تهران

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خبر داد؛

صرفه‌جویی ۷۰ هزار میلیارد تومانی با مدیریت مصرف برق/ صرفه‌جویی ۳۰ هزار مگاواتی صنعت برق

معاون وزیر نیرو در اموربرق و انرژی از صرفه‌جویی ۷۰ هزار میلیارد تومانی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "همایون حائری" روز شنبه در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آئین جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 1399 (برنامه 099) که در قالب پروژه‌های "ساز و کاری" با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: این میزان صرفه‌جویی معادل سه برابر درآمد سالانه صنعت برق است.
وی توضیح داد: ما از سال ۹۷ برنامه‌ای را با عنوان مدیریت پیک مصرف شروع کردیم و امسال مرحله سوم آن به اتمام رسیده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: مرحله نخست برنامه عبور صنعت برق از پیک مصرف برق در سال ۹۷ انجام شد که شامل استفاده موثر از ظرفیت‌های استانی و تغییر ساعات کار اداری بود.
حائری گفت: مرحله دوم آن در سال ۹۸ بود که با اجرای پکیج ۰۹۸ بود که برنامه و مسئولیت هر کدام از شرکت‌ها مشخص شد و یک کار برنامه‌ریزی شده را انجام دادیم و مرحله سوم هم در سال ۹۹ بود.
وی گفت: در سال ۹۷، ۵ هزار مگاوات با کمبود تولید نیروگاه برق‌آبی مواجه شده بودیم و شرایط بسیار سختی را داشتیم  که هم می‌خواستیم این طرح را پیاده و هم باید به گونه‌ای کمبود تولید را‌ کنترل کنیم که هم‌افزایی خوبی داشتند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: اتفاقا مدیریت مصرف منجر به این شد که بخشی از کمبود را در سال ۹۷ بتوانیم جبران کنیم. اقدام‌هایی که در آن زمان انجام شد شامل حفظ و افزایش آمادگی واحدهای حرارتی موجود بود که ظرفیت‌های جدید نیروگاهی را داخل مدار آوردیم، ظرفیت‌های قدیمی هم آماده و آپ‌گرید شد و افزایش ظرفیت دادیم.
وی گفت: طرح ویژه،  تغییر ساعات کاری اداری با همکاری استانداری‌ها را داشتیم که یک اقدام استانداری محور بود. مصوبه هیات وزیران گرفته شد و کار را شروع کردیم که نتایج بسیار خوبی داشت.
وی همچنین با اشاره به دیگر اقدام‌های مرتبط در این زمینه اعم از ارزیابی عملکرد روزانه  شرکت‌های توزیع گفت: این نمونه‌ای از کاهش پیک مصرف در سال ۹۷ است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: در این سال ما به رشد پیک مصرف ۲.۹۸ درصد رسیدیم و دو هزار مگاوات هم توانستیم صرفه‌جویی کنیم که پس از ۱۰ سال رشد پیک مصرف ۵.۲ درصد سال ۹۷ اولین سالی بود که این میزان کاهش را داشتیم.
وی با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته در این بخش در سال ۹۸ اعم از انجام طرح‌های اولویت‌دار برق، حفظ و افزایش واحدهای حرارتی، آبی و تجدیدپذیر و اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف از جمله انعقاد ۱۲۰ هزار تفاهم‌نامه همکاری مشترک با صنعت، کشاورزی، تجاری و مولدهای خودتامین، اداری و سی.ان.جی با کمک استانداران گفت: در سال ۹۸ در نتیجه این اقدام‌ها در زمان پیک توانستیم ۳۸۷۴ مگاوات پیک دهیم؛ این بدان معناست که باید برای تامین این توان، ۵۲۰۰ مگاوات در بخش تولید، نیروگاه احداث کنیم.
حائری با اشاره به مزایای فنی و اقتصادی این اقدام‌ها گفت: ضریب توان در روز پیک مصرف سال ۹۸‌، ۹۱.۵ درصد بود که این عدد در سال ۹۷‌، ۸۹ درصد بود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در مرحله سوم در این زمینه مجهزتر وارد شدیم؛ مرکز پایش تجهیز شد که به صورت آنلاین رفتار بار مصرفی تمامی شرکت‌های توزیع و برق‌ منطقه‌ای مونیتور می‌شود.
وی گفت: با پیاده‌سازی این مرکز، اقدام‌های مدیریت مصرف در آن انجام می‌شود.
حائری با اشاره به اقدام‌های مرتبط در این بخش اعم از حفظ و ارتقای واحدهای موجود و راه‌اندازی واحدهای جدید، ایجاد ظرفیت جدید ۱۸۴۰ مگاوات و انعقاد تفاهم‌نامه مشترک به میزان ۱۲۹۴ مورد، شروع فعالیت استارت‌‌آپی در مدیریت مصرف برق گفت: در این سال، به میزان ۵۶۴۶ مگاوات صرفه‌جویی شد که باید بیش از ۷ هزار مگاوات نیروگاه احداث می‌کردیم که این توان را تامین کند.
وی همچنین با اشاره به صرفه‌جویی ۲۱۵۴ مگاوات در مدیریت پیک مصرف شب در سال جاری توامان با مدیریت پیک روز که برای نخستین بار محقق شد، گفت: در پیک شب، ۵۸ هزار و ۲۲۰ مگاوات پیک مصرف یکی از روزها بود که علاوه بر این میزان صرفه‌جویی، ۵۹ هزار و ۱۱ مگاوات چیزی بود که توانستیم کاهش دهیم.
حائری گفت: ضریب بار در سال جاری از ۹۱.۵ به ۹۴ درصد رسید، در حالی که کمترین کشوری وجود دارد که ضریب بار آن به این عدد برسد و این نشان می‌دهد که برای سال‌های آینده باید برنامه‌های دیگری داشته باشیم تا بتوانیم قله مدیریت مصرف را فتح کنیم.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین اظهار داشت: اگر با این شیب بتوانیم حرکت کنیم تا ۱۰ سال آینده پیک مصرف ما عدد ۶۴ هزار و ۶۹۶ مگاوات خواهد بود و در صورتی که این مدیریت مصرف ادامه نیابد، این ظرفیت به ۸۶ هزار و ۷۰۹ مگاوات خواهد رسید و این به معنای ضرورت ایجاد ۱۲۵ هزار مگاوات نیروگاه است.
وی از صرفه‌جویی ۳۰ هزار مگاواتی با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف خبر داد و گفت: از دستاوردهای وزارت نیرو در اجرای سه ساله مدیریت مصرف،  ممیزی ملی مدیریت تقاضا و مصرف برق توسط وزارت نیرو با عملکرد بی‌نظیر کنترل پیک ۲.۹۸ درصد به ۹۹ صدم درصد است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/56058

