ایلام - کرمانشاه

800.jpg

در پانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

شبکه‌های آبرسانی 23 هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و ایلام فردا افتتاح می‌شود/ بهره‌برداری از مجموعه بزرگ طرح‌هاي توسعه منابع آب و خاك مرزي

در پانزدهمین هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران مجموعه پروژه بزرگي در عرصه آب و خاك كشور با عنوان طرح‌هاي توسعه منابع آب و خاك مرزي شامل بهره‌برداري شبكه‌هاي آبياري و زهكشي در 23 هزار هكتار از اراضي حاصلخيز استان‌هاي كرمانشاه و ايلام، فردا پنج‌شنبه با حضور رئیس‌جمهور از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح مي‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، کاهش اثرات خشکسالی و تامین نیازهای آب شرب و صنعت، بهبود و توسعه کشاورزی در استان‌های كرمانشاه و ايلام از اهداف اجرای این پروژه است كه در مجموع با سرمايه‌گذاري دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی افزون بر 1773 ميليارد تومان به بهره‌برداري مي‌رسد.
این طرح‌ها علاوه بر نقش موثر و مثبتي كه در توليد مواد غذايي و شغل‌هاي مولد دارد، برای 9 هزار و 240 نفر اشتغال ایجاد مي‌كند كه فرصت بسيار تعيين كننده‌اي براي آباداني استان‌هاي مرزي كشور دارد.
با بهره‌برداری از مرحله اول شبکه‌های آبیاری و زهکشی این طرح‌ عظیم ملی، آب کشاورزی برای 23 هزار هکتار از اراضی منطقه به صورت مکانیزه و پایدار فراهم شده و ضمن ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان، شاخص‌های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه به میزان قابل‌توجهی ارتقا خواهد یافت.
بنا بر این گزارش، از دیگر مزایای این پروژه بزرگ علاوه بر تأثير مستقیم طرح بر بخش كشاورزي، بر دیگر بخش‌هاي مؤثر در توسعه منطقه‌اي نیز تاثیر مستقیم گذاشته و ضمن ایجاد جهش تولید در بخش کشاورزی و تأمین امنیت غذایی برای کشور، حدود 450 کیلومتر از نوار مرزی غرب کشور در دو استان ایلام و کرمانشاه آبرسانی می‌گردد و منجر به پایداری و ثبات سیاسی- امنیتی در مناطق مرزی غرب کشور خواهد شد.
برای بهره‌برداری از شبکه‌های آبرسانی 23 هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام توسط دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی در مجموع 1773 میلیارد تومان هزینه شده که سهم وزارت نیرو از این میزان سرمایه‌گذاری 1265 میلیارد تومان بوده است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/56008

با دستور رئیس‌جمهور در پانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

شبکه‌های آبرسانی 23 هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و ایلام به بهره‌برداری رسید/ 1773 میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های توسعه منابع آب و خاک غرب کشور

