ۳۱ شهریور بوده و در سال ۹۵، به ۱۲۷۰.۵۴ سانتی متر رسید و تاکنون در دهم دی سال ۱۳۹۹ این تراز به ۱۲۷۱.۲۵ سانتی متر افزایش یافته است. با احتساب این ارقام از سال 92، تراز نزدیک به یک متر افزایش یافته است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59484

 

همزمان با هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

طرح آبرسانی به 57 روستاي استان مازندران با حضور رئيس جمهوري افتتاح شد

طرح آبرساني به 57 روستاي استان مازندران امروز پنجشنبه در آئيني با حضور رئيس جمهوري و وزير نيرو و به صورت ويدئوكنفرانسي در چارچوب هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين طرح با ارائه گزارش "حمیدرضا جانباز" مديرعامل شرکت مهندسی آبفاي كشور و با دستور رئيس جمهوري به بهره‌برداري رسيد.
بنا بر این گزارش، 60 ميليارد تومان از محل منابع داخلي و صندوق توسعه ملي براي آبرساني به 57 روستاي استان مازندران هزينه شده است.
عمليات اجرايي اين طرح با ظرفيت تامين 129 ليتر بر ثانيه از سال 93 آغاز شده است. در اين طرح مخازن ذخیره به ظرفيت 950.3 مترمکعب اجرا شده و ايستگاه‌هاي پمپاژ با ظرفيت 297 لیتر بر ثانیه و 86 كيلومتر خطوط انتقال آن مورد بهره‌برداري قرار گرفت.
با بهره‌برداري از اين طرح، 32 هزار و 660 نفر شامل 10 هزار و 600 خانوار از نعمت آب شرب سالم و پايدار بهره‌مند شدند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59479

 

با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو؛

25 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 2761 میلیارد تومان در 4 استان کشور به بهره‌برداری رسید

25 پروژه صنعت آب و برق با اعتبار دو هزار و 761 میلیارد تومان در چهار استان آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان و مازندران در هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از 25 پروژه افتتاح شده، چهار پروژه سهم استان آذربایجان‌غربی، سه پروژه در اردبیل، هشت پروژه در اصفهان و 10 پروژه در استان مازندران است که صبح امروز به بهره‌برداری رسید.
"سد کانی‌سیب" با 220 میلیون مترمکعب حجم مخزن و اعتبار 500 میلیارد تومان پروژه‌ آبی افتتاح شده استان آذربایجان‌غربی است که به عنوان طرح عظیم زیست محیطی با قابلیت انتقال سالانه 550 میلیون مترمکعب آب از محل این سد به منظور احیای دریاچه ارومیه بوده و با هدف کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در مناطق مرزی، اشتغال‌زایی بومیان و رونق اقتصادی منطقه صبح امروز به بهره‌برداری رسید.
پروژه سد کرم‌آباد با هدف تامین آب مورد نیاز 19 هزار و 250 هکتار از اراضی منطقه، کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در مناطق مرزی، اشتغال زایی بومیان و رونق اقتصادی منطقه خصوصاً در منطقه آزاد ماکو و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید و پروژه احداث و آب‌اندازی شبکه آبیاری و زهکشی ارس غربی با هدف امکان بهره‌برداری و آب اندازی از هشت هزار و 400 هکتار اراضی منطقه از دیگر طرح‌های آبی افتتاح شده استان آذربایجان‌غربی است که صبح امروز در هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.
پروژه‌‌های برقی افتتاح شده استان آذربایجان‌غربی نیز در ایستگاه سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، برق‌رسانی به 8 روستای قزقاپان ترک، قزلچه علیا، کیدان، قوری ناو، آق تپراق، آرتاکندی، کانی اسپان، نوروزلو است که 95 خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهد.
بر این اساس، در استان اردبیل نیز سه پروژه تامین برق در شهر نمین، بیله‌سوار و پنج روستای این استان با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات با تحت پوشش قرار دادن 47 خانوار فردا با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.
چهار پروژه تامین برق نیز در استان اصفهان صبح امروز در ایستگاه سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.
پروژه‌‌های برقی افتتاح شده استان مازندران شامل پنج نیروگاه مقیاس کوچک جمعاً به ظرفیت ۶۸ مگاوات در چمستان، بابلسر، بابل و بهشهر و چهار پروژه پست، خط انتقال و شبکه فوق توزیع با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات است که صبح امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، طرح آبرسانی به 57 روستا، دیگر پروژه آماده افتتاح استان مازندران است که صبح امروز با افتتاح آن و با اجرای 86 کیلومتر خط انتقال و 129 لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب، 32 هزار و 660 نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59475