مدیرعامل توانیر با اعلام عبور موفق صنعت برق از پیک تابستان 99 تاکید کرد؛

صنعت برق تابستان سخت و پرافتخاری را پشت سر گذاشت

آیین تحقق برنامه 099 و عبور موفق از اوج مصرف برق تابستان با حضور وزیر نیرو و از طریق ارتباط تصویری با مناطق برق کشور در مرکز پایش صنعت برق برگزار شد.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت توانیر در آیینی که به مناسبت عبور موفق صنعت برق از دوره اوج مصرف برق تابستان 99 با حضور وزیر نیرو و استاندار تهران در مرکز پایش صنعت برق و در ارتباط ویدیو کنفرانسی با سایر استانها برگزار شد، با اشاره به گرمای زودرس و افزایش 1.8 درصدی متوسط دمای هوا نسبت به سال گذشته که با افزایش بیش از 2 هزار مگاواتی مصرف برق شبکه طی خرداد گذشته همراه بود، اظهار داشت: علاوه بر آن امسال هزار مگاوات نیاز مصرف مشترکان جدید به همراه هزار مگاوات نیاز صنایع جدید تامین شد که در مجموع 4 هزار مگاوات افزایش را شامل می‌شود و باعث شد تابستان سخت ولی افتخار آمیزی برای صنعت برق رقم بخورد.
محمد حسن متولی زاده اقدامات صنعت برق طی تابستان امسال را 1.5 برابر از نظر پیک بار و 2 برابر از نظر انرژی، مثمر ثمر عنوان کرد که اثر بخشی مدیریت توامان عرضه و تقاضا را به اثبات رساند.
مدیرعامل توانیر میزان آمادگی نیروگاه‌ها و شبکه انتقال برق کشور طی تابستان امسال را صد در صد ذکر کرد که در این بین موارد محدودی از حوادث ناشی از فرسودگی شبکه نیز اتفاق افتاد که با آمادگی تلاشگران صنعت برق ،به سرعت بازیابی شد.
وی راه اندازی مرکز پایش صنعت برق به عنوان فرماندهی مدیریت بار در سطح کشور که با نرم افزارهای ایرانی و با همکاری و هماهنگی شرکتهای صنعت برق انجام شد را بسیار اثربخش عنوان کرد وافزود: امسال به دلیل اقدامات مدیریتی بعد از 10 سال پیک شب از پیک روز پیشی گرفت که نشان می دهد کاهش مصارف روشنایی باید به عنوان اولویت در دستور کار قرار بگیرد.
مدیرعامل توانیر اقدامات مدیریت بار و مصرف انرژی طی تابستان امسال را با 13 هزار میلیارد تومان صرفه جویی خرید برق از نیروگاههای خصوصی همراه دانست و افزود: به رغم مدیریت بار صنایع در ساعات پیک ،مصرف این بخش بیش از 11 درصد افزایش یافت و محدودیتی برای بخش تولید ایجاد نشده است.
وی پیگیری برنامه های صنعت برق با همین شتاب را مستلزم حمایت از تعرفه پیک بحرانی عنوان کرد که در صورت  تصویب مراجع ذی ربط لازم است به عنوان یک اقدام الزام آور پیگیری و سازوکار اجرایی آن پیاده سازی شود.
مهندس متولی زاده با تشکر از حمایتهای معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ، از تلاش تمامی مدیران بخشهای تولید ،انتقال ،توزیع ، مراکز دیسپاچینگ و مرکز پایش صنعت برق همچنین همکاری خوب صدا و سیما و فعالان رسانه ای ،نقش استانداران را در عبور موفق صنعت برق از پیک تابستان بسیار موثر عنوان کرد.
در ادامه این مراسم که با قدردانی از استانداران تهران ، خوزستان و فارس از طریق ویدیو کنفرانس همراه بود، لوح تقدیر و تندیس یادبود از سوی وزیر نیرو به انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و عنایت اله رحیمی استاندار فارس اعطا شد.
دکتر محسنی بند پی در این مراسم صنعت برق را اثربخش ترین ،موثرترین و کلیدی ترین زیرساخت توسعه پایدار عنوان کرد که نقش آن در تامین سلامت و امنیت جامعه ،اشتغال ،رونق تولید و گسترش عدالت اجتماعی انکار ناپذیر است.
استاندار تهران افزایش بهره وری را از جمله دستاوردهای وزارت نیرو در دولت دوازدهم عنوان کرد که در کنار آن اقدامات مدیریت مصرف ،کاهش قیمت تمام شده خدمات، افزایش راندمان نیروگاه‌ها، استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر و کاهش آلودگی زیست محیطی در حال اجراست.

