آذربایجان غربی

800.jpg


در قالب بیست و دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

وزیر نیرو فردا به آذربایجان غربی سفر می‌کند/ افتتاح ۶ پروژه صنعت برق استان با اعتبار 3502 میلیارد تومان

وزیر نیرو در بیست و دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، فردا سه‌شنبه به‌منظور افتتاح ۶ پروژه صنعت برق استان آذربایجان غربی با اعتبار 3502.5 میلیارد تومان به این استان سفر خواهد کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده افتتاح در این سفر شامل بهره‌برداری از واحد شماره یک بخش بخار سیکل ترکیبی ارومیه، خط انهر_ارومیه گازی، خط تغدیه "خان تختی"، احداث خط ۲۳۰ کیلوولت در پست نیروگاه ارومیه، فاز اول توسعه بخش ۴۰۰ کیلوولت پست نیروگاه ارومیه و نیروگاه مقیاس کوچک است.
بنا بر این گزارش، با افتتاح واحد شماره یک بخش بخار سیکل ترکیبی ارومیه با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و هزینه‌ای بالغ بر ۳۳۲۸ میلیارد تومان اعتبار، ظرفیت تولید برق در شهرستان ارومیه افزایش یافته، به پایداری شبکه در منطقه کمک شده و مصرف سوخت فسیلی نیز کاهش پیدا می‌کند.
همچنین خط انهر_ارومیه گازی با خط طول هفت کیلومتر، ۲۸ دستگاه پایه‌های تلکسریی بتنی و اعتبار ۸ میلیارد تومان با هدف تامین برق شهر ارومیه به بهره‌برداری می‌رسد.
این گزارش حاکی است، خط تغذیه خان تختی نیز در شهرستان سلماس با طول خط ۲.۵ کیلومتر دو مداره و اعتبار ۲ میلیارد تومان با هدف تامین برق این شهر افتتاح می‌شود.
احداث خط ۲۳۰ کیلوولت در پست نیروگاه ارومیه نیز به منظور برق‌داری و بهره‌برداری از خط انتقال ما بین نیروگاه ارومیه و نیروگاه سهند با ۹.۵ میلیارد تومان اعتبار افتتاح خواهد شد.
بر اساس این گزارش، فاز اول توسعه بخش ۴۰۰ کیلوولت پست نیروگاه ارومیه شامل برق‌داری ۴۰۰.۱۳۲ کیلوولت به ظرفیت ۳۱۵ مگاولت آمپر با 125 میلیارد تومان هزینه در جهت تقویت شبکه انتقال و همچنین انتقال بخش توسعه این نیروگاه به بهره‌برداری خواهد رسید.
نیروگاه مقیاس کوچک ۸.۶ مگاواتی شهرستان ارومیه نیز با ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور تامین برق شهرک صنعتی فاز ۳ ارومیه افتتاح خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید، بهره‌برداری از این ۶ پروژه، اشتغال ۸ هزار و ۸۵ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌کند.

https://news.moe.gov.ir/News-List/57113
 

با حضور وزیر نیرو؛

نخستین واحد بخار نیروگاه ارومیه افتتاح شد/ افزایش 640 مگاواتی ظرفیت واحدهای بخار در سال جهش تولید

همزمان با هفته بیست‌ودوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، نخستین واحد بخار 160 مگاواتی نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با اعتباری بالغ بر سه هزار و 328 میلیارد تومان توسط وزیر نیرو افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، در راستای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی، احداث سه واحد بخار در نیروگاه ارومیه در دستور کار قرار گرفته است.
ظرفیت هر یک از این واحدها 160 مگاوات است که با تکمیل سه واحد بخار نیروگاه ارومیه ضمن افزایش 480 مگاواتی توان تولید برق مجموعه، سالانه حدود 783 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی شده و راندمان نیروگاه به حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت.
واحدهای بخار نیروگاه ارومیه در قالب قراردادهای بیع‌متقابل در حال ساخت هستند و مکانیزم بازگشت‌ سرمایه آن‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحد‌ها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.
بر همین اساس، امسال در قالب قرادادهای بیع‌متقابل چهار واحد بخار 160 مگاواتی در نیروگاه‌های پرند، عسلویه، فردوسی و ارومیه مجموعا به ظرفیت 480 مگاوات به بهره‌برداری رسیده است و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال مجموعا 960 مگاوات واحد بخار جدید به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهد شد.

https://news.moe.gov.ir/News-List/57156
 

با حضور وزیر نیرو در هفته بیست و دوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

۵ طرح برقی آذربایجان‌غربی با اعتبار 174  میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید

۵ طرح فوق توزیع و انتقال برق آذربایجان‌غربی با اعتبار 174.5 میلیارد تومان با حضور وزیر نیرو در قالب هفته بیست و دوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌صورت همزمان به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" صبح امروز در سفر به استان آذربایجان غربی، خط انهر_ارومیه گازی با خط طول هفت کیلومتر، ۲۸ دستگاه پایه‌های تلکسریی بتنی را با اعتبار هشت میلیارد تومان و با هدف تامین برق شهر ارومیه افتتاح کرد.
"افشین روشن میلانی" مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان با اعلام این خبر گفت: خط تغذیه خان تختی نیز در شهرستان سلماس با طول خط ۲.۵ کیلومتر دو مداره و اعتبار دو میلیارد تومان با هدف تامین برق این شهر به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: خط ۲۳۰ کیلوولت در پست نیروگاه ارومیه نیز به منظور برق‌داری و بهره‌برداری از خط انتقال مابین نیروگاه ارومیه و نیروگاه سهند با ۹.۵ میلیارد تومان اعتبار با دستور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
روشن میلانی ادامه داد: فاز اول توسعه بخش ۴۰۰ کیلوولت پست نیروگاه ارومیه شامل برق‌داری ۴۰۰.۱۳۲ کیلوولت به ظرفیت ۳۱۵ مگاولت آمپر با ۱۲۵ میلیارد تومان هزینه در جهت تقویت شبکه انتقال و همچنین انتقال بخش توسعه این نیروگاه از دیگر پروژه‌های افتتاح شده در این سفر است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان اظهار کرد: در سفر وزیر نیرو به استان، همچنین نیروگاه مقیاس کوچک ۸.۶ مگاواتی شهرستان ارومیه با ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور تامین برق شهرک صنعتی فاز سه ارومیه افتتاح و 6 طرح فوق توزیع و انتقال برق آذربایجان غربی با سرمایه‌گذاری ۳۵۰۲.۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

https://news.moe.gov.ir/News-List/57153

 

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی عنوان کرد:

خبر خوش وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاران صنعت برق حرارتی/ حواله‌ نفتی و ارزی در اختیار سرمایه‌گذاران نیروگاهی قرار می‌گیرد/ تمامی قراردادهای بیع‌متقابل از هفته آینده اصلاح می‌شود

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه از هفته آینده تمامی قراردادهای بیع‌متقابل نیروگاهی با دستور وزیر نیرو اصلاح شده و برای آن‌ها سوخت صرفه‌جویی شده در نظر گرفته خواهد شد، گفت: بر اساس تصمیمات جدید صورت گرفته ماهانه هشت میلیون دلار از محل سوخت صرفه‌جویی شده امکان بازپرداخت سرمایه‌گذاری وجود دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در آئین افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با اعلام این خبر افزود:‌ ساخت واحدهای بخار این چنینی در قالب قراردادهای بیع‌متقابل در دستور کار قرار گرفته و مکانیزم بازگشت‌ سرمایه آن‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحد‌ها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: از سال گذشته پیگیر اصلاح طرح‌های بیع‌متقابل و بازپرداخت تعهدات موجود در این بخش از محل سوخت صرفه‌جویی بوده‌ایم که پیرو پیگیری‌های صورت گرفته تمیهداتی در بودجه سال 99 برای بازپرداخت سوخت صرفه‌جویی شده به سرمایه‌گذار پیش‌بینی شده است.
طرزطلب با اشاره به تدوین و تصویب آیین‌نامه این بخش در دولت، ادامه داد:‌ این مهم تاکنون در نیروگاه‌ پرند به سرانجام رسیده و گزارش مربوط به اندازه‌گیری سوخت صرفه‌جویی در این نیروگاه به تایید سازمان برنامه و بودجه رسیده و در اختیار وزارت نفت نیز قرار گرفته است. این وزارتخانه نیز گزارش مربوطه را در اختیار شرکت ملی نفت قرار داده تا سوخت صرفه‌جویی شده در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد:‌ در حال حاضر برای هر واحد بخار به قیمت روز، ماهانه هشت میلیون دلار از محل سوخت صرفه‌جویی شده امکان بازپرداخت سرمایه‌گذاری صورت گرفته وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس برای نیروگاه پرند 25 میلیون دلار بابت سه ماه صرفه‌جویی سوخت صورت گرفته در نظر گرفته شده است که طبق مصوبه دولت بایستی نفت خام در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.
طرزطلب با تاکید بر اینکه از هفته آینده تمامی قراردادهای بیع‌متقابل با دستور وزیر نیرو اصلاح شده و برای آن‌ها سوخت صرفه‌جویی شده در نظر گرفته خواهد شد، ادامه داد: این طرح‌ها جزو پروژه‌های استثنایی در کشور است؛ چرا که اصل و فرع سرمایه این پروژه‌ها دو ساله بازگردانده می‌شود؛ از این جهت هیچ پروژه‌ای در کشور این امکان را ندارد که فردی سرمایه‌گذاری ارزی کرده باشد و دولت دو ساله بتواند سرمایه‌ را بازگرداند.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات صورت گرفته در زمینه طرح‌های بیع‌متقابل، طبیعتا هر سرمایه‌گذاری که بتواند پروژه خود را زودتر به اتمام برساند ما متعهد هستیم که نفت خام در اختیار سرمایه‌گذار قرار بدهیم.

