استان تهران

albom-poyesh.jpg
800.jpg

فردا و در نخستین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99؛
4 پروژه صنعت آب و برق استان تهران با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد
چهار پروژه بزرگ صنعت آب و برق استان تهران فردا پنج‌شنبه هم‌زمان با نخستین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری می‌رسد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده بهره‌برداری استان تهران شامل یک پروژه نیروگاهی و سه واحد تصفیه‌خانه فاضلاب با مجموع سرمایه‌گذاری 2 هزار و 800 میلیارد تومان است.
واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ملارد، اسلامشهر و مسکن مهر صفادشت نخستین پروژه‌های آماده بهره‌برداری در سال جاری هستند که در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
برای این پروژه‌ها در مجموع 2 هزار و 800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که 2 هزار و 560 میلیارد تومان آن مربوط به بخش خصوصی بوده و مابقی از سوی دولت هزینه شده است.
عملیات اجرایی احداث واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 350 میلیارد تومانی مپنا با ظرفیت 160 مگاوات و راندمان 50 درصد از سال 94 آغاز شده است. این پروژه که با هدف تامین برق پایدار و مطمئن برای مردم منطقه و کاهش آلایندگی احداث شده است.
عملیات اجرایی تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد نیز با جمعیت زیر پوشش 235 هزار نفری با سرمایه‌گذاری 210 میلیارد تومانی بخش خصوصی از سال 95 آغاز شده که شامل واحد اول تصفیه فاضلاب به ظرفیت 35 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با فرآیند SBR، شبکه جمع‌آوری اصلی و فرعی و خطوط انتقال به طول 130 کیلومتر و 2 هزار فقره انشعاب‌های فاضلاب است.
این گزارش حاکی است، برای هر کدام از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب مسکن مهر صفادشت و اسلامشهر نیز 120 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش دولتی صورت گرفته و کار احداث این واحدها به ترتیب در سال‌های 95 و 96 آغاز شده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52837
با دستور رئیس جمهور؛
واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند افتتاح شد
واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند در نخستین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با دستور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عملیات اجرایی احداث واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 350 میلیارد تومانی بخش خصوصی با ظرفیت 160 مگاوات و راندمان 50 درصد از سال 94 آغاز شده است.
این پروژه که با هدف تامین برق پایدار و مطمئن برای مردم منطقه و کاهش آلایندگی احداث شده، با ایجاد فرصت اشتغال برای 40 نفر در زمان بهره‌برداری در مجموع برای 220 نفر به‌طور مستقیم و 1500 نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد داشت.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52866
مدیرعامل گروه مپنا خبر داد:
ادامه برنامه تبدیل نیروگاه‌های گازی به چرخه ترکیبی برای افزایش بهره‌وری
مدیرعامل گروه مپنا از ادامه برنامه وزارت نیرو و مپنا برای تبدیل نیروگاه های گازی به چرخه ترکیبی با هدف افزایش بهره‌وری در بخش نیروگاهی خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عباس علی‌آبادی" در مراسم افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق استان تهران با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو اظهار کرد: طرح تبدیل نیروگاه های گازی به چرخه ترکیبی از ایده هایی است که توسط وزارت نیرو و گروه مپنا، با انگیزه ملی و در راستای توسعه زیرساخت های کشور همزمان با افزایش سطح بهره وری در حوزه انرژی و اقتصاد، از دیرهنگام پیگیری شده است
عباس علی آبادی گفت: با تصویب قوانین مربوطه، مدل قراردادهای بیع متقابل با مساعدت ریاست جمهوری، وزارت خانه های نیرو و نفت مبتنی بر  بند 19 قانون بودجه سال 1392 به عنوان مدل مطلوب مورد توجه قرار گرفت و با اجرای این طرح  و با گسترش و  تکمیل آن در سطح کشور شاهد  تحقق اهداف مهم از جمله افزایش راندمان از 33 درصد به بیش از  50 درصد، کاهش قابل توجه آلاینده های محیط زیستی و گازهای گلخانه ای، افزایش 50 درصدی ظرفیت نیروگاهی بدون نیاز به بسیاری از احداثات جدید، حفظ و توسعه اشتغال در صنایع عظیم نیروگاهی کشور، استفاده از سوخت صرفه جویی شده در مصارف گوناگون و فرصت صادرات برای عملیاتی شدن این طرح گسترده و ملی، خواهیم بود، بر این اساس گروه مپنا با مساعدت وزارت نیرو بعنوان یک سازمان پیشگام با تبدیل سه نیروگاه گازی پرند، عسلویه و فردوسی متعلق به خود، افزایش ظرفیت نامی 3000 مگاوات این نیروگاه ها به 4500 مگاوات را در دستور کار خود قرار داد.