https://news.moe.gov.ir/News-List/56062

وزیر نیرو در جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 99: / (بخش اول)

تجربه موفقی طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ در تاریخ مدیریت آب و انرژی کشور ثبت شد/ قدردانی از همکاری استانداران با وزارت نیرو در گذر موفق از اوج مصرف برق در تابستان 99

وزیر نیرو با بیان این که سال گذشته و امسال از سال‌های ویژه و فراموش نشدنی در تاریخ صنعت برق کشور است، گفت: در سال‌های ۹۷ و ۹۸ تجربه موفقی در تاریخ مدیریت آب و انرژی کشور ثبت شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" عصر روز شنبه هم‌زمان با شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، در آئین جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 1399 (برنامه 099) که در قالب پروژه‌های "ساز و کاری"  برگزار شد، با یادآوری سیلاب‌های وسیع اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ در حدود ۲۵ استان کشور بویژه خورستان گفت: در این عرصه هم تلاش، فعالیت، تخصص، همت بالا و مسئولیت پذیری همه دست‌اندرکاران عرصه مدیریت منابع آب و بویژه استانداران فراموش نشدنی است.
وی تصریح کرد: ما تحریم‌های سخت و گسترده‌ای را تجربه می‌کنیم و طبیعتا همه تلاش کرده‌ایم که با تدارک لازم، افزایش تاب‌آوری جامعه را در برابر این تحریم‌های ظالمانه فراهم کنیم؛ هم در عرصه برق و هم آب، وزارت نیرو و دستگاه‌های همراه در سازمان دولت و در بخش خصوصی و مردم، نقش مهم و تاثیرگذاری داشتند.
وی با اشاره به خشکسالی گسترده در سال آبی 97-96 که موجب کاهش منابع آب در مخازن سدهای چند منظوره بویژه در استان خوزستان شد، اظهار داشت: ما به یک باره در تابستان ۹۷ با کاهش حدود ۵ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق‌آبی مواجه بودیم.
اردکانیان افزود: مدیریت آن سال آبی از سختی‌ها و ویژگی‌های خاصی برخوردار بود که جز با فرهنگ تدبیر، همت والا، تلاش شبانه‌روزی و درک صحیح عرصه مدیریت منابع آب به عنوان یک عرصه میان بخش عملی نبود که نزدیکی و فعالیت مستمر همکاران ما در وزارت کشور و استانداری‌ها بسیار حائز اهمیت بود‌ و استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان‌ها مانند یک همکار نزدیک، دوشادوش وزیر نیرو و مدیران ارشد صنعت آب و برق در تب و تاب خشک‌ترین سال نیم قرن اخیر بودند.
وزیر نیرو گفت: بلافاصله بعد از سال آبی 97-96، در سال آبی 98-97 ما با یکی از پرآب‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر مواجه بودیم‌.
اردکانیان گفت: بر اساس آمار ثبت شده، آن سال یکی از سه سالی بود که پرآب‌ترین و پربارش‌ترین سال‌ها را در تاریخ ۵۰ ساله نشان می‌داد.
وی ادامه داد: ما بعد از پشت سر گذاشتن این دو تجربه که بویژه در سال‌های تحریم که به معنای حداکثر سازی استفاده از ظرفیت‌های موجود قلمداد می‌شد، برنامه خاموشی صفر ۹۸ را در تابستان ۹۸ در دستور کار داشتیم.
وزیر نیرو افزود: طبق آمار، دست‌کم در یک دهه قبل از سال ۹۷، هر سال در تابستان با افزایش اوج بار یا پیک تابستان به میزان حدود ۵ درصد مواجه بودیم؛ یعنی علاوه بر پاسخگویی به تمام نیازها در همه بخش‌ها در طول سال، سالانه حدود دو تا سه هزار مگاوات و بلکه بیشتر صرفا برای پاسخگویی به اوج بار تابستان و افزایش نسبت به سال قبل ظرفیت‌سازی کرده، نیروگاه احداث و سرمایه‌گذاری کنیم تا تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.
 