شبکه‌های آبرسانی اصلی و فرعی 23 هزار هکتار از اراضی طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در دو استان‌ کرمانشاه و ایلام با 1773 میلیارد تومان اعتبار در پانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور رئیس‌جمهور به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، کاهش اثرات خشکسالی و تامین نیازهای آب شرب و صنعت، بهبود و توسعه کشاورزی در استان‌های كرمانشاه و ايلام از اهداف اجرای این پروژه است که امروز با گزارش محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از محل پروژه در سرپل ذهاب و با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.
بنا بر این گزارش، تا پایان سال در استان‌های کرمانشاه و ایلام 35 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مورد بهره‌‌برداری قرار خواهد گرفت، که فاز اول آن در این مرحله شامل آبیاری و زهکشی 23 هزار هکتار از دشت‌های ازگله، جگیران، ذهاب شمالی، ذهاب جنوبی، حومه و قراویز و بخشی از دشت کنجانچم توسط دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی در مجموع 1773 میلیارد تومان هزینه شده که سهم وزارت نیرو از این میزان سرمایه‌گذاری 1265 میلیارد تومان بوده است.
بر اساس این گزارش، ایجاد 52 کیلومتر سامانه انتقال آب شامل تونل، کانال، باکس و فلوم، احداث 8 ایستگاه پمپاژ، ایجاد دو ایستگاه پست برق 63 کیلوولت و لوله‌گذاری 220 کیلومتر در 6 دشت بزرگ از اقدامات اصلی در احداث شبکه‌های آبرسانی در این سامانه است.
با بهره‌برداری از مرحله اول شبکه‌های آبیاری و زهکشی این طرح‌ عظیم ملی، آب کشاورزی برای 23 هزار هکتار از اراضی منطقه به صورت مکانیزه و پایدار فراهم شده و ضمن ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان، شاخص‌های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه به میزان قابل‌توجهی ارتقا خواهد یافت.
بنا بر این گزارش، از دیگر مزایای این پروژه بزرگ علاوه بر تأثير مستقیم طرح بر بخش كشاورزي، بر دیگر بخش‌هاي مؤثر در توسعه منطقه‌اي نیز تاثیر مستقیم گذاشته و ضمن ایجاد جهش تولید در بخش کشاورزی و تأمین امنیت غذایی برای کشور، حدود 450 کیلومتر از نوار مرزی غرب کشور در دو استان ایلام و کرمانشاه آبرسانی می‌گردد و منجر به پایداری و ثبات سیاسی- امنیتی در مناطق مرزی غرب کشور خواهد شد.
با اجرای این طرح به‌طور میانگین 31 هزار 500 شغل ایجاد شده که با بهره‌برداری و زیر کشت رفتن کامل اراضی این منطقه برای حدود 47 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد شد.
بر اساس این گزارش، بهره‌برداری از این طرح عظیم در سال جهش تولید، باعث افزایش تولید سالیانه محصولات کشاورزی در دو استان کرمانشاه و ایلام به میزان 90 هزار تن انواع غلات، ذرت و صیفی‌جات با ارزش 125 میلیارد تومان خواهد شد.
این گزارش حاکی است، با تکمیل و بهره‌برداری کامل این پروژه، ساکنان 12 شهرستان، 25 شهر و 770 روستا از مزایا و مواهب طرح گرمسیری به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی کشور برخوردار خواهند شد.

https://news.moe.gov.ir/News-List/56010

وزیر نیرو در آئین افتتاح طرح‌های توسعه آب و خاک غرب کشور خبر داد؛

بهره‌برداری از ۲۴ سد مرزی در دولت تدبیر و امید/ آب شرب 46 شهر و 1036 روستا از محل طرح های مرزی/ ایران پنجمین کشور جهان از نظر سطح زیر کشت آبی است

