اردبیل- آذربایجان شرقی- کرمانشاه

اردبیل.jpg

در هجدهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران؛

۴ پروژه بزرگ آب و برق فردا در سه استان با حضور رئيس جمهوري و وزير نيرو افتتاح می شود

۴ پروژه بزرگ صنعت آب و برق در استان‌هاي كرمانشاه، آذربايجان شرقي و اردبيل به ارزش 3245 میلیارد تومان فردا پنجشنبه و در هجدهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با حضور رئيس جمهوري و وزير نيرو به صورت ويدئوكنفرانسي به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين پروژه‌ها شامل واحد دوم گاز نيروگاه دالاهو با ظرفيت 307 مگاوات در شهر اسلام آباد كرمانشاه، سد «كلقان چاي» با حجم مخزن 21 ميليون متر مكعب با هدف شرب، صنعت و كشاورزي در بستان آباد آذربايجان شرقي و دو نيروگاه خورشيدي به همراه پست 230 كيلوولت «آرتا» به منظور تقويت شبكه برق فوق توزيع و صرفه‌جويي در مصرف سوخت و توليد انرژي‌هاي پاك در شهر اردبيل است.
براي اين پروژه‌ها در مجموع 3245 ميليارد تومان هزينه شده كه 2530 ميليارد تومان آن مربوط به پروژه واحد دوم گاز نيروگاه دالاهو مي‌شود. همچنين 500 ميليارد تومان براي سد كلقان چاي و مابقي براي سه پروژه برقي استان اردبيل هزينه شده است.
نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در کرمانشاه شامل دو واحد گازی 307 مگاواتی و یک واحد بخار 293 مگاواتی جمعا به ظرفیت 913 مگاوات است که در راستای توسعه توليد برق در غرب كشور، پاسخگويی به رشد مصرف در منطقه و صادرات برق به كشورهای همسايه، پروژه ساخت نیروگاه سیکل‌ترکیبی کلاس F دالاهو با راندمان 56 درصد به اجرا درآمده است.
سد«کلقان چای» در شهرستان بستان‌آباد آذربایجان شرقی با 500 میلیارد تومان اعتبار دارای حجم مخزن ۲۱ میلیون مترمکعب، ارتفاع سد ۶۵ متر و طول تاج ۵۲۰ متر می باشد و در زمره سدهای بزرگ این استان به حساب می آید. مهمترین هدف از اجرای این سد، تامین آب شرب شهرستان های چاراویماق، هشترود و بستان آباد و نیازهای صنعتی شهرستان بستان آباد، کنترل سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از هدررفت آب‌های سطحی است.
پروژه هاي برقي استان اردبيل جمعا به ارزش 215 میلیارد تومان شامل یک نیروگاه خورشیدی ۰.۲ مگاواتی، نیروگاه خورشیدی ۱.5 مگاواتی و پست 230 کیلولت آرتا و خط 4 مداره 63 کیلوولت آرتا به رینگ اردبیل است که با سرمایه‌گذاری ۲۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از محل منابع داخلی و بخش خصوصی اجرا شده‌اند.           
پست 230 کیلولت آرتا با سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی و ظرفیت ۱۴۰ ولت آمپر با هدف تقویت شبکه انتقال و توزیع، تأمین برق مطمئن و پایدار و کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق اجرا شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/56566

با دستور رئيس جمهوري از طریق ویدئو کنفرانس؛

واحد دوم بخش گاز نيروگاه سيكل تركيبي دالاهو افتتاح شد

در هجدهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، واحد دوم بخش گاز نيروگاه سيكل تركيبي دالاهو در استان كرمانشاه به ظرفيت 310 مگاوات، به‌صورت ويدئو كنفرانس با دستور رئيس جمهوري افتتاح ‌شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، نيروگاه دالاهو از نوع سيكل تركيبي بوده و با ظرفيت اسمي 910 مگاوات و متشكل از دو واحد گازي 310 مگاواتي كلاس F، دو واحد بويلر، يك واحد بخار 290 مگاواتي و سيستم خنك‌كاري ACC است. اين نيروگاه با سرمايه‌گذاري شركت فراب به روشB.O.O  (ساخت، مالكيت و بهره‌برداري) و با هدف تأمين بخشي از تقاضاي رو به‌‌رشد انرژي برق در كشور، احداث شده است.
 نيروگاه دالاهو كه با استفاده از واحدهاي جديد با راندمان بالا (57 درصد) احداث شده، علاوه بر كمك شاياني كه به افزايش توليد برق در كشور و تأمين برق مورد نياز مي‌كند، رونق و پيشرفت اقتصادي منطقه غرب كشور و ايجاد كسب و كار براي جوانان تحصيلكرده و متخصص بومي را به دنبال دارد.
 واحد نخست اين نیروگاه، در هشتمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، نوزدهم آذرماه 1398 با حضور رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي افتتاح شد.