با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در سی و چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

طرح‌های صنعت برق مازندران افتتاح شد

طرح‌های صنعت برق استان مازندران امروز پنجشنبه همزمان با سی‌وچهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين پروژه‌ها با ارائه گزارش «محمدحسن متولی‌زاده» مدیرعامل توانیر با دستور رئيس جمهوري به بهره‌برداري رسيد.
بنا بر این گزارش، طرح‌های صنعت برق مازندران شامل پنج طرح نیروگاهی در مقیاس کوچک در شهرهای چمستان نور، بندر امیر آباد، گتاب بابل و بابلسر و بقیه نیز شامل نصب ترانس دوم پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت نوشهر به ظرفیت ۱۶۰ مگاولت آمپر و خطوط ۶۳ کیلوولت ارتباطی، افزایش ظرفیت پست انتقال دریاسر از ۲۵۰ مگاوات آمپر به ۳۶۰ مگاولت آمپر با جایگزینی ۲ دستگاه ترانسفورماتور ۱۸۰ مگاولت آمپر، طرح جایگزینی هادی پرظرفیت با هادی  ۶۳ کیلوولت موجود خط دریاسر- فریدونکنار به طول هفت کیلومتر و احداث یک بی ۶۳ کیلوولت و تکمیل ضلع چهارم آرایش مربع پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت "علمده" است.
برای ساخت و تکمیل این طرح‌ها در مجموع هفت هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
ساخت نیروگاه‌های مقیاس کوچک از جمله اقدامات دولت تدبیر و امید با رویکرد زیست محیطی و تولید انرژی پاک است که در استان‌های شمالی در دستور کار قرار گرفت و بر اساس مطالعات انجام شده تا سال ۱۴۰۳ برای تامین یک‌هزار مگاوات برق، ۴۰ نیروگاه ۲۵ مگاواتی باید در این استان‌ها ایجاد شود.
کاهش آلودگی بالاتر از عدد استاندارد نسبت به نیروگاه‌های بزرگ، حفظ زمین‌های طبیعی و کشاورزی، کاهش مصرف گاز برای چرخاندن ژنراتورها در حد نیاز به گاز خانگی، تولید و مصرف در محل و نیاز به سرمایه گذاری اندک از مزیت‌های نیروگاه‌های مقیاس کوچک است.
با بهره برداری از این پنج نیروگاه ۶۲ مگاوات برق تولید می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59487

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خبر داد:

افزایش ۹۰۰ مگاولت آمپری ظرفیت تامین برق با اولویت صنایع

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به طرح‌های برق‌رسانی امروز پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: در سال جهش تولید امروز از طرح‌های وزارت نیرو به میزان ۹۰۰ مگاولت آمپر افزایش ظرفیت تامین برق با اولویت صنایع افتتاح می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "همایون حائری" روز پنجشنبه در آیین افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق در 4 استان آذربایجان غربی،  اردبیل، مازندران و اصفهان در قالب هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو برگزار شد، افزود: طرح‌های امروز شامل هشت پست و خطوط مربوطه فشار قوی برق و یک نیروگاه مقیاس کوچک در استان اصفهان، دو پست فوق توزیع برق در استان اردبیل و برق‌رسانی به ۱۳ روستا در استان‌های اردبیل و آذربایجان غربی است که برای این طرح‌ها جمعا ۸۳۹ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.
وی گفت: پست ۴۰۰ به ۶۳ کیلوولت هسنیجه در شهرک صنعتی بزرگ اصفهان که با استفاده از اعتبارات بانک توسعه اسلامی احداث شده، افزایش ظرفیتی به میزان ۴۰۰ مگاوات آمپر را برای تامین نیاز مصارف صنایع موجود در شهرک‌های صنعتی ایجاد می‌کند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: همچنین پست ۲۳۰ به ۶۳ کیلو ولت لنجان و پست‌های سیار ۶۳ کیلوولت گز و شهرک بزرگ اصفهان، مجموعا به میزان ۷۶۵ مگاوات آمپر شرایط بسیار مناسبی را برای تامین برق مناطق صنعتی، خانگی و کشاورزی و تجاری شهرهای استان اصفهان فراهم کرده است.
حائری اظهار داشت: نیروگاه مقیاس  کوچک ۱۰ مگاواتی سبز سپاهان نیز با هدف تامین بخشی از برق مشترکان شهرک صنعتی امیرکبیر اصفهان توسط بخش خصوصی احداث شده است.
وی گفت: در استان اردبیل نیز دو پروژه بزرگ برقی امروز افتتاح خواهد شد؛ این دو پروژه مربوط به افزایش ظرفیت ترانسفورماتورهای پست ۶۳ کیلوولت بیله سوار به میزان ۱۵ مگاولت آمپر و پست ۲۳۰ کیلوولت نمین به میزان ۱۲۰ مگاولت آمپر است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: پست نمین، نقش کلیدی در تامین  مصارف شهرک صنعتی بزرگ اردبیل ۲، شهرک صنعتی آرتا و فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی نمین دارد.
وی گفت: همچنین برق‌رسانی به ۱۳ روستا با جمعیت زیر پوشش ۱۴۳ خانوار در استان‌های اردبیل و آذربایجان غربی افتتاح خواهد شد که بیشتر این روستاها زیر ۱۰ خانوار جمعیت دارند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59489

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خبر داد:

بهره‌مندی جمعیت روستایی استان مازندران از آب شرب ۲ درصد بالاتر از متوسط کشوری‌/ افتتاح ۲۷۲ پروژه آبرسانی در ۷۰۹ روستای مازندران از ابتدای دولت یازدهم/ بهره‌مندی ۴۰ درصد از جمعیت روستایی این استان از آب شرب پایدار

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه امروز جمعیت بهره‌مند از آب شرب در استان مازندران دو درصد از متوسط کشوری بیشتر است، از بهره‌مندی ۴۰ درصد از جمعیت روستایی این استان از آب شرب پایدار خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا جانباز" در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت نیرو و و طرح آبرسانی به ۵۷ روستای استان مازندران اظهار کرد: در ادامه بهره‌برداری منظم و هفتگی طرح‌های آب و فاضلاب به خصوص طرح‌های آبرسانی به روستاها در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، امروز در سالگرد تاسیس شرکت‌های آب و فاضلاب برای افتتاح طرح‌های‌ مهم در خدمت مردم استان مازندران هستیم.
وی با اشاره به سخنان وزیر نیرو در خصوص عملکرد طرح‌های آبرسانی روستایی در سطح کشور و همچنین در استان مازندران که دولت تدبیر و امید و وزارت نیرو اقدامات قابل توجهی را انجام داده است، خاطرنشان کرد: به طور مثال در بخش آبرسانی روستایی تا قبل از سال ۱۳۹۲ متوسط جمعیت بهره‌مندی‌ از آب شرب در استان مازندران حدود ۹ درصد از متوسط جمعیت کشور کمتر بود، اما امروز با افتخار در جمع مردم این استان اعلام می‌کنیم که با اجرای طرح‌های آبرسانی به روستاها این متوسط دو درصد از متوسط کشوری بیشتر شده است.
وی افزود: در طول دولت یازدهم و دوازدهم در استان مازندران ۲۷۲ پروژه آبرسانی روستایی در سطح ۷۰۹ روستا به سرانجام رسیده و حدود ۵۳۰ هزار نفر از جمعیت روستایی را از آب شرب پایدار بهره‌مند شده که به معنای برخورداری حدود ۴۰ درصد جمعیت روستایی این استان از نعمت آب هستند.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یادآور شد: علاوه بر طرح‌های آبرسانی روستایی، طرح جامع تامین آب استان مازندران که در دولت یازدهم تصویب شد، از غرب استان تا شرق را پوشش داده و ان‌شاءالله تا قبل از پایان دولت، بزرگترین پروژه آبرسانی که جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد، در یک مراسم بزرگ به بهره‌برداری خواهیم رساند.
وی با اشاره به طرح‌های افتتاح شده امروز خاطرنشان کرد: امروز ۵۷ روستا در سطح استان مازندران با جمعیتی حدود ۳۳ هزار نفر از آب سالم و پایدار بهره‌مند شدند. این طرح آبرسانی با ۳۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری، ظرفیت ۱۳۰ لیتر بر ثانیه، احداث ایستگاه‌های پمپاژ و با اعتباری بالغ بر ۶۰۱ میلیارد ریال امروز به بهره‌برداری رسید.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59488

