استان های فارس - مرکزی

800.jpg


با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
طرح‌های آبرسانی به 137 روستا در دو استان مرکزی و فارس افتتاح می‌شود/ بهره‌برداری از 3 پروژه ساز و کاری در هفته سی و پنجم
طرح‌های آبرسانی به 137 روستا در دو استان مرکزی و فارس و همچنین 3 پروژه ساز و کاری در سی و پنجمین هفته پویش#هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری می‌رسد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از مجموع طرح‌های آماده افتتاح، دو پروژه ساخت و سازی با اعتبار 107 میلیارد تومان و سه پروژه نیز جزو پروژه‌های ساز و کاری است که در پژوهشگاه نیرو افتتاح خواهد شد.
بر این اساس، در استان مرکزی پروژه آبرسانی به 74 روستا با اجرای 198 کیلومتر خطوط انتقال برای تامین آب شرب 29 هزار و 231 نفر از جمعیت روستایی استان با اعتبار 31.8 میلیارد تومان افتتاح می‌شود.
همچنین پروژه آبرسانی به 63 روستا در استان فارس نیز که با اجرای 118 کیلومتر خطوط انتقال جمعیتی حدود 31 هزار و 501 نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد با اعتبار 75.3 میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید.
در بخش پروژه‌های ساز و کاری، اولین پروژه "سامانه پیشرفته بازار برق ایران" است که در شرکت مدیریت شبکه برق ایران و با همکاری پژوهشگران پژوهشگاه نیرو در قالب 8 پروژه، به بهره‌برداری خواهد رسید. ایده اصلی طراحی این سامانه، افزایش ایمنی شبکه برق با یکپارچه سازی برنامه ریزی آرایش تولید واحدهای نیروگاهی بوده است.
دومین پروژه ساز و کاری، "سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب" است که با هدف تولید، تحلیل و ایجاد دسترسی برخط به داده‌ها، اطلاعات پایش و پیش‌بینی بارش و سیلاب در رودخانه‌ها و مخازن کشور برای بهبود مدیریت سیلاب طراحی شده است.
پروژه دیگر سازوکاری، "سند زيست بوم نوآوري نيرو" است که به عنوان رویکردی جدید در صنعت آب و برق به دنبال هم‌سویی و هم‌افزایی تمامی طرح‌های نوآورانه و خلاق در این صنعت و رسیدن به یک نتیجه کاربردی و مشترک است. این رویکرد بر این اصل استوار است که تمامی مسیرهای پژوهشی و فناورانه بايستي بصورت يكپارچه و مشاركتي و با همكاري گسترده همه فعالان و بازيگران طي شود.
فردا در کنار هفته سی و پنجم پویش، "جشنواره مجازی پژوهش و فناوری وزارت نیرو" با مشارکت وزارت نیرو، پژوهشگاه نیرو، شرکت‌های مادرتخصصی صنعت آب و برق و شرکت‌های تابعه، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه آب، برق و انرژی فردا با حضور وزیر نیرو آغاز به کار خواهد کرد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59659
 
با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

پروژه آبرسانی به 74 روستا در استان مرکزی افتتاح شد/ برخورداری بیش از 29 هزار نفر از آب سالم و پایدار
پروژه آبرسانی به 74 روستا در استان مرکزی با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از طریق ویدئوکنفرانس به‌ بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌شنبه پروژه آبرسانی به 74 روستا در استان مرکزی با اعتبار 31.8 میلیارد تومان پس از ارائه گزارش حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و سیدعلی آقازاده استاندار استان مرکزی، به دستور وزیر نیرو افتتاح شد.
این پروژه با اجرای 198 کیلومتر خطوط انتقال،  218 لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب و 75 لیتر بر ثانیه ایستگاه‌های پمپاژ در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
پروژه آبرسانی به 74 روستا استان مرکزی، 9 هزار و 600 خانوار و جمعیت روستایی 29 هزار و 231 نفر را از آب سالم و پایدار بهره‌مند می‌کند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59638
 
 با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

63 روستا در استان فارس با اعتبار 75.3 میلیارد تومان آبرسانی شد
پروژه آبرسانی به 63 روستا در استان فارس با اعتبار 75.3 میلیارد تومان در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو  افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو صبح امروز سه‌شنبه پس از ارائه گزارش حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، پروژه آبرسانی به 63 روستا در استان فارس را با اعتبار 75.3 میلیارد تومان به بهره‌برداری رساند.
بر این اساس، این پروژه با اجرای 118 کیلومتر خطوط انتقال، ظرفیت تامین آب 94 لیتر بر ثانیه، یک هزار و 900 مترمکعب مخازن ذخیره، 31 هزار و 501 نفر جمعیت روستایی را از آب سالم و پایدار برخوردار کرد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59639
 