http://news.moe.gov.ir/News-List/56582

با دستور رئیس جمهور در هجدهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران؛

سد کلقان شهرستان بستان آباد به بهره‌برداری رسید

سد کلقان در شهرستان بستان آباد استان آذربایجان شرقی در هجدهمين هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با دستور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این سد خاکی با هسته رسی که 22 میلیون متر مکعب ظرفیت داشته و با ارتفاع 65 متر و طول تاج 520 متر، حجم تنظیمی سالانه به میزان 24 میلیون متر مکعب دارد، آب شرب شهرستان‌های بستان آباد، چاراویماق و بیش از 100 روستای مسیر خطوط انتقال و آب خام تصفیه خانه شهرستان هشترود را مجموعاً به حجم 10.5 میلیون متر مکعب در سال تأمین خواهد کرد.
تأمین آب مصرفی صنایع شهرستان بستان آباد و تبریز به حجم 3.4 میلیون متر مکعب در سال، تأمین آب کشاورزی بهنگام 1100 هکتار از اراضی تراس رودخانه کلقان به حجم 7.2 میلیون متر مکعب در سال و تنظیم حقابه محیط زیست رودخانه به حجم 3.2 میلیون متر مکعب در سال از دیگر اهداف ساخت این سد به‌شمار می‌آید.
بنا بر این گزارش، این سد موجب مهار سیلاب‌های منطقه، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت و ایجاد مهاجرت معکوس، افزایش سطح بهداشت عمومی، بهبود شرایط اقتصادی ساکنان منطقه و افزایش تولید، امکان ایجاد مراکز تفریحی و گسترش صنعت گردشگری و جذب گردشگر در منطقه، رونق اقتصادی و احداث کارخانجات صنعتی در شهرک‌های صنعتی خواهد شد.
گفتنی است، این سد در فروردین ماه 1396، به‌رغم عدم تکمیل، سیلاب قابل ملاحظه‌ای با دبی حدود 130 مترمکعب بر ثانیه در منطقه را با آبگیری اولیه پیش از موعد کنترل کرده و موجب جلوگیری از خسارات احتمالی آن شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/56571

با دستور رئيس جمهور در هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

دو نيروگاه خورشيدي در شهر اردبيل افتتاح شد/ بهره‌برداری از پست و خط 4 مداره آرتا به رینگ اردبیل

دو نیروگاه خورشیدی 0.2 مگاواتی و 1.5 مگاواتی و پست 230 کیلوولت و خط چهار مداره 63 کیلوولت آرتا به رینگ اردبیل، در هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌صورت ويدئو كنفرانس با دستور رئيس جمهوري افتتاح ‌شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی 0.2 مگاواتی با تولید تجمعی 326 هزار کیلووات ساعت، سالانه معادل 0.11 میلیون متر مکعب در مصرف گاز طبیعی صرفه‌جویی و از انتشار گاز  دی اکسید کربن معادل 274 تن در سال جلوگیری می‌کند. این پروژه همچنین در مصرف آب به میزان 87 مترمکعب در سال صرفه‌جویی به دنبال دارد.
 مزیت‌های بهره‌برادری از نیروگاه خورشیدی 1.5 مگاواتی هم با تولید تجمعی 2 میلیون و 449 هزار کیلووات ساعت هم شامل صرفه‌جویی در مصرف سوخت معادل 85 میلیون مترمکعب گاز طبیعی، عدم انتشار گاز co2 معادل 2 هزار و 56 تن در سال و صرفه‌جویی در مصرف آب به میزان 655 متر مکعب در سال است.
 همچنین پست 230 کیلوولت و خط چهار مداره 63 کیلوولت آرتا به رینگ اردبیل با هدف تقویت شبکه انتقال و توزیع، تامین برق مطمئن و پایدار و کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق اجرا شده است.
 با بهره‌برداری از این پروژه‌ها که در سال‌های 94 و 98 عملیات اجرایی آنها آغاز شده در مجموع برای 70 نفر فرصت اشتغال ایجاد شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/56583