https://news.moe.gov.ir/News-List/57162
 

وزیر نیرو در آئین افتتاح همزمان 6 طرح‌ برقی استان آذربایجان غربی:

وزارت نيرو 195 پروژه در آذربايجان غربي در دست اجرا دارد/ بهره‌برداري از 360 پروژه بزرگ با سرمايه گذاري 60 هزار ميليارد تومان از ابتداي پويش/ 30 درصد مشتركان آذربایجان غربی مشمول طرح برق اميد هستند

وزير نيرو گفت: اين وزارتخانه در استان آذربايجان غربي 195 پروژه در دست اجرا دارد كه سرمايه گذاري انجام شده و در دست انجام براي اين‌ پروژه‌ها افزون بر 11 هزار و 211 ميليارد تومان است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» صبح امروز – سه‌شنبه - همزمان با هفته بیست‌ودوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سفر به استان آذربایجان غربی در آئین افتتاح واحد یک نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه و بهره‌برداری همزمان از طرح‌های برقی این استان شامل نيروگاه مقياس كوچك براي شهرك صنعتي، پروژه تقويت پست 400 كيلوولت و سه پروژه تقويت شبكه انتقال با يادآوري آغاز پويش از 17 مهر پارسال بر اساس مصوبه هيئت وزيران اظهار داشت:‌ در طول اين يك سال با احتساب پروژه‌هاي امروز در صنعت آب و برق و فاضلاب 360 پروژه بزرگ با سرمايه گذاري 60 هزار ميليارد تومان افتتاح شده است.
وي با بيان اين كه هر روز يك پروژه با سرمايه گذاري حدود 170 ميليارد تومان در شبانه روز در چارچوب پويش افتتاح شده به تغييرات پويش در سال 99 با باز شدن پرونده جديد اشاره كرد و اظهار داشت: بيش از 250 پروژه امسال در قالب اين پويش افتتاح مي‌شود كه تاكنون 121 پروژه از اين مجموع با احتساب پروژه‌هاي امروز با سرمايه گذاري 27 هزار و 700 ميليارد تومان به ثمر رسيده‌اند.
اردكانيان همچنين با اشاره به نتايج بررسي هاي جشنواره شهيد رجايي گفت: با افتخار به نمايندگي همه فعالان صنعت آب و برق كشور بويژه بخش خصوصي متعهد و مصمم و كاربلد ما در اين عرصه، وزارت نيرو به عنوان دستگاه برگزيده بر اساس شاخص‌هاي 12 گانه اعلامي رئيس جمهوري و دو شركت بزرگ وزارت نيرو به عنوان سازمان برگزيده بر اساس مجموعه شاخص‌ها انتخاب شدند كه شامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور و شركت توليد برق حرارتي است.
وزير نيرو با اشاره به نيروگاه سيكل تركيبي اروميه اظهار داشت: اين نيروگاه، نقش مهمي در برنامه‌هاي توسعه استان و تامين برق مطمئن و پايدار و تثبيت ايده مناسب در صرفه‌جويي مصرف سوخت و همچنين حمايت از برنامه‌هاي حفاظت محيط زيست و رونق توليد و امسال در جهش توليد دارد.
وي با بیان اینکه امسال طرح‌هاي مهم و عمده‌اي در آذربايجان غربي در دست اجراست، خاطرنشان كرد: جاي خوشبختي دارد كه در اين استان با روح همكاري و همدلي بين مسئولان اجرايي و حمايت‌هاي مردمي، طرح‌ها يكي پس از ديگري به مدار مي‌آيند و براي ما مسئولان هم توفيقي است كه در اين ايام و شرايط بتوانيم با عرضه آب و برق مطمئن و پايدار انجام وظيفه كنيم و پاسخي به همراهي‌ها، صبوري‌ها و بردباري‌هاي مردم داده باشيم.
اردكانيان گفت: يكي از طرح‌هايي كه در اين راستا نقش مهمي در مديريت مصرف دارد برق اميد است كه به تصويب هيئت وزيران رسيده و از ماه آينده اجرايي خواهد شد.
وي افزود: به موجب اين طرح در استان آذربايجان غربي كه بيش از يك ميليون مشترك خانگي دارد،‌ حدود 300 هزار مشترك كم مصرف از ماه آينده قبض برقي كه دريافت مي‌كنند از تخفيف صد درصدي برخوردار است.
اردكانيان گفت: اميد است به تعداد اين‌ها افزوده شده و گروه‌هاي ديگري از خوش مصرف‌ها هم به اين ميزان بپيوندند تا با صرفه‌جويي در مصرف بتوانيم از انرژي صرفه‌جويي شده در ساير بخش‌ها از جمله توليد و صادرات انرژي و بخش‌هاي مولد استفاده كنيم.
https://news.moe.gov.ir/News-List/57170