با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

پروژه ساز و کاری "زيست بوم نوآوري نيرو" رونمایی شد
پروژه ساز و کاری "زيست بوم نوآوري نيرو" به‌عنوان بسترساز تسريع پيشرفت صنعت آب و برق با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران رونمایی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، همزمان با رونمایی از این طرح، علیرضا ولیان با ارائه گزارشی از جزئیات طرح مذکور گفت: اهمیت علم، فناوری و نوآوری در جهان کنونی به حدی است که تمام دستگاه‌های صنعتی و خدماتی کشور ملزم هستند با نگاه نوآورانه به عرصه خدمات‌دهی ورود پیدا کنند.
در این راستا، وزارت نيرو سعی می‌کند تا به عنوان سازمانی که دو خدمت اساسی آب و برق را به آحاد جامعه ارائه می‌دهد؛ به مفهوم پیشرفته زيست‌بوم نوآوري به‌عنوان آخرين نسل مديريت كلان نوآوري پرداخته و این رویکرد جدید را سرلوحه نظام پژوهش و فناوري خود قرار دهد تا بتواند بستري توانمندساز براي تعامل بين همه بازيگران فعال عرصه پژوهش، فناوری و نوآوری در صنعت آب و برق ايجاد کند.
بر این اساس، یکی از دستاوردهای اين رویکرد، باعث ارتقاي كيفيت خدمات پايدار در وزارت نيرو و رشد همه جانبه بازيگران درگير در حوزه زيست بوم خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید، از دیگر کارکردهای آن تکامل تدریجی عناصر و بازیگران حوزه پژوهش و فناوری صنعت آب و برق کشور خواهد بود که این امر خود موجب هم‌افزایی و تعاملات توانمندساز نقش آفرينان فناوری و نوآوری کشور می‌شود.
بر این اساس، بازیگران عرصه پژوهش و فناوری در صنعت آب و برق فعالیت‌های بسیاری انجام داده‌اند، اما رویکرد زیست بوم نوآوری نیرو تعاملات آنها با یکدیگر و ارتباطات برون سازمانی و فرابخشی را ارتقا و بهبود بخشیده و ارزش افزوده بیشتری را برای جامعه به ارمغان خواهد آورد.
این گزارش حاکی است، نقش و جايگاه نوآوري به‌عنوان موتور محرك رشد و توسعه اقتصادي در كشورهاي مختلف بر فعالان مختلف اقتصادي در ساختار حاكميتي و بازيگران بخش خصوصي واضح است.
پيشخوان زيست بوم نوآوري نيرو از طريق آدرس nie.moe.gov.ir براي عموم نوآوران و فناوران كشور قابل دسترس بوده و اخبار تكميلي و خدمات قابل ارائه به طيف وسيع بازيگران نيز از همين درگاه و دبيرخانه زيست بوم نوآوري نيرو ارائه می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59665
 