معاون برق و انرژی وزیر نیرو:

ظرفیت نیروگاه‌های کشور به 84 هزار مگاوات رسید/ رکورد افتتاح واحدهای بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی امسال شکسته می‌شود/ برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های کشور از امروز آغاز می‌شود

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه امسال بیش از دو هزار مگاوات واحدهای تولید برق حرارتی وارد مدار خواهند شد، گفت: امروز با افتتاح دومین واحد گازی دالاهو ظرفیت نیروگاه‌های کل کشور به 84 هزار مگاوات رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون) همایون حائری در مراسم افتتاح دومین واحد گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی دالاهو  در قالب پرو‌ژه‌های هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با اعلام این خبر افزود: نیروگاه کلاس اف دالاهو با راندمان 56 درصد و ظرفیت 913 مگاوات شامل دو واحد گازی 307 مگاواتی و یک واحد بخار 293 مگاواتی است که در قالب قرارداد خرید تضمینی برق با شرکت فراب به عنوان سرمایه‌گذار در حال احداث است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه نخستین واحد گازی نیروگاه سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است، گفت: امروز نیز با افتتاح دومین واحد گازی مجموعه ظرفیت نیروگاه‌های کل کشور به 84 هزار مگاوات خواهد رسید.
وی با تاکید بر اینکه واحد 293 مگاواتی بخش بخار نیروگاه تا پیش از پیک تابستان سال آینده وارد مدار خواهد شد، ادامه داد: کل منابع تخصیص یافته برای این طرح 365 میلیون یورو معادل دو هزار 530 میلیارد تومان است که 220 میلیون یورو از این رقم توسط صندوق توسعه ملی و 145 میلیون یورو توسط سرمایه‌گذار تامین خواهد شد.
حائری با اشاره به اینکه اجرای این پروژه اشتغال‌زایی دائم یک هزار و 150 نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به همراه خواهد شد، عنوان کرد: از جمله مزایای این طرح افزایش قابلیت‌های تولید برق کشور، توسعه فعالیت‌های صنعتی در منطقه غرب کشور و همچنین افزایش ظرفیت‌های صادراتی برق کشور خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه امسال بیش از دو هزار مگاوات واحدهای تولید برق حرارتی وارد مدار خواهند شد، اضافه کرد: حدود یک هزار مگاوات از این ظرفیت مربوط به واحدهای بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی است که در قالب 6 واحد بخار رکوردجدیدی را در زمینه افتتاح این پروژ‌ها به ثبت خواهند رساند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه این واحدها بدون مصرف سوخت اضافی به تولید برق خواهند پرداخت، گفت: با افتتاح این پروژه‌ها معادل 1.5 میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی خواهد شد.
حائری یادآور شد: سال گذشته راندمان نیروگاه‌های کشور برای نخستین بار به 38.56 درصد رسید که تا پایان امسال راندمان نیروگاه‌های حرارتی از مرز 39 درصد عبور خواهد کرد.
وی تاکید کرد: از امروز با خنک شدن هوا برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های حرارتی کشور برای پیک تابستان سال آینده شروع خواهد شد که امیدواریم با پیاده‌سازی طرح "برق امید" برای اصلاح مصرف مشترکان خانگی و حمایت از مشترکان کم مصرف و همچنین آماده‌سازی واحدهای موجود نیروگاهی و افتتاح واحدهای جدید با آمادگی کامل به استقبال تابستان سال آینده برویم.
http://news.moe.gov.ir/News-List/56588

وزیر نیرو در آئین افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان‌هاي كرمانشاه، آذربايجان شرقي و اردبيل:

سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید برای بخش برق سرمایه‌گذاری شده است/ کلنگ اولین سد مجازی در تهران بر زمین زده شد/ کلقان؛ چهل و چهارمین سد مخزنی افتتاح شده در دولت تدبیر و امید