 

معاون آب و آبفای وزیر نیرو عنوان کرد:

رسیدن به یک قدمی احیای دریاچه ارومیه با افتتاح سد کانی‌سیب

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به بهره‌برداری سد کانی سیب در استان آذربایجان غربی گفت: با افتتاح این سد، به یک قدمی اجرای طرح بزرگ احیای دریاچه ارومیه خواهیم رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "قاسم تقی‌زاده خامسی" روز پنجشنبه در آیین افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق در 4 استان آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران و اصفهان در قالب هفته سی و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: سد کانی سیب که بیش از ۹۰ درصد اعتبارات و اجرای آن در دولت تدبیر و امید انجام شده، در این هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح می‌شود.
وی اظهار داشت: این سد، یک سد خاکی با ارتفاع ۵۸ متر و با طول تاج ۸۵۰ متر و دریاچه‌ای به طول ۲۰ کیلومتر است که می‌تواند ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب را سالانه تنظیم و بیش از ۹۰ درصد آن را از طریق یک تونل ۳۶ کیلومتری و کانال ۱۱ کیلومتری توسط رودخانه به پیکره دریاچه ارومیه انتقال دهد.
تقی‌زاده خامسی با اشاره به هزینه ۵۰۰ میلیارد تومانی احداث این سد در طول هشت سال گذشته گفت: این سد علاوه بر احیای دریاچه ارومیه، می‌تواند از نظر گردشگری در منطقه بسیار مناسب و اشتغالزا برای مردم باشد.
وی همچنین با اشاره به آبگیری سد کرم آباد در اردیبهشت سال گذشته گفت: حدود ۴۳۰۰ هکتار شبکه آبیاری این سد آماده شده بود که امروز ۸۴۰۰ هکتار دیگر آماده می‌شود.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: امیدواریم در همین دولت ۱۰ هزار هکتار دیگر از شبکه افتتاح شود که با این کار در واقع ۲۳ هزار هکتار شبکه آبیاری احداث خواهد شد.
تقی‌زاده خامسی خاطرنشان کرد: شبکه‌های آبیاری به طور معمول برای بهبود اراضی انجام می‌شود که در خصوص شبکه‌های سد کرم آباد، ۸۰ درصد اراضی از نوع اراضی توسعه‌ای است که علاوه بر اشتغالزایی، اراضی نیز به کشاورزان جدید واگذار خواهد شد.
وی گفت: در این طرح هم ۵۳۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری  شده است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو در پاسخ به سوال رئیس جمهوری در خصوص تونل ۳۶ کیلومتری هم گفت: این تونل دقیقا ۳۵.۵ کیلومتر است که در آن دو دستگاه حفار از طرف دریاچه و نیز خشکی کار را آغاز کرد. دستگاه نخست از طرف دریاچه ۲۰ کیلومتر حفاری کرده و اکنون خارج شده و دستگاه دیگر هم کار خود را آغاز کرده و ۱.۵ کیلومتر دیگر باقی مانده است.
وی اظهار داشت: در این ۱.۵ کیلومتر دو ماه است که به بافت آبرفتی در لایه‌های زمین و جریان شدیدی از آب برخورد کرده‌ایم و باری که روی دستگاه حفار است دو برابر میزان تعریف شده است.
تقی‌زاده خامسی اظهار داشت: با راه‌اندازی دستگاه از دیروز، ۱۰ حلقه چاه به عمق ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر حفاری شده که آب را از تونل پمپاژ می‌کند. مقدار آبی که روزانه پمپاژ می‌شود ۱۰۰ میلیون لیتر و به اندازه ظرفیت آب شرب یک شهر ۴۰۰ هزار نفری است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود: تمام ظرفیت تخصصی کشور مطرح در سطوح بین‌المللی در این طرح به کار گرفته شده و امید است که با افزایش نرم حفاری اوایل سال آینده آب به دریاچه برسد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59494