علی‌آبادی خاطرنشان کرد: در هریک از نیروگاه های سه گانه فوق بیش از 7000 میلیارد تومان و جمعا بیش از 21000 میلیارد تومان هزینه شده و نیروگاه پرند با موفقیت به اتمام رسیده و دو نیروگاه دیگر  آخرین مراحل احداث خود را سپری می کنند.
مدیرعامل گروه مپنا تاکید کرد: برای تامین مالی این پروژه ها، گروه مپنا  از هیچ  تسهیلات دولتی بهره نبرده و علیرغم وجود تنگناهای شدید مالی تمامی اهداف فوق را  نیز محقق نموده است. به این آمار میتوان نیروگاه، غرب کارون، گل گهر سیرجان و همچنین مجموعه ای از مزارع بادی و آب شیرین‌کن‌ها جمعا به ارزش بیش از دو میلیارد دلار را اضافه کرد
وی در عین حال گفت: برخی پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید برق کشور ضمن استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تجهیزات خود را از خارج از کشور تامین نموده‌اند و این در حالی است که ظرفیت‌های گروه مپنا با کیفیت برتر و هزینه کمتر می‌توانست برای آن پروژه‌ها به کار گرفته شود
وی افزود: با توجه به اهمیت تامین برق پایدار در استان تهران و نقش بی‌بدیل نیروگاه پرند در پایتخت و همچنین مسائل محیط زیستی، عملیات توسعه بخش بخار و تبدیل نیروگاه گازی به چرخه ترکیبی در قالب قرارداد بیع متقابل با وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق  از سال 93 آغاز شده و در سال‌های 1396 و 97 به ترتیب اولین و دومین واحد بخار راه‌اندازی و در آغاز سال 99 نیز سومین واحد آن به مدار تولید وارد شده است
علی‌آبادی افزود: با تکمیل بخش بخار، راندمان کل نیروگاه از محدوده 33 درصد به بیش از 50 درصد که با احتساب ارتقای راندمان توربین‌های گازی با فناوری جدید گروه مپنا، راندمان به بیش از 53 درصد افزایش یافته است و با افتتاح این طرح ظرفیت 480 مگاوات برق، بدون مصرف سوخت اضافی به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است. در این راستا با کاهش مصرف سوختهای فسیلی برای تولید این میزان برق، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت، بگونه ای که با اجرای این طرح در نیروگاه پرند سالیانه از هدر رفت معادل 855 میلیون لیتر سوخت مایع (گازوییل) و نیز از تولید 4/2 میلیون تن CO2  جلوگیری می شود
وی ادامه داد: همچنین با اجرای سیستم خنک کاری جدید و نیز استفاده از پساب شهر پرند مصرف آب نیروگاه از 46 لیتر بر ثانیه آب شرب به 5/4 لیتر بر ثانیه پس آب کاهش یافته است که گامی بزرگ در راستای  ایفای مسئولیت‌های اجتماعی  شرکت گروه مپنا و وزارت نیرو در حفظ محیط زیست کشور است.
 مدیرعامل گروه مپنا یادآور شد: پروژه توسعه بخش بخار نیروگاه پرند، اولین پروژه به روش قرارداد بیع متقابل در تبدیل نیروگاههای گازی به چرخه ترکیبی در کشور است و گروه مپنا، در ایفای رسالت توسعه ای خود و در راستای اهداف اقتصاد ملی، در حوزه اقتصادی و مالی نیز با پرهیز از الگوی مسلط بانک-محور، و ممانعت از تحمیل فشار مضاعف بر نظام بانکی مبتلا به تنگناهای مالی، در فرایندی متفاوت و بدیع تجهیز منابع مالی برای پروژه های توسعه ای خود را با اتکا به بازار سرمایه و از طریق مشارکت یکایک شهروندان و بخش خصوصی در توسعه ملی به پیش برده است.