وزیر نیرو گفت: سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید در بخش برق سرمایه‌گذاری شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز پنجشنبه در هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آئین بهره‌برداری از چهار پروژه صنعت آب و برق در استان‌های آذربایجان شرقی، کرمانشاه و اردبیل که به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: علاوه بر این، ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید هم وارد مدار شده است و این در حالی است که علاوه بر مدیریت مصرف، سرمایه‌گذاری جدید هم در این بخش انجام شده است.
 وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در نشست هفته گذشته با هیئت دولت که "طرح‌های در دست افتتاح وزارت نیرو که خوشبختانه هفته به هفته اجرا می‌شود، همه این طرح‌ها را تا آخر سال همانطور که برنامه‌ریزی کرده‌اید با دقت دنبال کنید، با جدیت انجام بدهید تا این کارها انجام بگیرد، این‌ها کارهای زیربنایی است"، گفت: ما امروز پنجمین سد مخزنی را بعد از استان‌های خراسان جنوبی، ایلام، آذربایجان غربی و کرمانشاه، در بستان‌آباد آذربایجان شرقی در پویش سال ۹۹ افتتاح می‌کنیم.
 وی افزود: با بهره‌برداری سد کلقان چای برای مهار سیلاب که امتحان خود را پس داده، علاوه بر تامین آب شرب هموطنان و حقابه‌های زیست محیطی، ۱۱۰۰ هکتار اراضی هم مشروب می‌شود.
 وی با بیان این که برای احداث این سد ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است، اظهار داشت: تا پایان دولت، سعی خواهیم کرد به وعده‌ای که داده شده مبنی بر افتتاح یک سد مخزنی در هر ۵۰ روز، عمل کنیم.
 وی افزود: این چهل و چهارمین سد مخزنی افتتاح شده در دولت تدبیر و امید است.
اردکانیان ادامه داد: دومین پروژه امروز، نهمین نیروگاه حرارتی است که امسال بعد از استان‌های تهران، لرستان،  بوشهر، هرمزگان، مازندران و سمنان، این بار در شهر دالاهو استان کرمانشاه، واحد دوم نیروگاه گازی با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و سرمایه‌گذاری ۲۵۳۰ میلیارد تومان به مدار بهره‌برداری می‌آید که واحد نخست آن آذر سال گذشته افتتاح شد.
وی گفت: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۱۳۰۹ مگاوات شامل این واحد ظرفیت جدید به مدار بهره‌برداری آمده است، به این معناست که فقط برای تولید برق و فقط امسال تاکنون ۱۱ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به ثمر رسیده است.
وی اظهار داشت: سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش برق انجام گرفته که بخش‌هایی هم تحت تحریم شدید اقتصادی بوده است‌.
وی گفت: این سرمایه‌گذاری از منابع عمومی یعنی بودجه دولت و سرمایه‌های بخش خصوصی انجام شده است و سال آینده گزارش خواهیم داد که در ۸ سال دولت تدبیر و امید علاوه بر مدیریت مصرف هر سال ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید هم وارد مدار شده است.
وزیر نیرو در ادامه به بهره‌برداری نهمین و دهمین نیروگاه تجدید پذیر در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: مجموعا ظرفیت به مدار آمده از این نیروگاه‌های بزرگ مگاواتی، ۴۲.۵ مگاوات تاکنون خواهد بود که همگی با سرمایه بخش خصوصی و تضمین‌های دولت برای خرید برق آنها انجام شده است.
وی افزود: علاوه بر این نیروگاه‌های خورشیدی در استان اردبیل، یک پست ۲۳۰ کیلوولت هم با سرمایه‌گذاری مجموع ۲۱۵ میلیارد تومان برای تضمین برق مطمئن و پایدار بویژه پذیرایی واحدهای جدید صنعتی در این استان رو به توسعه به مدار خواهد آمد.
وی مجموع سرمایه‌گذاری طرح‌های امروز را ۳۲۴۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با این طرح‌ها ۷۰ طرح ساخت و سازی و ۵ طرح ساز و کاری به ثمر رسیده است.
اردکانیان گفت: امسال، ۲۰۰ طرح ساخت و سازی و ۵۰ طرح ساز و کاری را در این پویش به ثمر می‌رسانیم. آخرین طرح ساز و کاری ما، دیروز با همکاری نزدیک شهرداری تهران انجام شد که عملیات اجرایی اولین سد مجازی در تهران آغاز شد که با اجرای این طرح به اندازه حجم سد امیرکبیر و سد کرج از آب قابل شرب با کیفیت و مصرف آن در فضای سبز جلوگیری می‌کنیم و این‌ آب برای استفاده‌های آینده و جلوگیری از فرونشست زمین درون زمین باقی می‌‌ماند و معادل آن پساب برای فضای سبز و توسعه آن در اختیار شهرداری تهران قرار می‌گیرد.
وزیر نیرو در پاسخ به سئوال رئیس جمهوری در خصوص سد مجازی تهران برای ذخیره آب مبنی بر مدت زمان اجرای آن گفت: از همین فردا شروع می‌کنیم. در حال حاضر ۱۸۰ میلیون متر مکعب مصرف آب با کیفیت از چاه‌ها، قنوات، چشمه‌ها و بعضا از منابع سطحی برای فضای سبز تهران بزرگ است. به میزانی که پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران به مرور قرار می‌دهیم حتی بیش از نیاز امروزشان، در افق طرح در سال ۱۴۱۰ به جای این مقدار، ۲۵۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته و به مرور چاه‌ها بسته خواهد شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/56589