 

مديرعامل توانير خبر داد:

توان انتقال انرژي غرب مازندران افزايش یافت/ كاهش تلفات با افتتاح 5 نيروگاه توليد پراكنده در استان

مديرعامل توانير در مراسم افتتاح طرح‌هاي صنعت برق غرب مازندران در قالب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، گفت:با افتتاح طرح‌هاي امروز 520 مگاولت آمپر افزايش ظرفيت پست‌هاي برق، افزايش 80 درصدي انتقال انرژي از خطوط موجود با احداث هادي‌هاي پرظرفيت و افتتاح پنج نيروگاه توليد پراكنده با 68 مگاولت آمپر ظرفيت به افزايش راندمان توليد و كاهش تلفات كمك شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، همزمان با پويش #هرهفته_الف_ب_ايران از 25 پروژه افتتاح شده، چهار پروژه سهم استان آذربايجان غربي، سه پروژه در اردبيل، 8 پروژه در اصفهان و 10 پروژه در استان مازندران است كه صبح امروز به بهره برداري رسيد.
در همين خصوص طرح‌هاي صنعت برق مازندران شامل پنج طرح نيروگاهي در مقياس كوچك در شهرهاي چمستان نور، بندر امير آباد، گتاب بابل و بابلسر و بقيه نيز شامل نصب ترانس دوم پست 230.63 كيلوولت نوشهر به ظرفيت 160 مگاولت آمپر و خطوط 63 كيلوولت ارتباطي، افزايش ظرفيت پست انتقال درياسر از 250 مگاولت آمپر به 360 مگاولت آمپر با جايگزيني 2 دستگاه ترانسفورماتور 180 مگاولت آمپر، طرح جايگزيني هادي پرظرفيت با هادي 63 كيلوولت موجود خط درياسر- فريدونكنار به طول هفت كيلومتر و احداث يك بي 63 كيلوولت و تكميل ضلع چهارم آرايش مربع پست 230.63 كيلوولت "علمده" است که براي ساخت و تكميل اين طرح‌ها در مجموع هفت هزار ميليارد ريال هزينه شده است.
بر اساس اين گزارش، محمد حسن متولي زاده در مراسم افتتاح طرح‌هاي صنعت آب و برق در مازندران گفت: با افتتاح طرح‌هاي امروز به ظرفيت 520 مگاولت آمپرافزايش ظرفيت پست‌هاي برق، افزايش 80 درصدي انتقال انرژي از خطوط موجود با احداث هادي‌هاي پرظرفيت و افتتاح پنج نيروگاه توليد پراكنده با 68 مگاولت آمپر ظرفيت به افزايش راندمان توليد و كاهش تلفات كمك شده است.
متولي‌زاده همچنين در خصوص راه‌اندازي نيروگاه چمستان گفت: اين نيروگاه با راندمان 43 درصدي به بهره‌برداري مي‌رسد و با تكميل گلخانه، مجموع راندمان به 80 درصد خواهد رسيد.
مديرعامل توانير يادآور شد: بهينه‌سازي مصرف انرژي در كشور از لحاظ اقتصادي و امنيت انرژي يك ضرورت است و وزارت نيرو آغازگر يك حركت جهادي است و در چند سال اخير با مديريت صورت گرفته، راندمان نيروگاه‌ها افزايش و تلفات، كاهش يافته است.
متولي زاده اضافه كرد: وزارت نيرو براي حصول اطمينان سرمايه گذاران بخش خصوصي، برق توليدي اين نيروگاه‌ها را در طول 5 سال به شش برابر نرخ فروش به مشتركان، خريد تضميني مي‌كند.
وي همچنين با اشاره به ضرورت توجه به بهينه‌سازي انرژي نيز گفت: ما اعتقاد داريم كه بهينه‌سازي به دلايل زيست محيطي و اقتصادي و از همه مهمتر عرضه انرژي، يك ضرورت اجتناب ناپذير است و به همين دليل وزارت نيرو آغازگر يك حركت جهادي براي افزايش بهره وري بوده است.
وي همچنين به افزايش مصرف برق در مازندران نيز اشاره و تاكيد كرد: رشد مصرف برق در مازندران به دليل ويلاسازي‌ها سه برابر متوسط كشوري است و به همين دليل توسعه زيرساخت‌ها در اين استان داراي اهميت است.
متولي زاده با بيان اينكه پروژه‌هاي مختلفي با حمايت‌هاي مؤثر در استان اجرا شده است، افزود: اين پروژه‌ها موجب تقويت برق در بابل، بابلسر، نوشهر، فريدونكنار، رويان، بهشهر و ... شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59497