مدیریت مصرف در دستور کار این دوره مدیریت وزارت نیرو مقدمه‌ای بر مدیریت تقاضاست
وزیر نیرو گفت: آنچه به عنوان مدیریت مصرف در دستور کار این دوره مدیریت وزارت نیرو است، مقدمه‌ای بر مدیریت تقاضاست.
وی افزود: طبیعتا در تابستان سال‌های ۹۷، ۹۸ و امسال اگر قرار بود در بر همان پاشنه بچرخد باید در هر تابستان علاوه بر سایر نیازها صرفا برای عبور موفق بدون خاموشی از پیک چندین هزار مگاوات نیروگاه بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کردیم.
وزیر نیرو افزود: فارغ از تحریم، این روند، روند قابل ادامه و پایداری نبوده، نیست و نخواهد بود.
اردکانیان با بیان اینکه با جمعیت رو به رشدی مواجه هستیم، گفت: مدیریت مصرف به معنای صرفه‌جویی نیست، بلکه عمدتا ناظر بر اصلاح روش‌های مصرفی است و مدیریت تقاضا هم عرصه توسعه‌یافته‌تری نسبت به میدان و عرصه مدیریت مصرف است.
اردکانیان گفت: ما در این سال‌ها و دوره فشارهای حداکثری، حداکثر استعدادهای خودمان را هم به کار گرفتیم و در هر دو عرصه مدیریت مصرف و تقاضا داریم کار می‌کنیم؛ به نوعی جبران مافات نسبت به سال‌هایی است که در تابستان‌‌ها پیک مصرف بالایی داشتیم.
 ادامه دارد...
https://news.moe.gov.ir/News-List/56060

وزیر نیرو در جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان ۹۹: (بخش دوم و پایانی)

در آستانه تثبیت یک وضع مطلوب در صنعت برق کشور هستیم/ تمام تعهدات صادرات انرژی به همسایگان در تابستان امسال انجام شده است/ نقش موثر مردم و رسانه‌ها در مدیریت بار طی تابستان ۹۹

وزیر نیرو گفت: امروز جشن ما در ۲۵ مرداد ۹۹ از این نظر جشن مهم و باشکوهی است که ما در آستانه تثبیت یک وضع مطلوب در صنعت برق کشور هستیم.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" عصر روز شنبه هم‌زمان با شانزدهمین هفته از پویش #هرهفتهالفب_ایران، در آئین جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 1399 (برنامه 099) که در قالب پروژه‌های "ساز و کاری"  برگزار شد، افزود: ما به این نتیجه رسیدیم که یکی از موجبات تفاخر ما این است که بدون خاموشی و پاسخگویی به تقاضاهای انرژی پیک کمتری هم داشتیم و این توسعه یافتگی واقعی در عرصه مدیریت انرژی در کشور است.
وی ادامه داد: ما در تابستان ۹۷ توانستیم در اولین راند برنامه مدیریت مصرف با همکاری بویژه استانداران و سایر بخش‌ها و شروع یک برنامه جامع با رسانه ملی و رسانه‌های مختلف رشد ۵.۲ درصدی سالیانه اوج بار را به ۲.۹۸ درصد کاهش دهیم.
اردکانیان گفت: این امر موجب شد که با اعتماد به نفس،  برنامه صفر ۹۸ را عرضه کنیم و از تقریبا مرداد ۹۷ آغاز شد و تابستان ۹۸ را بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده پشت سر گذاشتیم در حالی که تعهداتمان به صادرات انرژی را هم پاسخگویی کرده بودیم و رشد اوج بار ما به نسبت به سال قبل از آن از ۲.۹۸ درصد هم کمتر شد و به یک درصد رسید.
وی افزود: به این نتیجه رسیدیم که ما این توان بالقوه را در کشور نه تنها در وزارت نیرو که در دستگاه‌های همکار در سطح مدیران ارشد، پل‌های مطمئن ارتباطی اعم از رسانه ملی و دستگاه‌های ارتباط جمعی و از همه مهمتر در سطح افکار عمومی و مردم داریم که رشد اوج بار ۵.۲ درصدی را فراموش و بر روی رشد بار حدود یک درصد برنامه‌ریزی کنیم.
وزیر نیرو گفت: این اتفاق بزرگی است که امسال هم رقم زده شد و طبق گزارش‌‌ها تابستان امسال را هم توانستیم با رشد اوج بار حدود یک درصد پشت سر بگذاریم.
اردکانیان با بیان این که مشخصات یک وضع و مدیریت مطلوب در صنعت برق شامل سه خصوصیت است توضیح داد: خصوصیت اول این که در زمان اوج بار، کمبود تولید نداشته باشیم و به مصرف کنندگان خاموشی برنامه‌ریزی شده ندهیم.
وی گفت: این اتفاق در تابستان امسال محقق شد. ما یکی دو اتفاق فنی ناشی از خرابی دستگاه‌ها و اشکالاتی در عرضه برق در برخی نقاط معدود کشور برای مدت کوتاه داشتیم که به هیچ وجه به معنای کمبود تولید و خاموشی برنامه‌ریزی شده نیست و به استناد آنچه اتفاق افتاده و عملکرد ثبت شده ما تابستان ۹۹ و اوج بار را بدون خاموشی پشت سر گذاشتیم.
اردکانیان اظهار داشت: خصوصیت دوم این که در عین حال نداشتن خاموشی برنامه‌ریزی شده و کمبود تولید، توانسته‌ باشیم به تقاضاهای انرژی پاسخ دهیم.
وی گفت: این موضوع بویژه در شرایط تحریمی بویژه در سالی که به نام جهش تولید مزین است  شرط و قید فوق‌العاده مهمی است. در ماه‌های اخیر بویژه فروردین امسال بنا به آمار گزارش شده جهانی ، تعداد قابل توجهی از کشورهای صنعتی دنیا به دلیل بیماری کووید ۱۹ و رکود اقتصادی ناشی از آن و قرنطینه‌های اجباری بین ۵ تا ۲۵ درصد کاهش تقاضای انرژی داشتند. کشور ما در شرایط تحریمی در سال جهش تولید با افتخار اعلام می‌کند در این مدت به نسبت زمان مشابه پارسال به بخش صنایع بزرگ خود ۱۱ درصد و به بخش کشاورزی حدود ۴.۵ درصد انرژی بیشتر عرضه کرده است و به طور متوسط در کشور ۴.۳۵ درصد عرضه انرژی ما هم بیشتر بوده است.