 با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

پروژه ساز و کاری "سامانه پیشرفته اجرای بازار برق ایران" رونمایی شد
سامانه پیشرفته اجرای بازار برق ایران به عنوان دستاورد بزرگ پژوهشی در بخش ساز و کارهای پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو رونمایی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو صبح امروز سه‌شنبه پروژه ساز و کاری "سامانه پیشرفته اجرای بازار برق ایران" را که طرحی پژوهشی است و با همکاری پژوهشگران پژوهشگاه نیرو در قالب 8 پروژه، از اردیبهشت سال 95 آغاز شده را پس از ارائه گزارش داود فرخزاد مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، به بهره‌برداری رساند.
بر این اساس، ایده اصلی طراحی این سامانه، افزایش ایمنی شبکه برق با یکپارچه سازی برنامه‌ریزی آرایش تولید واحدهای نیروگاهی است.
بهره‌برداری بهینه از شبکه برق شامل یک فرآیند طولانی و پیوسته است که از برنامه‌ریزی تعمیرات سالیانه شروع، با برنامه‌های تعمیرات کوتاه مدت ادامه و به برنامه آرایش تولید میان روزی و سپس تسویه حساب خرید و فروش برق ختم می‌شود. صحت این فرآیند وابسته به آگاهی و برنامه‌ریزی مناسب از وضعیت بار شبکه، وضعیت سوخت و وضعیت آب پشت سدها است.
این گزارش می‌افزاید، در این پروژه اهدافی چون برنامه‌ریزی فنی و اقتصادی منابع سوخت و آب با توجه به شرایط مختلف شبکه برق ایران، پیش‌بینی بار شبکه برق به صورت ساعتی، برنامه‌ریزی فنی و اقتصادی آرایش واحدهای نیروگاهی بازار روزانه و میان روزی، طراحی و توسعه نرم افزار شبیه سازی و داده کاوی بازار برق ایران جهت طراحی، پایش و تحلیل بازار برق ایران و طراحی و توسعه سیستم تسویه حساب بازار برق ایران با افزایش سرعت محاسبه ها و گزارش گیری متنوع دنبال شده است.
همچنین از مزایای اصلی این طرح می‌توان به کاهش هزینه‌های صنعت برق ناشی از بهره‌برداری بهینه‌تر از شبکه برق کشور، افزایش امنیت شبکه برق کشور ناشی از مدل‌سازی قیود شبکه و تهیه آرایش‌های تولید میان روزی، بومی‌سازی نرم افزارهای بازار برق در داخل کشور، در اختیار بودن سورس کد برنامه‌ها جهت تکمیل و توسعه در راستای پدافند غیرعامل، پشتیبانی سریع با هزینه نگهداری کمتر نسبت به نمونه خارجی، امکان توسعه و  بروز‌رسانی نرم افزارها با توجه به توسعه شبکه و تغییر قوانین بازار برق و صرفه‌جویی اقتصادی در تهیه نرم افزار نسبت به مشابه خارجی عنوان کرد.
این گزارش حاکی است، پیش از اجرای این طرح، بازار برق با چالش‌های مختلفی مانند عدم توانایی در مدل‌سازی کامل قیود شبکه، افزایش هزینه‌های صنعت برق، عدم امکان تهیه نرم‌افزارهای مشابه از خارج از کشور، غیر مکانیزه بودن بسیاری از فرآیندها بین بخش‌های درگیر در تهیه آرایش تولید نیروگاه‌ها و زمان‌بر بودن فرآیندهای برنامه‌ریزی تعمیرات، مواجه بود.
این گزارش می‌افزاید، این طرح شامل بخش‌های تدوین و طراحی نرم‌افزار بازار میان روزی، طراحی و توسعه نرم‌افزار تسویه حساب بازار برق ایران، طراحی و توسعه نرم‌افزار پیش‌بینی بار شبکه برق ایران، برنامه‌ریزی تعمیرات واحدهای نیروگاهی با لحاظ محدودیت منابع سوخت و آب، طراحی وتوسعه نرم افزار شبیه ساز بازار برق ایران و طراحي و توسعه نرم‌افزار داده‌کاوي و استقرار سيستم نوين و مستمر داده‌کاوي در بازار برق ايران است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59658
 
با حضور وزیر نیرو و در قالب سی و پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

پروژه ساز و کاری "سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب برای مدیریت مخازن سدها" رونمایی شد
پروژه ساز و کاری "سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب برای مدیریت مخازن سدها" در قالب هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو رونمایی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا کاویان‌پور" رئیس موسسه تحقیقات آب با ارائه گزارشی از جزئیات این سامانه گفت: سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب از سه بخش زیر سیستم پایش، زیر سیستم تصمیم‌سازی و زیر سیستم تحلیل تشکیل شده و به منظور جمع‌آوری داده‌ها برای مدیریت مخازن سدها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بر این اساس، هدف از طراحی این سامانه کشوری تولید، تحلیل و ایجاد دسترسی برخط به داده‌ها و اطلاعات، پایش و پیش‌بینی بارش و سیلاب در رودخانه‌ها و مخازن کشور برای بخش مدیریت سیلاب وزارت نیرو است.
این گزارش حاکی است، از خدمات سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب می‌توان به ارائه مستمر و برخط خدمات به بیش از ۲۰۰ کاربر از مجموعه‌های مختلف وزارت نیرو، پایش نتایج پیش‌بینی‌ها و تهیه و ارسال پیام‌های احتمال وقوع سیلاب به مراجع ذی‌ربط در وزارتخانه و بروز‌رسانی مستمر سامانه از نظر اطلاعات، امکانات و زیرساخت‌ها اشاره کرد.
همچنین مکمل بودن برای روش‌های سازه‌ای، زمان نسبتا کوتاه جهت پیاده‌سازی، سازگاری با محیط زیست و جامعه و هزینه کم و سود بالا از مزایای سیستم‌های پیش‌بینی و هشدار سیلاب است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59666
 