رئیس جمهور در آئین افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان‌هاي كرمانشاه، آذربايجان شرقي و اردبيل:

تا پایان دولت تدبیر و امید 20 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می‌شود/ این دولت به دنبال تکمیل زیرساخت‌های کشور برای پیمودن مسیر توسعه است

رئیس جمهور بهره‌برداری از 3 طرح ملی در حوزه‌های برق، سدسازی و نیروگاه‌های خورشیدی با اعتبار بیش از 3 هزار و 245 میلیارد تومان را بیانگر حرکت درست ایران اسلامی در مسیر توسعه و پیشرفت خواند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در ادامه افتتاح‌های طرح‌های ملی کشور با شعار تدبیر و امید برای جهش تولید، ضمن دستور آغاز بهره برداری از 3 طرح ملی در حوزه وزارت نیرو در استان‌های کرمانشاه، آذربایجان شرقی و اردبیل تاکید کرد: افتتاح این طرح‌ها آن هم در دورانی که شدیدترین و سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اسلامی اعمال شده، نشان دهنده ایستادگی و تلاش مضاعف کارگران، مهندسان و مسئولان و مردم است.
رئیس جمهور در ادامه با قدردانی از تلاش‌های وزارت نیرو، اظهارداشت: اکنون همه روستاهای دارای بیش از  10 و 20 خانوار از نعمت برق برخوردارند و البته ساکنان روستاهای ایران اسلامی باید  برخوردار از همان نعمت‌ها و فرصت‌های اساسی باشند که شهرها از آنها برخوردارند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه آبادانی روستا یعنی خدمت به مردمی بسیار خوب، حرکت در مسیر تولید و حرکت معکوس در زمینه مهاجرت، گفت: باید بیش از پیش در عرصه آبادانی روستاها تلاش کرد.
رئیس جمهور افزود: اینکه می‌توانیم اعلام کنیم هر 50 روز قادریم یک سد مخزنی را افتتاح کنیم، آماری هیجان انگیز و موجب آبرو برای کشور است. اکنون هر هفته 30 روستا به شبکه آب سالم و پایدار متصل می‌شوند و در زمینه زیرساخت‌ها و نیازمندی‌های حیاتی و سلامت مردم، اقدامات بسیار اساسی در حال انجام است.
دکتر روحانی گفت: اینکه از 188 سد کشور، 44 سد در این دولت افتتاح شده و سدهای دیگر هم در مسیر افتتاح است، به معنای آماده کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه کشور جهت سال‌های متمادی است و همه باید امسال تلاش کنیم تا شعار سال که همان جهش تولید است، در عمل محقق شود.
رئیس جمهور با ابراز خرسندی از مصوبه هفته گذشته دولت برای رایگان شدن برق 30 میلیون نفر از جمعیت ایران گفت: این مصوبه که طی دو ماه آتی اجرا می‌شود، هدیه دولت به مردم کشورمان و بویژه ساکنان روستاها است که عمدتا جزو خانوارهای کم مصرف برق هستند.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به آغاز طرح 10 ساله وزارت نیرو برای جمع آوری آب‌های شیرین مصرف شده و تصفیه خانه ها برای مصارف مورد نیاز در دیگر بخش ها در تهران، گفت: همانطور که اخیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره فرمودند خیلی مهم است که این دولت فقط به فکر گذراندن شرایط برای یک سال آینده نیست بلکه به عنوان یک وظیفه، به دنبال تکمیل زیرساخت های کشور برای طی مسیر توسعه است.
دکتر روحانی تاکید کرد: دولت‌ها خادمان مردم هستند و دولت بعدی هم همینطور خواهد بود و مسیر خدمت به هم متصل است.
رئیس جمهور با بیان اینکه هر سال در دولت تدبیر و امید 2 هزار و 500 مگاوات به میزان تولید برق کشور اضافه شده است، افزود: به‌رغم همه فشارهای دشمنان، امروز اعلام می‌کنیم که تا پایان این دولت ان‌شاء الله 20 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده خواهد شد و این افتخار برای ما است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/56595