تمام تعهدات صادرات انرژی به همسایگان در تابستان امسال انجام شده است
وزیر نیرو گفت: ما تعهداتی هم به همسایگان خود برای صادرات انرژی داریم که تمام و کمال این تعهدات در تابستان امسال هم ایفا شده و به انجام رسیده است.
اردکانیان گفت: خصوصیت سوم وضعیت مطلوب در مدیریت انرژی،  این است که ما در عین حالی که خاموشی نداریم، به تقاضاهای روزافزون و منطقی پاسخ می‌دهیم که سالی حدود یک میلیون مشترک بیشتر داریم و تقاضا در بخش‌های تولید رو به گسترش است ، ناچار به سرمایه‌گذاری غیر ضروری نباشیم.
وزیر نیرو گفت: این که بتوانیم مانع از این شویم که سالانه هزاران میلیارد تومان از پول مردم را صرف ساخت نیروگاه یا نیروگاه‌هایی کنیم بخواهند حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار مگاوات ساعت اوج بار ما را در تابستان پاسخگویی کنند و نتوانیم این سرمایه ارزشمند را در سایر بخش‌های کشور در صنعت برق به کار گیریم.
وزیر نیرو با اشاره به ارائه گزارش این وزارت‌خانه در خصوص دستاوردهای صنعت برق به مقام معظم رهبری در تابستان امسال که همگی برای نخستین بار در سال ۹۸ با عنوان اولین‌های برقی محقق شده بود اظهار داشت: با اظهار لطف کریمانه معظم له و قدردانی که از همه همکاران و دست‌اندرکاران صنعت برق داشتند و تاکیدشان بر ادامه این فعالیت‌ها به درستی بر یکی از نقاط نیاز ما اشاره کردند و انگشت گذاشتند و آن هم موضوع فرسودگی شبکه‌های انتقال و توزیع است و هشدار دادند که حواستان به این بخش باشد، احداث نیروگاه و ایجاد ظرفیت‌های جدید بسیار کار لازمی است اما بسیار مهم است که سرمایه‌گذاری لازم برای بازسازی و نوسازی شبکه‌های انتقال و توزیع هم داشته باشیم که در یک برف سنگین در شمال کشور هموطنان با مشکلات جدی ناشی از اختلال مواجه نشوند.
وی گفت: طول شبکه‌های انتقال و توزیع ما در کشور حدود ۹۰۰ هزار کیلومتر است ، حدود ۵۰۰ پست برق احداث شده داریم که برای نگهداری و تعمیرات نیاز به منابع دارند ، حدود ۹۰ نیروگاه بزرگ ما مشغول فعالیت هستند که برای افزایش راندمان، بازسازی‌های ضروری و نگهداری‌ها نیاز به منابع دارند.
وی گفت: این که ما بتوانیم سرمایه‌گذاری غیر ضروری در بخش نیروگاهی صرفا برای یک اوج بار فزاینده نداشته باشیم این یکی از شاخصه‌های اصلی مدیریت مطلوب است که با این تثبیت افزایش فقط یک درصد به این مهم هم دست یافتیم‌ و از فردا همکاران برنامه‌ریزی خود را برای برنامه صفر صفر صفر ، خاموشی صفر در آخرین سال این قرن که تابستان ۱۴۰۰ است آغاز کنند تا بتوانیم افزایش اوج بار در این تابستان را در حد همین یک درصد نگه داریم و با تکرار این دستاورد در سه سال متوالی به تعبیری این دستاورد به نام صنعت برق ایران سند زده شود.
اردکانیان ادامه داد: ما قطعا با استمرار این حرکت و کاهش هزینه‌ها و با سایر برنامه‌های ساز و کاری که در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۹۹ تدارک دیدیم دست مریزاد واقعی را به مردم خواهیم گفت.
وی گفت: امروز ما از وعده ۲۵۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان که ۲۰۰ پروژه آن ساخت و سازی و ۵۰ پروژه ساز و کاری است موفق شدیم ۵۱ پروژه ساخت و سازی شامل سدها ، شبکه‌ها، تصفیه‌خانه‌ها و نیروگاه را افتتاح کنیم و چهار پروژه ساز و کاری شامل همین پروژه‌ امروز با سرمایه‌گذاری مجموع ۱۶ هزار میلیارد تومان به ثمر رسیده است و وعده ما تا پایان امسال برای تکمیل و افتتاح ۱۹۵ پروژه دیگر در چارچوب این پویش با سرمایه‌گذاری حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند.
اردکانیان گفت: امید است با همکاری همه بخش‌های فعال دست‌اندرکار این‌ها به ثمر برسد و سال آینده توفیق داشته باشیم در ماه‌های و هفته‌های پایانی فعالیت دولت تدبیر و امید برای سومین بار متوالی تابستان بدون خاموشی و توام با عرضه و صادرات انرژی بیشتر و سرمایه‌گذاری بهینه در عرصه‌هایی که نیاز واقعی صنعت برق است را به اتفاق همه شما، استانداران و همکارانمان در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات کشور جشن بگیریم و تا آن زمان اثری هم از بیماری کووید ۱۹ در کشور ما و در دنیا نباشد و همکاران بخش سلامت هم در آسایش به سر ببرند. همانگونه که امسال سعی کردیم از ناحیه آب و برق اختلالی در عرصه خدمات درمانی و عرضه این خدمات ایجاد نشود در ایام پیش رو هم مسیر خدمت باز باشد‌.

