استان های یزد و کرمان

800-(2).jpg
 

با حضور وزیر نیرو و در هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
6 پروژه صنعت برق با سرمایه‌گذاری 240 میلیارد تومان افتتاح می‌شود/ استان‌های یزد و کرمان میزبان هفته سی و هفتم
6 پروژه صنعت برق با اعتبار 240 میلیارد تومان فردا با حضور وزیر نیرو در دو استان یزد و کرمان و در قالب هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از مجموع 6 پروژه تامین برق آماده افتتاح، دو پروژه در استان کرمان و چهار پروژه در استان یزد است که فردا سه‌شنبه با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانسی به بهره‌برداری می‌رسد.
بر این اساس،" نیروگاه مقیاس کوچک 6 مگاواتی کیانیرو" و "پروژه برق‌رسانی به 11 روستا" با تحت پوشش قراردادن 128 خانوار در استان کرمان با 42.9 میلیارد تومان اعتبار افتتاح می‌شود.
همچنین در استان یزد نیز "نیروگاه خورشیدي 10 مگاواتی اردکان (چادرملو)"، "توسعه ترانس دوم 63.20 کیلوولت سرو اردکان"، "اصلاح و بهینه سازي و تعمیرات اساسی پست ها و خطوط انتقال وفوق توزیع" و "برق رسانی به 6 روستا" با جمعیت 96 خانوار در مجموع با سرمایه‌گذاری 196.9 میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید.
تامین برق پایدار، بهبود کیفیت برق مشترکان، کاهش تلفات برق، تامین برق متقاضیان صنعتی، ایجاد اشتغال در بخش صنایع پایین دستی پست و کاهش خاموشی‌ها از جمله اهداف پروژه‌های صنعت برق در دو استان کرمان و یزد است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60046

 

با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
2 پروژه تامین برق استان کرمان با اعتبار 42.9 میلیارد تومان افتتاح شد
دو پروژه تامین برق در استان کرمان با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌شنبه با دستور "رضا اردکانیان" وزیر نیرو، نیروگاه مقیاس کوچک 6 مگاواتی کیانیرو با دو مولد 2 مگاواتی MTU و فاز اول بهره‌برداری 4 مگاوات با اعتبار 40 میلیارد تومان در شهر کرمان با هدف تامین برق پایدار و بهبود کیفیت برق مشترکان به بهره‌برداری رسید.
همچنین، پروژه برق‌رسانی به 11 روستای مهرآباد، کرپوییه، چاه راز، دره اسپید، پشت گدار، قدس2، نیستان، پشته زیارت خوشاب، سنجدوئیه، تلمبه کرامت دانشی، کلاهون بالا با تحت پوشش قرار دادن 128 خانوار در قالب سی و هفتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60053

با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
4 پروژه صنعت برق استان یزد با اعتبار 196.9 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید
4 پروژه تامین برق استان یزد با حضور وزیر نیرو در قالب هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو صبح امروز سه‌شنبه چهار پروژه تامین برق در استان یزد را در قالب هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رساند.
بر این اساس، نیروگاه خورشیدي 10 مگاواتی اردکان (چادرملو) با تعداد 28 هزار و 944 پنل و 345 وات ظرفیت پنل با اعتبار 165 میلیارد تومان در استان یزد افتتاح شد.
همچنین پروژه توسعه ترانس دوم 63.20 کیلوولت با ظرفیت 40 مگاولت آمپر در شهرستان اردکان با سرمایه‌گذاری 14 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
این گزارش می‌افزاید، پروژه اصلاح و بهینه‌سازي و تعمیرات اساسی پست‌ها و خطوط انتقال و فوق توزیع با بهینه‌سازی 20 پست انتقال و فوق توزیع و همچنین بهینه‌سازی 200 کیلومتر خط انتقال و فوق توزیع با اعتبار 14.7 میلیارد تومان نیز به بهره‌برداری رسید.
پروژه برق‌رسانی به 6 روستای دشت مهرآباد، هوش، چاه امام موسی صدر، حسین آباد، سرچشمه طزنج و حسین آباد کروغلی با تحت پوشش قرار دادن 138 خانوار‌، از دیگر پروژه‌هایی است که در قالب هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60054
 