وی ادامه داد:  این اقدام با روش‌های متداول انجام این پروژه ها که نوعا با تکیه بر منابع صندوق توسعه ملی انجام می شود، با فاصله زیادی در راستای اهداف استراتژیک کشور و اقتصاد مقاومتی است، در این راستا، گروه مپنا نه تنها نخستین منتشر کننده اوراق صکوک پروژه بلکه پیشتاز توسعه پروژه های زیربنایی با اتکا به صندوق های سرمایه گذاری پروژه (ETF) بوده است.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52874
با دستور رئیس جمهور؛
تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد افتتاح شد
طرح تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد در نخستین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عملیات اجرایی تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد نیز با جمعیت زیر پوشش 235 هزار نفری با سرمایه‌گذاری 210 میلیارد تومانی بخش خصوصی از سال 95 آغاز شده که شامل واحد اول تصفیه فاضلاب به ظرفیت 35 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با فرآیند SBR، شبکه جمع‌آوری اصلی و فرعی و خطوط انتقال به طول 130 کیلومتر و 2 هزار فقره انشعاب‌های فاضلاب است.
​بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد برای 50 نفر به‌طور مستقیم و 150 نفر غیرمستقیم فرصت اشتغال ایجاد خواهد کرد.
تصفیه‌خانه ملارد، تصفیه‌خانه‌ای مدرن با روش SBR
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی آب و فاضلاب کشور در حاشیه افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق استان تهران و از محل تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد گفت: فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد با لوله‌گذاری 150 کیلومتر توانایی 35 هزار مترمکعب پساب در شبانه‌روز را دارد.
"حمیدرضا جانباز" با اشاره به جمعیت 370 هزار نفری شهر ملارد افزود: این تصفیه‌خانه توانای زیرپوشش قرار دادن  240 هزار  نفر را داراست که 65 درصد جمعیت ملارد را زیرپوشش قرار خواهد داد.
وی افزود: برای این پروژه اعتباری معادل 210 میلیارد ریال هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی آب و فاضلاب کشور در تشریح ویژ‌گی‌های این پروژه گفت: در ساخت این پروژه  از سرمایه‌گذار بخش خصوصی و از مدل BOT 50 درصد استفاده شده است. در این مدل 50 درصد هزینه‌ها را بخش خصوصی و مابقی از محل پروژه‌های عمرانی هزینه شده است.
وی ادامه داد: این تصفیه‌خانه از تصفیه‌خانه‌های مدرن کشور و به روش  SBR است که پساب با کیفیت بسیار بالا را در زمینی به وسعت کم تولید می‌کند.
او افزود: مدت زمان اجرای این پروژه 46 ماه به طول انجامیده که از متوسط زمان احداث تصفیه‌خانه‌ها‌یی از این نوع کمتر است و این امر به دلیل چابکی بخش خصوصی است.
جانباز در پایان افزود: در این پروژه به ازای هر مترمکعب پساب تولیدی 650 تومان با سرمایه‌گذار توافق شده است و پساب به صورت کاملا بهداشتی و با دارا بودن استانداردهای بالا، جایگزین حقابه بخش کشاورزی منطقه خواهد شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52871
با دستور رئیس جمهور؛
تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب صفادشت افتتاح شد
طرح تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب صفادشت در نخستین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با دستور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر صفادشت پس از بهره‌برداری برای 35 نفر به‌طور مستقیم و 110 نفر دیگر به‌طور غیرمستقیم ایجاد اشتغال می‌کند. میزان اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ناشی از بهره‌برداری تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر هم به ترتیب 50 و 160 نفر خواهد بود.
تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر صفادشت به ظرفیت 7776 مترمکعب در شبانه‌روز با فرآیند هوادهی گسترده دارای شبکه جمع‌آوری اصلی و فرعی و خطوط انتقال به‌طول 32 کیلومتر و 1100 فقره انشعاب فاضلاب است و جمعیت 50 هزار نفری را زیر پوشش می‌برد.
"محمدرضا بختیاری" مدیرعامل آبفای استان تهران با حضور در محل تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر صفادشت از طریق ویدئوکنفرانس با رئیس‌جمهوری در تشریح این پروژه گفت: این پروژه شامل 2 کیلومتر خط انتقال و شبکه فاضلاب و یک تصفیه‌خانه به ظرفیت 7800 مترمکعب در شبانه‌روز است که با عتباری بالغ بر 120 میلیارد تومان (80 میلیارد تومان در بخش شبکه و 60 میلیارد تومان در بخش تصفیه‌خانه) ساخته شده است.