وزیر نیرو گفت: در دولت تدبیر و امید در بخش رودخانه‌های مرزی 24 سد با تنظیم دو و نیم میلیارد متر مکعب به ثمر رسیده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز پنجشنبه در هفته پانزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آئین افتتاح پروژه‌های بزرگ توسعه آب و خاک در استان‌های کرمانشاه و ایلام که به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور رئیس جمهور برگزار شد، افزود: طرح مهم امروز، طرح توسعه منابع آب و خاک در مناطق مرزی کشور است. شاید به جرات بشود گفت که ایران در روی نقشه جغرافیا از حیث تنوع مسایل آب‌های مرزی و حوضه‌های آبریز مشترک مزیت منحصر به فردی دارد.
وی ادامه داد: ما 12 استان مرزی دارای مرز خشکی و 48 روردخانه مرزی داریم که حدود ۴۰ رودخانه منشا داخلی دارند و از داخل کشور سرچشمه می‌گیرند و برای همه این آبها موافقت‌نامه و مقاوله نامه های دوجانبه و بین‌المللی معتبر موجود است.
اردکانیان گفت: قبل از پیروزی انقلاب، در همین کشور با همین سرمایه‌ای که داشته و همین حق‌آبه‌ها تنها یک طرح مرزی به اجرا رسید و سد ارس با قدرت تنظیم ۶۵۰ میلیون متر مکعب در سال بر روی رودخانه مرزی مشترک ارس به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای دولت یازدهم، ۲۸ سد دیگر با قدرت تنظیم ۳.۲ میلیارد متر مکعب در چهار دوره دولت‌های قبلی نتیجه داد و در دولت تدبیر و امید به تنهایی در بخش رودخانه‌های مرزی ۲۴ سد دیگر با قدرت تنظیم ۲.۵ میلیارد متر مکعب به ثمر رسیده است.
وزیر نیرو گفت: اهداف اصلی و مهم این طرح‌ها در ابتدا تامین آب شرب مردم، تثبیت جمعیت و رفاه و آسایش مردم است.
وی اظهار داشت: آب شرب 46 شهر و 1036 روستا از محل طرح هایی که تاکنون به ثمر رسیده تامین شده است.
اردکانیان افزود: 370 مگاوات ظرفیت برقابی نصب شده در روی این سدهاست و از نظر  شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی هم تا حدود 200 هزار هکتار برنامه ریزی شده است که به مرور به مدار می‌آیند و این شبکه‌ها نقش بسیار مهمی در تنظیم تولید مواد غذایی دارند. اردکانیان گفت: ایران پنجمین کشور جهان از نظر سطح زیر کشت آبی پس از چین، هند، آمریکا و پاکستان است و سطح قابل ملاحظه‌ای کشت آبی داریم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در پانزدهمین هفته پویش #هرهفتهالفبایران هستیم، با طرح بزرگ امروز، 54 طرح از ابتدای پویش در سال جاری تاکنون با احتساب طرح امروز با سرمایه گذاری 16 هزار میلیارد تومان در بخش های آب، برق و فاضلاب به افتتاح رسیده است و وعده ما برای افتتاح و تکمیل 196 طرح دیگر تا پایان سال با سرمایه گذاری 34 هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند.
وزیر نیرو همچنین گفت: در دنیا به ازای هر هزار نفر حدودا ۴۰ هکتار زمین تحت کشت آبی هست و این نسبت در کشور ما حدود ۱۰۰ هکتار است. اگر الگوهای صحیح کشت را رعایت کنیم و از روش‌های صحیح آبیاری و فناوری‌های روز استفاده کنیم، موضوع امنیت غذایی در کشور ما دغدغه نخواهد بود.
اردکانیان گفت: در اجرای طرح های مرزی تعداد زیادی از شرکت‌ها، کارخانجات، تولید کنندگان و طراحان کشور مشغول شدند.
وی افزود: ۴۱ شرکت مهندسین مشاور، ۲۰۰ پیمانکار بزرگ در این طرح‌ها فعالیت داشتند که بزرگترین آنها قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاست که از لحاظ مالی بیش از ۴۵ درصد طرح‌ها توسط این قرارگاه اجرا شده و یا در دست اجراست اما صنایع بزرگ، تولید کنندگان لوله‌های فولادی، میلگرد، کارخانجات تامین کننده پوشش لوله‌ها، تولید پمپ و سایر تجهیزات مورد نیاز در دوران ساخت این طرح‌ها فعال بودند.
وزیر نیرو اظهار داشت: این موارد شامل طرح‌های متعددی از سد، تونل و کانال‌های مختلف است و آنچه که امروز به اتفاق همکاران در وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های کرمانشاه و ایلام با فرمان رییس جمهوری افتتاح رسمی می‌شود، نهایتا موجب افزایش ۴ برابری محصولات کشاورزی و اشتغال قابل ملاحظه‌ای خواهد بود.
اردکانیان خاطرنشان کرد: شبکه‌های دشت‌های بزرگ این دو استان به وسعت ۲۳ هزار هکتار است که تا پایان امسال به ۳۵ هزار هکتار خواهد رسید و سعی خواهیم کرد در ماه‌های باقی‌مانده فعالیت دولت دوازدهم در سال ۱۴۰۰ هم این مسیر ادامه داشته باشد.
https://news.moe.gov.ir/News-List/56023

مدیرعامل مدیریت منابع آب ایران در آئین افتتاح طرح‌های توسعه آب و خاک غرب کشور عنوان کرد:

تامین آب ۳۵ هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام تا پایان دولت دوازدهم

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در استان‌های ایلام و کرمانشاه مقرر است تا پایان دولت دوازدهم، ۳۵ هزار هکتار اراضی مشروب شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد حاج‌رسولی‌ها" روز پنجشنبه در هفته پانزدهم پویش #هرهفتهالفب_ایران و در آیین افتتاح پروژه‌های بزرگ توسعه آب و خاک در استان‌های کرمانشاه و ایلام که با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نیرو برگزار شد، مستقر در سر پل ذهاب اظهار داشت: از سال ۹۳، تونل‌ها و سدهای زیادی در استان‌های مرزی کشور وارد مدار بهره برداری شد و به تبع آن شبکه‌های زیردست آن به مرور بهره‌برداری می‌شود.
وی افزود: در این سفر ۲۳ هزار هکتار از مجموع ۳۵ هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام در قالب دو طرح بزرگ وارد مدار می‌شود.
وی گفت: اولین پروژه ، ابرپروژه تامین آب مناطق گرمسیری است که در سفر سال گذشته رییس جمهوری به کرمانشاه تا سد ازگله تامین آب این طرح افتتاح شده بود‌.
حاج‌رسولی‌ها افزود: یک سامانه انتقال به طول ۴۰۰ کیلومتر در این استان‌ها در حال اجراست که در این مقطع، ۵۲ کیلومتر کانال، ۸.۸ کیلومتر تونل و سازه‌های ایستگاه‌های پمپاژ، حدود ۲۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری،  ۸ ایستگاه پمپاژ و دو ایستگاه برق در مجموع با هزینه ۱۱۰۰ میلیارد تومان وارد مدار می‌شود.
وی گفت: در طول سامانه انتقال، دشت‌های ازگله با وسعت ۹۰۹ هکتار، چگیران ۳۷۸۴ هکتار، ذهاب شمالی ۵۳۹۰ هکتار، ذهاب جنوبی ۱۴۵۶ هکتار و حومه قراویز ۱۵۶۵ هکتار تحت پوشش این شبکه هستند.
وی گفت: همزمان با این طرح، در سایر مناطق استان کرمانشاه، شبکه‌های پائین دست سدهای این استان هم به عنوان دومین پروژه وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ۶ سد در سال‌های قبل احداث شده بود و ۵ سد در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسید که شبکه‌های پائین دست آن اکنون وارد مدار بهره برداری می‌شود.
وی یادآوری کرد: سد جامیشان در سفر سال گذشته رییس جمهوری، سد شرفشاه در دو ماه پیش و سه سد "زمکان"، "تنگ حمام" و "دایک گیلان‌غرب" هم با حضور معاون اول رئیس جمهوری در این استان افتتاح شده بود.
حاج‌رسولی‌ها گفت: مجموعا ۸ هزار و ۴۰۰ هکتار شبکه‌های پائین دست این سدها در این سفر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که برای اینها ۲۹۰ کیلومتر لوله فولادی سایز بزرگ و جی‌.آر.پی بالای یک متر و ۲۶ کیلومتر کانال اصلی احداث شده است.
وی خاطرنشان کرد: مجموع سرمایه‌گذاری وزارت نیرو برای این دو طرح  ۱۲۶۵ میلیارد تومان است که تامین آب ۱۲ شهرستان، ۲۵ شهر و ۷۷۰ روستا را بر عهده دارد.

https://news.moe.gov.ir/News-List/56024

رئیس جمهور در آئین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی کرمانشاه و ایلام:

با طرح توسعه منابع آب و خاک، محصولات کشاورزی نواحی مرزی چهار برابر افزایش می‌یابد/ در این دولت ۲۴ سد در نواحی مرزی احداث شده است