مديرعامل توانير در آئين افتتاح پروژه‌هاي صنعت آب و برق استان‌هاي كرمانشاه، آذربايجان شرقي و اردبيل:

بيش از 95 درصد تجهيزات پست "آرتا" اردبیل در داخل كشور ساخته شده است

مديرعامل توانير ميزان اعتبار هزينه شده براي احداث و بهره برداري از پروژه پست آرتا و خط چهارمداره رينگ اردبيل را مجموعاً بالغ بر 200 ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: بيش از 95 درصد تجهيزات این پست در داخل كشور ساخته شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي زاده" در آئين افتتاح پروژه‌هاي صنعت آب و برق استان‌هاي كرمانشاه، آذربايجان شرقي و اردبيل  با بيان اين كه براي احداث و بهره برداري از پروژه پست آرتا و خط چهارمداره رينگ اردبيل، بالغ بر 200 ميليارد تومان اعتبار صرف شده است، خاطرنشان كرد: بيش از 95 درصد تجهيزات اين پست در داخل كشور ساخته شده است. 
متولي زاده افزايش قابليت اطمينان شبكه نيرورساني مركز استان، كاهش خاموشي هاي منطقه، ايجاد زيرساخت به منظور پاسخگويي به متقاضيان جديد صنعتي و كشاورزي منطقه و نيز كاهش تلفات شبكه فوق توزيع و توزيع منطقه اي از اهداف مهم اين پروژه ها اعلام كرد.
مديرعامل شركت توانير ظرفيت پست انتقال مذكور را 360 مگاولت آمپر ذكر كرد و طول خط 4 مداره 63 كيلوولت رينگ اردبيل را نيز كه به خط 230 كيلوولت متصل مي شود را حدود 7 كيلومتر اعلام نمود.
متولي زاده در بخش ديگري از گزارش خود به طرح برق اميد نيز اشاره كرد و گفت: خوشبختانه مردم استان اردبيل از نظر مصرف برق جزو استان هاي كم مصرف كشور هستند و با شرايط برق اميد، بيش از 35 درصد مردم اين استان به عنوان گروه كم مصرف از برق رايگان برخوردار خواهند شد.
وي همچنين در جمع خبرنگاران نيز گفت:  مصرف بخش صنعت در سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزايش داشته است كه اين نشانگر آن است كه هم اوج بار مديريت شد و هم مصرف بخش صنعتي و بهره وري در اين بخش افزايش يافته است.
متولي زاده در خصوص برق اميد نيز گفت: اين طرح همه مشتركان خانگي را تحت پوشش دارد و مشتركان كم مصرف از تخفيف صد درصدي بهاي برق برخوردار خواهند شد، اما پرمصرف‌ها با راهكارهاي بسيار ساده اي مي توانند مصرف برق خودشان را كم كنند و در قالب اين طرح پنل هاي كوچك خورشيدي هم با وام كم بهره در اختيار هموطنان قرار خواهد گرفت كه جزئيات آن به زودي اعلام خواهد شد.
وي نصب پنل هاي خورشيدي را از نگاه محيط زيستي نيز بسيار مهم دانست و گفت: اين طرح معادل آن است 24 درخت توسط يك مشترك كاشته شده باشد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/56594