بختیاری با اشاره به پیشرفته بودن فرایندهای این تصفیه‌خانه گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب صفادشت به روش ATO هوادهی گسترده با قابلیت حذف ازت و فسفر به صورت هم‌زمان طراحی شده‌است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: پساب تولید شده در این بخش هم در بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت غیرغذایی قابل استفاده است.
بختیاری در پایان توضیح داد: مسکن مهر صفادشت در 4 کیلومتری این شهر واقع شده و 50 هزار واحد در این محل ساخته شده و به دلیل بالا بودن سطح کف در این منطقه امکان استفاده از چاه‌های جذبی در دفع فاضلاب امکان پذیر نبود و به همین دلیل پروژه شبکه جمع‌آوری فاضلاب باید بلافاصله اجرا می‌شد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52872
آغاز پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99؛
4 پروژه بزرگ صنعت آب و برق استان تهران به بهره‌برداری ‌رسید
چهار پروژه بزرگ صنعت آب و برق استان تهران هم‌زمان با نخستین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با دستور رئیس‌جمهور و حضور وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری ‌رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های بهره‌برداری شده استان تهران شامل یک پروژه نیروگاهی و سه واحد تصفیه‌خانه فاضلاب با مجموع سرمایه‌گذاری 2 هزار و 800 میلیارد تومان است.
واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ملارد، اسلامشهر و مسکن مهر صفادشت نخستین پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده در سال جاری هستند که در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
برای این پروژه‌ها در مجموع 2 هزار و 800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که 2 هزار و 560 میلیارد تومان آن مربوط به بخش خصوصی بوده و مابقی از سوی دولت هزینه شده است.
عملیات اجرایی احداث واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 350 میلیارد تومانی بخش خصوصی با ظرفیت 160 مگاوات و راندمان 50 درصد از سال 94 آغاز شده است. این پروژه که با هدف تامین برق پایدار و مطمئن برای مردم منطقه و کاهش آلایندگی احداث شده، با ایجاد فرصت اشتغال برای 40 نفر در زمان بهره‌برداری در مجموع برای 220 نفر به‌طور مستقیم و 1500 نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد داشت.
عملیات اجرایی تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد نیز با جمعیت زیر پوشش 235 هزار نفری با سرمایه‌گذاری 210 میلیارد تومانی بخش خصوصی از سال 95 آغاز شده که شامل واحد اول تصفیه فاضلاب به ظرفیت 35 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با فرآیند SBR، شبکه جمع‌آوری اصلی و فرعی و خطوط انتقال به طول 130 کیلومتر و 2 هزار فقره انشعاب‌های فاضلاب است. بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد برای 50 نفر به‌طور مستقیم و 150 نفر غیرمستقیم فرصت اشتغال ایجاد خواهد کرد.
این گزارش حاکی است، برای هر کدام از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب مسکن مهر صفادشت و اسلامشهر نیز 120 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش دولتی صورت گرفته و کار احداث این واحدها به ترتیب در سال‌های 95 و 96 آغاز شده است.
تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر صفادشت پس از بهره‌برداری برای 35 نفر به‌طور مستقیم و 110 نفر دیگر به‌طور غیرمستقیم ایجاد اشتغال می‌کند. میزان اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ناشی از بهره‌برداری تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر هم به ترتیب 50 و 160 نفر خواهد بود.
تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر صفادشت به ظرفیت 7776 مترمکعب در شبانه‌روز با فرآیند هوادهی گسترده دارای شبکه جمع‌آوری اصلی و فرعی و خطوط انتقال به‌طول 32 کیلومتر و 1100 فقره انشعاب فاضلاب است و جمعیت 50 هزار نفری را زیر پوشش می‌برد.
پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر هم با جمعیت زیر پوشش 250 هزار نفر شامل تکمیل فاز نخست و اجرای فاز دوم واحد اول تصفیه‌خانه فاضلاب به ظرفیت 44 هزار متر مکعب در شبانه‌روز و اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب به طول 30 کیلومتر است. این تصفیه‌خانه‌ها با هدف ارتقای سطح بهداشت عمومی، حفظ محیط زیست و استفاده مجدد از پساب احداث شده‌اند.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52868
وزیر نیرو در آیین افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان تهران:
قصد داریم از تمام لحظه‌های فرصت خدمتگزاری به مردم استفاده کنیم/ مطالعه و طراحی 12 تصفیه‌خانه فاضلاب در تهران
وزیر نیرو با بیان این که قصد داریم از تمام لحظه‌های فرصت خدمتگزاری به مردم استفاده کنیم، از بهره برداری 250 پروژه بزرگ صنعت آب و برق در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال جاری خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز پنجشنبه در آیین بهره برداری همزمان 4 پروژه صنعت آب و برق در استان تهران که به حضور ویدئوکنفرانی و با حضور رئیس جمهوری صورت گرفت افزود: در صدد هستیم برای سربلندی کشور در جهت فراهم ساختن زیرساخت های تولید که آب و برق در آن نقش مهمی دارند و همچنین تامین رفاه، آسایش و امنیت خاطر مردم در ارائه آب و برق مطمئن و پایدار تلاش کرده و البته سیستم‌های جمع آوری و تصفیه فاضلاب را با رعایت همه ملاحظات بهداشتی که ستاد ملی مقابله با کرونا آن ها را اعلام می‌کند تکمیل و افتتاح کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین عملیات اجرایی طرح‌هایی هم آغاز شود که در سال‌های بعد به اجرا برسد.
اردکانیان گفت: پویش امسال هم بر همان قطار پویش #هرهفته_الف_ب_ایران سوار می‌شود و از امرزو و هر هفته در یکی از استان‌ها توقف خواهد داشت.
وی اظهار داشت: آنچه پویش امسال را با سال گذشته متفاوت می‌کند این است که در سال جاری تابلویی را با عنوان ساخت‌ و سازها و ساز و کارها اعلام کردیم؛ هم می‌خوهیم طرح‌های عمرانی را تکمیل و افتتاح کنیم و هم ساز و کارهای مربوطه را در خصوص رویه‌ها و فرآیندها به سمتی ببریم که کار تولید تسهیل شود.
اردکانیان گفت: کوچک سازی سازمان دولت، پیک سایی در تابستان برای خاموشی صفر و افزایش تولید انرژی برای صادرات هدف‌های ساز و کاری امسال ما است که در مجموع 250 پروژه بزرگ شامل ساخت و سازها و ساز و کارها را با سرمایه‌گذاری حدود 50 هزار میلیارد تومان تا پایان سال با کمک همه سازمان‌های دست اندرکار در سازمان دولت و ظرفیت‌های فعال در بخش خصوصی به ثمر برسانیم و امروز این کار را از استان تهران آغاز می‌کنیم.
وی افزود: در این استان 4 پروژه بررگ ما با سرمایه گذاری حدود دو هزار و 800 میلیارد تومان به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند که یکی از آنها واحد بخار 160 مگاواتی نیروگاه حرارتی پرند و نیز سه تصفیه‌خانه فاضلاب در اسلامشهر، ملارد و صفادشت است.
 مطالعه و طراحی 12 تصفیه‌خانه فاضلاب در تهران
وزیر نیرو همچنین با اشاره به مطالعه و طراحی 12 تصفیه‌خانه فاضلاب در استان تهران از بهره‌برداری تصفیه‌خانه بزرگ غرب و تکمیل تصفیه‌خانه جنوب این استان در سال جاری خبر داد.
اردکانیان افزود: کار جدی فاضلاب تهران در 10 سال اخیر آغاز شده که از 6 هزار و 800 کیلومتر موجود، 4 هزار کیلومتر از نیمه دوم سال 92 به بعد احداث شده و مابقی تا 5 سال آینده به اتمام می‌رسد.
وی ادامه داد: تمرکز ما روی تصفیه‌خانه‌ها گذاشته شده و باید هرچه زودتر تصفیه‌خانه‌های لازم را افتتاح کنیم.
اردکانیان افزود: تصفیه خانه بزرگ غرب تهران با جمعیت زیر پوشش 2 میلیون نفر و فازهای 7 و 8 تصفیه‌خانه جنوب تهران با جمعیت زیر پوشش 1.2 میلیون نفر شروع شده و امسال اعلام می‌کنیم که هیچ فاضلابی وارد جریان آب‌های سطحی و رودخانه نمی‌شود.
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به سوال رئیس جمهوری در خصوص شبکه‌های تکمیل نشده خاطرنشان کرد: علت اصلی که مردم مشاهده می‌کنند شبکه احداث شده اما مورد بهره برداری قرار نگرفته، آماده نشدن مجموعه تصفیه‌خانه‌هاست .
وی اضافه کرد: 12 تصفیه‌خانه برای تهران مطالعه و طراحی شده اما با بهره برداری دو مورد تصفیه‌خانه غرب و اتمام فازهای آخر تصفیه‌خانه جنوب در سال جاری، امکان تصفیه 70 درصد فاضلاب تهران میسر خواهد شد.