با حضور وزیر نیرو و در هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
6 پروژه صنعت برق در 2 استان‌ یزد و کرمان با اعتبار 240 میلیارد تومان افتتاح شد
6 پروژه صنعت برق در دو استان یزد و کرمان با اعتبار 240 میلیارد تومان، همزمان با هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از مجموع 6 پروژه تامین برق افتتاح شده، دو پروژه در استان کرمان و چهار پروژه در استان یزد است که صبح امروز سه‌شنبه با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانسی به بهره‌برداری رسید.
بر این اساس، "نیروگاه مقیاس کوچک 6 مگاواتی کیانیرو" و "پروژه برق‌رسانی به 11 روستا" در استان کرمان به‌منظور تحت پوشش قراردادن 128 خانوار با 42.9 میلیارد تومان اعتبار افتتاح شد.
همچنین در استان یزد "نیروگاه خورشیدي 10 مگاواتی اردکان (چادرملو)"، "توسعه ترانس دوم 63.20 کیلوولت سرو اردکان"، "اصلاح و بهینه‌سازي و تعمیرات اساسی پست‌ها و خطوط انتقال و فوق توزیع" و "برق‌رسانی به 6 روستا" با جمعیت 138 خانوار در مجموع با سرمایه‌گذاری 196.9 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
تامین برق پایدار، بهبود کیفیت برق مشترکان، کاهش تلفات برق، تامین برق متقاضیان صنعتی، ایجاد اشتغال در بخش صنایع پایین دستی پست و کاهش خاموشی‌ها از جمله اهداف پروژه‌های صنعت برق در دو استان کرمان و یزد است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60055

 