 

رئیس جمهور در مراسم بهره برداری رسمی از ۲۵ پروژه صنعت آب و برق:

احیای دریاچه ارومیه از اقدامات ارزنده دولت تدبیر و امید است/ ساخت 57 سد، 56 تصفیه‌خانه‌ آب، 101 تصفیه‌خانه‌ فاضلاب و ایجاد 333 هزار هکتار شبکه آبیاری از اقدامات مهم دولت در صنعت آب و برق است

رئیس جمهور احیای دریاچه ارومیه را از اقدامات ارزنده دولت تدبیر و امید دانست و با اشاره به طرح انتقال آب از سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه با ظرفیت مهار و تنظیم ۷۱۳ میلیون متر مکعب و ظرفیت انتقال ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب تاکید کرد: کشاورزی، سلامتی‌ و زندگی‌ حدود 15 میلیون نفر در غرب کشور مرهون دریاچه ارومیه به عنوان نگین سبز منطقه است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)‌ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری رسمی از ۲۵ پروژه وزارت نیرو در حوزه احداث سد و نیروگاه در چهار استان کشور گفت: دریاچه ارومیه به عنوان نگین سبز منطقه زندگی مردم غرب کشور را تضمین می‌کند و امروز کار بزرگی در مسیر احیای آن انجام گرفت.
رئیس جمهور با برشمردن دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه سدسازی اظهار داشت: شمار سدهای کشور در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، ۱۴۴ سد بود که این رقم در پایان دولت دوازدهم به ۲۰۱ سد خواهد رسید و امروز چهل و هشتمین سد از مجموع ۵۷ سدی که تا پایان این دولت به بهره برداری می‌رسد، افتتاح شد.
روحانی با ابراز رضایت از اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه اجرای موفق پروژه‌های آب و برق اظهار داشت: تا پایان دولت تدبیر و امید تعداد تصفیه‌خانه‌های آب احداث شده به ۵۶،‌ تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به ۱۰۱ و تعداد سدهای احداث شده به ۵۷ سد خواهد رسید و مهمترین طرح اجرا شده در این دولت نیز احیای دریاچه ارومیه است که زندگی و اشتغال حدود ۱۵ میلیون نفر در غرب کشور وابسته به حیات آن است.
رئیس جمهور گفت: در حوزه ایجاد شبکه‌های آبیاری، طی هشت سال گذشته ۳۳۳ هزار هکتار شبکه آبیاری ایجاد شده است. در این دولت ۵۶ تصفیه‌خانه شهری و ۱۰۱ تصفیه‌خانه فاضلاب به ثمر می‌نشیند که این اقدامات زیربنایی برای توسعه صنعت، کشاورزی و خودکفایی و امنیت مردم نقش مهمی دارد.
روحانی در ادامه ضمن قدردانی از وزارت نیرو، شرکت‌های خصوصی و جوانان و مهندسان کشور اظهار داشت: امروز همه باید با وحدت، اتحاد، یکپارچگی، ایثار و فداکاری، با حضور در صحنه اقتصادی و حمایت از دولت، در این جنگ اقتصادی پیروز شویم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59502