رئیس جمهور افتتاح طرح‌های عظیم ملی در ایران اسلامی در هر پنجشنبه را پیام و علامت بزرگی از قدرت ملت ایران به بدخواهان از جمله آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع دانست و تاکید کرد که افتتاح این طرح‌های عظیم نشان می‌دهد دشمنان با اعمال تحریم‌های سخت نیز قادر نخواهند بود ملت ایران را از مسیر آبادانی و سازندگی کشورشان باز دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی در استان های کرمانشاه و ایلام، گفت: طرح بهره برداری از 23 هزارهکتار اراضی کشاورزی نواحی مرزی با بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری، بیش از همه طرح‌ها لذت بخش است. در زمان جنگ تحمیلی وقتی از غرب تا جنوب کشور و از پیرانشهر تا خرمشهر عبور می‌کردیم یکی از آرزوهای ما آبادشدن این مناطق و دشت‌های کرمانشاه و ایلام بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه به ثمر رسیدن این طرح ملی از آرزوهای مرحوم هاشمی رفسنجانی هم بوده است، گفت: در اواخر دولت آقای هاشمی این طرح را در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و برای اجرای آن مصوبات فراوانی داشتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه گستردگی و حجم این طرح بسیار بزرگ است، گفت: در اجرای این طرح سدهای زیادی تأسیس شده به طوری که از پیروزی انقلاب تا آغاز فعالیت دولت یازدهم 28 سد و در این دولت به تنهایی 24 سد در این مناطق احداث شده است و احداث تونل نوسود یکی از شگفتی‌های مهندسی کشور بوده است که در دولت یازدهم به اتمام رسید.

دکتر روحانی در ادامه با تشکر از مقام معظم رهبری برای موافقت ایشان با اختصاص 8 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای پیشبرد این پروژه در دولت یازدهم و دوازدهم، خاطر نشان کرد: امروز شاهد افتتاح بخش بزرگی از این طرح ملی هستیم و 23 هزار هکتار از اراضی استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد که تا پایان امسال به 35 هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت به تامین امنیت غذایی و آبادانی مرزها، توجه خاص و ویژه دارد، اظهار داشت: تمام دولت، کارگزاران، استانداران، مهندسان و پیمانکاران،  تا ساعت آخر فعالیت این دولت، با حساسیت تکمیل این گونه طرح‌ها را دنبال می‌کنند و بی‌تردید این روند در دولت‌های بعدی نیز تداوم می‌یابد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در طول 7 سال گذشته تلاش‌ها و اقدامات بسیار خوبی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور انجام شده و این روند همچنان برای تأمین امنیت غذایی کشور ادامه دارد.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش وزیر نیرو در مورد ساخت سدهای مرزی در 12 استان مرزی کشور بعد از انقلاب، گفت:‌ معنی این تلاش‌ها و اقدامات این است که انقلاب اسلامی همواره برای امنیت غذایی و آبادانی مرزها توجه ویژه‌ای داشته است.

دکتر روحانی اظهار داشت: استان‌های کرمانشاه و ایلام که در دوران جنگ با مشکلات زیادی مواجه بودند با اجرای این طرح ملی امروز از نظر کشاورزی و آبادانی اراضی وضعیت خوبی دارند و با اجرای این طرح‌ها محصولات کشاورزی در این منطقه چهار برابر افزایش می‌یابد.

رئیس جمهور با تشکر از همه دست‌اندرکاران اجرای این طرح عظیم ملی، گفت: بالغ بر 200 شرکت پیمانکار از جمله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و بیش از 40 شرکت مهندسی مشاور در این پروژه فعالیت داشتند و همه تلاش کردند تا امروز بخش بزرگی از این پروژه ملی به ثمر برسد و با ادامه تلاش‌ها بخش دیگر آن نیز تا پایان دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها هستیم و این بسیار خوشحال‌کننده است، گفت: آبادانی نقاط مرزی کشور بسیار مهم است و این کار در استان‌های مرزی جنوبی هم با جدیت از سوی دولت پیگیری می‌شود.

دکتر روحانی همچنین آبادی زمین‌ها، مهار رودخانه‌ها و احداث سدها و حفظ خاک را باعث سالم شدن محیط زیست عنوان کرد و گفت: سدها مانع بزرگی در مقابل سیل است و امنیت جان مردم را تأمین می‌کند.
https://news.moe.gov.ir/News-List/56027