جشنواره مجازی پژوهش و فناوری وزارت نیرو آغاز به‌کار کرد/ تقدیر وزیر نیرو از پروژه‌ها و شرکت‌های پژوهشی برتر صنعت آب و برق
جشنواره مجازی پژوهش و فناوری وزارت نیرو، با مشارکت وزارت نیرو، پژوهشگاه نیرو، شرکت‌های مادر تخصصی صنعت آب و برق و شرکت‌های تابعه، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه آب، برق و انرژی آغاز به‌کار کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو که با حضور وزیر نیرو در هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آغاز به‌کار کرد، رویدادی برای اشتراک‌گذاری دانش‌های نوین کسب شده در حوزه صنعت برق و انرژی، روش‌ها و مفاهیم نوآورانه به دست آمده توسط پژوهشگران و نهادهای مرتبط و توسعه فناوری‌های حوزه‌های آب و برق محسوب می‌شود.
این جشنواره سعی دارد در راستای اهداف و ماموریت‌های صنعت آب و برق در زیست بوم نوآوری این صنعت، همچنین مشارکت و همکاری صنایع و دانشگاه‌ها، چالش‌های پیش‌روی صنعت و تجارب پژوهشی در این زمینه را ارائه کند.
این جشنواره به دلیل محدودیت‌های شیوع ویروس کرونا در بستر مجازی برگزار می‌شود و از اهداف مهم برگزاری این رویداد می‌توان به ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در سطح وزارت نیرو، شناسایی و عرضه عملکردهای پژوهشی و فناوری حوزه‌های آب و برق، تشویق و تقدیر از پژوهشگران، فناوران، موسسات پژوهشی و دستگاه‌های اجرایی برتر، ایجاد فضای تعاملی میان پژوهشگران و فناوران، بسترسازی برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و طرح‌های فناورانه و تبیین وضعیت موجود پژوهش و فناوری، روندها و آینده آن در کشور اشاره کرد.
رویدادهای جانبی متعددی در این جشنواره از جمله برپایی غرفه‌های مجازی، انتقال تجربیات عملیاتی در به‌کارگیری دستاوردهای پژوهشی به‌صورت معرفی و برگزاری نشست، کریدور پژوهش و فناوری، چالش‌های بهره‌برداری صنعت آب و برق، تور مجازی آزمایشگاه‌های مرجع و همچنین در طول جشنواره پژوهش و فناوری 66 کارگاه و 20 نشست تخصصی به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
این گزارش می افزاید، جشنواره حاضر اولین تجربه در برگزاری یک جشنواره مجازی است و تلاش متولیان رویداد بر برگزاري با کیفیت جشنواره و ايجاد محيطی مناسب در فضای مجازی میان پژوهشگران و فناوران است.
علاقه‌مندان جهت حضور در این جشنواره به سایت جشنواره به آدرس nirooRTFair.nri.ac.ir مراجعه کرده و ضمن ثبت نام با دریافت کد کاربری از بخش‌های مختلف این رویداد مجازی بازدید کنند.
همچنین در مراسم آغاز به‌کار این جشنواره که امروز سه‌شنبه برگزار شد، پروژه‌های برتر و شرکت‌های پژوهشی با حضور وزیر نیرو به شرح ذیل معرفی و از آنها تقدیر شد.
_ مجيد صنايع پسند، محقق پروژه "تدوين روش شناسي، اندازه گيري خطا و كاليبراسيون ترانسفورماتورهاي ولتاژ خازني(CVT) در محل پست"
_ سيد فخرالدين طاهر زاده موسويان، محقق پروژه «طراحي و ساخت پمپ‌هاي لجن كش هيدروليكي و بررسي عملكرد آنها درمقايسه با الكترو‌پمپ‌هاي مشابه»
_ حسين اردلان، محقق پروژه «بررسي و تحقيق براي به‌دست آوردن دبي بهينه تخليه از مجراي تعبيه شده در كف مخزن سد گتوند عليا»
_ محسن منتظري، محقق پروژه «سيستم تحريك استاتيك ژنراتور سنكرون براي يك واحد برق‌آبي 25 مگاواتي»
_ مرتضي جلالي ليجاني، محقق پروژه «شناسايي هزينه كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي در بخش‏هاي عرضه و تقاضاي سيستم انرژي كشور»
_ حجت بنازاده، محقق پروژه «ساخت داخل آنالايزر پايش مداوم اكسيژن در دود مبتني بر سنسور زيركونيوم اكسيد در بويلرهاي نيروگاه حرارتي سهند بناب»
_ محمدرضا رمضانی، مديرعامل شركت توزيع نيروي برق شهرستان مشهد
_ بهمن داراب زاده، مديرعامل شركت برق منطقه‌اي گيلان
_ محمد علایی، مديرعامل شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی
_ حسين اسماعيليان، مديرعامل شركت آب و فاضلاب مشهد
_ کاوه کریمی، مديرعامل شركت توليد نيروي برق كرمان
http://news.moe.gov.ir/News-List/59662
 
 
معاون وزیر نیرو در آئين گشايش جشنواره پژوهش و فناوري وزارت نيرو:

تحقيقات و فناوري بايد در خدمت حل مسائل وزارت نيرو باشد
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو گفت: در وزارتخانه صنعتي و زيرساختي به عنوان وزارت نيرو حتي تحقيقات و فناوري آن هم بايد در خدمت حل مسائلش باشد تا در نهايت منجر به ارائه خدمت بهتر به همه شهروندان شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محمدصالح اولیا» روز سه‌شنبه در آئين گشايش جشنواره پژوهش و فناوري وزارت نيرو، در خصوص برنامه‌ها و اقدام‌هاي حوزه تحقيقات و فناوري اين وزارتخانه اظهار داشت: به لحاظ تغيير رويكردي كه از جهت جايگاه پژوهش و فناوري در حل مسائل صنعت در وزارت نيرو شاهد هستيم طبيعتا تفاوتي با دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي وجود دارد چرا كه ماموريت‌ آنها فراگير است و چه بسا پژوهش‌هايي كه انجام مي‌دهند دست‌كم در كوتاه مدت، نياز صنعت را برطرف مي‌كند.
وي افزود:‌ با اين نگاه، پژوهش ديگر حوزه‌ای لوكس نخواهد بود و اثربخشي آن را هم با شاخص‌هايي كه نشان‌دهنده تاثيرگذاري در عملكرد صنعت است بايد جستجو كرد. اين مسئله در ارزيابي پژوهش‌هاي برتر امسال هم لحاظ شده است.
 ظرفيت‌هاي داخلي وزارت نيرو جوابگوي كل نيازهاي پژوهشي و فناوري نخواهد بود
اوليا گفت:‌ نگاه ديگر، ‌استفاده از تمام ظرفيت‌هاي كشور اعم از دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و شركت‌هاي دانش‌بنيان است. طبيعتا ظرفيت‌هاي داخلي وزارت نيرو جوابگوي كل نيازهاي پژوهشي و فناوري نخواهد بود.
وي تاكيد كرد: موسسه‌هاي تحقيقاتي وزارت نيرو اعم از پژوهشگاه نيرو و موسسه تحقيقات آب نقش خود را بايد به مديريت فرآيند پژوهش و فناوري تغيير دهند و با استفاده از ظرفيت‌هايي كه به حد كافي در كشور خلق شده و امكان پذير است، استفاده از اين توانمندي در بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي موجود، مهمترين ماموريت آنها خواهد بود.
اوليا گفت: بحث تقاضا براي ما در وزارت نيرو بسيار كليدي است؛ از اين نظر كه زمينه ورود فناوري و شركت‌هاي فناوري و دانش بنيان را در صنعت فراهم كنيم. به‌واسطه اين كه شايد به صورت سنتي موانع بروكراتيكي را داريم كه اجازه حضور اين ايده‌هاي جديد را نمي‌دهد، مهمترين وظيفه ما اين است كه بايد زمينه ورود اين فناوري‌ها را تسهيل كنيم و خوشبختانه در بخش عرضه، ظرفيت‌هاي مناسبي داريم.
وي همچنين افزود:‌ يك رويكرد زيست بومي هم بايد به موضوع پژوهش و فناوري داشته باشيم؛ از اين جهت كه بر اساس تعاملات داوطلبانه و مفيدي كه همه عناصر اكوسيستم احساس مي‌كنند؛ نه به خاطر اين كه بخشنامه‌اي از طرف وزير ابلاغ شود و شركت‌ها را مكلف كند كه درصد خاصي از بودجه‌هاي خود را صرف تحقيقات كنند، بلكه شركت‌هاي ما بواقع احساس كنند كه از قبل پژوهش و فناوري ارزش افزوده‌اي را كسب و منفعت متقابلي را به دست می‌آورند و اين رمز پايداري و موفقيت اكوسيستم است.
وي در عين حال اظهار داشت: خوشبختانه پروژه‌اي كه از حدود يك سال و خورده‌اي پيش آغاز شد و امروز از آن رونمايي مي‌شود با اين هدف راه‌اندازي شد و اميد است نقطه شروع تغيير نگرش در نگاه زيست بومي به موضوع فناوري و نوآوري باشد.
اوليا افزود:‌ در اين چارچوب، ‌پروژه‌ها و برنامه‌هايي شروع شده و يا در دست اقدام است. در نگاه به دانشگاه‌ها لازم است با تاكيد وزير بتوان پايان‌نامه‌ها و فرصت‌هاي مطالعاتي را به نحوي برنامه‌ريزي كرد كه كاملا منطبق بر نيازها باشد.
وي خاطرنشان كرد: برنامه مشترك دكترا كه به تازگي توسط وزير نيرو ابلاغ شد بر اساس اين ديدگاه بوده است كه دانشجويان دكترا به صورت تمام وقت در صنعت مستقر شوند و مشخصا موضوع مورد نيازي را به عنوان پايان نامه انتخاب كنند. اين برنامه نمونه خيلي گويا از نوع روابطي است كه قرار است با دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي داشته باشيم.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو گفت: در خصوص استفاده از شركت‌هاي دانش بنيان برنامه‌هايي براي تسهيل فرآيند ورود آنها داريم، علاوه بر آن ايجاد زيرساخت‌ها مراكز نوآوري هم در دست اقدام قرار دارد.
وي همچنين با اشاره به در دست اقدام بودن كارخانه نوآوري‌ها در وزارت نيرو گفت: مركز نوآوري اجتماعي هم تحولي است تا از ظرفيت‌هاي مباحث اجتماعي در زمينه نوآوري استفاده كنيم.
اوليا درباره جشنواره پژوهش و فناوري وزارات نيرو هم گفت: كارگاه‌هاي ما از دو روز قبل شروع شد و بر خلاف انتظار استقبال خوبي از آنها به لحاظ تعداد و كيفيت به عمل آمد. ظرفيت استفاده از اين كارگاه‌ها در سراسر كشور فراهم بوده و اين تجربه موفقي است.
وي همچنين اظهار داشت: اين جشنواره تجربه جديدي به لحاظ برگزاري نمايشگاه مجازي است و از جهتي ديگر، به دليل محدوديت‌هايي كه داشتيم باعث شد به اين روش روي آوريم، از طرف ديگر ظرفيت وسيعي ايجاد شد كه با اتصال دانشگاهيان، توانسته مخاطبان بيشتري را جذب کند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59683
 