وزیر نیرو در آئین افتتاح 6 پروژه صنعت برق در استان‌هاي كرمان و يزد:
تعداد پروژه‌هاي بهره‌برداري شده پويش امسال به 204 پروژه رسيد/ كمبود گاز در كشور نداريم، مشکل در الگوی مصرف است/ وزارت نيرو يكي از سرسخت‌ترين‌ها در فرآيند برخورد با پديده رمز ارزهای غیرمجاز است/ نيروگاه‌هاي ما مشكل فني و كمبود ظرفيت ندارند
وزير نيرو با اشاره به بهره‌برداري از 6 پروژه صنعت برق در استان‌هاي كرمان و يزد گفت: با احتساب پروژه‌هايي كه امروز افتتاح مي‌شوند جمع پروژه‌‌هاي پويش كه امسال وارد مدار بهره‌برداري شدند به 204 پروژه با سرمايه‌گذاري حدود 55 هزار ميليارد تومان رسيد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداري از 6 پروژه صنعت برق استان‌هاي یزد و کرمان با اعتبار 240 میلیارد تومان، همزمان با هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت:‌ اميد است تا پايان سال مطابق برنامه، 46 پروژه باقي‌مانده كه تعداد قابل توجهي از اينها ساز و كاري هستند، با تلاش و فعاليت‌ شركت‌هاي مادر تخصصي كه مسئوليت مهمي در تكميل اين طرح‌ها دارند افتتاح و كشور،‌ مردم،‌ صنايع و فعالان اقتصادي از ثمره آن بهره‌مند شوند.
وي به مسئله اصلاح الگوي مصرف اشاره كرد و گفت: هر چند دير اما اين موضوع، كم‌كم وارد ادبيات فعاليت‌هاي مديريتي مي‌شود كه لازم است به اين مسئله حائز اهميت توجه داشته باشيم. در وهله نخست، خودمان،‌ همكارانمان، سازمان دولت و بعد نيز مصرف‌كنندگان و مردم را به روش‌هاي مختلف نسبت به جزئيات اين مسئله آگاه كنيم كه طرح‌هاي توسعه و عمران در كشور و آسايش و امنيت خاطر مردم و توسعه پايدار، مجموعه اينها وابسته به اصلاح مصرف مجموعه منابع و در صدر آنها زيست محيطي است كه آب و انرژي در اين زمينه جايگاه ويژه و مهمي دارند.
اردكانيان با اشاره به پرداخت رسانه‌ها در خصوص مشكلات ناشي از گاز براي تامين برق اظهار داشت: در گاز كمبودي وجود ندارد، مشکل اصلی در الگوی مصرف گاز است. وظيفه داريم به مرور و به شکل‌های مختلف اطلاع‌رساني كنيم و همه مصرف‌كنندگان نسبت به آنچه اتفاق مي‌افتد آگاهي پيدا كنند و جامعه مسير صحيح را انتخاب كند.
وي با اشاره به 37 ميليون مشترك برق اعم از خانگي، ‌تجاري، عمومي، صنعتي، ‌معدني و كشاورزي در كشور گفت: براي تامين برق اين تعداد مشترك نيروگاه‌هاي ما نياز به سوخت دارند و اين سوخت به اشكال مختلف عمدتا گاز تامين مي‌شود.
وزير نيرو افزود: براي پاسخگويي به نياز همه مشتركان در تمام بخش‌ها در صورت مصرف گاز، حدود 180 ميليون متر مكعب گاز نياز است كه 33 درصد اين برق در بخش خانگي مصرف مي‌شود؛ در حالي كه براي توليد و تامين برق مورد نياز همه مصارف كشور اگر فقط از گاز استفاده كنيم كه حدود 180 ميليون متر مكعب در شبانه‌روز است، ‌تنها براي تامين گاز خانگي حدود 4 برابر اين رقم مصرف مي‌شود كه رقم بالايي است.
اردكانيان گفت: نبايد چنين تصوري به هموطنان منتقل كنيم كه گاز يك منبع لايتناهي است. اينگونه نيست و حتما بايد اين مسئله را با استفاده از همه تكنيك‌ها، ‌روش‌ها و هنرمندي‌ها متوجه بشويم و هم آن را به مردم منتقل و اصلاح كنيم.
وي اظهار داشت: در مقايسه با كارهاي بزرگ و پيچيده‌اي كه در بخش ساخت و سازها انجام داديم در اين بخش خيلي عقب هستيم و خيلي جاي كار داريم. اگر شيوه‌هاي مصرف را اصلاح نكرده و با فرافكني و آدرس‌هاي غير دقيق دادن به ساير مسائل كه البته در جاي خودشان مطرح بوده و تاثيرگذار هم هستند، ذهن خودمان را از اين مسئله اصلي دور كنيم زمان را براي اصلاح مصرف از دست داديم و زماني فرا خواهد رسيد كه براي تامين نياز روزانه گاز ناچار به واردات گاز شويم.
وي ادامه داد: بايد سختي‌هاي زمستان امسال، سرماي هوا،‌ محدوديت گاز و مشكلاتي كه در چند روز پيش آمد را فرصت تلقي كنيم و آن را ميانبری ببينم كه به كمك آن بتوانيم مسئله را به شكل مناسب‌تري براي خودمان،‌ همكاران و مردم توضيح دهيم كه قطعا نتيجه خواهيم گرفت.
اردكانيان با تقدير از استانداران و بخش خصوصي در همراهي با وزارت نيرو افزود:‌ روزهايي بوده كه به جاي 185 ميليون متر مكعب گاز مصرفي در نيروگاه‌ها، حدود 70 تا 75 ميليون متر مكعب دريافت كنيم و در همين روزها در بخش خانگي مصرف گاز حدود 600 ميليون متر مكعب بوده است.
وي ضمن قدرداني از تلاش‌ رسانه‌ها در حركت‌ها و دستاوردهاي صنعت آب و برق گفت: رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطي، مسئله را در حد تنازع بين دو دستگاه، ‌مچ‌گيري از اين و يا آن، يا پرداختن به سوژه‌هايي كه سوژه‌پردازان آن بعضا ممكن است با اهداف ديگري مسائل را در سطح جامعه منتشر مي‌كنند، كوچك نكنند.
وزیر نیرو افزود: گاز مصرفي براي توليد برقي كه بر اساس تعهدات دولت جمهوري اسلامي ايران بايد صادر شود و به عنوان وظيفه لازم است به اين تعهدات و براي حفظ بازارهاي صادراتي خود پايبند ماند، كمتر از يك درصد گاز توليدي كشور است.
وزارت نيرو يكي از سرسخت‌ترين‌ها در فرآيند برخورد با پديده رمز ارزهای غیرمجاز است
وي همچنين در خصوص رمز ارزها گفت: وزارت نيرو يكي از سرسخت‌ترين‌ها در فرآيند برخورد با پديده رمرز ارزهای غیرمجاز بوده و طبق مصوبه هيئت وزيران براي ساماندهي به اين امر، وزارت نيرو در جلسات كميسيون‌هاي مختلف دولت بر اين مسئله پافشاري مي‌كرد كه نمي‌توان انرژي يارانه‌اي براي كساني كه مي‌خواهند رمز ارز توليد كنند بدهيم و از جيب انبوهي از مردم، اين يارانه در اين زمينه مصرف شود.
اردكانيان اضافه كرد: با تصويب دولت، ‌برق مورد نياز كساني كه روال قانوني را طي مي‌كنند در مواقعي كه كشور نياز شديد ندارد تامين شده و با موارد غيرمجاز هم با همكاري ديگر دستگاه‌ها برخورد مي‌شود.
وي خطاب به استانداران تاكيد كرد: بحث ما عبور از اين شرايط نيست، بلكه استفاده از اين شرايط براي اصلاح مصرف است و اين وظيفه اصلي بر عهده ماست و در وهله نخست آن را نبايد متوجه مردم دانست.
اردكانيان گفت: اميد است در آينده به اين سمت برويم كه از گاز بيشتر براي توليد برق استفاده شود. مي‌توان خيلي از مصارف گازي امروز را تعديل كنيم كه در خيلي از مناطق دنيا اين كار صورت گرفته است. كماكان نيازمند همكاري و همدلي مردم هستيم همانطور كه در تابستان بوديم.
وي خاطرنشان كرد: نيروگاه‌هاي ما مشكل فني و كمبود ظرفيت ندارند، اميد است بتوانيم نيازهاي كشور را پاسخگو باشيم.
وزیر نیرو همچنين با تقدير از مجموعه تلاش‌هاي صورت گرفته در استان كرمان اظهار داشت: اهميت اين استان از اين جهت است كه يكي از نمونه‌هايي است كه ضمن حفظ حيات و جلوگيري از مهاجرت ناشي از كم‌آبي، برنامه‌هاي توسعه و توليد ثروت در استان با شتاب قابل ملاحظه‌اي با اتكاي طرح‌هاي مهم صنعتي استان در حال انجام است.
اردكانيان گفت: اين استان مثال موفقي از فاصله گرفتن از ايام مصرف بالا در بخش آب، سازگار شدن با كم‌آبي و طرح‌هايي براي حفظ معيشت بوده و از اصلي ترين شاخصه‌هاي اصلي اين استان مصرف انرژي بالا در بخش غيرخانگي است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60074