https://news.moe.gov.ir/News-List/56063

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

منابع ناشی از قبوض پرداختی مردم برای مدیریت اوج بار و سرمایه‌گذاری در شبکه هزینه می‌شود/ شتاب‌بخشی به طرح‌های آبرسانی در سایه یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی

وزیر نیرو با اشاره به توصیه اخیر رهبر معظم انقلاب به دست‌اندرکاران صنعت برق کشور در خصوص توجه به شبکه‌های انتقال و توزیع برق گفت: منبع ما، داخلی و از محل قبوض پرداختی توسط مردم است و موظفیم آن را در بهترین جا مصرف کرده و در شرایط فعلی مدیریت اوج بار و سرمایه‌گذاری در بخش شبکه هزینه کنیم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" عصر روز شنبه هم‌زمان با شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، در حاشیه آئین جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان 1399 (برنامه 099) که در قالب پروژه‌های "ساز و کاری"  برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شهرهای زیادی در کشور وجود دارند که نیازمند کابل‌های خودنگهدار هستند تا با استقرار این کابل‌ها بتوان از خاموشی‌های ناشی از اتفاق‌ها کاست و علاوه بر زیبایی بیشتر محیط شهری، با محیط زیست هم از حیث عدم قطع درختان سازگاری بیشتری داشته باشیم، همچنین در مجموع پاسخ مثبتی به توصیه اخیر مقام معظم رهبری داده باشیم که فرمودند حواستان به شبکه‌های توزیع و انتقال باشد، که این‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری است.
وی گفت: ما به کمک مردم بویژه مصرف‌کنندگان عمده و بخش‌های تولیدی کشور و ۲۹۵ هزار موافقت‌نامه‌ای که از آغاز امسال تا قبل از شروع فصل گرم با بخش‌های مختلف صنعت و کشاورزی به امضا رساندند توانسته‌ایم مصرف این بخش‌ها در زمان اوج بار تابستان را از ساعاتی به ساعات دیگر منتقل کنیم و پیک اوج بار را کاهش دهیم.
وی گفت: این موجب شده که مصارف وقت شب که عمدتا خانگی است و شکل عادی خود را دارد به عنوان اوج بار خود را نشان دهد، به این معنا که ما کاهش در مصارف شب نداشتیم و کاهش اصلی را در روز داشتیم که امسال اوج بار ما در روز ۳۱ تیر در هنگام شب به ثبت رسید.
وزیر نیرو افزود: مردم پاسخ مثبت‌تری به درخواست‌هایی دادند که از آن‌ها خواسته شده بود در ظهر تابستان دمای کولر گازی منازلشان را به جای ۱۸ یا ۱۷ روی ۲۴ بیاورند و دور آن را کند کنند و در بخش خانگی و نیز  تولیدی پیک‌سایی کنیم.
اردکانیان درباره حذف قبوض کاغذی در حوزه آب هم گفت: در خصوص قبض آب هم همکاران شروع کرده‌اند و طبق گزارش وصولی در آستانه اجرای این طرح هستند‌. امیدواریم از قِبل حتی شرایط کرونایی هم که عدم مراجعه حضوری مردم را ضروری‌تر می‌کند بتوانیم یک نوع رفتار هوشمند در بخش ارباب رجوع صنعت آب را هم توسعه دهیم.
اردکانیان درباره گذر از پیک مصرف آب هم گفت: وضعیت آب به نسبت سال‌های خشکی که پشت سر گذاشته‌ایم و در فاصله نزدیک به ما هم هست، شرایط نسبتا مناسب‌تری است. اکنون درصد قابل توجهی از مخازن سدها آب دارند و برنامه‌ریزی‌ها این گونه است که در بخش شرب و بهداشت بویژه در شرایط کرونایی با مشکل جدی مواجه نشویم، بتوانیم نیازهای بخش کشاورزی را پاسخگو باشیم، در سال جهش تولید،  موضوع امنیت غذایی و خاطرجمعی از تولید کالاهای اساسی در کشور تا درصد بالاتری فراهم شود، به نیاز بخش صنعت پاسخ دهیم و خدمات مربوط به جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب را به گونه‌ای که اعلام وعده کردیم انجام دهیم.
وی گفت: ما اکنون، مدت قابل ملاحظه‌ای است که تقریبا هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب را در کشور وارد مدار بهره‌برداری می‌کنیم، هر ۵۰ روز یک بار یک سد مخزنی از محل اعتبارات ملی افتتاح می‌شود، ده‌ها هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی توسط ما و شبکه‌های فرعی توسط بخش کشاورزی و طرح‌های آبرسانی روستایی وارد مدار می‌شود.
اردکانیان گفت: امسال بنا داریم در سایه یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و تجمیع امکانات اعم از مالی، فنی و نیروی انسانی سرعت بیشتری به آبرسانی روستایی داده شود و طبق وعده تا پایان دولت ۱۰ میلیون نفر جمعیت روستایی کشور از نعمت شبکه آب پایدار بهره‌مند شوند.
وی گفت: برای بخش آب مانند برق، زمان حاضر زمان خاصی برای اوج مصرف نیست، امید است با کاهش دما و عدم استمرار آن در نقاطی که با تنش آبی مواجه هستند، مردم با مشکلات کمتری مواجه شوند.