 با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو؛

پروژه‌های آبرسانی به 137 روستا در 2 استان مرکزی و فارس افتتاح شد/ بهره‌برداری از 3 پروژه ساز و کاری در هفته سی و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران
طرح‌های آبرسانی به 137 روستا در دو استان مرکزی و فارس و همچنین 3 پروژه "ساز و کاری" در سی و پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از مجموع طرح‌های افتتاح شده، دو پروژه ساخت و سازی با اعتبار 107 میلیارد تومان و سه پروژه نیز جزو پروژه‌های ساز و کاری است که در پژوهشگاه نیرو افتتاح شد.
بر این اساس، در استان مرکزی پروژه آبرسانی به 74 روستا با اجرای 198 کیلومتر خطوط انتقال برای تامین آب شرب 29 هزار و 231 نفر از جمعیت روستایی استان با اعتبار 31.8 میلیارد تومان افتتاح شد.
همچنین پروژه آبرسانی به 63 روستا در استان فارس نیز که با اجرای 118 کیلومتر خطوط انتقال جمعیتی حدود 31 هزار و 501 نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد با اعتبار 75.3 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
در بخش پروژه‌های ساز و کاری، پروژه "سامانه پیشرفته بازار برق ایران" در شرکت مدیریت شبکه برق ایران و با همکاری پژوهشگران پژوهشگاه نیرو در قالب 8 پروژه افتتاح شد. ایده اصلی طراحی این سامانه، افزایش ایمنی شبکه برق با یکپارچه سازی برنامه‌ریزی آرایش تولید واحدهای نیروگاهی است.
دومین پروژه ساز و کاری، "سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب" است که با هدف تولید، تحلیل و ایجاد دسترسی برخط به داده‌ها، اطلاعات پایش و پیش‌بینی بارش و سیلاب در رودخانه‌ها و مخازن کشور برای بهبود مدیریت سیلاب طراحی و رونمایی شد.
پروژه دیگر سازوکاری، "سند زيست بوم نوآوري نيرو" است که به عنوان رویکردی جدید در صنعت آب و برق به دنبال هم‌سویی و هم‌افزایی تمامی طرح‌های نوآورانه و خلاق در این صنعت و رسیدن به یک نتیجه کاربردی و مشترک است. این رویکرد بر این اصل استوار است که تمامی مسیرهای پژوهشی و فناورانه بايستي بصورت يكپارچه و مشاركتي و با همكاري گسترده همه فعالان و بازيگران طي شود.
صبح امروز همزمان با هفته سی و پنجم پویش، "جشنواره مجازی پژوهش و فناوری وزارت نیرو" با مشارکت وزارت نیرو، پژوهشگاه نیرو، شرکت‌های مادرتخصصی صنعت آب و برق و شرکت‌های تابعه، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه آب، برق و انرژی با حضور وزیر نیرو آغاز به‌کار کرد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59664
 
وزیر نیرو در آئین افتتاح طرح‌های سی و پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران عنوان کرد:

تامین آب آشامیدنی سالم و پايدار برای 8.2 میلیون نفر از جمعیت روستایی در دولت تدبیر و امید/ افتتاح 195 پروژه صنعت آب و برق در قالب پويش #هرهفته_الف_ب_ایران از ابتدای سال تاکنون/ عرصه خدمت در صنعت آب و برق نيازمند نوآوري مداوم است
وزير نيرو با اشاره به آبرساني به 137 روستا در استان‌هاي مرکزی و فارس با جمعيت بيش از 60 هزار نفر در سی و پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: با اين تعداد، مجموع هموطناني كه در طول فعاليت بيش از 7 سال دولت تدبير و اميد به شبكه‌هاي آب سالم و پايدار در روستاهاي كشور دسترسي پيدا كرده‌اند، به بيش از 8 ميليون و 200 هزار نفر رسيد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آئین آغاز به کار جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو، افتتاح طرح‌های آبرسانی به 137 روستا در استان‌هاي مرکزی و فارس با جمعيت بيش از 60 هزار نفر و 3 پروژه «ساز و کاری» در سی و پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: اميدواريم طبق برنامه علاوه بر 12 هزار و 182 روستا كه در اين دولت تاكنون از نعمت شبكه‌هاي آب سالم و پايدار بهره‌مند شده‌اند تا نيمه 1400 و تحويل دولت به دولت سيزدهم، جمعيت روستايي برخوردار از اين نعمت به بيش از 10 ميليون نفر برسد كه از اين مجموع، 9 ميليون و 200 هزار نفر مربوط به طرح‌هايي هستند كه در دولت تدبير و اميد، طراحي، اجرا و افتتاح شده‌اند.
وي افزود: ‌اين كاروان، فعاليت و حركت خود را تا پايان سال طبق برنامه ادامه خواهد داد و در حالي كه امروز از 250 پروژه وعده داده شده 195 پروژه بزرگ در بخش‌هاي آب، برق و فاضلاب در پهنه كشور با سرمايه‌گذاري بيش از 54 هزار ميليارد تومان به بهره‌برداري رسيده تا پايان سال 55 پروژه باقي مانده نيز به مدار بهره‌برداري خواهد آمد.
 