وی گفت: با شتاب بخشی به کار و تنوع منابع مالی امید است بتوانیم هر چه زودتر خبر خوب جمع‌آوری کامل فاضلاب تهران و تصفیه آن برای استفاده در فضای سبز تهران را اعلام کنیم که هم اینک بیش از 200 میلیون متر مکعب در این زمینه مصرف می‌شود.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52869
رئیس جمهور در پایان مراسم افتتاح طرح‌های آب و برق استان تهران:
افتتاح پروژه‌های آب و برق نشان‌دهنده ادامه فعالیت اقتصادی و سازندگی در کشور است/ امیدوارم امسال سال افتتاح‌های بزرگ باشد
رئیس جمهور افتتاح 50 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه وزارت نیرو در سال جاری را بسیار خوشحال کننده خواند و گفت: درست است که وزارت نیرو پروژه‌های بسیار مهمی را تا پایان سال در دست افتتاح دارد بلکه امیدوارم امسال، سال افتتاح‌های بزرگ تا پایان سال باشد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» روز پنجشنبه در آیین بهره برداری همزمان 4 پروژه صنعت آب و برق در استان تهران که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، افزود: خوشحالم که امروز در سال 99 به صورت ویدئوکنفرانسی اولین افتتاح بزرگ را انجام دادیم که ارزش پروژه هایی که افتتاح شد 2 هزار و 800 میلیارد تومان بوده است.
وی تصریح کرد: کار بزرگی است و امیدوارم به همین صورت تا پایان سال ادامه یابد.
رئیس جمهور خطاب به وزیر نیرو ادامه داد: در ابتدای برنامه گفتید که 50 هزار میلیاد تومان طرح و پروژه در  امسال افتتاح خواهد شد که بسیار خوشحال کننده است.
روحانی گفت: پیام این کار، آن است که ملت بزرگ ایران و همه شرکت‌های بزرگ دولتی، خصوصی، کارگران و مهندسان با وجود این که در یک جبهه با کرونا مقابله می‌کنند در جبهه دیگر به فعالیت اقتصادی و کار سازندگی در کشور ادامه می‌دهند.
وی افزود: می‌دانیم که اکنون کار کردن آسان نیست، باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و از ماسک و ضدعفونی کننده‌ها استفاده کرد، اما در عین حال همانطور که رهبری بیان فرمودند که امسال سال جهش تولید است، این مسیر تولید ان‌شاءالله به خوبی ادامه پیدا می‌کند و این اولین قدم مهمی است که ما در ماه فروردین به ملت ایران عرضه می‌کنیم و امیدوارم هر هفته شاهد افتتاح‌های مهم چه در بخش وزارت نیرو و چه وزارتخانه‌های دیگر باشیم.
روحانی ادامه داد: مردم ما کاملا بدانند، اگر چه امسال، سال سختی است و همانگونه که بارها گفته‌ام ما با دو ویروس تحریم و کرونا در حال جنگ هستیم، اما در عین حال تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم که از سختی مردم بکاهیم و مردم به طور مطلوب بتوانند زندگی را بگذرانند. امسال برای تمام دنیا سال سختی است و برای ما سختی مضاعف دارد.
وی افزود: خوشحالم اولین قدم را در افتتاح و تولید پروژه‌ها برداشتیم و این روند تا پایان سال انشاءالله ادامه خواهد یافت و مردم مطمئن باشند همه اعضای دولت، شرکت‌ها، نهادها و بخش‌ها اعم از خصوصی، دولتی و عمومی، لحظه‌ای نیست که فعالیت خود را متوقف کنند، بلکه با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی فعالیت خود را ادامه می‌دهند.
روحانی گفت: امید است با وجود همه سختی‌ها، سال خوبی را خداوند برای ملت ما مقرر و به  بیماران شفا عنایت کند.
وی افزود: به روح پاک تمام شهدای خدمت که در این ایام برای سلامت مردم، تلاش کرده و جان خود را فدا کردند، درود فرستاده و به خانواده‌های آنان تسلیت می‌گویم.
روحانی اضافه کرد: ان‌شاءالله مردم با هماهنگی، همکاری و یکپارچگی راه سازندگی، تولید در کشور و خدمت به مردم در عین بحث سلامت و همچنین مقابله با ویروس کرونا را ادامه خواهند داد.
http://news.moe.gov.ir/News-List/52870