وزیر نیرو همچنین درباره تاثیرات قانون جدید آب بر منابع آب زیرزمینی گفت: حدود چهل سال از عمر قانون فعلی ما با عنوان قانون توزیع عادلانه آب می‌گذرد و مربوط به زمانی است که به لحاظ شرایط اقلیمی و جمعیتی و نیازهای کشور دغدغه ما توزیع عادلانه آب بوده است. یعنی آنقدر آب موجود و تقاضا محدود بوده که رعایت عدالت در توزیع مهم بوده است، اکنون که توزیع آب مسئله کماکان مهمی است، مقولاتی همچون حفاظت از منابع آب، کیفیت آب و تعادل بخشی به کاهش منابع زیرزمینی و سایر بخش‌هایی که عرصه‌های جدید مدیریت مصرف آب هستند، مسائل مهم‌تری به شمار می‌آیند، به نحوی که قانون جدید بتواند نه تنها پاسخگوی نیازهای یک جامعه بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت امروز باشد، بلکه نیازهای شرایط پیش‌رو، سال‌ها و دهه‌های بعد را هم پاسخگویی کند؛ اما چون روز به روز ماهیت بین بخشی بودن آب برای همه مشخص می‌شود و تعداد ذی‌نفعان این عرصه بیشتر خودشان را نشان می‌دهند، این حرکت را با یک همکاری نزدیک ابتدا در سازمان دولت شروع کردیم و بعد در فرآیند تدوین لایحه قانونی حتما همه تشکل‌‌ها و ذی‌نفعان را مشارکت می‌دهیم. وی یادآوری کرد: اولین جلسه هم‌اندیشی در خصوص تدوین لایحه جدید قانون جامع بهره‌برداری پایدار از منابع آب را هفته گذشته با حضور دستگاه‌های اجرایی در سطح دولت و مجلس، مرکز پژوهش‌های مجلس و فرهنگستان علوم و سازمان‌های نظارتی و دانشگاهی کشور تشکیل دادیم. کارگروه‌ها شکل گرفتند و به موقع در این رابطه اطلاع رسانی و از نقطه‌نظرات همه دست‌اندرکاران موضوع آب استفاده می‌کنیم که به عنوان یک میراث از این دولت ریل‌گذاری مناسب برای مدیریت منابع آب را برای سال‌های پیش رو کرده باشیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ما تقدیم هر چه زودتر این لایحه قانونی به مجلس شورای اسلامی است.
https://news.moe.gov.ir/News-List/56065

وزیر نیرو در آیین تقدیر از استانداران در هفته شانزدهم پویش هرهفته_الف_ب_ایران:

امسال از جمله سال‌های ممتاز و شاخص در تولید و مصرف برق است

وزیر نیرو در هفته شانزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که به صورت ویدئو کنفرانس و از راه دور برگزار شد، تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق را یک دستاورد مهم در تابستان جاری دانست و با قدردانی از زحمات استانداران فارس، تهران و خوزستان اظهار داشت: امسال از جمله سال‌های ممتاز و شاخص در تولید و مصرف برق است.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" با تاکید بر اینکه ما تحریم‌های گسترده‌ای را تجربه کردیم و با تدارک لازم افزایش تاب‌آوری جامعه را در برابر تحریم‌ها فراهم کرده‌ایم، گفت: مردم و دلسوزان نظام در افزایش تاب آوری در برابر این تحریم ها نقش بسزایی داشتند.
"عنایت الله رحیمی" استاندار فارس نیز در این آیین که به صورت ویدئو کنفرانس و از راه دور برگزار شد، با تقدیر از مدیران استانی خانواده صنعت برق در استان فارس عبور از نقطه اوج مصرف را نتیجه یک کار تیمی و جمعی دانست و خاطرنشان کرد: فارس در دولت تدبیر و امید بهره مندی مطلوبی از خدمات وزارت نیرو داشته است.
استاندار فارس با اشاره به اینکه امسال استان فارس 3 هزار و 903 مگاوات حداکثر مصرف و 3 هزار و 830 مگاوات حداکثر تولید انرژی و برق داشته است، گفت: با مدیریت بار، صرفه جویی و رعایت الگوهای مصرف بهینه تا کنون توانسته‌ایم از روزهای پر مصرف برق تابستانی در استان فارس با موفقیت عبور کنیم.
رحیمی حداکثر مدیریت بار برق در استان فارس در سال جاری را 859 مگاوات دانست و گفت: این موفقیت در اثر سیاستگذاری و تلاش همکاران صنعت برق بوده است؛ این صرفه جویی در بخش کشاورزی، صنعت و پیمان نامه‌هایی که منعقد شده محقق شده است، صرفه جویی در مصرف برق ادارات با تغییر ساعات کار اداری در فصل گرما و صرفه جویی در مصارف خانگی با توجه به تبلیغات هدفمند رسانه ای نیز در دستیابی به این موفقیت موثر بوده است.
استاندار فارس، استفاده از تخصص نظام مهندسی برای استفاده از شبکه بهینه سازی مصرف برق خانگی و کاربرد دستگاه‌های کم مصرف برق را هم بسیار موثر دانست و گفت: استان فارس حدود 1200 میلیارد تومان طرح اولویت دار در حوزه تامین برق در دستور کار دارد که نیاز به تامین نقدینگی دارد، راه اندازی و افتتاح صنایع جدید آلومینیوم جنوب لامرد، فولاد پاسارگاد کوار، کربنات سدیم در خرامه و ایجاد صنایع انرژی بر در شهرستان نی ریز در آینده، نیاز به مصرف برق را در استان فارس دوچندان می‌کند، از این رو تزریق اعتبارات از جمله 1200 میلیارد تومان تامین نقدینگی این طرح‌ها مواردی است که باید وزارت نیرو نیز به آن به‌عنوان یک اولویت بنگرد.
رحیمی همچنین خواستار تقویت و تامین اعتبارات برای پست 400 کیلوولت خرامه، پست 230 کیلوولت سفیر شیراز، ایستگاه 63 کیلوولت سیمکان جهرم و شیراز و پست 132 کیلوولت فورگ داراب و همچنین افزایش ظرفیت پست‌های موجود در سایر مناطق استان فارس شد.
استاندار فارس تامین اعتبارات برای راه اندازی نیروگاه 1200 مگاواتی شمال فارس را نیز حائز اهمیت دانست و گفت: اولویت بخشیدن به تامین اعتبارات برای راه اندازی واحد بخار نیروگاه حافظ  دراستان فارس نیز می‌تواند شتاب بخش اجرای طرح‌های تامین و انتقال برق در استان فارس باشد.
وی با تقدیر از حسن نیت وزیر نیرو نسبت به استان فارس از همراهی مدیران صنعت برق در استان فارس تقدیر کرد و افزود: همراهی مهندس نصیری مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس، مهندس خسروی مدیرعامل شرکت توزیع برق استان فارس، مهندس زراعت پیشه مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز و مهندس روزی‌طلب مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق استان فارس، همچنین مدیریت مناسب مجموعه کارشناسان و مدیران میانی برق منطقه‌ای و تولید و توزیع برق در استان فارس بیانگر یک کار جمعی برای عبور از نقطه اوج مصرف است.
غلامرضا نصیری مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس نیز در حاشیه این مراسم از شهروندان و مشترکان برق خواست تا در روزهای پیش رو نیز به مولفه های مصرف بهینه و صرفه جویی در مصرف بیشتر توجه کنند.
وی افزود: استان فارس در سال جاری به خوبی توانست با مدیریت بار و صرفه جویی در مصرف برق روزهای گرم و پر مصرف را پشت سر بگذارد، دمای هوا در استان فارس و منطقه جنوب کشور در حال افزایش است، در روزهای پیش رو بیش از هر زمان نیازمند مشارکت و همراهی مشترکان برای مصرف بهینه برق هستیم.
وی ادامه داد: با توجه به احتمال گرم شدن چند درجه ای دمای هوا در روزهای پیش رو امید است شهروندان و مصرف کنندگان با اولویت دادن صرفه جویی و موکول کردن استفاده از وسایل پر مصرف به ساعت های غیر از اوج مصرف یاری گر خدمتگزاران خود در تامین و انتقال برق باشند.
در پایان این مراسم غلامرضا نصیری به نمایندگی از وزیر نیرو لوح تقدیر وزارت نیرو را به عنایت الله رحیمی استاندار فارس اعطا کرد.

https://news.moe.gov.ir/News-List/56064