ورود فناوري‌هاي نوين به صنعت آب و برق با پروژه‌هاي ساز و كاري
اردكانيان گفت:‌ از مجموع 250 پروژه، 50 پروژه ساز و كاري است؛ پروژه‌هايي كه موجب تسهيل و تسريع در اجراي پروژه‌هاي ساخت و سازي،‌ كاهش هزينه‌ها و افزايش سرعت خدمت‌رساني و گشايش بيشتر در اين عرصه و همچنين ورود فناوري‌هاي نوين به عرصه صنعت آب و برق خواهد شد كه امروز سه طرح از اين 50 طرح افتتاح شد.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به بهره‌برداري سه پروژه ساز و كاري "زيست‌بوم نوآوري نيرو"، "سامانه پيشرفته بازار برق ايران" و "سامانه پيش‌بيني و پايش سيلاب" در اين هفته از پويش اظهار داشت:‌ كار و فعاليت همكارانم در صنعت آب و برق كشور و به‌ويژه در وزارت نيرو محدود و منحصر به اين پويش و فعاليت تا پايان سال 99 نيست، بلكه برگرفته از رهنمود مقام معظم رهبري به مناسبت هفته دولت امسال در دوم شهريور سال جاري در ديدار مجازي با هيئت وزيران كه تاكيد و توصيه به اجراي طرح‌ها در زمان‌هاي وعده داده، استمرار فعاليت‌ها و همچنين ريل‌گذاري ضروري و مناسب براي دولت آينده بود،  وزارت نيرو يك برنامه 180 روز كاري را از ابتداي دي ماه تدوين كرده كه به همه شركت‌ها و مديريت‌هاي وزارت نيرو در سراسر كشور ابلاغ شده است.
وي افزود:‌ از ابتداي دي ماه تا حدود پايان دهه نخست مرداد 1400 كه آخرين روزهاي فعاليت دولت دوازدهم خواهد بود 180 روز كاري پيش روي ما و به عنوان يك فرصت در اختيار ماست كه برنامه‌ريزي دقيقي در قالب سه سرفصل براي اين مدت انجام شده كه يكي از اينها اجراي طرح‌هاي ساخت و سازي شامل احداث نيروگاه‌ها،‌ سدها، شبكه‌هاي آبياري و زهكشي،‌ تصفيه‌خانه‌هاي آب و فاضلاب و ساير تجهيزات در بخش آب و برق براي توليد، انتقال و توزيع اين دو كالاي راهبردي و همچنين جمع‌آوري فاضلاب، تصفيه و استفاده مجدد از آن است.
وي ادامه داد: سرفصل دوم، طرح‌هاي ساز و كاري است كه تسهيل كننده مسير همه فعاليت‌هاي صنعت آب و برق و بويژه موجب تحول و گشايش در اين عرصه در بحث هزينه‌ها و همچنين افزايش بهره‌وري و سرعت گردش كار و خدمت‌رساني به مردم خواهد بود.
وزیر نیرو اظهار داشت:‌ سرفصل سوم هم تحت عنوان ريل‌گذاري براي دولت آينده، مجموع پروژه‌هايي است كه در اين 180 روز كاري خود را موظف به آغاز آنها مي‌كنيم براي اين كه در دولت آينده تداوم پيدا كرده و به بهره برداري خواهد رسيد؛ چرا كه از نظر مردم، خدمت آب و برق، خدمتي مستمر است و تحت هيچ شرايطي نبايد تحت تاثير رفت و آمد دولت‌ها با فراز و فرود فعاليت‌ها مواجه شوند و استمرار در ذات اين دو خدمت و كالا وجود دارد.
وي گفت: اميدواريم با خلاصي يافتن از تحريم‌هاي ظالمانه و جنگ اقتصادي تحميل شده بر ملت كه مانند جنگ نظامي از آن سرافرازانه بیرون خواهد آمد و روسياهي‌اش نصيب آتش افروزان اين جنگ خواهد شد، شرايط اقتصادي كشور به گونه‌اي باشد كه دولت آينده با گشايش و تسهيل بيشتري بتواند همه طرح‌هاي خدمت‌رساني به مردم و طرح‌هاي توسعه و عمران كشور از جمله آب و برق را با سرعت بهتري به اجرا برساند.
 وزیر نیرو همچنين با اشاره به حضور آنلاين بيش از 6 هزار شركت كننده در جشنواره پژوهش و فناوري وزارت نيرو، اين رويداد را يكي از كارهاي مستمر، ضروري و مفيد وزارت نيرو و همكاراني عنوان كرد كه در اين عرصه در وزارت نيرو مشغول فعاليت هستند.
وي افزود:‌ اين صنعت و عرصه خدمت نيازمند اين نوآوري مداوم خواهد بود. در كشوري با جمعيتي افزون بر 80 ميليون نفر كه در آينده بيش از اين هم خواهد بود، بايد از بالاترين ثروت تجديدپذير خود كه آن هم منابع انساني ارزنده است بتوان بيشترين استفاده را براي رفاه و آسايش مردم اين سرزمين و منطقه داشت.
اردكانيان گفت: اين، مستلزم ارتباط مستمر با مرزهاي دانش،‌ بهره‌مندي از فناري‌هاي نوين، ايجاد آمادگي‌هاي لازم براي پديده‌هاي نو از جمله تغيير اقليم و ‌همكاري نزديك و معنادار ما با ظرفيت‌هاي دانشگاهي كشور است  كه از پژوهشگاه نيرو و موسسه تحقيقات آب وزارت نيرو به عنوان دو بال پژوهش و تحقيق انتظار بالايي مي‌رود.
اردکانیان با بيان اين كه همه اينها به نوعي وابسته به نگاهي است كه به سازمان دولت داريم، اظهار داشت: كشوري در حال توسعه زماني به هدف‌هاي خود در امر توسعه و تعالي دست پيدا مي‌كند كه نگاه كارگزاران و دولتمردان آن به سازمان دولت به عنوان جايي براي انجام وظيفه و كسب افتخار باشد.
وي افزود: اگر كساني نگاهشان به سازمان دولت جايي به عنوان امرار معاش باشد دولت با اين نگاه راه به جايي نخواهد برد و برنامه‌هاي توسعه دست نيافتني خواهد بود. موظفيم اين جايگاه به كساني اختصاص داده شود كه نگاه اولشان به سازمان دولت به عنوان جايي براي امرار معاش نباشد.
اردكانيان اظهار داشت: ‌اين كه آب و برق با كيفيت و كميت بهتري به مردم برسد، با قيمت پايين‌تري توليد و عرضه شود و دستگاه‌ها با راندمان بهتري كار كنند،‌ قيمت عمر من به عنوان یک مدير است. دولت چابك، كارا و پيش‌رو؛ دولتي كه مديران آن هر روز موجب حركت جمع‌هاي وسيعي در خارج سازمان دولت شوند و شركت‌هاي وسيعي را به حركت دربياورند، ‌گشايش‌هاي قابل ملاحظه‌اي در گردش كارها ايجاد و از مشكلات و موانعي كه در ديوان‌سالاري موجود سر راه اجراي طرح‌ها و پروژه‌ها هست گره‌گشايي كنند.
وي گفت:‌ وزارت نيرو بيش از پيش نيازمند چنين روحيه‌اي است كه هر روز دنبال شيوه‌هاي نوين و جديد و بهره‌مندي از فناوري‌هاي روز دنيا و افزايش بهره‌وري است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/59690