در سی و هفتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛
نیروگاه‌ خورشیدی 10 مگاواتی استان یزد افتتاح شد
در سی و هفتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، یک نیروگاه‌ خورشیدی به ظرفیت بیش از 10 مگاوات در منطقه چادرملو استان یزد توسط وزیر نیرو افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، برای ساخت این نیروگاه‌ بیش از 107 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است که با تولید بیش از 17.5 گیگاوات‌ساعت انرژی در سال به ذخیره حدود 5 میلیون مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک کرده و مانع از انتشار 12 هزار و 88 تن گاز دی‌اکسید کربن خواهد شد.
بنا بر این گزارش، احداث این نیروگاه‌ برای 20 نفر به‌طور مستقیم و برای 55 نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده و علاوه بر ذخیره‌سازی 3854 مترمکعب آب موجب رونق اقتصادی در مناطق محل احداث، شده است.
این گزارش حاکی است، با افتتاح نیروگاه‌ مذکور که نهمین نیروگاه خورشیدی استان یزد است، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های چند مگاواتی در این استان به عدد 71.5 رسیده و با احتساب ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب، کل ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در این منطقه به 75 مگاوات افزایش یافته است.
این گزارش می‌افزاید، استان یزد با داشتن پتانسیل بالای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، در اختیار داشتن زیرساخت‌های فنی مناسب و تعامل موثر بین دستگاهی یکی از استان‌های پیشرو در زمینه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60070

 

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در آیین افتتاح 4 پروژه برق‌رسانی استان:
برتری استان یزد در بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی و مقیاس کوچک/ همکاری مردم و صنایع، لازمه عبور موفق از پیک بار زمستان
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد، استان یزد را با دارا بودن ۱۶۷ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک و 71.5 مگاوات نیروگاه خورشیدی، از استان‌های برتر کشور در این زمینه دانست.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ابوالفضل اسدی" در مراسم افتتاح چهار پروژه برق‌رسانی استان یزد که با حضور استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و از طریق ارتباط تصویری با وزیر نیرو برگزار شد، گفت: صنعت برق استان یزد حدود ۲۸۰۰ مگاوات ظرفیت تولید و ۱۸۰۵ مگاوات پیک مصرف برق را در ایام پیک‌بار تابستان داشته است که از این میزان، حدود ۷۵ درصد در بخش صنعت و 7 درصد در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.
اسدی در توضیح پروژه‌های قابل بهره‌برداری در این روز، پروژه توسعه ترانس دوم پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت سرو با ظرفیت ۴۰ مگاولت آمپر را یکی از این پروژه‌ها دانست و ادامه داد: تامین نیاز مصرف رو به رشد منطقه، افزایش پایداری شبکه و اتصال نیروگاه خورشیدی به مدار، از اهداف این پروژه است که با اعتبار بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر استان یزد بالغ بر ۳۸۰۰ کیلومتر مدار و 7 هزار مگاولت آمپر ترانسفورماتور را داراست، اهمیت حفظ، نگهداری، ارتقا و بازسازی شبکه را مورد تاکید قرار داد و افزود: اصلاح، بهینه‌سازی و تعمیرات اساسی پست‌ها و خطوط انتفال و فوق‌توزیع نیز با هزینه 14.7 میلیارد تومان اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌‌ای یزد در ادامه عنوان کرد: برق‌رسانی به ۶ روستا با جمعیت ۱۳۸ خانوار نیز با زحمات مدیرعامل و همکاران شرکت توزیع نیروی برق استان یزد و هزینه 3.2 میلیارد تومانی در مرحله بهره‌برداری است و خبر خوش این‌که تمام روستاهای بالای 10 خانوار استان از نعمت برق برخودار هستند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا با همکاری مناسب مردم و صنایع و حمایت مدیران استان، بتوانیم از ایام زمستان که مدیریت مصرف گاز و برق مورد توجه همگان است، با موفقیت و بدون خاموشی گذر کنیم.
گفتنی است، مجموع اعتبار پروژه‌‌ نیروگاه خورشیدی چادرملو و سایر پروژه‌های صنعت برق استان حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60079

 

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان عنوان کرد:
3 هزار و 73 مگاوات ظرفیت تولید انرژی در استان کرمان
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان گفت: ظرفیت تولید استان کرمان سه هزار و 73 مگاوات بوده که 146 مگاوات از این میزان مربوط به نیروگاه‌های مقیاس کوچک و خورشیدی است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا حبیبی" در آئین افتتاح 2 پروژه صنعت برق استان در هفته سی و هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: حداکثر مصرف استان دو هزار و 813 مگاوات در تابستان امسال بوده که با همکاری صنایع بدون خاموشی از پیک بار عبور کردیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 78 مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک نصب شده در استان داریم و 24 مگاوات در حال نصب است. در بخش نیروگاه‌های خورشیدی 46 مگاوات نیروگاه خورشیدی نصب شده و در مدار داریم که کمک شایانی به تولید انرژی می‌کنند.
حبیبی اظهار داشت: همچنین 37 مگاوات نیروگاه خورشیدی، 16 مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک و هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی در حال راه‌اندازی هستند.
مدیرعامل برق منطقه‌ای کرمان ضمن قدردانی از صنایع استان اظهار داشت: صنایع استان همکاری بسیار خوبی را با شرکت برق منطقه‌ای دارند و باعث شدند در زمان نیاز کمترین خاموشی را به مشترکان بدهیم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/60090